„Bali, beeld of droombeeld?" Betaling abonnementsgeld per giro NIEUWJAARSADVERTENTIES UITERLIJK 27 DECEMBER A.S. MAANDAG 19 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 T entoonstelling in Museum van Volkenkunde Het eiland Bali, dat sinds Cornells Houtmans ontdekking in 1597 zo vaak In de overtreffende trap werd beschreven en geschilderd als de plek op aarde waar nog iets van de paradijselijke en natuurlijke sfeer hangt, is voor het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden aanleiding geweest om er vanaf 17 december tot begin maart 1967 een tentoonstelling in te richten. Om een duidelijker beeld te krijgen van de cultus, godsdienst en leefge woonten zal eenmaal per dag ook nog een anderhalf uur durende kleuren film worden vertoond. Deze film werd gemaakt door de uit Nederland afkomstige hoogleraar in Salt Lake City (V.S.) H. van Houten. Met foto's, tekeningen, houtsnijwerk en schilderijen van zowel Europese als Balische schilders wil de expositie aan de bezoeker de gelegenheid geven om zich af te vragen in hoeverre het sterk geïdealiseerde eiland nu werke lijk aan die verwachtingen beant woordt als men zich voorstelt. De unie ke verschijnselen, die de vreemde be zoekers van Bali in de godsdienst, dorpsleven de kunst en natuurschoon aantroffen, vindt men op de tentoon stelling terug in de talrijke uitbeel dingen van tempelreliëfs, dodenriten en de mens op Bali. Werken van en kele Nederlandse schilders als Rudolf Bonnet, Walter Spies, Theo Meijer, Arie Smit en de Italiaan Renato Cris- tiano tonen de westerse visie naast die van de Balische schilders Ida Ba- goes Kembeng, Tjokorda Oka, Ida Goestie Ketoet Kobot en onder andere Anak Agoeng Raka, die zowel de mo derne als de klassieke Balische schil derkunst vertegenwoordigen. De traditie van de Balische cultuur vindt zijn hoogtepunt in een opstel ling van het Barong-Tjalinaranpe, een legende die verhaalt over de strijd tussen het kwaad en het goed. In het bijzonder wordt op de expositie de nadruk gelegd op het contact, dat tussen de Balische kunstenaars en de schilders Spies en Bonnet heeft be staan, welke resulteerde in de oprich ting van de Pita Maha, een vereniging van Balische beeldende kunstenaars. Ook de invloed van het toerisme op de Balische kunst wordt op de tentoon stelling onder de loep genomen, waar bij enkele in China gemaakte houten beeldjes voor een totale verrassing zorgen. weergegeven, zoals men zich dat voor. stelt, daarna komt het gedeelte waarin zowel 't mooie en het lelijke van alles op het eiland wordt uitgebeeld en ten slotte wordt de bezoeker geconfron teerd met de moderne kunst, waarbij vooral gelet moet worden op enkele foto's van reliëfs, waarop de Balische kunstenaar de vreemde bezoeker van het eiland beschouwt als een belache lijke figuur. Balische kunst Studenten-reisbureau in vernieuwd hoofdkantoor Het hoofdbestuur van het Neder lands Bureau voor Buitenlandse Stu denten Betrekkingen (NBBS) te Lei den is grondig gemoderniseerd. Giste ren werd tijdens een drukke ontvangst het nieuw ingerichte kantoor, dat ge vestigd is op de bovenverdiepingen van het Prytaneum (Rapenburg 6), getoond aan een groot aantal oud- medewerkers van het NBBS. Van de vroegere wirwar van kamertjes is een overzichtelijk geheel gemaakt; de ba lie is aanmerkelijk uitgebreid en be vindt zich nu in een soort centrale binnenplaats, waarop de kamers van verschillende afdelingen uitkomen. Het NBBS zorgt voor goedkope rei zen en tours voor studerenden tot 3C jaar. Bovendien regelt het de reizen van buitenlandse studenten naar Ne derland. Het kantoor, dat in alle Ne derlandse steden waar een universi teit of hogeschool gevestigd is dépen dances heeft, heeft mede dank zij de verbouwing een zakelijker opzet ge kregen. Steeds meer wordt het NBBS een bedrijf, met aan het hoofd gestudeerd jurist (mr. J. Wytema met ingang van 1 januari), wiens func tie wordt gehonoreerd. