UW MENING Uitkomsten bedrijven zijn teleurstellend PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 5 DECEMBER 1966 BOEIENDE DEBATAVOND VAN LEIDS JEUGDPARLEMENT Het Leids Jeugdparlement kwam bijeen om te discussiëren over het vraagstuk van de ontwikkelingshulp. Als „minister van ontwikkelingshulp" trad op Louk Schipper, een lid van de Leidse C.H.U.-jongeren. In een tiental punten legde hij een urgentieprogram aan de vergadering voor, waarin hij o.a. stelde, dat het betreurenswaardig is dat de overheid nog steeds geen 1 van het nationale inkomen aan ontwikkelingshulp besteedt, hoewel dit bedrag reeds 2 a 3 zou behoren te zijn. Overbevolking in de ontwikkelings landen dient, aldus de minister, al lereerst te worden bestreden met ver betering van de welvaart. Blijkt dal niet voldoende, dan moeten andere middelen worden toegepast. Hans Stakenburg (VVD) gispte de minister over de onzorgvuldigheid van zijn nota. Hij stelde een aantal ver beteringen voor; met name drong hij aan op bezuinigingen op de ministeries. Deze bedragen kunnen dan recht streeks worden besteed, aan ontwik kelingswerk. Hij kwam met een groot aantal amendementen. Een grote instelling Kees Visser (P.v.d.A.) had ook be zwaren tegen de nota. Hij zag het liefst dat de ongeveer 70 organisaties hun krachten in één grote instelling gin gen bundelen. Jan Boer (PSP) vond ontwikkelingshulp daarom zo belang rijk, omdat hij het in gebreke blijven daarvan de wereldvrede ernstig in gevaar wordt gebracht. De klassen strijd uit vroegere tijden is verdwe nen, maar er is een nieuwe klassen strijd ontstaan, waarbij de arme lan den tegenover de rijke zijn komen te staan. Dik de Vos (CHU) stelde zich het meest positief op tegen de nota van zijn geestverwante minister. Hij hecht te er waarde aan dat in de nota dui delijk en positief belang wordt ge hecht aan het werk van missie en zending. Ton Duindam (KVP) zag zeker wel heil in een grote overkoe pelende organisatie, maar wilde daar naast het particulier initiatief zeker niet uitschakelen. Hij viel de minister scherp aan om zijn lukrake 2 a 3 %- percentage. „Hoe denkt u dat te willen verwezenlijken", vroeg hij, „zonder onze eigen economie te ontwrichten?" POSTDUIVEN LEIDSE KAMPIOENENSHOW Del Leidse Postduivenvereniging „De Vriendenclub" hield afgelopen week end, om de feestelijkheden rond haar 35- jarig bestaan het nodige cachet te ge- ben, een grote tentoonstelling van duiven in de zaal aan de Maria Gijzensteeg. Naast de 265 postduiven van eigen leden waren er 180 ingezonden door verenigingen uit Leiden en omstreken. De kwaliteit van de tentoongestelde duiven was bijzonder goed, waardoor de beide keurmeesters, de heren Un- terhorst uit Rotterdam en Roverts uit Utrecht, een bijzonder moeilijke taak hadden om de verschillende prijswin naars aan te wijzen. W. de Ridder uit Leiderdorp haalde met de beste jonge duivin, de beste oude doffer en de beste oude duivin, die tevens de schoonste van de gehele ten toonstelling was, veel blinkende prij zen van het ere-podium. Ook L. Gijsman kreeg met de beste jonge dofter eer ere-prijs. De verenigingsprijs voor de beste to taal-inzending ging naar het Noord- wijkse Steeds Sneller", dat met zijn 20 duiven 1830% pnt behaalde. De 20 duiven van „De Voorhouters" werden uitstekende tweede met 1822% pnt. Ook de organiserende vereniging „De Vriendenkring" kreeg met 1820% pnt. ere-metaal. Het hokkampioenschap van „De Vriendenkring" was voor W. de Ridder met 369% pnt. Goede tweede werd J. Beekman 368 pnt en derde Jac. Sira met 367 punten. V oorlees-verbod Jan Sinkeldam (CPN) had grote be zwaren tegen de besteding van het geld, b.v. om weer politieke invloed in Indonesië terug te winnen. De over bevolking moet door het land zelf worden bestreden. „Het Leids Jeugd Parlement mag zich hierover niet uit spreken", aldus de CPN-woordvoerder, die er nog aan herinnerde inwoner te zijn van het dichtstbevolkte land ter wereld. Titus Spoelstra (A.R.) kon het maar weinig met de minister eens zijn. Zijn lange betoog stuitte echter op te- gentsand bij sommige parlementsle den, die zich voorstanders van een voorlees-verbod verklaarden. Na de pauze kreeg „minister" Schipper de kans zijn standpunten te verdedigen, overigens zonder dat