Glaasje op renners H In heel Benelux Voor Jan Legrand is de lol er al af Toon Hermans schoot in RAI-gebouw weg voor sportieve happening Geen herhaling Vascodrama 55 55 Borrel niet enige boosdoener RECHTBANKZITTING Psychiater: Gerrit de Ophoping TOT HALF ELF 'S AVONDS G. is niet te doorgronden bezwarende verklaringen DINSDAG 13 DECEMBER 1966 DE LEEDSE COURANT PAGINA 7 i sportredactie) AMSTERDAM Terwijl een naar verse after shave ruikende Kurt Vyth iedereen die op merkte, dat hij zijn zesdaagse zaken keurig voor elkaar heeft, groot gelijk gaf, waagde iemand het zeer bescheiden op te merken „dat er geen barst van deugde". Hij verspreidde een mysterieus luchtje, dat van zijn leren jack bleek te walmen. Hij dronk geen sherry, zoals de met zorg opgepoetste gasten van Kurt Vyth, maar slokte hoorbaar prikkel- Amateur Bruin maakte lelijke val Beneden, langs de baan. renden ver zorgers en mecaniciens vol ij ver rond. Ze doken in cabines waarop de namen ston den van coureurs als Roncati, Raynal. Lelangue, Debakker, Seeuws. Jan Legrand schudde het hoofd. „Wat hebben ze aan die mannen? Denk je dat daar mensen voor komen? Weet je wanneer er extra volk zou zijn? Als ik hier fietste. Met Joop Captein bijvoorbeeld. Een echt Am sterdams koppel. Enfin, het is niet zo- Als ze maar weten dat ik hier de hele week geen stap meer binnen zet. Kurt Vyth keek er niet bedroefd om tijdens zijn stijlvolle ontvangst. De ge lette acrobaat op het. slappe koord van de wielrennerij trad zijn visite grijnzend tegemoet en drukte met twee handen te gelijk toegestoken vingers. Aan het begin van de zesdaagse maakte Kurt Vyth een zekere indruk. Zijn gebaren deden heel wat kalmer aan dan die van manager Piet Liebregts. In de uren dat de zesdaagse gister avond warm draaide, stak deze assistent beide handen omhoog voor het slaken van de kreet: „Ik weet niet meer hoe ik het heb. Als dit achter de rug is, ga ik drie weken met vakantie". En toen moest de zesdaagse nog beginnen Buiten verdrongen de eerste mensen zich voor de deuren van het RAI-gebouw en drukten hun neuzen plat tegen het koude glas. Twee agenten te paard en een harmonikaspeler hielden er de stem ming in, Precies om zeven uur mochten de poorten open, had Vyth bevolen. De geüniformeerde mensen schoven zeven seconden eerder de knippen los. Het volk stroomde binnen en klauterde in een vol- verwachting-klopt-ons-hart-stemmlng op de naar nieuw hout ruikende tribunes. De bezetting was nog magertjes en dat bleef zo. Gapende gaten 'Om tien minuten voor tien, toen Kurt Vyth zjjn toespraak begon met een „Hier stalk, ik kon niet andersbleken de gapende gaten onvoldoende gevuld met Jieden die de goedkoopste plaatsen wilden en op het middenterrein terecht kwamen, met genodigden voor wie fraai uitgedoste loges gebouwd waren. Precies twee minu ten na Vyths toespraak legde Toon Her mans aan voor het startschot. Tweeën twintig profwielrenners begonnen zonder Jan Legrand aan de eerste na-oorlogse zesdaagse in Nederland. Of, zoals Kurt Vyth ln zijn voorwoord van het program maboek schrijft: „een sportieve happe ning". Amsterdams ex-politiecommissaris Van der Molen was er ook. Amper een uur na de knal die Toon limonade. Hij siste venijnige opmerkingen tussen zijn smalle lippen. Hij was Jan Legrand. Hij had gistermiddag de stoute suède schoenen aange trokken en was in gezelschap van zijn fietsen maker naar de RAI getogen. „Voor mij deugt er niets van", zei de Amsterdamse wielrenner. De fietsenmaker knikte, want dit moest dan toch eindelijk maar eens in de krant. „Kijk", mopperde Legrand, „ik vind dat ik in deze zes daagse had moeten zitten. Het is me beloofd door Piet Liebregts. Als je kampioen bent, zei