LEIDS KATH. CLUBHUISWERK IN LOOP DER TIJDEN INGRIJPEND VERANDERD Raad van Oegstgeest ging door met begroting PAGINA DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 Weer een „bedel"-collecte in de Leidse kerken Aanstaande zondag 18 december zal er In alle kerken van de stad Leiden de jaarlijkse collecte gehouden worden voor het Katholiek Bijzonder Gezins- en Jeugdwerk" in onze stad. Wanneer vele mensen over deze titel horen of lezenzal de vraag naar voren komen wat dat niL weer voor een soort werk is waar hun aandacht voor gevraagd wordt. Nooit eerder van gehoord! Anders wordt het wanneer gesteld wordt dat 't gaat om de kath. clubhuizen in onze stad. Mogelijk is het dan wat duidelijker. Doch het duidelijkst en waarschijnlijk het meest aanspreekbaar en daarom ook het meest bekend is het „Sint Fran- ciscus Liefdewerk" (SFL) en 't „Sint Francisca Romana werk" (SFR). l"\OOR DE TIJD heen heeft het werk een nieuwe naam aangenomen, maar voor een groot deel heeft het ook een nieuwe inhoud gekregen. Hier door is het een beetje buiten de be kendheid van velen geraakt. Dit is in zekere zin jammer, want zo groot als de zorg en het meeleven van het vroe gere SFL en SFR was, zo minder groot gaat steeds meer worden de be langstelling en daarmee gepaard gaan de de hulp en de steun voor de ver dere ontwikkeling van het voormalige SFL en SFR. En toch heeft dit werk in zijn huidige situatie ook nog de volle medewerking en steun nodig van iedereen van onze stad. Het zal alleen vanuit een ander gezichtspunt gedaan moeten worden. VROEGER: FINANCIEEL BIJSPIJKEREN NU: MAATSCHAPPELIJKE VORMING Het werk is begonnen als het werk van de Kerk en men legde daar bij alle nadruk op de caritas, de liefde. Er waren in die dagen veel mensen in grote financiële nood en daarin moest geholpen worden. Voor hun kinderen konden ze niet veel doen omdat zij niet over de nodige middelen beschikten. Vanuit de Kerk kwamen er mensen die zich het lot van deze kinderen gin gen aantrekken en hen hielpen door ze in daarvoor geschikte hui zen dat te geven wat ze tekort kwamen. Om dit werk te kunnen doen, deden zij daarbij een beroep op de gemeenschap de Kerk, om hen daarbij financieel te helpen. Al gauw kwam men tot de ontdek king dat er ook in de gezinnen bijgesprongen moest worden. Naast de kinderen kenden de ouders ook een ontstellend tekort. li/iet een beroep op het Evangelie en de Boodschap van Christus spoor de men iedereen aan hulp en steun te bieden om die financiële nood te leni gen- In die dagen vond men het ook niet vreemd als er een bedelpreek ge houden werd voor het SFL of het SFR. Het was een vanzelfsprekend iets en het hoorde nu eenmaal bij de zorg van de Kerk. Men vroeg zich niet afi zou ik het wel doen? Neen,-men deed het. Men ging er echter vanuit dat met de financiële hulp deze kinde ren en mensen geholpen waren. Het ongelukkige van dit alles in de eerste tijd was wel dat men voorop stelde dat alleen diegenen geholpen werden di« dan ook naar de kerk zouden ko men. Zo kon men dus van de kerk b.v. een gulden krijgen als men be loofde zondag naar de kerk te gaan. Wie niet ging, kreeg niets. In de loop der jaren is men echter tot andere gedachten gekomen. Hoe wel de financiële nood in vele geval len nog zeer reëel is, is dit toch niet meer het eerste doel van het werk. Met aenten-geven alleen is de mens niet altijd gebaat, hoewel het natuur lijk een zeer belangrijke factor blijft. Er zijn echter in onze maatschappij andere instanties die zich hiermee be zighouden en zij beschikken over het algemeen over betere middelen dan ons werk kan bieden. DOEL Wat wij dan wel met ons werk be ogen? Door het clubhuiswerk wil len wij proberen de jongens en meisjes zowel de kinderen als de jongenen die van vader op zoon het clubhuis bezocht hebben en nog steeds bezoeken, recreatief op to vangen. Wij willen echter niet bij het spel alleen blijven staan, maar door middel van het spel en het verdere contact proberen wij hen ook zulk een vorming bij te brengen, dat zij beter en gemak kelijker zich kunnen invoegen in het maatschappelijk leven van vandaag. Hier wordt dus in zekere zin het oude liefdewerk overstegen door het feit dat we ons meer gaan bezighouen met Leidse Aquariumvrienden D© vereniging van aquariumhouders „De Leidse Aquariumvrienden" heeft gisteravond in de recreatiezaal van de HCW en NEM een zeer goed bezochte ledenbijeenkomst gehouden. In het ka der van 't voorlichtingsprogramma, dat het LAV-bestuur samenstelde, hield