Er komt een crisis als iedereen 't zegt Wel uniform, geen rang voor geestelijke verzorgers Polen wil lid GATT worden Verdachten: 15 jr voor moord te zware straf V.S.: BEREID OVER LANGER BESTAND TE ONDERHANDELEN Hervormd koor zingt in nachtmis Woningvraag 64.000 per jaar ZATERDAG 17 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT LEGERPREDIKANT DIEKERHOF OVER KERK EN KRIJGSMACHT Dominee Diekerhof, de leger- predikant, die enige jaren geleden in het nieuws is geweest als hoofd rolspeler in het „conflict geeste lijke verzorging militairen", heeft in een zojuist verschenen boek zijn visie gegeven op het probleem van krijgsmacht en Kerk. Hij blijkt een fervent tegenstander te zijn van het dragen van rangonder scheidingstekens door geestelijke verzorgers en aan deze toestand een snel einde te willen maken. „Men kan de organisatie (van de geestelijke verzorging) nog zoveel wijzigen, pas door deze uiterlijke verandering zal het geloofwaardig kunnen worden. Ook voor de gees telijke verzorger zelf. Meer dan vele andere dnigen zal dit hem kunnen beschermen tegen de ver leiding, zioh aan de krijgsmacht te conformeren en zich daarmee te identificeren". Tegen 't dragen van het uniform door priesters en predikanten heeft ds. Diekerhof geen bezwaar: het kan een teken zijn van solidariteit met de mensen die hun militaire dienst doen. De rangonderscheidingstekens echter sugereren solidariteit met het militaire apparaat. En dat is in een geestelijk verzorger niet te ver dragen. Dominee Diekerhof is een man, die het weten kan. Sinds 1947 is hij in dienst van de protestantse geestelijke verzorging, eerst bij de luchtmacht, la ter bij de landmacht. Hij heeft goed om zich heen gekeken en scherp geobser veerd. Hij heeft gezien, hoe kinderlijk blij de meeste van zijn collega's (even als hijzelf overigens) waren met hun benoeming tot kapitein, majoor, luite nant kolonel of kolonel. „Officier zijn of er althans op lijken is niet niks in Ne derland. Er is niet één geestelijk ver zorger, die het niet mooi vond, dal het zogenaamd service-dress eindelijk klaar was en die er dan niet in naar huis reisde...Ze deden het natuurlijk alleen maar terwille van hun trotse kin deren en hun vrouw, die zei, dat het zo goed stond". Statussymbool sterren door geestelijke verzorgers is gaan keren, betuigen deze om strijd, dat het voor hen niet hoeft, dat-ze het alleen maar doen voor hun werk. „Hun arge- menten, zegt Diekerhof, raken echter kant noch wal en zijn alleen maar be vestigingen van de noodzaak van de af schaffing. Zij schijnen niet te beseffen, dat zij zich daarmee niet alleen buiten maar ook binnen de krijgsmacht be lachelijk maken". Hij gaat de verschil lende argumenten na, onderzoekt ze op hun waarde en komt tot de conclusie: „Het verzet is vanuit hun argumenten onbegrijpelijk, het wordt wel begrijpe lijk als men het ziet vanuit de angst, hun status-symbool te verliezen." Dominee Diekerhof meent dat offi ciersrang en onderscheidingstekens de geestelijk verzorgers bijna noodzakelijk brengen tot volledige identificatie met de krijgsmacht. Hij noemt dit „het grootste gevaar dat hen bedreigt" en schat dat „op het ogenblik zeker negen tig procent" aan deze identificatie ten offer is gevallen. „Het verbijsterende is", zo schrijft hij, „dat velen, die kri tisch de krijgsmacht binnentreden en daar alleen maar dienaar van hun Kerk willen zijn, binnen korte tijd opgaan in de krijgsmacht zelf en in alles wat tot haar wezen behoort". Wanneer het eenmaal zover gekomen is, worden de geestelijk verzorgers een gevaar voor de mensen, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd. Misschien nog het minst voor de dienstplichtigen die zich niet zo gemakkelijk „met vrome NATO-kluitjes in het riet laten sturen" hoewel er ook onder deze jongens zijn „die het vergif van conformisme voor zoete koek opeten". Maar voor de be roepsmilitairen is „de conformistische geestelijk