Piet, schuiven we je er wel tussen." Legrand werd kampioen profstayers. De traktatie van de zes- ADVERTENTIE) Hermans met gemak uit het startpistool los kreeg, vielen de eerste „slachtoffers" van de zesdaagse. De koppels Captein- Debakker en Roncati-Raynal waren toen al op een ronde gefietst- Op de eerste avond trok de zesdaagse slechts tweeduizend toeschouwers en dat was bepaald teleurstellend. In de eerste uren zagen zij felle jachten, maar geen koppels die een voorsprong konden Voor het begin van dit beroepswerk maakten de amateurs het eerste deel van hun programma af. Voor de Andijker Gerrie Bruin betekende dat meteen ook het einde van de toekomstzesdaagse "want hij kwam te vallen en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Daar consta teerde men een hersenschudding. Michiels won de eerste drie kwartier en kreeg vfjf punten. Zijn naaste belagers Pijnen en Kipping. finishten op een ronde. AMSTERDAM De financiële steun aan De Volewijckers duurt voort. Nadat twee grote industriën in Amsterdam noord, een schenking hebben gedaan, heeft de Diemense Accufabriek Acifit, waarvan Kurt Vyth eigenaar is, de club voor 1967 een bedrag van 5.000 gulden toegezegd. Ook tijdens de zesdaagse in het nieu we RAI-gebouw wordt De Volewijckers niet vergeten. Voor vanavond en don derdagavond is een premierit ingelast, waarbij het publiek het ingezet bedrag kan verhogen. De winnende renner draagt de premie af aan De Vole wijckers. Gewapend met startpistool heeft Toon Hermans gisteren op de late avond tweeëntwintig profrenners, die gehoorzaam begonnen te fietsen toen het schot viel, aan het werk gezet voor de eerste naoorlogse Amsterdamse zesdaagse. MINISTER WITTE: DEN HAAG (ANP) De ter beschik king staande gegevens wijzen er niet op, dat zich binnenkort in de bouwnijverheid meer gevallen als dat van de Vascomij N.V. zullen voordoen. Bij navraag is ge bleken, dat de uitlating in het blad van de bouwwereld „Cobouw" („Op dit moment maken wij ons ernstige zor gen over het feit dat in ons land meer van dit soort drama's in het verschiet liggen"), meer een algemeen waarschu- wehd karakter had, dan dat zij verwees naar een aantal concrete gevallen. Dit zegt de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, de heer Witte, mede namens z(jn ambtgenoot van Economische Zaken, de heer Bakker, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Jager (CPN) over moeilijkheden ln de bouw wereld. daagse-organisatie bleef achterwege. Intussen schafte Legrand zich voor ruim duizend gulden extra-materiaal aan. Het staat nu in 'n schuurtje en wacht op de zesdaagse van Antwerpen. „Ik ga eens met Theo Balemans praten, misschien wil die me wel hebben. Ik weet niet waarom het hier niet lukte. Gaven ze maar een reden op. Als ze zeiden: Legrand, jongen, je gezicht bevalt ons niet, dan wist ik tenminste waar ik aan toe was. Ik weet niet waarom het hier niet lukte. Ik weet ook niet waarom het nergens lukt." Post speelde met zijn tegenstanders (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De schifting heeft zich al gedeeltelijk voltrokken. Felle jachten en grimmige koppelwedstrijden brachten in de Zesdaagse van Amsterdam drie koppels aan de leiding. Patrick Sercu handhaafde zich met wegrenner Jai Janssen in de voorste rijen. Het op zui vere souplesse afgestemde Deense duo Lykke en Eugen bleef bij en de gevreesde Post en Pfenninger hadden weinig m de eerste avond te domineren. Het drietal ploegen werkte zich los voor een uitermate gering aantal toe schouwers. In totaal passeerden ruim 2.000 mensen de loketten en dat was be slist veel minder dan men gehoopt had. was in de nachtelijke uren, toen Pe ter Post zijn superioriteit achter