ROESTSPOOK SeCeidóeSou/Yci/itt ROMEINS BEZOEK AAN ONS LAND Harde strijd tegen het Avondmusyk in Wassenaar Berouw bij Duitse Vrije Democraten Sylvie Vartan in Fanclub PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG lö OiSGKMBfiR 1906 Kabinet-Zijlstra kan voortgaan URG schokkend zouden de politieke -Lj gevolgen, ware het kabinet-Zijlstra donderdag in de minderheid gebleven, niet geworden zijn. De grootste last van het verwerpen der voornaamste fiscale voorstellen zou immers op de schouders van de volgende regering zijn komen te drukken. Uiteindelijk is de marge waarmee het minikabinet de oppositie de baas bleef, ruimer uitgevallen dan pessimisten had den voorspeld. Die meevaller heeft min der betekenis door de welwillendheid van de heren Jongeling en Voogd. als wel door de in dit soort zaken niet alledaagse homogeniteit van de Christelijk-Histori- sche Unie. Voor drs. Den Uyl, die vorige week verklaarde misselijk te zijn geworden door het gemak waarmee mr. Beemink c.s. de laatste tijd van standpunt ver anderd is. moet het in dit opzicht wel op een complete kater zijn uitgelopen. Want de C.H.U. was weinig minder regerings- minded dan de twee fracties die het tot stand komen van de overgangsregering mogelijk hebben gemaakt. VOOR de christen-democratische politici die oprecht met de val van het kabinet-Cals geen einde van de politieke constellatie dezer regering bedoeld heb ben, bracht donderdag het succes, dat het kabinet-Zijlstra gisteren over de hin demissen is gekomen zonder van de hulp der liberalen afhankelijk te zijn geweest. Zoiets kan, eventueel bij een onderhan delingspositie na de verkiezingen van 15 februari a.s. niet onbelangrijk zijn. Maar belangrijker is, dat alle onderlinge perikelen ten spijt de drie confessionele groepen hebben laten blijken, dat ze als het moet van de nood een deugd weten te maken. Nu kan de oppositie tegen het beleid- Zijlstra met reden aanvoeren, dat er onder degenen die de belastingvoorsteller steunden, parlementariërs waren die ter zake van onderdelen ervan zich meer door 't politieke fractiestandpunt dan door eigen inzicht hebben laten leiden. Maar zeker ln het geval van de Partij van de Arbeid kan prof. Zijlstra en kunnen de fractie leiders van K.V.p. C H.U. en Anti-Revo lutionairen dan terugkaatsen dat het in de gelederen der oppositie niet veel an ders zal zijn geweest. Want onder de argumenten waarmee d« socialisten en ook hier en daar de libera len belangrijke onderdelen van de lijn- Zijlstra bestreden hebben, waren ver scheidene waarbij sociaal-economische overwegingen door het politieke motief overschaduwd werden. IN elk geval kan het kabinet-Zijlstra voortgaan op de weg van zijn kort stondig bestaan en daarbij regeren op basis van een begroting die naar eigen inzicht de noodzakelijke is. De premier en eerst-verantwoordelijke man voor dii program zal ongetwijfeld met grote be langstelling afwachten, hoe de volgende formateur en het volgende kabinet zullen denken over de maatregelen die hij nu vooral in hun belang getroffen heeft. Zijn grootste succes zou zijn. de oppositie van nu straks, al is het stilzwijgend, zijn gelijk erkend. De weg naar de Nederlandse Bank wordt er dan voor prof. Zijlstra een met lampions guirlandes. Belgiës keerzijde MR. P. C. MEYER VIOL heeft nogal bijval gekregen voor zijn stelling, dat Nederland in vele gevallen de boot van economische expansie mi6t, omdat zui derbuur België een gunstiger onder nemersklimaat biedt. Aan enkele feiten op basis waarvan Nederlandse industrieën voor nieuwe ves tigingen of uitbouw de voorkeur geven aan België boven eigen land, valt niet te tomen. Nederland heeft zijn aantrekke lijkheid als goedkoop produktieland al lang verloren en men kan vele overheids bemoeiingen billijken