Amerika roept hulp in van Thant S)e £cidie(EoiiAcmt ZIJLSTRA STAAT IN SENAAT VOOR NIEUWE STORM Geef met KERSTMIS 'n eenzame VREUGDE in uw huis Bemiddeling bestand in Vietnam In aansluiting op oproep van de Paus JAMIN Beslag op 20.000 Lottoformulieren ALGERIE WEER ALS SCHAKEL? Vlucht voor de vlammen Dohmen tot gesprek met NKV bereid Abonnee omroepblad niet automatisch lid Meerderheid niet zeker DAF-44 op vijfde plaats Oud-SS*er na veel huilbuien op vrije voeten Tussen 'n tientje en een Verpleeg- tarieven omhoog PAPtNÜRACHT 32 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93; p. maand 3.97; p. kwart. 11,90; franco per post 12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) DINSDAG 20 DECEMBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IETS KO'JLCll De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond I Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde noordwestelijke wind. Iets kouder, met vannacht in het binnenland temperatuur om het vriespunt. 58e jaargang, no. 17.017 NEW-YORK (Reuter-AFP). De V.S. hebben de hulp van secre taris-generaal Tbant van de V.N. ingeroepen om tot een bestand in Vietnam te komen. Arthur Gold berg, de leider van de Ameri kaanse delegatie bij de volkeren organisatie, verzocht Thant in een brief voor dit doel besprekingen te beginnen. De Amerikaanse regering zou de secretaris-gene raal bij zijn pogingen volledig steunen. Goldberg verwijst in zijn j brief naar het beroep, dat Paus Paulus op de strijdende partijen i in Vietnam heeft gedaan om het kerstbestand te laten volgen door een staking van de vijandelijk heden van lange duur, die kan leiden tot vredesoverleg. Thant heeft later gesproken met Tewfik Boeattoera. een afgevaardigde van Alge- rië. Dit land heeft in het verleden als voornaamste tussenschakel voor Thant gefungeerd bij zijn contact met Hanoi. Thant pleegde ook nog overleg met Niko lai Fedorenko. de leider van de Sovjet- Russische delegatie Het doel van de V.S.. zo zegt Goldberg in zijn brief, is een eervolle en blijvende vrede, waarvoor de Geneefse overeen komsten van 1954 en 1962 een bevredi gende basis kunnen vormen. De meningsveischillen tussen de V.S. en Noord-Vietnam over een regeling konden echter niet uit de weg worden geruimd aonder contact, discussies en onderhande lingen en daarom lichtte de Amerikaanse regering zich tot Thant. met. het. verzoek alle maatregelen te nemen, die hij nodig acht, om de besprekingen te arrangeren die konden leiden tot een bestand. De Amerikaanse vliegers die deelnemen aan de bombardementen op Noord-Viet- nam stuiten inmiddels op steeds grotere tegenstand van Noordvietnamecs lucht doelgeschut. Volgens oorlogsveteranen overtreft de Noordvietnamese luchtafweer die vah Noord-Korea tijdens de Koreaanse oorlog in de jaren vijftig. Sedert de Amerikanen 22 maanden gele den hun aanvallen op Noord-Vietnam be gonnen. zijn 450 toestellen verloren ge gaan. De meeste hiervan komen op naam van de luchtdoelmitrailleurs die in grote hoeveelheden rond de doelen zijn opge steld. Dit jaar werden slechts zes Ameri kaanse vliegtuigen door „Migs" neerge schoten. Conflict mijnwerkersbond (Van onze correspondent) UTRECHT. De katholieke mijn werkersbond is bereid opnieuw met het N.K.V. te gaan praten over de door de mijnwerkersbond voorgestelde uitbrei ding van zijn activiteiten iu Limburg, welk initiatief in X.K.V.-kringen alles behalve gunstig is ontvangen. N.K.V .- voorzitter Mertens beschuldigde mijn- werkersbondvoorzitter F. Dohmen giste, ren op de verbondsraadsvergadering reeds van het uitlokken van een breuk. Zoals bekend, weigerde de katholieke mijnwerkersbond, die bij het N.K.V. is aangesloten, kort geleden verder mede werking te verlenen aan het streven van het N.K.V., de mijnwerkers die door de structurele veranderingen in Limburg tot een andere bedrijfstak zouden gaan behoren, af te stoten naar een andere N.K.V.