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" De einduitslagen van de parencompe titie luiden; Groep A: 1 en clubkampioen: Vrijen- hoek-v. Helvert 1395, 2 Biesot-v. Weizen 1384, 3 echtp. Tijssen 1370, 4 Kuyt-Elde- ring 1362, 5 dames Stigter-v. d. Ende 1352, 6 v. d. Burg-v. Ingen 1342, 7 echtp. De Vrind 1318, 8 Janson-Rip 1310, 9 dames Sier-v. Zijl 1295, 10 mevr. Vrijen- hoek-Rompes 1283, 11. de Vries-Lodder 1282, 12 v. d. Steen-Kappers 1028. De no.'s 10, 11 en 12 degraderen naar de B-groep. Groep B; 1 van Ravenswaay-Engels 1461, 2 Klinkenberg-Smittenaar 1395, 3 de Vries-Biesot sr. 1375, 4 Bloemhoff- Duiser 1371, 5 dames Bernard-Bon 1349, 6 Kammeraat-v. Kempen 1346, 7 dames Derogee-v. d. Togt 1321, 8 echtp. Jansen 1303, 9 Robbers-Lepelaar 1270, 10 mevr. Vroom-Foppen 1253, 11 Roo- denburg-Wesseling 1239, 12 Selier-v. d. Vlist 1153. No. 1, 2 en 3 promoveren naar A, de no's 9. 10, 11 en 12 degraderen Groep C: 1 Dek-Goedhard 1440, 2 v. d. Bergh-Wesseling 1336, 3 Kooyman-Hem- mers 1324, 4 Middelham-Beugelsdijk 1261, 5 echtp. Holleman 1259, 6 mevr. Harloff-Harloff 1188, 7 Vreeburg-Bieg- straten 1155, 8 echtp. van Kempen 1116, 9 echtp. Lauwaars 1109, 10 dames Wink ler Prins-Goddijn 1034, 11 Riel-v. Eg- mond 983. 12 Reus-de Heer 913. Daar het gebruikelijk is, dat der plaatselijke artsen bij toerbeurt wordt belast met het doen van kosteloze inenting tegen pokken .stellen b. voor de heer H. Bakema dit jaar voor deze functie te benoemen. Haagse politierechter Joy-rijder ,Ik wilde even een boodschap gaan doen", aldus de informatie van een 19-jarige kruideniersbediende uit Lei den en zonder het aan zijn werkgever te vragen reed hij in de bestelwagen weg. Maar slechts enkele honderden meters verder achterhaalde hem het noodlot, een vrachtwagenbestuurder die uit een zijstraat kwam kreeg niet de voorrang waarop hij aanspraak kon maken en er volgde een stevige botsing. Het kwa de was bovendien dat de jongen nog geen rijbewijs bezat. „Dat gaat me een hoop geld kosten", had inmiddels verdachte ontdekt, want de verzekering laat haar rechten gel den. „Dan moet u dergelijke stukjes maar niet uithalen", verweet de Officier en hg eiste wegens het rfjden zonder rijbe wijs 150,- boete en de Joy-riding twee weken gevangenisstraf. De rechter hield er echter rekening mee, dat voorlopig verdachte nog heel wat krijgt te betalen en legde daarom 150,- boete op en een week gevange nisstraf. Voorstellen aan raad Leiderdorp KREDIET VOOR GRONDONDERZOEK EN SCHETS VAN RECREATIEPLAN Volgens het uitbreidingsplan in hoofd zaak van 1960 zijn de gronden tussen Dwarswaterlng, Leysloot, Provinc. weg 5bis en Persant-Snoepweg, bestemd voor recreatie. De grootte van dit gebied be slaat een oppervlakte van 45 ha. Een be langrijk gedeelte van deze percelen is reeds door de gemeente aangekocht. In het streekplan voor de Rijnstreek-West is aanzienlijk groter deel van de ge meente tot recreatiegebied bestemd, na melijk ongeveer 180 ha. Gezien het feit, dat de raad zich reeds eerder verenigde met deze uitbreiding van het recreatiegebied in deze gemeente, zal deze bestemming in bestemmingsplannen worden overgenomen. Op de tekening, die bij de raadsstukken ter Inzage is ge legd, zijn de recreatiegebieden in groene kleur omlijnd aangegeven. De gemeente verkeert dus in de geluk kige omstandigheid dat rond de toekom stige uitbreidingen een gordel van voor recreatie bestemde grond is gelegen. De ontwikkeling, die de gemeente door maakt en die zich in de komende jaren waarschijnlijk zal voortzetten, maakt het raadzaam, dat een schema wordt op gezet voor de ontwikkeling van het re creatiegebied, dat in fasen kan worden gerealiseerd. Om te beginnen dient daarvoor een grondonderzoek te worden verricht. Dit grondonderzoek willen B en W voorshands beperken tot het gebied tus sen Dwarswatering en de Does. De Grontmij, grondverbetering- en