men het met elkaar geheel eens werd. Een boeien de debatavond. ECHTE EERSTE STEENLEGGING RIJNLANDS LYCEUM 0EGSTGEEST Het nog sluimerende Oegstgeest werd zaterdag j.l. reeds vroeg in de morgen met veel lawaai gewekt. Een grote stoet, waarin als bouwvakkers ver klede leerlingen meeliepen of reden, bewoog zich van de noodschool naar het bouwterrein aan de Apollolaan, waar de fundamenten voor het nieuwe lyceum reeds liggen. Dit lyceum zal Als aardige bijzonderheid dient ver meld te worden, dat- deze steenlegging de werkelijke eerste steen resp. stenen betrof, die hier „gelegd" werden. Het HILLEGOM INBREKERS HADDEN STROP Bij de fa. Hulsebosch, Leidsestraat- weg 122, hebben onverlaten zich in de nacht van zaterdag op zondag toegang verschaft tot de kantoorruimte door een ruit in te slaan. Het kantoor werd over hoop gehaald, een stalen kast openge broken en een geldkistje meegenomen. De directie van het bedrijf heeft echter meegedeeld, dat het kistje geen geld bevatte. Bij de firma De Brabander aan de Vosselaan is ingebroken en o.m. 50 horloges ontvreemd. Het bedrag wordt geschat op 3 4 4000 gulden. De politie doet onderzoek. Pluimveetentoonstelling. Donder dag 8 december, des avonds om half acht opent de burgemeester van Hille- gom, de heer J. Ch. I. van Niekerk, in zijn hoedangheid van beschermheer van de vereniging „Streven tot Verbete ring", een tentoonstellig van pluimvee en konijnen in de gebouwen van de N.V. Rijnveld, Weeresteinstraat-hoek Pas toorslaan te Hillegom. De tentoonstelling die donderdag na de opening voor het publiek is opengesteld en ook gedu rende vrijdag en zaterdag open is, is de moeite voor een bezichtiging ten volle waard. Geboren: Jaenette G. d. van J. van der Waal en J. R.Hondebrink. Pe trus M. A. z. van H. M. Biezeman en H. W. M. Bloem Ondertrouwd: W. L. van Turenhout en M. Kalkers; H. W. Warmerdam en M. P. D. A. Teeuwen. A. P. M. van der Voorn en A. Zonneveld. G. J. Ernstig en J. M. Bolen. F. A. M. de Bruyn en J. H. P. M. Nelis. H. C. Velhuyzen en M. C. A. Zwaan; J. Kerkhof en J. de Vries. T. P. J. Kortekaas en J. P. M. Lieverse. Getrouwd: E. de Muynck en M. M. van der Zande. H. G. Speijers en C. M. van de Berg. W. Blokker en M. J. Plai- sier. H. C. van der Lans en H. C. M. van der Zwan. Overleden: M. C. de Groot v. 72 j. M. Seijsener v. 71 jaar. was voor de jury bepaald geen gemak kelijke taak, de winnaars van de ver kleedpartij aan te wijzen, die de eerste stenen mochten „leggen". Toen de eerste stenen gemetseld waren, kon al spoedig van een „muur" gesproken worden. Alle opmerkingen van om- staanders ten spijt, blijft deze muur die dus door de leerlingen zelf ge metseld is, staan. Nadat de Rector van de school, dr. J. P. Naeff een kort woord tot de aanwezigen gericht had en in het bij zonder de wethouder van onderwij l van Oegstgeest, de heer J. J. Thorn verwelkomd had, zorgde de school- band „De Storx" voor een klinkend beat-feest. Dank zij de regen en de in de bouwput aanwezige nattigheid keer den de 500 leerlingen enigszins be- spetterd maar opgewekt huiswaarts. KATWIJK AAN. DEN RIJN De leden dezer vereniging worden op geroepen om op vrijdag 16 december a.s des avonds half 8 ter vergadering te komen in De Roskam voor de gebruike lijke najaarsvergadering die zeer be langrijk is in verband met. het voorstel tot Statutenwijziging, bestuursverkie zing van diverse kommissies. Twee be stuursvoorstellen. Vaststelling van de begroting 1967. De omzet wordt voor 1967 begroot op plm. 16 miljoen gulden. DAMMEN In de deze week gespeelde wedstrijd heeft KDC opnieuw de kans gegrepen door WDG uit Wassenaar met 'n neder laag naar huis te sturen. De komende weken zullen voor KDC 1 en 2 nog wel de nodige inspanning brengen omdat beide tientallen nog favoriet zijn gewor den voor het kampioenschap. De uit slag was als volgt: J. Passfchier KDC 1- J. v. Vuren WDG 1 1-1; J. Zwaan-A. Smit 1-1; J. v. Duyvenbode-K. v. Zan ten 1-1; J.'Heemskerk (res)-J. Vermeer 2-0; J. v.d. Plas-J. Vermeulen 1-1; A. Beelen-J. v. Bemmelen 1-1; H. Klinken berg-N. Noort 2-0; J. Godwaldt-C. Weg gen 2-0; J. Schoneveld Pz.