de knet terende dernies andermaal demonstreer de. Hy won met groot machtsvertoon de half-uurserie die buiten het zesdaagse klassement valt. Hij kwam na de aflos sing in de piste en trof er als grootste tegenstanders Palle Lykke en Patrick Sercu. Post speelde met ze. Uitdagend langzaam trapte hij rond, Lykke de lol :en ronde voorsprong gunnend. Voor het goedmaken van de achterstand had hij minder tijd nodig dan zijn kleine vriend uittrok om de voorsprong op te bouwen. Alleen Patrick Sercu kon dit geweld beantwoorden, maar in de slotfaze raak te hij los van de dernie. Van belang wai dat niet meer, want de premie werd uit gevochten tussen Post en Lykke. Tot de laatste twee minuten gaf Peter Post zijn tegenstrever de ruimte. Hij wilde d« 2.000 kaarthouders belonen voor hur moed en maakte van deze eerste dernie- cours een aardig spektakel. De tiental len meters die. hem van Palle Lykke scheidden, maakte Post in de laatste ronden met veel bravour goed. Dat mo ment leverde de énige sfeervolle minu ten op in deze nog jonge zesdaagse. Wet lijkbezorging blijft liggen wijziging van de wet op de lijkbezorging hoewel het gereed ligt niet door minister Verdam (Binnenlandse Zaken) bij de Tweede Kamer worden ingediend. Als motivering daarvoor geldt de beperkte taak, die het kabinet zich in deze overgangsperiode gesteld heeft, aldus blijkt uit het antwoord van minister Verdam op desbetreffende vra gen van het Tweede-Kamerlid Scheps (P.v.tLA.). Het bedoelde wijzigingswetsontwerp beoogt in beginsel gelijkstelling tussen begraving en verbranding tot stand te brengen. Los daarvan is thans een alge hele herziening van de wet op de lijk bezorging in voorbereiding. Pater Huigens kerkmuziekschool overleden (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Op 88-jarige leeftijd ls ln het franciscaanse klooster te Katwijk, waar hij rustte, overleden pater dr. Cae- cilianus Huigens O.F.M., die voor de kerk muziek zijn leven lang zich bijzonder erdlenstelijk heeft gemaakt. Hij stichtte ln Utrecht de kath. kerkmuziekschool, aarvan hij de eerste directeur was. Pater Huigens werd al ln zijn jeugd opgeleid ln de muziek door zijn vader, die langer dan een halve eeuw organist is ge weest in Bolsward. Als jongen van tien kon de overledene al aardig op het orgel uit de voeten. Na zijn intrede bij de franciscanen en zijn priesterwijding stu deerde hij muziek in Aken en Wenen en gaf hij zijn ordegenoten muzikaal onder richt. In 1914 volgde zijn promotie tot doctor ln de muziek. Zijn ijver voor ver betering van de koorzang dreef hem als docent naar vele orden en congregaties en leidde ln 1925 tot de oprichting van de kerkmuziekschool, die hij met persoonlijke opofferingen uit de grond heeft gestampt en waarvan hij tot zijn 70e Jaar directeur bleef. Ook op het Amsterdams conserva torium gaf hij lessen. In 1948 trok pater Huigens zich terug uit het actieve leven. Hij verbleef toen enige jaren ln Den Haag voor archief studies en nam daarna zijn Intrek ln het Katwijkse klooster. Composities en publikaties van zijn hand zijn lang dien blijven verschijnen, omdat hij tot het laatst to ehart en verstand aan de muziek ls blijven geven. (ADVERTENTIE) U, die 1 januari de inkomensgrens overschrijdt zult, omdat u dan niet meer verplicht verzekerd bent bij uw ziekenfonds, voor eigen rekening een ziektekosten verzekering moeten afsluiten voor uzelf en uw gezin. En waar kunt u dat beter dan bij het Het Zilveren Kruis? Deze stichting zonder winst-oogmerk geeft u een zeer goede dekking (onlangs nog aanzienlijk uitgebreid) voor een zo laag mogelijk gehouden premie! 