X Gebrek gymnastieklokalen fnuikend voor lichamelijke opvoeding IS VEEMARKT-SPORTHAL EXPLOITABEL TE MAKEN M. van Akensport hoort bij veehal OEGSTGEESTER BEGROTING DOOR DE RAAD AANVAARD WATZALER VANHET KATHOLIEK CLUBHUISWERK IN LEIDEN WORDEN? Grofsmederij had beter resultaat Volkskerstzang in garagebedrijf Kerstviering Vrouwenbeweging NKV, afdeling St. Joseph ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT :ad. PAGINA 4 LEIDSE RAAD OVER SPORT EN CULTURELE ZAKEN Hoewel de Leidse raad onder voorzitterschap van burgemeester mr. G. C. van der Willigen donderdagmiddag klaar kwam met de beschouwin gen van een aantal raadsleden over de op een na laatste groep der begroting voor 1967, Onderwijs en Culturele zaken, ziet het er niet naar uit, dat maandagavond (zoals gepland) een punt achter de behandeling zal worden gezet. Verwacht wordt, dat vooral de gewijzigde situatie rond de nieuwe veemarkt-sporthal nog wel wat beroering teweeg zal brengen. Opvallend was in dit opzicht, dat de P.v.d.A. donderdagmiddag opeens op de bres sprong voor het sportaspect van het veemarktproject, dit gebeurde bij monde van de heer Van Aken, die stelde, dat wanneer hier geen sporthal gerealiseèrd kan worden, zijn fractie weinig interesse meer heeft voor het gehele project. Overigens zal het officiële standpunt van B en W in deze veemarkt kwestie nog bepaald moeten worden, want de mede delingen van de wethouder dinsdagavond komen voor rekening van de heer Harmsen zelf. Onderwijs en culturele zaken wer den het eerst aangeroerd door de heer Gransch (PvdA), die deze zaken een van de zwaarste posten noemde. Hoe wel we over de scholenbouw niet on tevreden mogen zijn, beginnen er moeilijkheden te komen. Hij hoopte, dat het volgend jaar tenminste de grond gevonden kan worden voor het nieuwe Rembrandt-lyceum. De toe stand bij de gymnastieklokalen bij het lager onderwijs is minder roos kleurig dan bij de schoollokalen. Het leek hem nuttig te kunnen be schikken over cijfers omtrent het aan tal zittenblijvers, dat groot is, en de examenresultaten. De democratisering van het onderwijs is nog steeds een probleem. We zijn niet verder geko men dan toe te geven, dat dit een probleem is. Aan Ned. universiteiten wordt nog slechts door 10 procent „ar- beiders'-kinderen gestudeerd. De moei lijkheid moet hier worden gezocht bij het overgaan van de lagere school naar het midelbare onderwijs. Slechts weinige van midelbare scholieren ont vangen financiële steun. Ook als ge meente moeten wij hier Iets aan doen. Zou het mogelijk zijn, dat Reuvens en de R.K. Openb. Bibliotheek aan scholen boeken in dependance geven? Men mag z.i. niet de subsidies aan culturele verenigingen beknotten; subsidiëring mag niet als een sluitpost van de begroting worden gezien. Ook de heer Lijten (KVP) was van mening, dat de bouw van gymnastiek lokalen grote moeilijkheden blijft ge ven. Graag zou hij ingelicht worden over het te volgen systeem bij de bouw van deze lokalen te Leiden. Spr. was belangstellend naar de resultaten van de studie inzake de mogelijkheid van de ULO-opleiding, verbonden aan een pedologisch instituut of L.Q.M.- sohool, omdat de behoefte aan een dergelijke opleiding naar zijn oordeel zeer urgent is. Hij vroeg ook of al een inzicht was verkregen in de be hoefte en gewenste omvang van een medisch-pedagogisch dagverblijf voor gehandicapte kleuters. SPRAAKONDERWIJS Betreffende het spraakonderwijs op de lagere scholen zei spr. dat dit on derwijs in theorie uitstekend is ge regeld, maar dat het in de praktijk minder voldoet dan de regeling van enige jaren geleden. De heer Lijten vroeg zich voorts af of het gezamen lijk onderwijs te Leiden wel gebruik maakt van de aanwezigheid van een universiteit en instellingen op het ge bied van psychologie en pedagogie hier ter stede. Vooral het schoolpeda- gogische en schoolpsychologische werk zou kunnen profiteren van samenwer king in dit opzicht. Tenslotte stelde spr. dat bevordering van het toeristen verkeer ook een gemeentebelang is, uiteraard in nauwe samenwerking met de VW. TE VEEL KLEUTERSCHOLEN Mevr. Geelkerken (Prot. Chr.) zei trots te zijn op de scholenstand te Leiden. In de Burgemeesterswijk staan naar haar mening te veel kleuter scholen. Aan de plaatsing van derge lijke scholen dient daarom een socio grafisch onderzoek vooraf te gaan. Het grote aantal kleuterscholen in de stad geeft te denken bij een verdergaande vermindering van het aantal kleuters. Daar meer gebruik door hogere klas sen der l.o.