het oud-lid van de LAV, de heer A. Bouman (thans secretaris van de aquariumhou- dersvereniging „Aqua-Vlta" te Vianen), een lezing met als onderwerp: „De In richting van een aquarium". D© heer Bouman, die niet alleen een deskundig aquariaan, maar ook een boelend verteller ls, gaf allereerst een uitvoerig overzicht inzake de meest economische en artistieke wijze, waarop een aquarium moet worden ingericht. Hierbij spelen tal van factoren, zoals af metingen, voedingsbodem en verlichting een belangrijke rol. Hierna, stond spr. geruime tijd stil bij de onderscheiden voorwaarden, waaraan een goed functionerend aquarium moet voldoen en gaf hy zijn aandachtig ge hoor tevens enkele tips inzake de - op zichzelf eenvoudige - „kunstgrepen, die kunnen worden toegepast teneinde het goed funciloneren te bevorderen of te vervolmaken. Tot slot projecteerde de heer Bouman «en serie door hem zelf vervaardigde kleurendia's van aquaria, die door hun fraaie beplanting en architectuur tot de beste van ons land behoren. Voor de nieuwe leden met nog weinig ervaring was het geheel bijzonder leer zaam. Ook de „oude rotten" konden echter nog het een en ander opsteken en hun kennis van aquariumzaken op rakelen of uitbreiden. Dat de Leidse aquariumvrienden een en ander byzonder waardeerden, bleek wel uit het langdurig applaus waarme de het dankwoord van de voorzitter tot de heer Bouman werd onderstreept. Als gevolg van de gebruikelijke gratis verloting van aquarium-attributen, kon den enkele gelukkige winnaars weer met e«o nuttig© prijs huiswaarts keren. de geestelijke vorming van onze kin deren. Hiermee hangt naturlijk ook samen dat zulk een vorming ook ge geven zal moeten worden aan de ge zinnen van waaruit deze kinderen ke rnen. Zouden we dit rtiet doen, dan is het gevaar van een zekere kort sluiting niet uitgesloten en loopt men de kans wat je door het een probeert op te bouwen dat het tegelijkertijd door de ander weer wordt teniet ge- Het oude liefdewerk wordt in zekere zin overstegen, dat wil zeggen: het is niet meer alleen financiële steun verlenen; het gebeurt ook niet meer vanuit de Kerk als enige; en het wordt ook niet meer gedaan door mensen die louter uit lief dadigheid zich voor deze kinderen inzetten. Van de andere kant is het toch nog een soort liefdewerk in deze geest dat een groot aantal vrijwilligers en vrijwilligsters zich belangeloos geven om samen met bevoegde krachten mee te werken aan het doel dat het club- huiswerk zich stelt. NIEUWE AANPAK Voor een zeer groot deel wordt de Kerk, die het werk als een lief dadigheid begonnen is, bijgestaan door de maatschappij, die inzag dat ook zij welicht mee zou kun nen helpen bij het realiseren van het werk onder de mensen. Het ministerie van Maatschappelijk Werk, Cultuur en Recreatie, die namens de gemeenschap voor soortgelijke werkzaamheden be langstelling heeft en de gemeen schappelijke overheid van Leiden, wil door middel van subsidiëring de mogelijkheid bieden zo efficiënt en doelmatig mogelijk te kunnen werken aan de vorming van onze kinderen. Uiteraard beschikt zij over meer en betere middelen om aan het doel van het clubhuiswerk gestalte te geven. Ondanks dat het werk door de over heid gesubsidiëerd wordt, heeft het toch nog in onze dagen alle zin, ja is het een dwingende eis, dat er een beroep gedaan wordt op iedere mens afzonderlijk. En aangezien ons club- huiswerk gebaseerd is op katholieke grondslag ligt het voor de hand dat we op de allereerste plaats een sterk beroep doen op de eigen geloofsgeno ten, de katholieken. Niet om door mid del van het geld van anderen deze mensen weer in de kerk te krijgen als ze eens vervreemd mochten zijn van de Kerk. Deze tijd is gelukkig voorbij en maar goed ook! REëEL TEKORT Maar waarom dan wel een beroep te doen op de katholieke gemeen schap. en met name op die van onze eigen stad? Zoals zojuist ge zegd subsidieert Rijks- en gemeen- teoverheid ons werk. Zij geeft de mogelijkheid om te kunnen wer ken doordat zij de middelen daar toe verschaft. Maar die middelen zijn niet toereikend. Zelfs wanneer gemeente en provincie bijspringen wat in feite gebeurt is er nog jaarlijks een groot tekort op de balans. Het is misschien een vreem de zaak, maar om dit werk te kun nen doen, moet de particuliere sec tor ingeschakeld worden wil het werk niet ten dode opgeschreven slaan. Ieder jaar weer opnieuw kampt het clubhuiswerk met een reëel tekort van 20%. Dat betekent: voor iedere gulden die het werk kost moet 20 