Ploeg zonder hart verloor gezicht tegen dappere Deense amateurs HET DRAMA VAN DE STERIELE OVERMACHT j Van minuut tot minuut Verdediging liep voor München fataal af Real won in eerste helft Accu twee minuten te vroeg opgebrand Groep vijf IK BENZO BLIJ; ZEI GEORG KESSLER DONDERDAG 1 DECEMBER 1966 DE T iETDSE COURANT De enkele maal dat de Deense amateurs voor het Nederlandse doel te zien waren. Rechtsbinnen Kjeld Bak probeert Eddy Pieters Graafland te be dreigen. Zonder enig effect. De bal is al klemvast in de handen van onze doelman. MADRID Evenmin als Feijenoord het vorig seizoen erin slaagde Real Ma drid na een gewonnen eerste wedstrijd uit te schakelen in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, bleef gisteren Münchén 1860 overeind In de „hel" van Madrid. De Duitse kam pioenen hadden aardige papieren. Zij hadden de eerste wedstrijd in München met 10 gewonnen en openden in het stadion Bernabeu in de 12e minuut op nieuw de score. Maar de Spaanse ster- renploeg minder enthousiast aange moedigd door de 60.000 toeschouwers sinds de rake nederlaag in de strijd om de wereldbeker tegen Penarol werkte bekwaam het verschil van twee doelpun ten weg en scoorde na rust de beslissen de derde treffer. De Europese bekerhou der heeft zich daarmee als tweede club na Linfield Belfast geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi 1966/67. Toch moet het doelpunt van Brunnen- meier in de twaalfde minuut voor de Spanjaarden een moeilijk te verwerken tegenslag zijn geweest. Het voel ln een (ADVERTENTIE) Biljartresultaten DEN HAAG. De uitslagen van de reste rende wedstrijden uit de eerste helft van voor het district Den Haag van de K.N.B.B. ge- Afd. A. (drieband. Entre Nous—Die Hagt 's-Cr. B.C. 2 7—0; D.O.S. 1—'s-Gl 5—2; Die Haghe 3—Die Haghe 2 2- 5—2; Die Haghe 2- Wilhelmina 2—The Corner 5—2; tweede k se: H.D.V.Voorschoten 2—7; derde kla R.B.C.—Steeds Hoger 51; Look Out—W O.K.K. 51; vierde kl. groep 1: The Corner —H.D.V. 7—2; N.B.V.—Archipel 3—6; Spoor wegen—f" "-jttjJ Hoger Betty Stöve uitgeschakeld MELBOURNE Betty Stöve heeft de halve finales damesenkelspel van het ten nistoernooi om de kampioenschappen van Victoria in Melbourne niet bereikt. In de kwartfineles werd de Rotterdamse met 6—3. 46, 06 door de als tweede ge plaatste Australische Kerry Melville uitge schakeld. periode van groot Spaans overwicht toen de Dutser van de rand van het straf schopgebied ineens inschoot. Acht mi- later maakte Grosso met een kop bal gelijk. Hierbij trad de Duitse verde diging net zo aarzelend op als in de 34e minuut toen Veloso 21 scoorde. Ook het der Re al-doelpunt in de 53e mi nuut door Prri was aan 'n verdedi- gingsfout te danken. De beslissing viel in deze belangrijke wedstrijd eigenlijk in de eerste helft toen München het accent veel te z\ op de verdediging legde. Real Madrid beheerste het middenveld volledig bleef het initiatief .houden tot de 31- voorsprong was bereikt. Eerst daarna kwam München was meer in de aanval. Maar het was te laat om uitschakeling te voorkomen. Voor de Duitsers trof het ongelukkig dat doelman Radenkovic niet in zijn nor male vorm stak. Hij was onzeker en greep enkele maken niet in bij hoge voorzetten. Real Madrid vertrouwde op techniek dan bij de Europa- Cupwedstrijden van het vorig seizoen. Soms had de ploeg zelfs even de schit tering van de grote jaren 1955/1960. Pir- i Velasquez beheersten het midden veld. Amancio, Grosso en de nieuwe gestelde Veloso gaven de aanval 't nodi ge gewicht. Toch was dit Real niet spupirieur dat het na de verkregen vc sprong buiten gevaar bleef. De Duitsers kwamen op het eind van de tweede helft sterk terug, maar misten een schut ter, Nantes verloor Voor. 25.000 toeschouwers verloor de Franse kampioen Fc Nantes