mm PREMIE SPAARPLAN Betoging om meer vrijheid in Spanje Uitzichtloos schimmenspel op Nederlands wegennet Zicht 50 m: weinig ongelukken Lichaam van agent De Leener gevonden na intensief zoeken Groot verlies op export braadkuikens 'ASPRO 'microfined' Sparen in obligaties of aandelen? Nu extra aantrekkelijk, want... elk jaar legt het Rijk er 20% premie bij. PROCES DOMINAS Overval Heiligeweg moest kroon op het werk worden Bij kapper met buit naast zich 25.000 FRANSE vöörJjQ .75 DE LEIDSE COURANT VAGINA 7 (Van een or DEN HAAG De dikke mist, die gisteravond over Nederland trok, heeft vooral moeilijkheden veroorzaakt in het westen en midden van Nederland. In de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht bedroeg het zicht op vele plaatsen niet meer dan 50 meter. Ook in de andere provincies had men met mist te kampen. Daar varieerde het zicht van 50 tot 200 meter. Bij de alarmcentrale van de rijkspolitie in Den Haag had men het gisteravond druk, hoewel het aantal kettingbotsingen meeviel. Ook het aantal gewonden bleef gering. Voetbal voor- en nadelen (Van onze correspondent) BRUSSEL Het met de moed der wanhoop volhouden van de Belgische politie en justitie in de zaak-De Leener is dan eindelijk beloond. Eergisteren werd in de duinen van Blankenberghe het lichaam gevonden van de Brusselse politieagent De Leener, die in de nacht van 24 op 25 februari 1966 in het stadscentrum werd vermoord. Direct na de teleurstellende ervaringen, opgedaan begin vorige week, toen de Franse gangster Zanotto naar Het Zwin bfj Knokke werd gebracht om aanwijzingen te geven over de plaats waar De Leener begraven zou zijn, begonnen de geruchten te lopen. Uit Parfjs verscheen in „Het Laatste Nieuws" een onsamenhangend verhaal, waarin met veel geheimzinnigheid en slagen om de arm werd vermeld, dat de zaak- De Leener nog vóór het einde van het jaar tot een oplossing zou worden gebradht. Graf in duinen Blankenberghe De Belgische justitieautoriteiten grin nikten slechts als hen naar de waarde van dit verhaal gevraagd werd. Niette min werd en naar men verzekert op grond van de ondervraging van Zanotto begin deze week een uitgebreid on derzoek in gang gezet in Blankenberghe. ZEIST (ANP) Het dagelijks be stuur van het produktschap voor pluim vee en eieren heeft een onderhoud aan gevraagd bij de minister van Landbouw om de ernstige situatie op de braadkui- kenmarkt te bespreken. Deze situatie is ontstaan, doordat de prijzen tengevolge van de grote produktie-uitbreiding ten opzichte van vorig jaar in Duitsland met respectievelijk 31, 25, 47 en 46 pro cent In de vier kwartalen van 1966 en In Nederland met 6, 18, 32 en 28 procent tot onder het kostprijsniveau zijn ge daald. De exportprijzen voor panklare braadkuikens zijn de afgelopen maand nog verder teruggelopen en wel van f. 2,55/f. 2,70 tot f.2.30/f. 2,45 per kilo gram. Per kuiken wordt een verlies ge leden van 30 40 cent. Op de openbare vergadering van hot produktschap in Zeist zei de voorzitter, de heer H. H. Garrelds, dat hij gelooft, dat de Nederlandse exporteurs een goe de verkooptechniek hebben gevolgd door de braadkuikens niet op te slaan, maar af te zetten, zij het dan ook tegen zeer lage prijzen. De extra voorraad lag op 1 decem ber op ongeveer 4.000 ton (een produk- tie van tien dagen). De heer Garrelds meent, dat de voorraadsituatie in Duits land slechter is. De reclame heeft in Nederland consumptieverhogend gewerkt. De heer Garrelds deelde mee. dat Nederland zich tijdens een gesprek tus sen de Nederlandse en de Westduitse regering bereid heeft verklaard een aandeel te betalen in een gemeenschap pelijke reclamecampagne in Duitsland ter bevordering van de verkoop van slachtgevogelte. Deze campagne zal on geveer èén miljoen Mark gaan kosten. De heer Garrelds is geen voorstan der van invriesregelingen of verhogin gen van restuties bij exporten naar der de landen. Wel meent hij, dat de intra communautaire bescherming en de be scherming ten opzichte van derde lan den moeten worden verlaagd, terwijl voorts de nationale steunmaatregelen dienen te worden afgeschaft, in afwach ting van het vrije hefflngenverkeefc Mogelijk heeft de arreetatie van een zekere