ook VOOR JOU In de Krantentuin EEN JAAR IN VUFDE KLAS MET PIET HEIN ONS KNUTSELHOEKJE THE FELLOWS PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 DECEMBER 1966 Nauwelijks was het St.-Nicolaasfeest achter de rug of op school begon het weer ernst te worden met de proef werken voor het kerstrapport en mijn heer v. d. Helm was hierin niet mis. Avond aan avond huiswerk, dag aan dag proefwerken op blaadjes, zó wel een week lang. De jongens hadden geen tijd om kattekwaad te beden ken, maar ook niet om een paar uur tjes te rolschaatsen. 't Was dan ook in deze week dat mevrouw v. d. Helm met een flinke keelontsteking en hoge koorts het bed moest houden. Moeder kon met een gerust hart de huishouding aan haar fyne hulp, Ger, toevertrouwen. Ger was een echte hulp in de nood, ze waste, naaide, streek, verzorgde het eten, kon heel goed met de jongens opschieten en behalve dit alles, ook nog goed voor de zieke zorgen. De kinderen waren naar school. Vanuit de verte hoorde moqder, dat Ger met de afwas bezig was. „Heer lijk toch die rust", dacht ze. Opeens echter drong een akelig piepend, kla gend geluid de slaapkamer binnen. „Wat zou dat kunnen zijn?", dacht mams. Daar komt Ger de trap op stormen. Ze vergat warempel helemaal dat haar mevrouw zo'n hoofdpijn had. „Ger, kind, wat is er?" „O, mevrouw, 't is zo akelig. Bobbie (het hondje) loopt in de tuin te jan ken, hij heeft een vishaakje in zijn tongetje en het loed loopt uit z'n snuitje." „O kind wat akelig en dat gebeurt juist nu, nu ik niet uit bed mag." Het klagelijk piepen hield aan. „Ger, probeer het haakje er uit te krygen." „Nee mevrouw, geen denken aan. Het dier is zo wild als wat." „Weet je wat je moet doen? Kijk eens uit in de straat of er een bakker of melkboer is, vraag die of hij je helpen kan", zuchtte mevrouw. Ger ging naar beneden en keek uit op de weg. Niemand te zien. Ja toch, daar kwnm de postbode op de fiets. „O, post, zet die fiets even in de tuin en help me even." Toen de postman gehoord had, wat er gaande was, stapte hij m de achtertuin en probeerde 't hondje te pakken. Maar geen kans hoor. Woest en jankend deed het dier de dolste sprongen. „Zet de schuurdeur open, dan jaag ik hem de schuur in." Ger deed het en Bobbie vloog jan kend naar zijn mandje in de schuur, de hengel achter zich aanslepend, maar juist daardoor werd het wondje nog groter. Ziezo, de deur op slot maar verder afwachten. Dat wachten duurde niet zo heel lang, want na een kwartiertje kwam de dokter moeder opzoeken. „Zo mevrouwtje, ai iets beter?", be gon de dokter. „Toe dokter, kijkt u eerst even Bobbie, die heeft een vishaakje in zijn tongetje." De dokter ging en moeder zuchtte van verlichting. Nu zou het arme dier tje gauw van z'n pijn verlost zijn. Even later stapte de dokter weer binnen. „Endoktor?" „Nou mevrouw, Bobbie had zelf het haakje er al uitgepeuterd. Als nu nog eens gebeurt, ik bedoel ook met de kinderen, duwt U dan 't haak je verder door en knip het weerhaak- je er af, dan kimt U zonder pijn het haakje weer terugduwen." „Ik zal 't onthouden, dokter, en dank U wel." 's Middags aan tafel moest Ger alles in geuren en kleuren vertellen. Anne- mieke huilde er haast van, toen ze van het bloed hoorde, maar vader was boos. ,,'s Is jullie schuld, jongens. Beter je visspullen opbergen." „Ik doe 't altijd", riep Hein. „Nietes." „Welles", ging 't tussen de jongens, tot vader zei: „Nu is 't uit. 