-jeugd kan een beter rende ment aan de gymnastieklokalen ge geven worden; b.v. door het geven van onderricht van 8-9 uur 's morgens en Prof. Stieger sprak voor Adelbertvereninging over Kerk en Wereld van 4-5 uur 's middags. Spr. wilde de „dure gymnasiumafdeling" van hel Rembrandt-lyceum, met het Gymna sium in de buurt, zo snel mogelijk kwijt. Deze afdeling is niet groeiend en krijgt nog steeds geen subsidie, zo zei mevr. Geelkerken. DE LAKENHAL Vertrek van de heer Van Wessem als directeur van De Lakenhal werd door haar zeer betreurd. Hij heeft voor dit museum en zijn belangen zeer veel gedaan. Moeten wij de mo derne kunst niet meer plaats geven in dit museum? De heer Duyverman (WD) wilde weten hoe het stond met de behoefte aan openbaar middelbaar onderwij: in Leiden Zuid-West. Wat doet de ge meente in de stad aan de herinnering van de staatsman Thorbecke, die 's ren Duyvemans troetelstaatsman blijft? Hij deed verder de suggestie op grammofoonplaatje een klankbeeld vast te leggen van de Leidse carillons; aardige herinnering ook voor buiten landers. De heer Koopmans (PSP) lichtte zijn voorstel toe met betrekking tot het treffen van maatregelen, zodat de derde logopediste van de school voor Spraak- en Hoorgebrekkigen aan de Hoge Morsweg geen ontslag be hoeft te worden verleend. De heer Pompe (Noodraad) vroeg of het niet verstandig is, de bouw van scholen en gymnastieklokalen mee combineren. Bij het aanstellen van leerkrachten zal z.i. bij de sollicitatie het eerst gekeken moeten worden naar mogelijkheden in „eigen kring", in Leiden woonachtigen. Hij drong aan op een efficiënter subsidiebeleid. GYMNASTIEK - HUISWERK „De sport heeft het weer gepresteerd gisteravond", aldus de heer Versi die (natuurlijk) doelde op de wedstrijd LiverpoolAjax. De sport is in cultuurpatroon geen randverschijnsel meer. Hetzelfde gold voor jeugdza ken, zoals lichamelijke opvoeding. Wal betreft de lichamelijke conditie van de jeugd op het stuk van lichamelijke opvoeding is het evenwel op 't ogen blik droevig gesteld, voornamelijk door het gebrek aan accommodatie. „Geef de kinderen eens gymnastiek-huiswerk mee!" sugereerde de heer Versnel. Spr. vond twee gymnastieklokalen naast elkaar te verkiezen boven twee lokalen boven elkaar, zoals dit ge beurd is in het Leidse Houtkwartier en in Zuid-West. Hij betreurde het ook, dat mei Leiden nog steeds geen sporthal heeft gebouwd. Wat gaat er op dit gebied gebeuren in Zuid-West? Kan de be volking niet nog wat geld in het laad- je brengen voor die sporthal TWEEDE INSTRUCTIEBAD De heer Versnel vroeg voorts de aandacht voor een tweede instructie- bad, gezien de goede resultaten by het Zweilandbad, zodat het schoolzwem men uit de Overdekte aan de Haar lemmerstraat gehaald zou kunnen worden. Hy drong er by het college op aan om te trachten tot het mede gebruik van de nieuwe veilinghal door sportverenigingen te komen. SPORTHAL De heer v. d. KLUGT (KVP) her innerde aan de toezegging van de wet houder over de eventuele overdek king van zwembad „De Vliet". Spr. zag graag ook een jeugddorp ln Noord of naaste omgeving. Een sport hal noemde hy broodnodig voor de binnensporten. Hy zag ook meer op brengst door sportevenementen ln de nieuwe veemarkt-sporthal, waardoor iets gedaan zou kunnen worden aan het geraamde tekort (yshaan voor y»- show, wielerbaan enz.). DEMOCRATISCHE BESLUITEN Als moet worden afgezien van de huidige opzet van de veemarktsport hal. waarom kan er dan ook geen een voudiger schouwburg komen?, aldus de heer v. d. Klugt. Kunnen wfl de sportverenigingen dit aandoen?, nJ. een streep halen door alle plannen rond de nieuwe veemarkt-sporthal? Het besluit tot bouw van een vee markt-sporthal is even democratisch genomen als dat omtrent de schouw burg, aldus wees de heer v. d. Klugt wethouder Harmsen terecht. De heer v. d. VLIET (Prot.