Zware industrie voorop in U. S.S.R. Zijlstra wint in Tweede Kamer Ongehuwden moeten tot 1 juli wachten op belastingverlaging Verlichtingen voor vervoer VLASVELD Heeft onderwereld Mitchell weer nodig? Gestolen auto met zes doden opgevist Voor twintig cent per dag „Een gast aan tafel VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 DE T «FiTDSE COURANT PAGINA (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Zwaar geschut moest premier Zylstra gisteren aan het slot van het debat over de belastingvoorstellen nog In stelling brengen om de Kamer ervan t« weerhouden via een amendement de belastingverlaging voor ongehuwden tus sen 40 en 65 jaar reeds per 1 januari a.s. te doen laten ingaan in plaats van per |l juli 1967. Invoering per 1 januari a.s. kou de schatkist 35 miljoen gulden gekost hebben. „Bij aanvaarding daarvah loopt het gehele wetsontwerp gevaar", zei premier Zijlstra. Hjj bedoelde daarmee I dat hij het dan zou intrekken. Een ander argument van de premier wast dat hij de invoering van deze belastingverlaging ge lijktijdig wilde doen ingaan met de algemene belastingverlaging. Op de heren Nederhorst (P.v.d-A.) en Toxopeus V.V.D.) maakten beide argu- j menten geen indruk. De heer Nederhorst zei het vreemd te vinden dat premier Zijlstra van deze 35 miljoen gulden een „halszaak" maakte, terwijl hij door ver soepelingen bij de versnelde invoering de inkomstenbelasting 150 miljoen gulden „door zijn vingers laat glippen". De heer Toxopeus zei. dat het voornemen ïde begroting voor 1967 nog eens op de bezuinigingen uit te kammen ..toch zeker wel die 35 miljoen zal opleveren". De fractieleiders Schmelzer (K.V.P.) en Rool- rink (A.R.) kwamen toen eveneens in actie. Zij zeiden, dat men nu juist in de huidige financieel-economische situatie dit offer van '35 miljoen niet van de schatkist kon vergen. Kort tevoren was met 76 tegen 70 stem- reeds het amendement van de heer Portheine (V.V.D.) verworpen om de be lastingverlaging voor ongehuwden reeds op 35-jarige leeftijd te laten ingaan. Dit i de schatkist 12 miljoen gulden gekost hebben. Met de steun van de heer Jon geling werd ook dit amendement door de drie confessionele partijen verworpen. Openbaar vervoer De Kamer verwierp voorts een amen dement-Van Urk (P.v.d.A.dat beoogde de heffing van de opcenten op de omzetbelasting vrijstelling te verlenen aan het geregelde openbaar vervoer van personen per autobus, spoor of tram. Dit amendement, dat de schatkist vier miljoen gulden zou hebben gekost, kreeg alleen de stem van P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. Aangenomen werd daarentegen een amendement-Nooten- boom K.V.P.met betrekking tot de Iverhoging van de accijns op benzine en gaaolie per 1 januari 1967. Dit amende ment beoogde de uitzonderingen op deze verhoging ten behoeve van het openbaar personenvervoer te laten vervallen. Alleen P.v.d.A., P.S.P., Boerenpartij C.P.N. stemden tegen dit amendement. overgenomen. Hierdoor ontkomen de dieselauto's aan een dubbele verzwaring vanwege de voorgenomen verhoging van de motorrijtuigenbelasting. Het gehele wetsvoorstel inzake de accijnsverhoging werd vervolgens met alleen de stemmen van C.P.N., P.S.P., S.G.P. en Boeren partij tegen aanvaard. Motorrijtuigenbelasting; Aanvaard werd een amendement- Joekes (V.V.D.), dat de opcenten op de motorrijtuigenbelasting verhoogt van 65 tot 134 met 'n maximum van 155 gulden. Het regeringsvoorstel bevatte een ver hoging tot 130 opcenten met een maximumbedrag van 200 gulden. P.v.d.A., P.S.P., C.P.N. en Bóerenpartij stemden tegen dit amendement-Nooten- boom (K.V.P.), dat