't Is ge beurd en een goede les voor jullie." Bobbie zal wel gauw beter zijn. Een tong geneest vlug. En zo was het ook. CORRESPONDENTIE Hier komen eerst nog enige kinde ren, die iets willen vertellen over hun leventje. Heieen Hendriks, Leiden MIJN LEVENTJE Ik ben geboren 15 mei 1958. 't Was op een vrijdag, 's morgens om 10 uur. en het gebeurde in het ziekenhuis. Toen ik wat groter was en in de kinderstoel kon zitten, zette mijn moe der me voor het raam om uit te kij ken naar mijn zus Francisca, tot ze uit school kwam. Met mijn vierde jaar mocht ik naar de kleuterschool. Daar kwam ik bij juffrouw Kras. Dat was een aardige juf. Toen het jaar om was, kwam ik bij juffrouw v. d. Fluit, die al een beetje streng was. Ik werd al gauw zes jaar en ik mocht naar de grote school, naar juffrouw v. Velsen, een heel aardige juffrouw. In de twee de klas kwam ik bij juffrouw Chorus en nu zit ik in de derde bij juffrouw De Leeuw. Ik ging daar helemaal ach teraan zitten, naast Suzan, en daar zat ik fijn bij de parkietjes. Een jongen mocht ze voeren. We hebben heel dik wijls zangles en dat vind ik fijn. Elsje v. d. Meel, Lieden MIJN EIGEN LEVENTJE Ik ben geboren op 31 mei 1958 in Leiden. Wij woonden toen nog bij opa en oma. Als we gingen wandelen, gin gen we altijd naar de Leidse Hout, daar was het zo leuk. We namen dan brood mee voor de herten en de eend jes. Er waren daar ook kalkoenen, kippen en konijntjes. Op een keer stond ik bij het hek een appeltje te eten, toen kwam er een kalkoen en pikte zo mijn appeltje uit mijn hand en liep toen hard weg. Ik waj erg ge schrokken en begon te huilen; ik wil de mijn appeltje terug. „Dat gaat niet meer", zei mama, en toen kreeg ik een ijsje voor de schrik. Als wij later r eens naar de Leidse Hout gingen bleef ik een eindje van het hek af staan, want ik vond het toch wel een beetje griezelig. Nu gaan we er bijna nooit meer heen, we wonen er te ver i af. k ben nu 's zaterdagsmiddags op zwemles en dat is erg leuk. Ik mag al het derde bad en een enkel keertje ook al in het diep. Dan mag ik er van de badmeester zo inspringen. Ik doe goed mijn best, want ik wil mijn di ploma halen. Nu zit ik in de derde klas by juf frouw De Leeuw, een heel aardige juf frouw. We krygen ook al Geschiede nis, dat is pas fijn, je hoort dan van alles wat er vroeger gebeurd is. We krijgen ook al huiswerk mee, de ene dag rekenen en de andere dag taal. Paul Belt, Leiden MIJN LEVENTJE Mijn naam is Paul. Ik ben geboren in Wassenaar op donderdag 2 mei des avonds om half acht. Met mijn eerste verjaardag kreeg ik een taart met één kaarsje. Mijn opa had die taart ge bakken. Ook kreeg ik een mooie feest hoed op met slingers. Dat was leuk. Ik kon zitten en lopen toen ik ander half jaar was. Toen ik wat groter was, mocht ik dikwijls mee naar Amsterdam. Een keer gingen we naar de dierentuin. Wat heb ik daar vele dieren gezien. Ik schrok er opeens van een nijlpaard, die zyn bek open deed. Bij de Artis is ook een aqaurium, heel interessant. Ook zijn we een keer naar Schiphol geweest en ook hebben we een avond vaart gemaakt door de grachten Amsterdam. Met mijn vierde jaar ging ik naar de kleuterschool. Daar heb ik het heel fijn gehad. Daar heb ik meegemaakt dat er een juffrouw ging trouwen. Dat was me een feest. We hadden slin gers geknipt en een grote boog, ver sierd met bloemen, gemaakt. In de eerste klas deed ik mijn eerste H. Communie. Het was een heel groot feest. Nu zit ik in de derde klas bij een heel lieve juffrouw. Ik mag voor de vogels zorgen. Dat doe ik heel graag. Marja Flerig, Leiden WAT