ont ginningsmaatschappij N.V. te De Bilt, is bereid deze werkzaamheden te ver richten voor de prijs van 14.800, Voor het eerstgenoemde gebied zou den B en W tevens een schetsontwerp willen laten maken, om aan de hand daarvan de grote lijn voor de vormge ving van de recreatieve voorzieningen te kunnen bepalen en daarna tot rea lisering te kunnen overgaan. De Gront mij is ook bereid een dergelijk schetsplan te vervaardigen. De kosten daarvan be dragen 4.900, Voorgesteld wordt deze bedragen be schikbaar te stellen. Abonnees die het abonnementsgeld per giro wensen te betalen, worden ver zocht dit voor de aanvang van het betreffende kwartaal te doen op post rekening no. 103003 van De Leidse Courant, Papengracht 32, Lelden. De abonnementsprijzen zijn: per maand 3,97 per kwartaal 11,90 per kwartaal per post 15,40 AUTOMATISCHE GIRERING Het bespaart U tijd en moeite indien U automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de girodienst laat overschrijven. Op aanvraag zenden wij U gaarne een opdrachtformulier toe. ABONNEMENTEN-ADMINISTRATIE ,DE LEIDSE COURANT' Uitstel van betaling. Momenteel wordt gewerkt aan het bouw rijp maken van de gronden, die verkocht zijn aan de te Leiden gevestigde Inter kerkelijke Stichting tot Verzorging Verpleging van Langdurig Lichamelijk Zieken. Op deze terreinen zal een pleegtehuis worden gebouwd. De gronden zijn gelegen tussen de Munnikkenweg, de Persant-Snoepweg en de Hoogmadese- weg en zullen, naar het zich thans laat aanzien, omstreeks 1 februari 1967 bouw rijp zfjn. Me het stichtingsbestuur is overeenge komen dat de betaling van de koopsom zal plaatsvinden zodra de verkochte grond bouwrijp is. De gemeente kan dus per 1 februari 1967 aanspraak maken op de koopsom, die bij een oppervlakte van 29.215 m* 1.314.675,— bedraagt. Met het stichtingsbestuur is overeenge- meentebestuur om uitstel van betaling van de koopsom, tot uiterlijk 15 juni 1967 omdat niet eerder over de nodige finan cieringsmiddelen kan worden beschikt. Gebleken is, dat N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten bereid is de kasgeld lening van 1.400.000,waarover de gemeente momenteel de beschikking heeft en die per 15 december 1966 zal vervallen, tot 15 juni 1967 te continueren. Met deze geldmiddelen zou dus het te kort, dat met het verlenen van het ge vraagde uitstel van betaling zou ont staan, kunnen worden opgevangen. De bank vraagt voor de verlenging van de reid deze rente aan de gemeente te ver- kasgeldverleningsovereenkomst een ren te van 7%% per jaar. De stichting is be- goeden. B en W vragen de raad accoord te gaan met het uitstel van de continuering van het geldleningscontract. i 31 december kunnen opgegeven worden tot Gewone advertenties 0,22 per i DE LEIDSE COURANT weet u het ook niet Peerke Donders E.H.B.O.-wedstrijden LEIDSE PLOEGEN WISTEN WEER DE WISSELBEKERS TE BEMACHTIGEN Voor de „Peerke Donders"-EHBO- wedstryden, die zondagmiddag in het Bonaventura-lyceum aan de Mariënpoel- straat te Leiden werden gehouden, was grote belangstelling van deelnemers, dat de voorzitter van „Peerke Donders", de heer Juffermans, om omstreeks 2 uur 64 deelnemers en vele anderen kon be groeten. Deze 54 deelnemers waren ver deeld ln 18 groepjes van 3 personen, waarvan 9 groepjes ln de afdeling se nioren en evenzoveel ln de afdeling ga meer ervaren senioren kregen daar onder jurering van de kaderleden mej. Pley, mej. Remmerswaal en de heer Vid- deleer twee slachtoffers van een gasont ploffing te behandelen. De verwondin gen bestonden uit 2e en 3e graadsver brandingen en uit een gebroken enkel. DRIE UUR De junioren kregen ook „ontploffings slachtoffers" te behandelen waarby dè LEIDERDORP LEIDERDORPSE BRIDGECLUB Om deze week eens met de onderste groepen te beginnen: de verwachting door ons uitgesproken, dat de heren Loof-Witkamp het op de donderdag j.l. gehouden bridgeavond van de Leider- dorpse