Groots spelend Ajax deklasseerde sterrenformatie van Bill Shankley WEDSTRIJD GING DE MIST IN, LIVERPOOL OOK N.S.F. stelde weer zes ton beschikbaar Met tien man ging het ook Vanachter het mistgordijn BIJ EUROPESE BILJARTTITEL PENTATLON 6-4 FAVORIET Doggen reclde Nederland-A Holl. Sport contracteert Joego-Slaaf DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze sportredactie AMSTERDAM Twee seizoenen geleden liep Cees de Wolf nog in de kleuren van de eerste klas amateurvereniging Purmersteijn. Toen Piet Keizer tijdens de „retraite" van het Ajaxteam bij een partijtje tafeltennis weer door zijn enkel ging, die hij in de interland tegen Denemarken had geblesseerd, nam trainer Rinus Michels resoluut dit besluit: de honderd procent fitte De Wolf linksbuiten in plaats van risico nemen met Keizer. Drie minuten nadat het roemruchte elftal van En Ajax hield ook stand na de rust, toen de mist zo dik was geworden dat alleen aan de reacties van het publiek was op te maken waar de bal was. Henk Groot kreeg zijn beloning in nog een vijfde doelpunt en juist toen Ajax dacht dat de kittige Italiaanse scheidsrechter Antonio Sbadella zou affluiten, vond back Lawler een gaatje om ten minste de eer te redden, zoals dat heet. Maai er viel al lang geen eer meer te behalen. Liverpool was ten gronde gegaan tegen een ploeg, die veel meer kwaliteit had, die zich geen zier aantrok van de grote naam van de tegenstander en die zo snel en wervelend aanviel, dat grote Ron Teats vertwijfeld naar grove charges greep. Zoals ook Stevenson deed, en Smith die door Sbadella officieel werd gewaarschuwd. Er deden in de „wandelgangen" de vreemdste geruchten de ronde. Er zou een half uur later worden begonnen. De scheidsrechter zou nog wat willen wach ten. Maar om kwart over acht brak er een gejuich los, zoals op de Nederlandse voetbalvelden zelfs in de glorietijd van Feijenoord nog nooit werd gehoord. Op de tribunes zaten geen „neutralen". En de weinige, die er onder de vijfenzestig duizend mochten zijn, werden eensklaps vurig Ajax-aanhanger toen Cees de Wolf met zijn kopstoot de ploeg van de Mer- seyside een ongelooflijke dreun had Ver kocht. Wie heeft ooit gezegd dat Neder land niet kan zingen? Het „hand in hand" (maar dan „voor Ajax 1") schalde als uit één keel. Er zat een man op een trompet steeds dezelfde deun te schette ren en zijn instrument sloeg over van pure vreugde bij dat schuttersfestijn. Want dat was het. Onder de peuterige pitjes die vergeefs trachtten hun duizen den „kaars" door de grijze deken te prie men, voerde Ajax een spektakel op dat in de annalen van het Nederlandse voet bal met gouden letters en in die van het Engelse soccer met diepzwarte inkt zal Liverpool de gesluierde grasmat van het Olympisch Stadion had betreden, stond Ajax met 10 voor. Doelpunt van Cees de Wolf, die pas eenmaal in de Amsterdamse hoofd- ploeg een plaats had gekregen. Juist in dit grootse duel, waarin een doelpunt van zo grote waarde was dat de hele ploeg zich er aan kon koesteren en met onnavolgbare ener gie de gevreesde formatie uit Liverpool te lijf kon gaan, kwam die debutant-op-een- wedstrijd-na met zijn treffer. Bill Shankley, de stoïcijnse Brit, die vlak voor de wedstrijd in knauw-Engels had verklaard dat zijn ploeg mikte op een gelijkspel, om dan op Enfield Road radicaal toe te slaan, was er nog niet ondersteboven van. Maar toen hij na drie kwartier door de plastic-loopkooi tussen zijn spelers in naar de catacomben verdween en iemand tegen hem riep: „Nou?", verstond hij dat drommels goed. Hij wierp een vlammende blik op de man, stak zijn handen nog dieper in zijn broekzakken en beende woest weg. Wat moest hij ook zeggen Zijn ploeg stond met 40 achter. Zijn ploeg