NIEUWE VERKEERSWET plaatst justitie voor vraagtekens 1 H De zebra is er ook voor u Valkenburgse kelner heeft zwak voor blauwbloed PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 DECEMBER 1966 Beroep op verstand en goede wil (II) A Verboden kunst op brommer Blijf binnen gesloten lijnen In hoeverre nog sprake van schuld? (Van t irslag gevers) DEN HAAG Zo min als de weggebruiker zal de justitie op de eerste dag van het nieuwe jaar, wanneer het nieuwe „Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens" van kracht zal zijn gewor den, direct weten hoe te handelen. Bij ernstige Het nieuwe RVV is gebaseerd op in Europa geldende verkeersopvattingen en vertegenwoordigt als zodanig een stuk harmoniserende wetgeving. Dit neemt niet weg, dat het RVV een Nederlandse wet is, bij overtreding waarvan in ons land geldende normen in acht zullen moeten worden genomen bij de beoorde ling van deze overtreding. Dit betekent, dat officieren noch rechters zich zullen kunnen beroepen op in het buitenland aanwezige jurisprudentie aangaande punten in de verkeerswetgeving, die thans ook voor ons land zullen gaan gel- Mr. A. D. Belinfante, van wie de for muleringen in het nieuwe RW afkom stig zijn, heeft gestreefd naar een ge heel nieuwe benadering. Populair ge zegd geeft de nieuwe wet geen opsom ming van wat verboden is, maar een reeks van regels, waaraan we ons zul len moeten houden als het ons ernst is met de veiligheid van het verkeer. Maar toch moest hij ook zoeken naar een ju ridisch sluitende omschrijving en deze ook in de wet brengen, omdat anders geen dagvaardingen op te stellen zouden zijn. Mr. Belinfante sprak ln dit verband zelf van compromissen, een noodzakelijk kwaad waar de wettelijke macht niet buiten kan. Hier komt nog bij, dat in het verkeer het begrip schuld aan het vervagen is. Van een misdrijf kan men dan pas spre ken, wanneer toeleg of grove onvoorzich tigheid duidelijk blijkt. In het snelver keer moeten beslissing-.i zo snel geno men worden, dat van tijd tot tijd zelfs de meest ervaren automobilisten fouten maken. Iedere weggebruiker kent dit verschijnsel. In negen van de tien geval len loopt het echter goed af. Is men dan de tiende keer, wanneer de fout prompt en fataal afgestraft wordt, de bedrijver van een misdaad? Meestal betekenen de gevolgen voor de betrok kenen een zwaardere straf dan ooit wel ke rechter ook kan opleggen. Geen proces-verbaal Mede om een vlotte doorstroming van het verkeer te bevorderen is dit een van de redenen, waarom de politie ervan wil afzien om voor kleine aanrijdingen proces-verbaal op te maken. In Frank rijk is onlangs door de minister van Ver keer gesteld, dat foutloos rijden in de grote verkeersdrukte vrijwel een onmo gelijkheid is. Hij gaf daarom in over weging om bij geringe schade de zoge naamde aansprakelijkheid af te schaf fen. Iedere verzekeraar neemt dan de schade voor zijn rekening van de bij hem verzekerde. Een deel van het ad- overtredingen, al of niet met fatale afloop, zal de justitie er zich terdege van moeten verge wissen welk verkeersvoorschrift werd over treden. Voor Veel dagvaardingen zal een geheel nieuwe formulering gevonden moeten worden. En dan is het nog de vraag, hoe de onafhanke lijke rechter zal reageren op de beschreven beschuldiging. Uit tal van punten in de nieuwe verkeerswet zal een nieuwe jurisprudentie moeten groeien. Officieren van justitie noch rechters zullen kunnen terugvallen op een be staand vonnis of de overwegingen daarvan. Hou handen vrij op fiets tuig onder controle moet hebben. Dit verklaart het opsteken van een sigaret, het rijdend omhelzen, het elektrisch scheren, etc. taboe. Voorts artikel 16, dat de bestuurder geregelde gedragin gen, zoals wegrijden, achteruitrijden, uit een uitrit rijden enz., slechts mag uit voeren als dit