Bridgeclub zouden halen is be waarheid geworden. Zij eindigden bo venaan en zullen dus in groep groen uitkomen. In groep groen waren Jans-Pouw als favoriet gestart en zij hebben het deze week gehaald. Een knappe prestatie want de concurrentie was groot. Veld- huyzen-Van Vliet waren hier weer de grote verliezers en zijn nu in record tempo in groep geel terecht gekomen. De dames Van Gelder-De Jong hand haafden zich op de tweede plaats en zullen nu moeten trachten om hogerop te komen. In groep zwart eindigden Tijssen-De Winter weer bovenaan en zijn nu in rood gearriveerd. Een knappe presta tie. De dames Altink-Van Upwich handhaafden zich op de tweede plaats terwijl mevr. Van Schendel met de heer Bosse onderaan eindigden en dus afzakken naar groep groen. In groep rood tenslotte kwamen Gerlich-Van Leeuwen weer bovenaan met op de tweede plaats de dames Van Zonneveld-Jans met een minimale ach terstand. Deze dames doen het zeei kranig. De heren Duiker-Kieft hand haven zich goed in deze groep maai het echtpaar Stokhuyzen degradeert naar zwart doordat zy onderaan ein digden. Stand: Groep rood: 1 Gerlich-v. Leeuwen 300 p., 2 dames Jans-Van Zonneveld 298 p., 3 Pias-De Vries 278 p., 4 echtp. Groesbeek 277 p., 5 Duyker-Kieft 255 p., 6 dames Van der Bijl-Zwanenburg 252 p., 7 echtp. Van Donkersgoed 251 p., 8 echtp. Stokhuyzen 228 p. Degraderen: echtp. Stokhuyzen. Groep zwart: 1 Tijssen-De Winter 296 p., 2 dames Altink-Van Upwich 283 p., 3 dames Hoogervorst-Zandber- gen 273 p., 4 echtp. Verduin 256 p., 5 Vander Koog-Wesscls 248 p., 6 n Van Berge Henegouwen en partner 242 p., 7 De Koning-Van Zonneveld 224 p., 8 mevr. Van Schendel heer Bosse 205 p Promoveren: Tijssen-De Winter, de graderen: mevr. Van Schendel-heer Groep groen: 1 Jans-Pouw 270 p., 2 dames Van Gelder-De Jong 265 p., 3 Blom-Danz jr. 262 p., 4 Van der Zwanenburg 258 p., 5 gebr. Karstens 253 p., 6 Damen-Schippers 245 p., 7 mevr. Zwarts-hr Karstens 240 p., 8 Veldhuyzen-Van Vliet 206 p. Promoveren: Jans-Pouw, degraderen Veldhuyzen-Van Vliet. Groep geel: 1 Loof-Witkamp 268 p., 2 cehtp. Van Klaveren 256 p., 3 echtp. Danz 251 p., 4 echtp. Rompes 247 p., 5 echtp. Schutte 239 p., 6 echtp. Le- naers 226 p., 7 Van Berge Henegou- wen-Brummelkamp 224 p., 8 dames Bosse-Wessels 188 p. Promoveren: Loof-Witkamp. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD De raad van Voorschoten komt op donderdag 22 dec. a.s. in openbare gadering bfleen. Inauguratie prof. dr. M. de Jonge als hoogleraar in uitleg Nieuw-Testament Prof. dr. M. de Jonge, benoemd tot gewoon hoogleraar in de uitlegging van het nieuwe testament, met inbegrip van de inleidingswetenschap en oud-christe lijke letterkunde, heeft in het Groot Auditorium een oratie uitgesproken b(j de officiële aanvaarding van zyn ambt. Het uitgangspunt van de oratie werd gevormd door de poging van een werk groep waartoe ook prof. De Jonge behoort om in het kader van het pro ject tot vertaling van het Nieuwe Testa ment in hedendaags Nederlands (onder auspiciën van het Nederlands Bijbelge nootschap) ook de brief van Judas te vertalen. De uitlegger van het Nieuwe Testament zal ln de eerste plaats door historisch onderzoek moeten duidelijk maken, ln welke omstandigheden en met welke bedoelingen de brief geschreven is. Prof. De Jonge zet uitvoerig uiteen, dat wy in het geval van de brief van Judas te maken hebben met een be strijding van valse „profeten", die zich volgens de auteur ten onrechte op de inspiratie door Gods Geest beroepen, in gemeenten van Joods-christelijke signa tuur ln Palestina of West-Syrië anr na Chr. Opmerkelijk is de apocalyptische denk wereld, waarin de auteur leeft; hy ver wacht het laatste oordeel ieder ogen blik, citeert apocalyptische geschriften, die later noch door het Jodendom, noch door het Christendom als gezaghebbend zijn erkend, en scherpt zijn lezers met behulp van voorbeelden, aan het Oude Testament