verzorger ronduit een ge- Vreemd wereldje Diekerhof toont zich dan ook voor stander van een redicale reorganisatie van de geestelijke verzorging, bestaan de uit een volledige afschaffing van de rangenhiërarchie, het verbreken van elk dienstverband met de overheid en liefst ook het afwijzen van elke salariëring door de overheid. „De geestelijke verzor ging van militairen is een zuiver kerke lijke aangelegenheid en wie zich verzet tegen een reorganisatie in deze zin, of dat nu personen, kerkelijke organen of Kerken zijn, doet dit werk schade". Ziedaar de voornaamste conclusie van het betoog, dat Diekerhof in zijn zojuist verschenen Ambo-boek „Een vui le verrader, krijgsmacht en Kerk onder weg bekeken" heeft neergeschreven. Zij berust voor een deel op principiële Ex-minister Vondeling: Ontspanning in hand houden ROTTERDAM (A.N.P.). Ex- minister van Financiën, dr. Vondeling heeft gisteravond in een bijeenkomst van de liberale studentenvereniging in Rotterdam zjjn visie gegeven op de si tuatie van de Nederlandse economie op dit moment. „Fundamenteel is er geen reden om te denken dat er in onze eco nomie het komende half jaar crisis verschijnselen zullen zijn, wel ontspan ningsverschijnselen". Het is echter wel aldus ex-minister Vondeling, dat wij •n crisis krijgen als iedereen zegt, dat deze er komt. Als de mensen het aankopen van gebruiksartikelen uitstellen in de hoop om over enkele maanden goedkoper terecht te kunnen, dan ontstaat er wel een iets moeilijker situatie. Als. ieder een de adem inhoudt dan houdt de economie ook de adem in. De ex-minis- jter van Financiën zei verder, dat hij het gevoel heeft dat de president van 'de Nederlandse Bank de kredietschroef nu wel wat losser kan maken. Het be drijfsleven en de banken zijn op het I ogenblik bijzonder voorzichtig gewor den. En is nu in sneltreinvaart een stuk ontspanning gekomen en we moeten op- 1967 passen dat de zaak niet te ver door schiet. Dr. Vondeling zei, dat hij in de hui- I CAREL VAN MANDER FONDS ilDit jaar twee J ve kunstprijzen 74051 LEIDEN (ANP) Het fonds Carel van v 11Mander, gevestigd te Utrecht, dat de beste sidiei kunsthistorische studie bekroont, die elk uder! jaar in Nederland verschijnt, heeft dit- r de&imaal twee Carel-van-Manderprijzen uit- ver-üBereikt' Dlt geschiedde vanmorgen tij- idei- deDS de iaarverSaderinS van de Vereni- P. 8'nS van Nederlandse Kunsthistorici in B het Leidse museum ,.Dc Lakenhal" door de voorzitter, prof. dr. H. van de Waal. De bekroonden, die ieder de expressieve door Louise Metz ontworpen Carel-van- Manderpenning en een geldprijs ontvin gen, zijn dit jaar dr. nu*. C. A. van Swig- chem, hoofd van de aldeling beschrijving van de rijksdienst voor de monumenten - dige situatie liever gerichte maatrege len zou nemen, gericht op bepaalde streken en op bepaalde bedrijfstakken. Het zou goed zijn daar wat extra voor te doen, zo zei hij. Dr. Vondeling meen de, dat prof. Zijlstra hier niet voor voelt omdat hij de man is van globale maatregelen op strategische punten. Op vragen over de verklaring van prof. Zijlstra, dat zijn tijd te kort is om bezuinigingen door te voeren, zei dr. Vondeling dat hij het met deze mening niet eens is. „Ik heb in twee gevallen binnen een maand de uitgaven moeten drukken". De ex-minister her haalde nog eens, dat zijns inziens de door hem ingediende begroting uit het oogpunt van 'solidariteit volkomen ge- Dr. Vondeling zei verder verbaasd te zjjn geweest over de demonstraties naar aanleiding van het studietoelagenbe- leid. Men hoort nooit spreken over de aanzienlijke verbeteringen voor leer lingen van middelbare scholen en hogere scholen, zoals h.t.s.'en. „Het is niet zo, dat iemand met een intelligen tiequotiënt van 140 perse eerder gehol pen moet worden dan iemand met een i. q. van 120. Studenten aan de univer siteiten en hogescholen zijn altijd op een andere wijze behandeld en daar schuilen ook wel discriminaties