dreigde naar een (ADVERTENTIE) worden bijgeschreven. Liverpool werd overklast op een verschrikkelijke ma- Roger Hunt, de schutter in het we- reldtoemooi, kwam tot één enkel schot formaat. Ger Bals greep het, zoals hij alles greep. Als niemand meer iets kon zien, zag Bals alles. Hjj kwam altijd op tijd uit zijn doel, hij was betrouw baar als de bank. Op twee keer na, na de rust, maar toen was er een attente ver dediger. die de bal uit het doel trapte, geen risico nam en richting tribunes TE MIDDEN van de laaiend enthou siaste en hun vreugde de vrije loop gevende vijfenzestigduizend, die het geen zier kon schelen of ze wat zagen of - ze hoorden het wel van hen, die wel iets zagen en de speaker maakte voor de aanvang van de tweede helft >ekend wie de doelpunten hadden ge naakt zat een zielig troepje Liver- loolsupporters. Het moesten er een deine vijfhonderd zijn, die na een zenuwslopend duel met de klok en de nist in Amsterdam waren beland. Zij conden niet landen. Eén vliegtuig met achtig supporters kon net door een gat n de mist Zestienhoven bereiken. De est moest naar Ostende uitwijken en net bussen de race naar Amsterdam ndernemen. Misschien waren ze buiten dem. Waarschijnlijker is. dat het flon kerend spelend Ajax hun de kelen dicht- noerde. Er is in elk geval geen Mersey- oar gehoord. Geen strijdliederen waar in de supporters uit Liverpool beroemd n berucht zijn. Zij hadden zich geprepa- eerd op hun nieuwste song „We all live n the European Cup" op de wijs van „We 11 live in a yellow submarine". Zo'n nderzeeër was niet gek geweest. Hadden de afgang van hun ploeg niet mee- emaakt HERBEN WAGENAAR had het terloops in de laatste „Mies en scène" laten n: „Als we bij AjaxLiverpool nou met de pet mochten rondgaan". Dat nocht. Gisteravond, ver voordat de hek en opengingen, stonden junioren van 'e Volewfjckers met bussen te rammelen, to stonden ook in het stadion. „Wie eeft er lets over voor De Volewflekers." [>at waren er heel wat. Viermaal Snarl Er werd gespeeld met reputaties. Met lie van Thompson en Callaghan, die na de rust wel uiterst actief was maar zich steeds in de hoek liet dringen. Met die Roger Hunt en Ron Yeats, die van Ian St. John en Stevenson. Ajax was drie kwartier lang volko en ongrijpbaar. Sjaak Swart raasde langs de lijn en kon alleen op (soms te) harde wijze worden gestuit. Hem lukte alles. Na die snelle treffer van De Wolf was Ajax in the winning mood. Het pu bliek droeg de ploeg met een ontem- steeds grotere Sjaak Swart had viermaal de „eerste" voet in de doelpunten voor de rust. Hij lepelde de bal naar Henk Groot, die met een machtige haal het leer ineens voor het doel van Lawrence wierp waar De j Wolf zijn hoofd eronder zette (10). Sjaak Swart denderde langs drie Liver- I poolspelers alsof ze er niet waren, Nu- ninga schoot tegen de doelman aan maar j Cruyff maakte het werk af (20). Sjaak Swart nam een vrije trap, knalde tegen het muurtje, Groots schot werd gekeerd maar Nuninga was er ditmaal j bij (30). Sjaak Swart was (als back) ver opgedrongen, het schot van Cruyff werd ten dele gestopt en Nuninga loste j met een juichkreet die tot ver op de tri- j bunes was te horen weer een doeltref fend schot (40). Sjaak Swart als achterspeler, want In de dertigste minuut was Suurbier door een grove charge van Strong ter aarde geworpen. Hij bleef liggen Bill Shankly stapte onmiddellijk het veld op. De ma nager van Liverpool, al geïrriteerd om dat zijn ploeg met 2—0 achter stond, be duidde dat Suurbier buiten het veld moest worden gebracht. Hij haalde er een hand voor uit zijn broekzak. Maar Antonio Sbadella, die de reputatie heeft een scheidsrechter te zijn die de boel nogal eens in het honderd laat lopen maar ditmaal uitnemend