en deze boeken ontleend, de ernst van de situatie in. Het historisch onderzoek brengt, evenmin als een filologisch verantwoor de vertaling, ons de brief van Judas dichterbij. Toch zal ieder verantwoord zoeken naar de betekenis van een bels geschrift voor het heden moeten uitgaan van een grondig filologisch historisch onderzoek. Prof. De Jonge eindigde zijn oratie met een aantal opmerkingen over moge lijkheden tot vruchtbare samenwerking van exegeet en dogmaticus en een aan sporing tot een gezamenlijke bestude ring van het tegenwoordig actuele her meneutische probleem. verwondingen warenbewusteloosheid waarbij de patiënt ook enige onbelang rijke wondjes had (die in vergelijking met de rest van de behandeling een veel te belangrijke plaats innamen bij veel ploegjes). De tweede patiënt had een diepe handwond (binnenzijde) met een uitstekende glassplinter en verder lichtë schaafwonden. De jury van de Junioren bestond uit de kaderleden de heren Hagens, v. d. Winde en Verkerk. Na de ruim drie uren durende wed strijden (de deelnemers kregen 15 mi nuten voor de behandeling) gaf het ka derlid, de heer Vlddeleer deskundig com mentaar in opbouwende zin, waarvan vele deelnemers wel weer iets konden De heer Juffermans mocht hierna, na eerst veel dankwoorden gericht te heb ben aan publiek, Jury, slachtoffers en aan de heren Van Dam en Vols van de Lotus-cursus, die de grime verzorgden, en aan de dames van de kantine, de prij zen uitreiken. UITSLAGEN Senioren: (max. 140 p., commandant ax. 30 p.): Ie en wrisselbeker: Leiden 117 p., comm. 21 p.; 2. Gouda 108 p., comm. 23 p.; 3. Roelofarendsveen 106 p. comm. 19 p.; en verdere deelnemers wa ren: Meerburg, Langeraar, Zoeterwoude, Voorhout, Reeuwtjk en Stompwijk. Junioren: (max. 145 p., comm. max. 30 p.): Ie en wisselbeker: Leiden 106 p., comm. 22; 2. Rflpwetering/Oud Ade A 94 p., comm. 21 p.; 3. Gouda 91 p.; en verdere deelnemers waren hier: Meer burg, Langeraar, Rijpwetering/Oud Ade B, Stompwijk, Roelofarendsveen Reeuwjjk. RIJNSBURG Restaurant op illegale basis „Dat gaat op de sluiting aan", luidde de informatie van de Officier van justitie by de Haagse politierechter in de zaak tegen een 31-jarige restau ranthouder uit R(jnsburg, die de bepa lingen van de Vestigingswet had over treden. De zaak kon op zichzelf zo best zijn als dat wilde, doch de restauranthouder bezat nu eenmaal niet de papleren, wel ke genoemde wet vereist „Ik ben begonnen met het volgen van een cursus", aldus de mededeling var verdachte waarop de Officier van justi tie vaststelde, dat dit wel een beetje aar. de late kant is. Hij wilde verdachte ech ter wel een kans geven om de fout te herstellen. „Maar bij de vierde overtreding hebt u kans dat de zaak wordt gesloten", zo luidde zijn waarschuwing. Bij deze eerste maal wilde hy nog volstaan met 60,- boete, waartoe de rechter veroordeelde. Rijnsburgse veiling wil nog meer uitbreiden Het belangrijkste agendapunt op de vergadering van bloemenveiling Flora te Rijnsburg, het voorstel tot de bouw van een nieuwe zaal, vergde veel tijd en bracht de tongen los. Voorzitter G v. Delft zei, dat de gedachte van het be stuur uitgaat naar het bouwen van zaal aan de westzijde, voor kopers en exporteurs. De toestemming voor deze bouw, Is reeds aangevraagd. De heer T. Kralt Pzn. meende dat gezien de stagnatie tijdens het veilen, de nieuwe zaal beter zou kunnen op trekken naast de oude koelcellen. De heer P. v.d. Bosch onderschreef deze mening: de afvoer van bloemen onder de tribune veroorzaakt tijdverlies. Hy er dan ook voor de aan- en afvoer van de produkten gescheiden te houden. De voorzitter antwoordde, dat de plannen nog niet definitief zijn: „wijzigingen zyn dus nog mogeiyk". Ere-voorlztter T. Kralt zag het voorstel tot votering van een bedrag voor de nieuwe ruimte lie ver uitgesteld tot het bestuur met een afgerond plan zou kunnen komen. De voorzitter zei hiermede