Geen interesse van burgemeester Van Hall voor politie van Amsterdam Tweede Kamer Kruiken, emmers, flessen en teilen ochtends vroeg tot in de nacht van Oud-h.c. V. d. Molen voor ambtenarengerecht Bij verschil van aard moet lager geplaatste verdwijnen Vasco niet aansprakelijk voor claims van personeel fff Mens in 1985 slechts zes procent van zijn leven produktief Nationalisatie door levensverzekeraars zelf in hand gewerkt „RECLAME BIJNA IMMOREEL" School voor ambtenaren Paus ongerust over nieuwe geloofsvisies Vrouw gaf gasten vergif in voedsel Afzwaaiers' terug uit Florence Oe Thant stelt beslissing om aan te blijven uit DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiii Landsadvocaat: (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Ik heb duizenden Tnalen in de afgelopen tien jaar gepro beerd de zaken anders te krijgen door burgemeester Van Hall te Interesseren voor het politieapparaat. Ik heb hem duizenden malen gevraagd stafvergade ringen bij te wonen en het hoofdburea van politie te besoeken, opdat hij ee beeld zou krijgen van de situatie mee zou kunnen praten. Ik heb hei echter nooit zover kunnen krijgen, dat hij kwam. Waarom niet? Ik heb de in druk, dat burgemeester Van Hall bang was en dat hij zich afzijdig wilde hou den van het politieapparaat". Zo luidde de zonder aarzeling afge legde verklaring, die de oud-hoofdcom missaris van Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, gistermiddag uitsprak voor het ambtenarengerecht ln de hoofd stad, waar zijn beroep diende tegen het ontslag, dat de minister van Binnen landse Zaken hem na het juni-oproer eervol, doch overhaast verleende. For meel ging het (en zo werd de zaak in het Amsterdamse paleis van justitie af geroepen) tussen Van der Molen en hare majesteit de koningin, vertegenwoordigd in de personen van de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken. In feite was slechts de vraag aan de orde: wie is er fout geweest en wie moet gestraft worden, de burgemeester of een onder geschikte, in casu de hoofdcommissaris. De voorzitter van het ambtenarenge recht, mr. C. Schneider, voerde deze nuance zeer zuiver aan. Terwijl de landsadvocaat Droogleever-Fortuyn, die namens de genoemde ministers optrad, almaar betoogde, dat de zaak niet hier thuis hoorde, maar in het parlement, bleef hij proberen de achtergronden aan de weet te komen, waarom het tussen (Van een onzer verslaggevers HEERLEN Thans ls gebleken, dat bet intussen voltallig ontslagen personeel van de Vascomij. N.V. niet in dienst was van de N.V., maar van haar dochteron derneming Reumkes bouwbedrijf N.V. Alle aanspraken van het ontslagen per soneel terzake van lonen, salarissen en andere betalingen en arbeidsovereen komsten, loonbelasting- en premievorde ringen zijn dus ten onrechte geclaimd op Vascomij. Ze moeten worden ge claimd op Reumkes bouwbedrijven. Naar wij echter vernamen is op deze N.V. geen verhaal 'mogelijk, omdat zij hoegenaamd geen bezittingen heeft en zeker geen onroerende goederen. Daar mee zijn de claimes van het personeel van de fiscus en o.a. van het sociaal fonds voor de bouwnijverheid (samen on geveer 260.000 gulden) in de lucht ko men te hangen. Hetzelfde geldt voor 3 weken loon, die de gemeente Heerlen aan het Vascomij .