cent door de Stichting zelf betaald worden en dit geldt ook voor de salarissen die zij moet uitkeren aan de vaste rryensen die bij haar als gesalariëerden in dienst zijn. En waar dót geld vandaan te halen? Wanneer hel gaat om een paar honderd gulden, dan zijn er nog wel bepaalde groten bereid te vinden een grote steun te geven. Het gaat echter om duizenden guldens. We mo gen ons gelukkig prijzen dat we vele vrienden hebben zowel binnen als buiten de zakenwereld die ons jaar lijks door een bepaald groot of klein bedrag steunen. Door middel van dit artikel willen wij namens de Stichting onze dankbaarheid betuigen voor deze hulpverlening. Zij zijn echter niet bij machte, en het kan ook niet van hen gevraagd worden, het totale tekort te dekken. We zullen ook anderen moe ten proberen in te schakelen om dit werk in stand te houden. We hebben de pastoors van Leiden bereid gevon den waar we hen zeer erkentelijk voor zijn aanstaande zondag een collecte te mogen houden voor het Katholiek Clubhuiswerk van onze OPROEP De financiële nood van de katho lieke clubhuizen in onze stad is ontzettend groot, zo groot dat, wanneer er niet geholpen wordt, de mogelijkheid niet uitgesloten ls dat het kleinere vormen zal moe ten aannemen, zo niet andere maat regelen genomen moeten worden. Hoewel geen liefdewerk meer in de oude zin van het woord, is het toch een daad van ware liefde tot de evenmens, wanneer men hem in een bepaalde nood ondersteunt. Vandaar de dringende vraag aan alle katholieken van Leiden: steunt door llw bijdrage a.s. zondag in de kerk het werk van de Katho lieke clubhulzen. worden. Niet alleen op grond van medemenselijkheid, maar ook vanuit een christelijke visie willen wij een beroep doen. Christus heeft Zich in gezet voor iedere mens die Hij ont moette en Hij lenigde zowel de gees telijke als de meer materiële nood. Wanneer wij de naam van christen willen dragen, kunnen wij dan als navolgers van Christus onze mede mensen, nog sterker, onze eigen stad genoten in de nood laten, waarin zij momenteel verkeren? Als U, Katholieken van Leiden, de leer van Christus in praktijk wilt brengen, doe het dan ook a.s. zondag op een misschien niet spectaculaire, maar wel zinvolle wijze door Uw bij drage te geven op de collecteschaal voor het Katholiek Bijzonder Gezins- en Jeugdwerk in Leiden. Oranjevereniging Leiderdorp heeft druk werkprogramma 1967 Ondanks het hoogtepunt op de tv van de uitzending van Ajax Is de vaarverga- derlng van de Algemene Oranjevereni ging, die reeds geruime tjjd tevoren was vastgesteld, toch doorgegaan. Wel had het bestuur maatregelen getroffen om het vergaderbezoek te stimuleren door een tv-toestel ln de vergaderzaal te plaatsen en het aanvangsuur te ver vroegen. Gedurende de uitzending werd de vergadering geschorst en konden de bezoekers de wedstrijd volgen. Veel re sultaat wat de opkomst betreft heeft dit echter niet gehad want behalve het bestuur was slechts een handjevol leden aanwezig. Onder hen was ook de ere-voorzltter, burgemeester mr. R. M. Gallas. Na het welkom aan de aanwezigen zei de voor zitter. de heer W. v. d. Wijngaard, dat er weer een drukke tijd voor het bestuur van de vereniging aanbreekt in verband met de feestelijkheden rond het Kon. huis in de eerste maanden van het ko mende jaar. Het jaaroverzicht meldde veel aktivi- teiten o.a. het 4e lustrum van de bevrij dingsfeesten. Een opmerkelijke presta tie heeft de heer Van de Wijngaard sr. geleverd door het winnen van 108 nieu we leden, waardoor het ledental thans bijna 800 bedraagt. Er saldo van ƒ421,97. Bij de hierna volgende bestuursver kiezing werden de aftredende leden, de voorzitter W. v. d. Wijngaard en de heren N. Mol en P. Vervark met alge- herkozen viering van de a.s. blijde gebeurtenis in de koninklijke familie. Ingekomen was een suggestie van een lid, mevr. Roorda, die ter opluistering van de feesten verschillende Ideeën op perde zoals: een tentoonstelling en wed strijd van huisdieren, een poppenten- toonstelling en wedstrijd voor zelfver vaardigde of aangeklede poppen, voor de ouderen een huisvlijttentoonstelllng. Al deze suggesties zullen door het bestuur ln overweging worden genomen. In het bestuur heeft men l.v.m. de komende feesten gedacht aan een tiener avond, wederom te houden ln het Dorps huis, waarschijnlijk op 30 april en bui tenspelen, een botenschouw op de Rijn, een bridgedrive, muzikale rondgang en lampionoptocht ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis. De voorzitter