FASCISTISCHE TENDENS IN NEDERLANDSE DEMOCRATIE „Madame Detective gegrepen tijdens ontvoering van kind 't is weer tijd voor 140 NKV: BUREAUCRATIE BEMOEILIJKT POLITIEK VAN WERKGELEGENHEID NKV los van partij en regering „Waakzaamheid* constateert: Probleem van aanbidders van het gezag Plannen voor torenhotel op Noordzee HHi Al veertien Nederlandse industrieën naar België KLM verlaagt tarieven Vliegramp bij Bogota eist 21 doden PAGINA 6 DE LETDSE COURANT MAANDAG 19 DECEMBER 1966 (Van onze correspondent) „De aanvallen van de partijraad van de K.V.P. op de Volkskrant en op K.R.O.-voorzitter Van Doorn zijn één van de ergste vormen van censuur, die men zich denken kan. De ordedienst van oud-strijders, die de splinterpartij C.D.U. op de huwelijksdag van prinses Margriet wil inschakelen, komt gevaarlijk dicht bij fascisme. Wanneer de voorzitter van de CHU- fractie in de Tweede Kamer zegt, dat ordeverstoorders in werkkampen moe ten worden geplaatst, wanneer ex-boer Voogd op dezelfde plaats beweert dat alle verslaggevers zouden moeten worden op gepakt voor de arbeidsinzet, wanneer het politieblad een artikel durft plaat sen, dat betoogt: raddraaiers moeten ge dwongen worden aan plaatselijke goede werken deel te nemen, dan worden zaken voorgesteld, die regelrecht in strijd zijn niet het Nederlandse recht en de Nederlandse moraal, en die kwalijk naar het concentratiekamp rieken". Aldus voorzitter mr J. Smeets zater dagavond tijdens een vergadering van de vereniging „Waakzaamheid"', die ge wijd was aan het onderwerp: Fascis tische tendenties in de Nederlandse samenleving. Zoals bekend is de vereni ging in het leven geroepen ter verdedi ging van de democratic tegen besmet tende invloeden. Sprekers op de zeer di-uk bezochte bijeenkomst waren: prof. S. Kleere- koper, mr. A. Stempels, hoofdredacteur, Dick Houwaart en het P.v.d.A.-Kamer- lid J. Voogd. Allen kraakten zeer harde noten, waarbij niet alleen de Heem- steedse en de Gorkumse variant van de ridders van Rajppard het moesten ont gelden, maar ook zaken als het proces sieverbod, de grote macht van de bur gemeester als hoofd van de politie, de centrale filmkeuring, de ontoegankelijk heid voor de pers van belangrijke ver gaderingen en rapporten, en de betut teling in het Gooise zuilenland. Er was een bloemlezing van krasse uitspraken. Kleerekoper: „Dat er in vier jaar tijd drie kabinetten zijn geweest, met vol maakt andere programma's zonder dat de volkswil werd geraadpleegd, ts schande. Ik begrijp niet waar ze brutaliteit vandaan halen". Dick Houwaartt „Ik weiger opzij te gaan voor knuppelende gezagsdienaren, die menen dat de straat van hen is, want toevallig is de straat er voor mij, vooi de burger. En door de Bussumse studio': waart de begeerte om zijn eigen Ideeën aan anderen op te leggen als een vrlj- heidsbeknottend spook". Mr. Stempels: „Wij zitten in dit land met het probleem van de gezagsaanbid ders, die niets begrijpen van de norma tieve Inhoud en van de bedoeling van Jiet gezag. Gezag moet een collectieve grond hebben, collectief worden uitge oefend en onder collectieve controle Drs. Voogd: „Hoe kunnen in dit land malloten burgemeester worden?" en ook „Ik vind de rust van het gezag veel minder belangrijk dan het kostelijk goed van de vrije meningsuiting, hoe die zich ook mag manifesteren". Houwaart tenslotte raakte zeer goed de kern door te stellen: „Democratie is geen maatschappelijk stelsel, maar een innerlijke gezindheid''. Stempels vulde hem aan: „Dus ook geen ketterjacht op ondemocratische verschijnselen, maar slechts waakzaam heid en signaleren". ADVERTENTIE steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken De Indiase „heilige man" Fateh