-Chr.) was erkentelijk voor het vele, dat voor sport en jeugd tot stand is ge komen. Hy vroeg verder de aandacht voor de toestand der hockeyvelden op Roomburg. Voor Leiden is de geplan de veemarkt als sporthal van on schatbare waarde. Alle mogeiykheden dienen ten volle te worden uitge buit. De mogeiykheden om deze hal exploitabel te maken zijn naar zijn mening in ruime mate aanwezig. Zyn fractiegenoot LAMERS maakte opmerkingen over de vrijetijdsbeste ding van de jeugd. In Zuid-West is een grote behoefde aan jeugdvoorzie ningen. Vermoedelijk zal het jeugd- zorgwerk in dit stadsdeel een ander karakter moeten dragen dan elders in de stad. De heer KULJT (P. v. d. A.) zei, dat de Lakenhal nog steeds vrijwel onbereikbaar is. Hij sprak van een „bruisende activiteit" tijdens de perio de-Van Wessem en hoopte op een kennismaking met zijn kandidaat-opvol gers voordat 'n beslissing valt. De rela tie tussen museum en burgerij dient ver beterd, wat een aanloop zou kunnen zyn voor avondbezoek. Zijn VOLKSTUINEN socialistische fractiegenoot MOLLE stelde, dat de gemeente in be paalde gevallen zelf tot aankoop van natuurgebieden moet overgaan. Het is wenselijk, dat door de gemeente een recreatieplan wordt opgesteld, hierin behoort zeker een jachthaven. Spr. hoopte op een betere toekomst voor de volkstuinen. „Wanneer de com plexen in de Oostvliepolder „perma nent" worden, laten ze dan ook „per manent" zyn en dus „biyvend". In de Broek- en Simontjespolder zou in het hart van deze nieuwe wijk één grote speeltuin kunnen worden aangelegd met daarby een wykgebouw. Spr. vroeg hoe het stond met de aan leg van speelruimte op Oud-Hortus- zicht en achter het Stationsplein. „PORTIEKJESNIMFEN". Met betrekking tot de vrijetijdsbeste ding van de meer „moderne jeugd" had spr. byzonder op het oog de groe pen, die alleen „de gezelligheid" zoe ken. Momenteel gebeurt dit in bars, dancings en op straat. Dit is de „no- zemjeugd", of asfaltjeugd, ongrijpba re jeugd. Een nieuwe term voor de meisjes uit deze groepering is „portiek- jesninifen". Dit is de door ons in de steek gelaten jeugd, aldus de heer Molle. Voor deze jeugd wenste hy een gebouw waarin de jeugd zich zal ont spannen op de wijze die ze zelf wil. Mej. KAPPEYNE VAN DE COP- PELLO (WD) wenste nader ingelicht te worden over de aspecten van de vee markt-sporthal. In groep 5 trad als hekkesluiter op de heer VAN AKEN (P. v. d. A.), die zei, dat bij de VW nieuwe acti viteiten op touw gezet kunnen wor den. GOED BEGREPEN Wat betreft de veemarkt zei de heer Van Aken, dat hy de verklaring van de heer Harmsen goed had, begre pen. Het is een duidelijke situatie. „Als er gesproken wordt over een kleiner project, dan moet lk u zeggen, dat de sport-armslag in een zodanig project het nadelig saldo groter maakt". „Voor ons wordt het project minder aantrek- kelyk naarmate het sportaandeel hierin minder wordt." Over het schouwburgplan zei spr., dat een eenvoudiger plan inderdaad vertragingen geeft. „Met ons valt echt wel te praten over het nog eens door lichten van het schouwburgproject. Misschien dat een fasenplan tot stand kan komen". K O krijgt subsidie van een gulden per lid De opkomst en hoge vlucht van de exacte wetenschappen, waardoor de we reld zichzelf ontdekte (seculariseerde) heeft geleidelijk een grote spanning te weeggebracht tussen christendom en we reld. Kerk en christendom -hoewel zij aanvankelijk zelf voor een secularisatie van een voorheen nagenoeg volledig sa crale wereld zorgden- trokken zich als het ware