vleesconserven Het meisje krijgt nog te vaak de rol van de turende geit aan een paaltje Zware aanval op woonwijken Hanoi Abe Lenstra is geen gokker Grimmige klopjacht op „gek met de bijl' G. NIET DADER VAN MOORD OP NEEF Chefarine ,4 Vrouw niet volwaardig al noemen we haar niet „baby" Spanjaarden vandaag naar stemlokalen Dit misdrijf te intelligent voor domme man .WOENSDAG 14 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 AANBOD P.T.T. Exporteurs 1 van drukwerk niet tevreden UTRECHT (ANP) De postdienst van de PTT heeft de grafische expor teurs, die drukwerkverzendingen naar het buitenland verzorgen laten weten dat het met ingang van de nieuwe ta riefsverhoging een overeenkomst wil aan gaan voor verzendingen van 100.000 stuks of meer. De verzendkosten voor stukken tot en met 100 gram zullen 3 cent per stuk bedragen, tussen 100 en 250 gram 5 cent en daarboven 6 cent. De voorzitter van het grafisch export centrum, de heer Andriessen noemt het aanbod van de PTT „een doekje voor het bloeden". Naar zijn mening komen hoog uit 20 grafische bedrijven in aanmerking voor dit aanbod en dan ls het nog de af te leveren. Het gaat bij de verhoging van de posttarleven juist om de tijd schriften met oplagen van 8CIOO tot 15.000 stuks, aldus de heer Andriessen, die de kans groot acht dat ons land hierdoor drukorders gaat verliezen. (ADVERTENTIE) Speurtocht naar tsarenschat uit Napoleons tijd MOSKOU (UPI) Li Rusland zullen naspeuringen worden gedaan naar schat ten uit de tsarentijd, die Napoleon in Moskou roofde en met zich mee voerde bij zijn terugtocht uit Rusland in 1812. Er zijn aanwijzingen dat de buit van Napoleon tijdens dieni overhaaste terug tocht in een klein meer op 190 kilome ter ten zuidwesten van Moskou is ge gooid. Er zouden sclattcn aan goud, zil ver, juwelen, relikwieën, wapens, pel sen en versieringen uit het Moskouse Kremlin kunnen liggen. Het Russische blad Komsomol Pravda ia de initiatiefnemer. Het blad heeft al in 1960 het bedoelde meer laten onder zoeken, waarbij aan het licht kwam, dat op de bodem er\an magnetisch materi aal aanwezig was. Bovendien is het zil vergehalte van het water zeer hoog: 100 keer zoveel als normaal. Kikvorsman nen, die tot op de bodem afdaalden, moesten echter ervqren, dat een mod derlaag van ruim tien meter dikte de eventuele berging der schatten onmoge lijk maakte. Men overweegt nu het meei leeg te pompen, heigeen 33.000 roebel nou kosten. (ADVERTENTIE) Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen h één tablet helpen tnel en doen wonderenl 0« kennis van pijibestrijding Is in de loop der jaren groter geworden. Er Is vastgesteld vaar en hoe pijn ontstaat en men leeft geleerd pijn t« meten. Hen heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- ftrijders door toevoiging van daar* ns ontdekte midde'en belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. Voor ieder een flinke plak! Wat voor vleesgerecht eet u vanavond Heerlijk, duik in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vlees- conserven. Daar is zeker lunchworst bij. 1 Blikje... 5 flinke plakken, gebakken in de koekepan... verrükkelijk! En u weet, wat u eet- alle vleescon- serven zijn met zorg bereid en hygiënisch verpakt. Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes Noord-Vietnam meldt: V.S.: ALLEEN MILITAIRE DOELEN SAIGON (UPI-Reuter) Wat Hanoi ■u aanval noemt op de woonwijken van Hanoi, kwalificeren Amerikaanse woord voerders als een luchtaanval op het Ten Bienspoorwegemplacement gelegen op negen km ten noordoosten van Hanoi. Daarbij zouden geen woonwijken getrof fen zijn, Noord-Vietnam heft in ieder geval bij de internationale controlecom missie een protest ingediend tegen de „onmenselijke en krankzinnige lucht aanvallen op de woonwijken van Hanoi". Volgens Noord-Vietnam heeft de bur gerbevolking zwaar geleden. Vier toestel len van de Amerikanen zouden zijn neergeschoten en enige vliegers gevangen genomen. Ook de woonbuurten van Hai phong (88 km v. Hanoi) zouden zijn aan- aangevallen. In Washington werd ver klaard dat het de opzet van de Ameri kanen ie alleen militaire doelen aan te vallen. In dit geval waren het doelen Over wijzigingen van Grondwet MADRID (U.P.I.), Vanochtend om Degen uur zijn in Spanje 26.484 stem lokalen opengegaan om de Spanjaarden la de gelegenheid te stellen zich uit t« •preken over de door Franco voorge stelde grondwetswijzigingen. Alle arbei ders krijgen vandaag vier uur vrij om aan het referendum te kunnen deel- In de hoofdstad Madrid viel van op winding nleta te merken. Het leven ging er zijn gewone gang. Toen de stemloka len open gingen was het er niet bijzon der druk. Volgens de nog altijd geldende kies wet van 1907 is het electoraat verplicht op te komen. Op wegblijven staan deze straffen: 1. Pdblikatie van de naam en een slechte aantekening op de staat van dienst als het om een ambtenaar van de staat gaat. 2. Een toeslag van 2 procent op de belastingen die aan de staat worden betaald. 8. Verlies van 1 procent salaris voor •en ambtenaar van het rijk, de provincie of de gemeente. De eerste resultaten van d« stemming Eisenhower mag weer lopen WASHINGTON (U.P.I.). Oud president Dwight D. Eisenhower, die maandag aan zijn galblaas is geopereerd, heeft even mogen lopen. Volgens de artsen van het Water Reedlegerzleken- huis heeft het herstel van de 76-Jarige patiënt een zeer bevredigend verloop. Met de kerstdagen ls hij waarschijnlijk weer thuis. worden na negen uur vanavond ver wacht, het officieuze eindresultaat tegen drie uur vannacht. De officiële uitslag wordt pas op 3 Januari van het nieuwe Jaar bekend gemaakt. De Spaanse regering heeft een zeer intensieve campagne gevoerd om het volk tot „si" stemmen te bewegen. Een ondergrondse maar actieve oppositie heeft het kiezersvolk geadviseerd het stembiljet niet in te vullen of zich van stemming te onthouden. De regering heeft erop gereageerd met te verwijzen naar een wet uit 1907, die tot stemmen verplicht. Ze rekent erop dat 70 tot 100 procent „Ja"' zal stemmen. geweest die al eerder aan aanvallen had den bloot gestaan. Overigens ondervonden de aanvallers vrij veel afweer in de van raketten. Zowel Hanoi als Haiphong zijn omgeven door Russische raketstel lingen. Tass meldde gisteren dat de Ameri kaanse toestellen laag kwamen aanvlie gen en hun bommen lieten vallen op de arbeiderswijken aan de Rode Rivier. Er zouden veel doden en gewonden zijn Communistische quinrillatroepen hebben intussen een bilksemaanval gedaan op een olieopslagplaats in Zuid-Vietnam. Daarbij ging bijna een miljoen liter brandstof verloren. De opslagplaats is ge legen bij Tam Ky, 35 km ten zuiden vai de grote Amerikaanse basis Da Nang. ADVERTENTIE VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! Neem nu de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coo lant. Beschermt tegen vorst èn roest 1 Ga voor veilige koelsysteem service naar een Esso dealer 1 MET ESSO BENT U BETER UITI UTRECHT (ANP) „Door ccn tra ditionele opvoeding worden voor de jeugd nog maar al te vaak te krappe grenzen getrokken, waarbinnen de waarden