Singhdie aangekondigd heeftdat hij zichzelf aal verbranden na tien dagen vasten, tenzij aan zijn wensen een verbod op het slachten van koeien tegemoet wordt gekomen. Verkeer in Rome werd fataal '{Van onze oorrespondent Lucas Kleijn) PAKIJS. Zowel in Frankrijk ais ln Italië bestaat op het ogenblik grote be langstelling voor mevrouw Anne Marie Labro. in de wandeling bekend als „Ma dame Detective". Zfl heeft op de Champs Elyssées in Parijs een particulier detec tivebureau. dat goede zaken maakt- Enkele Jaren geleden ls zij er niet voor terug geschrokken een naar Spanje ontvoerd klad naar Frankrijk terug te halen. Zij heeft haar zaken groots opgezet, bezit een partlouller vliegtuig en heeft verscheidene particuliere agenten in haar dienst. Een paar maanden geleden werd haar hulp Ingeroepen door Jacqueline Marine, die tn oktober 1960 In t huwelijk was ge treden met een Italiaanse advocaat. Uit het huwelijk werd een meisje geboren. Tonia. dat thans zes Jaar is en bij de moeder inwoonde. Want in december 1964 was door een Frans gerechtshof de schei ding uitgesproken tussen Jacqueline en haar man. Dezelfde rechtbank had Tonia aan de moeder toegewezen. Het meisje was aan een been gedeeltelijk verlamd en werd verpleegd in Orange ln Frankrijk. In augustus van dit Jaar verscheen de DEN HAAG (ANP) Een nog ano niem groot hotel concern heeft construc tieplannen in studie genomen voor de bouw van een belastingvrij torenhotel van 180 meter hoogte boven de Doggers- bank met een capaciteit voor 1800 gas ten. Dit schrijft het officieel orgaan van de Horecaf, „Hotel-Revue", dat daaraan toevoegt, dat het plan is opgezet door de architec ten Wood boom eu Sllvernool, die vermaard zijn door andere spectaculaire ondernemingen. De twee architecten stellen zich voor om bulten de territoriale wateren van de Noordzee op een vlakke, circa zestig meter diepe plek (de Doggersbank lijkt daarvoor ideaal) een betonfundament aan te brengen voor acht reusachtige pijlers, die het hotel moeten dragen. De structuur van het gebouw gebingt pas twintig meter boven de zeespiegel. Uiter aard boedt de ongebonden ligging, vrij van alle regeringsinvloed, grote zakelijke «n persoonlijke voordelen, vier van de pijlers «ouden worden voorzien van lif ten, terwijl men halverwege onder water en op een zeebodem uitzichtruimten en restaurants heeft geprojecteerd. Hele maal boven, naast de landingsplaats voor hefschroefvliegtulgen is een zonneterras gepland. Tussen de pijlers in willen de architecten een complete haven inrich ten. In het torenhotel zal ook plaats ztjn voor theater, bioscoop, bibliotheek, mu ziekzaal, turnhal, tennisbaan en minigolf. Men denkt ook aan de mogelijkheid van geneeskrachtige baden en een speciale .zeesauna". Italiaanse advocaat plotseling in Orange, mishandelde zijn vrouw en vertrok naar Italië met medeneming van zijn doch tertje Tonia Jacqueline deed alles om haar kind terug te krijgen en toen dat niet hielp wendde zU zich tot het detec tivebureau van mevrouw Labro in Parijs. Voorbereid Madame Detective liet er geen gras over groeien en bereidde de ontvoering van Tonia terdege voor. Met haar particuliere vliegtuig landde zij ln de buurt van Rome. Per automobiel kwamen later nog twee particuliere agenten en een journalist. Madame Detective slaagde erin bij de Italiaanse advocaat te komen, spoot hem gas van een traanbom ln het gezicht en verdween met de twee inspecteurs van politie en Tonia uit Rome. op weg naar Frankrijk. In de auto zat eveneens de moeder van Tonia, mevrouw Jacqueline. Maar de bestuurder van de wagen had niet gerekend op het drukke verkeer in Rome. De advocaat kwam na de eerste schrik van de traangasbom tot zijn