Capucci kort voor de over brenging van Zanotto naar België de weg gewezen naar de plaats waar de gangsters de politieagent hebben be graven. Capucci, zo is bekend geworden, werd door de Parijs© politie geconfron teerd met een van de anderen in het complot namelijk Audiso, in de onder wereld bekend als Petit Bèbert. Nog een van het viertal, dat betrokken was bij de moord op De Leener is voortvluchtig. Het is Sarti, vermoedelijk de leider van deze onderwereldclub. NIET TOEVALLIG M n. Dat de naspeuringen van de Belgische justitie zach plotseling geconcentreerd hebben op de duinen van Blankenberghe is uiteraard ook niet toevallig. Zanotto werd verleden week, bij de reconstruc tie van de moord en het nagaan van de weg die de vluchtende bandieten ge volgd hebben ook naar Blankenberghe gebracht. Al eerder tijdens het onder zoek was vast komen te staan, dat Sarti en de zijnen zeer vaak de Bel gische kuststreek bezochten. Zanotto verbleef daar ook op een camping bij een van zijn vele vriendinnen. De cam ping ligt vlak bij de plaats waar nu het lijk van de agent De Leener gevonden is. Voor de weduwe van de vermoorde agent is de opgraving hoe macaber ook een belangrijke gebeurtenis. Haar aanspraak op pensioenrecht wordt namelijk pas. van kracht wanneer het wettig en overtuigend bewijs van de moord geleverd is. Nu het lichaam van De Leener is gevonden zal het door middel van sectie en onderzoek van de kogel niet moeilijk zijn de daders van het misdrijf met zekerheid aan te wij- De voetbalwedstrijd in Amsterdam had enerzijds het voordeel dat veel mensen thuis bleven om deze wed strijd op de televisie te zien en anderzijds het nadeel dat tussen 7 en 8 uur talrijke automobilisten op weg naar Amsterdam gingen. Bij de alarm centrale kon men ech ter vaststellen, dat de automobilisten kenne lijk zeer voorzichtig reden, want het aan tal ongelukken, waar bij hulp van de politie noodzakelijk was, was nihil. Na afloop van de wedstrijd deden zich evenmin moeilijk- Op de weg Den HaagArnhem, 200 meter voor het ver keerslicht Oude-Rijn ter hoogte van Vleu ten deed zich In het begin van de avond een kettingbotsing voor, waarbij vier auto's waren betrok ken. Twee inzittenden van een van de wagens werden gewond. Ook gevaarlijk was rijksweg 2 van Amsterdam naar Utrecht. Ter hoogte van Vinkenveen wa ren 5 auto's bij een kettingbotsing be trokken. Niemand werd gewond. Bij Oud Amstel deden zich verschillende ket tingbotsingen voor, waarbij respectieve lijk 3, 2 en 5 auto's waren betrokken. Slechts een persoon werd bij al deze aanrijdingen licht gewond. De rijkspoli tie streefde er zo veel mogelijk naar de gestrande auto's zo snel mogelijk weg te hebben om in de mist nog meer ketting botsingen te voorkomen. Als gevolg van de mist ondervond ook het lucht- en scheepvaartverkeer grote hinder. Schiphol zat de gehele dag dicht. Het scheepvaartverkeer kwam ook na genoeg tot stilstand. Salarisverhoging ambtenaren EEG (Van onze correspondent) BRUSSEL Ambtenaren bij de Euro pese gemeenschap krijgen per 1 december een salarisverhoging van 6.1 Over deze beslissing van de ministerraad zijn zij zeer teleurgesteld. In verband met de eisen van levensonderhoud hadden de ambtenaren een verhoging van 14 gevraagd. De Europese commissie wilde niet verder gaan dan 11 De ministers knabbelden er nog eens 5 van af. (ADVERTENTIE) helpt u nu nóg sneller van uw pl|n at! Wanh'ASPRO'isnu 30 x fijn er samengesteld. Dat betekent: nóg snellere opname in het lichaam nbg sneller herstel t mmmm (ADVERTENTIE) Een groot nationaal plan gaat het beleggen van uw spaar gelden stimuleren-het Premie Spaarplan. Hat Rijk geeft u hiermede daadwerkelijke steun om tot waardevol bezit te komen, jaarlijks kunnen tt en uw vrouw f 100, aan premie krijgen. Hoe? Door middel van effecten bewijzen kunrven u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over besparingen van maximaal 500, jaarlijks, in de vorm van aankopen (obligaties, aan delen en andere effecten), betaalt het Rijk u en uw vrouw na vier volle kalenderjaren een belasting vrije spaarpremie van 20%, dus max. f 100, Een voorbeeld Als u dit jaar 500,aan ef- fectenbewijzen koopt en deze omzet in effecten, dan ontvangt u in 1971 de spaarpremie van f 100,De aankopen mogen natuurlijk ook voor een lager bedrag gedaan worden, de spaarpremie Is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar door aankoop van één of énkele "stukken" de spaarpremie verdienen. Doordat u ook nog de gebruikelijke dividenden en rentes ontvangt, groeit uw bezit in de loop der jaren sneller. Wie?U kunt aan het'Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Banken, commissionairs "m effec ten, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisen- banken, Hypotheekbanken. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT T elef oongesprek van moordenaar opgevangen TITUSVILLE (UPI) De politie van Titusville ln de Amerikaanse staat Flo rida heeft meegedeeld dat ze berichten onderzoekt dat een vrouw, die een inter lokaal telefoongesprek wilde voeren, toe vallig in de telefoon een gesprek opving waarin een man de moord op een gezin bekende. „Moeder, ik heb net iets verschrikke- Jljks gedaan. Ik heb drie mensen ver moord ".had een mannenstem gezegd. De man had het haar alle waarschijnlijk heid over de 42-jarige Robert W. Sims, diens 37-jarige vrouw Helen en 12-jarig dochtertje Joy, die op 22 oktober in hun hui6 in Tallahassee. Florida, zijn over vallen. De politie heeft in verband met de zaak ln tien dagen tijd zonder resul taat ruim 700 personen ondervraagd. Met de hulp van de PTT heeft de politie de plek waarvandaan het telefoon gesprek werd gevoerd tot ongeveer 200 aansluitingen kunnen terugbrengen. Sindsdien worden ze stuk voor stuk ge controleerd. De abonnees worden onder vraagd. DORTMUND (DPA) Petras Domi- nas heeft met drie medeplichtigen zijn laatste en grootste slag willen slaan met de roofoverval op de juwelierssaak Schipper in Amsterdam. De vier misda digers maakten briljanten ter waarde van ongeveer 400.000 gulden bult. De voorbereiding en uitvoering van deze overval is gisteren ln het proces dat ln Dortmund tegen Domlnas en de zijnen wordt gevoerd, ter sprake gekomen. „Referendum geeft geen vrijheid MADRID (AFP) ln enige steden jn gisteren betogingen gehouden in Spanje tegen de regering. In Barcelona demonstreerden 4.000 mensen voor vrij heid van vakbeweging. De actie was ge organiseerd door illegale arbeidersorga nisaties, ondanks 'n verbod van de gou verneur. De politie maakte een eind aan de betoging, waarbij een demon strant werd gewond en talrijke arresta ties werden verricht. Bij een soortgelij ke manifestatie in de nabij Barcelona vijftien mensen aangehouden. In Madrid verspreidde de verboden communistische partij een vlugschrift, waarin werd opgeroepen niet aan het referendum over de voorgestelde grond wetswijzigingen deel te nemen, omdat de nieuwe constitutie geen werkelijke vrijheid brengt. Vijftienhonderd studenten van de Ma- drileense universiteit hebben in een pe titie aan de regering gepleit voor het verlenen van faciliteiten aan de opposi tie bij haar campagne tegen de volks raadpleging van 14 december. De stu denten vinden dat de oppositie dezelfde rechten moet hebben als de regering. Intussen hebben studenten van de fi losofische en literaire faculteit gepro testeerd tegen het besluit van de rec- tor-magnificus om de vakanties eerder te laten beginnen met het oog op het referendum. ,,Wij zijn burgers zoals de anderen en hebben om te stemmen niet meer dan een dag nodig", aldus de stu denten. Zij zien de maatregel als een poging om de oppositie ln de studenten wereld tegen het regeringsbeleid uit te schakelen. Vlamingen tuigen Frans sprekende Sint af i brancard worden de stoffelijke vesten LEUVEN (Reuter) Sinterklaas Is woensdag in Leuven hij een vechtpartij betrokken geraakt- omdat hij een toe- I spraak ln het Frans had gehouden, het geen Vlaamssprekende studenten der mate ergerde, dat zij in groten getale de goedhelllgman molesteerden. Toen de Sint, zij het enigszins verfom faaid. door de politie was ontzet, toog hij, de gedeukte mijter onder de arm. naar het dichtstbijzijnde politiebureau om zijn beklag te doen. Intussen drongen honderden Vlaamse studenten een verenigingsgebouw van Franssprekenden binnen en gooiden het meubilair op straat. Zelfs trachtten zij het ln brand