„AJAX is een derderangs je, wij winnen zeker" BILL SHANKLY BLIJFT BIJ ZIJN MENING: Sportjournalist Charters: Liverpool voor zwaarste match in zijn bestaan Zesdaagsekoning Post vreest het kabouterduo Jan Janssen en Jo de Roo ook op de loer Zwembad heeft mijlpaal van 80.000 leden bereikt oJL)AG 14 DECEMBER 1966 DE LÊIDöE COURANT PACilNA 7 Van links naar rechts: Sjaak SwartTonnie PronkBennie Muller: „Wij' laten ons vanavond niet irtB v r AMSTERDAM. Pe il ter Post heerst ove wielervolk. Hi bracht zijn konlngsti lar Amster- i dam en regeert er 1b sdaagse. Fritz 1 Pfennlnger waakt als plichtsgetrouwe vleugeladjudant over de macht, wanneer de baas rust of in het met kerstbomen ver sierde rennersrestaurant forel en biefstuk eet. Het volk is op de hoogte van Posts kunsten, vertoond overal in Europa, be halve in eigen land. Men wijst hem na en zegt dat hfj deze zesdaagse gaat winnen. Voor Kurt Vyth, ook gisteren gul plan nen onthullend („Ik denk dat ik eens in Mexico ga kijken naar de voorbereidingen van de Olympische Spelen" en „Het is zo goed als zeker dat ik een stel kleine wie lerbanen in Nederland ga bouwen" en „Donderdagavond dineert Ajax met my"), zou dat fraaie propaganda zijn. Maar om met Peter Post te spreken: er is nog van alles mogelijk. Wie echter uren aan de rand van de knusse piste slijt, ontkomt niet aan de Indruk dat Post en Pfenninger in het rennersveld oppermachtig zijn. Zfl kunnen het peleton laten sukkelen, zy bezetten de gave om een massale jacht te organiseren. En toch zegt de van winterbaan naar winterbaan'rennen de Peter Post: „Ik heb deze zesdaagse nog niet gewonnen". Hij wijst naar het klasse ment en stopt met zijn vinger bij de na men Janssen-Sereu: „Over Patrick Serou hoef ik niet te praten, die is bekend als pistier. Van hem wist ik tevoren dat hij zou concurreren. Maar dat Jan zo sterk zou fietsen had ik niet gedacht. Toch een gevaarlijke jongen, buiten verwach ting. Ik zeg je dat er ook al staan Jans sen en Sercu op 200 nog gevlamd moet worden door Fritz en mij. willen eerste eindigen". Opnieuw daalt Posts rechterwijsvinger op het stencil met de posities der ploe gen. „Hier, op drie ronden Severeyns en De Roo. Voor mij staat het vast dat dit stel, dat nog een uitstekende kans heeft, zich bij ons, de leiders, gaat voegen. Severeyns kent het klappen van de zweep en Jo de Roo vult hem uitstekend aan. Met Jo gaat het zoals met Jan Janssen. Ook hij verrast' mij. want j echte, serieuze wintertraining hebben belden weinig gedaan". Opnieuw volgt Peter Post het rijtje geklasseerden. Hij stuit op Gerard Koel en Harry Steevens. de schrale Atnsterdammer en de stevige Limburger. Peter Post bewondert „Koeltje" om zijn vechtlust. Er zijn mensen die Gerard Koel graag naast Peter Post hadden ge zien in deze zesdaagse. □at slikken ze niet Er zijn er ook die menen dat Peter Post geen zin heeft in het graven van zijn eigen grat en talentvolle vaderlandse jongelingen vriendelHk doch beslist op een afstand houdt. Peter Post zegt er van: „Men vergeet dat ik een door en door getrainde zesdaagserenner ben. Ik zou Koel binnen de kortste keren zo ge marteld hebben dat hij er pooit meer bovenop komt. Van mijn koppelgenoot wordt altijd veel gevraagd. Gerard kan dat nu nog niet opbrengen. Eens komt de dag dat het wel zo ver is en dan zal ik