in' Dr. Vondeling zei, dat mensen met een hogere intelligentie meestal ook hogere capaciteit hebben om geld te verdienen. Hij achtte het daarom in het geheel niet onbilljjk, dat men bij de studiesteun in de richting van meer kredietverlening gaat. Mensen, die op studieloon aandringen weten niet wat ze vragen, aldus dr. Vondeling. Het is in feite een els die asociaal is. Het nieuwe sudiekostentaeleid heeft het meest getroffen die studenten van ouders met inkomens boven de 15.000 gulden. In de inkomensgroepen bene den dat niveau zijn de studenten er niet op achteruit gegaan. Dr. Vondeling meende wel, dat ei terecht critiek is uitgebracht op het te plotseling invoeren van het nieuwe studietoelagenbeleld. Bijeenkomst over schuld Indonesië PARIJS (UPI) De schuldeisers van Indonesië zijn te Parijs besprekingen begonnen over het verozoek van en dr. A. W. Reinuik. wetenschap- karta pelijk medewerker bij het kunsthistorisch instituut van de rijksuniversiteit te Lei den. Beiden hebben baanbrekend werk verricht op gebieden, die pas kortgeleden meer aandacht verkregen. Dr. Van Swig- chem schreef een uitvoerige monografie over de Amsterdamse stadsbouwmeester Abraham van der Hart (1747—1820), die in de serie „Publikaties van de gemeen- jtelijke archiefdienst van Amsterdam" werd opgenomen. Dr. Reinink wijdde een even grondig werk aan de veelzijdige ar chitect K. P. C. de Bazel (1869—1923). Zijn werk verscheen als eerste deel In de pas opgezette „Leidse kunsthistorische reeks". der schulden. Het overleg van de schuldeisers de Verenigde Staten, Japan, West-Duits- land, Nederland, Engeland, Frankrijk en Italië heeft tot doel eensgezindheid te bereiken voor de onderhandelingen met Indonesië die maandag beginnen. Indonisië staat bij zijn krediteuren voor 1,3 miljard dollar in het krijt. De Indonesische delegatie heeft goede hoop dat de besprekingen in Parijs een be langrijke opschorting van de terugbeta lingen zullen opleveren. De schuldeisers zijn dit jaar al in Tokio bijeen geweest om het vraagstuk te bespreken. overwegingen ontleend aan de theolo- an Kerk en wereld, Maar voor een deel toch ook op zeer concrete bezwa- die de auteur heeft tegen de Ne derlandse krijgsmacht, zoals hij haar de loop van zijn twintigjarige car rière heeft leren kennen. Wat hij daar- schrijft in het eerste deel van zijn boek geeft een weinig verhef fend beeld van ons leger en onze lucht macht. Diekerhof noemt het een we reldje van potsierlijkheid, show en leu gen. Een gesloten wereldje waar de burger zorgvuldig wordt buiten gehou- en waar de vreemdste tradities le- Een aparte maatschappij, waarin het „Befehl ist Befehl" nog altijd geldt en waarin de onzinnigste bevelen slaafs moeten worden opgevolgd. De krijgsmacht, aldus Diekerhof, wil beslag leggen op heel de mens: al wat zij doet aan „verzorging", ook aan geestelijke verzorging, heeft uiteindelijk alleen maar ten doel, het moreel van e man en de troep te verhogen. Ruim- e voor echte democratie is er niet, ook iet voor een vrije verkondiging van de vangelische boodschap. Het militaire bedrijf is een spel met de macht, dat door velen met hartstocht wordt bedreven. Er mogen verschil len zijn tussen het ene individu en het ander. Maar „alle variaties en ver schillen bij de krijgsmacht doen niets af aan het wezen, het doel en de taak van die macht: het doden,averminken en vernietigen én het gedood, ver minkt en vernietigd worden". Zwart-wit Bij het lezen van dergelijke passages komt onwillekeurig de vraag op, of de auteur niet overdrijft, of hij de zwarten en de witten niet te scherp tegen elkan der afzet. Zelf wijst hij deze veronder stelling met kracht van de hand maar daarmee alleen kan hij ons niet overtui gen. Howel wij als buitenstaanders ons een oordeel moeten onthouden zeker wanneer dat oordeel betrekking heeft op het aparte gesloten wereldje de krijgsmacht vinden wij het betoog van Diekerhof toch te emotio neel