-bond. De mijnwerkersbond van de heer Dohmen,wenste zijn actieterrein tot andere bedrijfstakken uit te breiden, De verbondsvergadering van het N.K.V. is van oordeel dat dit besluit verdeeld heid zal brengen in het N.K.V. en mede daardoor een juiste belangenbehartiging van de werknemers in deze bedrijfstak ken zal belemmeren. Her verbonds- bestuur van het N.K.V. werd opgedra gen alle pogingen aan te wenden, ten einde alsnog langs de weg van goed overleg tot 'n oplossing der gerezen ge schillen te komen. Indien deze pogingen niet tot een resultaat mochten leiden, zal het verbondsbestuur voorbereidingen moeten treffen opdat in de eerst vol gende verbondsraadsvergadering kan worden besloten de daarop betrekking hebbende statutaire maatregelen toe te paasen. Royement is dan eventueel mogelijk. (Zie ook pag. 5) Ledenregisters in onderzoek Nieuire kans voor de R. T.N. (Van onze parlementaire redactie DES HAAG De omroepwet aarchijnlijk al voor de verkiezinj an 15 februari aanvaard zijn. De isters Klompé van Cultuur. Reercs n Maatshcappelijk Werk en De Qi an Verkeer en Waterstaat zijn 't e antw ileehts enkele klei op de ministers zullen dezer dagen een rek hebben met de R.T.N., die een zendmachtiging aangevraagd heeft. De iraad bracht hierover een verdeeld ?s uit. De kans is groot, dat de R.T. en voorlopige zendvergunning krijgt aarschijnlijk over een jaar opnieuw noeten aantonen, of de groei van de niging zich doorzet. Mocht de ve wet over enige tijd in werking komen, dan worden eerst de ledenregis ters van de bestaande omroepen door gelicht, om het juiste aantal leden te controleren. Dit geldt uiteraard ook voor de VPRO, die zoals bekend op wanke len staat door een sterke terugloop van het ledental. Belangrijke wijziging in de nieuwe wet is, dat de abonnementen op den los worden gemaakt van registers. Als abonnee is me meer automatisch lid. mroepbla- de leden- dus niet isters zijn warme voorstanders van een klassiek derde programma op de radio, ter aanvulling of compensatie van het lichte derde programma. Zij wil len hierover echter geen beslissing ne men. zoals de regering het wel gedaan heeft met het lichte programma. Waar schijnlijk hopen de ministers, dat het tijd 1 de roepen zelf of de N.O.S. samenwerkingsorgaan volgens de toe komstige omroepwet) zal worden. Nederland behoeft voorlopig niet aan een landelijk centraal antennesysteem te denken. De investeringen hiervoor zijn te hoog. Regionale omroepen Regionale omroepen als deel van een centrale organisatie hebben volgens de nieuwe omroepwet de meeste kans om direct volgens de nieuwe richtlijnen te kunnen uitzenden. Zelfstandige regiona le omroepen zullen volgens de ministers Klompé en De Quay waarschijnlijk wel op de toekomst moeten wachten. De om roep is een kostbare zaak. zeker wat d' t.v.-uitzendingen betreft. Voor de radio uitzendingen ligt dit misschien anders, deze kunnen sneller een kans krijgen. De reclamezendtijd ook bij de regio nale omroepen blijft echter toegewezen aan de stichting tot uitzending van re- Zie verder pag 5. wagen: al Hulley irechts- it weg van zijn tank- lichterlaaie |s ge raakt. De 51-jarige Hullej spoor van brandende kleren werd. evenals drie anderen, gewond. Bij het ongeluk, in d< rikaanse stad Indianapolis. (ADVERTENTIE) d. WATER l 181 heeft Grote keuze in alle prijz ALTIJD VOORDELIG. ADVERTENTIE kersenbonbons niet duur weI heerlijk (ADVERTENTIE) Zie de Sint hangt in de bomen EASTLAKE (UPI) Kleine jonge- jes in Amerika weten dat de kerstman de gewoonte heeft huizen binnen te ko- via de schoorsteen. Dat zou de gisteravond doen op een kinder feestje van de St.