Op het middenveld zie je de renners niet alleen, je kunt ze ook nog ruiken dampend mengsel van Vlaamse leut en Romeinse wreedheid Overwinnaar is bekend: hij komt post restante Katapult-demarrages gaven raketten-Peter van Lykke veel werk Reputatie op spel en Scholte maakte partij in 2 beurten uit VRijjjAG 16 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Accu-keizer Kurt: zonnevorst in rijk van zes dolle dagen AMSTERDAM De vierde dag schept accukeizer Kurt de Korte opnieuw een pandemonium vol zweet, warme worst en bier en ziet, dat het goed is. Met zijn gevolg van onderdanige scherprechters schrijdt hij nu door zijn kleine rijk: een ijdele zonnevorst in civiel, die het gejuich der tienduizenden getrouwen als warme groc opslurpt. Zijn vierkant, vlezig hoofd fraai exempel van industriële vormgeving is fier geheven, zijn slimme, haaks observerende ogen inventariseren on afgebroken de lof, die hem wordt toegezwaaid. Het is duidelijk, dat hij hier, onder het betonnen dak van de Amsterdamse R.A.I. een voldongen Vyth is. In de diepte zwoegen de renners door hun vijfenzeventigste uur. Een kleine karavaan van clowns en krachtpatsers, die in hun houten dwangbuis rondtollen voor een gouden horloge, een premie van vijftig gulden, een parketvloer, een Porsche-sportauto, een luxe-caravan, een elektrisch scheerapparaat. De vette kluiven wor den door de spreekstalmeester met overslaande stem aangekondigd: elke tien minuten houdt hij de dravende meute een aanlokkelijk brok voor. Dan worden de ruggen opnieuw gekromd en schuren de glimmende dijen in razend tempo langs de zadels. Zwitsers en Italianen, Nederlanders, Belgen en Duitsers kruipen tegen de steile wand omhoog en laten zich vandaar als een steen vallen; ze zuigen zich vast aan het glinsterend tricot van de concurrent, passeren hem in de bocht met een snelle demarrage en laten zich na twee, drie ronden weer door de zwerm overmeesteren. Als torren in een versnelde film verzamelen ze zo de aureolen voor hun on verzadigbare eerzucht. In het lunapark achter het palenwoud Terwijl de renners in de steile piste de aureolen voor hun eerzucht bij elkaar fietsen, wordt op het midden terrein 't domein van de kenners druk gediscussieerd over de Zesdaagse in 1986. De bier pomp geeft hierbij sissend commentaar. ieke man moederziel alleen ln een kanariegeel botsautootje. De poffertjes- bakker in de hoek heeft zijn heilig vuur gedoofd en staart verbitterd naar het lege vermaaksplein. De man van de schiettent bekent, dat hy nog geen stuiver verdiend heeft. Een geweldige man knijpt uit alle macht in een zwart metalen handrem: als het rode licht gaat branden, mag hij kiezen tussen een nogablok en een doos rumbonen. Zijn gezicht is purper gekleurd, de aderen op zijn wangen staan op barsten. Tien meter verder wordt op de pedalen gestampt voor de 800 gulden van de Potato Chips. De overwinnaar is bij voorbaat be kend. Het wordt weer Post restante. De filosofie van keizer Kurt heeft de poen als eerste axioma: het gaat om de knikkers en pas daarna komt 't slopend spel van kruip door sluip door over de zestien kilometer vurenhout van de 140-meterbaan. Peter Post ferm uit de kluiten gewassen idool van het publiek heeft een startgeld bedongen, waarvoor drie bouwvakarbeiders een jaar lang op de steigers moeten staan. Daarnaast jaagt hij met paladijn Pfenninger op de vette trofeeën, die als spek voor de bek in deze zesdaagse hangen. „Dat gouden klokkie met 17 ankerstenen," zeggen ze op de tribune, ,,is voor hem geen aardigheid. Dat laat hij over aan de kleinere broers. Hij heeft thuis een kast vol horloges en heeft een aparte vent moeten huren om ze op te winden." Neen, Peter de Grote krijgt pas