JA MENSENDAT IS 'M NOU.J\Vis niet zo erg gelukkig met Sir Stanley wil fusie in A merikaans voetbal Henk de Kleine kwam eindstoot van Yultink te boven I VRIJDAG 16 DECEMBER 1 DE LEEDSE COURANT AMSTERDAM. Palle Lykke bUjft ltrak naar zijn biefstuk kijken als hij opmerkt: „Peter Post heeft de Zijn grijze ogen schatten de kwaliteit van het vlees voor hem. „Goed eten. Inderdaad, chef-kok Heinz Damp. .'erstaat zijn vak. Palle Lykke incering:bensendertig jaar oud, zesdaagse- •howman nummer één, karakterrenner ering: van het beste soort. Tussen hem en Post lelijk en Ial het gaan. „Post", zegt Lykke, „is een specialist. Maar natuurlijk heeft ook hij zijn slechte dagen. In Amsterdam rijdt Peter echter formidabel". Post leelspu- yjndt dat dat wel moet want hij wordt, naar zijn zeggen, opgejaagd door het tweetal Lykke-Eugen. „Fritz Pfenninger ik moeten ons harder inspannen dan aanvankelijk dachten. Die Denen n nu eenmaal onhoudbaar op zo'n kleine baan als deze. Het is hun sterkste kant. Ik kan Palle en Freddy echt geen meter kwijt rijden. En dit is geen labeltje om de zaak spannender voor te «(ellen dan hij is". Het publiek heeft dat in de gaten en ;teunt de „miniploeg", al blijft het ver hangen naar een Nederlandse overwin ning boven alles uitschreeuwen. Lykke en Eugen rijden zeer sterk. Hun explo sies hebben het karakter van daverende «voltreffers. Freddy Eugen wisselt sen- Vette extra zesdaagsepremie AMSTERDAM De zesdaagse van Amsterdam gaat in ieder ge val, wat het totaalbedrag aan premies betreft, alle records slaan. Behalve de 40.000.-, die tot nu toe reeds beschikbaar waren, is nog een bijzonder kostbare premie ter beschikking gesteld door een importeur in automobielen, een Porsche ter waarde van omstreeks 20.000.- Om deze sportwagen zal zaterdagavond worden gereden. Het ligt in de bedoeling- een extra- wedstrijd over vijftig of honderd temporonden in te lassen, waarin na elke ronde aan de eerste en tweede aankomende punten wor den toegekend. Het koppel, dat de meeste punten heeft vergaard, komt in het bezit van de vette premie. Schrale troost LUIK De Belgische voetbalclub Standaard Luik kwam woensdagavond voor een pijnlijke verrassing te staan. De recette van anderhalf miljoen Bel gische franc die de 30.000 toeschouwers voor de wedstrijd tegen Chemie Leipzig betaalden was gestolen. De kwalificatie voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars was slechts een schrale troost. Joego-Slaaf voor Eindhoven EINDHOVEN De eerste-divisie- club Eindhoven heeft de Joego-Slavische middenspeler Dragoslav Miletic gecon tracteerd. Deze aankoop werd mogelijk gemaakt door de „club van 1000", een instelling die Eindhoven financieel in staat stelt om spelers aan te trekken. De 28-jarige Miletic voetbalde in Belgrado en in de Franse tweede-divisieclub Ajaccio. Amateurs boksen in Rotterdam ROTTERDAM In gebouw „Odeon" 7 te Rotterdam worden maandagavond 19 december bokswedstrijden voor ama teurs gehouden. In de A-klasse komt in het halfzwaargewicht de Rotterdammer Nibbeler-Kuijper uit tegen de Bossche naar Tommy Netten; in het zwaarwelter- gewicht bokst Lo Koolmees (Den Haag) tegen John van Kuijk (Dongen). In de B-klasse vermeldt het programma de partijen Kloppert (Rotterdam)Schelle- kens (Dongen), F. v. d. Heerik (Rotter dam)Bartels (Eindhoven) en De Hooghe (Rotterdam)Ruttinger (Den Bosch). Voorts zijn er partijen in de C- *n N-klasse. sationeel goede momenten af met plot selinge inzinkingen, die echter door de uitwerking van de eerst gegeven klap bijna onopgemerkt blijven. Palle Lykke, nerveus in de koers, demonstreert een constante kwaliteit. Beroemd en ge vreesd is zijn intelligentie. „Hij rijdt met verstand. Palle Lykke kiest zelden een verkeerd moment. Zijn slag bereidt Ijij altijd serieus voor. Hij is constant met de volle honderd procent bij zijn Wefk", zegt Peter Post. Uitgemaakte zaak Palle Lykke Jensen, winnaar