gister avond op eigen terrein met 3—1 van Celtic Glasgow in de eerste wedstrijd de achtste finales van het toernooi de Europese beker voor landskam pioenen. Bij de rust was de stand gelijk: 11. De doelpunten werden gemaakt door Magny (17e minuut) 1—0, Mc Bri de (25ste minuut) 1—1, Lennox 50ste minuut) 1—2 en Chalmers (67ste minuut) 13. De tweede ontmoeting tussen bei- dë~ clubs vindt plaats op 7 december. Bekerwinnaars De Oostduitse bekerwinnaar Chemie Leipzig heeft gisteravond voor 22.000 toeschouwers in de eerste wedstrijd te gen het Belgische Standard Luik 21-overwinning behaald. De Oostduitsers namen reeds na minuten een voorsprong - door Behla toen Schmidt in de 24ste minuut Che mie aan 20 hielp, leken de Oostduit sers op een grote zege af te gaan. Nog voor de rust echter verkleinde Galic de achterstand tot 21. In de tweede helft bleken de Oostduit sers noch de Belgen verandering in de stand te kunnen brengen. Het Bulgaarse Slavia Sofia heeft zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales het toernooi om de Europese beker bekerwinnaars. In de tweede wed strijd uit de achtste finales behaalden de Bulgaren voor 12.000 toeschouwers een 2—0-overwinning op Racing Straats burg, (Frankrijk). De eerste wedstrijd, eindigde in een 1—0-zege voor de Fran- (Van onze sportredactie ROTTERDAM Het moet niet alleen de „elf van Kessler" maar ook de bondscoach zelf als het sissend gefluit van een treiterende duivel in de oren hebben geklonken. De plukjes kijkers her en der verdeeld over de niet voor de helft gevulde grote bak van Feijenoord, waren niet eens meer teleurgesteld. Zij waren zelfs niet kwaad omdat zij voor hun goede geld een minderwaar dige wedstrijd te zien kregen. Zij legden zich, apatisch bijna, bij het vruch teloze gedoe van een elftal zonder hart neer en gingen zichzelf amuseren. Het „hand in hand" had al geklonken; bij elk falen van Piet Keizer was het geroep „Coentje, Coentje" harder geworden. Via „houd er de moed maar in" was het kleumende en verbijsterde publiek gekomen tot „was ik maar bij moeder thuis gebleven". En om hun afkeer van de zielige vertoning nog duidelijker te laten blijken, om duidelijk te laten voelen dat de schare van dertigduizend zich helemaal niet meer met, wat als voetbal te boek stond, wilde vereenzelvigen, werden sinterklaasliedjes uit de muziektrómmel gehaald. Grotere blamage had Kessler en zijn ontredderd troepje niet kun nen treffen. Men keerde zich eenvoudig van de opvoering van kat en muis maar tevens van het drama van de steriele overmacht af. De Denen werden tenslotte hartstochtelijk toegejuicht als zij, moegestreden maar met nog een sprankje hoop, alle krachten verzamelden voor een tegenstoot. De reserves waren echter volledig uitgeput. En in de laatste twee minuten ging het dappere maar tot het merg oververmoeide groepje Denen toch nog door de knieën. Sjaak Swarf, na ettelijke mislukte pogingen, en Willy van der Kuylen die in het stuk vrijwel niet was voorgekomen, schoten Neder land toch nog naar een zege van 20. Het was sneu voor de Denen dat zij, louter doordat de accu volledig was uitgeput, die laatste minuten niet meer stand konden houden. Georg Kessler had het gezegd: „Geen experiment, geen risico. We hebben altijd moeite met de Denen". De Denen zelf. als amateurs verdwaald in een voetbal wereld vol profs, die elkaar de Europese beker 'voor landenteams betwisten, had den zich bij voorbaat al bij een nederlaag neergelegd. Zij werden dan ook meteen al met de neus op de feiten gedrukt. Links en rechts vlogen de kogels op doel man Nielsen af. Het leek erop dat ..Oranje ln het ditmaal (heel even) smetteloos wit" onmiddellijk en afdoende wilde afrekenen. De kogel van Nuninga tegen de paal was er een voorbode