CRISIS BU DE UNO DUURT NOC VOORT Oe Thant besluit te blijven, maar... Strijd om de miljoenen in Duitse weekbladen DE LEIDSE COURANT NEW-YORK. De Volkerenorganisatie (UNO) is ouder in jaren dan het merendeel van haar 121 leden-staten. Zij startte in 1945 met 51 landen. Bij de eenentwintigste algemene vergadering, die volgende week in New-York zal worden gesloten, maken 121 stalen en staatjes van de wereldorganisatie deel uit. De voornaamste moeilijkheid waar men in de glazen wolkenkrabber aan de East River mee te kampen heeft, is, dat het handvest van 1945 hij de huidige machtsverhoudingen in de wereld volkomen verouderd is. IIIIIIHIIIIIKIIIIIIII De vijf grote mogendheden, de V.S., de Sovjet-Unie, Frankrijk, Engeland en China, die in San Francisco de lakens uitdeelden zjjn öf van het toneel verdwe nen (zoals het China van de Kwomintang- generaal Tsjang Kal-Sjek. die thans op het eiland Formosa huist, maar wel het miljoenenrfjk China in de U.N.O. is blij ven vertegenwoordigen), öf zij hebben concurrentie gekregen van nieuwe machts stromingen, die in 1945 niet bestonden. Engeland en Frankrijk verloren hun over zeese gebieden en boetten in aan prestige en macht op het politieke wereldtoneel. India, tientallen Afrikaanse landen en staatjes als Trinidad-Tobago en Brits- Guyana in Latiji.s-Amerika maken thans deel uit van de organisatie. De verwach ting is dat nog eers 68 landen en mini- gebieden aan de Volkerenorganisatie zul len worden toegevoegd wanneer hun onafhankelijkheid zal zijn afgekondigd. Deze lidmaat-explosie heeft voor de U N O. in New-York onverwachte en nieu we complicaties met zich medegebracht. Er was in alle vergaderzalen plaatsge-*. brek. Stoelen voor nieuw geaccrediteerde delegaties dienden overal te worden bij gezet. In de grote vergaderzaal van de algemene vergadering offerde men zit plaatsen voor de pers en publieke tribunes op aan tafels en fauteuils voor afgevaar digden. Trouwens, sedert de eerste dagen dat uw correspondent de U.N.O. in New- York bezocht, eerst in Lake Success in 1948-1950 en later sedert 1957 In het nieuwe gebouw, dat op hei terrein van de familie Rockefeller in Mannattan werd neergezet, valt het op, dat waar vroeger de vergaderzalen bijna geheel werden ge vuld met afgevaardigden van Westerse landen, men vandaag ln het U N.O-paleis overstroomd wordt met Aziaten, Arabieren en Afrikanen. Hit is in hoge mate een prestigekwestie voor kleine, nieuwe lan den. om uitgebreide delegaties naar New- York te zenden. De nieuwkomers wensen dan een politieke reputatie voor zichzelf op te bouwen, vooral ook met het oog op de pers in het vaderland, en maken uit voerige en langdurige speeches. Alle 121 delegaties geven tijdens de algemene ver gadering officiële recepties Het wordt on- Het hoofdkioartier van de Verenigde Naties: het 39 verdiepingen hoge secretariaat, het gebouw van de algemene vergadering (in het midden) en de bibliotheek (op de voorgrond). De gebouwen op de achtergrond herbergen het V.N.-ontwikkelingsprogramma en het V.N.-kinderfonds. mogelijk geacht, bijvoorbeeld voor de Nederlandse ambassadeur, dr. J. G. de Beus, om deze alle persoonlijk bij te wo nen. Men hoort in diplomatieke kringen op het U.N.O-hoofdkwartier dan ook steen en been klagen ovei de officiële verplichtingen van afgevaardigden, die er op moeten toezien collega's van andere landen niet vooi het gezicht te stoten door niet persoonlijk op een cocktailparty aanwezig te zijn PRESTIGE VERLIES Het wordt als een redding van de Ver enigde Naties gezien, dat de huidige secre taris-generaal. de Birmee? Oe Thant, te elfder ure toch nog bereid bleek opnieuw een ambtsperiode van vijf jaar