Militaire pompen bestrijden wateroverlast bij Aarlanderveen (OSIER Speciaal aanbevolen voor uw Kerstdiner UW MENING Sfeervolle kersthappening op het Stadhuisplein 700 JAAR GELEDEN KREEG LEIDEN NIEUWE STADSRECHTEN VAN FLORIS V MAANDAG 19 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT SPOEDIG WEER NORMAAL PEIL IN LAGE POLDERS De wateroverlast in en rond Aar landerveen is krachtdadig aangepakt. Een afdeling van de Mobiele Colonnes uit het kamp Crailo bij Laren is zater dag gearriveerd met tien motorpompen. Deze pompen zijn thans ingeschakeld om de bekende Molenviergang te hel pen bij het bestrijden van de water overlast die de veehouders in de laagst gelegen polders reeds enkele weken lang door de gedurige regenval onder vinden. Reeds geruime tijd staat het peil in deze polders door het vele regen water en het vaak windstille weer ver boven het normale peil. Voor het pol derbestuur was dit reden om in het midden van de vorige week de hulp Een „batterij" van zes grote pompen van de Mobiele Colonnes te Crailo be streden vanaf zaterdagmiddag 2 uur de wateroverlast te Aarlanderveen. in te roepen van de Mobiele Colonnes, die over veel pompmateriaal beschik ken. Zowel burgemeester Bruins Slot als de directeur van gemeentewerken, ir. N. Buysert, stonden achter het ver zoek van het polderbestuur. Naar hoge weteringen Reeds zaterdagmorgen vroeg kwam de colonne met het pompmateriaal en het bedienend personeel in Aarlander veen aan. Direct werd begonnen met 't opstellen van de pompen op tevoren bepaalde plaatsen. Door deze tien pompen wordt een hoeveelheid van 25.000 liter water per minuut uit de laagst gelegen polder ter weerszijden van de Nieuwkoopseweg in de hoger gelegen weteringen gepompt, vanwaar het in de richting van het Aarkanaal Bouw van nieuw zusterhuis A.Z.L. stetrt over enkele maanden BOERHAAVE-CURSUS OVER TOEKOMSTIG MEDISCHE CENTRA ZEER GESLAAGD Na de zaterdagmiddag besloten drie daagse „Boerhaave-cursus" over het universitair medisch centrum van de toekomst, konden de organisatoren, prof. dr. G. M. H. Veeneklaas, prof. dr. Querido en dokter M. W. Jongsma, nog onder de indruk van de lezingen en discussies, die zij drie dagen lang zeer intensief hebben ondergaan, mee delen, dat deze conferentie in alle opzichten volledig aan zijn doel heeft beantwoord. De voordrachten, panel besprekingen en discussies waren al- 'an het grootste gehalte en bijzon der „inspirerend". „Als we iets van de Amerikanen kunnen leren is het wel het plannen makenverzuchtte prof. Veeneklaas, die als voorzitter van de plancommissie, die zich met de nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis bezighoudt, het verloop van de cursus uit de doeken deed. De grote waarde van deze cursus was naar zijn idee gelegen niet alleen in een op zeer hoog niveau staande internationale gedachtenuitwisseling, maar tevens in het feit dat er tussen Leiden en deze experts zodanige con tacten zijn gelegd, dat men-in de toe komst van de zijde van het A.Z.L. een beroep op hen kan doen, inzake ad- Overheid geïnteresseerd Zeer belangrijk en verheugend achtte prof. Veeneklaas het ook dat onze ministers van Sociale Zaken en Volks gezondheid, van Onderwijs en Weten schappen en van Financiën zoals hun vertegenwoordigers op de conferentie verklaarden buitengewoon geïnteres seerd zijn in de aanpak van de be sproken zeer medische problemen. Besproken m.b.t. de opleiding van me dici, tot de verzorging van de patiën ten, tot de binding van het ziekenhuis met de omgeving en, zeer bepaald tot de research. „Op de conferentie is ge