fieidóe Sou/tont VN. besluit zitting met vrede in ruimte Kernwapens in ruimte taboe Verkeerscode verschenen Kans op een echte- Cals Dagelijks leven tijdens eerste oorlogsjaren In t.v.-reeks De Bezetting DE LEIDSE COURANT DINSDAG 20 DECEMBER 1966 Politiek in de studeerkamer en in de praktijk NEDERLAND beleeft weer eens een 1" periode waarin een kleine groep zich druk maakt over bepaalde politieke problemen, die de grote massa minder interesseren dan de kleine groep graag zou willen. Er komen nieuwe partijen, die als hun belangrijkste punten naar voren dragen: een radicale reorganisatie van verschillende van onze staatkundige Instellingen: een totale herziening van ons kies- en/of partystelsel; de begeerte naar een compleet of nagenoeg com pleet twee-partyenstelsel. Maar wat vroeger al vaker gebeurd is, dreigt ook nu weer het geval te zullen worden: er wordt in de studeer kamer gebeden, gemopperd, gevloekt en getheoretiseerd, maat de grote vraag is of de grote massa erdoor geraakt in EN nieuwe groep als de D '66 heeft -*-J op haar lyst met wensen en stellingen punten staan, die de moeite van het bestuderen waard zyn. Maar de grote massa van de Nederlandse burgers is daarbij niet geïnteresseerd. Vandaar dan ook, dat de kans op succes voor zulke partyen aan de stembus gering is en, vooralsnog, zeker gering zal blijven. Van veel meer belang In de politieke praktijk is wat partyen de kiezers bieden voor hun persooniyke toekomst en voor de ontwikkeling van de maatschappy. Ook dan kan men komen tot inzichten, dat byvoorbeeld geloof en politiek niets met elkaar te maken hebben, dat moet kiezen tussen rechts of links, dat gebroken moet worden met partijen, die in de historie wortelen en de keuze der halve moet uitgaan naar partijen var het heden. Maar dan stuiten de theoretici toch weer op het onontkoombare verschynsel dat een grote massa van de kiezers zich by hun beslissing laat leiden door ander complex van factoren dan door simplistische tegenstellingen als conse vatiefprogressief. confessioneel confessioneel, dirigismepersonalisme en dergelijke. DAT mag vele politici verdrieten, i het is een feit, dat niet alleen te verklaren valt door traditionalisme of gebrek aan eigen inzicht. Om het met een wellicht gevaarlijk, maar naar smaak actueel voorbeeld te etaleren: 't gros van de katholieke arbeiders wie N.K.V.-voorzitter Mertens maandag terecht zei, dat hun politieke keuze een zaak is van persooniyke verantwoorde lijkheid en vrijheid) zal 't grootste deel 'an de argumenten, die op de V.P.R.O. ,teach-in" van maandag sprekers aan voerden onder "het motto ,,naar mee duideiykheid" als droog zand over zich laten heen waaien. om een nog gevaarlijker voorbeeld te gebruiken: één nacht van de tiende oktober moet een party als de K.V.P. meer zorgen baren als drie maanden daarna praten door liberalen, socialisten-, pacifisten, D '66 en andere bulderende, smekende of fluisterende profeten in de politieke studeerkamer. Essentieel MENIGEEN heeft wellicht gedacht, dat het heengaan van het kabinet- Cals ook het einde zou betekenen van drs. Bogaers' plan om, in het belang van woningbouwfinanciering en doorstro ming, bewoners van woningwetwoningen met een huur die gelet op hun inkomen te laag is een byzondere bijdrage te laten betalen. Een bijdrage die dan via de schatkist weer de woningbouw ten goede zou kunnen komen. Hoewel minister Witte zich over de praktische toepassing niet nader uitlaat, geeft hy in de korte memorie van ant woord op de begroting te kennen dat hy zich in principe achter het wets ontwerp van zijn voorganger stelt. In de memorie staat immers: „De aan het wetsontwerp ten grondslag liggende ge dachte acht ondergetekende essentieel voor de uitvoering van het woningbouw programma. De byzondere offers die de gemeenschap brengt voor de bouw en de exploitatie van de woningwetwoningen zijn alleen