RAAD VAN OEGSTGEEST MAAKTE ER EEN PRAATVERGADERING VAN Werkloosheid in de Bollenstreek neemt toe DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 Debat over bevoegdheid van B. en W. bij nemen van besluiten DE LEIDSE COURANT ADVERTENTIE miomssmnfitif De voltallige raad van Oegstgeest stond gisteravond voor de afwikkeling van een lijvige agenda. Met vaak levendige en soms wat té uitgesponnen dis cussies deed men er precies vier uur over om alle besluiten te kunnen nemen. Het was vooral de VVD-fractie die kennelijk op haar „praatstoel" zat, terwijl het raadslid de heer Aldershoff in het begin zijn best deed de gang van zaken zoveel mogelijk te bespoedigen door voor te stellen niet te lang te discussieren. Of hier het topduel Ajax-Liverpool een rol speelde laat zich slechts radenIn ieder geval was er van enige invloed geen sprake en heeft men zaken zoals „competentie van B en W", deelname aan vuil afvoer naar de nieuwe Leidse vuilverbranding én het lekke dak van de Montessorischool aan de L. de Colignylaan uitputtend besproken. haar meevoelen. ..Kunnen wij de ver warming neit laten vallen voor 'n lift?", pleitte ze, aan mevr. Sam- kalden de opmerking ontlokkende „In ieder geval kun je dan met de lift kolen halen". Het bleek allemaal geen haalbare zaak. Het voorstel werd aan genomen, het krediet voor de aanleg ven de Gerberalaan zal worden ge geven. Tegen stemden de heer Stapels, mr. Emde Boas en mevr. Samkalden. Zelfbestuur De route van de buslijn 42 door de I gemeente Oegstgeest is reeds in een vorige vergadering aanleiding geweest voor mr. Emde Boas (VVD) om ter discussie te stellen in hoeverre het zelfbestuur strekt van b. en w. en wanneer de raad er bij betrokken dient te worden. Naar aanleiding van een diepgaand onderzoek door b. en j w. gedaan blijven zij van mening dat I de vaststelling van de busroute een I zaak blijft die tot hunne competentie behoort. Aan de hand van een groot aantal opmerkingen trachtte de heer Emde Boas de zaak te ontzenuwen hetgeen hij aanvulde met aanhaling van de brief van Nederlandse Gemeenten om trent de onderhavige kwestie en een groot aantal wetsartikelen, j Hij stelde dat deze discussie de I wenselijkheid aantoont, én de nood zaak, van een meer en meer volle- dige opening van zaken, ook als zij naar het oordeel van b. en w. vallen binnen het domein van het zelfbe stuur, aan de gemeenteraad. In de tweede plaats, aldus het liberale raadslid, toont het speciale onderwerp waarover wij discussiëren de behoefte aan van een raadscommissie voor ver- I keer en vervoer. Voorts, zo besloot mr. f Emde Boas, kan ik de conclusie van j b. en 'w. in het preadvies niet onder- i' strepen. De heer Brouwer (PC) vond het verstandiger als b. en w. competentie behielden ter regeling van hel lokale I vervoer. Mevrouw O. J. Samkalden (P.v.d.A.) ging van het standpunt uit dat het college verantwoording aan de raad schuldig is voor zijn daden. Wil de raad méér gekend worden in de taken van b. en w., dan méér com- Burgemeester H. L. du Boeuff ant woordde op het standpunt te blijven staan zoals neergelegd in het pre-*' advies. B. en w. voelen zich op grond van ingewonnen informaties gesterkt. Wat betreft het overleg betreffende de busroute is hetgeen het college gedaan heeft niet zo uitzonderlijk. De gemeen ten, waar de NZH een rol speelt, heb ben geen van allen de raad gekend in onderhandelingen met de commissie vervoersvergunningen. Om praktische overwegingen blijft dit een recht van Dit vormde een hoofdstuk apart. Er bleken van de zijde der rakd nog vele vragen te bestaan. O.m. wat er bij een eenjarig contract met Leiden gaal gebeuren als bijv. de installatie uitvalt? Oegstgeest gaat een bijdrage in de vaste kost enleveren van de door de gemeente Leiden gedane in vestering voor de bouw en inrichting a 8.60 per ton afgeleverde afval stoffen. Hoe worden tekorten gedekt als de capaciteit niet wordt gehaald? Dan kost het Oegstgeest geld, aldus ir. Dorgelo. Ir. Stapel (VVD) hoopte dat een gemeenschappelijke regeling in de agglomeratie tot stand zal ko- Tijdens een gehouden agglomeratie vergadering was Oegstgeest alleen ver tegenwoordigd door de gemeentesecre taris, „ik zag gaarne bij dergelijke on