bleken", aldus prof. Veeneklaas, „dat wij in ons land in het wetenschappelijk onderzoek aan het afglijden zijn. Zeer beslist nodig zijn o.a. verschillende instituten die zich bezig houden met het onderzoek naar en een adequate bestrijding van dodelijke ziekten als hart- en vaatziekten, apoplexie en kan ker. 30 hectare Dokter M. W. Jongsma, directeur geneesheer van het Academisch Zie kenhuis, vertelde tenslotte iets over de vage plannen rond de nieuwbouw „zijn" ziekenhuis. Op het ogenblik bestaat het klinische gedeelte uit 18 hectare: het pré-klinische (de labora toria e.d.) uit 6. Voor het nieuw te bouwen ziekenhuis dacht men ca. 30 hectare nodig te hebben, te verwezen lijken in een uitbreiding van de be staande grond of in de aankoop van een heel nieuw terrein. Men overweegt het ziekenhuis te bouwen in een systeem, dat het mid den houdt tussen het huidige pavil joensysteem en het in Amerika veel toegepaste bloksysteem. Het bedden huis voor de patiënten zal centraal en statisch zijn men denkt hierbij aan eon torenflat terwijl de ruimten voor onderwijs en research zo flexibel mogelijk gehouden zullen worden, ten einde een voortdurende mogelijkheid tot uitbreiding te houden. Over vier jaar hoopt de plancom missie de plannen waarop „gebouwd" kan worden rond te hebben. Inmiddels begint men wel over enkele maanden met de bouw van een nieuw zusterhuis voor het Academisch Ziekenhuis, dat om psychologische redenen buiten het ziekenhuisterrein aan 300 zusters plaats zak gaan bieden. en de Kortsteekterpolder wordt afge- Met de molens van de Molenvier gang, waarvan de eerste molen over een capaciteit beschikt van 80.000 tot 85.000 liter per minuut (bij een flinke wind), zal naar berekening het op vele plaatsen onder water gelopen land spoedig weer droog vallen. Het hangt geheel van het weer af hoe lang de pompen van Crailo assistentie zullen verlenen. Het water in de pol ders zal in elk geval weer op normaal peil worden gebracht. Wateroverlast bjj t rijen in Aarlanderveei rond de boerde- ADVERTENTIE STEENSTRAAT 8 TEL. 21361 HERENSTRAAT 6 TEL. 30069 HAARLEMMERSTRAAT 204 TEL. 21611 LEIDEN 1962 CHaTEAU PALANQUE, BORDEAUX SUP, per fles 4.95 1964 BEAUJOLAIS, appel, controlée per flea J 2,75 1964 GRAVES SUPÉRIEURES, demi-sec per fles 3,95 1964 CHATEAU LA TOUR GUILLOTIN per fles 5,40 Bessenjenever extra zacht. Normaal prijs 9,50 per liter. NU per liter 8a25 Pastoor Commandeur in ziekenhuis Pater N. J. Commandeur o.f.m., pas toor van de St. Antoniusparochie in Leiden Zuid-West, is gistermiddag met een zware longontsteking in het St. Elisabeth-ziekenhuis opgenomen. He denmorgen werd zijn toestand rede lijk genoemd. VANAF VANDAAG Boshuizerkade- Telderskade voorrangskruising Met ingang van vandaag is het kruispunt Boshuizerkade-Telderskade een voorrangskruising geworden. Wet houder mevr. Den Haan-Groen had deze gewenste maatregel reeds vorige week toegezegd tijdens de begrotings behandeling. LEIDERDORP Groslijststemming K.V.P. De uitslag van de groslijststemming welke gister morgen ten huize van de heer P. J. Evers werd gehouden is als volgt: C. J. v. d. Ploeg 7, A. Weijters 1, drs. J. Aarden 7, A. J. Hermes 3, E. J. M. Kolfschoten 7, mevr. J. J. van Gent-de Ridder 1, mr. J. M. M. Koeken 8. LEIDSE HUISARTSEN In de persbijeenkomst van de afdeling Leiden van de Landelijke Huisartsen vereniging, zijn een aantal mededelingen gedaan, die wel enkele bedenkingen op roepen. De voorzitter, dokter Pleiter betoogt, dat de Ziekenfondsen geen begrip heb ben voor het inkomen van de huisartsen. Er wordt door de Ziekenfondsen