floot, had twee handen tot zijn beschikking en wuifde Shankly als een schooljongen naar de zij lijn. Suurbier hinkt van het veld, kwam er hinkend weer in en ruilde van plaats met Swart, die óók in de verdediging al les kon. Ajax speelde van dat moment af in feite met tien man, ten hoogste tien en een half. Maar ook dat was geen handicap. De ploeg was zo veel beter dan Liverpool, de aanval draaide de ge renommeerde Engelse defensie zo vol komen dol. dat zelfs een halve Suurbier geen gewicht meer in de schaal legde. Zijn enkelblessure was echter wel zo ern stig, dat hij zondag niet zal kunnen spe len tegen ADO. Als scheidsrechter Sbadella zeer streng was geweest, had Ajax ook nog een strafschop moeten hebben. Vlak voor het derde doelpunt werd Cruyff. hartstoch telijk toegejuicht voor zijn briljante spel en zijn ongrijpbaarheid, bij een door braak onderuit gehaald in het straf schopgebied. Sbadella legde de bal er buiten voor de vrije trap, die Swart nam en waaruit toch het derde doelpunt ont stond. Wat kon het Ajax schelen, dat er geen strafschop kwam. Dat doelpunt kwam toch wel. En hoe. Boven Yeats uit Terwijl een dikke brij het ene doel ge heel aan het oog onttrok, begon het twee de bedrijf. Wie niet aan die kant van het Engelse doel zat, merkte wrevelig op: nu zien we die andere vier doelpun ten niet. Maar zo bar werd het toch ook weer niet. Liverpool, volgens Shankly uit op rustig verdedigen en de score heel laag houden, kon al lang niet meer aan verdedigen denken. Na 20 al niet meer. Toen moést de ploeg wel in de aanval. Na de rust trachtte Liverpool de scha de te reduceren. Ajax kwam inderdaad onder druk. Callaghan voerde hgt ene staaltje voetbalacrobatiek na het andere uit maar hij werd toch slechts zelden ge vaarlijk omdat hij pas bij de hoekvlag tot actie overging. Hij sleepte er twee hoek schoppen achter elkaar uit, de eersten want vpor de rust was Liverpool zonder gebleven en had Ajax er vijf gehad. Tonny Pronk, toch al in grote vorm, groeide boven zijn collega Yeats uit. Die had geen kans gezien noch zijn mede verdedigers om de overrompelende aanvallen van Ajax te keren. Pronk wierp zich onvervaard en altijd op het juiste moment in de strijd. Misschien was er één minder sterke pion in de for matie, die zonder twijfel op hoog Euro pees niveau staat: Soetekouw. Maar tus- Het eerste doelpunt van Ajax. Invaller-linksbuiten Cees de Wolf te elfder ure opgeroepen als vervanger voor de niet geheel fitte Piet Keizer kopt hoger als nimmer tevoren al lijkt hij zich bij zijn actie af te zetten op de schouder van een van zij\i tegenstanders. Maar de kopbal van Cees de Wolf is raak en Ajax leidt reeds na enkele minuten met 10! sen al die volkomen „los" en met volle inzet strijdende sterren mocht er ten slotte wel een wat minder schitteren. Een schim over Intussen prikte Ajax regelmatig terug. Henk Groot probeerde 't, werd door twee man In de mangel genomen en hield er een wenkbrauwblessure aan over. Cruyff werd als een kegel over de grasmat ge zwaaid. Nuninga rolde krimpend ineen. Maar ook dat hielp de Engelsen niet. Niet meer dan twee keer werd hun een debdcle te worden gevoerd, want zijn hele sterrenformatie was doodeenvoudig opgerold door een grandioos spelend Ajax, dat met elke aanval dodelijk gevaarlijk was. Een ploeg, waarin Sjaak Swart een fenomenale rol speelde, waarin Henk Groot wanneer komt die speler, die al maanden in topvorm is, eindelijk eens in het Oranjeshirt met een formidabele Bennie Muller met groot machtsvertoon heerste op het middenveld, waarin Ton Pronk geen centimeter wenste te wijken in de defensie. doelpunt ontnomen. Eens toen Ian St. John uit een hoekschop van Callaghan inkopte en de bal van de doellijn moest