Bouwvakkers willen 5 pet. meer Bonden willen mvesteringsloon om leden van duurzaam bezit te laten profiteren KOEKOEK JAAGT DE ZUIDERLINGEN TEGEN BOERENPARTIJ IN HET HARNAS Visite huisarts in weekendnachten gaat f 36.- kosten JAMIN Justitie boekt eerste succes in actie tegen afluisterapparatuur Kwartier korter werken Winkelier na klap beroofd van 6 mille INHOUDING NIET GEOORLOOFD Afvalhoop in Aberfan wordt afge Welvaart in V.S. voorspeld Gesprek Smith en ilson in beslissend stadium Klucht voor twee vrolijke heren in acht bedrijven Vrije dag ST. NICOLAASBAL AUTO BIERMAN N.V. PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. ƒ0,93; p. maand 3,97; p. kwart, ƒ11,90; franco per post 12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 gedeeld door het KNMI, IETS KOUDER Wisselend bewolkt met af en toe regen of hagel buien Vrij krachtige tot harde, maar ln de kustgebieden af en toe stormachtige wind tus sen west en noordwest. Dezelfde of Iets lagere temperaturen. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 58e Jaargang, no. 17.003 UTRECHT (A.N.P.). De ln de centrale commissie bouwnijverheid sa menwerkende drie werknemersorgani saties in de bouwnijverheid vragen vooi volgend jaar een loonsverhoging var vijf proeent. Verder een ïnvesterlngs- loon en verkorting van de arbeidstijd per 1 juli met een kwartier, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. De werknemersorganisaties, die op nieuw een C.A.O. voor 300.000 werk nemers voor één jaar willen afslui ten, hebben by het opstellen van de wij zigingsvoorstellen rekening gehouden met de minder rooskleurige economische si tnatie van ons land. Het zou volgens de bonden van kortzich tigheid getuigen, indien bij het stellen var de eisen met dit laatste geen rekening zou worden gehouden. De bonden weten uit het verleden en zien ook nu weer dat juist de bouwnijverheid heel ge voelig is voor een aarzelende econo mische ontwikkeling. De werkloosheid neemt dan snel toe. Een zekere terug houdendheid in de looneisen wordt dan ook mede een eigenbelang genoemd. Een te grote voorzichtigheid wordt evenwel vanwege de ongunstige gevol gen onjuist genoemd. Het investeringsloon hebben de drie bonden opniemy op hun verlanglijstje opgenomen. Zij achten het niet verant woord bezitsvormende maatregelen lan ger uit te stellen, vooral niet, omdat in vele delen van het bedrijfsleven reeds winstdel ingsr egel ingen tot stand zijn gekomen. De bonden willen hun leden nu ook eens van duurzaam bezit laten profiteren. 8-urige werkdag De verkorting van de arbeidstijd met een kwartier, ingaande 1 juli 1967, zien de bonden als een eerste stap op weg naar een achturige arbeidsdag. De thans geldende arbeidsduur (negen uur per dag) wordt bij de uitoefening van een zwaar beroep als dat van een bouw vakarbeider te lang geacht. Daarbij komt, dat de feitelijke arbeidstijd veelal wordt verlengd door lange reistijden. Voorts menen de bonden, dat niet kan worden voorbijgegaan aan het feit, dat in vele langlopende contracten reeds een arbeidsverkorting is overeen ge komen. De voorstellen zullen in de loop van deze maand in ledenvergaderingen wor den besproken. burgers doen niets anders dan de leden van de Tilburgse „Wij z(jn diep teleurgesteld in de ruzie maken". Dit was de afwij zende reactie van de Boeren partijleider Koekoek op een ver zoek uit Brabant om gezien de resultaten bij de gemeenteraads verkiezingen dit jaar Braban ders op de kandidatenlijst van de Tweede Kamer te zetten. De heer Koekoek zei: „Ik zal zelf wel uitmaken, wie er op de lyst geplaatst wordt". Deze gang van zaken is v B.P. -raadsfractie. De heer Koe koek bekritiseerde het zuiden in een gesprek met een aantal voorzitters van de Brabantse Boerenpartijraadsfracties, waar in zij ln aansluiting op een schriftelijk verzoek nog eens mondeling aandrongen op het plaatsen van Brabanders op de kandidatenlijst van de Tweede Kamer. De vier uitgetreden le den blijven overigens partijloos ken, dat het de raadslid. Eind november heeft Naar de mening van de heer De heer Woes ten berg zal in de Woestenberg zal deze klap voor Bredase raad een eenmanspost gesprekken met andere groep-Stam. „Ik vind verschil- Allemaal ruziemakers Brabantse B.P.