posi tieven en waarschuwde onmiddellijk de politie in Rome, die alle wegen liet afzet ten. Dertig kilometer bulten Rome wilde de wagen van Madame Detective rechts omkeert maken, omdat men in de verte een afzetting van de politie gewaar werd. maar tijdens die manoeuvre reed de wagen tegen een autobus en daarmee was het avontuur ten einde. Tonia brak tijdens de aanrijding een sleutelbeen en werd in het ziekenhuis opgenomen, terwijl Mada- Detective met de moeder van Tonia madame Jacqueline, tijdelijk naar de ge vangenis verhuisden. Zij krijgen vanzelf sprekend een proces wegens kinderroof dat kan uitlopen tot zes en acht maanden gevangenisstra f OOQ<XXXXXX)OOAO^opOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOqpOOOOOOOQÖOOöOM Luister naar „'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. TI.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 1&45U. Breznjev: „Held Sovjet-Unie" MOSKOU (Reuter). Brezjnev, de leider van de Russische communistische partij. Is „held van de Sovjet-Unie" geworden. Hij kreeg deze onderscheiding de hoogste die de Russen kennen wegens zijn bijzondere verdiensten voor de partij en de Sovjet-Unie. Vandaag viert Brezjnev zijn zestigste verjaardag. MERTENS: (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Voorzitter P. J. J. Mer- tens van het NKV heeft vanmorgen bij de opening van de verbondsraadsverga- dering gezegd, dat de werkgelegenheids- politiek in Nederland anders aangepakt moet worden. „We kunnen wel allerlei grote rapporten schrijven over de werk gelegenheid in Limburg, maar wij i ten ook het klimaat scheppen, wa deze werkgelegenheid kan gedijen", :ei hij, doelende op de „hoogst merk waardige zaak" dat ln twee Jaar alleen al naar het Belgisch-Limburg 14 Neder landse industrieën vertrokken, terwijl tns Limburg met dezelfde moei lijkheden kampt als in dit Belgisch ge bied. „Wij moeten oppassen, dat wij door ïn starre bureaucratische opstelling, door een reeks van belemmeringen en door een gebrek aan aanzienlijk minder faciliteiten voor de ondernemingen dan elders, geen onbewoond eiland binnen de EEG worden, waar de grond dor en droog is als gevolg van een geperfectio neerd ambtelijk beleid. Met alle waar dering voor de inspanningen die de heid zich tot nu toe heeft getroost c 'erkgelegenheid aan te pakken, z 'at meer improviseren zoals dat door nze zuiderburen geschiedt, ons zeker iet misstaan", aldus de heer Mertens, die niet allen Limburg, maar ook Twen te en het noorden probleemgebieden noemde, waar de werkgelegenheid zo snel en effectief mogelijk moet worden igepakt. „Een nieuw industrialisatie beleid zal nodig zijn, met name gericht kwalitatieve verbetering van de bestaande en de oprichting van nieuwe hoogwaardige industrieën." De heer Mertens zei, dat al de huidige bedrijfssluitingen bij elkaar niet het be wijs vormen, dat de barometer van de Nederlandse economie op slecht weer staat. Hij wees het verwijt van de hand, Het is verboden de jury te beïnvloeden.. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT „De zelfstandigheid van as verbond en zijn bonden maakt, dat ij een onafhankelijke opstelling wen- ■n te handhaven ten opzichte van wel ke politieke partij of welke regering dan ook. Wij willen het politieke gebeuren beoordelen en beïnvloeden naar eigen inzicht om zo goed mogelijk het belang onze leden en hun gezinnen in het bijzonder en dat van de werknemers in het algemeen te dienen. Het Is immers ïze primaire taak als vakbeweging". Aldus sprak vanmorgen NKV-voorzit- ter P. J. J. Mertens op de verbonds- adsvergadering. Hij zei, dat de leden zelf een politieke lteuze moeten bepalen, is een zaak van persoonlijke verant woordelijkheid. Wel