akkoord te kun- Bloemenaanvoer in Rijnsburg groot voor <le tijd van het jaar De afgelopen week kenmerkte zich door èen voor de tijd van het jaar grote aanvoer van bloemen aan de Rijnsburgse velling. Uit deze aanvoer -voornamelijk van bolbloemen- spreekt duldeiyk het voorspoedige verloop van de broeierij. Er is grote vraag van exporteurs, voor de afzet in het binnenland toont men zich nog wat "afwachtend". Er zyn n.l. nogal wat chrysanten, in concuren- tle met de bolbloemen. en 'n bos chry santen ligt nog ongeveer op 2,per bos. Men verwacht overigens dat de aan voer van bolbloemen in deze week voor Kerstmis aanzienlijk zal toenemen. Vele broelers "mikken" met een kas, tulpen, narcissen of hyacinthen nu eenmaal op de kerstweek. Men veronderstelt echter dat de aanvoer van witte hyacinthen, gezien de hoge bollenpryzen, wel matig zal zyn. Wat de speciale kerstartikelen betreft: hulst is dit jaar zeer schaars en het weinige dat er komt wordt ver kocht voor pryzen, die varieren van 7 tot 10 gulden per kilo. Wel is er grote aanvoer van dennegroen en z.g. kerst- VLIJTIG LIESJE Ik heb een viytig llesje in de kamer staan. De plant zit V9I knopjes, maar deze komen niet uit en vallen voortydig uit. Wat kan de oor zaak zyn 7 Antwoord: Hoe dichter het viytig llesje het venster wordt gezet, hoe milder zy zal bloeien en hoe intenser de kleur .n de bloemen zal zyn. Als zy niet in het volle licht geplaatst wordt zal zy slechts weinig of in het ge heel niet bloeien, terwyi de bloemen die ontstaan, gemakkelijk weer afvallen. In de winter en het voorjaar verlangt J zon, maar in de zomermaanden moet zij afgeschermd worden tegen de mid dagzon en daarbij veel frisse lucht heb ben. Ook kan zy in de tuin worden ge zet, in de morgenzon. Het viytig llesje verbruikt, doordat zy zoveel maanden achtereen bloeit, ui teraard veel voedsel, van mei af geven wy daarom tweemaal per week gecon centreerde meststoffen. By warm weer bovendien zeer veel water, eventueel tweemaal per dag, terwyi wy In de win ter spaarzaam gieten, omdat zy een plant is met waterrijke stengels, die bij vochtige koude spoedig rotten. Om het afvallen der knoppen tegen te gaan, 's avonds opder een lamp zetten en overdag zo dicht mogeUjk by het raam en vooral niet achter vitrage. A.O.W. In april 1966 is de a.o.w. ver hoogd. Maar in plaats van dat ik meer moest ontvangen is myn a.o.w. ver laagd. Ik heb toen direct gebeld en ze zeiden dat er een fout was gemaakt met de rekenmachine. De heb later nog eens geschreven, maar dat had geen resul- OEGSTGEEST Geboren: Evelyna Christina, d.v. H. S. Croes en F. M. Carrido; Monika Ca- tharina Suzanna, d.v. C. M. v. Diemen en K. de Haan; Theodorus Wilhelmus, z.v. T. W .Maassen en J. Geervliet; Geertruida Margaretha, d.v. P. L. Of- ferhaus en M. H. Bas Backer (jonkvr.); Selma Ruth Birgitte, d.v. P. Vis en O. B. Poppe; Ronald Anton, z;v. G. A. Donker en H. E. Ruytenbeek; Mlchèle Hauke Simon, z.v. H. van Houten en J. A. H. Dreef. Ondertrouwd: A. P. M. Leliveld en M. C. Buschman; J. A. P. Zonneveld en J. T. B. H. van Uhm; W. J. B. Hoog straten en N. Schouten. Getrouwd: N. C. T. de Vries en A. L. Locher. Overleden: H. Plesman; H. Retel. Pas verschenen boeken Kleuters kunnen werken door Lütz de Jong. Uitg. Cantecleer, De Bilt. Wat maken we van vouwblaadjes door Marian v. Vliet. Uitg. Cante cleer, De Bilt. Het verhaal van de schepping Te keningen van Emile D. Probst. Uitg. Cantecleer, De Bilt. Spionnen die niet bestonden door Colonel Vernon Hinchley. Uitg. Nijgh Van Ditmar, Den Haag. Logica door W. Stanley Jevons. Uitg. Prisma Compendia, Utrecht. De boomkikker door Martin Wood- house. Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. Passagieren in de tropen door Ge rald S. Johnson. Uitg. C. de Boer jr., Hilversum. Piet en Tom op avontuur door Jac Linders. Uitg. U. M. West-Friesland, Hoorn. Cryptogrammen in theorie en praktijk Charl E. D. Julien. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Zin en onzin met getallen J. New ton Friend. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Gevangene van Stalin Raphael Ru pert. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. De Koningsmantel B. Roest Crollius. Uitg. Heynis N.V., Amsterdam. Wiskunde spelenderwijs Rózsa Pé ter. Uitg. Het Spectrum N.V., Utrecht. De spionne met de zilveren ster Eva-lis Wuorio. Uitg. Het Spectrum N.V., Utrecht. China is anders Lisa Hobbs. Neder- land's Boekhuis, Tilburg. Heisa hop in de lila sneeuw door John Nichols (vertaling van C. Bud- dingh). Uitg. A. W. Sythoff, Leiden. Oog om oog door Heinz Risse. Pris ma-boeken. Utrecht. Prisma Schaakboek (het eindspel) door H. Bouwmeester. Prisma-boe- ken, Utrecht. De zaak Wennerström Hans Kris ter Rönblom. Uitg. Ned. Boekhuis, Tilburg. Vertellen uit de Bijbel De leerlin gen van Emmaus; Jezus geeft ons het Brood. A. M. Cocagnac. Uitg. Helmond. Nog 50 dagen door Maurice Edel man. Uitg. Ad M.C. Stok, Den Haag. Het recht ontkleed door Francois Pauwels. Uitg. Nügh en Van Ditmar. Den Haag-Rotterdam. Schot voor de boeg door W. R. D McLaughlin. Uitg. C. de Boer jr., Hilversum. De purperen vogel Verhalen van jonge schrijvers. Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. Sociologie van het gezin William J. Goode. Uitg. Prisma-boeken, Utrecht-Antwerpen. Kunst en techniek van autorijden Pat Moss en Erik Carlsson. Uitg.mij. „West-Friesland", Hoorn. Spion contra spionnen door majoor A. W. Sansom. Uitg. W. v. Hoeve N.V., Den Haag. Grillige Kathleen door René Gysen Uitg. Nygh en Van Ditmar. Sambals voor Sweelinck door Pim Hofdorp. Uitg. Kramers Pockets. Mijn vallei in Frankrijk door Wil den Hollander-Bronder. Uitg. Kos- Joséphine, Napoleons grote liefde door Hubert Cole. Uitg. Forum Boe kerij. Leer mij ze kennen, de Limburgers De duizendkunstenaar van Lublln. Isaac Bashevis Singer. Uitg. Arbei derspers, Amsterdam. Twaalf engelen uit de hel, David Wll- kerson. Uitg. Gideon, Gorkum. Een dag in Vietnam, Max Nord. Uitg. Nygh en v. Ditmar, Den Haag. Paspoort voor moord, Pim Hofdorp. Uitg. W. v. Hoeve. Den Haag. Alleen op de wereld, Hector Malot. Uitg. V. A. Kramers. Den Haag. (Film editie). taat. Kunt u mij een adres opgeven, waar ik kan reclameren? Antwoord: Helaas vermeld u ln uw brief geen getallen, zodat wy niet weten hoe veel u nu precies aan a.o.w. ontvangt. Op het ogenblik is de uitkering voor al leenstaanden ƒ2892,- per jaar of t® wel 241,per maand. Met ingang van 1 oktober zal deze uitkering worden ver hoogd tot 2994,— per jaar, dat is 249,50 per maand. Wanneer u minder ontvangt, is het ons niet duideiyk waar om, maar daar moet de raad van arbeid toch antwoord op kunnen geven. De motivering van de R.v.a. kennen wy echter niet. zodat wy wat dit betreft in het ongewisse biyven. ADRES Kunt u my het adres geven van Ike en Tina Turner? Antwoord: U kunt Ike en Tina Turner bereiken via hun platenmaatschappy. Het adres luidt: Philles Records Incor porated, 9130 Sunsetboulevard, Los An geles, California 90069. U kunt uw brief dus gewoon adresseren: Ike en Tina Turner, Philles etc. MIDGET GOLF Gaarne zou ik van u vernemen of er in Nederland een Midget Golf Bond bestaat. Zo ja, wat is het adres daarvan? Antwoord: Midgetof minigolf be hoort nog niet tot de officiële sporten. Het Nederlandsch Golf Comité te Den Haag, waar wij dienaangaande geïn formeerd hebben, bericht ons dat deze sport ook niet in hun bond is opgenomen en dat er voor zover daar bekend in Nederland geen midget-golfbond be staat. Ook van het buitenland konden zy dit niet opgeven. LEVENSBESCHRIJVING By deze wil ik u vragen of u my misschien kunt helpen aan een levensbeschryving van Prinses Victoria van Pruisen, C. M. Kar dinaal de la Torre en generaal Graf Kielmansegg. Zoudt u mij op deze wyze met myn verzameling behulpzaam wil len zyn? Antwoord: Zoals