7ll\/(TD[rN| ZILVEREN? KRUIS BETAALT HET ZIEKENHUIS! Stichting Het Zilveren Kruis - individuele en kollektieve verzekeringen tegen de kosten van ziekenhuis- en sana- toriumverpleging; specialistische hulp; huisartsenhulp met genees- en verbandmiddelen. Het Zilveren Kruis heeft vestigingen te Alphen a/d Rijn, Delft, Dordrecht, Gorinchem. Gouda. Haarlem, Maassluis. Mijdrecht. Vlaardingen, Woerden, Zaandam. Zeist en Zwijndrecht. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij de atdeungen: „Alphen en Omstreken". Raadhuisstraat 102 te Alphen a/d Rijn. tel. 01720-3342. of de Centrale Afdeling, Noordeinde 17 te Leiden, tel. 01710-42441. (Van onze correspondent) BRUSSEL „Blijkens een onderzoek van het NIPO onder een willekeurige groep automobilisten was 90 percent van de ondervraagden het eens met het advies om zich na meer dan twee glaasjes door een ander te laten rjjden. Voorts geven cijfers van het CBS een voorzichtige in- dioatle, dat de actie „glaasje op" van In vloed ls geweest op het weggebruik ln Nederland. Ze toonden namelijk aan, dat het aantal vervolgingen wegens rijden on der Invloed over het eerste halfjaar van 1966 vergeleken met dezelfde periode in 1965 afnam van 3.574 tot 3.496." Dit bemoedigende resultaat Werd gister middag te Brussel bekendgemaakt door de secretaris van het verbond voor veilig verkeer, Jhr. mr. H. van Holthe tot Ech ten. Dat men er echter nog lang niet is. bewees zijn aanwezigheid ln de Belgische hoofdstad, waar hQ met de feestdagen voor de deur een tweede .glaasje op- actie" ten doop hield. Ditmaal gaat het in Beneluxverband een primeur, want het ls voor het eerst, dat de zusterorgani saties van België en Luxemburg voor een gezamenlijk initiatief Inhaken bij het Ne derlands verbond. De heer Van Holthe tot Echten zei hier over: „De samenwerking tussen de ver schillende veilig verkeersorganisatles ln West-Europa heeft zich tot nu toe beperkt tot studieconferenties. Ik meen echter, dat de theoretische uitwisseling van ervarin gen meer betekenis kan krijgen, wanneer voor de hand liggende praktische samen- (ADVERTENT1E) werkingsmogelijkheden ter hand worden genomen. Geen van de EEG-landen be schikt over voldoende financiële midde len om de verkeerscatastrofe door middel van een maximale inspanning een gun stige wending te geven. De nu van start gaande Benelux actie roept daarom de vraag op, of de EEG- landen zich niet ernstig zouden moeten be raden over de wenselijkheid van een ge zamenlijk fonds, waaruit gecoördineerde, geldenbesparende activiteiten voor de aan pak van de Westeuropese verkeersramp kunnen worden gefinancierd." De groots opgezette persconferentie, waarop geen facet van de actie „glaasje op" onbelicht bleef, bezegelde ln Brussel het piepjonge Beneluxpact tegen de draak van de verkeersonveiligheid. Zo ontbrak niet de heer A. Merk, die ln z(jn kwaliteit als secretaris van het bedrijfschap Horeca beroepshalve de wenkbrauwen fronst bij het horen van de populaire slagzin „glaas je op". „In 1964 waren er 2.375 verkeers doden", betoogde hy. „Daarbij was slechts in 12 gevallen alcoholmisbruik de schuld - 0,5 percent. Bij de ernstig gewonden het zelfde beeld: 36.985. waarvan slechts 56 gevallen, ofwel 0,16 percent aan alcohol misbruik geweten moest worden. Natuur lijk is ook het bedrijfschap Horeca tegen dronken automobilisten, maar anderzijds moet men het accent niet te eenzijdig leggen. Wij moeten waken voor een angst psychose tegen de borrel en niet verhelen, dat 99 percent van de ongelukken, waar bij doden of ernstig gewonden vallen, een andere oorzaak hebben, waartegen ook acties nodig zijn. Het geldt zeker ln Ne derland dat het laagste drankgebruik ln heel Europa heeft." „De campagne „glaasje op' zal ln Neder land ondersteund worden met 12.500 af fiches, 70.000 plakplaatjes. 