gebo den een salaris van 67.000,- per jaar bruto voor een praktijk van 3000 patiën ten. Deze 3000 zijn dan verdeeld als volgt: 2700 ziekenfonds- en 300 parti culiere patiënten. De berekening is 90% ziekenfonds en 10% particulier. De werkelijkheid is. dat 70% zieken fonds is en 30%. particulier. Aangezien het aantal particuliere patiënten meer is, dan in de berekening wordt aangeno men, is het inkomen hoger dan 67.000,- per jaar bruto. Daarnaast hebben de artsen nog inkomen van de bevallingen, controle voor bedrijfsverenigingen en keuringen. Hoe wordt nu het inkomen van de huisartsen n& 1 januari 1967 als ei consult betaald moet worden? Van de ziekenfondsleden en de vroegere parti culiere patiënten zullen 30 per dag komen voor consult op de spreekuren t's morgens en 's middags). Dit is dan 30 x 8,- 240,- per dag. Tevens zal de arts 30 partiënten per dag thuis bezoeken, wat dan 30 x 12,- of 360,- oplevert. De totale verdienste per dag wordt dan voor de huisarts 600,- per dag of 3000,- per week. Hierbij komen dan nog de consulten op zaterdag en zon dag tegen dubbel tarief nl. 16,- voor een bezoek bij de dokter thuis en 24.- als de arts b(j de patiënt aan huis komt. Voorts komen hier weer b(j de inkomsten uit bevallingen, controle bedrijfsvereni gingen en keuringen. Op deze wijze zullen de artsen toch hun geëiste 100% honorarium verhoging binnen krijgen. De prestatie van de huisartsen ver houdt zich niet tot hetgeen zij n& 1 ja nuari 1967 zullen ontvangen. Het moet toch voor een ieder duidelijk zijn, dat een betaling van 600,- per dag of 3000,- per week onredelijk is. Ten tweede, de huisartsen stellen, dat wieniet kan betalen een beroep kan doen op de Algemene Bijstandswet via de Ge meentelijke Sociale Dienst. De artsen schijnen dit een simpele zaak te vinden, dat een burger daar moet aankloppen om de arts te kunnen betalen. Ook is het niet eenvoudig, want de betrokkene moet eerst naar een spreekuur van genoemde Dienst, dan volgt een onderzoek naar zijn financiële omstandigheden en daar na de beslissing. Dit herhaalt zich tel kens bij hen, die weer opnieuw ziek zijn geweest. Maar dit zal de artsen niet in- Als hun zelfbepaald (hoog) aar veilig gesteld is. In de derde plaats, dat de ziekenfonds patiënten, die nu in feite particuliere patiënten worden, contant moeten beta len, terwijl de particuliere patiënten, wier behandeling naar hetzelfde tarief wordt berekend, niet direct contant be hoeven te voldoen, doch na enige tijd een nota ontvangen. Hier dus weer dis criminatie ten opzichte van de z.g. fonds patiënten. De mentaliteit van de artsen, met be trekking tot de patiënten beneden de loongrens, treedt nu wel heel duidelijk op de voorgrond. Nu de ziekenfondsen de els van dfi. huisartsen van 100% honorariumverho ging hebben afgewezen en terecht ook mede uit een oogpunt van sociaal-econo misch beleid van alle bevolkingsgroepen, waaronder ook de artsen behoren z(j het recht in eigen hand en po gen zij toch op deze wijze hun doel te bereiken door de ziekenfondsverzeker den het particuliere tarief te laten be talen. Om de ziekenfondsverzekerden bij eventuele financiële onmacht te verwij zen naar de Algemene Bijstandswet, ge tuigt van gebrek aan sociaal gevoel, om- groot percentage van de verze kerden zal opzien een beroep te moeten doen om financiële hulp op genoemde wet C. BAART, voorzitter „Leids Onderling Ziekenfonds" inkomen i BEIAARDIERWE GAAN BEGINNEN. Ruim drieduizend middelbare scho lieren waren zaterdag jl. rond het middaguur op het Stadhuisplein te zamen gekomen om luidkeels