Burgemeester Gallas werkte zich door lange vragenlijst Sint-Nicolaas 1966 TONEELGROEP THEATER BRACHT „SAINT JOAN" VAN BERNARD SHAW Resten van middeleeuws klooster Engelendael op bouwgrond te Leiderdorp gevonden PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 DECEMBER 1966 LE1DERDORPSE BEGROTING 1967 GOEDGEKEURD In een ruim anderhalf uur durende monoloog heeft burgemeester mr. R. M. Gallas gisteravond antwoord gegeven op de grote hoeveel heid vragen, welke maandagavond door de verschillende fracties en gisteravond door de heer A- M. Kleiss gesteld waren naar aanleiding van de ontwerp-begroting voor 1967. In tegenstelling tot vorig jaar, toen burgemeester Gallas een niet-sluitende begroting moest presen teren, was er voor de voorzitter van het college van b. en w. gister avond niet veel te verdedigen. Alle raadsfracties, ook de heer Kleiss, hadden namelijk in algemene beschouwingen hun vertrouwen in het beleid van het college uitgesproken en hadden zich verheugd getoond, dat te elfder ure alsnog een sluitende begroting aangeboden kon wor den, doordat met toestemming van G.S. een hogere rente (6tf%) berekend mag worden voor de kapitaalsleningen van het gemeentelijk grondbedrijf. Zoals wij dinsdag reeds meldden komt uit de verhoging van 5 naar 6X een extra-opbrengst van bijna 100.000,- genoeg voor de dekking van het oorspronkelijk begrote tekort. Sprekend over de parkeergelegen heid in het oude dorpsgedeelte, een punt dat door vele sprekers was aan geroerd, zei de voorzitter, dat de dienst gemeentewerken bij stukjes en beetjes voor meer parkeergelegenheid zal zor gen. Van een aanpak ineens kan he laas niets komen, want het moet financierd worden uit de middelen de gewone dienst, die met een gekamd budget zal moeten werken. De burgemeester kondigde tevens aan, dat spoedig een nieuwe parkeerveror- dening de raad zal bereiken om par- keeruitwassen tegen te gaan. Duelletje Kleiss- mr. De Groot (VVD) Geen kritiek op het beleid, slechts vragen en wensen werden door de raadsleden geuit. Volledigheidshalve lichten wij hier enkele punten uit de algemene beschouwing van de heer Kiess, die zich in alle opzichten bij zonder vriendelijk toonde voor het •ollege. Tot verwondering overigens vaQ tnr. J. de Groot (VVD), die na de algemene beschouwing van de heer Kleiss opmerkte: „In de verkiezings tijd heeft hij zich als uiterst rebels laten kennen, maar hij is nu het vrien delijkst. Wat is eigenlijk zijn program ma?" De heer Kleiss repliceerde daar op vinnig: „Ik ben er trots op, dat zoveel mensen hun vertrouwen in mij persoonlijk hebben willen stellen. In tegenstelling tot andoren, die mis schien in de raad gekomen zijn door dat zij stonden op de lijst van 'n partij, waarop gestemd werd". Ook de heer Kleiss had enkele vra gen en opmerkingen. De situatie van de school aan de Ericalaan moet op zo kort mogelijke termijn verbeterd wor den, omdat hier van een duidelijke noodtoestand sprake is. Een spoedige aanpak verdient ook volgens hem het kruispunt van de Spanjaardsbrug en het probleem van de riolwaterzuive- ring. Hij deelde met deze opmerkingen de mening van andere raadsfracties. De heer Kleiss vroeg het college boven dien een hoge prioritet te geven aan het verwijderen van de laatste op stallen van het terrein van de voor malige steenfabriek, opdat de Van der Valk Boumanweg doorgetrokken kan worden. Desnoods in samenwerking met Leiden verzocht.hij b. en w. tt streven naar een zo spoedig moge lijke totstandkoming van het in de Houtkamp geplande sportgebouw, waaraan reeds nu in de gemeente een zeer dringende behoefte is. Tenslotte drong hij er op aan zoals ln het verléden de bouw van premie- koopwoningen voor de ingezetenen te bevorderen en te waken tegen specu latieve