weer interesse als tegen half elf de parketvloer wordt ingezet. Dan stuift hij met de massageolie dik op kuit en scheenbeen naar voren; hij neemt veertig, vijftig meter, wrikt net zolang, totdat er tussen hem en de rest een levensgroc gat gaapt. Het publiek schreeuwt gescandeerd zijn naam. Peter Post, Peter Post. Een blonde vrouw in één van de dure loges (dertig gulden per avond) werpt telkens bij het langskotnen van de renner een donkerbruine aster op de WULPSE BLIKKEN De zesdaagse van Kurt Vyth is een mengsel van Romeinse wreedheid en Vlaamse leut. Het zijn de sterksten, die aan de vleespotten mogen zitten, die het applaus krijgen en de wulpse blikken van verdwaalde schonen. Zij geven het tempo aan en maken onder elkaar uit voor wie de keukenmachine is en voor wie de Opel Sportcoupé van ne?en mille. Zij maken nonchalant hun snelle akt en verdwijnen daarna weer in de strandtentjes, die de organisatoren aan de vloedlijn van het spektakel hebben opgetrokken. Achter de oranje gordijnen worden de moegestreden benen weer in vorm gekneed door corpulente masseurs; op de plank boven de krappe rustbedden staan batterijen fl?ss?n en potten als in de ziekenkamer van een maagpatiënt. Daarachter verdringt zich het minver mogend public'; het middeni^M Is het domein van de A.O W.-ers en burgers, die in het zie'tenfonds zitten, /-ü dromen rondom het orkest van beloerde belmat- boys. die hun zoveelste ..hand in hand kameraden" aor> het glimmend koper onl- wrlgnen. Zfl discussiëren met groteske gebaren over de superieure kracht van de favorieten en prikken met één door rookte vinger elke voze ballon van in triges aan stukken. Ze hebben in 1936 ook op het middenveld gestaan in de ouwe R.A.I. Hier. in het klokhuis van de kuip, hebben de kenners hun forum: zij zien de renners niet alleen, ze ruiken hen ook en dat is een privilege, waaraan ze hun autoriteit ontlenen. Voor een gouden horloge onderbreken ze hun conversatie niet meer. „Die is voor Sercu," zegt een gebrilde dwerg honend, ..die is nou aan de beurt." Even later valt de naam van Sercu uit de luidspreker. „Winnaar van het gouden uurwerk, beschikbaar gesteld door de firma Bonewlt." Auto van 21 mille voor zes minuten (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Peter Post, Fritz Pfenninger, Palle Lykke en Freddy Eugen hebben er de zweep over gelegd. In een sensationele ploegkoers over onbepaalde af stand dreven ze hun concurrenten op tot idiote snelheden. Hijgend en snakkend naar adem arriveer den de rivalen tenslotte in de cabines. Moe, afgebeuld door de twee koppels die 10.000 mensen fietskunst van de eerste orde demonstreerden. Vooral de kleine Palle Lykke stal de show met zijn katapultdemarrages die raketten- Peter handenvol werk opleverden. Het beste bewijs van de temposlag leverde de uitslag die vertelde dat Schulze-Peffgen op twee ronden gereden werden en Deloof-Seeuws en Sercu-Janssen op drie ronden. Deze koppels waren al eerder op de dag in de aanval gegaan en geslaagd in hun opzet. Alle drie kwamen ze op ge lijke hoogte met Post en bleven een ronde van de Deense sneltrein Lykke- Eugen. Maar nu, in die opwindende ploegkoers, was er geen houden aan. Vlak voor deze race had Peter Post zich met Fritz Pfenninger naast Lykke en Eugen gesleurd om samen de rest van het veld enige ronden achterstand te bezorgen. Het werd een gekke avond ln de R.A.I.waar Kurt Vyth geen plaats meer overhield. Tienduizend mensen be volkten de tribunes en trapten op het middenterrein eikaars schoenen stuk. Wfeer schetterden de trompetten van het grote orkest, weer vloeide het bier als water, weer deden de kermisexploitan ten goede zaken, weer spanden de ren ners zich tot het uiterste in. Tussen alle bedrijven door kreeg Johnny Brou wer de Zilveren-Stuurprijs uitgereikt, omdat hij het afgelopen wlelerseizoen de meest regelmatige amateur in klas siekers was Het lawaai van toeters en stemmen verstomde pas om 5 uur van morgen. Toen gingen de deuren van het R.A.I.