hem met plezier opnemen. Bovendien is het nu zo dat hij weinig naam heeft. Wat zou de directeur van een zesdaagse zeggen als ik by hem kwam met de mededeling dat Koel mijn koppelgenoot Dat slikken die mensen gewoon niet". Gerard Koel zal zich in deze en vol gende zesdaagsen met geweld op de voor grond moeten werken, want het nieuwe talent gaat waarschijniyk zyn intrede doen. Vandaag reist Leo Duyndam in ge zelschap van ploegleider Piet Liebregts naar Den Haag om by de KNWU een proflicentie te halen. De bond is niet van plan dat papiertje af te geven. Daar om ook gaat Piet Liebregts mee. Die heeft meer verstand van deze zaken dan de blonde Honselersdijker. Per 1 januari wil de KNWU alleen proflicenties uit reiken aan 21-jarigen, om coach Joop Middelinks voorbereidingen te vergemak kelijken. Duyndam wil een slag voor zijn, tekende als 19-jarige een profcontract by Kurt Vyth die zyn Aclfit-amateurploeg om deze reden wil veranderen in een be scheiden profploeg. Duyndam sterker By de KNWU voelt men evenwel wei nig voor Duyndams plannen. Mocht de bond Duyndams overgang goedkeuren, en eigenlijk kan deze promotie niet tegen gehouden worden, dan krijgt Gerard Koel, nu nog gezien als de man die Peter Post kan opvolgen ook al is hij wat traag op gang gekomen er een zware concurrent by. „Duyndam is sterker dan Koel", oordeelt Peter Post. Duyndam is ook jonger dan Koel, zes jaar. Gisteren zocht Duyndam de cabines op van zijn grote broers, de profs, en sprak lange tyd met Jan Janssen. Hij slenterde naar Gerard Koel en babbelde met diens soigneur, de nestor onder zijn vakbroe ders, Jan van Dinter. Die heeft een dubbele taak, want ook het koppel Oud- kerk-Vemchu eren wordt door zyn er- Varen handen bewerkt In Amsterdam glundert de oude Van Dinter die zich een jaar geleden over de volledig uitgerangeerde Zeeuwsvlaamse melkboerenzoon Theo Verschueren ont fermde. Jan van Dinter. die voor dit kar wei in Zeeland ging wonen, maar zijn Brusselse huurkamer aanhield, oordeelt, mèt het publiek, dat Theo Verschueren bezig is aan zyn come-back. Hij is er Theo Verschueren weert zich in deze zesdaagse knap, al heeft hij zich door een dubbele sleutelbeenbreuk onvoldoen de kunnen voorbereiden. Acht dagen ge leden stapte hij uit bed na vier weken tussen de lakens te hebben gelegen. „Hij is er", fluistert Jan van Dinter. Zijn ogen dwalen over de baan waar de veel te zware Verschueren loom rondjes draalt. Het is op dit moment rustig in Vyths huls. Renners praten, renners lachen. Tyd om op adem te komen van de in spanningen die geleverd werden. De coureurs zijn vannacht weer moe naar bed gegaan, op legerbedden achter schot ten triplex. De tweede dag zat er om vyf op. dag, want in de diepe nacht en vroege ochtend werd het vuur werk ontstoken. De eerste werkelijke gaten zijn gevallen. Ook in de voorste linies. Twee ploegkoersen en een derny- race zorgden voor geweldige opwinding eninspanning. Om vyf uur vanmor gen sloften de coureurs afgemat naar hun kribbe. Kurt Vyth mocht tevreden zijn. Zijn personeel voor één week werkte voortreffelijk. Amateur-zesdaagse In de amateur-zesdaagse moet, de Belg Michiels zijn meerdere erkennen in de Australische Nederlander Henk Vogels. De spectaculaire drie-kwartiersrace van gisteravond bracht deze renner in voor ste positie. Ofschoon nummer