DOEN WE ALS ER SNEEUW LIGT 's Morgens vroeg stonden Hans Elsje op. Hans keek uit het raam zag dat het gesneeuwd had. Hij riep Elsje en zij zag het ook. Ze gingen naar beneden en zeiden het tegen moe der. „Moeder mogen we sleeën?" „Goed, maar eerst rustig eten." „Mam, ligt de slee op zolder?" „Ja, Hans, ga hem maar halen." „Dan ga ik terwijl mijn vriendinne tje halen en ik vraag of ze mee sleeën", zei Elsje. „Waar gaan sleeën?" „Dat weet ik nog niet." Toen Hans met de slee beneden kwam, was Els er al met haar vrien dinnetje en ze gingen sleeën. Wat ging dat fijn, de berg af. Na een poos gingen ze een glijbaan maken en weer later gingen ze schaat sen. Hans kon er nog niet veel van er nam een stoel mee. Tegen vier uur hielden ze er me« op en gingen thuis een kop chocolade melk drinken. Daar werden ze lekker warm van. Nu gingen ze bij het huis een sneeuwman maken. Hij kreeg een oude hoed van vader op en een oude pijp in z'n mond. Elsje gaf hem nog de bezem in de hand. Nu gingen ze een hele berg sneeuw ballen maken en toen deden ze: wie het eerst de hoed afgooide. Dat Hans. Daar riep moeder dat ze moesten komen eten. Elsje bracht haar vrien dinnetje even naar huis. Na het eten het uitkleden en naar bed. i Schagen, Leiden. IN DE SNEEUW Het had gesneeuwd. Met mijn broer tjes ging ik een sneeuwpop maken. Mijn kleinste broertje zou de sneeuw gaan halen. Hij bracht bergen sneeuw mee, dus wij waren gauw klaar. Toen de pop klaar was ging ik even naar binnen om een oude hoed, een pijp en een bezem te halen. Na een uurtje werken was alles gedaan, maar toen kwam moeder ons roepen, het was half één en we moesten eten. Na het eten gingen we schaatsen. Mijn kleine broertje viel dikwijls, maar hij stond steeds weer lachend op. We hadden een hele poos geoefend en we gingen een wedstrijd houden, wie er het eerst aan het eind was. Mijn klei ne broertje had het warempel gewon nen. Ik was drie keer gevallen en mijn andere broertje vier keer. Moeder stond ons weer op te wach ten, omdat we naar huis moesten ko men. We kleedden ons uit, wasten ons en toen lekker eten. Daarna mochten we even televisie kijken en dan naar bed. Gauw lekker slapen. Johnnie Driesen, Leiden EEN VAKANTIEDAG De schoolbel ging. Alle kinderen holden naar huis. 't Was vakantie. Er waren ook kinderen, die met de juf frouw mee liepen, maar ik holde met mijn rapport naar huis. Dit moest ik eerst aan mijn moeder laten zien. Daarna ging ik er mee naar mijn oma en opa en toen weer naar huis. Onder weg kwam ik mijn vriendjes al tegen, om te gaan spelen. We gingen cow- boytje spelen. Een paar andere jon gens en ik waren de rovers. We gin gen naar het veld. De rovers verscho len zich in het riet. De cowboys moes ten ons aanvallen, maar wij versloe gen de comboys. De rovers hadden ge wonnen. We hielden er mee op en gingen hardlopertje spelen. Ik moest tegen Jan lopen. Ik won het. Frans moest tegen Wim, maar ik kon van te voren al vertellen, dat Wim het zou winnen. Hij loopt maar niet hard!! Het was etenstijd en we spraken af om morgen om 9 uur bij Wimmie voor de deur te wachten. Dat gebeurde. Toen we er allemaal waren, spraken we af een gevecht met klei te hou den op het veld. Er gingen nog meer jongens mee, de halve straat. Wij gin gen vechten tegen de Boshuizerlaan. Wij zochten dekking achter een berg klei, de andere jongens hadden geen dekking. Wij wonnen. Dag kinders. Volgende week weer verder. TANTE JO en OOM TOON. f/fi 0* fig- Je weet wel: zo'n soort pop, die je dikwijls vóór in auto's ziet hangen. Daar zijn heus mensen, die daar ge luk van verwachten en die daarom niet gauw van huis gaan, voordat de maskotte op haar plaatsje hangt of ligt. Neen, dan houd ik 't liever met een medaille van Christoffel. die de be schermheilige van de reizigers is. Dit als woordje vooraf. Wanneer wij nu een maskotte gaan maken, dan wordt die pl.m. 