kan zonder gevaar of hin der voor anderen op te leveren. En ten slotte ook nog artikel 49, dat stelt, dat de bestuurder zijn snelheid zódanig moet regelen, dat er geen gevaar voor kinde ren of andere weggebruikers kan ont- Stop niet op de rijbaan Bij de opstelling gels is elke casuïstiek, die hoogstens boeiend kan zijn voor juristen, verme den. Doel is, dat de weggebruiker er mee kan werken. Het RW doet een be roep op het gezonde verstand van de weggebruiker, voor wie leven en welzijn van de ander belangrijker zijn dan het deze gedragsre- feit van zijn eigen verplaatsing in een motorvoertuig. Ofschoon ze niet in deze wet zijn opgenomen, is het daarom on vermijdelijk, dat de gewoonteregels bij de beoordeling van verkeerssituaties blijven gelden en vrijwel zeker door de rechter in beschouwing zullen worden genomen, wanneer van hem een oordeel verlangd wordt. Het in snelle vaart ne men van voorrang, waarop men overi gens recht heeft, vanuit een klein straat je naar een bredere weg, zal in een voorkomend geval door de rechter als een strafbaar feit kunnen worden aan gemerkt, dit uiteraard afhankelijk van de situatie ter plaatse. Problemen speciaal voor de justlile kunnen ontstaan bij de toepassing artikel 9 van het RW, dat zegt, dat de aanwijzingen van agenten boven do keerstekens gaan en deze weer gesteld zijn boven de gedragsregels. Wanneci echter politieaanwijzingen of verkeerste kens ontbreken, dan zal de officier in zijn dagvaarding de grootste moeite heb ben om de tenlastelegging op te bouwen op niet nader omschreven gedragsregels, zoals die bijv. kunnen bestaan voor voorsorteren. In het nieuwe RW is de oude defini tie van wat een weg is niet overgeno men. Hierin is sprake van alle wegen, die voor het verkeer openstaan, zodat ook eigen wegen onder de gelding van de nieuwe wet zijn gebracht. Althans voorzover ze voor het verkeer open staan. Maar wie maakt dat uit? In het RW ontbreekt voorts het woord vracht auto, maar vindt men wel een uitvoeri ge omschrijving van dat begrip? Moet in een dagvaarding nu steeds die om schrijving gebruikt worden? Of kan de officier zich hier terecht beroepen op de gewoontebenaming Maar zelfs het nieuwe RW loopt nu alweer achter. Het heeft de nog steeds snelle on wikkeling van 't verkeer niet op de voet kunnen volgen. Het zegt nl. niets van het parkeren van auto's op de trot toirs in zeer nauwe straten, waar bij normaal parkeren het rijden onmogelijk zou zijn. Het laat een beslissing hierover aan de gemeenten over. Bij sommigen bestaat de vrees, dat het nieuwe RW door vele weggebruikers minder serieus genomen zal worden, omdat het het verbod heeft vervangen door het advies. Dit soort weggebrui kers zou alleen maar tot rede te bren gen zijn door strikte verboden. Deze op vatting gaat uit van de onvolwassenheid van de gemiddelde weggebruiker. Het lijkt ons evenwel juister, dat de wetge ver zich beroept op de volwassenheid van de weggebruiker, hetgeen thans is gebeurd. In ons eerste artikel over de nieuwe verkeerswetgeving (zie zaterdag 10 de cember jl.) staat, dat links passeren in file na 1 januari is toegestaan. De atten te lezer zal begrepen hebben, dat hier het rechts (binnendoor) passeren werd bedoeld. appai at, dat hiermee vertegenwoordigt een stille winst, dat tot nu toe aan ju ridisch geharrewar verloren gaat. Het nieuwe RW maakt de bestaande wegenverkeerswet niet overbodig. Daar naast blijft ook een stuk van het oude reglement bestaan. Deze drie bestaan thans naast elkaar, met dien verstande, dat het RW zich sterk bepaalt .tot de gedragsregels in het verkeer. Zo is het oude artikel 25, dat zeer globaal de vei ligheid op de weg regelt en in de loop der jaren zoveel verschillende interpre taties kreeg opgehangen, dat het ten slotte de faam van „kapstokartikel" kreeg, vervangen