te willen vervullen. Voor hen. die de boeddhistische diplomaat van nabij kennen en sedert jaren in New-York hebben gadegeslagen, blijft het een raadsel om welke reden Thant op zijn oorspronkelijke besluit af te treden is teruggekomen. Verwonde ring wekt vooral het feit. dat Thant geen enkele toezegging van de V S. heeft verkregen in verband met de oorlog in Vietnam Thant heeft Washington er bij herhaling van beschuldigd niet soepel genoeg te zijn geweest bij het oplossen van de kwestie-Vietnam. Nog onlangs be vestigde hij een beschuldiging in het weekblad „Newsweek" als zou de schuld regelrecht bij de regering Johnson lig gen. Men zou dus hebben kunnen aanne- mendat Thants dreigement niet opnieuw secretaris-generaal te willen worden, een poging zou zijn geweest van de strijdende partijen in Vietnam concessies los te krij gen. Men vreest thans in New-York. dat de crisissfeer die reeds zo lang de U.N.O. in z'n ban houdt, slechts wordt vergroot door het mislukken van Oe Thants tactiek. Thant zelf zou hierdoor aan pres tige hebben verloren, of, zoals het week blad de „Observer" opmerkte, „men kan hem thans ervan beschuldigen gemakkelijk om te praten te zijn". ZUIDWEST-AFRIKA Het politiek misschien wel belangrijkste besluit van de afgelopen algemene verga dering kan genoemd worden de resolutie waarbij het Zuidafrikaanse beheerschap over Zuidwest-Afrika thans aan de U.N.O. zelf werd toegewezen. Juridisch en theo retisch is het besluit, zo is men het er in New-York over eens, waterdicht, doch in de praktijk zal het erop neerkomen dat de regering in Pretoria haar schou ders ophaalt en de U.N O.-resolutie zonder meer terzijde zal leggen. Dit zou een nieu we klap in het gezicht van de Volkeren organisatie gaan betekenen. Zal men sanc ties tegen Zuid-Afrika. een lidmaat van de U.N.O. nemen? Daar is dan thans ook nog de kwestie Rhodesië bijgekomen. Afri kaanse landen dringen sterk op sancties aan. doch de vraag rijst, zolang dit gebied aan het Portugese Mozambique en Zuid- Afrika zelf grenst, hoe effectief sancties zouden kunnen zijn Volkerenorganisatie zal moeten vertegen woordigen. Is ook dit jaar weer ten gunste van het fictieve Chinese regime op For mosa beslecht. Zolang het de facto China van Peking geen medezeggenschap heeft ih de pourparler; op internationaal niveau zal men nauwelijks kunnen verwachten i naar een faillissement afglijdende boedel dat de Volkerenorganisatie in New-Y.ork in New-York kunnen redden. Zijn hoge werkelijk en over de hele linie op het poli- mate van plichtgevoel, en zijn integere tieke wereldtoneel au sérieux zal worden persoonlijkheid hebben hem dit offer doen genomen. brengen. Het was hier bekend, dat hij Tot dusverre heeft men Oe TTiant uit de zelf, en vooral ook zijn vrouw vooral ook na het verlies van hun enige zoon bij een verkeersongeval in Rangoon een sterk verlangen naar rust hadden en naar Birma wilden tenlgkeren. De UNO. draalt verder. Tezelfdertijd duurt de crisis sfeer voorC De economische en sociale raad van de Verenigde Naties in vergadering bijeen. tllllllll (Van een onzer redacteuren) Buitenlandse televisiemaatschappijen hebben er deze zomer be hoorlijk wat geld voor over gehad, om een provo-rel ln Amsterdam te filmen. Over deze zaak heeft men zich in ons land nog al druk gemaakt, maar in de Internationale publiclteltswereld is het al lang een bekende zaak, dat voor nieuws ln welke vorm dan ook. .betaald moet worden. Men kijkt daar niet meer vreemd op. als een bekende politieke figuur geld vraagt voor een interview. Ervaringen hebben ons geleerd, dat ook in ons land sommige goden in de sportwereld zich eerst laten betalen en dan pas praten