verantwoord, indien deze ook inderdaad ten goede komen aan hen, die aan de hulp van de overheid behoefte hebben Gaat men op de letter van dit ant woord af, dan zou men nog kunnen ver onderstellen, dat minister Witte geen in steming betuigt met de doorstromings- bevorderende tendens, die aan wets ontwerp 8918 ook is toegekend. De finan ciële overwegingen blyken in elk geval zyn instemming te hebben. Destyds hebben wy ons geschaard aan de zijde van hen die ondanks de onzeker heid over enkele onderdelen van de prak tische uitwerking principiële instemming met de gedachte van minister Bog hebben getuigd. Bij de komende, beknopte begrotingsbehandeling in de Kamer zal nu moeten blijken, inhoeverre het gangskabinet nog tot maatregelen wil komen. Van haar kant kan de volks vertegenwoordiging de kwestie in elk geval ook aanroeren, zowel wat betreft de goede kanten als de bezwaren var financieringsplan. Minister Witte heeft overigens in zijn memorie nog eens herhaald dat de finan ciering van de woningbouw ook voo kabinet een groot probleem is. Zij die op bezuinigingen aandringen, zullen echt niet mogen eisen, dat deze regering in plaats van het financieringsplan maar subsidie verhoging moet voorstellen. Ook minis ter Witte gebruikt trouwens voor het alternatief dat misschien wel gedwon gen zyn voorganger koos, het woordje „essentieel". Een woord dat men ook In de politiek niet lichtvaardig gebruiken mag. Soekarno's dagen geteld PRESIDENT Soekarno van Indonesië is van almachtige dictator terug gevallen tot een constitutioneel president met uitsluitend symbolische macht. Van deze positie degradeerde hij tot praat- grage grysaard naar wie niemand meer luisterde. Deze rol is hem niet lang ge gund, want de nieuwe ls men hem aan het opdringen: die van de dubieuze politicus, die een staatsgreep kon voor komen, maar het niet deed. De contouren van een volgende faze zijn intussen zichtbaar geworden: Boeng Karno als hoofdrolspeler in diezelfde samenzwering. Met evenveel geduld als bekwaamheid ls Soekarno langzaam maar uitermate zeker ingeweven in een web waaruit hy op eigen kracht niet meer kan ontsnap pen. Hy is volkomen aan de genade van de machthebbers van thans overgeleverd. Deze machthebbers komen uit dezelf de kringen als de generaals, die in die l „nacht van de lapge krissen'' by het Lobang ^oeaja het krokodillengat vermoord en verminkt werden. Na de procesen tegen Soebandrio en Omar Dhani is de eis, dat ook Soekarno voor de rechter moet worden gebracht om uitleg te geven over zijn rol tydens de staatsgreep. Aanvankelijk waren het alleen de scholieren- en studentenorgani saties die dit eisten. Thans zijn het ook andere groeperingen: de juristen, politici, de pers enzovoorts die zeer wel weten uit welke hoek de wind waait en wat er onder de gegeven omstandigheden van hen verwacht wordt. Het wachten is nog slechts op het ogenblik, dat de machthebbers het dienstig achten deze kreet over te nemen, om Soekarno, zo dan niet liJfeUjk dan toch in ieder geval figuuriyk voor de leeuwen te werpen. Zyn politieke dagen zijn, naar het ons voorkomt, geteld. NEW YORK (UPI) De zitting van de 21ste algemene vergadering der Ver enigde Naties is gisteravond naar haar einde gespoed met het „in de ijskast' zetten van een „vrede op aarde"-voor- stel, maar met eenstemmigheid over een „vrede in de ruimte". Terwijl een woor denslag aan de gang was over de toe komstige vredesoperaties van de Ver enigde Naties en de kwestie-Korea, deed secretaris-generaal Thant een beroep op de vergadering om snelle ondertekening door alle landen van het ruimteverdrag. DEN HAAG (ANP) Gisteren is ver schenen het boekje „Verkeerscode", een populaire „vertaling" van het nieuwe Re glement Verkeersregels en Verkeerstekens van prof. mr. A. D. Belinfante, dat in op dracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat door het Verbond voor veilig