grondaankopen. GEMEENTE AAN BANDEN Herna was het woord aan de bur gemeester, die zich in een langdurig doch overzichtelijk en instructief be toog de talrijke vragen uit de raad beantwoordde. Hy ving aan met algemene beschouwing over de zgn. gemeente in niet geringe mate aan banden wordt gelegd en een lange procedure nodig is voor de financiering van belangrijke raadsbesluiten rond is. In het afgelopen jaar was de totale krdiethoogte eblangrijk lager dan in voorgaande jaren. De burgemeester sprak zelfs van een bedroevende si tuatie, maar hij sprak de hoop uit, dat de minister-president er inderdaad in zal slagen de lagere overheidsor ganen iets meer armslag te geven, zo als hij aankondigde in de regerings verklaring. VERZORGINGSPEIL VEILIG GESTELD Vervolgens kwam de voorzitter op het wegwerken van het tekort. „Als eerste gemeente van Zuid-Holland heb ben we de door G.S. gestelde limiet mogen overschrijden, waardoor we de noodzakelijke dekking hebben kun nen vinden. Dit is een gelukkige standigheid, want aan de uitgaven kant van onze begroting was er niets te schrappen zonder tekort te doen aan de handhaving peil". In een van de eerstvolgende ver gaderingen zal de raad tevens voorstel bereiken betreffende het brengen van zandpalen onder het laatste gedeelte van de Engelendael. De gemeente wil met de „fundering" enige spoed maken, omdat onder de Engelendael ook de rioolwaterleiding aangelegd moet worden waardoor na het afsluiten van de besprekngen met eiden 't rioolwater naar Leiden-Noord afgevoerd meot worden. De burge meester beantwoordde hiermee tevens de vragen die gesteld waren over de rioolwaterzuiveringsinstallatie. De zui vering achter de Mauritssingel zal het niet meer aankunnen als Leiderdorp een inwonertal heeft van 13.500, zodat voor die tijd reeds een regeling ge troffen moet zijn met Leiden. De bur gemeester zei in dit verband, dat de gemeente zal aandringen op een ge meenschappelijke regeling in plaats van een privaatrechtelijk contract. Eenzelfde standpunt zal het college ook innemen in de onderhandelingen over het afvoeren van huisvuil naar de onlangs gereed gekomen Leidse vuilverbranding, waaraan Leiderdorp mee wenst et doen .omdat de Kleine Zandput tegen 1970 volgestort zal zijn. De reconstructie van het kruispunt bij de Spanjaardsbrug hangt ten nauw ste samen met het nieuwe bestem mingsplan Zijlkwartier, dat binnenkort in de raad gebracht zal worden. Voor de reconstructie zal grond nodig zijn, doch de burgemeester deelde mede, dat al geruime tijd onderhandelingen aan de gang zijn om de benodigde grond in eigendom te verkrijgen. Het was niet de enige mededeling, die de burgemeester deed. Naar verwachting zal de N.V. Formosa begin volgend jaarstarten met de bouw van het motel aan de Hoogmadeseweg; in de omgeving waar het motel, annex weg restaurant zal komen, begint volgend jaar vermoedelijk ook de bouw van de prot. interkerkelijke verpleegin richting. Van het recreatieplan „Dwarswate- ring" zal binnenkort een schets aan de raad worden voorgelegd tegelijk met een voorstel om de Grontij. bij de Dwarswatering het nodige grond onderzoek te laten verrichten. HOUTKAMP De Houtkamp en het daarin geplande sportgebouw blijft een moeilijke zaak. Aan een sporthal is naar het oordeel van het college nog geen behoefte: een goede exploitatiemogelijkheid ziet men pas bij een inwonertal van 30.000 en de aanleg van de Houtkamp zal nog moeten wachten, omdat de gemeente voorlopig nog niet de exploitatielast zal kunnen dragen van het park. „Niet het verzorgings- de aanlegkosten, maar de exploitatie lasten en het onderhoud zijn onze grootste zorg", aldus de burgemeester. Over uitbreiding van de onderwijs voorzieningen wordt de laatste tijd overleg gepleegd met de gemeente Leiden gezocht wordt naar even tuele combinatiemogelijkheden en de verschillende inspecteurs van het onderwijs. Veel is hieromtrent nog niet mede te delen.