-gebouw dicht en veegden grote vegers alle terreinen schoon. Vanavond zullen ze weer komen, die duizenden. Kurt Vyth zegt ervan over tuigd te zijn dat zijn huis opnieuw uit verkocht is. Hoogtepunt gaat dan be slist de wedstrijd om een auto worden. Vijftig temporonden met de laatste vijf zonder aflossing, is de opgave van de directie. Na deze hooguit zes minuten durende race kan de winnaar een sport wagen in ontvangst nemen. Waarde: 21 mille. Bovendien denken de kaarten- kopers dat de vooravond van de finale heel dikwijls de uiteindelijke beslissing brengt. Daar wordt dan ook vurig op gehoopt. De stand bij het middernachtelijk uur 1. Post-Pfenninger 198 pnt.; 2. Lykke- Eugen 128 pnt.; 3. op 2 ronden: Schulze- Peffgen; 4. op 3 ronden: Deloof-Seeuws: 5. De Roo-Severeyna; 6. Sercu-Janssen; 7. op 8 ronden: Van der Lans-Lelangue S op 9 ronden: Steevens-Koel; 9. op 27 ronden: Roncati-Raynal. Bal zweeft nu ergens anders SAO PAULO De politie van Sao Paulo is momenteel naarstig aan het speuren naar de dief van een door Pele gemaakt „schilderij", dat onlangs uit een kunstmuseum Is ontvreemd. „De Zwarte Parel" had een voetbalscene op het doek gezet, voorstellende een bal die ln de doelmond zweeft. De opbrengst van het schilderij zou aan de kankerbestrijding worden geschonken. Verrassende schaakkampioene KIEW De 17-jarlge studente Nana Alexandlrla uit Tblllssl is op verrassen de wijze schaakkampioene van Rusland geworden. ZIJ behaalde uit negentien par tijen veertien punten. Op zesjarige leef tijd leerde zij het schaakspel van haar vader, hoogleraar ln natuur- en wiskunde aan de universiteit van Tblllssl. Aan dezelfde universiteit studeert de nieuwe kampioene Westeuropese talen. Nana Alexandria heeft zich met dit resultaat geplaatst voor het kandidatentoernooi om het wereldkampioenschap. Op het podium, waar straks de vedettes zullen optreden in een mui van lawaai en stof, staat wijdbeens Hendrik de Jong, 66 jaar, timmerman in ruste. Hij heeft voor de vierde dag zijn offer geplengd aan de kassa van de R.A.I. en als hem gevraagd wordt uit welke pot hy zijn peperdure excursies naar Vyths glazen paleis financiert, roept hij stralend: „Deze vader heeft toevallig een heel fijne zoon. Is het niet jongen?" Vervolgens gaat hy op zyn tenen staan om op de schouders te kunnen slaan van de reus naast hem. Goeie Gerrit, die vanavond langs het ouderiyk huis kwam en zei: „Pa, moet jy niet naar de baan"" „Nou jongen, je begrijpt het. Ik zat al op de punt van mqn stoel. Het enige struikelblok was moeder. Ik was de vorige dag ook al met myn schoenen in de hand om half drie 's nachts de slaapkamer binnen gekomen en ik was dan ook vast van plan een rustig avondje te bouwen. Ik zat met mijn sloffen aan voor de buis, helemaal in voor een paar gezellige uren met moeder, maar Gerrit zei: „Ik heb alles geregeld. Ik heb de kaarten al" en toen kon ze niet weigeren, begrijp je? Bij de R.A.I. merkte ik pas, dat Gerrit niks geregeld had. Hij moest ge woon kaartjes kopen." Hendrik de Jong straalt. Gerrit de Jong straalt. Ze hebben een fijne avond tussen de sissende bierpomp en de banden. Ze zien de makkers van vroeger en praten over de 18-jarige Wimpie, de zoon van Gerrit, die in de afgelopen maanden een kast vol medailles bij elkaar heeft gefietst. Opa zegt: ,g>at is eo'n verschrikkelijk egoïstisch mens, die Wimpie. Als hij de baan ingaat, ziet hij niemand meer staan. Zijn vader niet, mij