derhandelingen een zwaardere vertegen woordiging". Bovendien stelde spr. dat Oegstgeest wel mee moet doen. aange zien de gemeente in een noodsituatie verkeerd voor wat betreft vuilafvoer. Hij sprak de wens uit de continuïteit in de afvoer van vuil nu gewaarborgd De heer Aldershoff hoopt dat men na een jaar langere contracten zal slui ten met een lange opzegtermijn en geen drie maanden zoals nu gesteld is. De voorzitter stelde dat Oegstgeest zelf vroeger een vuilverbranding heeft gehad aan het Oegstgeesterkanaal. Een hygianisch gebruik. Ook Leiden heeft verbranding als de beste oplossing aan vaard. „Wij sluiten met Leiden alleen een handelscontract van één jaar. U kunt met uw wensen en vragen terecht bij de gemeentesecretaris", aldus de voorzitter, „in het komende jaar kun nen wij alle facetten bekijken. Weth. v. d. Voet betoogde dat men bij even tuele calamiteiten kan terugvallen op de huidige vuilnisstortplaats. Voor wat be treft puin en oud metaal afvoer kan men hier vooralsnog ook terecht. „Wij zijn dankbaar dat Leiden dit initiatief tot oprichting van de vuilverbranding heeft voortgezet". Het conceptcontract werd aanvaard. De verhoging van de reinigingsrechten werd na ampele dis cussie eveneens akkoord verklaard. LEK DAK Hiermede warende meeste vraagstuk ken van de baan. een aantal onderwer pen betreffende vaststelling exploitatie kosten van scholen werden vlot doorge- hamerd maar het lekke dak van de L. de Coligny Montessorieschool dat door TNO onderzocht was met als uitslag: „bouwfout", bracht de gelederen in be roering. De gemeente wil volgens het voorstel van b. en w. loyaal zijn en tegemoet komen in tweevijfde van de kosten, aan gevuld met reparatiekosten. Wethouder v. d. Voet betoogde wél dat het dak voor tien jaar gewaarborgd was en dat het schoolbestuur, toen de lekkages kwamen er loodgieters bij hadden gehaald en niet de bouwer. Afdekplaten die onder het dak lagen, zo bleek, vormden door inkrimping en uitzetten aanleiding tot de opgetreden lekkages. Had het school bestuur destijds de bouwer gewaar schuwd dan had dit zonder veel geld op geheven kunnen worden. Uitvoerige dis cussies brachten eerstens een voorstel van de heer Aldershoff l PCin stem ming hetgeen voorzag in een grotere tegemoetkoming dan door b. en w. was voorgesteld. Zijn voorstel werd echter verworpen. De VVD die ook, bij monde van de heer Stapels, zoveel mogelijk uit het financiële vuur wilde slepen, deed eveneens een voorstel. Het kwam echter niet in stemming wantin tegenstelling tot wat men aanvankelijk dacht bleek het voorstel van b. en w. in een beter financieel jasje te steken. „Dan eerst maar het voorstel van b. en w." was de reactie van de heer Stapels die kennelijk een beetje te gemakkelijk door het preadvies gestapt was. De raad ging akkoord. Via een tegemoet koming aan het nieuw te bouwen Rijn lands Lyceum kwam men op de rond vraag. Mevr. Gouverneur-Van Deene KVPvestigde de aandacht op een tegelpad voor het bejaardencentrum Hofwijck dat telkenmale onder water staat en overlast oplevert voor de be woners. „Wij zullen zien wat er aan te doen is" zei en noteerde de voorzitter. Het voorstel van mr. Emde Boas om de raadsleden een toelichting op de gemeen teraad. zijnde een lijvig boekwerk be schikbaar te stellen, werd door b. en w. aanvaard. Onder de ingekomen stukken was een dankbetuiging van de voetbalvereniging ASC voor de toekenning van een bij drage van ƒ10.000 naar aanleiding van de bouw van de nieuwe tribune. Mevr. A. v. d. Heide-Kort en de heer C. G. de Rooij werden door de raad her kozen als leden van het college van bij stand. Doch. merkte de voorzitter op, wij willen de bereidheid tonen over zaken van zelfbestuur zo uitvoerig mogelijk mededelingen te doen in de raad en tevens met genoegen een verkeers- commissie benoemen. Overigens ver klaarde de voorzitter het op prijs te stellen dat deze discussies voortaan uit de raad zullen blijven in verband met de bespreking en vlotte afwer king van de agenda. De heer Emde Boas vond echter I de gehele competentiekwestie uiter-j mate belangrijk. Hij was verheugd] met de toezegging van de voorzitter, j Toch scheen hij behoefte te hebben aan een principiële uitspraak van b. en w„ hetgeen door de heer Aldershoff (P.C.) niet werd gedeeld. Deze wil via onderlinge discussies in de frac ties tot een „patroon" komen. Mevr. Samkalden zag als voordaarde voor een goed samenspel met de raad. i deze de gelegenheid te geven zich uit te spreken. Het voorstel van b. en w. werd aangenomen. BUNGALOWGROND De raad ging akkoord met verkoop van 1133 m2 bungalowgrond ten be-1 drage van 57.000.