verkeer en de koninklUke Nederlandsche toeristenbond ANWB werd samengesteld. AanvankelUk werd gemeend te kunnen volstaan met een eenvoudig boekje. Ty dens het samenstellen zijn de schrijvers echter tot de conclusie gekomen, dat deze uitgave meer zou kunnen zyn dan alleen maar een populaire weergave van de op 1 januari a.s. In werking tredende nieu we verkeersregels. Het boek, dat 88 pagina's omvat, bevat een groot aantal ilustraties in vierkleu rendruk. In een voorwoord zegt ex- minister J. G. Suurhoff van Verkeer en Waterstaat, dat prof. Belinfante zich op bekwame wijze gekweten heeft van zijn taak om de vrij ingewikkelde verkeers regels in eenvoudige en begrijpeiyke taal vast te leggen. de ruimte nog niet gebarricadeerd" was. Hij refereerde hoogstwaarschijnlijk aan artikel 4 van het verdrag, dat militair personeel toestaat in de ruimte weten schappelijk onderzoek te verrichten. „De kern van de moeilijkheden is, dat de activiteiten in de ruimte al deel van de bewapeningswedloop geworden zijn. Een feit, waar we rekening mee zullen moeten houden tot de mensheid het sta dium bereikt van een verdrag over vol ledige en algehele ontwapening", zei Thant. Het verdrag, dat van kracht wordt, zo dra het is geratificeerd door de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie en Engeland plus twee andere landen, verbiedt het opslaan van kernwapens in de ruimte in of v Over de vredesoperaties kon de assem blee niet tot concrete resultaten komen. Men nam een resolutie van vier spon sors aan, alle voorstellin in deze richting op te schorten tot de assemblee opnieuw bijeenkomt in een speciale zitting vóór 30 april. Vanmorgen zou de zitting wor den besloten met de afhandeling van nog enkele agendapunten. Oud-premieren vele anderen op Paint-In ten bate van Italië AMSTERDAM (ANP) Wie een schilderij van oud-minister Cals of een tekening van anti-rookniagiër Jasper Grootveld in zijn huiskamer wil hebben kan deze kunstwerken en die van vele andere prominente figuren in Nederland kopen op een veiling, dié vrijdag 23 de cember a.s. in de Doelenzaal te Amster dam wordt gehouden ten bate van de ge teisterde kunststeden in Italië. Tijdens een „Paint-ln" op donderdag 22 decem ber in het Sigmucentriim te Amsterdam kan men de ..kunstenaars" in actie zien, die met een viltstift, krijt, Oostindisehe inkt of plakkaatverf vryeijjk hun kunst zinnige driften op pnpler mogen zetten. Het plan tot deze actie is ontstaan in het brein van de voorzitter van de „Werkschuit" te Amsterdam, drs. E. R. Meyer, die in samenwerking met het be stuur van de stichting „Sigma" en het comité „Geteisterde kunststenen in Ita lië" 150 vooraanstaande mensen uit let terkundige. politieke en muzikale krin gen en uit de sportwereld hebben uit genodigd om op deze wijze bij te dragen aan de actie voor Italië. Diverse genodigden hebben reeds toe gezegd te zullen komen, o.a. oud-premier Cals. de beatgroep „The Clungels", de zwemster Ada Kok, de schryver Henri Knap. de couturier Dick Holthaus, de schaatskampioen A. Schenk, het Trio Pim Jacobs en Rita Reys etc. Voorts zyn onder meer genodigd het elftal van Ajax, alle ministers en de gemeenteraad van Amsterdam, incl. burgemeester G. van Hall. Mies Bouwman, Anton Geesink, kardinaal Alfrink en vele anderen. De veiling, die 's avonds om acht uur begint wordt besloten met een bal. De kunstwerken zullen vrydag gedurende de gehele dag tentoongesteld worden het kijkerspubliek. Behalve de actie voor Italië heeft de „Paint-In" tevens ten doel de kunstbe oefening onder amateurs te bevorderen. De initiatiefnemers hopen binnenkort te kunnen komen tot een permanente Paint-In" in het Sigmacentrum, waar eenieder zich in de beeldende kunst zal kunnen uitleven. Groot succes voor Anna Magnani ROME (UPI) De Italiaanse toneel- en filmactrice Anna Magnani heeft gis teravond in Rome acht open doekjes ge kregen voor