-raadsleden, c cludeert hij: „Veel raadsleden, die schroomden hun lidmaat schap op te zeggen, zullen met ons meegaan. Ik ben verder van mening dat als de kiezers de ware Koekoek zouden kennen, zij niet op hem zouden stemmen. Zij zouden tot de ontdekking ko- partij zonder men. dat de huidige B.P. geen kop of staart is. De partij is in B.P. is, maar 'n eigen-belangen- radicale tegenstelling tot haar partij. Het is rond Koekoek Boerenparij in Breda, aanleiding partij bedankt voor het lidmaat- mensen met eigen lende beginselen van de B.P., zoals zij op papier staan, juist Ik zal blijven strijden tegen het dirigisme en tegen toenemende macht van rtjk en gemeenten. Om die redenen ben ik indertijd lid geworden van de partij. Niet om Koekoek, die heb ik nooit gemogen". De heer Woestenberg was eerder in het nieuws toen hij tijdens de kwestie-Adams als enige van de viermansfractie van de B.P. in Breda als raads lid van de B.P. bleef zitten. AMSTELVEEN (ANP) Omstreeks ;n uur gisteravond is een Inwoner mstelvecn in zijn garage aan de Zwing- veg door twee onbekende mam -ergeslagen. Hij werd aan handen leten gebonden en beroofd van een drag van 6000,dat hij in een tas by ziel» had. De beroofde is de 40-jarige winkelier A. J. van Es, die een zaak in de hoofd stad heeft. Hij is naar het academisch ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. Gebonden liggend in zijn garage onder het flatgebouw, zag hij kans zijn voet e wurmen en naar zijn woning te komen. Vandaar alarmeerde hij de poli tie. De heer Van Es was door de klap op zijn hoofd geheel versuft. Hij heeft de politie slechts een summier verhaal kunnen doen van zijn beroving. De wijze, waarop de overval is uitge voerd, wekt de indruk dat de mannen wisten dat de heer Van Es vrijdagavond met geld- naar huis kwam. Vakantiezegels ongeorganiseerden Fonds gaat in hoger beroep AMSTERDAM (A.N.P.). De Stich ting Vakantiefonds voor de Bouwnijver heid moet een ongeorganiseerde Am sterdamse bouwvakarbeider, die een geding tegen de stichting aanspande over de inhouding van twee procent administratiekosten bij verzilvering van de vakantiezegels, bij inlevering door hem de daarop vermelde dus de. volle geldswaarde uitbetalen. LONDEN (AFP) Er is terieel naar Aberfan gezonden om de top van de slakkenberg. die vorige maand 144 slachtoffers maakte, af te graven. Het werk zal een week of vier duren. Men gaat ertoe over omdat de berg weer in beweging is gekomen. Een commissie van inwoners van Aberfan heeft een gedeeltelijke ontruiming van het mijnwerkersdorp geëist. AUSTIN (Reuter). De voornaam ste economische adviseur van president Johnson, Gardner Ackley, heeft vrijdag in Austin (Texas) verklaard, dat de welvaart in de Verenigde Staten in 1967 zal aanhouden en dat de inflatoire druk zal verminderen. Hij zei dit tijdens een bespreking met president Johnson over de economische situatie in de Verenigde Staten. Ruis bij vervroegde uitspraak gewezen vonnis in deze principiële civiele proce dure. De inhouding van deze twee pro cent vormde de aanleiding tot de grote en ernstige ongeregeldheden op 13 en 14 juni in de hoofdstad. De Stichting Vakantiefonds voor de Bouwnijverheid heeft, door de inhouding van de 2 pet. slechts op één categorie toe te passen (de ongeorganiseerden» en bij een andere categorie (de georganiseerden achterwege te laten, gehandeld in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur, die zij bij uitvoering van de haar door liet. college van rijksbemiddelaars opge dragen publiekrechtelijke taak in acht dient te nemen, zo wordt in de overwe gingen van het vonis gezegd. De stichting heeft dus onrechtmatig gehandeld ten op zichte van werknemers waarop deze in houding is toegepast, en zij is derhalve ook niet gerechtigd een zodanige inhou ding op eiser toe te passen. De stichting heeft aangekondigd in ho ger beroep te zullen gaan. bracht aan de staatsmijn Emma. In vol mijnwerkersornaat lieten zij zich door de schachten voeren. De groeten van Kosygin DEN HAAG ANP) Premier Kosygin van de Sovjet-Unie heeft gisteren vanuit zijn vliegtuig boven Nederland, onderweg van Moskou naai- Parijs, zijn goede wen sen voor het Nederlandse volk geseind. De dank voor deze goede wensen zullen hem langs diplomatieke weg worden over gebracht. aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag meegedeeld. Feest in Detroit DETROIT. (U.P.I.)