voor het openbare personenvervoer een einde maakt aan het bestaande maximum van 75 gulden opcenten per motorrijtuig. Het ge- amendement Scholten-Kieft j hele wetsvoorstel tot verhoging C.H.U.) om geen wijziging te. brengen motorrijtuigenbelasting werd daarna in de fiscale pariteit tussen diesel- en aanvaard met als tegenstemmers C.P.N., benzineauto's werd door premier Zijlstra ADVERTENTIE teffiii VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13-15 LEIDEN TEL. 30704 Beroepsvoorl i chter neemt afscheid AMSTERDAM (ANP) In de con greszaal van het nieuwe RAI-gebouw en in de wandelgangen en daaromheen, heb ben Amsterdam en velen van daarbuiten gisteren afscheid genomen van mr. Piet Mijksenaar, de gangmaker, stimulator en leermeester van de overheidsvoor- lichters in Nederland. Wegens het berei ken van de 65-jarige leeftijd trad mr. P. J. Mijksenaar terug uit de in zijn ambtsperiode aanzienlijk uitgebreide rij en der beroepsvoorlichters, gehuldigd door velen, met name door burgemees ter Van Hall, die hem als „eerste amb tenaar" de stedelijke medaille aanbood. Een zeer druk bezochte en langdurige receptie besloot dit afscheid. Na ontsnapping ontslag geëist van minister (Van onze correspondent) LONDEN Omdat de gevreesde Londense gangster Frank Mitchell gis- eravond nog altijd niet opnieuw veilig ichter slot en grendel zat. heeft een groep invloedrijke conservatieve Lagcr- huisleden een motie ingediend die eist, dat de minister van Binnenlandse Za ken. Roy Jenkins, onmiddellijk ontslag >u nemen. De 37-jarige Mitchell is laandagavond ontsnapt uit de gcvangc- Is van Dartmoor. Gisteren werd hij )or speurders van de vliegende briga- 6 van Scotland Yard in Londen ge tocht. De rechercheurs keken er ook uit de mannen die Mitchell een handje toegestoken hebben om het welslagen i zijn lucht te verzekeren. Een van die kerels zou bij de politic bekend zijn. Scotland Yard is er thans van over tuigd dat de ontsnapping door een Lon dense gangsterbende georganiseerd werd. De politie zou er heel wat voor over hebben om de achtergrond van deze hulpverlening te kennen. Heeft de Londense gangsterbende in kwestie een reus als Frank Mitchell nodig voor een gedurfde raid, waarin ze voor niets of niemand zullen terugdeinzen. Of hebben de gangsters Mitchell no dig voor „protectiewerk"? Hij zou be slist een geschikte lijfwacht zijn voor 'n leider van de onderwereld of kunnen wor den ingezet om vijandige gangsterbazen en onwillige beschermelingen die hun „protectiegeld" niet tijdig betalen murm te gaan slaan. Scotland Yard gelooft echter niet dat Mitchell snugger en I etrouwbaar genoeg lijkt om door gangsters in dienst geno men te worden. Daarom zou hun hulp bij zijn ontvluchting gewoon een tegen prestatie kunnen zijn geweest, als Mit chell bijvoorbeeld in de gevangenis ie mand van hun bende onder zijn sterke hoede heeft genomen. Beloften inzake tegenprestaties worden gehouden in de onderwereld. Het dossier van Mitchell belooft een van de zonderlingste te worden dat sa mengesteld werd naar aanleiding van de ontvluchting van een gevange. „Hoe meer men over die Mitchell verneemt. I hoe fantastischer het wordt" verklaarde een zegsman an de politie. Het blijft niet bij verhalen over glaas jes bier in herbergen op de heide, of over medegevangenen die Mitchells schoenen poetsten en zijn cel veegden om deze stoere reus ter wille te zijn. Gis teren is er namelijk nog een ander ver haaltje gelanceerd, waarin het heet dat Mitchell soms paard ging rijden op de heide in plaats van mee te werken aan de omheining die door zijn groepje ge vangenen