twee, Jan- Michiels op een ronde eindigden, heeft Vogels het moeiiyker gehad dan denken. Jansen en Michiels heb ben het Vogels niet makkeiyk gemaakt voerden voor 4500 toeschouwers een spectaculair spel op. Algemeen klassement na twee dagen: 1. Miohiels 8 pnt.: op twee ronden 2. Vo gels 6 pnt.: op drie ronden 3. Harrie Jan sen 30 pnt.; op vier ronden 4. Bennewicz 10 pnt.: op vyf ronden 5. pynen 15 pnt en 6. Kipping 3 pnt.: op zes ronden 7. Groenewegen 14 pnt.: op zeven ronden 8, De Wit 4 pnt. Alleen Denen De 6.000 gingen er eens even voor zit- n. Peter Post achter in het klassement, daar moest iets aan gebeuren. Jawel. In een spectaculaire race overbrugde de lange Amstelvencr het verschil, in eer sensationele rush stoomde hij op voor he nemen van een ronde voorsprong, in bril jante stijd bouwde de specialist aan noj meer ruimte en versloeg In de allerlaat ste meters van de half-uurs derny-coun stayer-kampioen Roman Deloof. Om met hem de hele club twee ronden achter stand te bezorgen. De sfeer, met kloppend hart afgewacht door Kurt Vyth, viel zomaar ineens te plukken. De stemming was voorbereid tydens wedstrijden op de late avond vroege ochtend, toen het klassement a dit door elkaar gehaald werd. Janssen en Sercu. die na de neutralisatie mee op kop gingen, liepen twee ronden achter stand op, Jo de Roo drie. Dit alles door een uitermate felle ploegkoers over bepaalde afstand en een zich snel ont- wikgélende ploegkoers van 60 minuten. Alleen Lykke en Euugen waren tydens het eerstgenoemde onderdeel by machte Post en Pfenninger te houden. Van begin af aan duelleerden de kop pels hard en een van de meest opvallen de figuren toen heette Piet van der Lans. Hy zweepte het peleton op. maar be taalde later de tol voor dit doldrieste avontuur. De stryd spitste zich toe op de koppels Post, Lvkke. Janssen en de Roo. die stuivertie wisselden, dit tot gro te vreugde van het publiek. Het spektakel kreeg de bewondering an Rik van Looy, met echtgenote in de ereloge, van Feyenoord en D.WS, Vyth's gasten van gisteravond. Onder de toe schouwers bevond zich ook Jaap Oud- kerk. die in de avonduren op dokters advies de strijd staakte. Hi.i klaagde piin in de rug en de zesdaagsearts oordeelde dat het beter was om te stop- Theo Verschueren. Oudkerk's koppel genoot, rijdt nu „op" Gerard Koel. Het betekent, dat Verscshueren In de baan komt, wanneer Koel ploegmaat Steevens aflost. De stand vanmorsen om vyf uur by de neutralisatie luidde: Post-Pfenninger (Ned-Zwit) 51 pnt.; 2. Lykke-Eugen (Den) 32, op 2 ronden: 3. Jans- sen-Sercu (Ned-Belg) 66; op 3 ronden: 4. Seeuws-Deloof (Belg) 64; 5. Schulze-Peffgen (Did) 50; 6. De Roo-Severeyns (Ned-Belg) 32; op 5 ronden: 7. Van der Lans-I.elangue (Ned-Belg) 26; op 9 ronden: 6. Steeveris- Koel (Ned) 40: op (Van onze sportredactie) LIVERPOOL Een complete vloot vliegtuigen heeft in de loop van gisteren en vandaag een legioen supporters van Ajax naar de Beatlestad gebracht. Vanavond zullen zij een grote steun zijn voor de elf jongens van Jaap van Praag en van de stoïcijns kalme trainer Rinus Michels. Vanavond is het ook het grote moment voor Nederland, waar iedereen tussen half negen en kwart over tien in een enthousiaste supporter van Ajax zal zijn gemetamorfoseerd. Zal het de elf Ajacieden gelukken op het zware veld van Anfield, 