terug binnen een ghetto en ble ven ln tegenstelling tot de wereld en de empirische wetenschappen (die ant woorden vonden op de vragen naar het hoe) vragen naar "de zin aller dingen". Kerk en wereld groeiden van elkaar Schepper, oorsprong en einddoel af. De Kerk en het christendom bleven Schepping. de wyze. waarop een in verwarring ge bracht christendom vrede zal kunnen vinden in en met de geseculariseerde wereld; zelf tot een zekere secularise ring kan overgaan. Hoewel door Vaticanum II de deur van de kerk naar de wereld geopend werd, en op veel punten geseculariseerd kan worden -tot ver driet weliswaar overigens van de oude ren, die vertrouwd en vergroeid zijn met het oude christeiyke denkpatroon en de praktische uitvoering daarvan- is het onmogelijk, dat de Kerk tot een volledige secularisatie zal komen. De wereld, aldus prof. Stieger zal nooit zichzelf geheel leren kennen; de mens zal zelf het ant- „oord niet vinden op de laatste vraag het gehelé"u?tbreidinjspl; zich aldus kunnen verlossen. De uit- roncj" Het slot van de behandeling der be groting werd gevormd door de bin nengekomen verzoeken om subsidie. Over het algemeen kenmerkte de bij eenkomst zich niet door al te grote breedsprakigheid. Het niveau lag wat lager dan de voorgaande zittingen aan gezien men de zaken van grotere im portantie reeds had doorgeworsteld. Suggesties van de raadsleden om de 'drie oktoberdag als een gewone werk dag te beschouwen of op 4 oktober een dubbele ophaaldienst van huisvuil te bewerkstelligen werden niet ontvan kelijk verklaard. Als straks de nieuwe perswagens in bedrijf zijn kan deze gang van zaken wellicht nog eens bekeken worden. De heer Lagas (P.v.d.A.) was ver heugd over de variatie in beplanting van het plantsoen „Buitenlust" en hij vroeg het college aandacht te willen besteden aan deze wijk als de recon structie van de Rijsburgerweg wordt uitgevoerd. Tevens vestigde hij de aan dacht op de bestaande tuinbouwavond- school, „wellicht wil het college deel name van het plantsoenpersoneel aan deze cursus stimuleren". Wethouder Van de Voet zag hier wel wat in vooral nu er een opzichter is aangesteld om tot een rationelere werkwijze te komen. Hij verklapte tevens dat men van plan is om de korfbalvelden zelf te plannen, evenals de uitvoering van het groen rond het zwembad „door zelf opzicht toe te passen betekent dit een een grote be sparing in de kosten". GRONDWATER In het verleden heeft men in de oude dorpskern de poldersloten gedempt en onvoldoende rekening gehouden met het feit dat het gevolg hiervan is een stijging \an de gemiddelde grondwa terstand. Het alsnog maken in de oude dorpskern van waterpartijen die in open verbinding staan met het buiten water is technisch niet mogelijk. Mevr. Gouverneur-Van Deene (KVP) verklaarde dat er thans vele brand gangen onder water staan. Zij vroeg hoe dit te verhelpen was. De heer Aldershof (PC) sloot zich hier bij aan. Hij had bovendien de indruk dat in het nieuwe uitbreidingsplan teveel slo ten waren weggenomen. Er slaat thans veel grondwater, vooral onder de vloe ren van vele nieuwbouwhuizen. Wethouder v. d. Voet verklaarde dat in de nieuwe wijk het rioolstelsel overlast, want 5 nog r in contemplatieve geest door denken, de theologie vereren als "de koningin van volgens het patroon dat door Augustinus de wetenschappen" en zich gedragen getekend werd met de woorden: "Er is niets meer dan God en mijn ziel." De botsing en spanning konden nie£ uitblijven. Immers, de Kerk kon zich dan wel als instituut op zichzelf terug trek ken, de mensen konden niet ontkomen aan de invloed van de steeds verder gaande secularisering van de wereld en de uitkomsten van de natuurweten- schappeiyke studie. Met prof. Cr. J. J. Stieger van het Grootseminarie te War mond heeft de afdeling Leiden van de Adelbertvereniging onder leiding van voorzitter drs. Bergen meegedacht over eindelijke verlossing zal pas kunnen vol gen als men tot de erkenning is