moest worden opgericht on der toezicht van een enkele bewaker. (ADVERTENTIE) De zon in een fles De Kuyper is erin geslaagd de zon in een fles te vangen. Bessen De Kuyper. gemaakt van zonrijpe bessen- Enlet wel: Bessen De Kuyper nog steeds in de héleli ter-fles. Felicitaties voor premier Zijlstra na de aanvaarding door de Kamer van de belastingvoorstellen P.S.P., S.G.P.Boerenpartij en de heer Voogd. Het voorstel de huurverhoging tot 1 juli uit te stellen en de tijdelijke ver hoging van de vennootschapsbelasting te verlengen, werd tenslotte met alleen twee stemmen tegen van de Boerenpartij aanvaard. St.-Christoffel viert morgen gouden jubileum (Van onze correspondent UTRECHT De Nederlandse vereni ging van handels vertegenwoordigers, handelsagenten en verzekeringsinspec teurs „St.-Christoffel" gaat zaterdag 17 december in het jaarbeursrestaurant te Utrecht, herdenken dat ze 50 jaar gele den op tweede kerstdag 1916 werd opge richt. Deze oprichting betekende in feite een lusie tussen twee reeds bestaande organisaties van katholieke handelsrei zigers. waarvan de een was gevestigd in Rotterdam en dc ander in Den Bosch. Beide verenigingen hadden door het hele land plaatselijke afdelingen met ei gen statuten en reglementen. Sommige plaatselijke afdelingen van St.-Christof fel bestaan dus al veel langer dan 50 jaar. Door bemiddelling van de toenma lige aartsbisschop mgr. Van de Wete ring is er na veel vooroverleg een fusie tot stand gekomen. Een vergadering werd uitgeschreven op 26 dec. 1916 en om 12 uur die ochtend werd in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de nieuwe organisatie een feit. De afdeling telt nu 3400 leden. Een getal dat nooit eerder is bereikt en dat geen andere specifieke vertegenwoordigersor ganisatie ooit gehad heeft of ooit had. Het programma voor de feestelijke viering begint om half een met een feestelijke ontvangst. De heer P. .1. M De Graaf, algemeen voorzitter van St.- Christoffel, zal de feestrede uitspreken De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. De Meyer, zal een schets geven van de sociale beteke nis van de handelsvertegenwoordiger in de huidige economische ontwikkeling De cabaretier Fons Jansen komt na de pauze om half vier jongleren met me ningen en stoeien met woorden. Om vijf uur is er een receptie, warna met een diner-dansant de feestelijkheden worden besloten. NAVO doorstond Franse stappen heel goed (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleijn) PARIJS In de NAVO-raad te Parijs is het algemeen gevoelen onder de 14 achtergebleven landen, dat de NAVO de schok beter heeft opgevangen dan verleden jaar verondersteld werd. Er is zelfs een neiging te bespeuren dat Frankrijk lichtelijk spijt heeft van de druk; er hangt een Frans voorstel in de lucht dat de NAVO in Parijs voor lopig kan blijven vergaderen, zolang in Brussel nog geen nieuw gebouw is ge vonden. Of dat voorstel ooit officieel zal worden gedaan, mag worden be twijfeld, omdat het in beleefde bewoor dingen zal worden geweigerd. Het staat vrijwel vast dat de NAVO haar intrek zal nemen bij de Poort van Namen in Brussel. Kortheidshalve kan uit de NAVO- vfcrgadering van gisteren worden aan gestipt, dat de nieuwe Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt die evengoed Engels als Frans spreekt een uitstekende eerste indruk heeft gemaakt. Met grote open hartigheid heeft hij gezegd dat West- Duitsland in geen geval de eis zal stel len zelf atoomwapens te bezitten, en ook niet zal verlangen daar controle op uit te oefenen. Wat de nieuwe Duitse regering wil is mede de hand te houden op de veiligheid en niet op de trekker van het atoomwapen. In NAVO-kringen bestaat algemeen de indruk, dat deze verklaring van Willy Brandt de Russen in hoge mate heeft bevredigd. Tijdens z'n laatste gesprek met De Gaulle heeft Kosygin laten doorschemeren, dat een Duitse officiële verklaring om de na oorlogse grens Oder-Neisse te erken nen, in niet geringe mate zal zorgen tot ontspanning tussen oost en west. Mogelijk mag van Willy Brandt in de toekomst een verklaring in die -'in ..