vond hij, dat de Leden zelf moeten politieke keus doen werknemers zich veel meer politiek be wust moeten worden en een actieve rol moeten gaan spelen in de politiek, plaat selijk regionaal en landelijk. Op deze wijze krijgen ze meer directe invloed op het politiek gebeuren. De een zal daarbij zijn keuze laten vallen op een partij met confessionele grondslag. Maar men behoeft volgens de heer Mertens geen gewetensangsten te hebben als een verantwoordelijkheids- bewuste keuze anders uitvalt. „Het dra gen van deze persoonlijke verantwoor delijkheid sluit ook aan bij de geestes ontwikkeling in ons katholieke volk", al dus de heer Mertens. „Geen gewentens- angst, maar wel zorg over het te voe- in het bijzonder en sociaal-econo- i kleine dichtbe- »n bewoonbaar te politieke beleid, het te misch beleid volkte land leefbaar i maken en te houden". Hij memoreerde, dat het gehele vraagstuk van de verhouding tussen het NKV en de politieke partijen bij 'n verbondscommissie in studie is en dat deze commissie goede vorderingen dat die sluitingen het gevolg zouden zijn van de hoge looneisen van de vak beweging in de laatste jaren. Hij noem de dit een „goedkope redenering". De oorzaken van de bedrijfssluitingen lopen sterk uiteen en vinden zeker niet hun bron in een slechter worden van de nomie, aldus de heer Mertens, die als factoren noemde de invloed van de EEG, de buitenlandse concurrentie, de op komst van de ontwikkelingslanden, de veranderingen van het consumptiepa troon, snelle technische ontwikkelingen, ,Als ondernemingen zich niet tijdig aan passen of omschakelen, lopen zij gevaar de aansluiting te missen, vooral als de bedrijfsleiding de noodzaak van de nieuwing en aanpassing niet tijdig onder kent". Bij sluitingen zitten de" werknemers veelal in de hoek, waar de meeste klap pen vallen, zo vervolgde hij. Zij worden voldongen feiten geplaatst, omdat le machthebbers in de ondernemin gen zich maar nauwelijks over de socia le gevolgen van diepingrijpende beslis singen behoeven te bekommeren. Zij hebben het ondernemingsrecht aan hun kant. „De moderne onderneming bomt oort uit het samenspel van kapitaalver schaffers, ondernemingsleiding en sen, die hun arbeid inbrengen. En dan gaat het niet aan om het derde pa neel van deze drieluik, de factor arbeid, steeds te negeren als het om essentiële beslissingen gaat", aldus de beer Mer tens, die vond dat het ondernemings recht met spoed moet worden aange past aan de ontwikkelingen in het den- over het eigendom en de positie de werknemers binnen de onderne- De heer Mertens pleitte ook voor het instellen van een financiële regeling voor werknemers die ontslagen of overge plaatst worden wegens fusie, sluiting, automatisering en dergelijce van bedrij- P. MERTENS: Geen gewetensangst bij persoonlijke en. Als uitgangspunten moeten hierbij gelden, dat reeds verworven rechten de werknemers worden veilig ge steld, terwijl daarnaast een schadeloos stelling dient te worden gegeven. NOORD-ATLANTISCHE ROUTE DEN HAAG (ANP) de KLM zal met ingang van 1 april en ten dele reeds eer der een aantal belangrijke tariefsverlagin gen invoeren voor vliegreizen naar de Ver enigde Staten, Canada en Mexico. De ver lagingen gelden zowel geheel verzorgde vliegvakantiereizen als de normale groeps reizen zonder verblijfsarrangementen. Dit is het resultaat van de zaterdag be ëindigde IATA-vergadering ln Rome. De overeenkomsten, die nog de goedkeuring van de betrokken regeringen behoeven, zullen gelden tot 31 maart 1969. Een van de voornaamste punten ls dat het voor groepen van vijftien of meer per sonen, die overigens geen enkele onder linge binding behoeven te hebben, moge lijk wordt een geheel verzorgde 