-L. Knol 1-1; H. Voorzaat-J. v. Doorn 0-2. Uitslag 12-8. KDC 2 in opmars naar de titel. KDC 2 speelde in Ter Aar tegen NDG 1. De Katwijkers, zich bewust van de zwa re opgave wisten op overtuigende wijze de Rijnstreekbewoners naar een neder laag te spelen. De uitslag was als volgt: W. J. v.d. Starre NDG 1-Fr. Spierenburg KDC 2 -1-, R. Zwaan-H. Koelewijn 1-1, W. Snaterse-J. Heemskerk 1-1, A. Har- teveld-C. v. Klaveren 1-1, D. v. Leeuwen- J. Slootweg 1-1, J. de Bruin-Ab. v. Bee- len (res.) 0-2, J. Landswaard- Slooten 0-2, J. v.d. Starre-C. v. Duin 0-2, W. v. Vliet-A. v. Beelen 0-2, B. de Bruin- C. de Winter 2-0. Uitslag 7-13. Het 2e tiental van KDC 2 speelde de borden wedstrijden met de volgende resultaten: Ab. v. Beelen-Ar. v. Beelen 2-0, C. <je Mol-J. v. Sloten 0-2, H. Koelewijn-J. Slootweg 0-2, Fr. Spierenburg-C. van Duin 0-2, J. Rijsdam-C. de Winter 0-2. LEIDERDORPSE BRIDGECLUB Donderdagavond werd de laddercom petitie voor één avond onderbroken voor het jaarlijkse St.-Nicolaasfeest. Door de wedstrijdleider was een pro gramma samengesteld wat weinig met wedstrijd-bridge te maken had en de geluksfactor bepaalde wie het eerst naar de prijzentafel mocht komen om één van de vele fraaie prijzen, waarvan er voor ieder lid een aanwezig was, in ontvangst te nemen. Een (blonde) Zwarte Piet overhan digde op rijm aan de penningmeester het financiële resultaat van de ten huize van de wedstrijdleider gehouden geelgenheias-bridgedrives ten bate van de jubileumkas. Een voor ditzelfde doel gehouden verloting van een fraaie fruitmand bracht mevr. Van Gelder als winnares. Toen om pl.m. 11 uur wed strijdleider v. d. Bijl deze zeer geslaag de St.-Nicolaasviering sloot bleven vele aanwezigen nog een uurtje om echt te bridgen. VERVOLG GEMEENTERAAD VAN LISSE VERKOOP BLOEMEN IN GROOT-WINKELBEDRIJVEN Leiden, 1 december 1966. Met belangstelling hebben wij kennis genomen van het verslag over de bloe- menvakbond ITB. Wat ons in het bijzonder getroffen heeft in de rede van de voorzitter van deze bond, de heer Elders, is vooral zijn betoog over de verkoop van bloemen in groot-winkelbedrijven. De heer Elders vindt het teleurstellend dat het Produkt- schap voor de Sierteelt de Minister van Economische Zaken heeft geadviseerd voor de verkoop van bloemen en plan ten in grootwinkelbedrijven de eisen van vakbekwaamheid te handhaven. Mijnheer de redacteur, de verkoop van bloemen en planten geschiedt in hoofdzaak in eenmanszaken, uitzonde ringen daargelaten. Daarnaast is er een ruime markt- en straathandel. Wan neer een jonge vakgenoot voor zich zelf een bloeinenzaak wil beginnoen. moet hij aan de volgende eisen vol doen: Tenminste een' tweejarige tuin bouwschool bezoeken, ééh jaar een vak school voor het zogenaamde diploma Aalsmeer, en in liet bezit zijn van het Middenstandsdiploma. Dit is belangrijk het vak, Hoe belangrijk dit ook is, b. en w. blijven echter de hoogste prioriteit toekennen aan het te stichten over dekt zwembad en weet zich daarbij gesteund door de grootst mogelijke meerderheid van de raad. Een over dekt zwembad kost 2% miljoen. Het plan is ter goedkeuring in Den Haag. Een gunstig oordeel werd reeds ver kregen van de betrokken adviescom missie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. In 1967 hopen b. en w. nog met de bouw te kunnen aanvangen aan de Trompstraat. Met de reeds gevormde flinke bestem mingsreserve is er budgetair géén probleemHet Is echter wel de vraag, of de overige gelden tot 2.600.000,- in 1967 aangetrokken kunnen worden. B. en w. staan nu voor een dilemma waarvan het college de raad deel genoot wil maken teneinde in geza menlijk beraad tot een duidelijke lijn te geraken. Allereerst staan onder de huidige omstandigheden vast dat In dien het college kans zien om de bouw van het zwembad In 1967 aanvang te doen nemen buiten de centrale finan ciering om, derhalve zonder de nood zaak van liet vooraf sluiten van een vaste geldlening waarvoor speciale toestemming nodig is, in de loop van 1967 en wellicht 1968 vrijwel zeker géén financiering gevonden zal kun nen worden voor enig ander ltapl- taalswerk, derhalve niet voor door trekking Nassaustraat, niet voor demping Haven voor weg naar Poel polder, niet voor aankoop van de vuilveegmachine, aiet voor verhouw en inrichting van het pand-Eenhuis voor bjjtrekking aan liet Raadhuis, nóch voor ander zaken. definitief uit op dit ogenblik en