lang niet altijd blijvende waarden blijken te ;ijn. Zodat vooral het meisje nog dikwijls te vergelijken is met een turende geit aan m paaltje" Dit betoogde mejuffrouw dr. A. de Waal, oud-staatssecretaris van O., K. en W., thans verbonden aan de bibliotheek school in Amsterdam, in Utrecht op het de vorming van de vrouwelijke jeugd gewijde congres van de katholieke cen trale vereniging voor geestelijke volks gezondheid. De maatschappij, aldus dr. De Waal, is slechts gediend met een toenemende enwichtige samenwerking van mannen vrouwen. Volgens haar mag het dan ook niet zo zijn, dat het aandeel van de v in het oplossen van de maatschap pelijke problematiek wordt beperkt tot de dienstverlenende en verzorgende beroe pen in de uitvoerende sector. Ze zal ook moeten deelnemen aan het doordenken de problematiek en het richting geven aan een constructief beleid. Daar bij moet er voor worden opgepast, dat er niet opnieuw een specifiek vrouwelijke rol ontstaat namelijk die van „vrijetyds- besteedster". De jeugd, zo zei mej. De Waal, zal moeten leren vrij te staan tegenover het culturele en sociale milieu, waarin zij verkeert met al zijn vooronderstelde onveranderlijkheid, vrij ook van de daar uit voortvloeiende „rolverdeling", die zich uit in de geijkte school- en beroepskeuze. Door de stroomversnelling waarin onze maatschappy zlc-h bevindt, wordt het „kiezen voor het leven" by voorbeeld van een opleiding of een beroep, steeds moei lijker. Dr De Waal meent, dat het ver- schynsel van de vertraagde definitieve keuze misschien eerder poistief dan nega tief moet worden beoordeeld, omdat het gaat om het leven in een „open" wereld. Het is nu meer dan ooit noodzakelijk, zo stelde ze, de Jongeren te begeleiden in de de groei naar hun volwassenheid en niet al te vaak niet van dit beeld zyn bevrijd. Dr. De Waal zei, dat voor de meisjes het gevaar niet zozeer schuilt in de groep die in haardracht, kleding en gedrag aan haar non-conformisme uiting geeft, maar veel meer bij de zielloze en zielige mode poppen die het toppunt van conformisme zijn naar het voorbeeld uit de reclame. Daarby komt. dat het reclamebeeld, even als de vele damesbladverhaaltjes, specu leert op de aantrekkingskracht van het probleemloos bestaan (het Amerikaanse Vrouw is meer dan groot kind te stuwen in de richting van onze vol wassenheid. De jeugd zal ook kritisch moeten leren denken. Dit ls geen gemakkelijke opgave, aldus dr. De Waal, omdat dat betekent dat men kritiek op zichzelf, op iedere autoriteit en op iedere „waarde" stimu leert. maar het Is absoluut noodzakelyk om de opgroeiende jeugd zich haar eigen verantwoordelykheld bewust te doen wor den en om haar te helpen tot een ver antwoorde dialoog met de wereld te komen, zy erkende echter, dat de weer stand tegen het opvoeden tot verantwoor de kritiek, zeker in confessionele kring, nog groot ls. Het traditionele vrouwbeeld moet aan een openhartige en kritische beschouwing worden onderworpen. Voor de opvoeders is dat moeiiyk, omdat zij zelf nog maar luxe-voorstad-vrouwtje'). Bovendien me nen veel mannen onder invloed van reclame en massacommunicatiemiddelen eveneens, dat het daarin vervatte vrouw beeld het type is waarmee zy rekening moeten houden, in de trant van „Zo zyn de vrouwen nu eenmaal". Vrijheid Eerder had de voorzitter van de ver eniging. prof. dr. F. J. J. Buytendijk, gesproken over de vorming tot vryheid. Volgens hem is deze vorming juist voor de vrouwelijke jeugd noodzakelijk, omdat in onze veranderde samenleving de gees telijke volksgezondheid