toonde zich zeer enthousiast voor een zomer feest met een wielerronde met be roepsrenners en een kermis. Uit de vergadering gingen stemmen op voor 'n hlndernisrlt voor auto's en heel erg veel voelde men voor kortbaan-draverljeu. Voor de bekendmaking van de blijde gebeurtenis in de koninklijke familie wilde men herauten te paard. Het be stuur deelde mee dat dit zeer moeilijk ls te realiseren en veel geld kost. Na een uitvoerige discussie over al deze batig I plannen kwarn de toezegging van een I plaatselijke firma om de aankondiging van de blijde gebeurtenis gratis per ge luidswagen voor haar rekening te nemen hetgeen dankbaar werd aanvaard. Tussen dinsdagnacht- en donderdag avond hebben eetlustige lieden een be zoek gebracht aan de kantine van de korfbalclub "Fluks" aan de Zoeterwoud- sesingel. Door een ruitje in de zijkant van het gebouwtje in te drukken kroop het ongewenste bezoek naar binnen en doorzocht de ruimten, die niet waren af gesloten. De provisiekast werd met sma kelijk genoegen bekeken en leeggehaald. De snoepdieven namen twee dozen chips, een doos kauwgom, dozen drop, penny wafels en 40 pakjes sigaretten mee. Mo gelijk worden de daders gevonden als ze zich een indigestie gegeten hebben en de dokter te hulp moeten roepen. De 18- jarige bromfietser J. De Nobel uit Lei den brak gistermorgen omstreeks tien voor acht zijn rechterbeen, toen hij op de Lammenschansweg nabij de Tomaten- straat tengevolge van de gladheid slipte. Door de EHD werd hij naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Dè 25 jarige analist P. Heemskerk uit Zoe- terwoude is gisteravond omstreeks half negen gewond geraakt toen hij ln een chemisch laboratorium aan de Hugo de Grootstraat bij het nemen van proeven glasscherven in het gezicht en de borst kreeg toen zich een kleine ontploffing voordeed. Of de samenstelling van de reactlestoffen helemaal in orde was. kan waarschijnlijk alleen het slachtof fer zelf vertellen. Tot zijn schade. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het doet. ex. werktuig kundig Ingenieur de heer K. Roscam Ab- bing te Leiden. LEIDERDORP Nieuw PTT-kantoor 22 der. geopend Het nieuwe semi-permanente post kantoor aan de Ockenrode (de voorma lige Van der Valk Bouwmanweg) zal donderdag 22 december voor het pu bliek worden open gesteld. Het nieuwe houten kantoorgebouw zal voorlopig dienst doen tot in het uit breidingsplan, in het bijzonder in het te stichten winkelcentrum „Winkelhof", 'n definitieve vestiging geopend kan wor den. Naar verwacht wordt zullen hier wel enige jaren over heen gaan. Het oude postkantoor werd onlangs aan de gemeente Leiderdorp verkocht. In het gebouw zullen na een verbouwing en restauratie enige secretarie-afdelin gen worden ondergebracht. Ook voor de gemeente is dit nog niet het defini tieve einde van het ruimteprobleem, want zoals bekend zal een nieuw raad huis gebouwd worden nabij het bosplan „De Houtkamp" in het uitbreidingsplan. Residentie-Orkest onder Van Otterloo met Mozart en Mahler Hans Rioliler-Haaser solist in pianoconcert Besturen woningbouwverenigingen waarschuwen tegen gaskachels met gevel-afvoer Aan de bewoners of gebruikers van woningen of andere onroerende goede ren van woningbouwverenigingen, wordt het volgende onder de aandacht gebracht. Als gevolg van de komst van het aardgas wordt veel propagan da gemaakt voor het aanbrengen van gaskachelts met gevel-afvoer. Voor het plaatsen van dergelijke kachels is het noodzakelijk in de gevel een opening te maken, waardoor de verbrandings gassen kunnen worden afgevoerd. Met grote nadruk wordt erop gewezen, dat hiervoor toestemming vereist is van de eigenaar van het onroerend goed, omdat dit in vele gevallen ernstig wordt beschadigd. Bij eigendommen van woningbouwverenigingen komt daar nog bij, dat de grote verschei denheid van de roosters, welke door dergelijke gaten worden aangebracht, het uiterlijk aanzien van de woning onaanvaardbaar schaadt. De besturen vna de woningbouw verenigingen in Leiden en Omstreken hebben in verband met het vorenstaan de besloten, dat het aanbrengen van gaten in gevels niet is toegestaan, ten zij men in het bezit is van een door of namens hen afgegeven schriftelijke vergunning, vermeldende de voor waarden, waaronder de toestemming wordt verleend. Deze vergunning dient te worden aangevraagd bij het bestuur van de vereniging, welke het desbetreffende onroerend goed in eigendom heeft. Vooral bij de naoorlogse bouw ge bruikte materialen, als