en toch erkennen, dat de Nederlandse autoriteiten met een administratieve molen wei-ken die precieus ln plaats van precies maalt en dan nog met het extra-risico dat het malen te langzaam geschiedt. Maar dr. Meyer Viols uitspraak: „Bel gië en Nederland kunnen iets van elkaar leren" moet men dan toch in elk geval als een twee-richting-advles aanvaarden. Want het leven in België heeft ook zijn keerzijde; juist dank zij geringe of niet voldoende zorg voor andere taken heeft de overheid in België voor de investeren de ondernemer financiële aardigheidjes in petto, waarvoor Den Haag nu eenmaal minder ruimte heeft. Om enkele voorbeelden te noemen: het wegennet in België is zo ongeveer wel het slechtste van de vergelijkbare Westeuro- pese landen; de offers die overheid en Belgische gemeenschap zich in dit-opzicht getroosten, blijven bij de Nederlandse krachtsinspanning verre ten achter, het resultaat is er dan ook naar. Enkele onderdelen uitgezonderd vinden we ver der het stelsel van sociale voorzieningen ln Nederland te prefereren boven het Belgische; hetzelfde geldt voor verschil lende maatschappelijke en culturele acti viteiten in de ruime zin van het woord; onderwijs niet uitgezonderd. De bijstand, faciliteiten en activiteiten van de overheid moeten financieel nu eenmaal uit de lengte of uit de breedte. Wanneer het accent op de éne maat valt. volgt hieruit automatisch dat degenen die voor de andere dimensie meer belangstel ling hebben, snel klaar staan om te klagen. Hierbij komt uiteraard nog. dat België met zijn veel geringere bevolkingsexpan sie en zijn van meet af aan meer op de industrie ingestelde infra-structuur in sommige opzichten beter uit de voeten kan. Ook is het een voordeel voor België, dat het gebied waar nieuwe ondernemin gen ruimte aangeboden kan worden. !n het algemeen wat betreft trans port, bodemstructuur bijkomende inves teringskosten voor ondernemers ook zon der de fiscale aspecten aantrekkelijker is dan verschillende Nederlandse ont wikkelingskernen. Nogmaals: we mogen hieruit niet con cluderen, dat mr. Meyer Viol voor een onhaalbare zaak pleit. In bepaalde op zichten moet de Nederlandse overheid haar beleid ten opzichte van de onder nemers in het belang van de werk gelegenheid en de welvaart op langere termijn wel wat gaan bijbuigen. Maar wie België huldigt, mag niet vergeten, dat de medaille twee kanten heeft. De andere kant is minder aantrekkelijk dan die welke Meyer Viol heeft laten zien. Praat daarover bijvoorbeeld maar eens met kritische Belgen! Belangstelling voor liturgische beweging UTRECHT (K.N.P.). Enkele leden van de Romeinse liturgische raad en van de congregatie van de riten bren gen dezer dagen een werkbezoek aan Nederland om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de liturgische beweging. Namens de lituTgische raad komt pater A. Bugnini, die tevens ondersecretaris van de congregatie van de riten is, voor de sectie liturgie. Namens de congre gatie van de riten komt mgr. A. P. Frutaz, de ondersecretaris van de con gregatie. voor de sector zalig- en heilig verklaring. Zij worden vergezeld door mgr. Van Lierde, de Nederlandse eacris- Operaseizoen in Venetië op tijd beg onnen VENETIE (UPI) ln het „Teatro la Fenice" in Venetië is gisteravond op tijd, ondanks de uitgebreide overstro- mlngsschade, het operaseizoen begon- Elinor Ross en Mario del Monaco zon gen de hoofdrollen in Vincenzo Bellini's „Norma", dat uitstekend werd ont haald door het publiek. Aan het „Tea tro la Fenice" is door de op 4 novem ber begonnen overstromingen voor 100 miljoen lire schade aangericht. De de cors van wijlen de schilder Felice Ca- sorati waren geheel vernield en moes ten worden overgeschilderd. Ook de cos- tuums waren vernield. Het seizoen in Florecnce's „Teatro Comunale" is deze maand eveneens op tijd begonnen, niettegenstaande zware schade aan gebouw en interieur. Jonge dirigenten naar New-York AMSTERDAM (ANP) Dit jaar zul len twee Nederlandse dirigenten naar 't Dimitri Mitropoulos Concours voor Jon ge Dirigenten in New-York gaan. Het ministerie van CRM heeft de beide diri genten van het Nationale Ballet hiervoor aangewezen. Het rijn de eerste dirigent André Presser en de tweede dirigent Hans Vonk. Zij zullen beiden in januari twee weken naar de Verenigde Staten gaan. In die tijd zal hun taak worden overgenomen door Louis Stotijn en Zol- tan Szilassy. ta van het Vaticaan, om hun contacten te vergemakkelijken. Pater Bugnini was reeds vorig jaar in Nederland voor een werkbezoek, waarna hij in de Osservatore Romano een zeer waarderend artikel schreef over het Nederlands liturgische leven. Het ligt in de bedoeling, besprekingen te hebben met het episcopaat, met de Nederlandse bisschoppelijke commissie voor liturgie en met andere instanties die op liturgisch gebied werkzaam zijn. Begrijpelijk, dat de Wassenaarse Avondtmusyck vrij naar Buxtehude ingesteld op toejuichenswaardig initia- de organist-dirigent Gerard Ak kerhuis ditmaal in de Dorpskerk het karakter droeg van een advents-kerst- concert. De initiatiefnemers hadden gis teren met enige pech te kampen. De te- Anton Trommelen was ziek en kon meer worden vervangen; de bari- David Hollestelle was medisch 100 procent, maar hij zong toch, zij 't zonder repetitie, hetgeen he laas duidelijk te horen was. Vandaar, dat Bachs cantate 36 „Schwingt freudig ech empor", het solistisch bijna alleen moest hebben van de als steeds prach tig zingende sopraan Truus Atema, die eigenlijk veel te weinig in eigen land mogen horen. In haar eigen randgemeente was zij gisteren bijzon der op dreef, evenals trouwens het Rot terdams Bachorkest. De nadruk moet evenwel vallen op de chr. Wassenaarse oratoriumvereniging, getoogd en beto gend in een welbegrepen, open en soe pele Bachstijl. Zodoende viel er in dit werk. dat Bach overigens al driemaal voor wereldlijke en wereldse doelein den had gediend, voordat er onder de ze feestmuziek een gewijde tekst werd gezet, toch nog veel te genieten. Dit /as mede het geval in de cantate 142 Uns ist ein Kind geboren", waarbij het programma als componist Bach vermeldde, hetgeen wij echter sterk be twijfelen. Maar Bach, Telemann of Kuhnau de musicologen kunnen nog kiezen, er werd ook hier prima ge zongen; solistisch vooral door de alt Meta Bourgonjen. Tussen beide canta tes in stonden de idyllische ernst en de spreekwoordelijke schoonheid van Co- relli's befaamde achtste concerto grossi „fatto per la notte di natale", terwijl de bijzonder talrijke luisteraars naar de zang in de zuiderzijbeuk van de Dorpskerk als extra nóg een concerto kregen, namelijk een werk van de Haagse, 18e-eeuwse Italiaan Ricciotti. D-y Drie voorbeelden van behandeling van de binnenzijde van de autocarrosserie: tekeningen links: om een holle ruimte goed te kunnen nevelen moeten altijd twee gaten aanwezig zijn; één voor de afvoer van de lucht en één voor de aanvoer van de vloeistof. Zodoende kan nooit een luchtkussen, zoals de tekening boven links laat zien, ontstaan. Op tekening midden: zo wordt een dubbelwandig spatscherm geneveld. Rechts onder weer de opening voor de afvoer van de lucht. Op tekening rechts: de vele plaatsen in naden en plaatdelen waar het roestspook in bijna alle auto's nog steeds aanvalt. UTOMOBIELEN hebben jaarlijks sterk te lijden van roest (corrosie). A Het is beslist niet overdreven deze schade op ruim 100.per jaar /-A per automobiel te stellen. Dit betekent dat het Nederlands wagen- -L A.park jaarlijks met minstens 100 miljoen gulden in waarde vermin dert. Een groot deel