vleesconserven Goed gekleed op IDIOTENHEUVEL' NEDERLANDSE KERK STAAT NIET VOOR EEN SCHISMA Voor huisartsen matige verhoging Kardinaal Alfrink in interview Positie I episcopaat uitermate moeilijk Tien gulden eigen risico is pijnlijk maar onvermijdelijk NS zorgde voor gratis kaartjes en zakgeld Politie werd balzaal uitgeslagen WOENSDAG 30 NOVEMBER J966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 SINTERKLAAS KOOPT SKI-TENUE Hier bij ons begint het skiseizoen het vroegst. Niet omdat de reis bureaus doen alsof de kerst vakantie de beste tijd is voor wintersport, maar omdat Sinter klaas anoraks en pantalons uit zoekt met een gemak of het trein tjes en poppen zijn. Kiest hij extravagante kleren voor de beginneling? Nee, dat doet hij niet. want hij weet wel hoe stompzinnig en belachelijk de beginneling zich voelt op de oefenwei die i n sommige winter sportoorden, de „diotenheuvel" wordt genoemd. Modieuze kleren dan? Ja er» nee. Modieus in de algemene zin, zó dat ze in het totale modebeeld van vandaag thuis horen. Maar hij komt niet aandra gen met het allerlaatste snufje dat vol gend jaar oud-modisch is. Trouwens internationaal de wintersport ook is, het gaat in die oorden net zoals in de beroemde zomerbadplaatsen: opeens is er een rage die alle elegante vakantie gangsters aansteekt. Maar die mode hit is in Gstaad een andere dan in Kitz- bühl of Mégève. Een, plaatselijke kers c op de pudding, dat js het. Hij komt Hij komt, de goede Sint, en heeft ge kozen uit drie soorten pantalons. Het lange strechtmodel wordt zeer toepas selijk door de Fransen „collant" (kle vend) genoemd. Dat doet de bisschop op z'n hoede zijn. Voor 'n uit de kluiten gewassen Hollandse maagd kiest hij hem een maatje groter! De knickerbocker, dit jaar iets langer dan het vorige, laat hij links liggen als het om de struise schone gaat, maar hij is er als de kippen bij voor haar slanke zusje. Het derde model lijkt nieuw, maar PARIJS, (K.N.P.) Naar aanleiding van de opening van het Pastoraal Concilie heeft de verslaggever van het katholieke Franse dagblad La Croix, pater Gallay AA, een interview gehad met kardinaal Alfrink. Daarin snijdt hij verschillende problemen aan, die de Kerk van Nederland in het buitenland bekendheid hebben gegeven. Op de vraag, of in Nederland een schisma dreigt, antwoordde de kardinaal dat hij op dit steeds weer opduikend gerucht reeds meerdere malen in het publiek heeft gereageerd. „Dat wil niet zeggen, aldus de kardinaal, dat de bisschoppen zich geen zorgen zouden maken over de Nederlandse situatie. Niemand kan de toekomst zien, maar men kan wel constateren dat iedereen, ook degenen die theorieën verkondigen, die nauwelijks of niet katholiek kunnen worden genoemd, binnen de Kerk willen blijven. Het zal duidelijk zijn, dat daardoor de positie van de hiërarchie extreem delicaat en moeilijk wordt. Het is zonder enige twijfel hun opdracht, de zuiverheid van de leer te garanderen; maar hun pastorale zorg moet zich ook uitstrekken tot degenen, die ten opzichte van de kerke lijke leer in moeilijkheden zijn geraakt". Amerikaanse jasjes: links nylon met gebreide boorden, rechts imitatiebont, maar beide (evenals de gebreide haarbanden) in goud of zilverof blauw, (ontwerp Ernst Engel). Links breedgestreepte lange pullover met col en bijpassende helmmuts; rechts geel après-ski-ensetnble van Max Heymans. komt uit de oude doos en is van Noor se afkomst. Van' deze vrij ruime lange pantalon worden de pijpen in de schoe nen gedragen en ze „bloezen" er op en kelhoogte overheen. Kortgeleden hebben wij een vierde mo del aanschouwd, ontworpen door de Oostenrijkse Amerikaan Ernst Engel; een lange pantalon met dubbele pijpen waarvan de buitenste pijp breeduitlo- pend als een matrozenbroek, óver de schoen valt. Niets voor de beginneling want de kluns zou nog kans zien