20.500 raam biljetten en 2000 wandkranten", kwam verbondsvoorllchter F. van Paasschen ver volgens verklaren. „ZIJ zullen hangen ln taxi's, bussen, trams en treinen. Duizen den slijterijen zullen bierviltjes uitdelen met de karikatuur van het bekende dron ken mannetje. B vele honderden ben zinestations krygt men plakplaatjes uitge reikt en de televisie ondersteunt de actie met korte, lichtvoetige films." ALLEEN TAXI'S Wat staat er tegenover? Hoe komt die man, die wijselijk besluit niet te rijden, wanneer zijn glaasje op is,' toch thuis? Hierover kon het verbond tot zijn spijt geen optimistische dingen laten horen. De Ned. Spoorwegen zijn machteloos die laten met de feestdagen zelfs 4no treinen uitvallen. De streekvervoersbedrijven stel len Incidenteel extra-diensten na midder nacht ln, maar dit geschiedt zeer spora disch, omdat ze niet rendabel zijn. Voor de elf gemeentelijke vervoersbedrijven ln grote steden liggen de zaken al niet roos kleuriger. De feestgangers zullen het dus Tsjech leidt in Liverpool Liverpool De Tsjechische scheids rechter Josef Krnavek zal morgen avond in Liverpool de returnwedstrijd Liverpool-Ajax van het toernooi voor landskampioi genoten Spotak er de achtste finales m de Europese beker aen leiden. Zijn land- Hartmann assisteren Liturgische kalender WOENSDAG 14 december: Quater temperwoensdag. Mis Rorate. Paars. Of: Gulden mis. Votief- mis Rorate van O.L. Vrouw. Gedachtenis van de quater temperdag. Prefatie van O.L. Vrouw. Wit. Universitair Mieuws ..y^ECHT. - Aan de rijksuniversiteit i (Oegstgeest); seml-j Nlkkels (Was- 1-etden is g« ranse taal te* (Den Haag). Aan de rijksuniversiteit te agd voor het doctoraal examen letterkunde: mej. L. E. Kos- DORDRECHT Tot half elf 's avonds heeft de rechtbank te Dordrecht zich gisteren op de eer ste dag van het proces tegen de 29-jarige veehandelaar Gerrit de G. uit Groot-Ammers beziggehou den met het horen van niet min der dan twintig getuigen, die het openbaar ministerie moeten steu nen in haar bewijsvoering, dat de veehandelaar vorig jaar 11 decem ber zijn neef, de 26-jarige foura- gehandelaar Arie Blokland om het leven heeft gebracht. De verdach te is tot op heden steeds blijven ontkennen. Gisteren stapelden de belastende verklaringen zich ech ter met het uur hoger op. De zitting werd vanmorgen voortgezet met het horen van prof. Kloek, genees heer-directeur van de centrale observa tiekliniek, in wiens kliniek Gerrit de B. zes weken werd geobserveerd. President: „Is het mogelijk, dat de verdachte jaloers was op het slachtof fer? Zag hij Blokland misschien als de man. die wel geslaagd was in het leven?" Prof. Kloek: „Dat .ls tamelijk waar schijnlijk." De mening van de psychiaters is, dat Gerrit de G. van jongsaf aan te kampen heeft met een geestelijke stoornis, die hij steeds met alle macht heeft geprobeerd te camoufleren. Andere conclusies uit rapport over Gerrit de G.: „HIJ is niet te doorgronden. In de kliniek toonde Gerrit de G. zich passief, fantasieloos en star. Hij denkt en doet langzaam." De president vindt het een pluspunt voor de verachte, dat hij getoond heeft zich steeds aan de kant van de zwakke te scharen. In het rapport staat als één van de weinige feiten uit het leven van Gerrit dat hij ziche ens erg boos maakte, toen z\jn vader een katje dood sloeg. „Maar de hemel mag weten, wat er gebeurt als het gaat overkoken bij een man, die zich eerder niet aggressief heeft getoond", vraagt prof. Kloek zich af. H(j komt ten slotte tot de conclusie, dat Ger rit de G. het feit zo hij het misdrijf heeft gepleegd in verminderde mate toe te rekenen valt. De patholoog-anatoom dr. Zeldenrust had bij de aanvang v-n