wil len over dit gewichtige punt later een afzonderlijke vergadering hebben om zich te kunnen bezinnen in de frac ties. De voorzitter zei dat omstreeks half januari wel bekend zal zijn of gelden voor het zwembad (2Vu mil joen) aangetrokken kunnen worden in 1967. Wanneer dit bekend is, zal de raad bijeenkomen om tot een defini tieve beslissing te komen. VARIA Zeer veel andere zaken heeft de bur gemeester nog aangeboden over de woningbouw, het komplan, het Poel- polderplan, enz. enz., waarna hij het woord gaf aan de beide wethouders. De heer W. Roos, wethouder van Be drijven sprak over het nieuwe Gas- en Waterbedrijf en stelde vast, dat in de gemeente Lisse alles goed verloopt en men klaar is wanneer aardgas ge leverd kan worden. Dat was een zeer verheugende mededeling na discussies in vorige vergaderingen. Voorts sprak hij over de aanschaf en werking van de nieuwe vuilveegma chine, waarbij hij van de heer Van Leeuwen kreeg te horen, dat de com missie Bedrijven wel belangstelling had gehad om bij het proefstomen tegen woordig te zijn! Hij sprak voorts over het centraal antenne-systeem in de Poelpolder, de vuilnisbelt e.a. De heer Mesman sprak over alle zaken wat het sociale vlak betreft. In de loop van de avond kwam ook de eventuele instelling" van een jeugd raad aan de orde. De burgemeester zei- daar veel voor te voelen. Hij wil de jeugd bij alles betrekken maar dan moet de jeugdraad, waarvan hij wel voorzitter wil worden, ook levensmoge lijkheden hebben en niet zo snel ter KATWIJK AAN ZEE DIPLOMA-UITREIKING E. H. B. O. Aan een 17-tal cursisten van de EHBO- vereniglng "Katwijk" heeft burgemees ter H. Duiker de diploma's uitgereikt. Dit aantal had met goed gevolg examen gedaan. Met een kort welkomstwoord werd deze avond door de heer Roosdorp geopend, waarbij spr. benadrukte ver heugd te zijn, dat de burgemeester in zoverre hersteld is, dat hij hier aan wezig kon zijn. Vervolgens kreeg de burgemeester het woord en zei als in leiding voor het uitreiken van de diplo ma's hoe goed het is dat in een gemeente mensen wonen die door het volgen van een EHBO-cursus bewijzen iets voor hun medemens te kunnen bieden door bijeen ongeval, directe (zij het dan niet altijd volledige) hulp te kunnen bieden. Diploma's werden uitgereikt aan: de dames Boersma, Kanbier-Slot, C. Barn- hoorn, A. Parlevliet, M. Dubbelaar, Blanken-Tieleman, P. Ouwehand, Rem- melswaal en Ouwehand en de heren Jonker, A. de Jong, J. de Vogel, Slatius, G. Ouwehand en Van Egmond uit Rijns burg. De jongedames Veerman, Van Genderen en Guijt, alle drie leerlingen van de Chr. Huisïi. en Industrieschool en nog geen 18 jaar, ontvingen een voor lopig diploma, terwijl van de heren W. v.d. Plas, Wiecherink, P. v. Duijn, W. v. Beelen en Sprenher het diploma was verlengd en ook nu werd uitgereikt. Door mevr. dr. Lodder werden hierna zeer interessante kleurendia's "van mond tot maag" vertoond. De heer Van Beelen liet prachtige dia's zien van Kat wijk voorheen en thans. NOORD WIJK T.O.V.S.V.E. 9—1 In de tweede helft van de voorronde van de competitie heeft het Noordwijk- se TOV op duidelijke wijze getoond dat zij in deze voorronde niet boven hun stand heeft geleeft en het leider schap in haar afdeling volkomen ver diend heeft. Dit is overduidelijk tot, uiting gekomen in de laatste wedstrijd tegen SVE uit Utrecht. De openingspartij werd ingezet door P. Turk die zijn oude vorm heeft te rug gevonden en deze partij in winst wist om te zetten. Het was een ver rassing, dat R. Alkemade tegen zijn sterke tegenstander het onderspit moest delven, waardoor de stand op 11 kwam. In de derde partij heroverde Th. v. d. Ploeg de leiding voor TOV (21). De dubbel werd voor TOV groot succes: 21—14 en 21—12. Na de dubbel moest P. Turk het opne men tegen de goed spelende Utrech tenaar Koot, in een spannend duel wist Turk een verdiende overwinning te behalen. In zijn tweede partij revan cheerde R. Alkemade zich volkomen met goed spel en harde smashes gaf hij zijn tegenstander geen schijn kans. Hét sluitstuk was voor Th, d. Ploeg, die in deze voorronde constant sterk spel heeft geleverd en voor zijn teamgenoten niet onderdeed en beide games pp zijn naam bracht. In de resterende partijen konden de Noordwijkers de stand opvoeren