zich in die klokken te verwarren. Rood en marineblau verdringen het wit en bleekbeige van verleden jaar. Dat is geen ramp. Te midden van de sneuw staat wit lang niet zo vrolijk als het thuis wel leek. En 't bleekbeige was maar een goor tintje. Veel leuker zijn alle felle en pastelle modekleuren waar mee je bovendien in de sneeuw niet uit het oog verloren wordt. De tweekleurige stretchbroeken zijn niets voor ons op 't weitje. Tein centi meter brede strepen, in geel en paars bijvoorbeeld, vestigen bijzonder de aan dacht op onze onderste helft en die is met al dat gestuntel daarvoor niet ele gant genoeg. De bovenst© helft In het vak van de jacks en truien heeft Sinterklaas nog veel meer keus. Vlak bij de hand ligt de anorak van synthetisch materiaal, licht als een veertje, niet meer in ruitvorm maar in ribbels of kleine figuurtjes doorge stikt. Er zijn vrij korte modellen bij, maar daar trekt de heilige man zich niets van aan want hij is wijs genoeg te weten dat de achterkant van potige meisjes er aardiger uitziet als er een jasje overheen hangt. Jasjes zijn er dan ook, met dubbele knoopsluiting én een rits, hoog op te knopen aan de hals, echt winddicht. (Magere meisjes dragen ze ook, omdat een magere achterkant 't gauw koud heeft.) Precies daartegenover staat het blou- sonpak: een strechbroek of een knic kerbocker met nauwsluitende blouson of battledress, alles in één kleur en (liefst rekbare) stof. Bij de gebreide spullen rommelt Sin terklaas in de bak met lamswollen pullovers die onder alle jacks en jas jes gaan, ook onder het broekpak dat in elk wintersportoord zal rondwande len. Hij vindt er ook het twinset ano rak, dat is de geraffineerde combina tie van synthetische anorak met wollen pullover in dezelfde kleur en met hetzelfde dessin! Hij zwicht vast en zeker voor het lang-, vallende gebreide vest met doorge-> stikte nylonvoering. Kleur en nog eens kleur voor uw bo venste helft, gemetaliseerde kleur en, klaar goud, maar vooral puur zilver! Après-ski Over après-ski in de letterlijke zin, maakt Sinterklaas zich geen zorgen. Hij weet immers dat u niet om mid-' demacht de bar zult binnenwippen waar Soraja zit! In de bar daarnaast, en in de honderd andere, kunt u terecht 11 met zomaar een aardige jurk, met mini-pak en bijbehorende kousen, met een overgooier of broekpak. Kijkt de col van een ziverén truitje uit dan kunt u met zelfvertrouwen naar bin nen stappen om daar de elegantste vrouw uit de omtrek in haar skiplunje van die middag te zien rondhangen. In het interview werd ook het open- baredispuut over het celibaat aange raakt. De kardinaal merkte op, dat de kwestie niet alleen Holland aangaat, dat zij elders misschien nog heviger leeft, al leen niet zozeer naar buiten kan treden. HIJ stelde, dat het priesterlijk celibaat een grote waarde heeft maar dat de Kerk om zwaarwichtige redenen haar houding in deze zou kunnen veranderen. „Be zou er echter aan willen toevoegen, dat de noodzaak hiertoe mfl niet zonder meer duidelijk wordt uit zeer gerichte agitatie van bepaalde groeperingen; ze ker niet als men de achtergronden daar van dorschouwt. Wel heeft men de in- drtik, dat de gronden die vroeger het priesterlijk celibaat aanvaardbaar, ja bijna vanzelfsprekend maakten, ln het levensklimaat van vandaag voor veel mensen (priesters en nlet-priestera) ver bleken en minder aanspréken. Dat zal het celibaat moeilijk leefbaar maken. Zonder positieve inhoud wordt het louter een niet-gehuwd zijn en dat is een te smalle basis voor levensgeluk". Ingaande op een vraag over de litur gische situatie ln Nederland zei de kardi naal, het begrijpelijk te vinden, dat veel priesters het voorschrift, om de canon ln het Latijn te zeggen, als een anomalie aanvoelen. ..Ik kan alle begrip hebben en alle eerbied voor de zienswijze In deze van de Romeinse Raad voor de