de zitting reeds verklaard, dat de verwondingen (twee steken in de borstkas, een snijwond in de hals, twee breuken van het strot tenhoofd en negen zware slagen op het hoofd) er dudelijk op wijzen, dat de man die deze verwondingen had toe gebracht zeker de opzet had gehad Arie Blokland te doden. Een andere getuige-deskundige, dre. J. Verburgt, scheikundige bij het ge rechtelijk laboratorium te Den Haag, die zich had bezig gehouden met een onderzoek naar de herkomst van het ge vonden bloed, zei, dat in vrijwel alle gevallen was komen vast te staan dat het hier mensenbloed betrof, dat van Arie Blokland zou kunnen zijn, gezien de overeenstemende bloedgroep. „Het is waarschijnlijk dat op de aardappelen, die ln de boerderij van Gerrit G, waren aangetroffen, een bebloed mensen lichaam heeft gelegen", concludeerde dre. Verburgt. Gerrit G. reageerde: „Er heeft een koe met een bebloede poot op de aardappelen gelegen". Drs. Verburgt: „Er ls vastgesteld dat het mensenbloed was. Mensenbloed was ook gevonden op de planken in de stal en op een in de stal gevonden spijkerbroek. Het was geen bloed van Gerrit G. Dwangbevel Ruim een week na Gerrit» arrestatie werden uit een put, enkele honderden meters van z(Jn boerderij een spijker broek, een colbert, een blauwe trui, een wollen sok en een handschoen opge- dregd. De politie was gaan dreggen na een tip, dat men Gerrit b\j de put had gezien. In de rechterzak van de spijker broek zat een mes, gewikkeld In een dwangbevel van de belasting. „Geen van die spullen ls van mij", zei de verdachte gisteren. Niet erg gunstig voor de veehande laar was het feit, dat een schriftkundige later vaststelde dat het schrift op het dwangbevel duidelijk overeenstemde met het handschrift van Gerrit zelf. Nog meer wantrouwen jegens de man uit Groot-Ammers: de politie vond op de zolder van zijn boerderij een handschoen, die blijkens het Ingenaaide nummer hoor de bij de handschoen die in de put werd gevonden. Ex-verloofde Als getuige werd ook nog gehoord de 28-jarige Johanna, ex-verloofde van Ger rit, Onder ede verklaarde zij onder meer, dat zU het mes, dat by het dreggen in de put werd gevonden, al kende, zy kwam het tegen in de zak van Gerrlts suède Jas. Toen zy haar verloofde vroeg waarom hy met een me» op zak liep, had Gerrit geantwoord: „Het is de laat ste tyd zo gevaariyk op straat, daarom". Tijdens het verhoor van Johanna kwam heel even de vraag, waar de achtduizend gulden waren gebleven die Arie Blok land by zich moest hebben gehad toen hy werd gedood. Johanna vertelde dat Gerrit haar, kort na het misdrijf, had verteld over nogal wat zwart geld te beschikken. Toen zy vroeg hoe hij daar wel aan kwam. had Gerrit haar laten weten dat zy daar niets mee te maken had. Even na half elf sloot de president de eerste zittingsdag. grotendeels met taxi's moeten doen. Het verbond ziet ln, dat dit een kostbare op lossing is en juicht het toe. dat de re gering een wijziging ln de structuur van het taxiwezen bestudeert, waardoor de ta rieven naar beneden zullen kunnen, maar kan het verder ook niet helpen. In ieder geval, redeneert men, ls een taxirit aan zienlijk goedkoper dan een overtreding van het beruchte artikel 26. Daarop staat Im mers, zelfs zonder dat er sprake is van een verkeersongeval, maximaal drie maan den gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor maximaal vijf jaar. Bijna 6000 automobilisten kwamen vorig jaar om deze reden voor het hekje een getal dat een massaal beroep op de weg gebruiker, zeker met de feestdagen voor de boeg, ten volle rechtvaardigt. Bij wijze van geheugen en geweten geeft het verbond de volgende cijfers. Een Amerikaans onderzoek heeft aangetoond, dat de kans