geko- onderwijs zijn afhankelijkheid van de Het hoofdstuk onderwijs was voor de drs. De Graaf (P.v.d.A.) aanleiding om te vragen of er geen mogelijkheid De werking door de christen zal stellig grote ge volgen voor het religieuze denken en handelen met zich meebrengen. Een kernvraag is bijvoorbeeld: In hoeverre kunnen het godsdienstige en het profane samenvallen. De volledig posivitistisch denkende mens zal zeggen, dat deze twee begrippen elkaar geheel kunnen dekken. De christen, aldus prof. Stieger, zal zich evenwel moeten biyven realiseren, dat hij hier een onvolledig horende en ziende blijft. Maar dat sluit niet uit, dat hij, met goede intenties handelend, ook in het profane tot een zekere, doch on volledige ontmoeting met God kan ko- in die lichting. „Kunnen wij niet gelijk een krediet hiervoor verstrekken?" Wethouder J. J. Thorn voelde er meer voor om te wachten tot 1968, „dan treedt de Mammoetwet in werking". Mevr. de Munting was echter be vreesd dat er dan een run zou ont staan op onderwijskrachten in de crea tieve sektor. De post zal, hangende een studie over deze materie in b. en w., als pro memorie worden opgeno- Ten aanzien van de geldelijke belo ning voor het Godsdienstonderwijs achtte de heer Stapel (VVD) het be drag nog niet voldoende opgetrokken. Zijn voorstel dit gelijke tred te laten houden met de salarisverhogingen en het bedrag dat hiervoor uitgetrokken werd met 25 pet. te verhogen, werd door b. en w. overgenomen. Een punt dat telkenj are terugkomt is de sportdag welke door de scholen op 5 mei gehouden wordt. Daar vlot het niet altijd mee. Wethouder Thorn deelde mee er eens met de hoofden van de scholen over te gaan praten voor wat betreft de organisatie. Huwelijk Aan de Oranjever. wordt een krediet verleend van 4000 gulden om de 3000 schoolkinderen op de huwelijksdag van prinses Margriet met de heer Van Vollenhoven iets aan te bieden. Mevr. de Munting (WD) deed enkele sug gesties aan de hand om de kinderen een leuke herinnering te geven. Mevr. O. J. Samkalden vond het praktischer om de kinderen een filmmiddag of eventueel ijsfeest aan te bieden. De heer Van Weizen, als voorzitter de Oranjever., gaf hier zijn visit Wellicht zal hij wat meer contanten nodig hebben. B. en w. hadden begrip voor dit standpunt, zodat hij nog aan mag kloppen. SPORT Wethouder v. d. Voet liet doorscheme ren dat hij een beheerscommissie van twee man heeft aangesteld en dat hij in de toekomst zich eens wil beraden om te komen tot een sportstichting. Dit naar aanleiding van een opmer king van mevr. Gouverneur van Deene betreffende de sportcommissie. Hij noemde ook de kortbalver., die in de sportraad met schetsplannen ter tafel was gekomen voor korfbalvelden. Een plan dat bij realisatie zo'n 550.000 gulden vergt. „In de huidige situatie te duur, het moet vereenvoudigd wor den". Wethouder v. d. Voet hoopte hier tezijnertijd op terug te komen. Drs. de Graaf zag de Sportraad maar liever van de baan. Op zijn suggestie over te gaan naar de Sportstichting vroeg de wethouder echter nog even te wachten met de verdere organisatie. KUNSTOPDRACHTEN Ir. Stapel (VVD) stelde voor het sa mengaan van school en gemeente straks bij de nieuwbouw van het Rijnlands lyceum tot uitdrukking te brengen in bijv. een verantwoorde gevelversiering. Wethouder v. d. Voet deelde mede, dat oor de school een driehoekig plein komt waarin in het midden een uit sparing is voor een kunstwerkje of fontein. SUBSIDIES De Raad Europese gemeenten had de belangstelling van de VVD-fractie. uit- gezondigd de heer Dorgelo. die een ander standpunt innam. De heer Boas vond dat de gemeente Oegstgeest niet achter kon blijven en mee moest doen aan de bevordering van de Europese gedachte en dergelijke. Overigens be staat er verschil van mening over het werkterrein van deze raad en zijn er nogal wat vaagheden. De voorzitter vond het voldoende dat Oegstgeest is aangesloten bij de International Union of Local authori