van. zo leek het. De weinige tegenstootjes van de Denen, die al blij waren ais zij hun eigen helft konden verlaten, vormden geen probleem voor de jubilerende (25e interland) Cor Veldhoen en zijn mak. kers. Elke Deense aanval werd op „ama teuristische wijze" opgezet en uitgevoerd. Pieters Graafland ging gaandeweg over tot het lopen van rondjes om de bijtende kou uit zijn botten te houden. Vijftien minuten slechts duurde de houdgreep op de Denen. Toen waren er al zoveel kan sen verprutst vooral Nun inga was er een meester in dat het hart uit de ploeg was gesneden. De vruchteloze po gingen hadden al zo aan het moreel ge knaagd dat niemand, behalve Muller en Dullens. nog de moed kon opbrengen om ziöh er eens helemaal voor in te zetten. Een pleeg zonder hart werd hoe langer hoe duidelijker een prooi voor de Deense defensie, die zich langzamerhand niet eens meer bijster behoefde in te spannen om de aanvallen de baas te blijven. Genegeerd Toen al, terwijl de grasmat pas voor een klein deel was omgewoeld, liep de Ajaxmoot in de aanval elkaar met krampachtige pogingen te zoeken. Van der Kuylen kwam er als vierde man niet aan te pas. Hij werd volkomen genegeerd door het drietal, en door Muller, die stee vast zijn passes in de richting van een clubgenoot stuurde. De enige man met een blanco shirt en dito broek was dan ook Willy van der Kuylen. En als hij eens zelf een bal te pakken kreeg, deed hij er nog weinig goeds mee. Kon dat ook niet want hij had geen kans gekre gen zich in te spelen en was de man die van de anderen, alleen als het helemaal niet anders kon. af en toe een been kreeg toegeworpen Het georganieerd aanvallen behoorde al lang tot het verleden. De individuele pogingen namen de overhand. Piet Kei zer faalde constant in zijn rushes en het voor een groot deel Rotterdamse publiek honoreerde de mislukkingen van de Ajacied met boegeroep en smeekbeden om „Coentje. Coentje". De balverliefde Piet Keizer werkte zichzelf met zijn dries te pogingen steeds verder in de narig heid en kreeg het volle pond van de lang zamerhand tot weerzin gegroeide anti pathie van heb publiek. Elf full-profs al hebben sommigen er een zaak bij. voetbal vult het grootste deel van de huishoudkas maakten zich belachelijk tegen elf amateurs, die steeds meer de sympathie van de kijkers wonnen. Oden De Deense verslaggevers tikten als ra- zenden „oden aan hun elf", die met overslaande stem door de telefoon wer den gebruld. Ze hadden het gehouden. Het was rust en nog steeds prijkten de twee nullen op het scorebord. Het was onverwacht aan Deense zijde, het was ongehoord van Nederlandse kant. De Oranje-elf. met schril gefluit in de kleedkamer geblazen, werd op dezelfde wijze onthaald bij het begin van het tweede bedrijf. Men geloofde er al niet meer in. De ploeg zonder ruggegraat, die zich niet kon opwerken tot het ballen van de vuist, en het opeenklemmen van de tanden, had kennelijk van een ver ontruste Georg Kessler „geen experi ment want we hebben toch alleen maar van Oostenrijk en Tjsecho-Slowakfle ver- ROTTERDAM De stand in groep vyf van het Europees kampioenschap voetbal voor landenteams ziet er als volgt uit 1. Hongarije 2 1 1 0 3 82 2. Nederland 2 1 1 0 3 42 3. Denemarken 2 0 0 2 0 08 4. Oost-Duitsland (Al gespeeld: NederlandHongarije 22, HongarijeDenemarken 60, Ne derlandDenemarken 20). Bondscoach George Kessler, bibberend in de dikken winterjas (va spelers met een kritische blik. Naast hem op het bankje de r. in ongenoegen) bekijkt zijn n Frits Flinkevleugel. ROTTERDAM. - Bondscoach Georg Kessler was aanvanke lijk weinig spraakzaam, toen de deur van de Nederlandse kleedkamer openging. „Onze grote pech was het feit, -dat wij in de eerste minuten wei nig geluk hadden. Als alles normaal gegaan