Liturgie. Toch zou ik wensen, dat men bereid zou zijn, deze materie aan het inzicht en de verantwoordelijkheid van de lokale hiër archie over te laten". Op de vraag, of heel de Nederlandse ge loofsgemeenschap achter de avant-gar- dlstische strevingen staat, antwoordde de kardinaal dat dit niet h'et geval is. „Br zijn er. die aan de liberale tendenzen in de geloofsopvatting alls ruime willen geven en ik denk dat dit inderdaad een minderheid is; en er zijn er die ouder wets orthodox willen zijn. Het is Juist deze situatie, die de positie van de bis schoppen zo delicaat en kwetsbaar maakt. Want ledereen wil door de hiërarchie in het gelijk gesteld worden". In het Stedelijk Museum te Gouda wordt vanaf 17 december tot en met 5 februa ri 1967 de tentoonstelling, „Stad er Land in de Nederlandse schilder- en prentkunst van de zeventiende eeuw" gehouden. Minister: Niet meer dan bedrijfsleven (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De hulsartsen en andere medewerkers van ziekenfondsen zullen van die fondsen in 1967 slechts een hono- rariaverbetering mogen krijgen, die over eenkomt met de loonstijgingen in het be drijfsleven. Dit heeft minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij de vaststelling van de nieuwe ziekenfondspremie uiteenzet. De minister verklaart zich akkoord met een calculatie van de Ziekenfondsraad, die wat betreft de honoraria is uitgegaan van loonstijgingen, die door het Centraal Planbureau zijn genoemd: een totale loon- TE VAAK GEHANTEERD Inkomensgrens zegt niets van draagkracht gezin UTRECHT (ANP) Er komen steeds meer regelingen, waarin inkomensgrenzen worden gehanteerd. Het inkomen zonder meer zegt echter nog lang niet alles van de draagkracht van een gezin. Dit is de mening van het C.N.V., neergelegd ln een artikel in zijn blad „De Gids". Een inkomen bijvoorbeeld van 15.000 gulden geeft een vrijgezel heel wat meer mogelijkheden dan een gezin met zes tot acht kinderen. Wij moeten daarom aldus het CNV ernstig bezwaar maken tegen het veelvuldig toepassen van aller lei inkomensgrenzen. Het CNV dringt erop aan de vraag te bestuderen of er niet beter een andere grens gehanteerd kan worden. Een grens die wel rekening houdt met de individuele draagkracht en daar door billijker zou werken, bijvoorbeeld het bedrag, dat aan belasting betaald wordt. kostenstijging van 6.5 procent, maar contractverbetering cornet 3,5 procent. Ten departemente wilde men op dit mo ment voor de honoraria geen exact per centage aangeven. De Ziekenfondsraad wild ede zieken fondspremie verhogen van 5,8 tot 7 pro cent, maar de minister wil zoals reeds eerder vermeld slechts gaan tot 6,2 procent. De verhoging tot 7 procent was volgens de raad nodig om een nog be staand, in de afgelopen drie jaar opge treden tekort van rond 60 miljoen te dekken, om te beginnen met het vormen van een reserve en om de kosten van de verzekering 1967 geheel te dekken. De mi nister vindt deze verlangens op zichzelf reëel, maar wil met het. opheffen van het tekort en met het vormen van een reserve pas na 1 januari 1968 beginnen, temeer omdat men dan wat meer inzicht heeft in de kosten en ontwikkeling van de nieuwe sociale verzekeringen. Blijft te regelen een voorziening, die voorkomt dat er 1967 een nieuw tekort ontstaat. Zou de premie op 5,8 pet. ge handhaafd worden, dan zou er een nieuw tekort komen van bijna 177 miljoen gulden, aannemende dat er in het ko mende jaar geen uitbreiding van het verstrekkingenpakket zal plaats vinden. „De raad is er in zijn advies tevens van uitgegaan, dat geen hogere dan de trendmatige verbetering van de hono raria van de medewerkers zal plaats vinden. Dit geldt ook ten aanzien van de honoraria der hulsailsen. De onder getekende meent dat. gelet op de eco nomische situatie, voor 1967 de premie- vaststelling in beginsel voor dat