-Justin the Martyrpa- rochie in Eastlake, Ohio. Door de sterke wind werd de kerst- nan evenwel een halve kilometer uit zijn koers geblazen. De mensen die gin gen kijken waar hij bleef, ontmoetten jongetje dat zei: ..Ik weet dat u mij t zult geloven, maar Santa Claus hangt in een boom in mijn tuintje". •halve het belachelijke figuur heeft de kerstman geen nadeel ondervonden. (Van onze parlementaire redactie) I DEN HAAG Deze weck en in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar moet het knbinct-Zyistra zich opnieuw opstellen tegenover de politieke storm van de par tijen. die tegen zijn financiccl-cconomischc politiek zijn. Dit gebeurt in de Eerste Kamer, waar de senatoren deze week de algemene politieke en financiële beschou wingen houden over de regeringsverklaring van het noodkabinet en waar zij volgende week de belastingvoorstellen In discussie nemen. Tegelijk moet het kabinet in de Tweede Kamer een groot aantal begrotingen 1967 verdedigen, begrotingen, dlc reeds door het kabinet-Cals ingediend waren. I de Tweede Kamer voor het. beleid-Zijlstra waren) hebben tot nu toe dus samen I 38 stemmen. Een zeer wankele meerder- I heid, die door een kleine oorzaak naar I een minderheid kan omslaan. Het za 1 er 1 in de senaat tussen nu en het Oudejaar I dus bijzonder gaan spannen, i De Tweede Kamer behandelt deze week. te beginnen vandaag, een overvolle agenda. Aan de orde komen o.a. de be- grotingen-1967 van Defensie, Onderwijs. Volkshuisvesting (met als zeer belang rijke stukken de studiebeurzen, de Karei Doorman, de jaarwedde voor dienstplich tigen. de terugloop van de woningbouw door het kapitaalstekort) en de begm- ting-1967 van het huis der Koningin (de verhoging van de vergoeding aan de Koningin is door het kabinet-Cals al af gevoerd). Bemanning van „Sinergasia'" ging te laat van boord STOCKHOLM (AFP) De lijken van j 10 van de 13 bemanningsleden van het Griekse schip „Sincrgasia". dat zater dagavond bij de Zweedse haven Holm- sund in de Botniscbe Golf aan de grond was gelopen, zijn gevonden. Het schijnt, dat hel grootste deel van de bemanning j in een uiterste poging om zich te red- j op het laatste ogenblik in zee is ge- j In de Eerste Kamer treft het kabinet vandaag en morgen de fracties van de K.VP. de P.v.d.A., de A.R., de C.H.U., de V.V.D., de P.S.P.. de Boerenpartij en de C.P.N Daar ontbreken dus het G.P.V.. de S.G.P. en een collega van de ex- B.P.er Voogd. Juist het ontbreken van deze laatste en van een vertegenwoordi ger van het G.P.V. maken de algemene beschouwingen en de discussies over de belastingvoorstellen in de Eerste Kamer dit jaar bijzonder interessant, K.V.P.. A R. en C.H.U. bezitten een meerderheid van 39 stemmen tegenover 36 stemmen van P.v.d.A.. P.S.P.. Boerenpartij en C.P.N. Er ontbreekt bij de A.R. echter een Kamerlid, omdat prof. Zijlstra zijn zetel in de senaat geruild heeft voor de nogal wankele stoel van minister-presi dent. Hij is in de Eerste Kamer nog niet vervangen. De christelijke parijen (die in heeft r i lijk a ngetroffen. Het Zweedse reddingwezen heeft zich inmiddels tot de gezagvoerders van de schepen, die zich op de Oostzee bevin- gericht met het dringende verzoek bij moeilijkheden, ook al schijnen ze t ernstig te zijn, direct om hulp te zoeken en geen tijd te verliezen met „gepraat met de reders uit geldelijke overwegingen". Het reddingwezen zegt de halsstarrig heid te betreuren, waarmee vaak ge tracht wordt de lading te redden len koste van mensenlevens. Sinds het begin deze maand zijn verscheidene sche- in de Oostzee gestrand of vergaan. AUTO VAN HET JAAR DEN HAAG. (A.N.P.) Voor de vierde maal heeft een internationale jury, waarin 45 prominente auto-experts uit 12 landen, waaronder Nederland, zit ting hebben, de „auto van het jaar" ge kozen. In 1964 ging de titel naar de Rover 2000, in 1965 naar de Balansa en in 1966 naar de Renault 16. Voor 1967 had de jury verreweg de meeste waarde ring voor de ln maart geïntroduceerde Fiat 