-personeel op voor schot betaalde en waarmee een bedrag van ongeveer 390.000 gulden was ge moeid. Nader vernemen wij, dat de bewind voerders van de Vasco volgende week een kort geding zullen aanspannen tegen de gemeente Heerlen tot teruggave van door de gemeente in ontvangst genomen huurpenningen van de Vasco-woningen, omdat dit door de gemeente zonder recht of titel zou zijn gebeurd. burgemeester Van Hall en zijn hoofd- saris niet wilde boteren. Het antwoord op pertinente vragen Schneider, dat de heer Van der Molen uiteindelijk met zijn verklaring de ongeïnteresseerdheid van bur- meester Van Hall aangaande politieza- r de. brug kwam. standpunt van landsadvocaat Droogleever-Fortuyn was even simpel als rechtlijnig. Het kwam^qp het vol gende neer: ,,Waar praten wij eigenlijk zou hier helemaal niet moeten staan. Het verbaast mij, dat het beroep klager ontvankelijk is verklaard. Dit soort beslissingen is onttrokken aan het oordeel van het ambtenarengerecht. Controle is er namelijk toch wel. Via de politieke organen namelijk, en inder daad heeft de Tweede Kamer na een scherp debat het besluit van de minis- de heer Van der Molen te ont slaan, aanvaard. Het parlement is de enigè plaats, waar de verantwoordelijk heid voor dit soort beslissingen aan de orde kan zijn, niet ^ïet ambtenarenge- Voorzitter Schneider van het ambte narengerecht aanvaardde dit alles glim lachend. „Het mag u dan verbazen, dat u hier staat", zei hij tegen de lands advocaat, „maar u staat er nu een maal, en vanaf dat moment geldt: hoe meer inzicht het ambtenarengerecht in deze zaak krijgt, hoe beter". Mr. Droog- leever Fortuyn sloeg het beminnelijke advies in de wind. Hij bleef er op door hameren, dat het ontslag van de heer Van der Molen er staatsrechtelijk niets toe deed. Artikel 122 van het ambtenarenregle ment voor de gemeentepolitie maakt het volgens hem zonder meer mogelijk, dat een hoofdcommissaris ontslagen wordt, als zijn karaktereigenschappen niet overeenstemmen met die van zijn chef de burgemeester. Letterlijk: „Een burgemeester kun je niet ont slaan, want dat zou diskwalificatie van de burgemeester inhouden". Mr. Ver meer, de advocaat van de heer Van der Molen, antwoordde meteen: „En het ontslag van een hoofdcommissaris welke diskwalificatie houdt dat in? Moet een ondergeschikte perse genoegen Oud-hoofdcommissaris Van der Mo len met zijn advocaat mr. Vermeer op weg naar het ambtenaren gerecht. nemen met ontslag, omdat hij onderge- Mr. Vermeer bedoelde blijkens zijn argumentering aangaande de klacht de heer Van der Molen, dat de schuld van alles best eens bij burgemeester Van Hall hebben kunnen liggen. Hij voerde ten bewijze daarvan zelfs de sce ne van de 14e juni op, toen er in Am sterdam brand werd gesticht en barri cades werden opgeworpen. „Burgemees ter Van Hall en de heer Van der Mo len waren op dat moment voor een be spreking in de ambtswoning bij elkaar", aldus mr. Vermeer. Via een rechtstreek se lijn kwamen de meldingen van het voortschrijdende oproer binnen. Ze wer den steeds meer alarmerend, maar de burgemeester deed niets. Ten einde raad vroeg commissaris Molenkamp, die de hoofdcommissaris verving, of de mobie le brigade ingezet mocht worden en of zij met traangas mochten werken en eventueel schietwapens zouden mogen gebruiken". De burgemeester, die uit hoofde van zijn functie tevens opperste politiechef is, zou hierop de telefoon aan hoofdcommissaris Van der Molen over handigd hebben, en toen de hoofdcom missaris bevel gaf de mobiele brigade, compleet met traangas en eventuele schietwapens in te zetten, zou de burge meester daarmee stilzwijgend hebbei ingestemd. „Dit alles doet niet ter zake", wier] de landsadvocaat tegen. „Als burge meester Van Hall hier aanwezig wa: geweest maar hij is er niet. dus mag men hem niet aanvallen dan zc ongetwijfeld ook wel bezwaren tegen de heer Van der Molen hebben kunnen aan voeren". Hij bleef bij zijn standpunt, dat karakterverschillen tussen chef en ondergeschikte onvermijdelijk