sandwichpla- ten, aluminium golfplaten of anders zins, zullen herstel van de in de gevel aangebrachte schade dikwijls zeer kostbaar maken. Het is zelfs niet uit gesloten, dat in verband met de ge bruikte materialen, geen toestemming kan worden verleend. De besturen van de woningbouw verenigingen hebben zich daarom ver plicht gezien, te verlangen dat, alvo rens de vergunning wordt afgegeven, een waarborgsom wordt gestort van f 75 VERGUNNING VOOR 1 JANUARI A.S. Dit bedrag zal, bij beëindiging van het gebruik van het onroerend goed, worden terugbetaald, na aftrek van de kosten van de herstelwerkzaamheden, tenzij deze kosten meer dan f 75. bedragen, in welk geval het meerdere eveneens op de vergunninghouder zal worden verhaald. Indien een vergunning wordt over geschreven op naam van de volgende huurder, zal de gehele waarborgsom (onder aftrek van f 5.administratie kosten) aan de vorige gebruiker wor den gerestitueerd, nadat de nieuwe ge bruiker zijn waarborgsom heeft be taald. Vervolgens kwam het werkprogram 1967 in behandeling. De Oranjevereni ging is van plan de raad der gemeente voor te stellen om ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margriet aan de leerlingen der scholen, met inbegrip de kleuterscholen, een herdenkings glas uit te reiken. Gedacht wordt om ook op de 10e januari eventueel een Ijs- feest te organiseren in samenwerking de IJsvereniging IJssport. Het be stuur ls ook van plan op diverse feesten een klaverjasavond te organiseren, ev. uit te breiden met andere spelen, sjoelen Op het programma staan ook de verjaardag van prinses Beatrix en de JONGEN DOOK AUTO GESCHEPT De 10-Jarlge Ton Hakkenberg, wo nende aan de Hoge Rijndijk te Leiden wilde gistermiddag een boodschap doen in leiderdorp en moest' daarvoor de Persant Snoepweg t/.ersteken. die niet voor voetgangers en fietsers is openge steld. Op het ogenblik dat hij de weg overstak kwam er van de Lelderdorpse brug een volkswagen aanrijden, bestuurd door de 32-jarige K. uit Ter Aar, die de jongen niet meer kon ontwijken. Eerst werd de jongen tegen het kofferdeksel gesmakt, vervolgens tegen de voorruit en tenslotte belandde hij op het wegdek. Met een gebroken linkerbeen werd het slachtoffer naar een ziekenhuis vervoerd. Bejaarde man lag bijna een week dood in woning Gewaarschuwd door buurtbewoners t de eigenaar van een patat-friteszaak aar de bejaarde, alleenwonende heer Van Doorn (721 dagelijks driemaal placht te komen heeft de Leidse politie woensdagavond de deur geforceerd van een bouwvallig woninkje in de Veste- straat. De politie trof hierna in het huis het ontzielde lichaam aan van de heer Van Doorn, die vanaf vrijdag niet meer in de buurt was opgemerkt. Het vermoeden bestaat, dat de heer Van Doorn, van wie bekend is, dat hij hurt- en suikerpatiënt was - hij werd daarvoor ook enige tijd verpleegd in een Leidse inrichting - getroffen is door een hartaanval of een beroerte. De ledene, een wat teruggetrokken figuur, was afkomstig uit Brabant en had in Leiden geen familie. Voorscliotenaar verleende geen Gisteravond om ca. 7 uur heeft er op het kruispunt Veurseweg- Pupelaan te Voorschoten een botsing plaatsgevon den tussen de bromfietser VV. V., af komstig uit Voorschoten en een perso nenauto. De bromfietser reed de Veur- seweg op, zonder zich te realiseren, dat hij te maken had met een voorrangs- weg en de personenauto voorrang had. Een botsing was onvermijdelijk, waar- bi) de bromfietser geschept werd en met het hoofd op de rechtervoorztjde van de auto belandde. Hij is naar het Leids Academisch Ziekenhuis gebracht met 'n cUJboenfraotuur, Degenen, die voor het plaatsen van een gaskachel, reeds zonder vergun ning voorzieningen aan een gevel heb ben doen treffen, wordt hierbij mede gedeeld, dat zij vóór 1 januari a.s. als nog een vergunning zullen moeten aan vragen. Nadien aangetroffen beschadigde ge vels zullen op kosten van de betrok kene in de oorspronkelijke toestand worden hersteld. Tenslotte wordt er nog op geween, dat voor roosters van gevelkachels, welke zijn aangebracht boven open bare gemeentegrond, bovendien ver gunning is vereist van het gemeente bestuur. Hiervoor zal U een jaarlijkse belasting verschuldigd zijn aan de ge meente (ingevolge de Precarioveror- dening). De gezamenlijke besturen, aan gesloten bij de Federatie van woningbouwverenigingen Leiden en Omstreken. Na de gastdirectie van Bruno Mader- na die 11 concerten van Het Residen tie-Orkest dirigeerde zal Willem van Otterloo zijn plaats voor het orkest