geladen, te zeer met krachttermen •ersierd (met zou voor de aardigheid ens moeten optellen hoe vaak de woor den verdomme, gedonder, geouwe hoer, stront aan de knikker, zuipen en rzuipen erin voorkomen) om het zon- r meer te slikken. Overigens ziet het beeld, dat Diekerhof ophangt, zelfs wan- het van een redelijke afstand wordt bekeken, er nog beangstigend genoeg om een speciaal onderzoek van re geringswege naar de toestanden in de krijgsmacht te rechtvaardigen. Ook al is maar de helft van zijn beweringen waar, dan nog vinden wij de totaal-in druk weinig verheffend. Overigens gaat het in dit boek primair om de situatie van de Kerk in de krijgs macht en daarover heeft de schrijver toch wel zinnige dingen te zeggen. Uit voerig gaat hij in op de moeilijkheden, die enige jaren geleden ontstonden door de steliingname van Herv. Synode ten opzichte van de kernwapens. Dat hij daarbij sober is over de verwikkelin gen, die zich rond zijn persoon heb ben afgespeeld e n die hem de naam hebben bezorgd, „Mijn ervaring, aldus Diekerhof, i afgedane zaak, daar behoeft nien zich meer hel hoofd over te breken: ik doe 't zelf ook niet. Oude koeien kun je beter laten verzuipen en m'n gedane za ken zijn afgedane zaken. Een persoon lijke teleurstelling en het verlies van 'n persoonlijke illusie zijn niet zo belang rijk. Als je geen kou wilt vatten, moet je niet op de. tocht gaan staan. Ik deed het wél, dus..." Witte-dienst-plan De auteur pleit met vuur voor een vol komen scheiding van Kerk en krijgs macht. Niet dat hij de geestelijke ver zorging wil opgeven. De Kerken heb ben een verantwoordelijkheid ten op zichte van de mensen in de krijgsmacht, met name ten opzichte van de dienst plichtigen, die langs wettelijke weg tot dienstnemen werden gedwongen. Maar zij moeten daarbij als Kerk de han den vrij houden. Derhalve voor de gees telijke verzorgers geen ambtenarensta- tus, geen officiersrang, geen onderschei dingstekens en als het kan ook geen salaris uit de schatkist. Zoals gezegd heeft zijn boek een emo tioneel. ja zelfs een uitdagend karak ter. Het verraadt hier en daar Dieker hof zegt het zelf een provo-mentali teit. Niet alleen op bladzijden waar be staande toestanden worden gekritiseerd maar ook in passages waar constructie ve voorstellen worden gedaan. Het boek bevat o.a. een plan voor invoering van de zg. „witte dienstplicht", een dienst plicht die alleen gericht «ou zijn op het werken aan de vrede, het redden van mensen en het helpen in alle mogelijke noodsituaties. Verwezen wordt naar het werk, dat de krijgsmacht bij de watersnood van 1953 heeft verricht, Ons komt dit witte plan, zoals het door de acteur wordt gepresenteerd, weinig reëel voor. Maar dat mag toch geen reden zijn, om de gedachte, waaruit het geboren is, a priori te ver werpen. Dit moet. zo menen wij, gelden voor het hele boek van Diekerhof. Wij hopen, dat de Nederlandse krijgsmacht en de Nederlandse Kerken en de geestelijke verzorgers uit die Kerken (ook onze ka tholieke aalmoezeniers) de handschoen, die hun is toegeworpen, zullen oprapen. Niet om met kracht terug te slaan. Maar om te zien, welke constructieve antwoor den, zij op de gedane uitdaging kunnen dr. Alfred van de Weljcr GENcVE (Reuier) Polen heeft vrij dag bij de raad van de algemene over eenkomst voor tarieven en handel (GATT) het volledige lidmaatschap van deze organisatie aangevraagd, zo heeft een woordvoerder van de GATT in Gc- nève meegedeeld. Hij zei dat het Poolse verzoek bespro ken zal worden in de eerstvolgende GATT-bijeenkomst op 10 januari. Polen neemt op het ogenblik aan het werk van de GATT deel krachtens een bijzon dere overeenkomst die is voortgevloeid uit een eerdere aanvraag van het lid maatschap ongeveer tien jaar geleden. De Poolse handel met de uit zeventig landen bestaande organisatie bedroeg verleden jaar ruim twee miljard dollar. Dat was 44 procent van de gehele Pool se buitenlandse handel. Van de commu