'n halve meter lang. Het lijf bestaat uit een klein vierhoekig met watten gevulde kussen. Knip een stuk stof van 10 bij 26 cm, leg het dubbel en naai het langs de lange zijde tot een zak aaneen, keer die dan binnenstebuiten, vul hem ver volgens met watten en naai hem van boven overhands dicht. Armen en benen worden gemaakt uit twee stukken waslijn, één van 120 en één van 160 cm lengte, leg ieder stuk dubbel en omwikkel de plaats van samenvoeging met naaizijde (fig. 2). Heb je een ceintuur van 'n oude gebreide jurk, dan kun je die voor de armen en de kousen gebruiken. Zo niet, dan moet je daarvoor twee lange stofpijpen naaien. Voor de benen moe ten deze buizen 67 cm lang zijn en WELKE SCHILDER? Hij is wereldberoemd en jullie kennen hem beslist, zeker als je wel eens een schilderij en- museum bezocht hebt. Kun je je zijn naam niet meer te binnen roepen, probeer dan maar eens de letters, die 't hoofd van de schilder vervangen, in de juiste volgorde te plaatsen Begin met een P. voor de armen en hals 56 cm. Voor de benen moet de breedte zo genomen worden, dat de dubbel gelegde was lijn er nog vrij gemakkelijk doorheen kan schuiven. Schuif daarby de plaats van samenvoeging zover naar binnen, dat ze niet te zien is. Leg bandjes om polsen en enkels. Naai de benen (fig. 3) aan de pop vast. Leg nu 't andere stuk waslyn dub bel en omwikkel de hals van de pop tot pl.m. 1 cm onder de knik. Naai 't bovenste deel van de armen aan de hoeken van de schouders vast. Naai vervolgens een kleedje zonder armen uit stof. Men neemt daarvoor b.v. de korte arm van een oude zomerpullover, trekt 't jurkje aan en rimpelt (plooit) 't aan de hals. 't Kopje wordt als volgt gemaakt: Trek op karton een cirkel van 12 cm middellijn, wikkel er een dunne strook watten omheen. Knip ook een cirkel uit rode of houtkleurige stof, b.v. uit 'n oude onderjurk. Leg 't kopje van de pop op dit rondje, trek een kronkel- draad (uitgerafeld) door de stofrand. trek vervolgens de draad aan en leg een knoop in de einden, zodat alle vrouwen op de ene kant de rug zijde komen te liggen. De haren van de pop zijn van wol. Snijd een stuk korton uit, dat zo breed moet zijn als de lengte van 't haar van schedel tot 't uiteinde. Wikkel daarna wol om 't karton en maak een kwast; omwikkel 't luchtig losjes). Naai nog enkele draden als ponnie vast. Bevestig de kwast zo. dat de knoop op "t hoofdje van de pop komt te liggen en naai 't haar met enkele steken vast. Plak nu ogen van viltlapjes op, als mede neus en mond. De pop is eigenlijk gedacht be doeld) als wandversiering voor 'n meisjeskamer. Wil je ze evenwel zit tend gebruiken, dan moet 't kopje met 3 of 4 pijpreinigers gesteund worden, die (zie fig. 4) onder 't haar en 't kleedje vastgenaaid worden. Waarmee te „ka pitein" Bulier hier doende? Jazz in Roomburgkantine JAZZLIEFHEBBERS uit Lelden en omgeving kunnen vanavond hun hart weer ophalen! Jazzsociëtelt „Folk Beat 14" organiseert Immers weer 'n bijeenkomst In de Roomburgkantine, waar Loosdrechtwlnnaars Joop van Enkhuizen en zijn kwartet optreden. Na afloop: jamsessions! OUD-MINJONLID ANNE Donderdagavond