ties. Mr. Emde Boas deed het voorstel tóch mee te doen, hetgeen echter bij de rest van de raad geen genade vond. Het voorstel werd afgewezen. Subsidie aan de afdeling Oegstgeest van de ver. EHBO moet nog even De Spreewpot, Nieuwe Ryn 52. In de vroolycke Arke, Lange Pieterskerkkoorsteeg 15. Clubhuis Noord, Surlnamestraat Het clubhuis de Spreewpot (vroeger SFL) bood in oorsprong een vrye-tyds- besteding voor jongens uit bedreigde ka tholieke gezinnen. De bezorgdheid ging uit in eerste instantie naar mannelyke geloofsgenoten die nu niet bepaald de kerk plat liepen. Tegen het einde van de oorlog werd met hetzelfde oogmerk ,Jn de vroolycke Arke" opgericht voor meis jes. Een jaar of tien geleden werd de titel waaronder ons werk bestond veranderd ln bijzonder gezins- en jeugdwerk. Het aparte jongenshuis en het aparte meis jeshuis hielden op te bestaan. In de beide huizen kwamen jongens en meisjes en ging de aandacht ook naar de ouders. Niet zozeer in opzet maar wel in de praktijk bleken de bezoekers van club huizen in veel mindere mate bedreigde geloofsgenoten te zyn maar veeleer de maatschappelijk geiykwaardigen, zon der te letten op de godsdienst. Het doel veranderde hierdoor ook. De clubhuizen besteden nu meer aandacht aan de sociaal-culturele en paedagogi- sche behoeften van de clubhuisbezoekers. Terwijl vroeger het clubhuis meer het karakter had van een instelling van lief dadigheid waar een priester, als hoofd, de richting wees, is vandaag een club huis een mogelijkheid voor de (onge schoolde) arbeiders om hun vrije tyd door te brengen. Beroepskrachten Na alle fasen die deze vrije tyds- besteding al heeft doorgemaakt, zyn we nu zover met te constateren dat deze vrye tijd benut kan worden om aan de behoeften die er leven in deze bevolkingsgroep tegemoet te komen. Daarom hebben we de wyze gekozen van byeenkomsten in kleine groepen. Grofweg kan men zeggen dat deze wyze van clubsdraaien er op gericht is de kwaliteit van het werk te ver beteren terwijl het vroeger om zo groot mogeiyke aantallen ging. Het werk van liefdadigheid werd vroeger enkel en alleen door vrywilli- gers(sters) verricht. Nu heeft 't werk een heel ander karakter gekregen en wordt het werk voor een groot deel verricht door opgeleide beroepskrach ten. Mede door het veranderde club werk of misschien ook wel onafhan- lijk daarvan heeft de maatschappelijk werkster haar intrede gedaan. Even wel is de maatschappelyk werkster nauweiyks ln het clubwerk betrokken maar haar werk ligt veel meer in het kontakt met de gezinnen, dus daar Niet gelezen? IK MAG U niet te lang lastig vallen De hoofdredacteur heeft gezegd uv verhaal wordt toch niet gelezen als het te lang maakt. Dit stukje Is ge- schreven om u iets meer te informeren over dit werk. Mede door deze Informa tie hopen we te bereiken dat u zich me de verantwoordelyk zult gaan voeler' j voor dit werk. Ik zou beslist niet wrillen dat u zoi menen dat uw mede-verantwoordelijk-1 heid nu minder op zijn plaats zou zyn dan vroeger. Het kerkbeeld is veran derd: de missionaris gaat nü niet allereerst om te dopen maar ook hi kykt welke de behoeften zy'n in het land| waar hy werkt en hoe hij daarin behulp zaam kan zijn. U ziet dan ook specia listen mee gaan met de missionaris. Ge lukkig is het clubhuiswerk niet verstardl maar gaat mee met zijn tijd. Nochtans is het clubhuiswerk een kostbaar werk| en we vragen u allerdringendst on milde bijdrage. Zo zal uw steun vandaag meehelpen zodat de katholieke clubhuizen ook in de toekomst nog veel en belangrijk werk kunnen doen. Welke kant dit werk uitgaat weten we niet, er wordt veel op gestudeerd. Enkele vragen die er liggen kunnen noemen: gaat het clubhuiswerk zich richten op andere bevolkingsgroepen Zal het meer samen moeten doen met andere levensbeschouwelijke groeperin gen? Zo heb ik u iets mogen zeggen over wat was? wat is? en wat zal het ka tholieke clubhuiswerk worden. STEUN MET EEN RIJKE GIFT DIT BELANGRIJKE