u weet hebben wy u diverse malen aan levensbeschrijvingen geholpen, maar uw herhaalde opgaven vallen werkeiyk buiten het kader van onze problemenrubriek. Het is niet de bedoeling dat hiervan misbruik wordt gemaakt voor het aanleggen en byhou- den van verzamelingen, adreslijsten en dergelijke. Vindt u het niet veel boeien der en sportiever zelf op speurtocht te gaan naar de door u verlangde gege- J AARTALLEN Ons werd toege stuurd een vraag naar jaartallen en ge gevens over de polders en droogmake- Antwoord: De afsluitdyk werd begon nen in 1923 voor het gedeelte van 2^ km van Noord-Holland tot Wieringen. Dit kwam in 1925 klaar. De 30 km lange dijk van Den Oever op Wieringen naar Zurig, Friese kust vergde 6 jaar: 1927- 1933. De Wieringermeerpolder was ln 1930 drooggelegd. In 1941 was ultelndeiyk de grond in cultuur gebracht en het ge bied gekoloniseerd. Op 11 dec. 1945 kwam de vernielde Wieringermeerpol der opnieuw droog. De bemaling van de Noord-Oostpolder ving aan in jan. 1941 en in sept. 1942 was deze polder drooggelegd. De Noord- Oostpoldergemeentes worden bestuurd door burgemeesters. Men is met de indyklng van Oosteiyk Flevoland begonnen in 1950. Droogge legd in 1956. Met Zuideiyk Flevoland begon men in 1956. Waarschyniyk zal men klaar zyn begin 1968. ONGEDIERTE Ik heb ongedierte in myn boekenkast. Het Is een zilverachtig diertje van ongeveer 6 mm lang, aalach tig en zeer vlug. Het vreet aan papier, enveloppen, tussenblad van albums e.d. Hoe kan ik de beestjes bestrijden? Antwoord: Volgens de beschrijving hebben we hier zeer waarschyniyk te doen met het zilvervisje, ook wel sui- kergasten of ten onrechte schietmotten genoemd. De wetenschappeiyke naam is Lepl8ma saccharins. De naam schiet mot heeft het gekregen door het zeer snelle weglopen zodra ze in het licht komen. In de keuken en in huis zyn zilver visjes slechts schadelijk doordat zy kna gen van behang en boeken, gesteven kleren en soms gaatjes in rayon eten. Bestrijding: a. Val maken van een omgekeerde post papierdoos of derg. waaronder men wat gekookte stijfsel, een rauwe aardap pel of bananenschil legt. Op de ver hoging waarop men de val zet, plaatst men een paar schulngeplaatste plant jes om het oplopen te bevorderen. b. Elke morgen even controleren en e- ventuele insekten in een emmer ko kend water uitschudden. Verder alle schuilhoeken met fyne naftaline of insektenpoeder strooien. c. Ook kan men een huish'oudinsekticide achter de reten en kleren druppelen en ze daarna met gips, cement of stopverf dichtmaken. KINDERBIJSLAG Myn dochter is op 8 juli 16 jaar geworden en is nog op schooi. Heb ik dan geen recht om in ok tober dubbele kinderbyslag van haar te ontvangen Mijn schoolgaande zoon werd ln aug. '63 16 jaar en toen kregen wy 2 maan den dubbele kinderbyslag (van sept. en okt.). Wy kregen bericht dat 't voor onze dochter pas in januari '67 ingaat, dat Is dan 6 maanden later. Moeten degenen die ln februari 16 J. worden wachten tot het eerste kwartaal van januari van het volgend jaar? Antwoord: Aan de hand van de gege vens die u ons verstrekte en aangeno men dat deze volledig zyn, kunnen wy niet anders concluderen dan dat u reeds in het vierde kwartaal van 1966 aan spraak kunt maken op de dubbele kin derbijslag voor uw dochter. Mocht de Raad van Arbeid er anders over denken dan zouden wij van u nog wel eens wil len vernemen, wat daar dan wel de motivering voor Is. AUTOBANDEN - Ik bezit 4 5 ton autobanden. Ik kan die aan buitenlan ders verkopen, mits Ik ze zelf over de grens breng. Is daar een vergunning voor nodig? Antwoord Helaas kunnen wy uw vraag niet beantwoorden, Indien u niet schrijft in welk land u de autobanden wil gaan verkopen. U kunt zich daarom het beste uitvoeriger schriftelijk wenden tot de economische voorlichtingsdienst in Den Haag, Bezuidenhoutseweg 151 tel. 070-814111.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5