door enige nieuwe, af zonderlijke bepalingen. Hiertoe behoort o.m. het nieuwe artikel 13, dat zegt, dat de bestuurder voortdurend zijn voer- .VORSTENSPIEGEL VAN EUROPA" BIJNA KLAAR (Van onze correspondent) VALKENBURG De 23-jarlgc hotelkelner Lou Heyncns uit Valkenburg weet met zijn vrye tijd wel raad. Iljj is bezig een Nederlandse versie te schrijven van de beroemde ..Almanacli de Gotha". „Vorstenspiegel van Europa'', zal zijn werk heten, dat voor 80 procent gereed Is genealogisch overzicht i de regerende vorsten- an Europa na 1860. Op 200 pagina's worden de stambomen vermeld van alle nog levende afstammelingen van vier keizers, 23 koninkrijken. geeft va hulzen x De stambomen gaan telkens ver gezeld van een beknopte geschie denis. terwijl als sluitstuk in het boek een lijst wordt opgenomen van 237 huwbare Europese prin sen en prinsessen van konink lijke of vorstelijke bloede van 18 tot 35 jaar. De koningsgezinde chef de rang, steeks zijn voorkeur voor monar - chie en adel niet onder stoelen of banken. Vla het secretariaat van het Monarchistisch Demo cratisch Jongerencontact kwam hij enkele Jaren geleden to vors telijke kringen van Duitsland te recht. Zijn relaties met de Jonge prinses Marie - Chris tien von Preussen hadden in diverse kranten dikke voorpaginakop- peni „Duitse prinses verlooft zich met Nederlandse kelner". „Laten we over deze episode maar niet meer spreken", zegt Lou Heynens, „wij waren goede vrienden. Marie-Christien is la ter bij een auto-ongeluk om het leven gekomen." Al op de lagere school van Mar graten interesseerde Lou Hey nens zich voor de geschiedenis van Napoleon en zijn keizerrijk. Zijn vriendjes verzamelden luci- fermerken, hij Napoleonprenten. Tijdens het koninklijk bezoek aan Maastricht mocht hij als leerling van de levensschool koningin Juliana toespreken. „Dat moment is my bijgebleven. Ik wilde meer over koningshui zen weten, maar mijn militaire diensttijd onderbrak mijn plan nen. Ik heb nog wel kans gezien als militair vanuit het Duitse kamp Hohne een bezoek te brengen aan de nog enige to leven zijnde doch. r van keizer Wilhelm n, Victoria-Louise von Braunschweig", Na de militaire kloffies aan de kapstok te hebben gehangen, had de ex-dienstplichtige grote plannen. Hij wilde een Europese monarchistische partij oprichten en stelde zich in verbinding met Otto *von Habsburg, wiens adres hij ooit uit een Duitse illustratie had genoteerd. Die brie' kwam via Otto terecht bij het Monar chistisch Democratisch Jonge rencontact, waarvan hjj meteen tot secretaris, district Brabant en Limburg werd benoemd. Lou Heynens begon onmiddellijk een drul-'ce correspondentie met allerlei vorstelijke personen. Het secretariaat opende vele poorten van Duitse kastelen. In zjjn vrjj- gezellenkamer te Valkenburg kan hij dan ook tientallen por tretten-met-handtekening tonen van vorstelijke personen. Hij laat kerst- en nieuwjaarswensen zien. Van bijvoorbeeld koning Um- berto van Italié, van de keizer lijke Victoria Louise, van Irene en Carlos. Prinsessen uit Frank rijk en Zweden, hertogen en vorsten uit Portugal en Albanië laten hem hartelijk groeten. Geen vorstelijke bruiloft, geen adellijke begrafenis van beteke nis, of de monarchistensecreta ris stuurt een kaartje. Het vele materiaal dat hy in de loop der jaren bijeenbracht, is hij thans bezig ln een boek te verwerken. Uitgeverij „De Euro pese Bibliotheek" toont belang stelling. ,,Ik wil de burgemeester van Geleen, een bekend monar chist en historicus, vragen het voorwoord te schryven." „De staatsieportretten zou lk graag ergens permanent ten toonstellen, om zo belangstelling by het publiek op te wekken. Ook al weet ik dat de monarchie niet meer zo gewild is en het vechten is tegen de bierkaai."

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8