van zestien zesdaagsen sinds hij in 1957 overging naar de profs, wordt door Peter Post met belangstelling gevolgd. „Hij is de enige die Fritz en mij van de overwinning kan afhouden". Dat het tussen deze twee combinaties gaat, is intussen een uitgemaakte zaak. Er valt niet te verwachten dat Jan Janssen en Patrick Sercu, hoe goed ze ook rijden, in de finale een rol zullen spelen Jan Janssen krijgt links en rechts veel lof toegezwaaid voor zijn sterk fietsen, maar hij blijft wegrenner met minder baanervaring dan Post. Pfenninger, Lykke en Eugen. Patrick Sercu draait weliswaar niet slecht, maar beneden de verwachtingen. Hij heeft nog geen mo ment indruk gemaakt. Tot de grote verrassingen behoort Gerard Koel. Mét Peter Post duelleert hij om de gunst van het Amsterdamse publiek dat steeds meer warm loopt voor de zesdaagse en gisteravond 9000 man sterk was. Die opkomst wordt bevor derd door de wetenschap dat in de R.A.I. van goed werk te genieten valt. De tweeëntwintig profs, die Kurt Vyth con tracteerde, beseffen en demonstreren duidelijk dat zij met hun prestaties een belangrijke zaak als het sportpaleis of een permanente baan kunnen maken en breken. Ze willen, dat blijkt al drie dagen, het eerste Met Duyndam Piet Liebregts gelooft dat Koels pres taties stijgen als hij een betere koppel- genoot krijgt. „Harry Steevens is g'een partij voor Koel. Steevens is het niet. Hij mist de „coupe de pedal". Joop Mid- delink geloofde een tijd terug nog in hem als opvolger van Peter Post. Toen al heb ik gezegd: „Steevens heeft het niet. Koel moet een jongen als Duyndam DUYNDAM WIL NIET WACHTEN TOT SEPTEMBER (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Leo Duyndam is van gedachten veranderd. Hij voelt er ineens weinig meer voor pas in september beroepsrenner te worden. In eerste in stantie verklaarde hfl zich hiermee ak koord, maar hij wil nu toch per 1 januari prof worden. „Ik heb", zo ver klaarde Duyndam, „meer aan twee over winningen bij de profs dan een glans- seizoen bij de amateurs. Ik wil vooral de zesdaagsen in en dan moet ik niet tot september wachten". De meest besproken Nederlandse sportman-van-het-jaar: 19-jarige voetbaljongeling Johan Cruyff van de Amsterdamse eredivisie club en nationale kampioen Ajax, bedwinger van Liverpool en deswege plotseling een der grote favorieten van een nog eer voller klassering in de strijd om de Europa Cup van het seizoen 1966/1967. Ja mensen, daar staat-ie heus, in levende lijve: Johan Cruyff, grenzeloos geado reerd en diep bewonderd door fans van jong tot oud, van laag tot hoog, van arm tot rijk. Dat is'm: Johan Cruyff, de Rudolf Valentino van het groene veld. Amateur-Zesdaagse De Belg Harrie Michielg heeft ook in de vierde etappe van de „Zesdaagse van de toekomst" alle aanvallen op zijn positie kunnen afslaan. De grootste concurrent was op de vierde dag de Duitper Otto Bennewicz, die weliswaar een ronde kon uitlopen, maar dat be tekende voor de algemene klassering nog niet zoveel, want Bennewicz was begonnen met een achterstand van vijf ronden. Ook Harry Jansen probeerde aan de aandacht van Michiels te ont snappen, maar slaagde daar niet in. De uitslag van de vierde rit, waarin in drie kwartier 35 km. en 532 meter werden afgelegd, is: 1. Bennewicz (Did.) 0 pnt.; op één ronde: 2. Michiels (B.) 15 pnt.; 3. Jansen (Ned.) 15 pnt.; 4. Stam (Ned.) 0 pnt.: op twee ronden 5. Pijnen (Ned.) 6 pnt; 6. Van der Horst (Ned.) 2 pnt.; op drie ronden: 7. Brou wer (Ned.) 4 pnt.; 8. De Wit (Ned.) 0 pnt. Algemeen klassement na vier dagen: 1. Michiels 37 pnt.; op twee ronden: 2. Janeen 52 pnt.; op vier ronden: 3. Ben- icz 10 pnt.; op zeven ronden: 4. Pijnen 23 pnt.; 5. Vogels 6 pnt.; op dertien ronden: 6. Van der Horst 5 pnt.; 7. De Wit 4 pnt.; 8. Kipping 3 pnt. (ADVERTENTIE) PöWlfJ© bevrijdt' neus, keel,borst van vastzittend sljjm PRAAG. „Eén ding is zeker. I Ajax kan voetballen, anders