doel geen grotere ruimte kan toelaten dan waarvan de Ziekenfondsraad is uitge gaan", aldus minister Veldkamp, De bewindsman zegt dan verder, dat als de premie wordt verhoogd van 5,8 tot 6,2 procent, het tekort over 1967 wordt beperkt tot circa 85 miljoen, DM tekort moet dan worden opgevangen „hoe pijnlijk dit ook Is" door de ver plicht verzekerden voor de eerste dertig dagen van ziekenhuisverpleging tien gulden per dag te laten betalen. Slechts deze maatregel is per 1 januari 1967 technisch te realiseren, aldus de minis, ter, die eerder opmerkte dat het ver lenen van een hogere overheidsbijdrage door de regering niet in overweging kan worden genomen. OPLICHTER GEGREPEN ARNHEM (ANP) Voor de recht bank te Arnhem stond terecht de 27-Ja- rlge administrateur J. V. uit Arnhem, die ervan wordt verdacht de Neder landse Spoorwegen te hebben opgelicht voor een groot aantal spoorkaartjes. H(j zou een week lang nu de 17e mei j.l. gra tis kris kras door ons land hebben ge spoord door kaartjes (en steeds eerste klasse) uitsluitend te kopen na afgifte ongedekte postcheques (twee dagen daarvoor waren deze nieuwe faciliteiten bij de Spoorwegen ingegaan). Toen dit 10 gemakkelijk ging. zag de Arnhemmer mogelijkheden niet alleen gratis gebruik te maken van de comfor tabele riesmogelijkheden van de NS, maar daarbij ook nog aan zakgeld te ko men. Hij ging namelijk per cheque ge kochte spoorkaartjes vaak later weer Inwisselen tegen baar geld. Zo betrok hij eens vier kaartjes eerste klasse van Utrecht naar Eindhoven tegen betaling van een ongedekte cheque en ging er later drie inwisselen tegen contant geld. Zo kon hij met 20,70 gulden zakgeld de reis naar Eindhoven ondernemen. Eens slaagde hij er zelfs in een reis naar Mi laan per cheque af te nemen en later te restitueren in baar geld. Het is thans niet meer mogelijk om met 'n cheque gekochte' spoorkaartjes later weer aan 'n ander loket in te wisselen tegen geld. Inmiddels heeft de NS maatregelen ge nomen door deze kaartjes te waarmer ken. De man bleek zich tevoren ook schul dig gemaakt te hebben aan verduiste ring van 1.300 gulden ten nadele van zijn werkgeefster, die hem daarvoor had ont- De officier van justitie, eiste voor 'de verduistering in dienstbetrekking scs maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en voor de op lichting van de Nederlandse Spoorwegen mb weken gevanjteclntrci (ADVERTENTIE) Bezoek? Babbeltje,borreltje en borrelhapje! Natuurlijk had u die borrelworstjes al in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vleesconserven klaar staan. Dat winkeltje van u is trouwens helemaal zo plezierig welgevuld met blikjes smakelijke vleesconserven. Met zorg bereid (dat proeft u), hygiënisch verpakt (dat ziet ul). Enu haalt er zo véél uit 'n blikje Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes Snelle berechting vechtersbazen BREDA (ANP) Op 30 oktober ont stond in de dancing „Scala" in de tuin straat in Tilburg een veldslag tussen de 300 jongelui die daar aan het dansen wa ren en de Tllburgse politie, die tenslot te met 20 man aan „het front" opereer de en toen pas de orde kon herstellen. Drie agenten werden ernstig gewond, twee van hen doen thans nog geen dienst. Gisteren reeds behandelde de Breda se rechtbank deze Scala-alfalre. Er moesten 7 jeugdige Tilburgers terecht staan. De rechtbankpresident zei: „Een veldslag in een balzaal, het is een enor me bende geweest, maar wij willen be slist niet die kant uit van boven de ri vieren. Hier wordt het gezag gehand haafd." In eerste instantie waren vier agenten de zaal ingegaan, waar ze direct de vol le laag van het publiek kregen. Zij wer den door de menigte letterlijk naar bui ten geslagen met tafels en stoelen. Hoofdagent Van Gemert, die de aftocht dekte met een revolver, maar die niet heeft geschoten, moest later na stfloop van