was, hadden wij na 5 minuten toch zeker 'n 2—O-voorsprong moeten heb ben. Daarom ben Ik zo blij. dat de ploeg is blijven spelen Wij zijn de gehele wedstrijd in de aanval geweest en dat de beloning niet kon uitblij ven, bleek in de laatste minu ten. De gehele ploeg heeft gevochten voor de overwin ning. Het feit, dat de Ajacie- den, die in verband met de wedstrijd tegen Liverpool de volgende week toch een groot risico liepen, op dit zware veld fn vooral ook omdat de Denen zwaar verdedigend speelden, bleven vechten voor de over winning, tekent toch duidelijk de wil om te winnen". Zonder uitzondering waren de moegestreden Nederlanders verontwaardigd over de hou ding van het publiek, dat in de tweede helft de ploeg „steunde" door het zingen van Sinterklaasliedjes. Aanvoerder Daan Schrijvers vertolkte de algemene mening: „Het pu bliek denkt, wanneer er geen Spelers kwaad op publiek doelpunten vallen, dat er slecht gevoetbald wordt. Wij hebben constant tegen negen verdedi gers gestaan en dat is op zo'n zwaar veld een bijna onmoge lijke opgave". Willy der Kuylen, die de rust meer vrijheid van han delen had gekregen, was bij zonder blij dat hij zijn zwakke begin had goedgemaakt door het scoren van een doelpunt. Bij de Denen was er nauwe lijks teleurstelling over de ne derlaag. Trainer Pal Petersen zei, dat hij gehoopt had op 'n gelijkspel, zeker toen zijn ploeg tot het einde stand hield „Wij moesten op dit onnoemelijk zware veld wel verdedigen. Ik wist, dat de conditie vaa mijn spelers te kort zou schieter. Overigens heb ik de gnotste bewondering voor uw team, dat tot het einde bleef voet ballen. Nederland was de beste ploeg en heeft verdiend ge wonnen. Wij zijn nu eenmaal amateurs en dat komt juist onder zware omstandigheden tot uiting". Doelman Nielsen was teleur gesteld. „Ik had gehoopt, dat wij een gelijkspel zouden be halen. Het is niet gelukt, wy hebben een jonge ploeg zonder ervaring en daarom is dit resultaat al een prachtige pre statie". De Deense doelman was vol lof over het faire spel van de Nederlandse aanvallers. „Ik ben geen moment geduwd of geslagen, zoals dat overal maar al te dikwijls gebeurd". Nielsen vond het Nederlandse publiek razend enthousiast..."! Klaas Nunlnga wordt weer eens een halt toegeroepen door de hard werkende Deense defensie. Gapend gat Dat had Nuninga dan moeten doen toen hij moederziel alleen voor het door de doelman verlaten gapende gat kwam te staan. Een zacht tikje was voldoende geweest. Het werd een knal tegen de paal. Ruim zeven meter breed en bijna tweeëneenhalve meter hoog waren niet voldoende. Het was waar, de Denen hadden niets in te brengen. Maar juist daardoor wer den de verrichtingen van de Oranje-elf nog meer gedegradeerd. Zij hadden alles mee en niets tegen, behalve dat hart. Fa- likante missers, onbenullige passes, mis lukte rushes, voorzetten in het lucht ledige. alles duidde erop dat de elf vol komen waren uitgehold door gebrek aan overtuiging van eigen kwaliteit. Een man als Keizer, die drie dagen tevoren had ge schitterd. liep er als een dolende ln de woestijn bij. Nuninga, de clevere afmaker, faalde allertreurigst. Van der Kuylen viel slechts éénmaal op in de laatste minuut toen hij zijn schot via de handen van doelman Nielsen, die een voortref- ltjke indruk maakte, tegen de paal zag belanden. Niet meer dan tien hoekschoppen was het resultaat geweest van het overwicht. Met man en maoht groepten de Denen samen voor hun doel om het onverwachte succes van een doelpuntloos gelijkspel definitief vast te leggen In elkaar Twee minuten voor het einde werd die hoop verwoest toen Sjaak Swart. te midden van een opeenhoping van spelers, op doel richtte en de bal langs Nielsen vloog. Toen klapten pas de Denen in el kaar