weer Innemen. Hij zal op 20 december een concetr dirigeren in de Stadsgehoorzaal te Leiden (abonnementsconcert nr. 4). concert dirigeren in de Stadsgehoorzaal cert, C gr.t., K. 467. Mahler - Symfonie De solist is de pianist Hans Richter- Haaser. Het pianoconcert in C, K. 467 is nog geen maand na het befaamde concert in d kl. t., K. 466, gecomponeerd. Het con cert in C is minstens even dramatisch van allure en magistraal van opzet als het voorafgaande werk. Het is bijzonder virtuoos voor het klavier geschreven en ontwikkelt een ongekende rijkdom aan muzikale vondsten. De Symfonie nr. 5 van Gustav Mahler werd reeds eerder door Het Residentie- Orkest onder leiding van Willem van Otterloo uitgevoerd. De symfonie werd in 1902 voltooid, betrekkelijk kort na het ontstaan van de meer idyllische Symfonie nr. 5 die in de zomer van 1900 werd voltooid. De symfonie bestaat uit drie hoofdde len, die weer onderverdeeld zijn. Be faamd ls het Adagietto voor strijkers en harp, dat in vroeger jaren nog wel eens Burgerlijke stand Geboren: Johanna Maria, dr van W. G. dé Does en J. M. van Egmond, Ronaldu* Johannes Wilhelmus, zn van T. van den Berg en A. W. Turenhout. Frank, zn v. H. J. Muusse en M. E. Veerman, Mi- chèle, dr van W. Welmers en M. J. de Groot, Ronald, zn van K. van Dnijn en C. Schreur, Nicole Stefanie Marquerite, dr van L. M. C, Rouppe van der Voort en M. A. P. I. Roes. Ondertrouwd: W. Fa de Vos en A. W. M. Kriek. R. J. van Rosmalen en C. C. Baart. B. A. H. Köllmann en J. M. H. van der Steen, B. Sleval en A. E. Coen- raad, H. A. Schlferli en J. C. Pardon, Y Heemskerk en en C. W. Brouwer, C. J. de BlaeiJ en M. M. L. R. T. S. Bel- jaars. W. van Gent en J. G. de Nijs, A. Kreuger en M. E. M. Bakker, H. Koet ster en M. H. Maassen van den Brink, J. R. Kroese en C. J. Edelaar, S. M. du Prie en J. G. van Tongeren, T. W. Zand vliet en A. J. van Leeuwen, W. Plas- meyer en M. J. de Vogel, J. A. M. van Zijp en H. C. M. de Heiden, C. A. van Eerden en S. C. H. Neuteboom, F. Zeyi- 'stra en H. H. de Wilde. Getrouwd: T. H. Does en T. G. M. Steenbergen, W. A. Kahlmann en F. E. Punselie, L. H. van Rijn en Y. E. J. da Wolf. J. C. van der Kleij en C. de Bruyn, M. Bakker en C. Voogt. P. J. Wetselaar en J. H. Waanders. K. M. van Iwaarden en C. J. van Ees. T. P. G. Dongelmans en C. Stafleu. W. T. M. Willems en M. T. Kok, .1. J- M. van Schaik en W. M. T. van der Meer, W. C. Duynisveld en J. M. I. Rijsbergen, W. J. Witteman en T. M. van der Tuin, A. Barendse en M. L. Moerkens, J. W. G. J. Bik en F. C. Vlas veld. W. A. M. Walenkamp en J. P. M. Dieben, J. M. Verschueren en C. J. M. Niesten, G. R. Burggraaff en W. E. van Vliet, C. Gubler en C. A. Steenbergen, G. A. van der Blom en H. P. Boot, J. Ko renhof en J. den Os, B. M. Jansen en J. J. S. F. Steenbergen, H. de Roode en C. van der Blom, A. Ruis en M. P. de Wit. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Vrijdag 9 december tot en met donder dag 15 december: geopend voor spoed eisende gevallen: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. afzonderlijk op de programma's van de orkesten voorkwam. Hans Riohter-Haa- ser, die in korte tijd een wereldnaam maakte, begon zijn internationale loop baan als pianist in Rotterdam o.l.v. Eduard Flipse en ln de zomer van 1954i ln het Scheveningse Kurhaus waar hij sindsdien elk jaar werd geëngageerd. Daarna trad hij met alle grote orkes ten van Europa op onder dirigenten als Eugen Jochum, Karl Böhm, Joseph Krips, Carlo Maria Glulini, Van Otter loo, Wolfgang Sawallisch, Bernard Hal- tink. Paul Paray, Ferenc Fricsay, Char les Munch en tenslotte met Herbert von Karajan. Nieuwe leden nog onwennig tegen procedure Raadszaal wordt toch verbeterd In een vrij uitvoerig memorandum hebben burgemeester en wethouders van Oegstgeest geantwoord op de algemene beschouwingen door de verschillende raadsfracties. Op dit antwoord (zie elders) volgde nog een aantal duplieken met weer daarop een beantwoording door b. en w. waarna kon worden be gonnen met de behandeling van de door de commissies van onderzoek gestelde vragen en de memorie van antwoord daarop, welke behandeling in de avond vergadering werd voortgezet. Maar daarmee was het nog niet afgelopen, want na de middag- en avondbijeenkomsten van woensdag volgde nog een vergadering op donderdagavond. met 9stemmen vóór zal het er tóch van komen evenals het feit dat de molen op zaterdagen zal draaien en ln principe niet op zondag, ter beperking van de zon- dagsarbeid des