14-daagss vliegreis naar New York te maken voor 1168 gulden per persoon. Dit betekent een verlaging van 187 gulden ten opzichte van de tot dusver goedkoopste Itérels tussen Amsterdam en New York. Het retourtarief voor groepsreizen van Amsterdam naar New York, dat thans nog 1209 gulden bedraagt, wordt voor reizen in de maanden april tot en met oktober 1117 gulden bij minimaal 15 personen en 968 gulden per persoon voor groepen van vijftig of meer. In de maanden november tot en met maart zal het tarief voor groepen van mi nimaal vijftien personen 1048,— bedra gen. BOGOTA, (A.F.P.). Een gechar terde Amerikaanse Constellation is gis terochtend, kort voordat bet toestel op de luchthaven van de Colombiaanse hoofdstad Bogota zou landen, neerge stort. Vun de negenenvijftig inzittenden verloren er eenentwintig 't leven. Tien gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Onder de doden bevonden zich de gezagvoerder, de tweede piloot en de boordwerktuigkundige allen Ameri kanen. De overige slachtoffers waren Columbianen, onder wie de directeur van de Columbiaanse luchtvaartmaat schappij Aerovias Condor, die de Con stellation van de in Miami gevestigde onderneming Paassat had gehuurd. De vlucht van Miami was normaal verlopen, totdat vlak voor d® landing hM toestel neerviel. I Loonbeleid De NKV-voorzitter sprak ook nog uit voerig over de ontwikkelingen op het loonfront van de laatste weken en de uit eindelijke regeringsbeslissing over de lo nen in 1967. Over die beslissing was hij niet tevreden, maar weging van het to tale pakket heeft NKV en CNV ertoe gebracht aan de uitvoering van de rege- ringsbesllssing mee te werken. Bij het NVV sloeg de weegschaal naar de an dere kant door. „Dit betekent evenwel allerminst, dat er binnen het overlegor gaan der drie vakcentrales een conflict situatie zou zijn ontstaan". Visieprogramma In het begin van zijn rede, zei de heer Mertens o.m., dat er flink gewerkt wordt aan het opstellen van een visie- programma. Hij noemde het geen ge makkelijke zaak. Het zal moeten bevat ten een duidelijke verantwoording van eigen bestaansgrond en moeten uitspre ken, welke visie het NKV op de grote rpoblemen, die in deze tijd actueel zijn ip vraagstukken, die zich voor een verdere toekomst aankondigen. „Daarte genover moeten wij als katholiek gelo vigen ons standpunt bepalen", zo zei hij, eraan toevoegend dat dit programma ook een bijdrage zal kunnen zijn voor het welslagen van het pastoraal concilie. West-Irian wil zelfbestuur DJAKARTA (Reuter) In Djakarta is bekendgemaakt, dat vooraanstaande Papoea's de Indonesiche regering heb ben verzocht het bestuur over West-Iri an aan hen over te dragen. In een verklaring, uitgegeven door een delegatie uit West-Irian die in Dja karta is voor overleg met de Indonesi sche autoriteiten over het bestuur in West-Irian, wordt gesteld, dat alle amb tenaren in dit gebied eigenlijk Papoea's moeten zijn. Men zou de huidige eco nomische moeilijkheden in West-Irian kunnen overwinnen, als men de pa- poea's het beheer over hun eigen land „De Papoea's, aldus de verklaring, die op de hoogte zijn van de werkelijke toestand en de verlangens van de bevol king van West-Irian, zijn in staat hun eigen zaken te behartigen. In de verkla ring wordt verder nog gezegd, dat de volksstemming, die in 1969 in West- Irian gehouden moet worden, niet het probleem van de Papoea's Zoals bekend heeft de Idnonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, nog pas bevestigd dat Indonesië een volksstemming in West-Irian zal la ten houden om uit te maken of de Pa poea's al dan niet bij de republiek aan gesloten willen blijven.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6