- De verkoop van perceel 44 zal worden opgeschort op verzoek van de gegadigde. Deze zal binnenkort pas een beslissing kunnen De heer Kamsteeg (PC) voorzag een bungalowpark met alleen platte daken. Als het zo doorgaat staat het hele park straks vol met zgn. Lelie bungalows. Hij pleitte voor wat meer j differentiatie door ook schuine daken toe te staan. Wethouder Van der Voet betoogde I dat de verkoop van de bungalowgrond uitermate vlot verliep temeer daar men in het begin er sceptisch tegen over stond in de raad. Men zal plaats j reserveren voor de betere bungalow met het schuine dak. KUNST EN MODE IN DE KELDER VAN „DE GROOT" Kunst en mode hebben elkaar sinds gistermiddag zeer aantrekkelijk ge vonden in de eeuwenoude kelder van Modehuis De Groot. Tussen de gewel ven kon men niet alleen de schilde rijen, tekeningen en grafieken van Fer Hakkaart bewonderen, een kun stenaar met een zeer eigen stijl, maar tevens de nog steeds „groeiende" col lectie cocktail- en avondjurken van De Groot, een collectie vol schittering en glans, volkomen afgestemd op de feestdagen in de maand december. VEEL LUREX Opvallend is, dat de „feestkleedjes" inderdaad zeer feestelijk zijn. zonder nu direct een enorme aanslag op de portemonnaie te plegen. De materia len zijn de zeer soepelvallende crêpe- georgette, soms vermengd met lurex, zijde met lurex en wol met lurex, en altijd weer zorgt lurex voor de glans. De vrij eenvoudige cocktailjurken, die vaak in pasteltinten werden getoond, maar ook in andere tinten te krijgen zijn, hadden leuke garneringen in de vorm van kraaltjes en pailleten, op col en zoom. en kwamen geheel ge voerd, in de meeste gevallen zo rond de f 100.—. Schattig, echt cocktail en toch wat sneller te dragen, dan de jurkjes zon der mouwen, mét halsuitsnijdingen, was een witte wollen japon met be scheiden motieven van zilver-lurex. Er zat een klein mouwtje in en een fijn kraagje maakte het geheel jong, maar zeer gedistingeerd. Hoewel de show duidelijk een „jong" karakter had. kwamen de ouderen zij het spaar zaam ook aan bod met bijv. een heel chique zwart ensemble, een ja pon met jasje, dat fijntjes afgebiesd was (f215.-). Ook voor de „après-ski" was De Groot uitgerust: we zagen wol- De verhuur van een groot aantal gemeentewoningen werd met vijf jaar verlengd, daarbij komt echter dat het j tuinonderhoud door de gemeente wordt gedaan. Is de prijs die de bewoners voor dit onderhoud aan de gemeente moeten betalen maar 30 cent per week, j thans wordt dit verhoogd tot twee gulden. Dris. De Graaff (P.v.d.A.) zag er een huurverhoging in en stelde I voor het onderhoud van de tuintjes maar aan de bewoners over te laten. De heer Dorgelo (VVD) deelde de mening van zijn socialistische collega niet. Hij zag het meer als een tege moetkoming in de kosten van hel tuin- i onderhoud. De opbrengst is genoeg I om de kosten te dekken. „De ingreep i gaat wat te ver. want' ook de gemeente heef er belang bij dal het er netjes j I uitziet", aldus de heer Brouwer (PC).' KOLEN HALEN MET DE LIFT Indien het door „Buitenlust" te bou- I wen flat met 32 woningen zal worden j gerealiseerd zal er een weg moeten worden aangelegd die loopt van de Dahlialaan naar de Begonialaan. De kosten zijn begroot op 80.000 gulden. Het flat zal vier woonlagen omvatten en voorzien zijn van c.v. Mevr. Sam kalden vroeg of het niet mogelijk I was een lift in de flat aan te brengen. Want het grote aantal trappen is hin- derlijk voor de bewoners, vooral van de bovenste etage. Mevr. De Munter (VVD) kon met Erotiek iu su ikergoerlkleu r bij liet LAK Onder auspiciën van het Leids Aca demisch Kunstcentrum (L.A.K.) expo seert Kers Vollemans een aantal schil deringen in het trappenhuis van het Universiteitsgebouw aan het Rapen burg. De over het algemeen op groot formaat gehouden panelen, zijn