willen. De commercie die overal haar lange vingers heeft, speelt ook in de publiciteit een rol. Tbt welke uitwassen dit leidt Is onlangs weer in Duitsland gebleken. Het Duitse weekblad „Der Stern" Is begonnen met de memories rond Dominas, de gangster die thans in Dortmund de hoofdfiguur ls in een monsterproces en de publiciteit van zijn wandaden voor duur geld verkocht heeft. In Bielefeld is een proces gaande tegen een bende bankrovers. Een der hoofdbeklaagden bleef in alle talen zwijgen. De oorzaak daarvan kwam aan het licht. Hjj had alle rechten verkocht aan een grote uitgeverij. De officier van justitie heeft zich tot de Duitse persiaad gewend, met het verzoek mee te werken aan dergelijke monstruosi teiten een einde te maken. Baldur von Schirach. die werd vrijgelaten uit de gevangenis van Spandau. waar hij samen met Speer en Hess de Neurenberger-processen overleefde, heeft voor een half min mark zijn memories verkocht aan „Der Stem". Het grootste Duitse zondagsblad „Welt am Sonntag" kwam onlangs met een grote reportage, waarin uitvoerig verteld werd, dat Neder land niet meer zo in trek is bij de Duitse vakantiegangers. Men kan zich nauwelijks voorstellen hoe groot de negatieve invloed van zo"n publlkatie is. Geen remmen De grote Duitse „Ulustrierten" kennen geen remmen en ze hebben geen financiële beperkingen. In de serieuze Duitse perswereld worden ernstige bezwaren gemaakt tegen de praktijken van deze schatrijke uitgevers, die ln felle concurrentiestrijd om de gunst van een mil joenenpubliek geen middel schuwen om journalistieke sensatie van het allerbedenkelijkste niveau te bedrijven. Ze kunnen het zich wel permitteren. Een nummer van „Der Stem" verkoopt ruim 200 welgevulde pagina's voor 80 Pfenning, de prijs die u ook neer moet tellen voor „Quick" en „Neue Illustietrte". die het met bijna 100 pagina's minder moeten doen. maar ter compensatie daarvan regelrechte vleesetalages op de frontpagina's brengen. Meer dan de helft van de ruimte gaat weg aan advertenties. Een kleuren- paglna kost 60.000 DM. Minder vet De verborgen verleiders zijn overal aanwezig. Men kan een stoere foto van een steenrijke smartlappenzanger op de voorplaat zetten met daarnaast als grote sensatie de verwijzing naar het hoofdverhaal: Entlassung aus Spandau. Dat vrij nuchtere titelblad krijgt direct zijn tegenhanger als bet eerste blad Is omgeslagen om de lezer In beeld en geschrift te confronteren met het „Protokol einer Orgie", een titel overigens, die meer belooft dan geeft. Zo ls het trouwens steeds. Het raffinement schuilt in de brutaliteit van de aankondiging, het wekken van nieuwsgierigheid en tenslotte de verwijzing naar Tonnen voor exclusieve verhalen van misdaad en schandalen dat hij tonnen geld neer moet tellen voor het bijzondere exclusieve verhaal. Dat kan tegenwoordig ook afkomstig zijn van invloedrijke politici, die de miljoenen oplagen van dit soort boulevardjournalistiek ontdekt hebben als bijzonder indringend en invloedrijk. De bladen creëren een eenzijdige schijnheilige wereld, die een Jeugd in verwarring brengt welke dagelijks te maken heeft met harde realiteiten. De weekbladen tonen een duidelijke tendens steeds harder en ruwer te worden en steeds minder eerbied te tonen voor de gevestigde orde. Geliefkoosde onderwerpen zijn ook opzienbarende .