te steken. De politie kwam echter bijtijds opdagen om dit te belet ten. Een aantal Vlaamse studenten werd naar het politiebureau gebracht, doch la- tas vrtffffllatao. tankstation voor Paul Cichetzky en een vliegreis naar Canada voor Dominas, gingen niet in vervulling. Een dag na de overval op 26 september 1964 wer den Dominas in Amsterdam en Helmut Balk in Bottrop (Roergebied) gearres teerd. De spraakzame Helmut Balk gaf woens dag een fleurig verslag van de overval. Zijn vrouw Lucie, Paul Cichetzky en Pe tras Dominas waren al op 5 september ien kampeerterrein bij Amsterdam neergestreken. Toen zij er achter waren gekomen dat Schipper zijn kostbare ju- (ADVERTENT1E) WIJ KOCHTEN ZEER VOORDELIG FLESSEN CHAMPAGNE DAAROM BIJ UW KRUIDENIER van 19.75 welen des nachts niet in de etalage liet liggen, stelden zij het tijdstip van de overval vast op negen uur in de mor gen, op 19 september. Tevoren hadden zij al in Hilversum een auto gestolen en in Amsterdam klaar gezet. Volgens Balk liet Dominas op het laatste ogenblik de overval niet doorgaan. Er waren teveel mensen op straat. GESCHOTEN Balk vertelde dat Dominas twee da gen voor de nieuw vastgestelde datum, 26 september, Gerlind Kreuzer naar Am sterdam heeft gehaald. Op de morgen van de 26ste ontmoetten Dominas en zijn medeplichtigen Helmut en Paul el kaar bij de juwelierszaak Schipper. Lu cie Balk wachtte in haar geparkeerde auto, de gestolen auto reden zij tot voor de zaak. Kort daarop kwamen ook me vrouw Kreuzer met haar dochter Irma aan. die hun witte sportwagen eveneens dicht bij de winkel lieten staan. Me vrouw kreuzer was gewaarschuwd niet te dicht bij te komen omdat er zou wor den geschoten. Koelbloedig gingen de drie misdadi gers aan het werk. Hoewel vlakbij «en meisje ruiten stond te wassen sloeg Hel mut Balk twee etalageruiten van de ju welierszaak ln en graaide de juwelen bijeen. Dominas en Paul Cichetzky hiel den de mensen op straat met pistolen ln bedwang. De sterke Paul hield het gil lende meisje met een hand vast en vuur de over haar hoofd waarschuwingsscho ten af. In de klaar staande gestolen auto be gonnen die drie hun avontuurlijke vlucht door Amsterdam.' Wat later Heten zij de auto staan en kochten zij krentebollen in een bakkerswinkel. Om aan de poli tie te ontkomen gingen zij vervolgens naar de kapper om hun haar te laten knippen. Volgens Balk zei Dominas in deze zaak: „wanneer er twee politie mannen komen, schoet ik op hen, en gaan we er met de patrouillewagen van door. Komen er meer, dan is alles ver- GEMOEDSRUST Balk vertelde dat Dominas in alle ge moedsrust bij de kapper zat, de tas met juwelen en pistolen bij zich op een stoel. Paul Cichetzky ging naar de wa gen waarin Lucie zat te wachten. Sa men haalden ze Dominas bij de kap per af en brachten zij hem naar het station. De anderen gingen naar de Am sterdamse petroleumhaven, verkleed den zich daar en verborgen de kleding die zij gedragen hadden in een schip. In de avond kwamen zij weer bijeen op het kampeerterrein. De waardevolle stenen werden daar uit de ketting gebro ken. Lucie verstopte een deel daarvan in haar b.h. en bracht de stenen zo over de grens. Een ander deel werd in het Amsterdamse Bos verborgen, waar het na lang zoeken door de Nederlandse po litie werd gevonden. Lueie begroef haar deel van de buit. dat zij bij zich had bij het Rhein-Herne-kanaal voordat zij werd gearresteerd. Intussen was de achtervolging op gang gekomen. Dominas en Gerlind werden de dag na de overval in Amster dam gearresteerd terwijl zij in hun wa gen wilden stappen. Helmut Balk werd bijna tezelfdertijd in Bottrop oangehou- Het was de bende noodlottig gewor den dat op de dag van de overval op de juwelierszaak Schipper, rechercheurs uit Dortmund en Amsterdam niet ver van de plaats van de overval voor een bespreking bijeen waren. Deze spraken over de juwelendlefstallen ln Amster dam en het Roergebied, die opvallende gelijkenis vertoonden. Hoofdcommissa ris Loeblein had een foto van Dominas bij ziii. Getuigen van de overval op Schipper herkenden deze als een van de daders. De hele bende was daarna spoedig aahter slot en grendel,

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7