# Door de onderwijs inspecties worden wel vraagtekens ge plaatst bij de mogelijkheden om in Leiderdorp een openbare ULO en een LTS te stichten. Een prettige mede deling op onderwijsgebied was, dat op -ïuari de bouw zal gaan beginnen het BNG-gymnastieklokaal op de hoek van de Hoogmadeseweg. Leider dorp kreeg dit gebouw, een uit de se rie, die over de Rijnstreek is verdeeld, toegewezen ter leniging van de nood, het onderwijs in de lichame lijke opvoeding verkeert. GEEN SPECULATIE Grondspeculatie is nauwelijks moge lijk in Leiderdorp, aldus verzekerde mr. Gallas, naar aanleiding van enkele vragen. Bijna alle grond, waarop de toekomst gebouwd zal worden, in gemeentelijke handen, zodat er wei nig speculatiemogelijkheden zijn gebleven. Het is bovendien zeer de vraag of er speculatie mogelijk zou zijn met de enkele nog in particuliere handen zijnde perceeltjes, omdat op de eerste plaats te maken krijgt met onze bouwverordening. De gemeente vraagt, in vergelijking tot andere gemeenten, stellig geen exorbitant hoge prijzen voor industrie- grond, zo deelde de burgemeester me de. Adspirant-kopers worden niet over vraagd, ook al omdat het college voor stander is van vergroting van de plaat selijke werkgelegenheid. De burge meester had niet de indruk dat de ge vraagde prijzen een weerstandsfactor zijn bij de onderhandelingen, die menteel met verschillende gegadigden gevoerd worden. BOUWPLANNEN Op bouwgebied staat er volgend jaar weer heel wat te gebeuren. Met de verwezenlijking van het ratioplan Zijlhof zal naar verwacht in het eer ste kwartaal van het volgend jaar be gonnen worden, terwijl tezelfdertijd de bouw van 325 premieverhuurflats er 19 winkels zal aanvangen voor reke ning voor het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De mogelijkheid zal te vens weer opengesteld worden tot het kopen van een premiewoning door de eigen ingezetenen en ingeschrevenen op de lijst van woningzoekenden, want in de plannen, die volgend jaar gereali seerd worden, is een eenheid van 22 premiekoopwoningen opgenomen. HERDENKINGSMONUMENT Laatste punt was tenslotte een opmer king van de burgemeester over de stichting van een herdenkingsmonu ment. „Kijkt men naar de recente po litieke ontwikkelingen in Duitsland, dan zijn wij stellig niet te laat met een monument voor de gevallenen." Het monument, voor de realisering, waarvan zich een comité uit de be volking gevormd heeft, zal echter van een meer algemene strekking zijn dan een monument, speciaal gericht op de gevallenen van de Tweede Wereld oorlog. In tweede termijn maakten de fracties van de gelegenheid gebruik hun zienswijze op de verschillende za ken nader te verklaren of te vragen naar een antwoord, waarop men in eerste termijn vergeefs had getracht. Nadat de burgemeester tenslotte alle misverstanden en vragen uit de weg geruimd had, werden niet ver voor middernacht alle begrotingen van de diensten en bedrijven zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Ongecorrigeerd In de afgelopen nacht werd een inbraak gepleegd in een technische groothandel aan de Lammermarkt, waarbij uit een geldkistje f 20.werd ontvreemd. Men is binnengedrongen door de achterdeur open te rukken. Gistermorgen vijf over half acht kwam op de secundaire weg van de Lammenschansweg een 15-jarige Lei- denaar met zijn fiets in aanraking met een 17-jarige bromfietser uit Nieuwe Wetering, hetgeen een botsing tot ge volg had. De Leidenaar liep schaaf wonden en kneuzingen aan hoofd en linkerknie op. Eerder die morgen vond op de Lammenschansweg ter hoogte vai fabriek van Tokheim een aanrijding plaats tussen een 21-jarige