kan worden be vorderd als aan de vrouw meer dan tot nu toe een leidende functie wordt toe bedeeld bij het herstel van de humane grondslagen van onze beschaving. Voor iedere vrouw en man, aldus prof. Buyten- dijk, is het feit, een menselijk wezen te zijn, belangrijker dan alle eigenaardig heden waardoor zij zich onderscheiden. Prof. Buytendijk vestigde de aandacht op een aantal mythen, dat ls ontstaan uit de sociale rolverdeling der seksen, waarbij de huishoudelijke bezigheden aan de vrouw zijn toevertrouwd. Deze mythen bewegen zich om de idee van het ..zwakke geslacht", dat ridderlijke bescherming, hulp en steun en voorzichtige raadgevin gen nodig heeft en altijd „ontzien" moet worden, omdat de vrouw er immers toe veroordeeld schijnt te zijn eeuwig een kind te blijven, ook al noemen wij haar in ons land nog niet „baby". Het is goed er aan te herinneren, zo zei prof. Buy tendijk. hoe negers en primitieve volke ren eeuwenlang als „grote kinderen" werden beoordeel en behandeld. Dr. C. J. B. J. Trimbos, hoofd van het wetenschappelijk bureau van de vereni ging. sprak over „veranderd vrouwen beeld" Hij zei, dat de vrouwenemanci patie het; traditionele vrouwbeeld nog maar weinig veranderd heeft. De status van de gehuwde vrouw is nog steeds geheel afhankelijk van haar man en niet van haar persoonlijke waarde. De waar dering van de man berust veelal nog op de erotische of moederlijke kwaliteiten van een vrouw. De vrouwelijke deelname aan het maatschappelijk leven is miniem. Er is een opvallende achterstand in algemeen vormend en beroepsonderwijs en liet toekomstperspectief van menig meisje reikt niet verder dan het (vroege) huwelijk. Belgisch blad: (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE. Abe Lenstra heeft ztfn zin gekregen. Het Belgische boulevardblad „Zondagsnieuws" heeft 't enkele weken geleden gepubliceerde artikel, waarin werd beschreven hoe Lenstra „aan goklust ten onder ging en in de gevangenis wacht op een voor hem smadelijk proces", deze week in dezelfde spectaculaire opmaak, her roepen. Dit is gebeurd nadat de advo caat van de ex-international de hoofd redactie van het blad schriftelijk som meerde Lenstra te rehabiliteren. Dit is dus gebeurd, met daarbij de volgende verontschuldiging van de zijde va redactie: Naar wij van de heer Abe Lenstra de bekende Nederlandse voetbalvirtuoos '■men, is er in onze uitgave een zeer betreurenswaardige vergissing geslopen voor wij ons ten opzichte van de heer Lenstra onmiddellijk willen veront- digenIn strijd met hetgeen in bijdrage werd vermeld, werd de he*r Lenstra naar hij ons meedeelt, niet aangehouden. De oorzaak van de ver gissing ligt bij onze Enschedese mede werker, die de juiste juridische bete kenis van het woord arresterenniet scheen te kennen en daardoor de fedacteur-titelontwerper op een dwaal spoor bracht. De heer Lenstra wijst tevens op, dat hij persoonlijk nooit deel heeft uitgemaakt van het beheer van de speelzaal, die te Ootmarsum werd ge sloten. Onze juristen stellen thans in erband met deze zaak 'n dossier samen. Wij zullen niet nalaten onze lezers ge beurlijk van de verdere ontwikkeling op de hoogte te houden." Toen wij mevrouw Lenstra haar an was wegens werkzaamheden buiten de Btad op de hoogte stelden van deze rectificatie, die de gehele achter pagina van het blad beslaat, zei zy: ,Dat het blad dit doet, is wel een bewijs dat Abe sterk staat. Ik hoop nu maar, dat al die mensen, die enkele weken ge leden het ophefmakende artikel lazen, ook inzien, dat er allemaal niets van