hun kerstboodschap uit te dragen, hiertoe aangespoord door onze aktieve stad genoot mr. A. v. Gennip, die net zoals in 1962 en 1963 weer het initiatief voor een dergelijke samenzang genomen had. Vijf scholen waren vertegenwoor digd; meisjes van het St. Agneslyceum, leerlingen van de twee Christelijke Lycea, de Chr. Kweekschool en het Bonaventura Lyceum, allen hadden hun medewerking verleend aan deze kerstzang, die weken van voorberei ding vergde. Een gedeelte van het Leids Politie corps had aanwijzingen gegèven en het verkeer geregeld, zodat de gehele stoet zonder veel moeilijkheden de plaats van bestemming bereiken kon. temeer daar er twee routes waren op gegeven voor de voettocht vanuit het Houtkwartier waar immers alle scholen staan naar de binnenstad; een ander gedeelte van meergemeld corps zorgde voor een passende muzi kale begeleiding, te weten het Fanfa rekorps van de Gemeentepolitie. Terwijl het carillon van de stadhuis toren vrolijk speelde, werd het plein langzaam gevuld met zanglustige scho lieren. „Beiaardier, we gaan beginnen", -zo sprak de heer Van Gennip en toen de aldus aangesprokene zijn hoge positie verliet om naar de aarde af te dalen, stegen de eerste klanken van het be kende: „Es ist ein Ros' entsprungen" ten hemel. Internationale kerstgedachte Het repertoire was zeer gevarieerd en bleek bovendien een prachtig sym bool te zijn van de internationale kerstgedachte, daar er naast Neder landse geluiden ook Engelse, Franse en Duitse, ja zelfs Israëlische, Poolse en Venezolaanse liederen ten gehore werden gebracht. Vooral „Michael, Row the Boat Ashore", en het kerst liedje uit Venezuela „Nino Lindo", dat door de zangeres Margie Ball op tref fende wijze vertolkt werd, vielen bij de talrijke toehoorders waarvan ve len overigens ook meezongen bij zonder in de smaak. Nu eens galmden de gedragen tonen van een stemmig kerstlied uit de drie duizend kelen en keeltjes over het plein, dan weer waren het meer ge voelige klanken, die het hart van de omstander beroerden. Vier scholieren lazen elk een fragment voor uit het Kerstevangelie. Er werd goed en met veel enthou siasme gezongen, waaruit wij opma ken dat de heer Van Gennip er in is geslaagd, een zekere geestdrift bij de jeugd in goede muzikale banen te lei den, waardoor deze kerstzang het aan horen en méébeleven meer dan waard werd. Dat deze Leidse gebeurtenis bij het land niet is ontgaan, bleek zon dagmiddag op de televisie, bij 't pro gramma „Monitor", waarin enige ka rakteristieke opnamen van dit stem mig gebeuren werden uigtezonden. Bouw van 36 te Zoeterwoude Goed nieuws voor de Zoeterwoudse woningzoekenden! De realisering van het plan van de r.k. woningbouwvereni ging St. Willibrord voor de bouw van 36 woningwetwoningen in het plan West einde zal een feit worden. Nog kort geleden scheen dit verder weg dan ooit te voren. De zaak is nu echter rond en binnen zeer korte tijd zal de fa. De Lange en v.d. Plas niet de bouw beginnen, Met de oproep van de afgelopen week gedaan door het be stuur van de stichting „Huize Emmaus" aan de bejaarden, zich in te laten schrij ven voor het zelfstandigenflat in het nieuwe bejaardencentrum, waarvan de voltooiing medio 1967. wordt verwacht, waardoor er ongetwijfeld huizen zullen vrijkomen, kunnen de woningzoekenden de toekomst met meer optimisme tege moet zien. GROSLIJST STEM MING KVP Bij de gisteren gehouden groslijst- stemming van de KVP i.v.m. de ver vroegde Tweede Kamerverkiezingen hebben de leden slechts matig gebruik gemaakt van hun recht. Circa 35 van de leden bracht haar stem uit. De uitslag luidt: C. J. v. d. Ploeg 140 stemmen; E. J. M. Kolfschoten 84; A. J. Hermes 5; P. J. M. Aalberse 4; R. J. Nelissen 8; R. W. M. Gerrits 8. To taal uitgebracht 241j ongeldig 2. 