heb Je in ons blad kunnen lezen, dat Anne van Egmond incidenteel als omroepster van hel KRO-televisleprogramma gaat funge ren. Deze medewerkster aan de radio programma's „Sjook", „PM" en „Vlie gende schijven" deed overigens haar eerste ervaring op in Lelden, waar de nu negentienjarige op haar vijftien de lid werd van de Minjon-afdeling. weten beter de weg in Duitsland dan in Leiden-Noord In een nieuwe samenstelling komen ze de laatste weken over het voetlicht van „dans- paleisjes" in eigen stad of Duitsland. The Fellows, ze be staan uit rhythmgitarist en zanger Joh. Steenbergen (20), drummer (neef) Ben Steen bergen (18), sologitarist Jan Zwaan (20) en basgitarist Dick Key (19). 20 eigen composities jyjANAGER A. STEENBERGENS zoon Johan, dienstplichtig miU- tair, heeft ln de loop van het zesjarig bestaan van de groep al 13 compo sities het licht doen zien. Ben wilde niet onderdoen voor neef Johan en schreef er inmiddels ook twee. Zit dus allemaal wel in de familie. Maar ja, hoe kan het ook anders, als, zoals ge schreven, Johans vader, vroeger ook artiest, manager en Bens papa de fanclub adviseert bij de samenstelling van het cluborgaan?! Bandopname In Duitsland kregen The FeUows een aanbod van „Hansa" uit Berlyn, om een plaat uit te brengen. Ging niet door daar, maar wél werd een bandje gestuurd naar Heemstede* Boveniastudlo voor een (eventueel uit te brengen) singletje bij Negram Delta. A-kant: „Monique", een slow nummer, dat ls opgedragen aan Jo han Steenbergens Duitse verloofde (officieel met Kerstmis!). Oberhausen TER GELEGENHEID van het dit jaar gehouden filmfestival in Oberhausen hebben The Fellows én Shirley (Zwerus) de Nederlandse lich te muziek-eer hoog gehouden tijdens 'n feestelijke slotavond. „Er is daar een filmpje gemaakt van het optreden van de jongens", aldus manager A. Steen bergen (52), die er niet weinig trots op gaat, dat dit filmpje bestemd was voor vertoning ln Rusland. Zoals in de kop al staat weten The Fellows heel goed de weg b(j onze oosterburen. „Van lieverlee heb lk daar contacten gelegd", gaat de Fellows-manager voort. „Die Ruhrzeitung bijvoorbeeld organiseert veel avondjes. Daar vloei den weer andere contacten uit voort. Er kwam op een gegeven moment zelfs een aanbod voor een zeereisje! Da's natuurlijk heel mooi, maar wat moet je, met twee militairen? Kijk, daar kun je wél aan denken, wanneer je professional bent". Dat zit er. vol gens hem, wèl in. wanneer Johan en Jan zyn afgezwaaid. Fans FANCLUB VAN DE GROND HET ZIET ER NAAR UIT, dat de fanclub van de Zoeterwoudse bent- en rhythm and blues-groep „The Shoes" met ingang van 1 januari van start gaat wat ontplooiing van haar activiteiten betreft. De groep zélf hoopt donderdagavond aanstaande in elk geval het voor hen zo succesvol verlopen jaar met een geweldig resul taat te beëindigen. „The Shoes" zyn nameiyk uitgenodigd om in het Sche- veningse Casino op te treden met vele beatgroepen ter gelegenheid van het Grand Gala du Teenager. JOOP ST0KKERMANS' NACHTMUSIK De in Leiden geboren pianist en componist Joop Stokkermans zal woensdagavond in een AVRO-tv-pro- gramma „Elne kleine Nachtmuslk" de schijnwerpers op zich gericht zien. Zoals bekend is Joop Stokkermans, thans woonachtig in Lisse, de laatste tyd ook doende om met Cees van Oyen het cabaretprogramma „Lach 's in de spiegel" in de avonduren op de plan ken te zetten. ZINGENDE NOORDWIJKSE FAMILIE OP KRO TV-SCHERM Vanavond kun je de familie Korte- kaas aan het (zang)werk