worden getrapt en vlak daarna bij een vrije trap van weer Calaghan, die even eens uit het doel werd gewerkt met ver eende krachten. Van het Engelse sterrenteam, dat voor de rust nog wel eens tot combinaties kwam in de geest van „zo. ze kunnen er wat van", was slechts een schim over die vruchteloos poogde om tot doelpunten te komen. Tommy Smith, Engels Interna tional onder de 23, dreunde met alle macht door. Hij attaqueerde Nuninga, Groot, ieder die in zijn buurt kwam. Als een bulldozer probeerde hij een opening te forceren om het geschut in stelling te kunnen brengen. Het toch al zo geteis terde en door de achterstand van 40 van alle glorie ontdane Liverpool, kreeg er nog een optater bij toen Henk Groot veertien minuten voor het einde door het mistgordijn heen raak schoot. Ook zij, die er niets van gezien hadden, omdat het doel in een vuile wolk was verdwe nen, beweerden met de hand op het hart dat het een juweel van een doelpunt was. Natuurlijk, het waren toch allemaal ju welen geweest, waarom dan dit niet. Mist hoorntje De wedstrijd mocht dan voor grote de len van het publiek de mist in zijn ge gaan, Liverpool was het ook. En juist toen scheidsrechter Sbadella, wiens fluit je klonk als een misthoorntje omdat hij zelf soms helemaal verdween ln de mist, de longen vol haalde voor een laatste signaal, stond temidden van een kluwen spelers Lawler die het ene simpele doel- puntje voor zijn ploeg scoorde. Manager Bill Shankly deed de image van de Engelsman als zijnde een koele, kille, niet uit te plooi te krijgen man, eer aan door met een stalen gezicht na de wedstrijd te verklaren: „We winnen in Liverpool met 70." Jawel, dat zei hfj. Maar als Ajax in dezelfde vorm speelt, komt daar niets van in. Dan ligt Liverpool eruit en kan Shankly nachten woelend wakker liggen voor zijn ver metele uitspraak, dat Liverpool recht streeks opstoomt naar de Europa Cup. Ach, managers zeggen wel meer wat. Maar 70 moet Liverpool dan eerst maar eens maken. Voorlopig is de ploeg uit de Beatlestad overklast door een groots spelend Ajax, de waardigste re presentant die ons land op dit moment kan opbrengen om een gooi te doen naar een zo ver mogelijke plaats ln het toer nooi om Europa's meest begeerde beker. Daar gaan ze, de matadoren van Ajax, op naar de kleedkamer, naar een verkwikkende rust. De strijd is gestreden. Johan Cruyff, het enfant terrible, loopt voorop, sluit alleen de ogen voor de helle lichten van de fotoapparaten, vertrekt verder geen spier van het gezicht. Achter hem Ron Yeats, de boomlange spil van Liverpool, die de linkerhand op de schouder van zijn frêle tegenstander legt en wiens ogen om wraak „schreeuwen". En tenslotte Klaas Nuninga, die met twee treffers een belangrijk aandeel had in een onverwacht hoge score van 51 voor Ajax. U.DJ. (H'dijk) krijgt drie mille DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie heeft voor de derde keer in 1966 gelden uit de stort- toto beschikbaar gesteld voor een aantal sportaccomodaties tot een totaalbedrag van 616.000 gulden. Van dit bedrag van ruim zes ton is 221.000 gulden bestemd voor de accomodaties van veertig sport verenigingen en de resterende som 395.000 gulden is toegekend ten behoeve van de bouw van vijf sport' illen, een sociaal-cultureel centrum en voor de ver betering van een sportaccomodatie. Het gemeentebestuur van Delfzijl heeft besloten een bestaande boerderij te ver- Liverpool werd „weg gelachen" LONDEN. Indien Liverpool de hoop had de eerste Engelse club te worden, die de Europese beker zo i winnen, dan is deze hoop in het Olym pisch Stadion in Amsterdam gisteravond wel voorgoed vervlogen. Aldus luidt het in de Engelse pers vandaag over de 51-overwinning van Ajax op Liverpool. ,£ij