naar -1. ment, die goed geinformeerd moet zijn. deZg rjSjCo's te nemen, indien werkelijk j ziele Saan a's eertijds de „Jongensstad Als dit geldt voor jonge vakgenoten, j kans wor(jt gezien het zwembad aan te j M(,t te SI,ann|„g wordt nu afge- waarom dan een uitzondering maken pakken en dan maar te hopen, dat knel-1 vvacht wat in jan. de beslissing zal voor de grootwinkelbedrijven, hier in lende omstandigheden ten goede zullenmoe(en inzake een zwembad in Nederland? Als u nu weet dat in het j veranderen. Tweede dilemma is het vol- I lg(J7 ot later eil dan wordt de tijd van westen des lands op iedere 3000 perso- gen(ie; De sporthal kunnen we naar alle g5 =aar .)raten over een zwembad maar i. i-" waarschijnlijkheid in april 1967 onmidde- weer eens verlengd! lijk financieren uit de gelden van het reeds genoemde benzine-verkooppunt. Indien zou komen vast te staan dat het zwembad -ondanks onze uiterste pogin gen- in 1967 geen schijn van kans heeft, moeten we dan helemaal niets doen? Bouwen we dan wél een sporthal, dan onttrekken we feitelijk 500.000.aan de reserve voor het zwembad! één bloemenzaak gevestigd is ook een markt- en straathandelaar, dan begrijpt eenieder dat er hier genoeg ver koopkanalen zijn om aan de behoefte aan bloemen en planten' te voldoen. Wanneer onverhoopt de verkoop in de grootwinkelbedrijven doorgaat, gaat dit ten koste van de kleine zelfstandigen. Door het Economisch Instituut van de Middenstand zijn cijfers verschaft, waaruit blijkt, dat er 30 pet. van de vak genoten een inkomen heeft van 7000 en minder per jaar. Het PVS heeft dan ook zeer terecht de minister goed geadviseerd, met ach ter zich de Nederlandse Bloemisterij, afd. Winkeliers, C. H. v. d. VOORT, Secretaris Bloemist-Winke liersvereniging Leiden en Omstreken. Hierover zijn vrijdagavond gewich tige besprekingen gevoerd, waarbij vast kwam te staan, dat de heren Van Leeuwen en De Vos de bouw van het zwembad boven alles willen stellen, de heer Nieuwenhuis is tegen een zwembad en de KVP-fractie en de Prot. Chr.-fractie spraken zich niet In de avondvergadering werd de dere agenda afgehandeld welke geen bijzonderheden opleverde. De heer De Vos informeerde waar de nieuwe ijs baan zal komen, waarop de voorzitter verwonderd over de publicaties op merkte Weet u het misschien? Hi; moest het antwoord schuldig blijven ec de burgemeester zeide, dat men als be stuur van de IJsclub wel op de mede werking van het Gemeentebestuur schijnt te rekenen (volgens de pers) maar dat het Gemeentebestuur inzake, de plaats en dergelijke omstandighed nergens in gekend wordt. De heer 1> Vos merkte nog op, dat het terrein mo gelijk later weer voor andere doel einden bestemd kan worden? Overleg ls toch wel nodig, dacht hij, om teleur stelling te voorkomen! GEZELLIG ETENTJE IN WOONOORD .3 'V- De Turks-Marokkaanse gemeenschap, die aan de Zflklyk te Leiderdorp een onderkomen heeft gevonden In het uitstekend geoutilleerde woonoord, dat vrydag door de Turkse ambassadeur officieel in gebruik werd ge steld, heeft zaterdagmiddag van een feestelijke maaltijd genoten. De arbeiders konden omdat zjj in ploegen dienst werken niet allemaal by de opening aanwezig zijn en daarom was het feest voor hen bepaald op zater dagmiddag. De koks I. Güney en S. Temesisler hadden extra aandacht aan het menu besteed. Het was zelfs een wedstrijdmenu, want een van de koks bezit in Turkijs een restaurant dat gemoderniseerd moet worden. In Nederland spaart deze kok zyn verdiensten op om deze plannen te kunnen bekostigen. Als deelnemer aan een wedstrydvoor koks had hy het menu volgens de eisen samengesteld. Hy slaagde met lof, zo aan de eters te BLOEMBOLLENCULTUUR AFD. NOORDWIJK Bloembollencultuur afd. Sassenlieim DISCUSSIES OVER KANDIDATUUR Vrydag jl. hield de afd. Sassenheim tn de Kon. Alg. Ver. voor Bloemb. Cultuur een ledenvergadering in "Het Bruine Paard". Voorzitter C. Wester beek memoreerde in het kort dat het bloembollenvak nog steeds volop ln de problemen zit in verband met de ont wikkeling op Europees niveau. Hy meen de echter dat zuiver de kwekerij be ziende men op een enigszins prettiger niveau stond dan vorig jaar. Vele goed kope tulpen liggen momenteel beter in prijs dan verleden jaar om deze tyd, terwijl ook de