had het Liverpool toch één van de sterkste clubs van Europa niet kunnen uitschakelen voor de kwartfinales van de Europese beker", zei gisteren Josef Maso- pust aanvoerder en magistraal dirigent van Dukla Praag, dat op zo'n overdonderende wijze Ander- lecht de pas afsneed nadat de loting in Genève had beslist, dat de Tsjechen tegen Ajax zullen uitkomen. „Na de victorie van Ajax over Liver pool zullen wij zeker niet licht over de Nederlanders denken, al moet ik eraan toevoegen dat Ajax nog niet zo'n naam heeft als Real Madrid of Intemazionale uit Milaan. Deze tamelijke onbekend heid betekent wel dat onze supporters overwinning nu reeds als een zeker zien en een nederlaag een falen van team zal inhouden. Ajax heeft een zeer goede voorhoede met Cruyff, Swart, Nun inga en Keizer en al hebben wij met ons team nog niet tegen hen gespeeld, wij weten voldoende van het Neder landse voetbal na de interland van enige maanden geleden. Het wordt geen walk-over en Praag kan rekenen op een bijzonder goede wedstrijd". Vladimir Taborsky, back in het Tsje chische nationale elftal, zei: „Ajax heeft een bijzonder sterke voorhoede. Ik kan het weten want ik speelde tegen enigen van hen in Nederland. De eerste wed strijd tussen Dukla Praag en Ajax zal van beslissende betekenis zijn". Vleugelspeler Jo6ef Jelinek was van mening, dat de Tsjechen niet zoveel goede herinneringen hadden aan het Nederlandse voetbal. „Het nationale team bleef nauwelijks overeind en Dukla verloor een vriendschappelijke wedstrijd tegen Feijenoord. Maar als wij in de zelfde vorm steken als tegen Anderlecht, kunnen wij zeker winnen". Zijn ploeggenoot Miroslav Roedr had echter een geheel andere mening. Hij zei: „Dit is het slechtste dat ons had kunnen overkomen. Laten wij maar hopen dat Ajax niet in die vorm steekt, waarmee het Liverpool naar de afgrond speelde. Het Amsterdamse team moet nu toch wel gesterkt zijn door dit sue- NEW YORK Een nieuwe Amerikaanse voetbalbond met zestien teams, sai gesteld uit de thans elkaar beconcurrerende North American Soccer Leage e National Professional Soccer League, zal wellicht het resultaat zijn van besprekin gen die FIFA-voorzitter Sir Stanley Rous het aanstaande weekeine zal voeren met de officieel erkende Amerikaanse voetbalbond, de U.S. Soccer Football Association (USSFA). Rous zal zaterdag zijn besprekingen met USSFA-functionarissen beginnen, i volgens betrouwbare bron is hij al sinds vrijdag vorige week in New York besprekingen met de andere partijen. De North American League is aangesloten bij de USSFA en dus bij de FIFA. De National League zal volgens de bestaande plannen twaalf teams omvatten, e als de North American League. Deze laatste wil in 1968 met eigen teams gaan draaien, maar reeds het volgend jaar april een ..mini-competitie" spelen met be kende clubs uit Latijns-Amerika en Europa- Voetbaldeskundigen zijn het erover eens dat het financieel onmogelijk is twee vo< balcompetities in de Verenigde Staten draaiende te houden. Een fusie is de enige mogelijkheid en reeds eind september waren beide bonden dicht bij een overeenkomst, dat de voorzitter van de USSFA kon meedelen dat er een fusie tot stand zou komen. Op het laatste ogenblik rezen echter nieuwe moeilijk heden en voor de oplossing daar van is Sir Stanley Rous naar Amerika gekomen. Het is zo goed als zeker dat deze besprekingen zullen leiden tot de oprichting var een competitie met zestien teams, die in april 1967 van start moet gaan. De compe titie zou gesplitst worden in een oostelijke en westelijke divisie, om reisgeld te besparen. Wegens alle onzekerheid heeft alleen het team in Atlanta (National League) twee spelers kunnen contracteren. Het zijn Vic Crowe uit Wales en Peter McParland uit Ierland, die clrie weken geleden hun handtekening plaatsten. Een week later ver klaarde de Zweed Sven Lindberg (Hammarby) dat hij ook voor Atlanta zou tekenen. Als