molenaars. Gladheidbestrijding. De by de gemeente in gebruik zijnde (twee) zandstrooiers zyn versleten. De heer Stapel (wd) wierp zich op tegen de aanschaf van een tweetal nieuwe zand- en zoutatrooiers. „Laten wy eerst met één nieuwe 'n proef nemen voor een 'n jaar en bevalt dit dan pas over gaan tot aanschaf van de tweede. Wellicht zijn de oude nog bruikbaar". Maar aangezien een tijdige gladheidsbestrijding dan niet te bereiken valt verzette wethouder van der Voet zich, in een uitstekend betoog doorspekt met gegevens, fel tegen deze suggestie. Er waren tijdens het vorige winter seizoen klachten dat men juist zo laat in de buitenwijken arriveerde om te strooi en. l)at zal niet de nieuwe strooiers tot het verleden behoren „vooral als men er met een snelheid van dertig kilometer mee over de weg rijdt". „Als het glad is kom je met zo'n snelheid niet ver" merk te de voorzitter op hetgeen grote hilari teit veroorzaakte. Ir. Stapel (wd) was echter niet geheel overtuigd door het antwoord van wet houder v.d. Voet. En dus werd er ge stemd over het voorstel van B en W. Het kwam er met een meerderheid van één stem toch door, tot vreugde van weth. v.d. Voet. Mevr. Samkalden had (in het jonge renblad „Doe") kennis genomen van een interview met de heer de Boer (oud cor respondent van de L.C.) waarin deze ver haalde van een aantal grote branden in de gemeente. Dit was voor haar aanlei ding om te informeren naar de mogelijk- I distriki8brandweercorps Er ontbreekt veel aan de akoestiek en de juiste verlichting van de raadszaal. B en W stelden voor een bedrag van 2500 gulden beschikbaar te stellen voor het in winnen van 'n akoestisch advies by TNO. Mevr. O. J. Samkalden (pvda) stelde voor o mde toestand maar te laten zoals het was en het geld uit te sparen. De voorzitter vond haar voorstel tot bezui niging lofwaardig maar weth. v.d. Voet zag het allemaal „als erg behoudend" als men voor de spreekzaal niets over heeeft. De heer Dorgelo (wd) vond dat het wel een beetje goedkoper kon. Ook werd geopperd de pers een plaatsje in de zaal te geven terwijl de voorzitter zich tot de aanwezige op de publieke tribune richtte om daar de mening eens te horen. De voor- en tegenstanders vonden elkaar niet. Stemming volgde. Het voorstel werd met 8 voor en 7 tegen aangenomen. Met name de verbetering van de ver lichting vindt gestadig voortgang. Deze sanering vervat ln een vijfjarenplan voor ziet in een vervanging van de gloeilam pen door H.P.L. en T.L.verllchting. Mevr. Drs. de Munting (wd) was echter best tevreden met de „gloeiende spijkers" in de Beatrlxlaan en omgeving. Het ver hinderd echter niet dat ook daar de ver vanging wordt doorgezet. Zoals blijkt is het eerste gedeelte van de Rynsburger- weg voor wat betreft de reconstructie bestekklaar. By de reconstructie van het tweede ge deelte van de Kempenaarstraat waarbij aan één zijde, om verbreding van het trottoir te realiseren de voortuintjes moe ten verdwijnen kwam naar voren dat de onderhandelingen met enkele tulnbezit- ters nog niet afgerond zijn. De mening werd geopperd dat het nogal wat lang duurde. Op een vraag van de heer van der Voort (kvp) of de wlnkeliersver. „Oegstgeest Aktief" in deze kwestie wel voldoende actief was, antwoordden de voorzitter én de wethouder van openbare werken beiden niets dan lof te hebben voor de grote aktivlteiten deze wlkeliers- ver. „Desondanks gaan wij toch met de reconstructie beginnen" houder v.d. Voet op. Sportvelden De realisering van sportvelden tennis- en hockeysport is in verband met I vinden, de bestedingsbeperking aanzienlijk ver- Vanuit de traagd. Het zwembad krijgt thans alle biet mogelijk held t stuk „gewone dienst onder de loep ge- Hier kwamen punten aan de orde die o.m. zullen leiden tot 'n boekje dat aan de inwoners zal worden uitgereikt met informaties betreffende de gemeente kompleet met historische gegevens. De heer Brouwer wilde zelfs komen tot een volledige uitgave waarin de his torie van Oegstgeest op verantwoorde wjjze wordt beschreven. Do voorzitter vond een eenvoudige uitgave belangrijker dan het houden van een burgemvond waarop lang niet Iedere genodigde acte de presence zou geven. Mat- of helder glas. Mr. Emde Boas zag op het raadhui* graag wat meer „openheid" bij de loket ten. Hier is de „balie" voorzien van mat* glas. Hy vroeg zich af of dit niet ver vangen kon worden door helde» glaak Zoals byv. bij de Ned. Spoorwegen De voorzitter voelde er weinig voor om er een „kijkkastje" van te nmken. Er ontstond