-or- den verwacht, ofschoon zulk een erken ning geen Westduitser gemakkc'»'' over de lippen zal komen. Brandt gaf tenslotte nog de verzeke ring dat men zich in het buitenland geen al te grote zorgen moet ma ken over extremisme in Duitsland na de verkiezingen in Hessen en Beie ren. De nieuwe Duitse regering houdt dit extremisme goed in het oog en zal geen herleving van het nationaal-socia- lisme toestaan. Snelle betaling studietoelagen DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid de heer Tans (P.v.d.A.) heeft de minister van Onderwijs en Weten schappen schriftelijk gevraagd aan hen, die op grond van de nieuwe berekenin gen recht hebben op een aanvullende studietoelage, het hun toekomende bedrag voor januari te doen uitbetalen, teneinde te voorkomen dat velen in financiële moeilijkheden geraken. DE minister van Planvorming. Nikolai Baibakov, heeft de Op perste Sovjet gegevens verstrekt over heden en toekomst van de Sovjet-Russische economie. De minis ter vertelde dat het bruto nationaal produkt volgend jaar met 6,6 pet. zal stijgen, bij een stijging van de indus triële produktie met 7.3 pet. Speciale aandacht krijgen: computers, 24 pet. omhoog, plastics 18 pet., precisiegereed- schappcn 12 pet. en staal omhoog tot 102 miljoen ton. Wel beloofde de minister meer tele visietoestellen, koelkasten, voedsel en auto's, en kleding van betere kwaliteit. Maar terwijl eerder dit jaar was toe gezegd dat de investeringen voor con sumptiegoederen op gelijke voet zou den komen me' die voor de zware in dustrie, zal men toch weer naar het oude ideaal terugkeren: de zware in dustrie gaat volgend jaar met 7,5 pet. omhoog, terwijl als doel voor de con sumptiegoederen slechts 6,6 pet. is aan gehouden. De minister vertelde dat de agrarische produktie volgend jaar met 4 procent zal stijgen, vergeleken met 10 procent in 1966. Waarnemers zien hier geen inkrimping van de gelden voor de landbouw in. 1966 was nu eenmaal een bijzonder gunstig oogstjaar. Baibakov legde bij herhaling de klem toon op de zware industrie. Hij kon digde aan dat de kapitaalsinvesterin gen voor staal en non-ferro metalen met 21 procent zouden worden opge voerd, een record voor dit land. De gemiddelde arbeider moet volgend jaar 5 procent meer goederen produ ceren. Daarbij zal zijn gemiddeld loon met 5.5 proeent stijgen. Beide cyfers zijn iets hoger dan de streefcijfers voor 1966. De minister beweerde dat het plan voor 1966 was overtroffen. Er was voor zien in een stijging van 6,7 procent voor de industriële produktie en van 6.4 procent voor het bruto nationaal produkt. In feite komt men resp. op 8.5 en 7,4 procent uit. moest hjj ook verkondigen dat er nog wel wat tc dokteren valt op het terrein der consumptieve produktie. Hij liet uitkomen dat vooral de vermorsing van grondstoffen een groot blijvend pro bleem vormde. Toen Baibakov was uitgesrpoken, kwam de minister van Financiën Vasili Garboezov met de begroting 1967 aandragen. Hierin worden de uitgaven op 109,9 miljard roebel gesteld cn de inkomsten op 110,1 miljard, een ver- Desalniettemin moest Baibakov mei ding maken van gebreken. 