124. Het Italiaanse produkt kreeg 144 van de 225 te behalen punten. De tweede plaats was voor de BMW 1600, de derde voor de Jensen FF. de vierde voor de Volvo 144 en de vijfde plaats voor de DAF 44. DARMSTADT (DAP) - In het pro ces tegen acht voormalige leden van de nazi „Sicherheitsdienst", die beschul digd worden van moord op 40000 joden tussen 1941 en 1943 in het Poolse dis trict Kolomea, heeft de rechtbank in Darmstadt besloten de behandeling van de zaak tegen de 74-jarige hoofdver dachte Herbert Haertel stop te zetten. De gewezen „SS-Haupsturmfuhrer" wie alleen al 17.000 moorden ten laste wer den gelegd, mocht naar huis gaan om dat hij niet in staat werd geacht nog langer verhoord te worden. Hij heeft drieeneenhalf jaar in voorarrest door gebracht. Tijdens het proces tot dusver had Haertel steeds huilbuien gekregen zodra hij iets moest zeggen over zijn optreden ln Kolomea. Hij betuigde telkens weer zijn onschuld. Twee artsen hebben voor de rechtbank verklaard, dat er weinig kans bestaat dnt Haertel binnen afzien bare tijd zover is dat hij weer voor kan komen. Het aantal betalings mogelijkheden is uit gebreid. Gisteren heeft de Nederlandse Bank groot aantal vijf- guldenbiljetten in de geldstroom gestort. De briefjes qua for, sn een tientje en riks zullen 'schijnlijk wel „in lang gevoelde behoefte voorzien". Ze liggen in elk geval prettig in de hand Op hoofdpost kantoor Den Haag (Va 'rslaggi DEN HAAG De Haagse politie heeft, na eerst vandaag is bekendgemaakt, bijna een maand geleden op het hoofdpostkantoor in Den Haag twintigduizend post stukken in beslag genomen. De enveloppen bevatten folders en formulieren voor de Duitse Lotto en aangezien de PTT deze poststukken niet. mag verzenden volgens een bepaling in de wet op de kansspelen, werd de Haagse politic gewaarschuwd, legen een 23-jarige in Duitsland verblijvende Hagenaar, in wiens woning een groot aantal formulieren werd gevonden, werd proces-verbaal opgemaakt. De twintigduizend poststukken werden op 24 november op het hoofdpostkantoor ter verzending aangeboden Enkele enveloppen waren niet goed gesloten, zodat personeel van het postkantoor de formulieren van de Duitse Lotto kon zien. De lagse politie stelde een nader onderzoek in In een woning aan de Harstenhoekweg werden vele tienduizenden deelnameformulieren voor de ..Zahlenlotto" gevonden Al dit drukwerk werd door de politie in beslag genomen. Tegen de eigenaar van .•en bemiddelingsbureau, een 23-jarige Hagenaar, werd proces-verbaal opgemaakt. De man verblijft op het ogenblik in Duitsland, zodat de officier uitlevering zal ragen na een gerechtelijk vooronderzoek. De Haagse politie baseerde haar actie op een bepaling in de wet op de kansspelen, waardoor het verboden is op Nederlands grondgebied handelingen te verrichten! die gericht zijn op de bevordering van buitenlandse loterijen, ou. het uitdelen en ontvangen van Duitse Lottofoimulieren en inleggelden. Bovendien is het volgens deze bepaling verboden om op Nedei lands grondgebied een voorraad te hebben van stukken, die bestemd zijn om het publiek aan te moedigen of op te wekken tot deelname. raars hebben in hel cent kenhuistaricvcn overeen reikt over de verhoging aal orgaan zie- itcmming be un dc verpleeg- s. Alle zicken- calculuticsche- zij de nieuwe in stelt daarna [•ven definitief Hoewel de verhoging van ziekenhuis tot ziekenhuis zal variëren, zal deze ver hoging gemiddeld voor het 3e klasseta rief op ongeveer 5,25 gulden neerkomen, voor de 2e b klasse op 6,65 gulden en voor de twee a en eerste klassen op 8 gulden. Ook enkele neventarieven zullen enigszins verhoogd worden. De tariefswijziging is het gevolg van de salarisverhoging van het ziekenhuis personeel per 1 januari en van enkele andere kostenverhogende factoren.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1