soms aangevuld met collage-elementen en ook van de pop-art blijkt Vollemans niet afkerig. Het werk beweegt zich aan de zelf kant van de erotiek en het ligt er te dik op om aanvaardbaar te zijn. Het is cru en soms onbeschaamd. .Specifiek vrouwelijk schoon deformeert Volle mans tot proporties, waaraan geen schoonheid meer te ontdekken valt en dat alles geschilderd in de weeïge kleu- anders kan bewijst een portret van de ren van goedkoop suikergoed. Dat hij componist Mahler, niet mooi van kleur maar in ieder geval een goed werkstuk, ter afgestemd op erotisch-gedegeneer- Het merendeel van z(jn „kunst" is ech ter afgestemd op erotisch-gedegeneer- den en bij het perverse af. Laten zulke lieden er hun pleizier aan beleven, voor ons hoeft het niet. W. PRINS. len cocktailjurken, soms met 'n draad je lurex erdoor, in felle kleuren, zoals groen, oranje en geel. FER HAKKAART Het werk van de Leidse schilder tekenaar-graficus Hakkaart verrast als altijd weer door de originaliteit. Niet alleen door de vormgeving, maar ooi door de uitbeelding van gemoedstoe standen. Wij hebben zijn werk reeds meerdere malen in ons blad bespro ken en wij kunnen dus kort zijn, want zowel in de Lakenhal als in andere gelegenheden is het werk geëxposeerd geweest. Hakkaart ziet zichzelf en zijn mede mensen met welwillende ogen. maar is daarbij niet ongevoelig voor de men selijke eigenaardigheden, die hij ob serveert; de kleine zonden, de kleine vreugden in het samenzijn met ande ren. In zijn vormgeving staat Hak kaart daarin vrijwel alleen en juist daardoor komt naar ons gevoelen het indringende van zijn visie op zichzelf en op ons te nadrukkelijker uit. Dat Hakkaart? werk ook gewaardeerd wordt buiten de kring van Leidse in teressenten bewijzen de vele exposi ties elders in den lande en de opname van prenten in de reizende collectie van de culturele raad van Zuid-Hol land. Mode en kunst is nog te zien tot en met 16 december, dagelijks vanaf half drie. uitgezonderd 's zondags. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT De heer O. D. Duintjer, wetenschap- I pelijk ambtenaar le klasse voor de wijsbegeerte werd heden bevorderd tot doctor in de wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „De vraag naai het transcendentale - vooral in verband met Heidegger en Kant". De uitgave van dit proefschrift werd gesubsidieerd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek i Z. I W.O.). Promotor was prof. dr. mr. C. I A. van Peursen. De heer Duintjer werd geboren in Amsterdam en woont thans te Leiden. De heer C'. A. Velds, wetenschappe lijk ambtenaar bij het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut te De I Bilt. werd heden bevorderd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift ge titeld „Thermal diffusion in moderately I dense gas mixtures". Promotor was prof. dr. J. Kistemaker. De heer Velds werd geboren in 's- j Gravenhage en woont thans in Amster dam. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Van vrijdag 2 december tot en met donderdag 8 december: geopend voor I spoedeisende gevallen: Zuider Apo-1 theek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. STOMPWIJK Kaartavond IJsclub. Vrijdagavond j a.s. om 8 uur organiaeert de IJsclub „Nut en Vermaak" in café „De Gouden Leeuw" weer een van haar traditionele kaartavonden. Voor de winnaars zijn enige mooie prijzen beschikbaar. Geen zendingsbusjes. wel bromfietsen Een 18-jarige leerling-monteur uit Leiden had er wel bezwaar tegen, dat zyn vriend zich schuldig maakte aan diefstal van zendingshusjes, doch hij nam met Instemming deel aan een se rie diefstallen door een complot school jongens te Leiden uitgevoerd. Automaten en bromfietsen vormden hun hoofddoel. Dan waren er ook wel inbraken en diefstallen gepleegd. Wat de bromfietsen betreft, men de- bruikten de onderdelen om een ander monteerde die soms gedeeltelijk en ge- voertuig mee op te knappen. Aanvankelijk had de verdachte ook wel bezwaren tegen het stelen van bromfietsen gemaakt, stopte er een poosje mee doch ging er later weer mee door. Verkeerde vrienden zouden hem er daartoe hebben overgehaald. De Officier van justitie vond het een kwade streek van verdachte en een stregene straf nodig; hij