haar rol in Jean Anouilh's „Mcdea" voor een select gezelschap van critici en vrienden van het hteater, on der wie Ingrid Bergman en Ezra Pound. De Italo-Amcrikaanse componist Cian- carlo Menotti, die zijn debuut als thea terdirecteur maakte, nam samen met mevrouw Magnani twee harer open doekjes in ontvangst. Pound, de dichter die in comfortabe le „ballingschap" in Italië vertoeft sinds zijn ontslag uit een krankzinnigenge sticht in Washington na veroordeling wegens hoogverraad tijdens de tweede wereldoorlog, was bij de opvoering als gast van zijn vriend Monotti. Pound is zijn hoedanigheid van dichter mede werker geweest aan Menotti's festival dei due mondi in Spoleto. De „Medea" van Anouilh, waarvan de première in 1953 plaatsvond in Parijs, is gebaseerd op de Griekse tragedie van Euripides. Het stuk zal een maans in Rome wor den opgevoerd en dan zes andere Itali- e steden bezoeken. Daarna volgt een internationale tournee die in de Verenig de Staten begint. Mevrouw Magnani zal in de Verenigde Staten niet meer dan drie of vier opvoeringen per week ge- omdat ze hoog spel wil blijven ge en niet het slachtoffer wil worden vermoeidheid. Menotti's kostuums zijn ontworpen door Rouben ter-Arutu- nian, een Amerikaan van Armeense af komst, met een reputatie in de Verenig de Staten op het gebied van operade- Bob Hope in Vietnam SAIGON (U.P.I.). De Amerikaanse komiek Bob Hope is maandag in Saigon aangekomen, Lwaar bewaakt en onmid dellijk weggevoerd naar Pleikoe in de centrale hooglanden waar hy hoopt de Amerikaanse soldaten op te vroiyken. Hope en zyn gezelschap zullen hun eer ste show voor troepen van de vierde infanteriedivisie geven. Aanvankelijk waren we gister avond niet van plan om de gehele VPRO-uitzending over politieke-party- vorming in Nederland te gaan volgen. Maar we konden eir ons niet van los maken en zyn blyven kijken tot de laat ste seconde toe. Wat ons betreft wal deze teach-in geslaagd als t.v.-pro- gramma. Ze was levendig, controver sieel en werd op uitstekende wyze ge leid door prof. mr. C. H. F. Polak. Of ze ook heeft bijgedragen tot de po litieke meningsvorming van de kykers We geloven het nauwelijks. Voor een deel kwam dit doordat de meeste spre kers zich opstelden tegen de confes sionele partijen, maar zy deden dit met dermate heterogene elementen, dat van een geconcentreerde aanval toch geen sprake was. Opmerkelijk was liet grote politieke be lang dat kennelijk werd gehecht aar deze kans 0111 eigen standpunt voor t.v te kunnen verde^ig^i- Heel, vjafe poli tieke kopstukken warén aanwezig de meeaten van hen lieten zich graag zien cn horen. Ook opmerkelijk: hoe in een dergelyke goedgeleide discussie de clichémannetjes en de politieke wai laars snel door de mand vielen. Wat we wèl op „I" zagen was AVRO's Televizier zich opmerkeiyk vriendelijk opstelde ten opzichte D 66 om vervolgens met beelden het chaotische congres van deze jonge politieke groepering en een paar diep- prikkende vragen aan zijn initiatief nemer toch de aanvankelijke indruk van subjectiviteit weer weg te nemen. Vg. Alleen artiesten in De Aardbol VANAVOND NEDERLAND 1 21.35 In Amsterdam staat een merkwaardig hotel. Het heet „De Aardbol" en de gasten zijn er uitsluitend artiesten. Dat geeft een merkwaardige sfeer, want die mensen komen door hun werk vaak in nachtclubs meestal pas in de vroege ochtenduren thuis. Als er in een normaal hotel al volop leven heerst, ligt in De Aardbol iedereen nog op één oor en het kamermeisje ver schijnt nooit voor 's middags twee uur op de kamers. Andere merkwaardig heid: er zijn verschillende kookgele- genheden, waar de gasten zelf hun pot- tje koken en dat zijn vaak heel exoti sche potjes. In de serie „Onder ande ren" van VARA t.v. vraagt Ellen Bla zer aandacht voor dit hotel en zijn be- Noodsprong uit trein na echtelijke twist UTRECHT (ANP) De 34-jarige Utrechtse siyper W. J. van