17 procent der fabrieken waren bij de uitvoering van de plannen achterop geraakt. Met name de bosbouw, de eeuwige zwakke plek in de Sovjeteconomie, en de bouw nijverheid, wat dat betrof in Beylo- Rusland en Armenië, waren in ge breke. gebleven. Baibakov verwacht dat de buitenlandse handel met 6 procent kan worden op gevoerd. inclusief een stijging van 9 procent van de handel tussen Rusland en zijn communistische bondgenoten Terwijl Baibakov beloofde dat de Rus sische consument het beter zou krijgen. hoging met 4,6 miljard roebel aan bei de zijden in vergelijking met de begro ting 1966. De nieuwe begroting is de grootste uit de geschiedenis van de Sovjet-Unie. be defensieuitgaven zouden mit byna 1.1 miljard roebel stijgen tot 14,5 mil jard. cn daarmee 13.2 net. van de to tale begroting eisen. Hiermee is dit onderdeel nauwelijks een kwart van dc Amerikaanse defensiebegroting. Het is echter de gewoonte van de Russen het grootste gedeelte van hu defensieuit gaven onder te brengen by andere INisten. vooral bij de zware Industrie. ADVERTENTIE Een manlijke sigaret Pittig en toch zacht OAPT4/^ f 1.- WASHINGTON: Geen bommen op Hanoi zelf SAIGON (Reuter) Een woordvoer der van het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon heeft nadrukkelijk tegengespro ken, dat Amerikaanse bommen buiten het militaire doelgebied zijn gevallen bij de aanvallen van dinsdag cn woensdag vlak bij Hanoi. Op grond van luchtfoto's en rapporten van piloten was vastge steld, dat er geen bommen op Hanoi zelf waren terechtgekomen. „New York Times" betreurt de bom bardementen bij Hanoi in een hoofdar tikel en zegt, dat het bombarderen van doelen dicht bij Hanoi, terwijl nieuwe po gingen worden gedaan om tot vredeson derhandelingen te komen, slechts twjjfel kunnen doen rijzen aan de goede trouw van Washington en aan z^jn aanbod over verlening van het kerst- en nieuwjaars bestand te spreken. „Maar", aldus het Amerikaanse blad, „dit is niet het eerste voorbeeld van verheviging van de Ame rikaanse militaire krachtsinspanningen, terwijl vredespogingen worden onderno men. Het begin van de bombardementen op Noord-Vietnam werd in februari 1965 gelast, maanden nadat de regering-John- son geheime voorstellen tot onderhande lingen van Hanoi, die door Moskou en Oe Thant werden doorgegeven, had ge negeerd.". Vier Amerikaanse vrouwen,die lid zijn van vredesbewegingen, zijn naar de rfoordvietnamese hoofdstad vertrokken om zich er zelf van te overtuigen of Amerikaanse vliegtuigen wel niet-mili- taire doelen in Noord-Vietnam bombar deren. Dit heeft de hoofdredacteur van het tijdschrift Liberation, David Dellin- ger, verklaard. MELSUNGEN (UP1) Uit de rivier de Fulda, nabij de Westduitse plaats Binsforth, is een gestolen auto met zes dode ingezetenen opgevist, aldus de poli tie van Mclsungen. De auto werd opgemerkt toen het wa ter in de Fulde, die sterk gezwollen was, begon te zakken. De auto was gestolen in Kassei. De politie weet nog niet hoe de auto in het water was geraakt. Even min is iets bekend over de identiteit van de zes slachtoffers. Soekarno naar Egypte en naar Joego-Slavië DJAKARTA (Rtr.) President Soe karno. zal binnenkort een bezoek bren gen aan Egypte en Joego-Slavië, aldus meldt het officiële Indonesische pers bureau Antara. Antara noemt geen datum voor het vertrek van de Indo nesische president, maar zegt alleen, dat de bezoeken gebracht worden op uitno diging van president Naaser en presi dent Tito. Een spitsvondig Duits heer, in het dagelijks leven directeur van een Ham- burgs theater, heeft een nieuiv idee gelanceerd. Hij geeft zijn