eiste een maand gevangenisstraf. De verdediger zette uiteen, dat de aangerichte schade van plm. 1000,- inmiddels is vergoed en verdachte dit bedrag zelf moet betalen. Daarmee re kening houdend, veroordeelde de ver dachte, tot 100,- boete en voorwaarde lijk en maand gevangenisstraf. GESPREKSGROEPEN O.L.VR. HEMELV. EN ST. JOZEF In de afgelopen maand hebben onze groepen gesproken over de godsdienst vrijheid. Hieruit kwam naar voren, dat wij allen wel onze eigen mening mogen hebben, maar ook vooral begrip voor elkaar moeten kunnen opbrengen. Of wij die mening ook maar vrij kunnen verkondigen werd hier en daar nog wel in twijfel getrokken. Wij zullen ons toch wel moeten concentreren op de algehele leiding met vooral als uitgangspunt de liefde. Zo al met al een boeiend onder- In de komende maand gaan we ons bezinnen op het komend Pastoraal Con cilie. De bisschoppen hebben ons uitge nodigd om in grote getale deel te nemen aan de gespreksgroepen. Dus een ieder die aan deze oproep gehoor wil geven is van harte welkom en wel maandag avond 12 dec. 8.15 uur; fam. Mathot, Oosterstraat 46; dinsdag 13 dec. 8.15 uur: fam. v. d. Post, Marnixstraat 26; donderdag 15 dec. 8.15 uur: fam. Elfe rink, Kooilaan 69. Dus allen tot ziens. Het bestuur Musea en Ten toonstellingen De Ruif Janvossensteeg 59): „Affi ches". Dagelijks 10 uur v.m.8.30 uur n.m. (behalve zaterdag en zondag). Academiegebouw (Rapenburg 73). Tentoonstl Kees Vollemans. Dagelijks beh. zond. 105 uur. De Lakenhal (Oude Singel). Dag. 10-5 uur. zond. 1-5 urn-. Tentoonstelling Frans grafiek (tot 12 december). Rijksmus. v. Volkenkunde (Steen straat 1). Dag. 1017 uur (zondags 13—17 uur f. Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11. Tentoonstelling werk van Ad Dekkers. Open dag. beh. ma. en zo. 11-18 uur. (Tot 9 december). KONINKLIJK BRUIDSPAAR DINEERT MET MINISTERS IN DE LEIDSE LAKENHAL Het huwelijk van prinses Margriet met mr Pieter van Vollen- hoven krijgt een Leids aspect. De raad van ministers en staats secretarissen zal namelijk het bruidspaar op woensdag 4 januari 1967 een diner aanbieden in het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel. Als dinerruimte is bestemd de Grote Pers, waaraan door de gemeente nog enkele voor deze gelegenheid noodzakelijke voorzieningen zullen worden aangebracht. Zo is bijvoorbeeld de verwarming van deze zaal wellicht een incon- veniënt. Het diner, dat om acht uur aanvangt en waaraan door ongeveer honderd personen zal worden aangezeten, wordt waar schijnlijk verzorgd door personeel van Hotel De Wittebrug te Den Haag dat voor gelegenheden als regeringsontvangsten ge specialiseerd is. PAUZE DE ZOMERZON. Zelfs een zwartgallige brombeer heeft vandaag geen reden tot knorren kunnen vinden. Met recht en reden valt er over het scheppingsbcstel en de menselijke bedoening op aarde te gorten en te mop peren. De eerlijkheid gebied echter te erkennen, dat midden in de winterse mist en kille regen zich het uitzicht opent op het volmaakte hemelsblauw, dat Maria is. Uit de Nieuwe Katechis- mus werd gisteren de betekenis van haar vrijdom van zondigheid overgeno men, Zij is in deze onvolmaakte schep ping het enige volmaakte schepsel, verheven in haar nederigheid uit de al gemene vernedering van verderf. Zij is regen rerkildi n mist. Zij mensenharten de spreid weldoende moederlijke warmte, waar aan de wereld in onze dagen meer dan ooit behoefte heeft Zelfs zwart gallige bromberen koesteren voor haar een genegenheid als voor hun eigen moeder. LEIDSE BIOSCOPEN TON DUINDAM WIL BEROEP DOEN OP POLITIEK GEÏNTERESSEERDEN Jongeren-KVP in Leiden als volgt gekeurd: moment maakt het niet zo best De Leidse afdeling van de Jongeren- KVP heeft het moeilijk. Dit is merk waardig, omdat de volwassen KVP op het ogenblik meer dan ooit in de be langstelling staat. Er zijn de laatste tijd rake dingen gezegd in KVP-kring, die misschien het begin aankondigen van een geheel nieuwe opzet van de partij. Moet de partij het confessionele jasje uittrekken of aanhouden"? Moet men streven naar een program part ij, welke inhoud die ook moge hebben? Deze en vele andere zaken zijn on derwerp van gesprek geweest van de hoogste regionen in de partij tot in de kleinste