zien in het KRO-televiesieprogramma „Het gul den schot". Het gezin kwam destijds in de publiciteit, toen het de „Do-re- mi'-wedstryd, georganiseerd ter gele genheid van de vaderlandse première van de verfilmde „Sound of Music", won en daarmee een trip naar Oosten rijk. Zoals we al meldden, heeft de Noordwljkse familie onlangs een lang- speler volgezongen met kerstliederen. Op bijgaande foto: Clementine Kor- tekaas. een lid uit "het Noordwijkse gezin, dat via studie nog wat hogerop wil ln de (zang)wereld. KERSTLIEDEREN VAN MARGIE Margie Ball, tegenwoordig geeoacli- ed door Herman Stok en Kees van Maasdam, heeft pen paar weken ge leden in Rome wat opnamen ge maakt voor de grammofoon. Wan neer de plaat op de markt komt, is nog niet bekend! Wél, dat de Voor- schotense, nu „prof", zal deelnemen aan het San Remo Songfestival. Dinsdagavond Is ze In de Grote Kerk ln Den Haag van de party om er medewerking te verlenen aan „Kerstzang voor en met ledereen", waar ook The Four Sounds present zullen zyn. Beat staat nog steeds hoog genoteerd by deze Fellows, die zes Jaar ge leden van start gingen als. cabaretgroep. Om schakelen naar rhythm and blues wordt natuur- ïyk niet uit het oog ver loren. Maar: „Bouwen aan een eigen repertoire, dat moet iedere groep voor ogen staan. Probe ren The FeUows dan ook!" Ben je natuurlijk wel verplicht aan de kleine 800 leden van de fanclub, die van alles en nog wat organiseert, mèt ballpoints, sleutelhangers en fanblad. Oudste lid: vyfenzeventig; jongste: negen jaar! Op 15 janu ari wordt er weer een fanavond georganiseerd. Een van de weinige. want: „Er is in Leiden weinig ruimte, om je ac tiviteiten te ontplooien!" JCn Is^het dap een won der, dat The Fellows niet zo héél vaak op eigen bodem hun eigen beat vertolken. En wat ook nog even gezegd mag worden: zieken en militairen krygen hun gage bij The FeUows. Dat staat in het reglement. —O—O—O— Carola terug uit onherbergzaamheid Achttienjarige Carola M. Burger hout uit Wassenaar is weer thuis! Zij is twee maanden getrokken door onherbergzame streken van Pakistan, Nepal en Noord-India. Tezamen met Himalaya-beklim- mer Jan Boon, de Nederlander die sedert geruime tijd in Oos tenrijkse toeristenstadje Kitzbü- hel woonachtig is. Carola, die een dagboek bijhield van haar bele venissen, maakte in India ook wat nader kennis met de sitar, een gitaar die de Beatles ook al eens gebruikten voor een plaat opname. Ze is er inmiddels in geslaagd de alleenverkoop van dit instrument voor Nederland in i* wicht U slepen. MOOIE BENEN. Betty Bodt (22) kan zich er op be roemen een van de draagsters van de mooiste benen van Australië te zyn! Ten minste, dat is gebleken in Melbourne, waar Miss Mooie Benen moest worden gekozen en de oud- Leidse tot de finale doordrong. PLAAT VAN PETER DE JONG Dezer dagen komt op de markt de tweede single van zanger Pe ter de Jong en gitarist Donald ten Hooven. Een paar weken ge leden hebben zij deze op een avond van half acht tot half elf ingezongen, zoals dat dan in vak termen heet. De arangementen van de liedjes (tekst: Peter; mu ziek Donald) werden vervaar digd door Ger van Leeuwen. Bloem van een bloem" en „Meis jes bij de vleet" werden, zoals wij in Ook Voor Jou berichtten, al eerder door Philips op de gevoe lige schijf vastgelegd, na het suc ces van Voorschotense Peter en Leidse Donald op het songfesti val van de gereformeerde jeugd verenigingen in de Haagse Hout- rusthal.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6