manager en coach van het team van Atlanta is Phil Woosman uit Wales aan getrokken. De meeste andere teams in de National League zijn niet veel verder ge komen dan het benoemen van coaches Josef Marko, de coach van Dukla Praag, zei: „Reeds lang koester ik het idee, dat Dukla de finale van het toer nooi om de Europese beker zal kunnen bereiken, hetgeen overigens een groot succes voor het Tsjechische voetbal zou betekenen. Ik. hoopte dat wij niet tegen Real of Inter zouden loten en dat is thans een feit. Ik weet overigens dat Ajax een bijzonder gevaarlijke tegen stander is met een voorhoede, die het vak van doelpunten maken verstaat. Diezelfde voorhoede was in staat het onze nationale verdediging bijzonder moeilijk te maken, al meen ik dat de defensie van Dukla ten minste van de zelfde kwaliteit is. Het voetbal van Dukla is gegrondvest op haarfijne, langs de grond gespeelde combinaties, waarin Masopust zo uitblinkt En als onze voor. waarteen zo spelen als tegen Ander lecht toch ook een club met een reputatie dan zou mijn voorspelling wel eens kunnen uitkomen", aldus Marko, In Tsjecho-Slowakije is men gewaar schuwd. Men leeft tussen vrees en opti misme. Het zou misschien geen kwaad kunnen als de Ajacieden eens bij de televisie hun licht opsteken ten aanzien van de ontmoeting tussen Dukla en An derlecht. Een gewaarschuwd man telt immers voor twee? Er.„-c0n uitgeschakeld door Newcombe ADELAIDE De tweevoudige Wim- bledonkampioen, de Australiër Roy Emerson, is gisteren in de halve finales van de tenniskampioenschappen van Zuid-Australië uitgeschakeld. Hij verloor van zijn landgenoot John Newcombe met 75, 62, 61. Newcombe zal in de finale Fred Stolle ontmoeten, die in de andere halve finale Tony Roche ver sloeg met 64. 64, 64. In de eindstrijd in het damesenkelspel zal eveneens een Australische aange legenheid worden. Lesley Turner ver sloeg in de halve finales de Fran<;aise Durr (61, 61) en Kerry Melville schakelde de Amerikaanse Nancy Richey uit (4—6, 6—3, 7—5). Onder donderend gejuich waren de Liverpooloverwinnaars met hun echt genotes donderdagavond als gasten ran zesdaagse-architect Kurt Vyth de ereloges binnengestapt. Feestnummer was het moment, waarop de Ajacieden met rood-witte petjes op het hoofd onder het schallende clublied een ererondje reden. Zoals men hier dan Piet Keizer, Johan Cruyff en Barry Hulshoff ziet draaien op de tandem. Het was een spectaculair feest, want later kroop de complete schaatsploeg in het fietszadel met als gids de oude Tourvedette Wout Wagtmans. Negenduizend waren er op de tribunes, het geen erop wijst dat de zesdaagse er „in" gaat komen. Schol te en v. Leur nog ongeslagen EMMELOORI). De „Ghescllen van 't haesje". de organisatoren van het toernooi om het erckiassekampioenschap anker kader 47/2 in de Schouwburgzaal van ,,'t Voorhuys" te Emmelnord. hebben reeds in de gistermiddag gespeelde eerste ron den zich kunnen vergapen aan een bij zonder boeiend duel tussen de nationale kampioen in het 47/1, Hans Vultink. en de Karapenaar Henk de Kleine Niet alleen boeiend, ook spannend was deze strijd, waaruit De Klein met een slotreeks van 94 een remise sleepte. Een overigens alles zins verdiend winstpunt, want zijn repliek op zowel Vultinks 225 in de tweede beurt als op diens 147 in zijn negende en laat ste beurt getuigde van zijn onmiskenbaar grote klasse De Kleine begon met een serie van 72. na de mislukte acqultstoot van Vultink. Maar toen groeide de koele Aaltense hote lier. die in het kaderspel tot grote hoogte is gestegen, naar zijn top In het kader- spel pur sang bouwde hij een reeks van 224 op en daarmee scheen de strijd beslecht Maar terwijl Vultink in een tra nendal verdwaalde, vond De Kleine zijn vorm terug, wat resulteerde in een serie van 132 in de vijfde beurt, die afbrak op een mislukte driebandstoot De balans was weer vrijwel in evenwicht: 237—232 Het wachten was op de