66: MAGISCHE CIJFERS IN LEIDSE JAARTALLEN Vandaag, 19 december 1966, is het zeven eeuwen geleden dat de Hol landse graaf Floris V de oude Leidse stadsrechten bevestigde en met enkele nieuwe aanvulde. De bevestiging van de oude rechten betekent, dat Leiden als stad veel ouder moet zijn dan 700 jaar, maar omdat het charter van 1266 het oudste geschreven bewijsstuk is, biedt de 19e de cember van het jaar 1266 het enige houvast. Het is daarom, dat het Leids Jaarboekje 1966, dat dezer dagen is verschenen, aan dat feit aandacht schenkt. Overigens zijn de 66ste jaren van verschillende eeuwen belangrijke jaren voor de Sleutelstad geweest, hetzij in het goede, hetzij in het kwade. 1266: Hernieuwing der stadsrechten; 1366: oprichting van het kapittel van St. Pancras; 1566: de beeldenstorm en (als we dan nog wat verder in de geschiedenis willen gaan) 1766: oprichting van- een nog steeds bestaande belangrijke Leidse industrie. (M1DSTF fHARTFR centrum was. Daaruit groeiden stads- vTUI/tj 1 Ej tnitniLI\ rechten, zonder dat deze aan het prille r<lAT/~- irr<rkT nnnr beg1n schriftellJk behoefden te worden IrlJNlj VERLOKEN vastgelegd. Reeds ln 1206 werd Leiden gerekend tot de voornaamste plaatsen i Holland. De Leidse stadsarchivaris mej. mr. Annie Versprille wijdt In het Leids jaar boekje 1966 een studie aan het Stads recht van Leiden. Zij schrijft daarin, dat in de middeleeuwen geografische en sociale verhoudingen tot vorming van steden leidden en als voorbeelden wor den genoemd, naast Leiden, de steden Gent, Amsterdam en Rotterdam. Een geografisch gunstige ligging heeft eco nomische en sociale ontwikkeling tot ge volg, het ontstaan van een handelscen trum, een markt, waardoor de samen leving kon groeien naar de behoefte aan zelfstandigheid. Dit is zeker ook met Leiden het geval geweest, de gunstige geografische ligging waar de Rijnarmen en de Mare samenkwamen en waar de BEVESTIGING VAN OUDERE RECHTEN I "De tekst van het stadsprivilege I van 1266 geeft ons de zekerheid ln han den", aldus mej. Versprille ln haar ar tikel, "dat Lelden oudere rechten be zat. De verwijzing van Floris V naar zijn "progenitores", meer dan één voorvader dus, kunnen wtf als reëel beschouwen en niet als «<cn "pluralis majestatis". idsprivileges. door de voorvade- v - Floris aan Leiden verleend, zijn goederen, die door ,1e binnenschepen verloren gegaan, zelfs, voorzover be leerden vervoerd. moesten worden gewo-1 ktnd ,s er eeel, afschrift v„ bewaard gen, zodat een waaghoofd en een kraan gebleven. Ook het origineel van 1266 noodzakelijk waren en zodoende van fl- spoorloos. Waar het gebleven is valt nancieel belang voor de overheid In de „iet glan r reeda 1206 persoon van de burggraaf, die recht op onder seeertaris Jan Van Hout waa het het waaggeld had. „iet meer aanwezig. Wel a«n er ver- Wat de ouderdom van de stad betreft, j schillende afschriften van, onder meer reeds ver voor 1266 was het een belang-I in het archief van de Leen- en Register- rijke plaats. De burcht dateert uit de kamer van Holland en bovendien in het| twaalfde eeuw. een grafelijke woning oude Priviligeboek. dat der en grootvader of overgrootvader. "Waarschijnlijk moeten we van deze drie de grootvader (Floris IV 1210-1255) uitschakelen, omdat van hem geen ver leningen van stadsprivileges bekend zijn; wèl kan worden gewezen op de beves tiging door graaf Floris V van de tol vrijheden