tot ont slag van de ondergeschikte moeten lei- Mr. Vermeer op zijn beurt was het namens de gewezen hoofdcommissaris met dit standpunt oneens en bleef mate riaal aanvoeren om aan te tonen, dat In de zaak Van der Molen de wens tot het ontslag de vader van de gedachte is geweest. Het ambtenarengerecht doet over drie weken uitspraak. Mocht het tot de con clusie komen, dat het ontslag van de heer Van der Molen nietig is dan betekent dit niet, dat klager automa- h weer hoofdcommissaris van Am- dam wordt. Het betekent hooguit, dat de heer Van der Molen buiten de rgoeding, die hij al gekregen heeft rehabiliteerd wordt en dus recht heeft een vergoeding, die in evenredigheid met zijn rehabilitatie. éJ&f' (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „In ©en land met een hoog wetenschappelijk en technisch niveau, waarin de automatisering haar huidige opmars voortzet, is omstreeks 1985 de 80-urige werkweek te verwach ten. Per jaar rekenen deskundigen dan met 40 arbeidsweken. Met een aantal actieve arbeidsjaren van 85 meer zal het door lange opleiding en vroege pensionering niet zijn betekent dit, dat de mens van 1985 gedurende zyn leven ongeveer 40.000 uur aan produk- tieve arbeid te besteden zal hebben. Aangezien die mens, statistisch ge zien, zo'n 700.000 uren te leven heeft, komt dat er op neer, dat hij slechts 6 procent van zijn levensduur produktieve arbeid zal behoeven te verrichten. De rest is vrije tfjd", aludus dr. C. J. B. J. Trimbos, directeur van het instituut psychische hygiëne van het katholiek nationaal bureau voor geestelijke ge zondheidszorg, tijdens de te Amsterdam gehouden studiedag „recreatie, beweging, Dr. Trimbos stelde in zijn betoog, dat de Instanties en personen, die leiding moeten geven aan de besteding van die reusachtige hoeveelheid „arbeidsloze" uren, meer dan dat nu het geval ls, toekomstbewust moeten zijn. „De toe- tie van de vrije tijd betekent ofwel uniek geschenk, waardoor de mens zijn gemeenschap er beter op wor den ofwel een bedreiging voor zijn meest wezenlijke, menselijke bestaan, verge lijkbaar met de dreiging van een kern oorlog of de dreiging van overbevol king". ADVERTENTIE maakt uw keel weer als fluweel UTRECHT (ANP) „Door hun hou ding en zakenpolitiek werken de levens- ekeraars zelf de nationalisatie van hun bedrijven in de hand. Deze nationa lisatie zou wel eens eerder gerealiseerd kunnen worden dan zij vermoeden". Dit verklaarde de voorzitter van de Nederlandse vereniging van assuran tiebezorgers, de heer T. F, Praasterlnk, in Utrecht bij de opening van de 38ste algemene ledenvergadering van de NVA. Hij zei, dat steeds meer verzekerin gen, die daarin niet thuishoren, ln de col lectieve sector worden getrokken. Zo is het bijvoorbeeld schering en inslag ge worden, dat directiepensioenen in be staande collectieve contracten worden ondergebracht, terwijl vroeger werd ge adviseerd ze in de privé-sector te slui ten. Verder worden de zogenaamde hon derd-man contracten volgens hem thans onbeperkt toegepast op groepen waar oor zij niet in het leven zijn geroepen. Dit alles, aldus de heer Praasterlnk, maakt op het publiek de indruk, dat de individuele verzekeringen een te hoge premie moet worden betaald. Hij redde de levensverzekeraars aan de premies in de individuele sector te ver lagen, opdat de individueel verzekerden iet een te hoge premie betalen ten gun- e van de collectief verzekerden. Fout", noemde de heer Praasterink ot, in deze tijd van hoge rente hypothe- aire leningen af te sluiten waarop de aflossing wordt gekoppeld aan een le vensverzekeringspolis, aangezien het verschil in rente tussen