van dit waardeverlies is te ondervangen. Tiendui zenden automobilisten hebben dit reeds begrepen door jaarlijks hun auto naar de garage te brengen om daar de onderkant van de wagen te laten beschermen tegen roest. Dit „tectyleren" of hoe men de behandeling ook noemt van auto's, betekent al een grote sprong voorwaarts in de strijd tegen het roestspook. Toch is de bescherming van uitsluitend de onder zijde van de auto en de binnenzijde van de spatschermen, nog lang niet voldoende. Autofabrieken passen tegenwoordig een steeds dunnere staalplaat toe voor de carrosseriëen (plaatdikte varieert van 0.8 mm tot 0.4 mm) en de bin nenzijde van die plaat is gewoonlijk slechts op summiere wijze tegen cor rosie beschermd. Bovendien werkt de steeds ingewikkelder constructie van de carrosserie de roestvorming nog in de hand en dat alles betekent dat in de praktijk vele auto's in de eerste plaats van binnenuit beginnen weg te roes ten! Doordat de meeste auto's in Neder land in weer en wind buiten staan, in een land, dat naar men zegt vier seizoenen per dag heeft, terwijl de luchtverontreiniging steeds inten siever wordt, is het logisch dat roest vorming ook steeds grotere vormen gaat aannemen. De dubbelwandige plaatdelen en de kokerbalken van de auto zijn in ons landje praktisch al tijd vochtig en 's winters, als de wegen met „zout" worden bestrooid, heeft dit vocht nog een extra hoog zout gehalte, dat uiteraard funest is. En denkt u ook eens aan het wekelijks wassen van uw auto, waardoor langs de ruiten water in de portieren kan binnendringen, terwijl opspattend water tijdens of na een regenbui de drempel- of kokerbalken van de car rosserie kan bereiken. Het is dus logisch, dat automobielen niet alleen meer aan de onderzijde behandeld moeten worden, wil men de wagen in goede conditie houden om na een aantal jaren nog een behoorlijke prijs bij de inruil of verkoop op te leveren. De wagens moeten dus in wendig beschermd worden! Sinds eni- Wagens moeten ook inwendig beschermd zijn ge jaren heeft men hiervoor een per fect systeem ontwikkeld. Het komt uit Zweden; een van de weinige lan den waar tijdens de wettelijk voor geschreven periodieke keuringen ook de toestand van dt carrosserie onder ogen wordt genomen en auto's, die dreigen door te roesten, onmiddellijk worden afgekeurd. Het Zweedse sy steem draagt de voor Nederland nog; altijd weinig zeggende M. L. Maar toch is het een zeer beproefde me thode, want in 1960 kwam één van de technische ëhefs van de Zweedse automobielclub „Motor", ir. Sven Laurin, in samenwerking met Valvo- line Stockholm tot een anti-corrosie- behandelingsmethode, die ook 't roest spook van binnenuit de carrosserie kon De M.L.-methode (M voor Motor en L voor Laurin) bestaat in het kort uit de volgende werkwijze. Op ver schillende plaatsen van de carrosserie en chassis worden zes tot acht mm dikke gaatjes geboord. Met een be paalde spuitapparatuur wordt nu een dun Tectylprodukt met enorm kruip- effect op plaatsen gebracht, waar men anders nooit kan komen. Want naast Straks geheel uit bondsdag? (Van onze correspondent in Bonn) BONN Misschien, dat vele liberale vrije democraten intussen toch wel be voelen, dat zij begin november uit de regeringscoalitie in Bonn zijn ggelopen en daardoor de val van het tweede Erhard-kabinet veroorzaakten. Van een herstel van de coalitie met de christendemocraten onder een andere kanselier Is niets terechtgekomen. Een coalitie met de sociaaldemocraten was mathematisch vrijwel onoplosbare opgave zolang niet absoluut vaststond dat deed het niet dat alle 49 liberalen in de bondsdag trouw met de socialistische partner zouden meestem deze „minicoalitie" een meer derheid van zes zetels te kunnen ga randeren. De socialisten kozen de CDU als part ners