groep, bijvoorbeeld de af deling Leiden van de Jongeren-KVP. Omdat er volop leven is. omdat de partij voor belangrijke beslissingen staat. Juist daarom is het zo jammer, dat zo weinig nieuwe leden zich aan melden bij de jonge KVP-groep in Leiden. Voorzitter Ton Duindam zegt het onverbloemd: „De laatste maanden telde de groep maar vijf man". In „Tijdsein", het maandblad van de kath. Instuif, schreef Jean Kierkels deze maand in de inleiding onder meer het volgende: „De politiek interesseert de jeugd meer dan ooit Daarom is het bijna lachwekkend, dat allerlei offi ciële jeugdwerkinstellingen uren en dagen verdoen aan oefeningen in bur gerschapskunde, parlementje spelen etc." We houden ons buiten een stand punt in dezen, maar we meenden in deze passage een grond gevonden te hebben voor de moeilijkheden, die de KVP-jeugd in Leiden met de leden werving heeft. Toch zouden we 'n grote AGENDA DONDERDAG 8 DECEMBER Receptie UVS afscheid van secr. H. Laman. Kikkerpolder, 20.00-22.00 u. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden vervolg cursus. Gebouw GG. en GD. 20.00 uur. (18 jaar). Dagelijks; 2.30, 7,.00. on 9.15 Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Vier vrouwen voor Layton (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 i vergissing begaan, als we deze groep als schooltje en politiek speelplaatsje zouden beschouwen. Want dat is de i,uxor: Boeing-Boeing <14 jaar Jongeren-KVP niet. Er is directe in- Dagelijks 2.30. 7.00 en 9.15 uur. vloed in het pait.jbeleid voor de KVP- Zonr,ag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uun. jongeren weggelegd. Jongeren hebben studio: Ontraden West Side Story (14 Jaar). zitting in de partijraad, binnenkort waarschijnlijk in de Tweede Kamer. Hierin verschilt de Jongeren-KVP van alle jeugdgroepen van de andere poli tieke partijen. Door middel van het jongeren-orgaan „Jongeren-Voorop" komen de meningen van alle afdelin gen de hoogste functionarissen ter ore. Redenen genoeg om zich aan te slui ten bij de Jo-KVP vindt voorzitter Duindam. Het antwoord op de vraag, waarom het ledental zo laag is ge daald. is snel gegeven. Wie is er op de hoogte van het bestaan van de groep? Ton Duindam zou daarom graag het volgende willen mededelen aan alle jongeren die zich voor de politiek in teresseren: 1. Om deel te nemen aan de bij eenkomsten (bij de deelnemers thuis.) hoeft men geen lid le zijn. 2. De bijeenkomsten dragen aller minst een officieel karakter. De gezel ligheidsfactor wordt nimmer uit het oog verloren. 3. Actuele politieke problemen wor den aan de orde gesteld. Ook specifiek Leidse vraagstukken. Hiervoor wor den deskundigen (gedacht wordt aan raadslid Ham en kandidaat-raadslid Driessen) uitgenodigd. 4 Jongens én meisjes zijn van har te welkom bij de Jo-KVP Leiden. Zij kunnen zich in verbinding stellen met Ton Duindam. Stadhouderslaan 26. Leiden, liefst telefonisch, onder num mer 30032." Burgerlijke Stand Prol.- Dagelijks: 2. en 8 uur. Zondag: 2. 5 en 8 uur. Hex: Het complot der geweldenaren. (18 j.>. Dagelijks: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45. 7.00 en 9.15 uwx PUNT te doen zult hebben? KORRELTJE De duivel brengt ons nooit zozeer In bekoring als door onze blik op onze goede daden te vestigen MARKTBERICHTEN VRIJDAG 9 DECEMBER I.C.C. welsprekendheidsavond Louise de Coligny h.b.s.. Kagerstraat. j Teunis Jan. Aquarium- en terrariumhoudersver. „De Natuurvriend" ledenvergade ring. Petruszaaltje (Lammenschans weg), 20.00 u. Leidse vogelshow-combinatie „Drie- in-één opening tentoonstelling, Stadsgehoorzaal, 18.00 u. Geboren: Dirk, z.v. K. Dijkstra en T. A. Strulksma: Monika Catharina j Susanna. d.v. C. M. van Diemen en K. j de Haan; Franclscus Maria, z.v. J. C. „TRrrilT R v. Rijsbergen en J. van der Meij; Evelyna j ,Qfl', inio ,T'J f aan" Christina, d.v. H. S. Cross sn F. M. \)°'T 3903' "re"0 9' kette kalv"«" Garrido; Marieke Anneliea. d.v. R. N. ^«kalveren 50, nuchtere kalveren Zeven en J. R. A. E. van Gennep: Ple- ?82' "'hap" l3b; la,"™ren ter Jacobua. z v J. Onderwater en S. ka"abovai1 „10° ""-h"1'" H. Penning: Michel Franci.cua, z.v. G. ,<c „50' h,W" low- bokken, geiten F. Bik en E. W. van Zundert: Petro- ""Hk" kalfko"'n 1000-MSO. nelta