hebben het gevoeligste pak slaag gekregen sinds vele voetbalseizoenen in welke klasse dan ook. Het is een neder laag, die geheel Europa buiten Neder land, een van de landen, die als zwak ker worden beschouwd, zal verbazen," zo schrijft Colin Wood in de Dailf/ Mail. „Liverpool, de kampioen van Enge land, werd geschokt en beschaamd... en verloor zijn trots toen 67,.000 Neder landse aanhangers hem uitjouwden we gens ruw spel," aldus Eric Cooper in de Daily Express. Volgens Ken Ashton van de Daily Sketch openbaarde Ajax zich „als een wwe Europese macht". „Liverpool werd door 66.000 Neder landers het veld afgelachen nadat de dubbele stuwkracht van het dodelijkste stel voorhoedespelers hen tot ontelbare fouten gednoongen had," aldus Ashton. (Van onze sportredactie AMERSFOORT Henk Scholte was geïrriteerd. De openingsceremonie van het eerste Europese kampioenschap pentatlon voor landenteams was in drukwekkend geweest. In de Amersfoortse sporthal hadden de fanfares geklonken, de majorettes van Bronswerk-Fijenoord hadden een kleurrijke show opgevoerd en alles was ln gereedheid gebracht compleet met eigen televlsleclrcult om dit toernooi te doen slagen. Gelukwensen van hoge biljartl'unctionarisseu hadden geklonken, maar Henk Scholte was van af het Inspelen geïrriteerd. Het kostte hem de partij tegen de Amsterdammer Beekman, en bijna had Nederland A nog van Nederland B verloren. Dank zij driebandenspeler Jan Doggen greep de favoriete Nederlandse A-ploeg een kleine Na de 97 carambole» van Beekman startte Henk Scholte ln het kader 47/2 met maai- 3. In de tweede beurt had de rustig spelende Beekman de honderd al bereikt. Henk Scholte onderbrak zijn beurt. Hij had wat op de Franse com positiebullen aan te merken. Het meeste last had hij echter van de haartjes van de vloerbedekking, die tijdens de ope ningsceremonie stukgemarcheerd waren en op het biljartlaken terecht kwamen. Steeds moest de arbiter vuiltjes en denk beeldige vuiltjes weghalen. Beekman werd er niet door uit balans gebracht. Hij ging rustig door. Het eerste applaus was Intussen op geklonken voor Henk de Kleine, die in het bandstoten de eerste punten voor het A-team binnenhaalde door een ge makkelijke zege op Teegelaar Het zag er Intussen benauwd uit voor het A- team. Scholte stond achter. Bij het kader 71/2 hield B-speler Van Leur zijn rivaal Wijnen goed bij en üi het libre reeg Jacobs een grote serie aaneen. Op 323 bleef Jacobs echter staan. Hans Vultink greep zijn kans met een serie van 386. Toen lagen de ballen vast en de serie stokte. Ook Jacobs miste en Vultink had geen moeite om twee punten voor het A-team binnen te halen. Terwijl de talentvolle maar grillige Henk Scholte „het lijkt hier Spanje wel" mopperde en demonstratief naar de andere tafels keek als Beekman in actie was. ging Wijnen ten onder. Van Leur speelde uitstekend en gaf de Nederlandse topspeler geen kans. Dat was 4—2 voor het A-team. Met een serie van 94 maakte Beekman ondertussen de 400 vol. Henk Scholte. op 168 staande, had de nastoot Scholte miste Beslissing Het was 44 en het driebandenspel tussen Jan Doggen en Henny de Ruiter moest de beslissing brengen. De Ruiter starte sterk met 18 caramboles in de eerste negen beurten. Toen brak Jan Doggen los. Met series van 10. 8. 