en de FDP stond in Bonn op de stoep. CDU-CSU en SPD zijn nu zelfs van plan het Westduitse kiesrecht zo danig te wijzigen, dat het meerderheids kiesrecht in de plaats komt van het evenredige kiesrecht. Dat wil zeggen: in elke kieskring komt die kandidaat in de bondsdag, die de meeste stemmen op zich vergaart. De FPD is er nog nooit in geslaagd om een kandidaat di rect naar de bondsdag te sturen. De F.D.P. staat dus op^een verloren post. Zij regeert alleen nog mee in ver schillende deelstaten en doet nu overal haar best de C.D.U. een hak te zetten rangeren door coalities aan te gaan met de sociaaldemocraten, overal kan. Dat is haar o.a. in Noordrijnland-Westfalen gelukt. Maar ook de FDP weet, dat de terugtocht op het bastion „landsregering" de laatste etappe is op weg naar de volledige ver dwijning uit het landsbestuur. Ten slot te blijven liberalen dan alleen nog over in gemeenteraden, net als kleinere groe pen als de vluchtelingenpartij, de Ge- samtdeutsche Partei, de Bayern Partei Vele liberalen koesteren nog een klei- s hoop, dat zij kort voor de volgende bondsdagverkiezingen (in 1969) toch nog kleine coalitie met de christen democraten zullen kunnen aangaan. Maar nu de nieuwe coalitieregering in Bonn van de C.D.U.-C.S.U. en de S.P.D. begonnen, kan deze hoop voor de FDP nietbijzonder groot zijn. De beide partners der grote ofwel zwart-rode co alitie zijn kennelijk vastbesloten om hun regering in stand te houden tot de vol gende bondsdagverkiezingen om dan beiden te proberen bij de Westduitse kiezers een absolute meerderheid te krijgen, die de vorming van een nieuwe coalitie onnodig zal maken. De liberalen baseren hun hoop op de tegestellingen, die ondanks alles in de coalitieregering bestaan, vooral tussen de tegen en de voorstanders van deze regering, die zich zowel onder de chris- Enquête over Stille Omgang AMSTERDAM (KNP) Het gezel schap van de Stille Omgang te Amster dam houdt de jaarvergadering op zon dag 15 januari 1967 in hotel Krasnapols- ki des morgen om 11.30 uur. mgr. J. G. M. Wlllebrands uit Rome. secretaris van het secretariaat voor de eenheid der christenen zal het woord voeren ov< thema: de heilige Eucharistie, sa ment van de eenheid. De data van de Stille Omgang in 1967 zijn vastgesteld op 5 en 12 maart. Het eigenlijke feest valt op 8 maart. Tijdens de laatste jaarvergadering kwam de suggestie naar voren om een commissie te benoemen die 'n onderzoek zou moeten instellen naar de toekomsti ge ontwikkeling van de Stille Omgang. De commissie die op uitnodiging van 't bestuur werd samengesteld, acht een en quête onder de deelnemers aan de Om gang van groot belang. Het bestuur heeft daarom besloten, deze enquête tijdens de aanstaande Stille Omgang te houden. Op de komende jaarvergadering zullen hier over nadere mededelingen volgen. HILVERSUM In „Klokke Vier" het zaterdagmiddagprogramma van KRO-tv wordt morgenmiddag van 16.40 tot 16.50 een rechtstreekse reportage uitgezonden van de Wielerzesdaagse in de RAI te Amsterdam. Het program ma wordt geopend met het laatste nieuws over de route en de organisatie van de hopelijk deze winter te verrij de onderzijde van de wagen bestrijkt men ook de binnenkant van alle holle plaatdelen en kokerbalken; dringt het tectyl door tot onder de chroomstrip pen. aan de achterzijde van koplam pen, op de bodemplaat, in naden er onder andere in de binnenzijde van de portieren. Via de nevelspuiten van de M.L.-systeem zijn nu alle zwakke plaatsen van de carrosserie te berei- Indien goed uitgevoerd geeft een gelijke behandeling een roestbescher- ming voor de tijd van drie tot jaar voor een nieuwe wagen: voor reeds in gebruik zijnde automobiel moet men om de twee jaar op behandeling rekenen. Belangrijk gebruikte wagens is dat door de M.L.