't domein van Liverpool, in die enorme heksenketel, in die mysterieuze sfeer, die alleen voor Liverpool goed schijnt te zijn, gezien de We zullén het maar moeten afwachten. Bill Shankly was ook nogal aar blufferige kant toen Liverpool Amsterdam ging. Ook toen had hij Ajax niets gevonden. Hij heeft het geweten. Ach, tegen A.D.O. zo heeft coach Michels verklaard was zyn ploeg met het hoofd niet bij. Dat valt te begrypen. Iedereen concentreerde zich al op het tweede treffen met Liverpool, in de bus op weg naar Den Haag werd er alleen over Liverpool gesproken geen woord over de toch moeihjke uitwedstryd tegen A.D.O. En thans zitten de Ajacieden in het rustige Southport, nu een stille badplaats op veertig kilometer afstand van Liverpool. Heel wat rumoeriger gaat het toe in het monumentale Adelphihotel in Liverpool, de stad aan de grauwe Mersey, waar de groeiende aanhang van Ajax domicilie heeft gekregen. Het is daar een komen en gaan, journalisten verdringen zich rond officials van Ajax. Wat is er precies met Suurbier aan de hand? Voorzitter Jaap van Praag stapte met een optimistische glimlach uit de telefooncel na 'n gesprek met Southport: „Het is helemaal niet zeker, dat Suurbier niet speelt," vertrouwde hy ons toe. „Eerlijk, Rinus Michels zei het woordelijk zo." Luttele seconden eerder had Ajax' clubarts Rolink een volkomen tegengestelde mening verkondigd. „Het is uitgesloten, dat Suurbier speelt," luidde zyn trieste mededeling, die diepe indruk maakte op de juist gearriveerde Nederlanders. „Typisch Rinus," ver zuchtte Jaap van Praag. „Heren, u weet het: Suurbier speelt niet. De vraag of Rudie Suurendonk, wiens spel zondag tegen A.D.p. vele Ajacieden lang niet heeft geïmponeerd, of de twintigjarige Barry Hulshoff de plaats van Suurbier zal innemen, werd pas heel laat beantwoord. Toch Suurendonk Verder zyn er nauwelijks vraagpunten ten aanzien van de opstelling, waarin de Nederlandse kampioenen de ploeg van Liverpool tegemoet zullen treden. Vrijwel zeker wordt aangenomen, dat Cees de Wolf zyn plaats aan Piet Keizer zal afstaan. De overige negen spelers, die op de zevende december het trotse Liverpool in Amsterdam zo'n ongenadige afstraffing gaven, zullen stellig ook op Anfield Road aantreden. Breedvoerig worden de kansen van Liverpool door de Engelse journalisten geanalyseerd. Vrywel unaniem zijn Al- bions sportscribenten van mening, dat Liverpool in, wat zij noemen, „de moei lijkste wedstryd in het bestaan va club" beslist niet kansloos is. Met de Engelse voorliefde voor statistische ge gevens, wijzen zij erop, dat Everton op 24 december 1935 in Liverpool het onge slagen Sunderland met 62 klopte. In één adem volgt daarop steeds, dat twee dagen later in Sunderland de formatie sensationele triomfen in het verleden, zal het Ajax daar inderdaad gelukken de voorsprong vast te houden Het wordt moeilijk, ontzaglijk moeilijk. In Liverpool heerst een merkwaardig optimisme, waartoe niet in het minst de vreemde coach van de „Reds" (die overigens vanavond in het kanariegeel zullen spelen), de heer Bill Shankley heeft bijgedragen. Links en rechts heeft hij verkondigd, dat Amsterdam een kapi tale vergissing is geweest, dat Ajax een derde rangs clubje is, dat doelman Bals bij hem niet eens in het twaalfde zou worden opgesteld, dat die vijf doelpunten