nistische landen zijn alleen Tsjecho-Slo- wakije en Joego-Slavië volledig lid van de GATT. Hongarije en Roemenië zijn door waarnemers vertegenwoordigd. Luchtvaartpionier in Honoloeloe overleden HONOLOELOE (UPI) Te Honoloe loe is donderdag overleden de 70-jarige sir Patrick Gordon Taylor, een van de beroemdste Australische Iuchtvaartpio- Taylor was een goede vriend van Charles. Kingsford Smith, met wie hij als navigator menig keer heeft gevlogen. Het was op een dezer vluchten een herdenkingsvlucht van het zilveren jubi leum van koning George V dat hij een opmerkelijke stunt uithaalde terwijl het toestel, de Southern Cross, dreigde neer te storten. Nadat een motor he had begeven klom Taylor om de dertig minuten uit de cockpit naar de kapotte motor, tapte er olie af en vulde daar- j mee een andere motor bij. Deze daad bracht de bemanning behouden naar Australië terug. Ofschoon het op het eerste gezicht anders lijkt, is deze bronzen, uit één stuk gegoten leeuw al hoogbejaard. Reeds achthonderd jaar lang kijkt hij grimmig uit vanaf zijn standplaats voor de burcht Dankwarderobe in Bruns- wijk (Duitsland) en is daarmee het symbool geworden van de bekende Welfenstad, het woonoord van de rond 1166 regerende Welfenhertog Hendrik dc Leeuw. Pas twintig jaar na de restauratiewerkzaamheden van de 1,75 meter hoge en 2.25 meter lange leeuw kon met zekerheid worden vastgesteld dat de leeuw niet in Byzantium werd gegoten, maar in het toenmalige hertogdom Brunsioijk, midden in het hart van Duitsland, uit het aldaar gewonnen erts. In het bijzijn van burgemeesters en wethouders van de Duitse „Leeuwensteden" werd onlangs zijn unieke verjaardag gevierd. En het ziet ernaar uit, dat hij nog heel wat jaartjes langer mee kan In hoger beroep zelfde eis Opeenstapeling van grieven AMSTERDAM (ANP) De procureur- generaal bij het Amsterdamse Gerechts, hof heeft in hoger beroep tegen de 37- jarige beroepsmilitair Simon P. en de 37- jarige Hilversumse huisvrouw J. T. ter zake van moord met voorbedachte rade op de echtgenoot. Adriaan P. Valk, in de nacht van 1 op 2 december van het vorig jaar, bevestiging van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank: 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor- ..Niet dat ik mijn verantwoordelijkheid niet bewust ben. maai' de straf vind ik veel te zwaar", antwoordde verdachte P. op een vraag van de president van het gerechtshof waarom hij in hoger beroep was gegaan. ..Ik vind het verschrikkelijk en kan het zelf niet begrijpen, dat Ik het ooit gedaan heb". In de nacht van 1 op 2 december vorig jaar had hij het slacht offer. dat niets vermoedend in zijn bed lag te slapen, diverse malen met een vijzel op het hoofd geslagen en daarna zijn keel dichtgeknepen. De dader kon rich niet meer herinneren of hij het slachtoffer nog enige malen met het hoofd op de bedrand had geslagen. Daar voor was hy te „witheet" van woede otr op dat. moment zien te kunnen realiseren wat hy precies deed. Dit punt werd in het pleidooi naar voren gebracht als argument vooi niet geheel toerekeningsvatbaarheid de verdachte P. De moord, die P. in c leg en met medewerking van de vi van het slachtoffer heeft gepleegd, moet dan ook gezien worden in het licht van 'n opeenstapeling van grieven gedurende de afgelopen jaren en de aanval van de heer Valk op verdachte de avond te vo ren en de dreigementen van het slacht offer tegen zijn vrouw en kinderen, die de emmer tenslotte deden overvloeien, aldus de raadslieden. Tijdens de zittng werd nogmaals het zakmes getonod, dat het slachtoffer die avond geslepen had met de mededeling, dat hy de volgende dag hiermee zowel zijn ex-zwager P. als zijn vrouw en drie kinderen te lijf zou gaan. Geen andere keuze ..Dit heeft hen tot het uiterste gedre ven". aldus de raadslieden van beide ver dachten. „Zij hadden geen andere keus meer. Zq hebben gehandeld uit angst voor hun eigen lijfsbehoud en dat van de