der H. is circa 200 meter voordat de trein uit Deventer het Utrechtse station binnen reed uit de trein gesprongen. Volgens de spoorwegrecherche mag het een wonder heten, dat de man niets is overkomen. De heer Van der H. was meb zijn echt genote en twee vrienden in Deventer ge weest. De drie mannen hadden (veel) te diep in het glaasje gekeken. Alleen de vrouw was nog nuchter. Vlak voor Utrecht ontstond een echtelijke twist, die tot gevolg had dat de man uit de nog rijdende trein sprong. De trein, die hier na door moest rijden naar Den Haag. kreeg door de „noodsprong" van de Utrechter dertien minuten vertraging. „Als het zwart op wit staat, sta ik sterker," dacht de heer J. van Os, voorzitter van de Christelijke Nationale Volkspartij. En hij stortte zich gisteravond in de V .P.R. O.-teach-in (wie vindt daar nu eindelijk eens een fatsoenlijk Nederlands woord voor), gewapend met enkele formidabele vellen papier, volgeschreven met cijfers en statistieken. Jammer voor de heer Van Os. Hij kwam niet aan het woord. Nadat hij enkele malen had verzocht te mogen spreken, kreeg hij van voorzitter Polak „één minuut". En op dat moment gloeide het cameraoog uit Kinderen van Van Meegeren procederen PARIJS (UPI) Familieleden van de Nederlandse schilder Han van Meege ren hebben by de rechtbank in Parijs stappen gedaan tegen de makers van een voor uitzending door de tele visie bestemde film over leven en werk van de kunstenaar en Vermeerimitator. Volgens de familieleden Jacques en tamilié Vari Meegeren, scrien&f dé film het copyright dat de schilder volgens hen voor altyd aan zijn nageslacht heeft nagelaten. Zij zouden niet over het gebruik van de Van Meegerenschil- deryen in de film geraadpleegd zyn. NEDERLAND I NTS: 19.00 uur: Nieuws in het kort. 19.01 uur: Pipo de clown. 19.05 uur: Journaal voor gehoor gestoorden. VARA: 19.35 uur: Koning klant, consu- menten-wegwyzer. NTS: 20.00 uur: Journaal. VARA: 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenprogramma 20.45 uur: Z-Cars, Engelse tv- serie. 21.35 uur: Onder anderen, repor tage over minder be- HILVERSUM I 20.00—21.10 uur Concert door Omroep orkest o.l.v. Henk Spruit. 21.1021.30 uur: Verhalen op dinsdag, kerstvertelling. 21.30—22.00 uur: Klarinetvoordracht door de Pool Czeslaw Palkowski. kende kant amuse mentsleven. 22.00 uur: Lurelei Cabaret. 22.30 uur: De wereld van vandaag door dr. L. de Jong. NTS: 22.40 uur Tweede journaal. 22.45 uur: Pauze. TELEAC: 23.00 uur Kernfysica (12). NEDERLAND II NTS: 20.00 uur: Journaal. 20.01 uur: Don Quichotte (11), 20.30 uur: Première, nieuws over nieuwe films. 21.00 uur: De bezetting (6), docu mentaire serie. KRO/RKK: Tweede journaal. 22.40 uur: Sluiting. T.V. morgen 17.00 uur: Kameleon, kinder programma. 17.35 uur: Sluiting. HILVERSUM II AVRO: 18.25—18.55 uur: Jeugd en ritme, mu ziekprogramma. 20.05—21.15 uur Tot uw orders pro gramma voor dé mili tairen. 21.15—21.45 uur: Het spook van Aber- cragghie. seriehoorspel. 22.5023.55 uur: Da Capo, stereofonisch concert door Radio Kamerorkest. Radionieuwsdiensti HILVERSUM II HILVERSUM III Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma HILVERSUM I KRO: 18.00 Country and 15.10 Klavecimbelrecital: mod. Nederl. mu ziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five o'clock, praatje. 17.15 Jazzmuziek. 17.50 Overheidsvoorlichting: de Anti-Revolutionaire Partij. Spreker: Mr. W. de Kwaadsteniet, 18.30 Musicerende dilet tanten: Gronings mannenkoor. 18.50 Nieuws waren. Reportage van Claude Belloni over de Keurlngdienst van Waren. teiten. 19.30 Conelllepostpus. 19 35 Gregori aanse gezangen (beschouwing). 19.45 Zoekend geloven: Nieuwe Katechismus voor volw. 20 00 Stereo: Omroep-orkest: semt-klassieke en mod. muziek. 21.10 Voordracht. 21.30 Klarinet en plano: mod. muziek. 22.00 Kunst: cult, progr. ^22.30 Nieuws. 22.40^Overweging. 