- behandeling het roestproces dat gelijk reeds ergens van binnenuit be gonnen is, alsnog een halt kon wor den toegeroepen. De kosten voor dt behandeling zijn uiteraard onafhanke lijk van het merk en het type auto, maar als men de gehele wagen (on derkant en binnenzijde) van een anti- corrosiebehandeling voorziet, liggen de kosten tussen de tachtig gulden de honderdtwintig gulden. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat voor letterlijk elk type auto de plaat sen waar de gaten in de chassis en de carrosserie moeten worden geboord, sterk variëren. In nauwe samenwer king met de automobielconstructeurs, die voor dit systeem alleen maar goede woorden over hebben, zijn de plaatsen aangewezen waar de gaten in de car rosserie geboord mogen worden. Zo doende kan men ervan verzekerd zijn, dat beslist alleen via de sterkste delen van de „auto-body" de zwakste plaat sen in het plaatwerk bereikt worden. Pas wanneer de automobiel-construc teurs helemaal zeker van hun zaak waren, hebben zij de werkschema'.- aan de garages of de speciale tecty- leer-service-stations afgegeven. Er zijn reeds bepaalde wagens, zoals onder andere de Opel Kadett, die van fa- briekswege voorzien zyn van de be nodigde gaten in de carrosserie. In Zweden heeft de Tectyl-ML- methode reeds bewezen een effectieve bestrijdingsmethode van roestvorming te zijn. Zelfs enkele fabrieken (zoals Ford Zweden) geven hun nieuwe gens reeds deze behandeling van huis uit mee. In Nederland is het jammer genoeg nog niet zover en zodoende loopt het Nederlandse autopark jaar lijks nog steeds voor miljoenen roestschade op. tendemocraten (b.v. de nieuwe minister van Defensie dr. Gerhard Schroder als onder de socialisten (zoals de minister van Justitie dr. Gustav Heinemann, een ex-C.D.U.—er) bevinden. Dit zullen Kie- singer en Wehner (die in de coalitie veel meer als de sterke man geldt dan b.v. Willy Brandt) in de gaten moeten hou- HoogTVpunten Zondag Nederland I 20.30 Memoran dum van een dokter; 12.15 Later is te laat, documentai re; 22.35 Finish Zesdaagse te Amsterdam. Nederland n 20.30 Jean Sibelius, muziek film. 0 Maandag Nelderland I 20.50 The fugi tive; 21.40 Dansorkest The Skymasters. Nederland II 20.01 Politieke partijvorming ln Nederland, teach-in te Utrecht. 0 Dinsdag Nederland I. 20.45 Z-Cars; 22.00 Lureleicabaret. Neder land II 21.00 De bezetting VI. 0 Woensdag Nederland I. 20.15 Concert te Amsterdam, aangeboden aan Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven; 21.00 Dokter Corda verdacht van moord, speelfilm. 0 Donderdag Nederland 1. 20.45 Merlusse, Frans tv-spel van Marcel Pagnol; 22.10 Liesbeth List. Nederland II. 20.01 Mogul; 21.15 Kwartet Misha Mengel berg. 0 Vrijdag Nederland I. 19.05 The Thun- derbirds; 20.45 Dean Martin Show; 21.35 Voor de vuist weg. Nederland II. 20.55 Bo- 0 Zaterdag Nederland I. 17.00 Ja zuster, nee zuster; 20.50 Rudi Carrell Show; 24.00 Nachtmis uit Mont St.-Michel. Nederland n 20.15 Kerstpromenadeconcert uit de Rotterdamse Doelen. NEDERLAND I NTS 19.00 uur: Nieuws in het kort. 19.01 uur: Pipo de clown. VARA 19.05 uur: Fanclub. tienermaga- NTS 20.00 uur Journaal. VARA 20.20 uur: Achter het nieuws, ac tualiteitenrubriek 20.45 uur: Mogul. Engelse t.v- NEDERLAND I KRO: 21.35 uur: Mies-en.scène vanuit Amsterdamse RAI. Uitgerekend, program ma over geldbesparen. NTS 22.45 uur: Tweede journaal. 2145 uur: Sluiting. TROS 20.01 uur Laura Storm thriller- NCRV 21.01 uur: Overal en nergens. Ne derlands amusements programma. 21.45 uur: Attentie, actualiteiten rubriek. 