hyacinthen beslist tegen ongeveer 10 tot 15% hogere prijzen te verkopen zijn. Onder voorzitterschap van de heer G. ductschap bij deze vrije teelt de opkoop- Faase hield de afdeling Noordwijk van Bloemenbollencultuur in het Hof van Holland een goed bezochte ledenver gadering, sprak de voorzitter een rede uit, waarin hij o.m. zei, dat nu het ein- in het jaar nadert en we een juist overzicht hebben van de uitkomsten van bloembollenbedrijven welke afhan- kelijk zijn en tot uitdrukking komen in de resultaten van de export van bloem bollen, wij jammer genoeg moeten con stateren dat deze cyfersr zeer teleur stellend zyn. Van juli t/m oktober is praktisch de zelfde hoeveelheid bollen geëxporteerd als in 1965, ongeveer millioen kg, terwijl de opbrengst ten opzichte van 1965 circa 3 millioen gulden minder is gedaald is tot 244 millioen gulden In deze tijd van stijgende bedrijfsonkos- :n een groter areaal bollen, zou een stijging van de export met plm. 10 normaal zijn geweest, zodat wij mogen vaststellen dat er een 25 millioen gul den uit het buitenland is binnen geko- Door de lage verkoopprijzen van de bollen, veel variëteiten werden beneden de productieprijs verkocht, zijn het voor al de kwekersbedrijven welke hierdoor getroffen worden en voor wie 1966 een zorgelijk jaar is geworden, waardoor er van het grotere areaal minder lever baar geraapt werd dan vorig jaar, zo dat er met een zelfde van hetzelfde tal kilo's als in 1965, praktisch geen surplus ontstond van vroege tulpen, hyacinthen en narcissen en alleen voor late tulpen een korting van 5 nodig is. Nadat meer dan 30 jaar een wettelijke teeltbeheersing met een systeem teeltvergunning is geweest, heeft het Productschap van Sierteelt besloten om met ingang van dit jaar de tulpen teelt vrij te laten, zodat nu iedere kwe ker zelf de oppervlakte tulpen welke hij wil telen kan bepalen.' In al die jaren dat het Product schap het tulpenareaal heeft vastge steld en een opkoopregeling voor over schotten van leverbare tulpen en eer wettelijke minimumprijs, moeten wij ons wel afvragen, nu door de verder gaande ontwikkeling van de EEG be palingen de tulpenteeltregeling is op geheven, of het nu uist is dat het Pro regeling van overschotten, lasten al de kwekers moeten dragen, gehandhaafd moet blijven. Wij gaan nu meemaken dat tulpentelers zware heffingen moeten gaan betalen voor overproductie welke niet door hen veroorzaakt wordt, want het is on denkbaar dat bedrijven in de buitenge westen dus buiten de bollenstreek de hardstgroeiende soorten tulpen gaan telen en overschotten kunnen veroorza- leverbai'e tulpen en deze door alle bollenkwekers te laten betalen. Nadat enkele ingekomen stukken ter kennis waren gebracht, kwam de be schrijvingsbrief van de algemene ver gadering in behandeling. Als kandidaten voor het Hoofdbe stuur werden gesteld de heren J. M. Rijn. Hierbij werd de vraag gesteld of het niet onbillijk is nu de tulpenteelt vrij is gesteld, dat eventuele overschotten ten laste komen van alle kwekers. De voorzitter deel de mede, dat het H.B. dit standpunt had ingenomen. De vergadering kon met dit standpunt niet akkoord gaan en er werd besloten voor de rondvraag van de algemene vergadering de vol gende vraag in te dienen: Acht het hoofdbestuur het juist, dat nu de teelt van tulpen geheel vrij een opkoopregeling, op welke wijze dan ook, voor de eventuele aanwezige overschotten, onverenigbaar is met deze vrije teelt en dus behoort te ver dwijnen. Als afgevaardigden naar de algeme ne vergadering werden gekozen de he ren H. v. d. Loo en P. Steenvoorden, secundo G. Faase. Het bestuursvoorstel om de contri butie voor 1967 met 10 pet. te ver hogen voor extra afdracht aan de af deling werd aangenomen. Deze gelden zijn bestemd als het bloemencorso in de streek dit jaar doorgang vindt mei een wagen hieraan deel te nemen in samenwerking met afdelingen Voor schoten, Warmond en Wassenaar. Ver volgens werd besloten in het voor jaar 1967 weer een voorlichtingsmiddag te organiseren, waarop enkele actuele vakonderwerpen zullen worden behan deld. In de rondvraag werd er nog op aangedrongen het hoofdbestuur te ver zoeken in het Weekblad van Bloem bollencultuur een juiste formulering te doen plaatsen over de gewijzigde teelt en het eventueel snijden van bloemen Tot slot had nog een grote verloting plaats van wild, gevogelte en vlees- SASSENHEIM Drukte voor St.