een uitgebreide discus sie over dit schijnbaar nietige punt. Wethouder Voet betrok er de gehele outillage van 't raadhuis bij. De heer Aldershoff, herhaaldelijk kenbaar ma kende ln de raad niet te veel te discus siëren en liever de zaken ln de commis sies te behandelen (een standpunt dat óók niet bepaald aan de „penheld" te gemoet komt) diende een voorstel ln het matglas te vervangen door helder glas. Dit werd met 9 stemmen tegen verwor pen. De voorzitter maakte van de gele genheid gebruik het ambtenarenkorps te huldigen voor de vele prestaties die telkenmale geleverd worden. Politie. „De politie te Oegstgeest ls op mise rabele wijze gehuisvest, ls daar niet Iets aan te doen", vroeg ir. Stapels. „Ik ben zeer verheugd U mede te de len dat in 1967 met de bouw van het nieuwe politiebureau kan worden begon nen", deelde de voorzitter mede. Doorstroming. Het onderwerp volkshuisvesting bracht tevens de meningen over de z.g. „door stroming" ter tafel. Teneinde te zorgen dat ln de toekomst de juiste personen in voor hen betaalbare woningen terecht komen zal op hpt formulier tevens toe gevoegd worden een opgave van het be lastbare inkomen alsmede het salaris dat men verdient. Ontevredenheid over het A. M. F. Flat. Volgens de heer Emde Boas (WD) kost een flatwoning (in het grote 6 verdiepingen tellende A. M. F. flatge bouw) bestaande uit vijf kamers Inclu- sier service en verwarming 430 gulden in de maand. Vele inwoners zijn met klachten gekomen want ondanks „de peperdure huurprijs blijkt in de keukens de ontluchting slecht te zijn, voorts is er slechts één wastafel, een warmwater systeem ontbreekt, zodat leder voor zich voor een geyser of boller moet zorgen, i er is maar één toilet, 'n badkamer ont- d rees de vraag of het breekt, er zijn geen garages, voor fiet- te komen. De voorzitter achtte dit niet realiseerbaar doch het zou onderzocht kunnen worden. „En vergeet u niet: De brandweer en politie zijn de zuilen van de geementelijke zelfstandigheid" voegde hy er aan toe. Doortrekking Kennedylaun De Kennedijlaan wordt thans nog on derbroken nabij de Irislaan waar een cierlng zal doortrekking van de Irislaan de toekomstige brug nog niet plaats prioriteit, dit temeer omdat de toestand van het open zwembad Poelmeer dusda nig is dat dit niet meer ln gebruik kan word eugenomen. Drs. Emde Boas (wd) bepleitte eeu zo hoog mogeiyk prioriteit te geven aan de korfbalsport. Hetgeen, zoals uit het antwoord van de voorzitter bleek, bij het college reeds de grootst mo gelijke aandacht heeft. Wipwatermoli i plan de watermolen nabij j Zwembad de Lelielaan te verlichten. Floodlight kost geld en Mevr. Samkalden (pvda) vond het beter dit maar achterwege te laten uit het oogpunt van bezuiniging. De heer Brouwer (pc) stemde met haar In „ik heb er, gezien de omgeving waai de molen staat geen liefde voor om dit te doen. De molen hoort daar niet". Met hem bleken nog enige raadsleden niet geoharmeerd te zijn voor dit plan, doch 't mogelijk was de Kennedylaan, op edkope wijze, voorlopig door te trek ken. Wethouder v.d. Voet zag hier een onnodige kapitaalsuitgave in temeer duar men in 1968 de nodige voorbereidingen zal treffen de brug in 1969 gereed te hebben. Het plan om de gronden benoorden de Irislaan bouwrijp te niaken is in voorbe reiding. de Rozenlaan zal dan worden ingelegd. anleg i Via h« Instructiebad wax serveerd, zal in de toekomst zo werd ge- I ke schat ongeveer 1 miljoen vergen); par-j keerlmvens nabij liet ASC terrein en de i f uitbreiding van de rioolwaterzuivering»- I Installatie, plannen die financieel door- kruist worden vanwege voorstellen te ko men tot een gemeenschappelijke afvoer- leldlng naby Katwijk, werd het hoofd- één gemeenschappeiyke stalling, de loopgang is smal en bovendien is er een tekort aan kasten. Voor een dergc- lyke huurprijs mag men toch wel wat comfort verwachten. Spreker vroeg aan het college of hier geen taak lag voor een plaatselijke commissie waarin ook huisvrouwen zitting hebben. De voor zitter verklaardè dat voldaan was aan do bouw- en woningverordening. Wij kunnen wel bouwtechnische eisen stel len. maar dit flat is een handelsobject, de resico's zyn voor de bouwer» De heer Boas meende dat hier spra- s van gerechtvaardigde klachten, e vergadering werd op dit punt •horst tot donderdagavond 19.80. al konden velen woensdagavond edstrijd LiverpoolAjax niet op de T.V. debattei erd itand bekend gemaakl tijdei lijd tot tyd da

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5