- Eerste bedrijf: twee bandieten komen met getrokken revolvers de Dutch's Bar op klaarlichte dag (half twaalf 's middags) binnen, nemen 250 dollar uit de kas en bevelen liet dienstertje om hen te bedienen. Twee de bedrijf: er komt een klant binnen. Die ziet twee revolvers op zich gericht en wordt gedwongen zich op het herentoilet terug te trekken, na eerst zijn-portefeuille te hebben afgegeven. Als troost mag hij een fles spiritualie uit de voorraad naar het toilet meenemen. Derde bedrijf: een tweede klant ondergaat hetzelfde lot. Vierde bedrijf: vele andere klanten onder gaan hetzelfde lot Vjjfde bedrijf: de post bode komt binnen en wordt niet anders dan de anderen behandeld. Er zijn inmid dels vijf uur verstreken. Zesde bedrijf: de overvallers verlaten het toneel met een buit van 1250 dollar, maar niet na het dienstertje, ter verhoging van de feest vreugde met zachte dwang naar het heren toilet geloodst te hebben. Zevende bedrijf: twee klanten komen binnen, zien niemand, maar horen duidelijke luidruchtigheid aan gene zijde van de herentoilet-toegang. Achtste en laatste bedrijf: de politie ver lost 31 mannen in kennelijke staat bene vens het dienstertje alleen de postbode was vanwege de zeer korte gevangenschap nog nuchter en had enige moeit© om wijs te worden uit de verwarde verhalen van de slachtoffers UTRECHT (ANP» De heer Pie- tersma uit Onnen, voorman-ran geerder bij de Nederlandse Spoor wegen, had onlangs een vrije dag. En hij dacht „Kom. laat ik de trein eens nemen..". Hij stapte 's mor gens om half zes op de eerste trein die uit Groningen vertrok. Toen hij 's avonds om negen uur terug kwam, had hij om precies te zijn 979 kilometer afgelegd. Voor wie ook eens zo'n ommetje wil maken, volgt hier de route: Groningen - Zwolle Amersfoort Amster dam Alkmaar Haarlem Den Haag Rotterdam Dor drecht Breda Eindhoven Roermond Maastricht Roer mond Nijmegen Deventer AlmeloZwolle Groningen. Om misverstanden te voorkomenDe heer Pietersma moest wél een paar keer overstappen Ook voor Sinterklaas ivegen de laatste nootjes het zwaarst. In het komende weekeinde zal hij er nor/ eens stevig aan moeten trekken om alle schoenen gevuld en alle harten vervuld te krijgen. Het is hem toevertrouwd, ook al heeft hij dit jaar meer oog voor prijs en kwaliteit dan vorig jaar, toén het volgens de winkeliers niet op kon. Als het overdag had gekund UTRECHT (A.N.P.) De ledenvergadering van de Landelijke Hulsartsenvcreniging die gisteravond om zeven uur in Utrecht begon, is tegen elf uur geschorst omdat verschillende artsen de laatste trein naar huls moesten halen. Het werd voor het bestuur te duur om, evenals op de vergadering van 11 november, dlo tot na twaalven duurde, taxi's te bestellen voor de leden die niet met ccn auto gekomen waren. Over ccn weck zal men de besprekingen voortzetten. Richtlijnen voor geval oplossing j conflict uitblijft Onderwerp van discussie waren con- cept-richtlijnen, opgesteld door de com- de L H.V.-commissie worden verdubbeld maatregelen heeft voorbereid die als ze worden goedgekeurd van kracht zullen worden indien de moeilijkheden tussen de huisartsen en de zieken fondsen vóór het nieuwe jaar, ondanks de activiteiten van de door minister Veldkamp ingestelde commissie ad hoe, niet zijn opgelost. Als het abonnementssysteem moet worden losgelaten, zullen de artsen iedere ziekenfondspatiënt na 1 januari als particulier patiënt beschouwen. In het concept worden tarieven genoemd van acht gulden voor een consult en twaalf gulden /oor een visite. Dit laat ste bedrag zal, volgens het voorstel van de l.h.v.