kinderen" De procureur-generaal was van mening, dat belden zelf schuld hadden aan de gespannen situatie en ofschoon deze hopeloos was. zij hierin geen reden moch. ten zien om iemand uit de weg te ruimen Uitspraak van heb hof over 14 dagen. Vreemde raketten |3 in noorden van Noor rwegen l opberaad in W ashington WASHINGTON. (U.P.I.), President Johnson heeft met z«n voornaamste raadslieden de kwestie-Vietnam bespro ken. Na afloop zeiden zq dat de Verenigde Staten nog steeds bereid zijn te onder handelen over een geprolongeerd kerst en nieuwjaarsbestand, maar dat daarbij ook een einde zou moeten worden gemaakt Henry C. Lodge, de Amerikaanse ambas sadeur in Saigon, deelde na afloop van het overleg aan journalisten mee dat de vraag of de Amerikaanse strijdkrachten ook het belangrijke deltagebied ten zuiden van Saigon zouden moeten binnentrekken, „belang..jk punt van bespreking" was ge weest. Aan het overleg met Johnson namen behalve Lodge deel de minister van Defensie. Robert S. McNamara. de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenig de Naties. Arthur J. Goldberg en reizend ambassadeur W. Averell Harriman. Tass heeft bericht dat door de hele Sov jet-Unie betogingen worden gehouden tegen de „Amerikaanse bombardementen op Hanoi". De Russische regering heeft de Amerikaanse bombardementen donder dag veroordeeld als „aanleiding tot verer gering van de internationale toestand". Staking dreigt Spanje MADRID (UPI) De onder hei toe zicht van de staat staande metaahver- kersbond in Spanje heelt gisteravond met een slaking. een van dc eerste of ficiële in Spanje sinds de burgeroorlog, gedreigd. Deze staking zou moeten plaatshebben uit protest tegen het ontslag van onge veer 10.000 metaalbewerkers. De vak bond telt 180.000 leden. De staking zou twee uur moeten duren. De regering heeft vijf dagen om aan de eis de op nieuw tewerkstelling van de ontslagenen tegemoet te korrn. De meeste ontsla gen vielen in de Varreiros Autofabrie- ken. De heren PresleyBritton, Stapels en Bond tezamen vormend de beatgroep Troggs treden in dit weekeinde in ons land op. De foto graaf snapte ze op Schiphol. Hun naam is afgeleid van Troglodyte, dat grotbewoner betekent. Hun effectrijke m uziekexplosie kreeg bekendheid onder de naam Troglo- dynarnite. Standbeeld voor architect Berlage AMSTERDAM (ANP) De burge meester van Amsterdam, mi'. G. van Hall, heeft vanmorgen een door de stadsbeeld- houwer lliido Krop gemaakt standbeeld van de architect en stedebouwkundige dr. H. P. Berlage onthuld. Hel beeld is ge plaatst op liet Victorieplein in het hart van dat deel van Amsterdam-Zuid, dat wel het ..Kerlage-Zuid" wordt genoemd. Muziek van de Amsterdamse politie- kapel. zang van schoolkinderen en het voorlezen van een manifest van de leer lingen van het Berlage-Lyceum onder streepte liet feestelyk gebeuren De oud-advlseuze inzake stedebouw kundige ontwikkeling van de dienst pu blieke werken, mej. ir. J. H. Mulder, on derstreepte tenslotte de grote betekenis van dr. Berlage als architect, maar vooral als vernieuwer inzake de stedebouwkun dige ontwikkeling van Amsterdam. Een vernieuwing van Inzichten, die van Euro pese betekenis is gebleken DEN BRIEL (ANP) De kerk van Oostvoorne zal in de kerstnacht toch een plechtige viering kunnen realiseren ondanks het ontbreken van een eigen kerkkoor en een organist, ondanks het feit dat het kerkkoor van Den Briel niet kan assisteren vanwege de eigen viering. Deken Ten Have van de H. Martela ren van Gorkum te Den Briel dacht echter dat de feiten, waaraan zijn kerk haar naam ontleende, lang genoeg in de geschiedenis verwijderd liggen om de oecumene een kans te geven. Hij ging daarom eens praten met ds. H. P. Venema van het naburige Nieuwenhoorn om het probleem voor te leggen. Ds. Venema bleek direct bereid om zijn medewerking te geven en nam con tact op met leden en dirigent van het hervormd kerkkoor in zijn gemeente. „Wilt u in de