lening en verze kering te groot is. Kritiek uitte hij ook LONDEN (UPI) De Greater Lon don Council (GLC) heeft besloten 290 hoofdambtenaren een cursus van twee- enhalve dag te laten volgen over het schrijven van een begrijpelijke e cursus", stond in de desbetreffen de aankondiging, „zal de nadruk leggen op de noodzaak van klaarheid, tact en begrip in het verkeer met het publiek. De ambtenaren zullen kennis nemen de beginselen van eenvoudige, di recte taal, met vermijding van officieel jargon". VATICAANSTAD (KNP) Tijdens de algemene audiëntie van gisteren heeft Paus Paulus verklaard, dal op het ogenblik in de gehele wereld (zij het nog weinige) stemmen opgaan, die fun damentele leerstukken der Kerk op een afwijkende wijze interpreteren en wel zo. dat zij de heilige waarheid geweld aan doen. Dit treurige verschijnsel, aldus de Paus, verstoort de postconciliaire ver nieuwing en brengt de oecumenische dia- De Paus noemde met name leerstuk ken over de verrijzenis van Christus, zijn werkelijke tegenwoordigheid in de eucharistie, de maagdelijkheid van Ma ria, en als gevolg van dit laatste ook het verheven geheim van de menswording van Christus. Deze situatie, zo verklaarde de Paus, versterkt in ons de overtuiging, dat 't geloof niet mogelijk is zonder een twee voudige hulp: de genade van God en de steun van het leergezag der Kerk in Paus en bisschoppen, dat door Christus is ingesteld en door de H. Geest wordt bijgestaan. op de lvensverzekeringsmaatschappijen, die er in deze tijd van geldschaarste toe over zijn gegaan, een afsluitprovisie te berekenen bij het verstrekken van hy pothecaire leningen en bij het sluiten van levensverzekeringen. Het argu ment van de hoge kosten vindt hij dwaasheid: „Laat men de dure adver- tentiecmapagnes staken en het opvoe ren van de produktie overlaten aan de assurantietussenpersonen inplaats van aan allerlei betaalde eigen krachten". De heer Praasterlnk zei, dat de le vensverzekeraars zich in een ivoren to ren hebben opgesloten. „Hoe mooi", zo zei hij, „kunnen de levensverzekeraars de in ons land nog steeds bestaande wo ningnood helpen bestrijden door het slui ten van hypothecaire leningen met als aflossing een levensverzekeringspolis te gen een beduidend lagere rente dan de normale". Als de verzekeringsmaatschappijen van bijvoorbeeld de boeren en tuinders organisaties pretenderen te kunnen be staan zonder winst te maken en daar om lage premies te kunnen berekenen, aldus de NVA-voorzltter, zullen andere afdelingen die winsten wel moeten ma ken, willen zij hun gigantische hoofd en bijkantoren kunnen bouwen. De ma nier waarop deze instellingen him re clame verzorgen is volgens hem onjuist: „Hetgeen men schrijft in folders en ad vertenties nadert heel dicht de onwaar heid, de uitlatingen zijn dikwijls bijna immoreel". Jonge Spanjaarden betogen in Gra nada op een merkwaardige en in Spanje klaarblijkelijk nog gebrui kelijke wijze voor het referendum over de constitutie dat op IJ) de cember in Spanje gehouden wordt. AUCKLAND (Reuter)De 54-jarig© mevr. Marjorie Edna EUingham heeft al» gastvrouw© haar internationale ge zelschap gasten bij Lake Taupo in Nieuw-Zeeland eten met een weinig arsenicum voorgezet en zelfmoord ge pleegd door een tienmaal zo grote hoe veelheid te nuttigen. Dit ls gebleken uit een gerechtelijk onderzoek dat werd ingesteld toen zij en een li-Jarige Jongen op Pasen van dit Jaar plotseling over- Eén van de vrouwelijke gasten had een etukje kip voor haar zoontje mee genomen, die na deze versnapering over leed. De doodsoorzaak bleek arsenicum vergiftiging. Mevrouw Ellingham heeft alle moge lijke moeite gedaan