Turkse voetgangster, afkomstig uit Katwijk, en een personenauto. Het meisje stak, gebukt onder storm en regen, onver hoeds de weg over en werd door de auto gegrepen. Ze werd met een broken pols en een hersenschudding door de EHD naar het AZL overge bracht. Een drieste rijder is in de afge lopen nacht met zijn auto op de Haag- weg ter hoogte van de VGLO het trot toir op geschoten en heeft aldaar drie fietsen tot schroot verwerkt. Zijn sitekaartje liet hij niet achter, wel een lampring en een sierstrip, die hij ver loor bij het schampen van de r met de linkerzijde van zijn auto. Turkse ambassadeur bezoekt landgenoten Zoals bekend zal morgenochtend, vrijdag 2 december, de Turkse ambas sadeur in ons land, de heer Vahit Ha- lefoglu, omstreeks half twaalf het woonoord voor arbeiders aan de Zijl- dijk te Leiderdorp openen. Na de lunch, die in het woonoord wordt ge bruikt, zal de ambassadeur een bezoek brengen aan enkele bedrijven, waarin zijn landgenoten werkzaam zijn. Door rukwind onder auto Gistermorgen kwart over zeven is de 17-jarige Leidenaai J. Kok op de Acht- hovenerweg te Leiderdorp r een per sonenauto overreden, toen hij vermoe delijk door een hevige lukwlnd met zfjn bromfiets op het wegdek kwam te val len. Met twee gebroken benen en een hersenschudding r ïcest de jongeman nu ar net Dlaconessenziekenhuis worden overgebracht. AGENDA VRIJDAG 2 DECEMBER Leids Zolder Cabaret Café-chan- tant. Auberge Frangaise, Kloksteeg, 21.00 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Burgerlijke stand Geboren: Marcel Hendrik, z.v. H. Blok en P. A. Audier; Alida W. P., d.v. C. J. N. Nulkes en M. A. Schoonackers: Renate S.. d.v. W. J. Koomen en A. C. van Ammers: Adriaan, z.v. G. Schouls en G. P. Nieuwenhuis; Cornells, z.v. P. Blom en M. C. Blijleven; Francesco J. A., z.v. E. A. G. D. D'Orio en E. M. Ouwerkerk: Mariska, d.v. J. H. Lemstra en D. C. Michon. Overleden: W. Weber, 64 jaar, e.v. L. Koster; J. A. Halverhout, 76 jaar, e.v. H. J. Hoeks: J. M. v. Ingen, 68 jaar, man; S. Aalbersberg, 54 jaar, e.v. W. C. Oudshoorn; C. J. A. M. den Hollan der, 3 jaar, zoon; H. A. A. Saunier, 74 jaar, man. PAUZE VOORSCHOTENSE HONDEN SPRONGEN OP BIJ GEVAARLIJKE GASLEKKAGE Vanmorgen rond acht uur werden de twee honden van mevr. Van der Wee uit Voorschoten opgeschrikt door een sterke gaslucht, die afkomstig was van een flinke lek in de hoofdpers leiding ter hoogte van nummer 146 op de Leidseweg. Ook hun begeleidster bemerkte de gaslucht, toen de honden ineens vreemd begonnen te springen. Sissend ontsnapte het gas uit de lek kage in de aardgasbuis, die zich onder de oude trambaan bevindt. Deskundi gen van gemeentewerken, die snel ter plaatse arriveerden, kenschetsten de situatie als bijzonder gevaarlijk. Ont- plofingsgevaar was niet denkbeeldig. Het lek is zonder ongelukken gedicht. ADVERTENTIE OVERHEMDEN Kenmore - Trenco - Kerko TREVIRA DASSEN geheel kreukvrij en wasbaar KAMERJASSEN PYAMA'S MANCHETKNOPEN ZAKDOEKEN SOKKEN H. NOLET BOTERMARKT 8-9 C. GLANSROLLEN VAN HENNI ORRI EN HENK VAN LILSEN Theater op de Leidse schouwburg planken het bekende toneelwerk van G. B. Shaw, „Saint Joan", onder regie van Theo Kling. De Nederlandse verta ling was van Dolf Verspoor. Het verhaal van Jeanne d'Arc, de maagd van Orleans, zoals dat vanaf het einde der 15e eeuw tot ons is geko men, mag algemeen als bekend worden verondersteld. In grote lijnen heeft Shaw dit verhaal gevolgd, hy heeft de figuur van de hoofdpersoon echter losgeweekt van haar tfjd, haar zelfs tijdeloos gemaakt. De Engelse auteur toont ons de maagd van Orleans, een boerenmeisje dat hei lig werd, als een product van geschie denis en maatschappij, die tot onze da gen nog doorwerkt. Hij brengt Jeanne weer tot leven tegen de achtergrond van