stadgenoten de-gelegenheid om een kerstboom bij hem te huren in plaats van te kopen. Wat dc verhuurder met de uitgedroogde, kale bomen denkt te gaan doen Is niet helemaal duidelijk, misschien kan hij ze als vlaggestok uit gaan lenen INZAMELINGSACTIE NOVIB Onder Voor zes gulden een maand eten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Een gast aan tafel", zo heel de actie, die de stichting Neder landse Organisatie voor Internationale Bijstand op het ogenblik voert. Dc slich ting wil geld bijeen brengen om de hon ger in de onderontwikkelde gebieden te helpen stillen. Het zijn vooral Zuld-Ame- rlka, Afrika en Azië, waar honger of on dervoeding miljoenen mensen in de dof heid van een ellendig bestaan neerdruk ken. Vla de Ver. Naties tracht men reeds in deze gebieden voorwaarden te scheppen tot eigen voedselproduktie te komen. Dat wil zeggen: invoeren van landbouw machines, aanleg van wegen, stuw dammen, onderwijs enzovoorts. Allemaal dan noodzakelijke projecten, die worden gefinancierd uit inzamelingsac- De actie „Een gast aan tafel" wil de ddelen verzamelen om in gebieden de grote internationale organisa- ties bezig zijn de toestand op langere termijn te verbeteren ook directe hulp te kunnen bieden. Het komt erop neer dat men voor kortere of langere tijd ie- KRAAK TOLBERT Arrestant heeft meer op kerfstok GRONINGEN (ANP) De 36-jarige autohandelaar, die zoals wij gisteren reeds hebben gemeld in verband met de kraak in de zuivelfabriek te Tolbert (bult 220.000 gulden) werd gearresteerd, blijkt nog meer op zijn kerfstok te heb ben. Hij zou dezelfde persoon zijn, die ruim twee jaar geleden in Bolsward 150.000 gulden bij een inbraak buit maak te. Ook zou hij de dader zijn van een inbraak in een fabriek van landbouwma chines te Bolsward. Hierbij werd 20.000 gulden buitgemaakt. mand uit de hongergebieden dagelijks te eten vraagt. Dat is niet duur, want een maaltijd in deze gebieden wordt begroot op 20 cent. Voor twee dubbeltjes per dag eet dus „iemand verweg" toch mee. De twee dubbeltjes kunnen in een spaarbusje gedaan worden (de NOVIB stuurt het u zeker toe), maar ook op girorekening 645300 van de NOVIB, van Blankenburg straat 6, Den Haag. Voor zes gulden eet er iemand een maand met u mee. Confessionaliteit universiteit van Nijmegen in studie NIJMEGEN (KNP) De commissle- Schlllebeeckx, door de senaat van de ka tholieke universiteit in Nymegen ingesteld om de discussie voor te bereiden over het eigen karakter van de universiteit, zal aan het einde xan het academische jaar 1966- 1967 haar bevindingen rapporteren, aldus is meegedeeld op een persconferentie van Achtergrond van deze discussie in de voorbereiding is de strijd, die gaande is tussen de Unie van Studenten in Nijmegen en de commissie-Schillebeeckx, waarin zes hoogleraren en zes studenten zitting heb ben. De Unie van Studenten is van me ning, dat een rapport over het eigen ka rakter d.w.z. de confessionaliteit van de universiteit, een spoed eisende zaak is. De senaat der universiteit noemt deze kwestie echter een principiële zaak, die diepgaand overwogen moet worden. De bedoeling van de commissie-Schlllebeeckx is niet een rapport op te stellen over de wenselijkheid van de confcsslonallserlng der universi teit. maar een bijdrage te Ipveren aan de meningsvorming over het eigen karakter van de universiteit. Deze kwestie speelt niet alleen in Nijmegen, maar is Inter nationaal aan de orde, aldus heeft prof. Schillebeeckx meegedeeld. Er zal daarom volgend jaar een internationale discussie aan gewyd wordeo.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9