-.uccessen die charlatans ln de geneeskunde als realiteiten naar voren brengen en waaraan elke wetenschappelijke grond ontbreekt. Men kan nauwelijks peilen hoeveel leed dergelijke publlkaties veroorzaken. En ze komen telkens terug elke week in elkaar steeds weer overtreffende superlatieven, meer sex, meer misdaad, meer overspel, meer schijn geluk en meer Duft der ganzen grossen Welt.. We zien alleen maai opgewekte mensen, alleen maar Jonge mensen en meestal ook maar nagenoeg naakte mensen en zelfs sigarettenadvertenties worden met veel raffinement in die sfeer getrokken door het' rookgenot te koppelen aan: Abend am See Erfrischender Brlse Wurziger Duft Natürllche Reinheit en vooral: Vertrauter Genusz. het volgende nummer dat al evenmin een ontknoping geeft als het daaropvolgend exemplaar, tenzij intussen met een andere sensatie de kringloop opnieuw wordt Ingezet. Veel beloven Verre reizen „vakantie in Oost-Afrika is goedkoper dan u denkt" verhalen over het lot van vergeten kinderen, verloren kinderen, vaderloze kinderen, moederloze kinderen, moederloze kinderen, arme kinderen, rijke kinderen „de wetenschap geeft ons nieuwe Inzich ten in het gevoel en het denken der kinderen" en verhalen over steeds weer nieuwere en mooiere en duurdere auto's behoren even goed tot het geijkte recept waarmee de redacties werken, als Juwelen, exquise dranken, dure cosmetica en lekkere gerechten passen bij het zakelijke doel van deze zeer zakelijke ondernemingen. Het verhaal over Dominas. de man die met zijn bende ook in Amsterdam tekeer ging, maar daar tevens ln de val liep, wrd als volgt aangekondigd: „Ze roofden, moordden en stalen voor meer dan een miljoen mark bij elkaar. Samen pleegden ze 75 misdaden. Thans staan ze in Dortmund terecht, ln het grootste na-oorlogse gangster- proces. Stern vertelt volgens het onderzoek van de justitie en volgens eigen verhalen van de gangsters de geschiedenis van deze bende. Hun baas heeten dan volgt met grote letters over de hele pagina DOMINAS en het eerste verhaal, ruimschoot* van foto's voorzien. De kleinere zondagsbladen, geringer van omvang, niet luxe uitge voerd, wel met grote opmaak en kleuren op de frontpagina maar gedrukt op normaal krantenpapier, moeten het met minder vette klui ven doen. Voor de vier grootste, zich presenterend met ogenkwetsende paarse, gele. groene en blauwe kleuren, ls Soraya nog steeds voor paginanieuws. In het ene blad maakt ze zich zorgen om haar jongste zoon, in het andere is ze in het geheim getrouwd, in het derde was dat bijna gebeurd, maar de sjah heeft op tijd Ingegrepen en het vierde ging bij So ray a's moeder op bezoek en men kwam daar te weten, dat de sjah een aantal jaren geleden stiekem naar de hand van een Duitse prinses heeft gedongen. De „Neue Welt" voert we lopen weer naar de winter Baümler en Marika weer ten tonele en wel licht samen op de schaats en als tweede artikel wordt ln een ander boulevardblad op de voorpagina verteld, dat artsen ontstellende feiten over toenemende kindermishandelingen constateren. Prinses Gracla, prins Ralnier Onassis, Brigitte Bardot en playboy Sachs von Opel zijn ln feite allang materiaal van de tweede rang. Ze kunnen hoog stens hier en daar als bladvulling dienst doen, voorzover althans de horoscopen de vragenrubrieken en teleurgestelde gelleven en de huwelijksadvertenties die bruggen van hart tot hart moeten slaan, daartoe nog ruimte bieden. De prjjs voor de topper van de laatst verschenen bladen gaat naar „Quick", dat een 42-jarige vrouw ontdekt heeft, die als korporaal en als man ln het Duitse leger diende, trouwde, vader werd en toen vrouwelijke aspecten ging vertonen. Ze ging schelden, trouwde op nieuw (nu als vrouw uiteraard) en verwacht een baby (uitroepteken). Daarmee wint ze dan ook nog 735.000 DM, die door een gekke Engels man op een Londense bank z(jn gedeponeerd voor het eerste mense lijke schepsel, dat dit kunststuk klaar zou spelen. Lust u nog peultjes?

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7