waar is." Zoals overal ter wereld stijgt ook Finland 't aantal verkeersdoden on rustbarend, Finse studenten hebben en aanleiding in gevonden om op deze ietwat lugu bere wijze de weg gebruikers te at tenderen op hun verantwoordelijk heden. De op de lijkwagen geschre den zin betekent: Gestorven in het verkeer Oefende terreur uit in Dartmoor LONDEN, (AF.P Frank Mit chell. bijgenaamd „de gek met de byr, die als de „Samson van de Engelse misdadigers" wordt be schouwd vanwege zijn grote lichaamskracht, ls nog steeds voort vluchtig. Hij ontsnapte maandag uit de gevangenis van Dartmoor. HU was tot levenslang veroordeeld we gens roof met geweldpleging. Een grootscheepse klopjacht ls gaande door politie, leger en luchtmacht. In Engeland ls dit jaar nu reeds voor de 562ster keer een gevangene ontsnapt. Dit feit heeft grote beroe ring gewekt bij het publiek, een be roering die nog groter ls geworden door uitlatingen van zekere gevan genbewaarders in Dartmoor over het leven dat Mitchell in Dartmoor zou hebben geleid. Door zijn Herculische kracht hij tilde eens een politieauto met twee man erin op zou Mitchell een terreur onder zijn medegevangenen hebben uitgeoefend. Mitchell, die reeds eerder drie keer is uitgebro ken. zou als een vorst zijn behan deld. Zijn „hovelingen" waren steeds tot zijn dienst. Zij poetsten zijn schoenen, borstelden zijn kle ren en hielden zijn cel schoon. Mitchell beschikte zelfs over een ploeg verzorgers en masseurs. HIJ legde zyn „onderdanen" een schat ting op in de vorm van sigaretten en tabak, waarmee hij op zijn beurt weer „handel" dreef Maar het on geloofwaardigst is wel het getui genis van een caféhouder in de buurt van de gevangenis, die be weert. dar Mitchell de laatste maanden geregeld bij hem kwam drinken in de tijd, dat. hij veronder steld werd werk te doen van „mo delgevangenen" buiten de gevange nis. Het personeel van de gevange nis zou op de hoogte zijn geweest van de escapades van Mitchell, maar kneep een oogje dicht om de „bijlman" niet tegen zich in te ne- Een groep conservatieve Lagerhuis leden heeft gisteravond een motie Ingediend, waarin om een onmid dellijk onderzoek wordt verzocht naar de toedracht van Mitchell ont snapping. Gevreesd wordt dat Mit chell zijn Intrek heeft genomen in een boerderij of afgelegen woning en de bewoners als gijzelaars vast houdt. Dat ls bij vroegere ontsnap pingen altijd zijn ge woont® geweest. LINTHORST HOMANt „Proces Europese integratie is aan het vervagen" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Mijn bezorgdheid groeit dat we door toedoen van Frank- ruk en ook door tekortkomingen In het KSG-verdrag zelf het proces van werke lijke Europese Integratie zullen zien ver vagen tot een proces van Intern-gouvcr- nementelc coördinatie onder louter tech nische leiding van de Hoge Autoriteit en de commissies en met of zonder raadpleging van het Europese parle- Dit zei het Nederlandse lid van de Ho ge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, de heer Lint horst Homan, op een persconferentie in Den Haag. De heer Linthorst Homan zei dat men thans nog niet eens aan het begin Btaat van het gekoesterde ideaal van een ge meenschappelijke energlepolitiek in de KSG. Er is wel sprake van goede wil, maar de Hoge Autoriteit stuit telkens op de neiging om de zaken uit te stellen. Meer en meer worden nationale plannen opgesteld voor de kolenproduktie. Deze lijn moet worden omgebogen. „Gelukt het begin 1967 een gemeenschappelijke lijn te vinden, dan is er veel gewonnen gelukt dit niet, dan wordt