door zijn vader en grootvader aan de poorters van Lelden verleend." Door vergelijking met de rechten aan andere steden verleend door Willem I willen zowel mej. Versprille als mr. S. J. Fockema Andreae wel afleiden, dat de eerste stadsrechten kunnen zijn ver leend door graaf Willem I. CONCLUSIES Het voert in het bestek van dit arti kel te ver om dieper in te gaan op de studie van mr. Annie Versprille. We mo gen -en doen dat gaarne- verwijzen naar het Leids Jaarboekje, waarin ook een bijdrage voorkomt van dr. W. C. Braat, "Wanneer is Leiden onstaan." We besluiten derhalve met het slot van mej. Versprilles artikel waarin zij tot de conclusie komt, dat: "Het eerste stadsprivilege van Lel den moet dateren van vóór 1222, het sterfjaar van graaf Willem I. Een open vraag moet blijven of deze graaf de eerste is geweest, die Lelden dergelijk privilege heeft geschonken. Een tweede vraag, die eveneens onbe antwoord moet blijven, ls: sedert w neer Leiden zich volgens ongeschreven reclit als stad heeft gedragen, danks uitgebreide onderzoekingen, ook in Vlaamse archieven, kon In die rich ting zelfs niet de geringste aanwijzing «orden verkregen. Ik meen te mogen besluiten met te stellen, dat Leiden in elk geval in 1222 slad was krachtens geschreven recht, doch dat het zich als zodanig lang daarvoor heeft kunnen en mogen ge dragen krachtens ongeschreven rech- PAUZE ONSCHATBAAR CHRISTENDOM Uit: B. Cooke "Existentiële waarde van godsdienst" 1966. Vanuit de levensbeschouwing die nodig is, wil het bestaan van de mens betekenis hebben, kan men zeggen, dat het chris tendom iets onschatbaars te bieden heeft, niet zozeer als een innerlijk geloof, maar ook ln z(jn uiterlijke vormen, zjjn litur gie. zijn geloofsonderricht, zijn maat schappelijk leven. Het verschaft de mens een levensbeschouwing die hem ln staat stelt te bestaan met zin, met inzicht en met psychologische zekerheid. Naar mate een individuele christen of een groep christenen vollediger is gevormd tot zo'n verstaan en zinvol het christe lijk leven ervaren hebben, zullen ze in staat zijn vollediger menselijk te zijn en in hun verder leven de diepte van hun persoonlijkheid tot uitdrukking te bren gen waarmee ze begiftigd zijn. LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 15/21 dec. Camera: Love with the proper Stranger (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Paspoort naar de hel (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Blond en brutaal (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: West Side Story (14 jaar). Dagelijks 2.00 en 8.00 uur. Rex: Slaaf van zijn driften (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u. PUNT En bovendien is hij geruisloos.... er hoeft geen zak geleegd te worden, geen motor die stuk kan gaan; U kunt hem ook gebruiken, als de elektrici teit uitvalt KORRELTJE Het is niet zo gemakkelijk rechten te handhaven, want het betekent tevens, dat men zelf zijn plichten moet na komen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 19 december. VEEl Aanvoer totaal: 2068; slachtrunderen: 1488; varkens: 580. Prijzen: extra kwa. Ie kw. 2e kw. en 3e kw.: slachtrunderen (ct. per kg). 420-450, 380-415, 340-355. 