Cornelia Margrletha. d v. T. M k»J'vaarzen 975-1250. varekoeien 825 - Dam en M. J. P. M. Prins; Ronald 10?5' I"19""1 510- 650. stieren 825-1150 :.v. T J. den Ouden en K -'««kalveren 350 475, nuchtere kal- T. de Bondt. veren 45—85, fokkalveren 125—350, Gehuwd: A. Labordus en E. de Jong i schapen 90—125, lammeren 100—160, Overleden: C. J. C. Schoemaker, 3 drachtige zeugen 425—525, lopers 90 VRAAG VERMINDERT IN GELIJKE MATE Ook in de Bloembollenstreek blykt de werkloosheid langzaam maar zeker ton te nemen. Stonden er einde november 1964 bij het Gewestelijke Arbeidsbureau te Llsse slechts 96 mannen en 47 vrouwen als werkzoekende ingeschreven, een jaar later waren deze getallen reeds reep. 222 en 48. Eind november jl. stonden inge schreven 249 mannen en 84 vrouwen. Daarnaast is de vraag naar arbeidskrachten aanzienlijk afgenomen en wel van 558 mannen en 213 vrouwen november van bet vorige jaar tot 308 mannen en 170 vrouwen thans. Winterwerk voor streekarbeiders elders neemt af Onder het aantal ingesehrever echter een groot aantal seizoen» maanden, dochter; H. C. M. Roeders, 3 U5- h|K£eD 66—78, bokken, geiten 18— maanden, dochter: W. C. van Velzen, fi0' vetta koeien le kwal. 4.05—4.30, id. 74 jaar, man; R. J. ten Oever, 2 dagen, 2(? kwal 3.90—4.00, idem 3e kwal. 3.75 - zoon 3.90, vette kalveren le kwal. 4.054.35, idein 2e kwal. 3.95—4.05, idem 3e kwal. 13 603.95, nuchtere kalveren 1.401.80 zware vette varkens 2.302.35. zouters 2 54- 2.60, slachtzeugen 1.90—1.95, Jon ge slachtzeugen 1.95—2.10, melk-, kalf- koeien tamelijk, even hogor; vette koei en willig, even hoger; vare koelen ma- tig, prijshoudend, vette kalveren rede lijk, hoger, graskalveren matig, prijs houdend. nuchtere kalveren willig, prijs houdend, fokkalveren idem 40, schapen idem 40. lammeren idem 40. varkens uim prijshoudend, biggen ld. 43. De vraag naar mannelijk personeel voor de kwekerij bedraagt op dit mo ment 55. Deze vraag heelt betrekking op vast personeel, dat omstreeks fe bruari maart In dienst kan treden. Voor hen, die een werkloosheidsperi ode vun 4 tot 5 maanden onaantrek kelijk vinden, is er voldoende gelegen heid een vast jaarcontract af te sluiten. iolde krachtei Dea onge- gro- toename van de winterwerkloosheid ilert 1964 is in hoofdzaak te wijten aan verminderde werkgelegenheid in niet izoengevoelige bedrijven zowel binnen t gewest Lisse als in de bedrijven in gewesten Haarlem, Leiden en Am- Een teken aan de wand is de tóene- me van het aantal werkloze minderge- schikte arbeidskrachten. Hun aantal be droeg einde november van dit jaar 36 mannen tegen 21 mannen per november 1965. Steeds meer blijkt, dat het bedrijfs- schijnbaar weinig plaatsingsmo- gehandioapte medemen- ivattend kan worden ge- >or hen, die een vol jaar willen werken, noodzakelijk is. hun vak bekwaamheid te vergroten of aan te passen aan de eisen, die het bedrijfsle ven "stelt, waarbij de overheid hen de behulpzame hand wil bieden door het inrichten van centra voor vakopleiding voor volwassenen en door het geven van een geldelijke bijdrage in geval van op leiding in het bedrijf zelve. gelijkheid sen heeft. Sami steld, dat het De Dei ledrijvi get! 111 rte arbeidskrachten logelijklieden blykei Het aanbod van bouwvakarbeiders en houtbewerkers bleek per ultimo novem ber 1966 lager te zijn dan per einde no vember 1965 nl. 17 tegen 7 per novem ber van dit jaar. Dit verschil is verklaar baar uit het feit, dat in november van 1065 de vorst reeds was ingevallen,1 waardoor de wergelegenheid voor bouw vakarbeiders sterk terugliep. De vraag naar bouwvakkers en houtbewe zullei loeten houden met de mogelijkheid van •rkorting van de werkperiode en ver- lindering van het benodigde aantal sei- •enarbeiders. Dit geldt in hoofdzaak lor agrarische bedrijven. Het aanvaar- ■II van een \aste betrekking, /.ulang beid aanwezig Is. al van hen vai Tenslotte dlei bedrijfslevi bleek 1 het and 0_ werkgelegenheid kaï li LOEM BOLLEN BE DRIJVEN Hel aanbod van bloembollenarbeiders (sters) nam weer toe en bedroeg 55 mannen en 86 vrouwen tegen 40 mannen en 53 vrouwen per einde november van het vorige jaar. Deze stijging zal het gevolg zijn deels van het gunstige weer tijdens de plantperiode doch tevens