22.00 uur: NTS 22.05 uur: Tweede journaal. TEiLEAC 22.30 uur: Kernfysica (II). mentsprogramma Amulet, toneelspel 6.50 uur: de jeugd Narretje Notedop, kin- 17.35 uur: derprogramma Sluiting. HILVERSUM I HILVERSUM I: KRO: 18.30—19.00 uur: Sjook, programma v. twintigers. NRU: 20.00—21.00 uur: Fragmenten uit mu sicals, gramm.platen 22.40—23.00 uur: Volksmuziek 23.00—23.45 uur: Avondconcert door Radio Philharmonisch .Orkest o.l.v. Jean Fournet 23.45—23.55 uur: Reportage van wie lerzesdaagse HILVERSUM II VPRO: 18.30—18.50 uur: Jazz-rondo door Ruud Kuyper 20.05—21.00 uur: Jazz uit Kurhaus te Scheveningen VARA: 21.00—23.55 uur: Romeo en Julia, opera Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM 1 tigers. 19.110 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 RVU: Wijsgerig perspectief: Wijsbegeerte en economie, door N. van Gelder. NRU: 20.00 Stereo: Fragmenten uit de musicals: Pal Yoey, New Moon en Annie get your gun (opn,). 21.00 Klare taal, lezing. 21.15 Lichte grammofoonmuziek. 21.35 Radiorama. 22.10 Parlementair weekoverzicht. 22.30 Nieuws. 22.40 Volksmuziek. 23.00 Concert: Moderne en klassieke muziek (opn.) 23.45 Zesdaagse te HILVERSUM II VPRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Amerika in termijnen, lezing. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 Jazzmuziek. 18.50 Informatie over informatie. 19.00 Ronduit, programma voor de twintigers. 19.30 Lezen en schrijven,'literair programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Jazz uit het Kurhaus ln Roniéo et Juliette, opera uitgevoerd door Radio Filharmonisch orkest, groot Omroep koor en solisten. (I.d. pauze: 22.40 Nieuws; 22.50—23.05 Actualiteiten). 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL (Ned.): 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten 18.28 Paardensportuitslagen. 18.30 Tips voor het weekendverkeer. 18.45 Sport- magazine. 18.52 Taalwenken. 18.55 Pianomu ziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radioma gazine met weerpraatje. 19.40 Lichte muziek. Nachtvlinders. 24.00 Niet ZATERDAG HILVERSUM I KRO: 7.00 Ni ditatie, 7.15 Klassieke grammi Nieuws. 7.32 Nederlandse gezangen 9.35 Waterstanden). 12.25 Marktberichten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. De familie Van Buuren HILVERSUM III AVRO: 17.05—18.00 uur: Pop-party door Cees van Zijtveld Radionieuwsdienst HILVERSUM i 700, 7.30, 8.00, 8.30, 9.35 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM n: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00 16.00, 18.00, 20.00, 23.55 HILVERSUM IH: Elk half uur v.a. 9.00 2.50 Zonder praat weer over het verket grenzen; een rubriek over missie ding. 13.00 Vliegende schijven: verzoekpro gramma voor de militairen. 14.00 P.M.: fa milieprogramma. NRU: 16.30 Franse les. KRO: 17.00 Carlonca: radio voor tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws en I ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd- De Zesdaagse Het bedrijfsspel, een simulatie. 16.00 Nieuws. 16.02 Socialistisch bestek 1967. 16.15 Oude grammofoonplaten. 16.45 Tussen stilstand en beweging, iezl-g. 17.00 Stereo: Salon-orkest igsolist. 17.30 Radioweekjournaal. grammofoonmuziek. 10.30 Licht muziekpro gramma. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12 02 'ges. berichten en lichte Me .4.00 Nieuws. voices. 14.30 Toppers 15.00 Nieuws. 15.02 Kiosk. 15.30 Lichte orkest muziek en zangsolisten. 16.00 Nieuws. 16.02 Licht muziekprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02 —18.00 Sportshow: ïeportages, uitslagen, com mentaren en lichte plaatjes. BRUSSEL (Ned 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mededeling*', programma-overzicht en SOS-berlchten voc- schippers. 12.45 Amusementsmuziek. 12 7 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws tn weerbericht. 13.20 Dissonanten. 14.00 Nieuw 14.03 Fllmkroniek. 14.40 Lichte muziek. 