niet. Alleen zichzelf. Dat is het ware karakter voor een renner. Weet je, wat hij me flikt T Hij komt op een zondag bij me en zegt: „Nou heb ik twaalf me dailles en een beker, maar ik heb geen kassie." Opa was gelijk mooi de sigaar. Ik heb een verrekt mooie kast van zuiver eike'hout voor die jongen getimmerd'. Hij verslikt zich in de laatste volzin, want Post heeft op dat moment het sein gegeven voor de grote vergeldingsslag. De demies zyn in de baan gebracht, stalen Insecten, die als knetterende wegbereiders voor de renners fungeren. Post hangt minuten lang achter Jo de Roo en de Belg Sercu, zes, zeven keer springt hij naar voren en wordt hij door de twee koplopers afgeschud; dan ln de laatste minuut geven de oorverdovende aanmoedigingen hem vleugels en danst hij vederlicht over zyn rivalen heen. Gerrit de Jong knikt verzaligd: „Die jongen kan alles," zegt hy, „als die een premie wil pakken, hoeft hij alleen maar zijn broekspyp op te halen." BALLE GEHAKT Aan de overkant maakt de Italiaan Rancati zich ondertussen startklaar voor zijn zoveelste desillusie. Met zijn fraaie ploegmaat Rayna heeft hij reeds tientallen ronden achterstand by elkaar gespaard en het verschil tussen hun fiets en die van het leidende koppel komt overeen met de afstand Amsterdam Den Bosch. Nochtans hysen ze zich elk kwartier welgemoed op hun gezondheids zadels, want in het circus van Vyth Flitsend schiet de karavaan van clowns en krachtpatsers over de H0 meter lange piste van Kurt Vyth. de vorst in het rumoerig rijk wordt zelfs de sof nog duur betaald. Boven hen troont de controleur van de eretribune, die hoofdschuddend zegt: „Die Italianen zyn ballen gehakt, die bakken er niks van. Als-ie straks van zijn fiets stapt, begint hij eerst zijn haar op te poetsen. D'r zit geen greintje vechtlust by. Voor mij zijn het jongens, die 's zomers met noga op het strand Als de dernies de aftocht blazen, stro men de tribunes langzaam leeg. Het is kwart voor één in de nacht, die nog ellendig lang zal duren. Onder de trappen staan mannen met verhitte gezichten, waarin een gestadige stroom warme worst, hamburgers en melige croquetten verdwijnt. Nog steeds sist de bierpomp op het middenveld en worden voor- en nadelen van de zesdaagse in 1936 door genomen. Vorst Vyth zit uitgeteld tegen de achterwand van één ran de renners cabines als een preutse badgast, die aan een zonnesteek toe is. De rimpels liggen als winkelhaken onder zijn ogen. „Moe maar intens tevreden," luidt zijn commu niqué. Hij heeft weer vele gasten ont vangen, hij heeft vriendschap gesloten en ruzie gemaakt. Nu is hij toe aan de grote verzoendag. GEEN STUIVER In het lunapark achter het palenwoud van de wielerbaan rydt een melancho- De Kleine eerst glans, daarna unre marteling EMMELOORD. Henk <le Kleine scheen er verlegen meeMet een se rie vun 898 had hy in de derde ronde van het toernooi om het Nederlands kampioenschap ereklasse anker kader 47/2 zyn tegenstander, de Brabander Bart van Hinthum, onder tafel gespeeld. Op twee punten na miste hy het hegeer de record hoogste serie, dat met 400 op naam staat van Plet van der Pol. Tini Wijnen en Henk Scholte. Beseheiden als altijd nam hij de felicitaties voor zyn prestatie In ontvangst. Bart van Hinthum was een belangstel lend toeschouwer bij de Kleines kracht explosie, waaraan twee openingscaram boles vooraf waren gegaan. De Kampe naar zette de ballen in het gareel en met een groeiend vertrouwen ln eigen kun nen hield hij ze gevangen bij de kader- lijnen. Met een ijzeren wil hield hy de ballen ln zijn greep en wanneer deze hem eens dreigden te ontsnappen, had hij zo weer spoedig onder appèl. Door zijn twee caramboles in de eerste beurt bleef weliswaar