nachtmis in de rooms-ka- tholieke kerk zingen?", vroeg de domi nee. „Met alle liefde doen we dat" was de reactie van koor en dirigent. En zo zal in de komende kerstnacht het her vormd kerkkoor in het rooms-katholieke kerkje in Oostvoorne de dienst gaan op luisteren. „We brengen ons orkest van violen, cello en blaasinstrumenten ook mee, dat geeft -extra-luister aan de nachtmis" vertelde dominee Venema nog. Omdat men echter de rooms-ka tholieke gezangen niet kent zal de ad- ventscantate worden uitgevoerd met eni ge kerstliederen. Geen Nederlandse onderzeeërs voor Zuid-Afrika (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er zijn door Neder landse scheepsbouwers geen orders gete kend om voor Zuid-Afrika onderzeeboten te gaan bouwen. Wel zijn er een Jaar geleden onderhandelingen met Zuldafri- kaanse regering geweest, die toen echter niet tot overeenkomst hebben geleid. Dit commentaar vernamen wij uit scheepsbouwkringen op een uitzending van "Achter het nieuws" van de VARA. In die uitzending werd de vrees uitge sproken, dat onder het kabinet-Zijlstra wel eens toestemming aan Nederlandse scheepsbouwers zou kunnen worden ver leend om voor een half miljard gulden aan orders van Zuid-Afrika te accepte ren. Nederland heeft zich echter op grond van steun aan ,een resolutie van de Verenigde Naties verplicht geen strate gisch materiaal aan Zuid-Afrika te leve ren. Er bestaat geen enkele aanleiding om thans te veronderstellen, dat het ka binet-Zijlstra zich aan de inhoud van de ze resolutie zou willen onttrekken. Nyma rekent op nieuw verlies NIJMEGEN (ANP) Het bestuur van de NV Nyma deelt mede. dat de geslegen lonen en andere kosten er de oorzaak van zijn dat in 1966 opnieuw op een verlies moet worden gerekend. De bcstaunde produktiecapaciteit is in 1966 overigens ten volle benut. OSLO (AFP) De Noorse militaire autoriteiten verdenken een „vreemde mogendheid" er van. dat zij s nachts raketproeven nemen by het uiterste noorden van het land. Volgens een mili taire woordvoerder in Oslo heeft de be. velhebber in dat gebied om vlootverster- king gevraagd voor een onderzoek naar niet-geïdentificeerde duikboten die de af gelopen weken zijn waargenomen bij de fiorden van Finnmark De raketten zou den afkomstig zijn van een duikboot. In Oslo legt. men verband tussen deze waarnemingen en een activiteit op Rus sisch gebied nabij de Noorse grens, die zou duiden op de aanwezigheid van een nieuwe lanceerbasis. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gemiddelde jaar lijkse groei van het aantal woningbc- in het algemeen hebben de afleverin gezinnen en alleenstaanden gen daarmee gelijke tred gehouden. Op 1969 op enkele markten zijn de concurrentiever- thans 64.000 en voor de jaren 1970 tot 1980 op 72.000. berekening Dit blijkt uit ee die ten behoeve vi Volkshuisvesting door 'n speciale werk groep werd opgesteld. Het is volgens de ze werkgroep niet ondenkbaar dat de woningbehoefte in de komende jaren nog sterker zal blijken toe te nemen. In de berekeningen van nu zijn onder meer niet vervat: de behoefte aan vervanging van slechte woningen, sanering van stadsdelen, de behoefte aan zogenaam de tweede woningen en de behoefte als gevolg van kwalitieve verschuivingen en verschuivingen in de vraag. houdingen verscherpt. Door de moeilijkheden in de auto-in dustrie die naar het bestuur meent van tijdelijke aard zijn, is de voorraad ban- dengarens toegenomen. Deze sector be vindt zich thans na de aahmerkelij- ke investeringen en kosten in de afge lopen jaren on tot een produktieherstel te komen in het stadium van conso lidatie. De kwaliteit van het bandenga ren is volgens het bestuur gehandhaafd op het hoogste niveau. (Het nettoverlies werd in 1965 ten op zichte van 1964 teruggebracht van circa 1.9 miljoen tot ongeveer 350.000 gulden. Nyma heeft het laast dividend betaald over 1960 en wel zes procent).

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5