om te voorkomen dat iemand haar bij de bereiding van het eten hielp. Zij voegde zo weinig arsenicum toe dat de gasten slechts ziek konden worden. Zij wilde het doen voor komen alsof zij voedselvergiftiging hadden om zo haar zelfmoord te mas keren De buitenlandse gasten waren een juridische conferen tie. (ADVERTENTIE) OOK IN HET KLEINE IS MIELE GROOT I Zoals dit strijkijzer. Vederlicht met grote zooiplaat, die snel en gelijkmatig warm wordt. De regelknop kunt u instellen voor elke soort textiel. Prijs: 28,75 (Vervolg van de voorpagina) Hij verwacht voor zijn kabinet steun van de A.R., de C. H.U. en de K.V.P., hij hoopt op bijval van de P.S.P. en G.P.V., terwijl hij aan de houding de liberalen twijfelt. „De heer Toxopeus heeft zich zeer gemengd opgesteld", aldus de premier, die gisteren wel vernc had, dat de politieke steun, waarop ieder kabinet moet rekenen, nogal uiteenloopt. „Het gaat erom hoe het kabinet meerder heden kan verkrijgen voor zijn beleid, dat gericht is op het economisch evenwicht. Ook al zien sommige fracties deze regering (Van een onzer DEN HAAG Onze wa hun diensten wel be we renec waren leverden De eerste dag wisten w waren, ook al omdat verslaggevers) ei-zuiveringsinstallaties hebben en. In de. tijd dat we ln Flo- re zo'n 10 miljoen liter water. niet precies waar we aan toe geschikte punter t vroegen of het water te drinken was, daarna kwam de naak pas goed op gang. vinden voor onze apparatuur. De tweede dag werd de eerste installatie in werking gesteld, daarna volgden de anderen snel. De bevolking was in het begin nogal hui verig, men vroeg of het water te drinken was, daarna kwam de zaak op gang. De belangstelling werd toen overweldigend. Honderden mensen kwamen met kruiken, emmers. Hessen en teilen naar ons toe. Dit begon heel vroeg in de morgen; 's avonds om 12 uur was het nog druk. Tankauto's van 3000, 5000 en 7000 liter haalden water voor de ziekenhuizen. Aldus luidden de reacties van militairen, die gisteravond op het vliegveld Ypenburg aankwamen na bijna drie weken lang verblijf in Flo rence waar zij een aandeel hebben gehad in de hulp verlening bij de overstromingsramp in Italië. Omstreeks kwart over vijf landde een Fokker Friend ship van de koninklijke luchtmacht op het vliegveld. Het was een klimatologisch stormachtige ontvangst. Het regende en er stond een bulderende wind. In het vliegtuig bevonden zich o.a. twee geestelijke verzorgers, een onderofficier en 15 dienstplichtige soldaten, die vandaag „afzwaaien". Nadat de gebiuikelijke douane procedure voorbij was, stonden zij in de hall van het douanekantoor de pers te woord. SUCCES Unaniem waren zij van mening, dat de waterzuive ringsactie een succes is geweest. De overige militairen van het 107de geniebataljon te Wezep, dat voor hulp in Florence is ingezet, ruim honderd man, zullen binnen kort terugkeren. De waterleiding in het getroffen ge bied is voor een groot gedeelte hersteld. Het water ls echter nog niet drinkbaar omdat er chloor in is op gelost om de leidingen te reinigen. De gedupeerde Flo rentijnen kunnen ln leder geval weer de was doen De militairen waren vol lof over de mensen aan wie ze hulp boden. Wanneer ze vrij waren werden zij door de bevolking gastvrij in huis onthaald. De verstand houding met de Italiaanse militairen was heel goed. Ook was er een goede samenwerking met de Oosten rijkers en Duitsers van het Rode Kruis, die eveneens bij de drinkwaterhulpverlening waren ingezet. De bur gemeester van Florence heeft de Hollandse installaties bezocht en het detachement namens het gemeente bestuur dank gezegd voor de geboden hulp. Toen de militairen