wat de Nederlandse ploeg al voor de rust was overkomen. Toen ook vond Oranje pas de kracht terug om de zege wat duidelijker te maken. Van der Kuy len joeg de uit een schot van Swart van de paal terugspringende bal nogmaal3 in het. Deense net. De Deense krachten wa ren te zeer aangetast, en de klop van die eerste ('hele late) treffer was wel zo hard aangekomen, dat die tweede niet meer dan een „reactie" was. Maar loat men niet denken, dat het Nederlandse elftal door die 20 zijn gezicht hep ft gered. Jeugdjudaka's naar Oost-Berlijn DEN HAAG. Nederland zal op 10 en 11 december in Oost-Berlijn uitkomen in een drielandenwedstrljd judo voor aspi ranten tussen Oost-Duitsland, Frankrijk en Nederland. Op de eerste dag van dit toernooi zullen de landen elkaar in team verband bestrijden, waarna op de tweede dag de judoka's individueel tegen elkaar uitkomen. De Nederlandse afvaardiging ln de velschillende gewichtsklassen bestaat uit; lichtgewicht: E Salters (Den Haag» en F Luiten (Den Haag): halfmiddenge- wlcht: A Hofman (Roermond) en J. C Doodkorte (Leeuwarden); middengewicht; E- J. Zeek (Amsterdam) en F R Leijnse (Middelburg); halfewaargewichtj w. M Bongers (Vllssingen) en J. van Daalen (Hoogvliet): zwaargewicht: H Kruijs (Utrecht) en A Schalks (Geldrop). Kaplan heeft kans op Russische damtitel (Van onze dammedewerker MOSKOU In het toernooi om het damkampioenschap van Rusland heeft de in ons land als secondant van wereld kampioen Koeperman bekende Kaplan met 10 punten uit 6 partijen de leiding genomen. Kandidaatwereldkampioen An- dreiko volgt met 8 uit 5; Korchow 8 uit 6, Mansjien, Sjawelj en oudwereldkam pioen Tsjegolev 7 uit 6. Denemarken trapt af Nuninga schiet tegen de paal Eerste hoekschop Nederland Nuninga schiet over uit vrije trap Swart Tweede hoekschop Ne .Ierland Schot Wlberg naast Nuninga onderuit gehaald op moment dat hij wil schieten Eerste hoekschop Denemarken Pieters Graafland redt door uit te lopen Vrije trap Keizer, bal tegen Deen, Muller vrij en schiet tegen doelman aan Israel vrije kans, hoog over Doelman Nielsen onderschept voorzet V. d. Kuylen Schot Swart laat Nielsen los, Nuninga schiet via Deen naast, derde hoekschop Nederland Schot Nuninga vla Deen tot vierde hoekschop Schot Dullens gekeerd door Nielsen Slecht schot Muller naast Swart faalt bij vrije kans Nuninga in „volle vlucht" na pass Keizer over Muller schiet over Rust 00 Keizer schiet naast na rush Nuninga schiet voor open en door doelman verlaten doel tegen paal Schotje van Olsen gekeerd door P.G. Vijfde hoekschop Nederland Combinatie MullerKeizer Nuninga (vrij voor doelman) en weer mis Middenvoor Bak doorgebroken en P.G. werpt zich op bal V. d. Kuylen via handen Nielsen tegen de paal i. Zesde hoekschop ^lederland Zevende hoekschop Nederland Achtste hoekschop Nederland Negende hoekschop Nederland Keizer schiet hoog over Schot Keizer via Deen in han den Nielsen Ver schot Swart door Nielsen gekeerd Tiende hoekschop Nederland Swart scoort tussen wirwar van benen door (10) Swart schiet tegen de paal en V. d. Kuylen jaagt terug springende bal in doel (20) Toch nog slap gejuich na miserabele partij voetbal Einde 2-0 Damduel tussen Noord- en Zuidholland (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM Het damtiental van Noord-Holland, dat op 10 december in „Op Gouden Wieken" in Den Haag de strijd gaan aanbinden met Zuid-Holland is samengesteld zonder de jonge mees ter Sijbrands. Van der Sluis zal nu aan het eerste bord plaatsnemen tegen Weer- heijm. De opstelling luidt: 1. W. F. van der Sluis; 2. W. de Jong; 3. H. Laros, 4. J. de Boer; 5. J. de Ruiter; 6. R. Pal mer; 7. E. Holstvoogd; 8. drs. J. C. R. Bus; 9. D. Kiewitt; 10. W. C. Becke.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7