22.45 HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws en gymn., 7.23 Gram. en reportages: VPRO: 7.55 Deze dag; VARA: 8.00 Nieuws, 8.10 Gram. en reportages, (8.30 Praatje voor de huisvr.), 9.00 Romantische orkestwerken, 10.00 Stereo: Mod. orkestwerken, 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw, 11.30 Klass. en mod. muziek, 12.00 Gram., 12.22 Voor land- en tuinbouw, 12,30 Stereo: Metro- tekst: 14 daags magazine waarin op de din gen wordt ^doorgepraat. 23.45 Harprecltal: 13.10 Actual., 13.25 Intern, volksliedjes, 13.40 Orkestmuziek, 13.50 Gesproken portret, 14.05 Kamermuziek, 15.00 Voor de jeugd, (16.oo HILVERSUM II AVRO: 18.00 Nieuws. voor dejeugd18 55 Voor "e "nderenf'io'oo Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Ontmoeting der levensovertuigingen: gedachtenwisseling over moderne geloofsvragen. 19.40 Lichte or- Nieuws), 17.00 Voor de zieken. 17.30 Militair commentaar. 17.40 Filmmuziek (gr.). HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Actualiteiten, 9.05 Gevar. muzlekprogr. (opn). Nieuws). 12.00 Niéuws. 12.02 Operettekl'anken, programma voor de strijdkrachten. 21.15 Het spook Abercragghie, hoorspel. 21.45 Licht In strumentaal ensemble. 22.00 Gonk!: cabaret- tenprogr., (14.00 Nieuws). '15.01) Nieuws, 15.02 Lichte muziek door Nederl. artiesten, 16.00 Nieuws, 16.02 Platenprogr. voor de Jeugd, Stereo: Radiokamerorkest en zangsollste: klassieke en moderne muziek. 23.55 Nieuws. blues: oude 'en nieuwe opnamen, 17.35—18.00 Country and Western muziek. WOENSDAG HILVERSUM I NCRV: 7.00 Ni< herhaling SOS-berlchten. 7.10 Dag ital (gr.): oude BRUSSEL NEDERLANDS i Weerber Stereo: Plane 7.30 Nieuws. 7.32 Lichte gram. muziek. 7.40 Pers, 12.46 Gev. muz., 12.55 Buitenlands pers- diokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek, overz., 13.00 Nws., weerber. en beursber., 0 Nieuws. 8.32 Klassiek pianokwartet (gr.). 13.20 Tafelmuz., 14.00 Nws., 14.03 Klass. muz., 0 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 '5.00 Nws., 15.03 Muz. van Tsjalkovskl, 15.30 ior de huisvrouw. 10.30 Studlodtenst. 11.00 Lichte muz., 16.00 Nws. en beursber., 16.08 Lichte gram. muziek. 12.27 Mededelingen Lichte muz., 17.00 Nws., weerber., meded., r:,„ïï" :;ss;„st ..'.Tv::;, reportages en lichte muziek 'Light i i(i)ït>r,iiniei?taal ensemble, door vocaal ensemble (opn.). 14.00 (,0) j e, afgeWisseidn T eert, 21.15 Dansmuz., 22.00 Nws., 5-22.30 De zeven kunsten. De monumentale reeks t.v.-program ma's die onder de titel .Dc Bezetting in een tijdsverloop van vijf jaar zijn uitgezonden, wordt zoals men weet op het tweede net herhaald. Die her haling is er speciaal voor de jongere kijkers die oorlog en bezetting niet zelf bewust hebben beleefd. Zo'n onder werp als'vanavond dat aan de orde komt bijv., het dagelijks leven 1940 1944, is iets waar jongeren zich maar moeilijk zullen kunnen inleven. Moei lijker bijvoorbeeld dan het militaire ge beuren, waar het immers om feiten, meer dan om gevoelens gaat. Hoe leefde men in die eerste jaren van de bezetting? Het was moeilijk soms met altijd die druk van het onvrij-zijn. Alles was aan de schaarse kant, levens middelen, kleding, brandstof. Er was de „Arbeitseinsatz", die duizenden naar Duitsland bracht, er waren arres taties. Maar toch werd er geleefd; zo normaal als dat onder de gegeven om standigheden maar mogelijk was. Het uitgaansleven bloeide, men deed zijn werk of ging naar school, men vierde Wessel Ilckenprijs uitgereikt HILVERSUM (ANP) In de VARA- studio in Hilversum is gistermiddag de Wessel Ilckenprijs, de grote prijs van de Nederlandse jazz, uitgereikt aan de Amsterdamse pianist en componist .Misja Mengelberg. De voorzitter van de Stichting Jazz in Nederland, de heer B. Bunders, over handigde de prijswinnaar de geldprijs van 2000 gulden. De radiosecretaris van de VARA, de heer J. de Troje, bood Misja Mengelberg de wisselprijs aan: een bronsplastiek van Jan Wolkers. Jasperina weer op het scherm Jasperina de Jong, first lady van het Nederlandse caburet, komt de laatste tijd vaak op het scherm. Vanavond is zij er weer. Samen met Erik Herfst, Marjan Berk en Gerard Cox in een V.A.R.A.