welke geestelijke of maatschappelijke orde ook. Steeds z(jn er Jeannes geweest en zullen er steeds zfjn. Altijd zijn zij van hun tijd en zelfs hun tijd vooruit. Shaw zou echter Shaw niet zijn, wanneer hy het probleem niet stelde op zijn eigen manier, satirisch en met humor, waarin hfj de lnnerlfjke kracht, maar ook de ondeugden van zijn sujetten dikwijls laat schuilgaan. Zo was de maagd hier werkelijk het onbeholpen en wat onbehouwen boe renmeisje, dat begeesterd door de ge heimzinnige stemmen, waarvan zij zegt :e een opdracht van God inhouden, lijnrecht en zonder aanzien des per- 3 die opdacht aanvaardt. Hy schil dert de dauphin in schrille kleuren, en onnozele nietsnut, die later blijkt sluw, meer gluiperig en meer on dankbaar dan onnozel te zyn. Hy tekent de zucht naar macht van de toenmalige hogere clerus en van de Kerk in de persoon van huichelachtige prelaten en hysterische kapelaan. Hy toont de sluwheid van de Engelse bevelheb ber, die zelfs een kardinaal zodanig in zijn macht krygt, dat deze Jeanne als ketterse laat verbranden. Alles bij el- 'ie kaar geen verheven beeld. maal door haar tot koning van Frankrijk is gekroond ln de kathedraal van Reims. Hoewel er enkele figuren bij waren, die met min of meer succes hun rol speelden, zoals b.v. Bernard Droog in een dubbelrol als Robert de Beaudri- court (welke rol oorspronkelijk zou worden gespeeld door Jan Gorissen, die echter ziek is) en als de hysterische ka pelaan de Stogumber. Een goede vertol king gaf ook Jacques Snoek van de rechtlijnige aartsbisschop, die vóór alles het gezag van de Kerk, óók in wereldse zaken wil handhaven. Hij was naar onze smaak beter dan Hans Tiemeyer, wat mat spelend als kardinaal Cauchon, die Jeanne als ketterse zag, speelbal van de duivel („haar zonde kan niet verge ven worden") en haar daarom uitlever de Engelsen en dus aan de brandstapel. HE VA wordt gedragen door de figuur van Saint Joan, onnavolgbaar gespeeld door Henri Orri. Zy gaf een prachtige crea tie van de tweeledigheid van deze figuur; het eenvoudige, wat grove en onbehol pen boerenmeisje uit Domrémy, dat zich ontpopt als een onverzettelijke waaghals, in alles vertrouwend op haar opdracht, zy werd daarby waardig ge- secundeerd door Henk van Ulsen. Zyn vertolking van de dauphin was waar lijk die van een schijnbaar onnozele, een nietsnut onder Invloed van een cor rupt hof, doch die in werkeiykheid een ondankbare huichelaar en gluiperd bleek, die er niet tegen opzag zyn red- ster in de steek te laten, als hy «en- haald. UIT DE DRASSIGE KLEI naast de Hoogmadeseweg te Leiderdorp, waar op het ogenblik de grond bouwrijp wordt gemaakt voor de bouw van een prot. interkerkelijk verpleeghuis zyn dezer dagen, zoals al werd verwacht, de fundamenten bloot gekomen van het klooster De Engelen dael, dat ten tijde van het beleg van Leiden verwoest en afgebroken is. Het klooster De Engelendael werd in 1396 gesticht door heer Pieter van den Poel met toestemming van de pastoor van Leiderdorp, die tevens proost van de St. Pancras-kerk te Leiden was, en van hertog Aelbrecht van Beyeren, die het klooster onder zijn bescherming nam. In 1400 werd het klooster gesteld onder het kapittel van Windeshelm en na men de eerste leden van de Orde van Sint Augustinus er hun intrek. In 1401 wordt ook voor het eerst de naam ge noemd van dit klooster: Onze Vrouwe ter Engelendale van de Reguliere Orde. In de volksmond heette het al gauw „Klooster der Regulieren" en „De Broeders te Leiderdorp". In 1408 kreeg de kloostergemeenschap een uitbreiding in de vorm van het overplaatsen van de Regulieren van Warmond naar Leiderdorp. In 1410 bereikte het klooster tenslotte zijn uiteindelijke omvang, toen de laatste uit breiding tot stand kwam. illumineren van hand