op een verkeersongeluk by een bloed-alcoholpercentage van 1.5 pro mille 25 maal zo groot ls al6 bij een bloed- alcoholgehalte van 0. Voorts is proefonder vindelijk bewezen, dat by een groot aantal personen bij een gehalte van 1 gram al cohol per liter bloed de opmerkingsgave met 35 percent, de reactietijd met 17 per cent en de vaardigheid tot Juist handelen met 10 percent vermindert. SLECHTER In België staan de zaken er nog aan- zienlijk slechter voor dan ln Nederland, zo bleek uit de uiteenzetting, die de secre taris-generaal van het ministerie van Justitie, de heer Cornll, gaf. „In 1964 heb ben de rijkswacht en de plaatseiyke po litie 7.047 bloedproeven verricht Ln Bel gië", zei hij. „Analyses die hierop werden uitgevoerd, hebben by 1.879 bestuurders een alcoholgehalte aangetoond van 1,5 tot 1.99 gram per liter bloed, by 2.514 bestuur ders werd een alcoholgehalte vastgesteld van 2 tot 2.49 gram en by 1.510 bestuur ders werd een alcoholgehalte vastgesteld van meer dan 2,5 gram. Eveneens over het Jaar 1964 kunnen 6.693 ongevallen ln België ongetwyfeld toegeschreven worden aan dronkenschap achter het stuur. WIJ spreken nu maar niet over de ongevallen, waarvan men niet precies de werkeiyke oorzaak kent. Het resultaat was 85 doden, 1.113 zwaar- en 2.717 licht gewonden." De oplossing, die onze zuiderburen gevonden hebben, werd eveneens door secretaris-generaal Cornll belicht. „Het ontwerp dat de regering ln de maand juni heeft neergelegd by het par lement, heeft een compromis gekozen, dat de wet vervolledigt door onder meer een eerste verdedigingsmiddel tegen de dron kenschap achter het stuur ln het leven te roepen. Hiertoe wordt een preventieve maatregel ingesteld, die zonder straf blijft en geen spoor nalaat in het gerechtelijk dossier. Deze maatregel zal toepasselijk zijn vanaf een gehalte van 0,8 percent, wat het gevolg ls van een belangrijke consumptie van alcohol. Aangezien het noodzakelijk ls onmiddellijk het alcohol gehalte vast te stellen, ls de ademtest ln het leven geroepen. De bestuurders van voertuigen zullen dan ook onverwacht verplicht worden in het bekende zakje te blazen. Als de ademtest een gehalte van meer dan 0.8 percent aanduidt, zal de be stuurder ter plaatse vastgehouden worden gedurende 2 tot 12 uren, maar om de 2 uur zal hij een nieuwe ademtest mogen vragen. Hij zal vrijgelaten worden, zodra zijn alcoholgehalte 0.8 percent of minder bedraagt. Als hy dit verkiest, mag hy Etyn voertuig ook achterlaten o- Jer bewaking van de politie en weg gaan. In dit geval echter zal bloed afgenomen worden om na te gaan of de Intoxicatie niet hoger ligt dan 1.5 percent, hetgeen vervolging op grond van de wet zal inhouden." Secretaris-generaal Cornll meent dat deze wet er ongetwyfeld toe zal bijdragen een gunstig klimaat In het leven te roe pen Men kan het volgens hem beschou wen als een propagandamiddel, dat ge steund wordt door een uetteiyke dwang om de chauffeurs bewust te maken van het gevaar van alcoholgebruik. De steek proeven met de ademtest zullen de chauf feurs, die eraan onderworpen worden, slechts weinig hinderen. Het gebeurt nu reeds, dat automobilisten tot stilstand ge bracht worden om de remmen of lichten na te zien of om de Uientiteltsstukken te controleren. Indien het gehalte hoger ligt dan 0.8 percent zal tydeiyke Immoblllsatie van de chauffeur of van het voertuig vaak heel vervelend tyn voor de betrokkenen. Maar deae hinder kan volgens secretaris generaal Cornll niet als overdreven wor den beschouwd, wanneer men het afweegt tegen het gevaar, dat de chauffeur zal betekenen, wanneer hy onmlddeliyk terug achter het stuur sou mogen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7