het record voor hem on bereikbaar, maar de prestatie had wel het niveau om ln goud te worden gevat. Op de andere tafel ging het te zelfder tijd zyn tegenstander-van-het-eerste-uur, Hans Vultink, minder vlot af. Het werd de Aaltenaar zelfs benauwd om het hart, toen Jacobs met een knappe serie van 194 een ruime voorsprong nam: 78240 na vier beurten. De strydlustige Vultink is echter nimmer verslagen, eer het doek is gevallen. Toen Vultink eenmaal de cadans had gevonden, meester was ge worden over het dode materiaal en over zyn eigen ik, kwam de produktie snel op toeren. Hy stopte niet eerder dan toen de finish was bereikt. Met een reeks van 322 had hy de party en zyn naam gered. Voor Joop Roodenburg was de party tegen Lambert van Leur eveneens een prestigekwestie. Het was voor hem zaak iets van de goodwill, welke hy op de eerste dag verspeelde, terug te winnen. Hy deed het met een magnifieke, tech nisch zeer bekwaam gespeelde serie van 248, waarmee hy Van Leur velde en uit de top verdreef. Scholte handhaafde zich op kop door een overwinning op de ver geefs tegenspartelende Flip Beekman. Grote indruk vermocht de kampioen ech ter niet te maken. Hans Vultink scheen in de avonduren zyn wensdroom, om zich in de rij van nationale recordhouders in het 47/2 te scharen, te kunnen verwezeniyken. Op de lange kaderiyn hield hy de ballen ln een trosje byeen en met gevoelige hand trok hy de punten er by tientallen uit. Over een afstand van een meter scoorde Vultink ruim 300 punten. Doch toen kwa men de moeiiykheden. Aanvankelijk Wist hy ze nog op te lossen, maar een te kor te trekstoot brak Vultinks illusies ab rupt af. Zijn sprong van acquit af naar de recordlijst reikte juist niet ver ge noeg. Met 376 punten had hij echter een stelling opgetrokken, waar Van Leur machteloos tegenover stond. Roodenburg behaalde zyn tweede zege, op Van Hinthum, ondanks een gaye se rie van 207 van Van Hinthum ln de zes de beurt, waarmee de Brabander een voorsprong nam van byna 50 punten: 172219. In de eindfaze was Rooden burg echter de sterkste. Met de dreiging van Vultink en De Kleine op de achtergrond zette Henk Scholte er gisteravond tegen Jacobs alles op om zyn reputatie te handhaven. Daar door ging ook hij op jacht naar record- cyfers. Ofschoon zijn weg lang niet over rozen ging en hy diep ln zyn technisch arsenaal moest putten om de obstakels te overwinnen, kwam hy in zyn eerste beurt tot 213 punten en met een reeks van 187 maakte hij ln de tweede beurt de party uit en gaf tevens zyn algemeen gemiddelde een fikse stoot omhoog: van 66.66 naar 80.—. Het zelfvertrouwen dat De Kleine ln dit toernooi tot zo'n grote hoogte had gebracht, liet hem ln de vierde ronde in zyn party tegen Flip Beekman geheel in de steek. Het werd een marteling in een meer dan drle-en-een-half uur du rend gevecht, waarin De Kleine ver krampt speelde, en geen moment ln zyn normale spel kon komen. Lang heeft het er zelfs naar uitgezien dat Beekman de overwinning zou behalen. Maar ook hij kon ln de eindfaze niet op tegen de grote spanning, die op de strijd drukte. Het duel mondde tenslotte uit ln een remise. De stand na de vierde ronde luidt: matchp. h. aerle moy. 1. Scholte 8 213 80 2. Vultink 7 376 61.53 3. De Kleine 6 398 43,24 4. Roodenburg 4 248 36,44 5. Van Leur 4 94 27.46 6. Jacobs 2 194 28,73 7. Beekman 1 100 14.90 8. Van Hinthum 0 207 14.03 De uitslagen luidden: Vultink—Jacobs 400—242 (5), Van Hinthum—De Kleine 3—400 (2). Van Leur—Roodenburg 43—400 (3), Beek man—Scholte 99400 (7), Vultink— Van Leur 400—36 (3), Roodenburg— Van Hinthum 400—262 (10), Scholte— Jacobs 400—30 (2), Beekman—De Klei ne 400—400 (21).

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7