ln Florence aankwamen stonden ze wel even verbaasd van de ravage die het water had aangericht. Alles was bedekt met modder, in sommige delen van de stad stond het water ruim drie meter hoog. lingstijd kunnen hebben, nu wist ik dat mijn werk ntet tevergeefs was. Jammer genoeg ontving ik maar heel weinig post van mijn verloofde en ouders, alhoewel ze veel schreven. Het duurde echter steeds zeker een week voordat de brieven mij bereikten". Soldaat R. Kijf, die'in een kazerne in Pistoria over nachtte, was bijzonder te spreken over het warme avondeten dat de Hollandse legerkoks klaarmaakten 's Morgens at ik echter heel weinig, zei hij, we kregen keihard Italiaans brood dat,ik maar heel moeilijk kon wegwerken. Ik heb overigens een bijzonder hachelijk avontuur meegemaakt. Ik ging op eén avond op mijn eentje wandelen. Toen ik door een donker straatje liep sprong plotsklaps een viertal mannen tevoorschijn. Ze gingen om me heen staan en beduidden me dat ik me moest uitkleden. Ik gaf een van die snaken een klap en maakte dat ik wegkwam. Ik ben geen avond alleen meer weggegaan". Een van de zaken die de Rotterdammer M. de Rek bijzonder heeft getroffen ls de modderellende in Fo- rence. „Ik reed in een Jeep door de stad", zei hij, „en zag dat men daar uit een autopaleis zo'n honderd gloednieuwe wagens haalde. Ze waren volkomen be dorven en moesten zo naar de fabriek terug". Het schijnt op het ogenblik weer goed weer te zijn ln Italië. Ds. G. J. Odenkirchen zei: „De laatste dagen werd in Florence een vrij hoge temperatuur gemeten. Het was er zalig Overigens betreurde hij het dat een aantal militairen nagenoeg geen enkele reactie uit Nederland heeft ontvangen. Wanneer je zo'n tijd in het buitenland zit, soms onder moeilijke omstandig heden moet werken, dan vind ik het voor de mensen beroerd wanneer ze geen post krijgen". als een minderheidskabinet". Waarom hij dan niet geprobeerd had de P.v.d.A. in het kabinet op te i In gesprekken met oud-minister was hem gebleken, dat diens opvattingen over een regeringsprogram op tal van punten parallel liepen met de Ideeën van professor Zijlstra. Dra. Bogaers had daarbij echter als voorwaarde voor zijn terugkeer gesteld, dat prof. Zijlstra moest proberen ook met de P.v.d.A. ln zee te gaan. De uiteenzetting envan drs. Nederhoret over dit kabinet hebben mij gelijk gege ven ln mijn Inzichten, dat de P.v.d.A. niet mee wilde doen", aldus premier Zijlstra vanmorgen. (De vergadering duurt voort). NEW-YORK (AFP) - De secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zijn besluit over een eventuele ver lenging van zijn ambtsperiode naar het einde van deze week verschoven. Hij maakte dit bekend, nadat hij een dele gatie van leden van de Veiligheidsraad had ontvangen, die hem kwam verzoeken als secretaris-generaal aan te blijven. De delegatie bestond uit de vertegenwoordi gers van Rusland, Amerika. Frankrijk, Engeland en Uruguay Het wordt zo goed als zeker geacht, dat hij een nieuwe ambtsperiode zal aanvaarden. Bestuurswisseling abdij Sint-Adelhert (Van onze correspondent EGMOND-BINNEN. Dom P. An- drlesen (57 jaar), abt van de abdij Sint-Adelbert te Egmond-Binnen, heeft om gezondheidsredenen zijn functie van kloosteroverste neergelegd. Dom Andriesen wordt voorlopig ver vangen door de prior pater Adelbert (B. van der Wielen). Het is nog niet bekend wanneer de veertig monniken tellende kloostergemeenschap een nieuwe bestuurder gaat kiezen. De datum daar voor moet worden vastgesteld door de abt van Solesmes (Frankrijk), die hier over binnenkort 'n mededeling zal doen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5