schriften. Bekend is ook dat de Broeders van Leiderdorp betrokken zyn geweest bq de bedykingen te 's-Graven- Ook het klooster De Engelendael heeft zich niet teweer kunnen stellen aan het" geestelijk verval waarin zovele kloosters helaas geraakten op het einde van de Middel eeuwen. want de prior van Eemstein, die in 1569 de broe- Zo moet het klooster er zijn bloeiperiode hebben uitgezien. Deze illustratie is een reproductie naar een tekening in kleur van de Amsterdamse koopman-liefhebberA. Schoenmaker en werd vervaardigd pl.m. 1730. Deze prent werd ons welwillend ter reproductie afgestaan door het Leids Oud-Archief. ders kwam visiteren drong aan op een drastische hervor ming. Hetgeen niet misplaatst geweest zou zijn, want de levenswqze in het Leiderdorpse klooster wordt door de historici als zeer ongunstig vermeld. Dr. J. Q. R. Acquoy doet wat dit betreft een boekje open in zyn in 1880 ver schenen werk „Het klooster te Windesheim en zyn invloed". De Engelendael overleefde de beeldenstorm, want bekend is, dat het klooster ook na die tijd bewoond bleef. Aan de verwoestingen, die met het beleg van Leiden gepaard gingen ontkwamen de Broeders van Leiderdorp niet. Na 1579 werden de verschillende eigendommen van het klooster verpacht en tenslotte verkocht. De opbreng sten van de liquidatie kwamen ten goede aan het onder houd van Leidse hoogleraren, waarna het klooster, althans wat nog restte, voor enkele eeuwen verdween uit de ge schiedenis Omzichtig worden de fundamenten van wat eens het klooster „De Engelendael" was, bloot gelegd. Het gemeen tebestuur van Leiderdorp is voornemens belangrijke vond sten te laten conserveren. Om deze reden heeft de gemeen te het bouwrijp maken van de grond waaronder men de resten van het klooster vermoedde, onderhands gegund. ZELFVERZEKERDE ONZEKERHEID Hoe komt het, werd ons gevraagd, waarom zwerftochten in de bossen steeds op dwaalpartijen uitdraaien? Daarover hebben we dezer dagen het hoofd gebroken. Het was weer zo. Aan een boswachter, die toevallig het spoor kruiste, biechtten we op niet te weten waar we waren. Waar we heen wilden? Ook dat wisten we niet. De boswachter keek eens scherp in het wit van onze ogen. Vermoedelijk taxeerde hij ons als één van die pro gressieve zielen, die niets zekerder vinden dan in onzekerheden te leven. Intussen hebben we ontdekt waarom zulke zielen steeds verdwalen. Wanneer ze op een kruising van bospaden komen, aan een boom een pijltje zien, hoe ze in de goede richting gaan, ne men ze principieel een ander pad. Zij verkiezen de doolhof van eigen voor keur. Er is bij al dat geloven-in-onze- kerheden een flinke portie eigenwijs eigengereidheid. Het pad staat duide lijk genoeg aangegeven; en boswach ters zijn er toch ook niet voor niets. LEIDSE BIOSCOPEN Camera; Le lit A 2 places (volw.). Dagelijks; 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido; 'n Tikkeltje getikt (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Geheim agent district 6 (14 jr.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: ontraden. Trianon: West Side Story (14 jr.). Dagelijks, ook zondags, 2, 5 en 8 u. Rex: De rode baret (14 jr.). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. gen. Het ging dikwijls wat al te sta tisch. het leek soms meer op een verza meling tableau-vivants, dan van een bewegelijke mise en scène, die er wel een enkele maal was, doch teveel in het niet viel tegen een statische achter grond. Zeer geslaagd was de costume- ring, waarvoor Roger Chailloux verant woordelijk was, beter dan de wat al te summiere en laffe décors. Het talrijk opgekomen publiek volg de de uitvoering van het lange stuk (zes bedryven en een epiloog) met aan dacht en waardering. Vanavond wordt de voorstelling hnr- W. PRINS. PUNT Mammie, de postbode! KORRELTJE Tegenspoed wacht ieder op zijn beurt; gelukkig hij, die er zich niet door laat ontmoedigen. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 1 dec. Vee Totale aan voer 3596; runderen 1542, vette kal veren 146, graskalveren 63, nuchtere kalveren 340, schapen 859, varkens (boven 100 kg-) 366, id. (beneden 100 kg) 67, biggen 1185, bokken en geiten 28. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1050- 1400, kalfvaarzen 950-1200, vare koeien 710-1050, pinken 500-625, stieren 840- 1100, graskalveren 300-475, nuchtere kalveren 45-85, fokkalveren 125, scha pen 90-125, lammeren 100-160, drach tige varkens 425-500, lopers 90-120, biggen 68-78, bokken en geiten 10-65, vette koeien le kw. 4.05-4.30, id. 2e kw. 3.90-4.00, id. 3e kw. 3.75-3.90, vet te kalveren le kw. 3.85-4.15, id. 2e kw. 3.75-3.85, id. 3e kw. 3.40-3.75, nuchtere kalveren 1.40-1.80, zware vette var kens 2.20-2.30, zouters 2.48-2.54, slacht- zeugen 1.90-1.95, jonge slachtzeugen 1.95-2.10. Handel en prijzen: melk- en kalfkoeien, levendig, hoger; vette koei en, flauw, niet geheel prijsh.; vare koeien, kalm, prijsh.; vette kalveren, traag, even lager; graskalveren, matig, even lager; nuchtere kalveren, willig, prijsh fokkalveren, willig, prijsh.; schapen, willig, prijsh.; lammeren, willig, hoger; varkens en biggen, re delijk, prijshoudend. DEN BOSCH, 30 november, VEE Totaal 6876: runderen 1697, graskalve ren 566, vette kalveren 421, nuchtere kalveren 1482, schapen en lammeren 416, geiten 14, fokzeugen 10, slachtvar- kens 506, biggen 927, slachtrunderen 837. Prijzen (per stuk) melk- en kalf koeien 975-1575, guiste koeien 735-1150, graskalveren 375-575, kalfvaarzen 1150- 1560, klamvaarzen 925-1185, guiste vaarzen 825-1125, pinken 575-790, nuch tere kalveren 120-265, weideschapen 90- 140, drachtige zeugen 425-550, biggen 60-78. Prijzen (ct. p. kg): slachtrunde ren extra kw. 4.20-4.50, le kw. 3.85-4.15, 2e kw. 3.35-3.70, 3e kw. 3.10-3.30; vette stieren 3.75-4.35, worstkoeien 2.80-3.05, vette kalveren le kw. 4.30-4.60, 2e kw. 4.00-4.25, 3e kw. 3.60-3.90, nuchtere slachtkalveren 1.35-1.65, per stuk 35- 65, slachtzeugen le kw. 2.08-2.15, 2e kw. 2.00-2.06, slachtvarkens 2.20-2.40, weideschapen 95-135, vette lammeren 100-145. Overzicht: melk- en kalfkoeien minder - moeizaam - niet prijsh.; guiste koeien klein - matig - niet gehandh.; jongvee als vorige week - vlugger - vaster; nuchtere slachtkalveren ruim - stil - aflopend; schapen en lammeren groter - redelijk - prijsh.: fokzeugen kort - redelijk - weinig verandering; dopers en biggen beperkt - styf - duur der; slachtvee ruim - williger - aange trokken; slachtzeugen tamelijk - gun stig - prijsh. RAKNEVELD 30 nov. Pluimvee Aan voer n'us minus 33.000 stuks handel rede i k tot traag prijzen (in per kg): riachtkippen g-.eoe kwai. wit'rood/rood 1.6U-J 5. overige 1,35-1,50. Slachtkui- kens 1,40-1,50. Kalkoenei 3,00. tamme konijnen 2,60-2,75. WOERDEN 30 1 ov. Kaas Aanvoer 0 partqen. Prijzen 3.55 3.60. Handel: kEIDSCHENDAM, 50 nov. EIEREN vangevoerd waren 61650 kipeieren. De .rijzen waren voor: 3900 eieren no. 0 17.80-18.55; 17200 no. 1 16.80-17.45: 23900 no. 2 16.25-17.25; 10800 no. 3 16.05-17.10; 4600 no. 4 15.60-17.00; 500 no. 5 15.00-15.85; 500 kneus I 13.50- 14.80; 250 kneus II 14.70-15.50. OEGSTGEEST Aanryding. Vanmorgen om tien uur kwam de 42-jarige autobestuurder H. P. uit Sassenheim met zijn perso nenauto in botsing met een andere op de Endegeesterstraatweg, waar het vegdek opgebroken was. Hy liep twee (ebroken of gekneusde ribben op. Een nzittende van de andere auto, de 23- arlge mevrouw E. L. uit Oegstgeest, bekwam snijwonden in het gelaat. De beide auto's werden zwaar beschadigd.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6