305-320; var kens (lev. gew., ct. per kg) 253-258, per kg) 385-440; worstkoelen (ct. per kg) 285a295;, slachUeugen <«t. p. kg) 205-215; zware varkens (ct. p. kg) 220- 230. Slachtrunderen: aanvoer, handel, prij zen: hlachtrunderen: als vorige week, aanvankelijk redelijk, afloop traag; ex tra en le kwal. ongewijzigd. Verder Iets minder in prijs. Varkens groter; rede lijk, afloop traag; iets lager. RIJNSBURG, 17 dec. Bloemen - Am. Anjers: Farah Diba 50-73, Rode Sim 48-61, Witte Sim 49-60, Carry Sim 48-60. Rose Sim 49-58, Arthur 49-57, Crowly Sim 48-60, Dusty 45-55, Tangeri ne 40-50. Anthurium 85-165. Euphorbia 25-95, Gerbera 25-52, geplozen Chrysan ten Balcombe 30-35. Tulpen: Apeldoorn 35-40, Emmy Peek 25-30, Overdale 22-28, Krelage 22-28, Pink Trophy 20-23, Lus tige Witvve 20-24, Tommy 20-23, Christ mas Gold 16-20, Levand 16-20. Tulpen met bol-'Starre 10-15, Joffre 8-14, Hyacinten: Delfsblauw 40-60, L'Inno- cence 35-55, Anne Marie 35-50, Pink Pearl 35-50, alles per stuk. Tros Chrysanten: Indianapolis 850-400, Mylord 170-195. Minstreal 175-185. Free- sia's: White Swan 190-215, Irene 190- 215, Aurora 180-200, Golden Yellow 85- 150, Stockholm 95-130. Narcissen: Early Glory 125-135, Carlton 120-130, Fortuna 115-125, Helios 90-125, alles per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 16 dec. - Groente. - Waspeen (per kist): A-extra 7,40, Al 5,20-7,20, A2 4,40-7,10. BI 4.70- 6,50, B2 2,10-4,40, Cl 2.30-3,80, C2 1,70- 2,70, breekpeen (per kist) 2,20-370. an dijvie 44-52,boerenkool 15-22, bloemkool (per stuk) 40-91, gele kool 12-13, groene kool 6-17, knolselderie (per st.) 25-30; prei 30-40, rode kool 7-15, sla (p. stuk) 13-24, spruiten 58-87, selderie (bos) 13- 14. Aanvoer waspeen 168.000 kg. AMSTERDAM, 19 dec. - Vee. - Aanvoer 310 runderen. Prijs: 3,20*4,55, 49 var kens, prijs 3,12-4,55. VOORSCHOTEN Aldus mej. Versprille in haar studie, die ls opgenomen in het Leids Jaarboek je 1966, uitgegeven door de Vereniging "Oud Leiden". Het boekje ls niet in de handel, doch wordt uitgereikt aan de leden dier vereniging. Voor andere be- het Leidse'«^«tellenden bestaat de mogelijkheid 1227 zijn gebouwd, het oud- j archief berust. j -zolang de voorraad strekt- het boekje ste deel van 's-Gravensteen rond 1200 en Voor de eerder uitgevaardigde char- j te kopen voor een prbs, die gelijk ls aan de (later ingestorte) toren van de Pie-j ters, die dus noch in origineel, noch ln k t terskerk tegen het einde van de 13e afschrift bekend zijn, zullen, aldus mr. |de Jaarcontributie, die de leden betalen, eeuw. Een en ander betekent, dat Lel- Versprille, tenminste twee voorvaders De conclusie laten wij dan hiermede aan den vóór 1226 mo belangrijk beetuura-1 van Floris V verantwoordelijk zijni va- d}e belangstellenden-nlet-leden over. In het kader van de uitwisseling tussen Voorschoten en de Belgische zusterplaats Schoten bij Antwerpen zal op dinsdag 20 december het Voor- schotens Kamerorkest zijn medewer king verlenen aan een Kerstconcert in Schotens culturele centrum, het stijlvolle Kasteel van Schoten. Uitgevoerd zullen worden de vol gende werken: Weihnachtsmusik van Henri Purcell, Concerto Pastorale van Joh. Chr. Pez en als hedendaags Ne derlands werk staan Preludium, fuga en postludium voor orkest van Jan van Dijk op het programma. De blok fluitspeler Pieter van der Veen zal de solo vertolken in het concert voor blokfluit en orkest van de Engelsman Baston. Het koor van Schoten onder leiding van Jan v. d. Linden zal o.a. In dulci jubilo van Michael Pretorius en werk van Strawinsky ten gehore brengen. Het lig in de bedoeling dit koor te zijner tijd naar Nederland uit te no digen voor een uitvoering in Voor schoten. Het actieve orkest onder lei ding van Lucius Voorhorst is zich in middels aan het voorbereiden voor 't passieconcert en het traditonele zomer- concert, waar men de Rhapsody in blue van Gershwin hoopt uit te voe-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3