WERK. J. D. M. SWEERTS, Kruisheer Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Grofsmederij deelt ten aan zien van de gang zaken in de eerste negen maanden van 1966 mee, dat de maatregelen ter bevordering van de produktie per man, de doorgevoerde specialisatie en de herstructurering van de onderneming langzamerhand resultaten blijken af te werpen. Een hogere produktie en bovendien een belangrijke hogere omzet konden worden bereikt met een kleiner per soneelsbestand. Dientengevolge was 't in de eerste negen maanden van dit jaar mogelijk de gestegen kosten op te vangen. Verwacht wordt dat on voorziene omstandigheden voorbehou den het resultaat over 1966 beter zal zijn dan over 1965. Leidse Universiteit Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de God geleerdheid op proefschrift getiteld: „De praedeuteronomistische bestand delen van het boek der richters en hun ior onze kennis van de ge- an het volk Israël en zijn de hee» J. v. -Rossum, ge boren ie Öouda en thans wonende te Winterswijk. Promotor was prof. P. A. H. de Boer. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Anencephalie en spina bifida", de heer K. Hamersma, geboren te Rotter dam en thans wonende te Utrecht. Promotor was prof. dr. J. Dankmeijer. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht, de heren R. E. Katz te Wasse naar en C. v. d. Wiel te Noordwijk. Kand.ex. Engelse taal- en letterkunde, mej. G. J. Dirkse te Rotterdam. Doct.- ex. Engelse taal en letterkunde, mej. M. de Savornin Lohman te Santpoort. Doet. ex. Biologie, de heer W. J. Terp stra te Leiden (cum laude). LEIDERDORP De jaarlykse volkskerstzang staat weer voor de deur. Ditmaal hoopt men deze te doen plaats vinden op dinsdag 20 december a.s. n.m. 7.30 uur. Het is Een groot aantal dames had aan de uitnodiging gehoor gegeven om de kerstviering bij te wonen. De parochie zaal in de Maria Gijzensteeg was fan tastisch door enige bestuursleden ver- versierd. Vol enthousiastme begonnen de dames aan het opbouwen van klei ne tafelstukjes. Het was voor de jury, bestaande uit de dames C. v. Zijp en M. Uittenhout, een moeilijke opgave om de eerste, tweede en derde prijs te beoordelen. In de pauze werden de dames ge- tracteerd, o.a. op een glaasje wijn en de stukjes verloot. Kienen Na de pauze werd er door de dames voor het eerst gekiend en viel bijzon der in de smaak. De prijsjes, die er aan verbonden waren, waren geheel op de Kersttijd gericht. Tot slot van wachten totdat verdere gegevens om trent deze ver. binnen en bekeken zijn. eenzelfde maatregel geldt ten aanzien van de nazorg b.l.o. leerlingen Tegemoetgekomen wordt aan de ver zoeken van de Nederlandse ver. voor afvalwaterzuivering met een bedrag van 50 gulden per" jaar; het Neder lands gesprekscentrum met 15 gulden: de culturele raad van Zuid-Holland (op voorstel van ir. Dorgelo); de bond tegen het vloeken met 10 gulden; sub sidies aan de jeugdver, en zo nog en kele andere posten, K. en O. K. en O. telt in Oegstgeest zeven- tienhonderl leden. B. en w. stelden voor de subsidie te houden op duizend gulden. K. en O. werkt echter met te korten. Mevr. Gouverneur-Van Deene (KVP) stelde voor de bijdrage te stellen op 1 gulden per lid. Ir. Stapel (WD) was het roerend met haar eens en na dit punt van subsidieverhoging nog eens te hebben gemotiveerd werd het in stemming gebracht en met een stem méér kwam het erdoor. deze gesalagde kerstavond dankte de voorzitster, mevr. P. Vogelezang-Hui- bers, allen voor de grote opkomst er de gezellige sfeer die zij gebracht had den bij ieder rond het kerstfeest. Zij deelde nog mee, dat er op 4 januari een Eucharistieviering is, 's avonds om 8 uur, voor ons overleden lid mevr. Devilee-Verplanken, en op 12 januari komt zr. Faustina van de voorzienig heid in Amsterdam weer praten, met dia's, over het sociale werk in de Jor- LEIDSE AGENDA ZATERDAG 17 DECEMBER L.P.V. „De Vriendenclub" Feest avond Anth. Clubhuis, 19.30 uur. Ver. van Matliesianen, Leiden M.S.G.