15.00 Nieuws 15.03 Dans- en amusementsmuziek, De bijzondere gaste in „Fanclub" is vanavond het Franse tienerzangeresje Bylvie Vartan. Speciaal voor dit programma heeft Sylvie deze opname gemaakt, ln het V AR A-tienerpro gram- ma treden verder op Boudewijn de Groot en niet minder dan drie beat- groepen, t.w. De Maskers, The Clungels en The Riats. De presentatie van Fanclub is weer in handen ran A tie van der Lin gen en Judith Bosch. Veel variatie in NTS-sport (Van onze correspondent) HILVERSUM In het NTS-sport - programma, dat zondag 18 december van 19.30 tot 20.25 uur op Nederland 1 wordt uitgezonden, zal onder voor behoud van wijzigingen aandacht wor den besteed aan: De Zesdaagse in het nieuwe RAI- gebouw te Amsterdam (waarvan, zo als reeds eerder'werd gemeld, op Nederland I ook rechtstreeks repor tages worden gegeven, resp. vanavond van 22.45 tot 23.15 uur en morgen van 22.30 tot 23.10 uur): De Nederlandse biljartkampioenschap pen kader 47/2 in Eindhoven: De voetbalwedstrijden PSVMVV in Eindhoven en TelstarFortuna in Velzen: De volleybalwedstrijd Oranje-Nassau— Olhaco in Groningen: De winterkampioenschappen (paarde- sport) in het Sportpark te Hilversum: De wielercross ln het Amsterdamse Bos. De wedstrijd in het gewichtheffen lus sen Nederland en Duitsland in Breda. DEZE boze wereld waarin wij leven geeft de echte zuivere liefde geen kans. Dit is het motief van tal van stukken van Jean Anouilh, het is ook het motief van Colombe, het spel dat gisteravond door AVRO-tv werd uitge zonden. Colombe, het prille vrouwtje dat alleen geschapen leek voor één trouwe levenslange liefde voor haar Jullen, komt in aanraking met „de we reld" en haar trouw schrompelt weg. Dat liet spel blij eindigt kon alleen om dat dit einde het prille begin was, her levend in Juiiens gedachten. Anoulh wilde in Colombe echter meer kwijt dan alleen zijn sombere levens visie wat de liefde betreft. Hij neemt er ook het theater op de hak. Schijnbaar het theater van een halve eeuw gele- den, maar in werkelijkheid waarschijn lijk ook dat van eigen tijd. De schijn wereld ervan bleef immers eender. Hij i zette die theaterwereld in een aantal scènes te kijk, scènes waarin de thea termensen stuk voor stuk karikaturen van gewone mensen zijn. Dat karikaturale spreekt voldoende uit de tekst en verdraagt eigenlijk niet de extra-stevige aanzet die regisseur Wal ter van de Kamp aan zijn acteurs op legde. Het werd een beetje dubbelop, al kwam het ons voor dat de medespelen- den het heerlijk vonden om zich extra- theatraal te kunnen geven. Het werd een soort knap variétéwerk soms, waarin Ank v. d. Moer extra-vulgair, Gijsbert Tersteeg extra-gezwollen en Henk Molenberg extra-opgeblazen de- Die extra's waren in de toneelscène f speciaal er dót te dik opgelegd. Maar Johan Kaart en vooral Jockie Broede- i let betrachtten de terughoudendheid I die bij die anderen ons liever was ge- weest. Van der Kamps opvatting maak- I te contrast met de „niet-theatralen" overigens wel gemakkelijker. Simon Admiraal maakte van Julien een mooi volgehouden karakter waarin alle ele- p menten: „beer", kunstenaar en harts tochtelijk levend echtgenoot, volledig r tot hun recht kwamen. Ramses Shaffv was eveneens een „buitenstaander" als I Armand en hij maakte er een nobele- g „slechte" rol van. Sigrid Koet se was Colombe. Helemaal raak, in elke faze: trouw liefhebbend echtgenote, coquette vrouw van de we reld, pril bloemenmeisje. Een fraaie creatie die deze voorstelling op een peil bracht die hoven de al te karikaturale opzet van het geheel uitstak. Overi gens: waar we Van der Kamps dialong- regie niet altijd geslaagd vonden, zijn camerainstellingen waren meestal vlek- keloos. Speciaal daar, waar hij een dra- matisch gebruik maakte van het t<>- neelplankier als sfeerelement. Dat was vaak t.v. van de bovenste plank. Vg. I

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2