8 en 7 oogstte hij het meeste applaus in de Amersfoortse sporthal. De Ruiter raakte achter en Nederland A had de eerste wedstrijd dank zij Jan Doggen met veel moeite gewonnen. België won eveneens met 6—4 van België B. onder meer door een onver wachte nederlaag van Vervest (kader 47/2) tegen Corin. Bijna was er een Europees record gesneuveld ln het band stoten. De 21-jarige Belg Ludo Dielus maakte zijn partij uit met een gemid delde van 11.11. De Jonge Belg had voor de laatste tien caramboles drie beurten nodig en miste daardoor het Europees Klaas Nuninga geeft de bal nog een extra-trap na. Voor de vierde maal is het witte monster achter de doellijn gewerkt en wederom toont hst beeld niets anders dan verslagen Livcrpoolspelers. Klaas Nuninga juicht. Terecht. Het is 0 geworden! record, dat met 12.12 op naam van Ceu- lemans staat. De uitslag 64 was wel favoriet, want West-Duitsland won ook met deze cijfers van Frankrijk. Vultink (Al 500 7 386 71.24. 33.33, Honk Scholte (A) 168 12 49 14 Kader 71/2: Wijnen (A> 193 13 Lambert van Leur (B) 300 13 90 23. BandstotenBert Teegelaar (B) 64 2 Henk de Kleine (A) 200 24 34 8.33 Driebanden: Jan Doggen (A) 60 41 België A—België 1 1 Dljck (B) 393 3 3 (B) 60 77 5 0.779. bouwen tot 'n sporthal, die afmetingen' van 2,50 bij 42 bij 7,50 m zal krijgen. Als bijdrage uit de toto-opbrengst ont vangt de gemeente Delfzijl 75,000 gulden, waarvan 25.000 gulden als renteloos voor schot en 50.000 fonds perdu. Aan het gemeentebestuur van Krimpen aan de IJssel is 75.000 gulden toegekend als tegemoetkoming in de kosten van de bouw van een sporthal. Van dit bedrag is 25.000 uitgekeerd als renteloos voor schot en 50.000 gulden fonds perdu. Het gemeentebestuur van Smallinger- land heeft besloten over te gaan tot de bouw van een eenvoudige sporthal in Drachten, waarvoor een bijdrage van 50.000 gulden fonds perdu uit de toto opbrengst wordt bestemd. Aan het gemeentebestuur van Gen- dringen is 40.000 gulden fonds perdu verstrekt als tegemoetkoming in de kos ten van de bouw van een sporthal. Deze hal krijgt ook de afmetingen 22 bij 42 bij 7 meter, terwijl een toeschouwers- accomodatie voor 450 personen is ont- Aan het gemeentebestuur van Deurne is 100.000 gulden verstrekt voor de bouw van een sporthal, waarvan 50.000 gulden als renteloos voorschot en 50.000 gulden h fonds perdu. Deze gemeente had tot nu toe slechts de beschikking over één gymnastieklokaal. Het te bouwen tweede gymnstieklokaal zal worden uitgebreid tot sporthal. Na vergroting zal de sporthal ln het sociaal cultureel centrum in Pannerden afmetingen krijgen van 13 bij 22 bij 7 meter, waardoor de zaal geschikt zal zijn voor de beoefening van volleybal, badminton, tafeltennis, gymnastiek en Hiervoor is 35.000 gulden fonds per- du verstrekt. Het gemeentebestuur van Middelburg ontvangt 20.000 gulden h fonds perdu voor de verbetering van d« sporthal. Tot de verenigingen, die uitkeringen ontvangen, behoren: Schiedamse mixed hockey club Asvion, uitbreiding kleedkameraccomodatie, 4.500 gulden. Kon. Amsterdamse roei- en zeilvereni ging De Hoop, verbetering roelaccomoda- datie en clubgebouw, 4.000 gulden. Hattemse mixed hockey club, uitbrei ding kleedgelegenheid, 4.000 gulden. Voetbalvereniging Doetjnchem, bouw van kleedkamers en kantine, 3500 gulden. Gymnastiekvereniging U.D.I. te Hon- selersdijk, verbetering akoestiek en licht installatie, 3.000 gulden. Gooise hockey club Bussum, uitbrei ding en verbouwing clubhuis, 9.000 gul- (Van onze sportredactie) DEN HAAG Holland Sport 18 een van de eerste voetbalclubs die nauwelijks na het begin van de tweede transfer periode een aankoop heeft gedaan. De 23 jaar oude Joego-Slavlsche internatio nal Marln Kavoclc tekende vanmorgen op het bondsbureau van de K.N.V.B. te Den Haag het contract met de Haagse club. Trainer V. d. Hart, die hem 3 dagen heeft getest is enthousiast: „Hjj kan alles met de baj". Voorts is Holland Sport in onderhandeling met Feijenoord over een eventuele contractering van Guus Haak. Het volgende seizoen is Holland Sport voornemens nog een tweede Joego slavische profvoetballer aan te trekken.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9