-bal. Dieperpoellaan, 19.30 uur Jazz-sociëteit „Folk Beat 14" Bij eenkomst m.m.v. kwartet van Joop v Enkhuizen. Roomburg, hockeykantine einde Asserstraat, 20.00 uur. ZONDAG 18 DECEMBER R.K. Toneelgroep „De Gastspelers" Viering 4e lustrum met opv. van „De herbergierster". Leidse Schouw burg. 20.00 uur. Kath. Nat. Bond voor EHBO. afd. Leiden Wedstrijden. Aula Bonaven- turalysqum, Marienpoelstraat, 20.00 u. MAANDAG 19 DECEMBER Abonnementsvoorstelling Haagse Comedie speelt: „Een zondag in New York". Leidse Schouwburg, 20.00 uur AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek Tot Hulp der Mensch- heid. Hooigracht 48, tel. 21060. Roodenburg De opstelling voor de wedstrijd van morgen tegen EHBO luidt: Keereweer, B. de Jonge, Ooyen- dyk, Hensen, Weerlee, De Klerk, Van Leeuwen, Klinkhamer, Den Os, Candido E. de Jonge, het organiserende comlflé, bestaande fit vertegenwoordigers van de Gerèf. Kerk, Her\y CjjeraeeBte. R.K. /Parochie Meer burg en de R.K. Parochie „Menswor ding" te Leiderdorp gelukt als plaats van samenkomst de beschikking te krij gen over de Volkswagengarage van de firma Kamsteeg op de hoek va: Van der Valk Boumanweg en Persant Snoepweg. Een mooie, verwarmde ga rage, door genoemde firma geheel be langeloos voor dit doel afgestaan. Bo vendien zal er voor een ruim voldoende aantal zitplaatsen worden gezorgd, zo-J dat iedere bezoeker of bezoekster zitten j kan. Eveneens een vooruitgang vergele-; ken by de voorgaande jaren. Behalve dei lezing van het Kerstevangelie door burgemeester van Leiderdorp mr. R. M. Gallas, zullen pastoors en predikanten, alsmede mevr. mr. A. Honnef-Bender de schriftlezingen verzorgen. Medewer king wordt verleend door de kinderkoren van de Hervormde Gemeente en R.K. lagere school „Meyengaarde" a: de Splinterlaan. Een ruime plaats zoals gewooniyk, ingeruimd aan de s menzang. Het geheel staat onder het motto: „Looft de Heer alle gy volken!" Het comité hoopt en verwacht, dat vele bewoners van Leiderdorp en de Hoge Rijndijk met hem deze gemeenschappe lijke kerstviering zullen meevieren. VOORSTELLEN AAN DE RAAD Inverband met het feit dat in de gemeente Leiderdorp het inwonersaan tal gestegen is tot boven de 10.000 stellen b. en w. voor per 1 januari de salarissen voor de ambtenaren te her- Als gevolg to het stijgen boven de 10.000 inwoners kunnen de wethouders salarissen hieraan worden toegepast. De burgemeester stelt voor per 1 jan. 1967 de wethouderssalarissen per jaar vast te stellen op j*5500.per jaar. Door het overlijden van de heer J. H. F. v. d. Berg en het aftreden van de heer C. N. Boot, stellen b. en w. voor in het college van bijstand te benoemen in de vakature v. d. Berg. de heer F. A. M. Molkenboer of de heer C. J. J v. d. Meer; in de vakature Boot: de heer C. N. Boot of de heer W. A. Wam- steeker. De Leidse Muziekschool heeft ver zocht voor haar 35 Leiderdorpse leer- ij lingen een subsidie te krijgen van 7405 ij gulden, maar daar de raad op 26 nov. 1963 besloten heeft, dat deze subsidie alleen geldt voor leerlingen niet ouder dan 18 jaar, stellen b. en w. voor de Leidse Muziekschool een subsidie te ver lenen van 2405.voor de 11 Leider- dorpse leerlingen niet ouder dan 18 jaar die aan deze school hun muzieklessen ontvangen. VOORSCHOTEN Voorschoten Dokter S. v.d. Kooy, J W. Fnsolaan 5. tel. 2527; tandarts T. R Spreij, Voorstraat 36. voor spoedgeval len melden om half 10; wijkzuster Ge zondheidscentrum, Wijngaardenlaan 1, tel. 2177. KOMT ALLEN TEZAMEN De Kerstbijeenkomst vindt morgen avond plaats in het Cultureel Centrum Aanvang half negen. De duur is gesteld op een half uur. Alle ingezetenen van Voorschoten worden opgeroepen zig te zijn. De burgemeester leest een gedeelte uit het Lucasevangelie en pas toor J. A. Blonk en ds. v.d. Blonk houden korte toespraken. De aanwezigen krijgen de mee te zingen liederen op een stencil uitgereikt.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4