-Nicolaas Sint- Nicolaas heeft het weer druk gehad. Niet minder dan vier avonden werden de kleintjes van de DW-leden thuis bezocht, ondanks 't stormachtige weer. En vrijdagmiddag waren het de kleu ters van de Vereniging van Huisvrou wen die werden bedacht met een be zoek van de Sint. Daarna waren het in het gebouw Oosthaven de jongens en meisjes tot 10 jaar van hel gemeen- tepersoneel die door de goedheilig man werden ontvangen. Hierbij waren ook burgemeester en mevr. Knobels- dorff aanwezig. Zaterdagmiddag waren in de KSA honderden kinderen van de Speeltuinvereniging „Bijdorp" de gasten van Sint-Nicolaas. LISSE Postzegelclub Bollenstreek De af deling „Bollenstreek" van de lande lijke vereniging van postzegelverza melaars „Philatelica" houdt dinsdag avond 6 december in de Witte Zwaan een maandelijkse bijeenkomst met een Sinterklaastintje ter opluistering naast belangrijke zaken. Men begint Succes behaald De Gemengde Zangvereniging „Looft den Heer" wist op het zangconcours te Rotterdam in de suprieure afdeling de eerste prijs te behalen. Hij voegde hier echter direct aai dat het voor een groot gedeelte afhangt de resultaten van het nu aan te van gen broeiseizoen, in hoeverre deze toe stand bestendigd zal worden. Hy besloot met de wens uit te Spreken dat de ver schillende commissies en instanties die bezig zijn met het bestuderen van de problemen die het vak beroeren, tot een aanvaardbare oplossing zullen komen. Het jaarverslag van de penningmees- r wees een goed batig saldo aan. Met het voorstel om weer 10% extra contri butie te heffen om mee te doen aan het volgend bloemencorso werd akkoord ge gaan. Hierna werd de algemene leden vergadering die 12 dec. a.s. te Haarlem wordt gehouden, besproken. Besloten werd de kandidatuur te steunen van J. N. Fit te Warmenhuizen, in de vacature Jac. Huibers. Over het steunen van de kandidatuur van Rhijn te 's-Gravenzande werd nogal gediscussieerd. Eén der andere kandidaten was nl. D. Vogel te Melis sant waarmee de eilanden in het bestuur zijn vertegenwoordigd. Dat dit laat ste nog steeds niet zo is werd als een manco gezien. Besloten werd de kandi datuur v. Rhijn te steunen en op de alge mene vergadering te Haarlem voor te stellen een extra zetel in het hoofdbe stuur te creëren voor de eilanden. Het volgend punt van bespreking was het beursgebouw. Hierover is verschil lende malen contact geweest met het stichtingsbestuur van „Treslong", dat bereid is door verbouwing mee te wer ken aan een oplossing. Het hoofdbestuur hoopt op de algemene ledenvergadering in Haarlem nadere mededelingen te doen in hoeverre de onderhandelingen met het gemeentebestuur te Hillegom gevorderd zijn I.v.m. vestiging aldaar. Als afge vaardigden naar deze vergadering wer den benoemd de heren P. J. Bos en N. W. Filippo. In plaats van de aftredende penningmeester S. Verdegaal werd bij acclamatie gekozen de heer A. Verde gaal. De aftredende werd hartelijk be dankt voor de wijze waarop hij ruim 20 jaar altijd actief was voor de afdeling. Na het officieel gedeelte der verga dering werd een drietal mooie kleuren films vertoond t.w. Het wonder van het bloembollenland, Lente in Holland en Kleurrijk tapijt in tulpenland. NOORDWIJK VOLLEYBAL OVERGANGSKLASSE (DAMES). KDSDIO. Het Noordwykse DIO leed een ver diende nederlaag tegen KDS uit Wor- merveer. KDS speelde een goede partij volleybal, waartegen de Noordwykse dames geen vehweer hadden. Het begint er langzamerhand zeer somber uit te zien voor DIO. Nog steeds zijn de da mes van DIO puntloos. De Noordwykse dames moeten de wedstrijd van vol gende week tegen Alliance '22 kunnen winnen, want volleyballen kan men toch echt wel, alleen het zelfvertrou wen is volledig zoek. Dit bleek ook weer tegen KDS. Na een uitstekende start zakte men steeds verder weg en wat de Noordwijkse da mes onder aanvoering van Joke Bos ook probeerden, het lukte eenvoudig niet. De eerste set werd dan ook een 153 nederlaag. In de tweede set na men de dames van DIO wederom een 20 voorsprong, maar door volkomen onnodige fouten aan het net ging ook Leeuwen. Mooiste trio: Javakriel deze voorsprong