-commissie, worden verdubbeld in de weekends en eventueel worden verdriedubbeld als patiënten in de week- endnachten de hulp van de dokter in- roepen terwijl zij dat ook normaal over- j dag zouden hebben kunnen doen. Zoals j bekend zullen de ziekenfondsverzeker- den maar een deel van het bedrag dat zij aan de huisarts moeten betalen, van het fonds terug kunnen krijgen waar schijnlijk vijf gulden per consult of vi site). De artsen zullen minder draag krachtige patiënten wijzen op de mo gelijkheid van een uitkering Ingevolge {le Algemene Bijstandswet, In het concept wordt ook voorge steld, de ziekenfondsverwijskaarten van de huisartsen voor een bezoek aan een specialist, te handhaven. Een van de belangrijkste punten ten aanzien waarvan de commissie „1-1-67" concept-richtlijnen heeft opgesteld is het verbod voor L.H.V.-leden Individuele contracten af te sluiten met de zieken fondsen als na 1 januari geen collec tieve overeenkomst mogelijk blijkt. (ADVERTENTlf) chocoladeletters van niet duur wel heerlijk tADVERTENTIE GIBRALTAR (I l'I) Harold Wil son en Ian Smith, de premiers van En geland en Rhodewië, zijn aan boord var de Britse oorlogsbodem Tiger aan d< laatste, beslissende faze van besprekin gen begonnen Inzake de eenzijdige on afhankelijkheid 1 i Rbodeslë. In Nederland wordt momenteel ge zocht naar de 37-jarige mevrouw Dolores Gumina uit East-Brunswick in Amerika. Zij Is op 7 november van New-Tork naar Amsterdam ge vlogen. In Nederland ls men het spoor kwijt geraakt. Twee van haar zes kinderen zfjn ziek, van wie één Het is niet uitgesloten dat Smith zijn volmachten weer overdraagt aan Britse gouverneur die Smith zou kunnen her benoemen tot hoofd van een nieuwe re gering op brede basis die Engeland zou kunnen erkennen. Naar wordt verwacht keren de minis ters, al naar gelang van het verloop van de besprekingen, vandaag naar Gibral tar terug. Wilson wordt morgen in Lon den verwacht voor een bijeenkomst van premier van landen der Europese vrij handelsassociatie. Wilsons verklaring voor het Lagerhuis over zijn onderhoud met Smith wordt maandagavond ver- op ZONDAG 4 DECEMBER in de St.-Pancratiuszaal te ROELOFARENDSVEEN Aanvang 8 uur met medewerking van THE FLYING BIRDS (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De justitie Ls gisteren voor de eerste maal opgetreden tegen de privacy bedreigende afluisterapparatuur. By een Amsterdamse importeur van deze apparaten zijn twee exemplaren voor het afluisteren van telefoongesprekken in beslag genomen. Voorts werden onderzoeken ingesteld in de woning van de heer P. W bekend als Pistolen Paultje en by een firma aan het Singel, die deze apparatuur van de impor teur zou hebben betrokken. Op geen van beide adressen wer den afluisterapparaten in beslag genomen. Zoals gemeld kondigde de justitie vorige week aan dat tot actie zou worden overgegaan. Het onderzoek naar de aan wezigheid van afluisterapparatuur kwam dan ook voor nie mand als een verrassing. Men was erop voorbereid en had zijn maatregelen kunnen nemen. De inbeslagneming is geschied op grond van de P T.T.-wet. waarbij het zonder machtiging van de minister van Verkeer en Waterstaat verboden is radio-elektrische zendlnrichtingen aanwezig te hebben. De afluisterapparaten zijn volgens de P.T.T. en justitie zendinrichtingen Op overtreding van de wet staat een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of een maximumboete van duizend gulden. Op het ogenblik kan nog alleen worden opgetreden tegen draadloze apparatuur, maar er is een wet in voorbereiding, die liet mogelijk maakt dat ook in het algemeen tegen af luisterapparatuur kan worden opgetreden. De Amsterdamse officier van justitie, mr Hartsuiker, ver klaarde gisteravond dat de actie zal worden voortgezet en dat niet zal worden gewacht tot een gerechtelijke uitspraak ln eerste instantie zal zijn gedaan. „He gebruik van deze appara tuur acht ik een te ernstige inbreuk op iemands persoonlijke leven om nog langer te wachten". De justitie hoopt, dat als gevolg van de nu begonnen actie de bonafide radiohandel zich niet met de verkoop van deze afluisterapparatuur zal Inlaten. ADVERTENTIE Aan alle Simca-berijders Wij hebben aan St. Nicolaas verzocht om met enige van zijn knechten op maandag 5 dec. van 15 uur in onze showroom. Stationsweg 11—17, aan alle kinderen die onder geleide binnen komen een kleine surprise te overhandigen. STATIONSWEG 11—17 LEIDEN

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1