-uitzending van het Lurelei- cabaret. Uitgevoerd worden enige nummers uit het jongste Lurelei- programma ,Jielder elder el", een twee tal nummers uit een vroeger repertoire en twee speciaal voor dit televisie programma geschreven liedje». de huiselijke feesten zo goed als men maar kon. Het was een slechte tijd, maar de jongeren zouden een verkeer de indruk krijgen als zij meenden dat er in die jaren nooit werd gelachen, dat er niet gewoon werd liefgehad. Het leven ging door, ondanks persoons bewijzen, broodbonnen, verduistering en zwarte markt. De arbeiders in Duits land (een half miljoen tot eind 1943) kwamen af en toe met verlof en zij bleven schriftelijk met hun huisgeno ten in contact. En de illegale blaadjes en Radio-Londen hielpen de moed erin te houden. Later, in de hongerwinter 1944'45 zou het allemaal veel erger worden. Maar dat komt in een latere aflevering van De Bezetting aan de or de. T.v.-uitzending hartewensconcert (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM In het Concertgebouw te Haarlem wordt woensdag 28 decem ber een concert gegeven in het kader van het Hartewensfestival, dat tot doel heeft de jeugd nader tot de muziek te brengen duor concerten waarin zowel klassieke als moderne muziek wordt uitgevoerd. De NTS zendt van 22.00 tot 22.45 uur op Nederland I rechtstreeks een gedeelte van dit concert uit. Mede werking hieraan wordt verleend door het Noordhollands Philharmonisch Or kest onder leiding van Henri Arends, ..Boy's Big Band" onder leiding van Theo Loevendle, de heatband „Cuby and the Blizzards" en de solisten Nelly Boeree, Martha Argerlch en Liesbetii List. Het programma, dat door Jan Theys wordt gepresenteerd, bestaat uit de vol gende onderdelen: de „Trompet Volun tary" van Jeremiah Clarke, door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, trompetsolo: Nelly Boeree; optreden van de beatband „Cuby and the Bliz zards"; Liesbeth List en het Noord hollands Philharmonisch Orkest met „Kinderen van de zee" en „Sans toi"; derde deel van het derde pianoconcert van Bela Bartók door Martha Argerich met het Noordhollands Philharmonisch Orkest; „Confluxus", wereldpremière van een compositie voor jazzband en symfonieorkest van Theo Loevendie, uitgevoerd door „Boy's Big Band" en het Noordhollands Philharmonisch Or kest; tango voor groot orkest van G. Sonzogno, uitgevoerd door het Noord hollands Philharmonisch Orkest. (ADVERTENTIE) bij Residentie-Orkest DEN HAAG. Op woensdagavond 21 december zal Het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo in de Kurzaat te Scheveningen concer teren (concertserie A, nr. 4) met mede werking van de Braziliaanse pianiste Martha Argerich. Het programma brengt Mozart tezamen met drie be langrijke componisten van de twintigste eeuw; Janacek, Bartók en Stravinsky. Het programma luidt als volgt: Mo zart: Symfonie K. 504; Bartók: Piano concert nr. 3: Stravinsky: Variations: Janacek: Sinfonietta. LORD THOMSON: Zes Britse kranten moeien verdwijnen TORONTO (UPI) Lord Thomson of Fleetstreet, stichter van een kranten imperium met een kapitaal van 300 mil joen dollar, heeft in Toronto, Canada, voorspeld dat zes of zeven kranten in Engeland in de toekomst zullen verdwij- De 73-jarige Thomson, op een vakantie van een maand in Canada, verklaarde, dat zeven van de elf grote landelijke bla den in Engeland verlies boekten en dat conomie in zo'n geval voorschrijft maar vier of vijf zuilen blijven voortbestaan. De Daily Mirror, de Daily Express, de Dally Telegraph cn de Financial Times zijn volgens lord Thomson de enige gro te Britse bladen, die winst maken.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2