stuk voor stuk bofferds zijn geweest en dat vanavond op Anfield Liverpool minstens zeven doelpunten zal scoren. Scheidsrechter Krnavek (Tsj.) T.V. (Nederland I): 8.25—10.15 uur RADIO (Hilversum II): 8.25— 10.2C Jaap van der Zwan. uit Liverpool kansloos met 70 ten onder ging. „De Liverpool Echo" opende gisteren zijn sportpagina met een oproep aa aanhangers van de club uit de beat- stad: „Liverpool heeft alle steun van zijn supporters hard nodig in de grootste krachtproef, waarvoor de ploeg ooit in een Europa-Cupwedstryd werd gesteld", betuigt sportredacteur Michael Charters. „Laten we denken aan de ontmoeting LiverpoolInter Milaan van 1965," ver volgt hij. „Toen was de steun van d£ tribunes van dien aard, dat Liverpool wel naar een briljante vorm móést groeien en de bekerhouder met 3- kon verslaan." Ook ln de trieste fabrieksstad aan Mersey heerst de koude oorlog, die de duels tussen beide ploegen al meer dan een week beheerst. „Ajax zal vallen," luidde de opmerking, die de Engelse journalisten aan meer dan Nederlandse official ontlokten. „Doel punten maken zal een belangrijke op dracht voor onze spelers zyn De spionnen van manager Bill Shankly geloven er nauwelijks in. Hun aandacht concentreert zich op de dediging van Ajax en dan nog namelijk op Tonny Pronk met zyn „Ron Yeatsgestalte" en Bennie Muller, die 'n tweede Nobby Stiles wordt genoemd. Het optimisme in het Engelse kamp kan de stemming van de Nederlandse supporters nauwe lijks beïnvloeden. Met groot zelf- Peter Post en zijn Zwitserse koppelgenoot Fritz Pfenninger mogen zich reeds jaren de onbetwiste heersers van de Europese winterbanen noemen. Ook in de zesdaagse van Amsterdam doen zij weer een forse greep naar de macht. Leden kernploeg: waarom Schenk en Verkerk wel? (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Er is weer een conflict in de K.N.S.B. Vier leden van de kernploeg (Jorritsma, Bartling, Nottet en Liebrechts) en trainer Wim de Graaff zijn het oneens met de bond dat Ard Schenk en Kees Verkerk op 23 december voor wedstrijden naar Noorwegen mogen vertrekken, terwijl zij pas 9 januari mogen volgen. De reden van de bonds- weigering is onduidelijk omdat de financiën voor reis en verblijf voorhanden zijn. vertrouwen zette de voorhoede van het rond duizend man tellende legioen dinsdag voet op Engelse bodem. Leo Horn, als gast aan wezig, toonde dat wel heel erg duidelijk: „We will beat them", zei hij bij de paspoortcontrole op het kleine vliegveld van Liverpool. Hij herhaalde: „We zullen ze ver slaan..., misschien niet morgen..., maar eens zullen we ze toch ver- Hef Amsterdamse supporterslegioen is optimistisch, het lacht en het juicht. Vanavond om kwart over tien ook nog f Amsterdam gaat voor zaalsport bouwen AMSTERDAM Wethouder A. S. Verhcij van Sportzaken in Amsterdam heeft meegedeeld, dat Amsterdam in de komende jaren dc accommodatie voor zaalsporten sterk gaat verbeteren. De oude RAI zal moeten verdwijnen voor 't operagebouw. De gemeente heeft in principe overeen stemming bereikt over de aankoop van de Apollohal voor een bedrag van 500.000 gulden. Deze hal zal met ingang van het nieuwe seizoen volledig ter be- schikkeing komen van de zaalsportbe oefenaars. Op 22 december zal de eer ste paal worden geslagen voor de eerste van vijf of zes sporthallen die op verschil