alle acties in een ziekenhuis worden opgenomen met een zware hersenschud ding en een scheurtje in de schedel. Hij is nu wel thuis, maar moet nog plat op bed liggen. Een tweede agent moest bijna een oor missen. In het ziekenhuis waren elf hechtingen nodig. Hij doet nu weer dienst. Een derde agent kreeg een polsverwonding en doet nog geen dienst. Een 25-jarige Tilburger j had daarna via de geluidsinstallatie aangekondigd: „Geen paniek jongens en meisjes, als straks de politie weer komt slaan we ze buiten". De politie was later inderdaad teruggekomen, maar met twintig man onder leiding van een inspecteur en 'commissaris C. van Osta. om de daders van de mishandeling van de drie agen ten te arresteren. Er moest toen op nieuw hevig gevochten worden. „Een ware veldslag tegen het gezag", zei de president van de rechtbank. De officier van justitie deelde gisteren I nog mede, dat het Scaladossier nog r. 'JL gesloten is en dat zoveel mogelijk da ders van het openlijke geweld alsnog vervolgd zullen worden. Tegen de hoofddader, de 18-jarige A. S. werd een jaar gevangenisstraf ge- j eist en tegen D. S„ mede wegens op ruiing, negen maanden gevangenisstraf met 'aftrek. Tegen P. en W. V resp. 19 en 18 jaar oud, werd vijf maanden ge vangenisstraf mef aftrek geëist. Drie I verdachten, die strafrechtelijk nog min derjarig waren, werden achter gesloten I deuren berecht. De rechtbank doet al op 2 december uitspraak. DEN HAAG (ANP) In ons land zul len. te beginnen in januari, weer thee- veilingen worden gehouden. Dit zal niet in Amsterdam gebeuren, zoals vroeger met de Indonesische thee, maai' ln Rotterdam. Het zal ook geen Indonesische thee zijn, waarvan Nederland anderhalve eeuw lang het. veilingland ls geweest, maar thee uit Mozambique. Maandelijks zullen ln de zalen van het beursgebouw om te beginnen 3.000 ft 6.000 kisten Mozamblque- thee onder de hamer komen. De opbrengst wordt geraamd op ongeveer een miljoen gulden per maand. Fractieleiders in Comité Benelux DEN HAAG (AiVrj Op yopretël van de voorzitter van het comité van Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse samen werking, oud-staatssecretaris Keyzer, ls het nationale hoofdbestuur van dat co mité uitgebreid met de fractieleiders der vijf grootste politieke partijen in de Tweede Kamer. De heer M. J. Keyzer. die dit voorstel deed op de ln het Kurhaus te Scheveninr gen gehouden jaarlijkse algemene leden vergadering van het Comité Benelux, vond algemeen steun daarvoor. Hij meent dat. wanneer de door het Comité Benelux gepropageerde ideeën enig effect willen sorteren, die gedachten ook politiek moe ten worden gedragen. Van het nationale hoofdbestuur van het comité zullen voortaan deel uitmaken de fractieleiders Schmelzer (KVP), Toxopeus (WD), Roolvink (ARP.) en Beernink (CHU) en de vlce-voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der P.v.d.A., J. M. Willems. ADVERTENTIE Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen Is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide» aal om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. Chefarine 4 Brezjnev: China niet uitstoten BOEDAPEST (Reuter) Brezjnev, de leider van de Russische communisti sche partij, heeft op het congres van de Hongaarse partij in Boedapest de ver klaring van westerse zijde, dat Moskou China uit de internationale communisti sche beweging wtl stoten, als „volmaak te onzin" liestcmpeld. Brezjnev erkende dat er in de huidige politiek van de Chinese leiders veel was dat volstrekt niet in overeenstemming was met het marxisme en leninisme en dat veel afbreuk deed aan de gemeen schappelijke communistische zaak. Toch vertrouwde hij erop dat de communisti sche part(j van China eens weer hn«y plaats zal innemen onder het banier van het marxisme en leninisme.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5