de situatie hoogst ernstig, aldus de heer Linthorst Homan. „Er is een vaste beleidslijn no dig waaraan men houvast heeft voor het verminderen van de kolenproduktie, be halve misschien voor cokeskolen. De cokeskolen blijven noodzakelijk voor de staalproduktie". Verdediger vraagt vrijspraak: (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT. De verdediger van de 29-jarige veehandelaar Gerrit de G. uit Groot-Animers, die verdacht wordt van de moord op zyn neef, is niet over tuigd van de schuld van zyn cliënt, die hardnekkig ls blyven ontkennen. Zoals in een deel van onze oplage van giste ren gemeld, eiste de officier 15 jaar met aftrek. In een byna drie aur du rend pleidooi heeft verdediger mr. ten Holter gepoogd de beschuldigingen te ontzenuwen en tenslotte vrijspraak gevraagd. Het bewys van Gerrits daderschap kan niet worden gegeven. Er kan noch van wettig, noch van overtuigend bewijs worden gesproken. Kan iemand die in telligent zo ondermaats ls, die zo lang- i werkt een dergelijk misdrijf ple- en afwerken in zo korte tyd, om de daad dan af te dekken door het ver haal dat hij verzon, vraagt mr. ten Holter zich af. Deze daad vergde meer fantasie van Gerrit dan hy in zyn gees- teiyke bagage meedi'aagt. Mr. ten Holter komt in zijn scherpe aanvallen op het openbaar ministerie onder meer met twyfels over de waarde van de reconstructie op Katendrecht de confrontatie van de Utrechtse taxichauffeur met Gerrit de G. De ver dediger voert ook indicaties aan die in de richting van een andere verdachte dan Gerrit wijzen. Er zyn géén sporen gevonden op de verdachte zelf van een gevecht, dat toch zeker plaats zal moe ten hebben gehad met Arle Blokland. In de auto van Blokland zyn ook al geen sporen van Gerrit gevonden, houdt mr. ten Holter de rechtbank voor. De verdediger vraagt zich ook af of Gerrit de G. wel de laatste klant was op de ïyst van Blokland op tien december van het vorig jaar. Mr. ten Holter, kan, dat is duidelijk, nog niet loskomen van de aanvankelijk ook door de politie ge bruikte theorie, dat het misdryf een zaak van meerdere personen is geweest. Laten we niet vergeten, dat er de tien de december zoveel gebeurd is in zo korte tijd, zegt Gerrits advocaat. De officier van justitie mr. W. A. de Saint Aulaire ziet in zyn requisitoir niemand anders dan Gerrit de G. als de dader van het misdrijf. Mr. de Saint Aulaire draagt daarvoor veel bewys- materiaal aan. Zo noemt hy de bloed sporen in de stal van Gerrit de G., de bloedsporen op de aardappelen, de pertinente herkenning van de Utrechtse taxichauffeur, de vondst in de put vlak bij het huis van Gerrit, de colbertjas met daarin het in een dwangbevel ge wikkelde mes en dan de handschoen, die ook in de put werd gevonden en waarvan later de bijbehorende tweede werd aangetroffen in Gerrits huis. Uit spraak- 23 december. NA ONGELUK DOORGEREDEN Autobestuurder gearresteerd BAARN (A.N.P.). In Amersfoort heeft de politie de 24-Jarige huisschilder C. R. gearresteerd. De man zou, na bij een verkeersongeluk betrokken te zijn geweest, waarby een moeder van elf kinderen om het leven kwam, met ge doofde lichten zyn weggereden en zich verder niet meer om zyn slachtoffer hebben bekommerd. In een welland te Soest heeft R. de dag na het ongeluk met zijn broer de beschadigde auto ge repareerd. Hy had kort na het ongeval ln Amersfoort een nieuw spatbord go- kocht. Enkele mensen, die getuige van de reparatie zyn geweest, hebben de politie op het spoor van R. gebracht.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5