eindstoot De 65 caramboles van De Kleine in de achtste beurt (153-306) maakten Vultink duide lijk. dat hij zijn slag moest slaan Een gewaarschuwde Vultink telt voor twee en met een knappe reeks van 147 bereikte de Aaltenaar de eindstreep De Kleine scheen wederom verslagen Maar de Kamoenaat toonde zich de routinier in de biMartsport Hij beet terug en met 94 punten bereikte hij een eervolle remise Henk Scholte. de nationale kampioen in deze spelsoort. en weer een van dp grote Dit is dan Dukla Praag de volgende Cuptegenstander van Ajax. Grote man is de S3 jaar oude militaire sport instructeur Masopust (gehurkt derde van rechts). Deze Masopust is nog steeds de generaal van de aanval, een ideale schakel speler. De Tsjechen zijn sportieve voetballers, die eerder van mooi dan van effectief voetbal houden. Zeven spelers van het team zijn internationals. FEIJENOORD—ADO OP 4 JANUARI DEN HAAG De destijds afgelaste competitiewedstrijd tussen Feijenoord en ADO zal worden gespeeld op woens dag 4 januari bij kunstlicht, aanvang 20.15 uur. Oorspronkelijk was deze wed strijd op nieuwjaarsdag gesteld, maar beide clubs hadden daartegen bezwaar. Tafeltennisploegen tegen België DEN HAAG Voor de interland lafeltenniswedstrijden tussen de heren- ploegen van Nederland en België, die op 7 januari in Knokke wordt gespeeld, is het Nederlandse team als volgt gefor meerd: Frans Schoofs, Bert Schoofs en Carel Deken (allen uit Amsterdam). Reserve is Bert van der Helm uit Zoe- terwoude. Voor de B-interland tussen beide landen, op dezelfde datum in Breda, komt de Nederlandse ploeg In de volgende opstelling uit: Ed van der Berg (Heemstede), Cees Mertens (Breda) en Peter van Ham (Vught). favorieten voor de titel hud het, of schoon hij stellig niet in zijn beste vorm speelde, heel wat gemakkelijker. Rooden- burg, de invaller voor de zieke Wijnen, kon hem niet voldoende tegenstand bieden en series van oa. 184. 106 en 65 schraag den Scholte's zegepraal, die in vijf beurten een feit werd. In de openingspartijen toonde Van Leur zich veruit superieur aan zijn plaatsgenoot Van Hinthum en de twee Amsterdammers in het gezelschap. Jacobs en Boekman, vochten een lang durig duel uit. dat Jacobs ruimschoots in zijn voordeel besliste. Aanval op Jacobs Dat het moreel van De Kleine aanzien lijk sterker is geworden, toonde hij ln de avonduren wederom. Hij had veteraan Jacobs tegenover zich. die met reeksen van o a. 102 en 159 in vier beurten een voorsprong opbouwde van 85 punten: 220305. De Amsterdamse grootmeester, veel geprezen om zijn technisch kunnen maar evenzo verfoeid om zijn trage tempo, slaagde er ditmaal in de ballen geheel zijn wil op te leggen De resultaten ble ven niet uit. Reeksen van 117 en 93 hiel den De Kleine wel in de schaduw van zijn rivaal, maar tegen een Jambs-in-vorm Is het moeilijk vechten En toch zou De Kleine als winnaar van het toemoolveld stappen Met zijn grote technische gaven als basis en met een ijzeren wil opende hij de aanval op Jacobs Bij tientallen vloeiden de caramboles uit zijn keutop. Problemen kende de Kampenaur niet en bij het naderen van de tinish groeide zijn zelfvertrouwen Met een serie van 180 ging hij over de eindstreep Jacobs faalde reeds bij de acqultstoot ln zijn zucht tot remise. Vultink boekte tegen Roodenburg zijn eerste zege. die wederom ln negen beur ten tot stand kwam Een serie van 158 was het pronkstuk van Vultink Rooden burg wist. er onvoldoende tegenover te stellen om de Aaltenaar ook maar even te kunnen bedreigen Zonder te schitteren behaalde Scholte een ruime overwinning op Vun Hinthum. die technisch te veel te kort komt om tegen de kopstukken in dit toernooi op te kunnen. Beekman kon lange tijd ln het begin gelijke tred houden met Van Leur, maar moest zich tenslott- toch gewonnen geven Van Leur bleef daarmee, met Scholte. op 100 procent winst op deze I. Van Hinthum

Leidse Courant | 1966 | | pagina 15