van het toenemende gebruik van machines. Verwacht mag worden dat er voor de seizoenarbeiders niet eerder werkgele genheid in de kwekerijen zal zijn dan omstreeks maart/april, hetgeen voor hen betekend een werkloosheidsperiode van 4 tot 5 maanden. Voor vrouwelijke werk nemers zjjn de vooruitzichten wat gun stiger. Venvacht mag worden, dat reeds in de maand januari voor hen werkge legenheid wederom zal toenemen. j vember van dit jaar slechts 54 te bedra gen tegen 82 per einde november van het vorige jaar. Goede vakbekwame krachten zijn nog wel plaatsbaar, al hoewel de financieringsmoeilijkheden j wel een nadelige invloed op do werkge- j legenheld in de bouwnijverheid zullen 1 hebben. AR- I belang n de Hoi stai ders november lager te november 1965. toe 80 legen 62 op dit 1 schil is te verklaren groep zijn n.l. tevei nemers uit de z.g Door de slechte weersomstandigheden in november van het vorige jaar was men genoodzaakt de werkzaamheden voortijdig te beëindigen, waardoor der halve het aantal werklozen steeg. Eerst in het a.s. voorjaar, zodra de weersom standigheden het toelaten, zullen zfj hun zijn dan per ultimo 1 bedroeg hun aantal reoment. Ook dit ver- Onder deze beroeps- s begrepen de werk- graszodenbedrijvi en 35 vrouwen Ingeschreven tegen resp. 34 en 26 voorgaande jaar. Het betreft hier seizoenpersoneel. dat eerst in april- mei weer aan het werk zal kunnen gaan. Vraag is er op het ogenblik niet. Ook het aanbod van handels- en kan toorpersoneel steeg bij een verminderde vraag. In de metaalnijverheid nam de vraag eveneens af en wel van 153 per einde november 1965 tot 128 per einde november van dit jaar. Voor voldoende vakbekwaam personeel is echter nog voldoende plaatsingsgelegenheid aan wezig. Enkele industriële bedrijven schijnen echter tot een bepaalde selectie over te gaan, teneinde tot productiever hoging te komen. De werkgelegenheid handhaaft zich in de chemische nijver heid cn in het kleding- en reinigingsbe- drijf is voor Jeugdig vrouwelijk perso neel nog volop plaatsingsinogelijkheld. WOERDEN. 7 dec, Kaa*. Aanvoer 5 partijen. Prijzen: 3.55—3.65. Handel: matig. 's HERTOGENBOSCH 7 dec. Vee to taal 6754; runderen 1404; graskalveren 467; vette kalveren 353; nuchtere kal veren 1549; schapen 361; geiten 13; fok- zeugen 24; slachtvarkens 523; biggen 1250. slachtrunderen 810; melkkoeien 990-1585; guste koeien 750-1170; gras kalveren 375-575; kalfvaarsen 1150- 1550: klamvaarsen 975-1175; guste vaar- sen 850-1150; pinken 575-775; nuchtere kalveren 130-280; weide schapen 95-145; drachtige zeugen 440-570; biggen 58-75; slachtrunderen extra 4,25-4.55; Sl. run deren I 3,90-4,20; idem II 3.40-3,75; idem III 3,15-3,45; vette sieren 3.75-4,40; worstkoeien 2.85-3.05: vette kalveren I 4,30-4.60; idem II 4.00-4.25; idem III 3.65-3.95; nuchtere sl. kalveren 1,35-1,65; sl zeugen I 2,12-2,20: sl. zeugen H 2.04- 2.10; sl. varkens 2.25-2.45; vette scha pen 95-145; vette lammeren 105-155; melkkoeien normaal, williger, stijf duur. guste koeien minder, redelijk prijsh. fok- vee behoorlijk, gunstiger, niet goedko per. vette kalveren minder, vlot, vast, nuchteren sl. kalveren groot, stijver, stijver. Schapen en lammeren minder, ta melijk vlot. vast. fokzeugen groter, sta biel. stabiel, lopers en biggen ruimer, stroef moeilijk te handhaven, slachtvee redelijk, vlugger, vaster, sl. zeugen ge woon, levendiger, optrekkend. TER AAR 7 dec. Groenten Witlof I 1,38-1,52; idem II 84-1,02; idem stek 17-69; andijvie 45-68; idem afwijkend 13-35: prei 14-18: groenen kool 18; uien 27-31. rode kool 15; spruiten A 58-76; idem B 32-60 alles per kilo. sla 9-23 per stuk, selderij 11-17 per bosje. Toma ten A 3.10-6,80, idem B 2.50-7.10. Idem C 2,10-3.70. idem CC 2.20 alles per bakje van zes kilo. Spruiten export A 92-96; B 88; C 73, D 59 per kilo. LEIDSCIIENDAM 7 dec. eieren Aan gevoerd waren 59900 kipeieren. De no teringen waren voor: 3600 eieren no 0 17,75-18,60; 16600 eieren no 1 16.65- 17.25; 22800 eieren no 2 16.25-16.95; 9800 eieren no 3 15.85-16.80; 5200 eie ren n.. I 15.35-16,25; 800 eieren no 5 14.95-15.60; 400 eieren no 6 15.70-14.95; 500 kneus I 13,80-14.50; 200 kneus II 13,50-14,85.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3