verloren. KDS kwam i a. Ester, Den Haag. sterk terug en met goed aanvals- spel werd het een 155 setoverwinning de ploeg uit Wormerveer. In de derde set liep DIO een 40 achter stand op, maar door nu vryuit te spe len werd de achterstand omgezet in een 58 voorsprong. Waarom de Noord wijkse dames niet doorgingen met dit goede spel is onbegrijpelijk. Men ging fout op fout maken, waardoor KDS kon terugkomen en met 159 de derde set zege een feit werd. WASSENAAR In het afgelopen weekend heeft de; Pluimveevereniging Wassenaar in hel|| Jeroenhuis in de Kerkstraat voor de|I 34e keer een tentoonstelling georga-; niseerd, die vrijdagavond door de ere-i voorzitter, de heer E. C. A. Rijpstra; werd geopend, nadat voorzitter H. A.| Jongeneel dank gebracht had aan de velen, die zich hij het inrichten vat de tentoonstelling weer verdienstelijk: hadden gemaakt. Er waren op de show in totaal 38D kooien met inzendingen, niet alleen' uit Wassenaar, maar ook uit de om- Grote Hoenders: Mooiste dier der tentoonstelling: Brahma van J. L. van Bohemen, Noordwijk. Mooiste op 1 na Red Island Red van P. van der Steur Wassenaar. Dwerghoenders: Mooiste haan tent: Fr. hoen-kriel van F. G. Het gebruikelijke St.-Nicolaasfeesl voor de kinderen van de NKV-leden, gehouden in de grote zaal van Hotel Royal, is ook dit jaar weer een groot succes geworden. Een 250-tal kinderen van 6 tot en met 9 jaar hadden zich vol spanning opgesteld in de ruime zaal. Men kan zich indenken welk een geweldige drukte dit opleverde, maar onder de bekwame leiding van de da mes van de K.A.V. en van de be stuursleden, werd het jonge volkje volkomen in bedwang gehouden, hoe wel de stemming onder de kinderen prettig bleef' door het zingen van Sin terklaasliederen. De voorzitter van het NKV, de heer J. van Leeuwen kondigde bij de ope ning aan dat St.-Nicolaas in hoogst eigen persoon een bezoek zou komen brengen en dat in afwachting van de komst eerst enkele vrolijke filmpjes vertoond fverden, hetwelk met een spontaan applaus werd begroet. Nadat de kinderen hiervan volop hadden ge noten en de chocolademelk en Sinter- klaaskoek was uitgedeeld, brak het grote moment aan dat de goede Sint met twee pietei-bazen de zaal inkwam en op het toneel plaats nam. waar de heer Van Leeuwen hem hartelijk wel kom heette. De goedheilig-man bleek goed op de hoogte te zijn met de stand van zaken in Noordwijk en op voor treffelijke wijze deelde hij wijze les sen uit aan de jeugd van een opvoe dende waarde. Na het vertrek van' de Sint werden nog enige filmpjes ver toond en met een grote zak snoep trok de jeugd voldaan huiswaarts. Konijnen: mooiste van de tent: Luck' 'an comb. De Bruin-Haspels; Rob Berends-wisselbeker: Witte Wener val G. J. de Deugd, Den Haag. Co var Eeden-beker: Gele Hollander, H. Jonl geneel jr. Jan Westhoekbeker: Luchj van comb. De Bruin-Haspers. Sierduiven: mooiste doffer J. J. val Spronsen. Den Haag; mooiste op 1 nsjj J. van Dissel, Bodegraven. Mooisl duiven: W. van Maren, Den Haag. Postduiven: mooiste: A. P. Stok mooiste jong eigen fok: J. F. Lely. LEIDEN Vereniging Sancta Veronic Aan de dames-medewerksters medegedeeld, dat a.s. woensdag 7 d® cember tussen 2.30 uur en 4 uur, Is t gelegenheid openstaat, materiaal te k« men halen en wat gereedgekomen 1 I te komen brengen op het nieuwe adre® voorm. gebouw van de Zusters van I Voorzienigheid, Hogewoerd 57. Bi B bestuur van de Mater AmabiiisschwH liceft voor deze middag haar lokaal o de 1ste etage, aan de voorkant hie: voor beschikbaar gesteld. De dames van het bestuur verwac! I ten een grote opkomst. Ten le omd: de laatste twee maanden geen bijeei® komst is geweest; 2e met Kerstir. moeten nog talrijke stuks gedistrib^B eerd worden: 3e in de maand janna;® is er geen zitting. In het afgelopen jaar is de Veren® ging Sancta Veronica verstóken ge bleven van een kerk-collecte (of v$® een vervangende financiële bijdrage' I De geldmiddelen zijn dan ook uiterlB precair. Voor degenen, die niet pra( "J tisch kunnen werken, maar toch vo^B stadgenoten die in moeilijke omsta™ digheden verkeren graag iets ov<® hebben, zij hierbij het gironumm 260700 t.n.v. „Penningmeesteresse Vf® Sancta Veronica te Oegstgeest" vt I meld.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4