lende punten in de stad zullen worden gebouwd. De eerste komt aan de Jan van Galenstraat en gaat 700.000 gulden kosten. Het wordt een hal met een speel veld van 28 x 48 meter, tribunes voor 600 800 toeschouwers, centrale verwar ming en alle verdere nodige acom- modatie. Wanneer de andere hallen wor den gebouwd is nog niet bepaald, maar de bedoeling is dat in enkele jaren tljds over de stad verspreid voldoende accom modatie zal zijn om aan de toenemen de belangstelling voor de zaalsport te voldoen. Nieuwenhuizen van Elinkwijk naar D.W.S. AMSTERDAM Het Amsterdamse DWS heeft gisteren de Elinkwijker Ton Nieuwenhuizen gecontracteerd. Den Haag en Excelsior' aan top (Van ze zwemmedewerker) DEN HAAG De contributie- en stemlijst van de Kon. Ned. Zwcmbond, die de ledentallen van de aangesloten verenigingen per 1 juli 1966 weergeeft, bevestigd de reeds, enige tijd bestaande •moedens: de kring Den Haag, al sinds jaren de grootste van Nederland, heeft zijn positie versterkt; de R.K.Z.V. Excelsior te Rijswijk is de grootste reniging van Nederland en on danks een teruggang in verscheidene kringen is het ledental van de K.N.Z.B. gestegen tot boven dc 80.000. De kring Den Haag heeft 18.193 leden, districtspartner Rotterdam Is de tweede kring gebleven met 11.990 leden, terwijl de kring Midden van Nederland de der die boven de 10.000 leden blijft 10.048, De kring Noord-Brabant groeit de laatste jaren geweldig. In 3273 Brabanders lid van de K.N.Z.B. Thans neemt deze kring de vierde plaats in met 6489 leden, bijna verdubbeling dus. e cijfers van de overige krin- zijn: 5. Amsterdam 5342; 6. Twente/IJsselstreek 4530; Groningen Limburg 3872; Arnhem/Nijmegen 3330; Noord-Holland benoorden het IJ 2935; Gouwe/Rijnstreek 2819; Haarlem (een teruggang van ruim 16001); Friesland 1512; Drente 1324 en Zeeland irbij dient te worden opgemerkt, dat deze kring als enige in Nederland ovferdekt niet beschikt bad. De K.N.Z.B. komt met 80.592 leden voor het eerst boven de 80.000 leden. Niet minder dan 75 procent is jonger dan 16 jaar. GROOTSTE DER KRINGEN Met 2985 leden steekt Excelsior met hoofd en schouders boven de andere verenigingen uit. D.E.S. staat tweede met 2011 leden en nummer drie, de Rot terdamse Watervrienden, heeft 1598 le den. Excelsior is alleen al groter dan 6 kringen, namelijk Haarlem, Noord-Hol land, Gouwe/Rijnstreek, Drente, Fries land en Zeeland. De zwemmacht van Rijswijk is zelfs zó groot, dat R.Z.V. en Excelsior tezamen groter zijn dan maar liefst negen K.N.Z.B-kringen. Van de 375 K.N.Z.B.-verenigingen zijn 38 aangesloten bij de N.K.S.-zwemmen. Uiteraard is Excelsior ook hier de grootste, terwijl N.K.S.-verenlgingen te- sn 13.886 leden hebben. kleinste vereniging van de K.N.Z.B. is Dlnxperlo uit de kring Twente/IJsselstreek met drie leden, r of hier van een zwemvereniging gesproken mag worden valt te betwij felen. De kring Den Haag brengt tijdens de jaarvergadering van de K.N.Z.B. 260 stemmen uit. Rotterdam heeft 180 stem- zodat het district tezamen ruim 31 procent van de stemmen beheerst de 1387 van de gehele bond. Deson danks heeft dit district in het verleden zelden of nooit als één blok gestemd, want de gedachten in Rotterdam en Den Haag verschillen nogal eens als het gaat om belangrijke zaken.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7