Bijna helft van Leidse zalen is onvoldoende bruikbaar Te klein. gevaarlijk of onhygiënisch Stan Laurel en Oliver Hardy Schönbergs Erwartungdrama vol expressie PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 COMMISSIE LEIDSE GYMLERAREN t „Wanneer wij de behoefte aan zalen voor het L.O., het VGLO, het BLO en het ULO op 43 zalen stellen en de aanwezige zalen beoordelen naar de meest minimale eisen, dan komen we tot een tekort van 27 lokalen voor het gehele lager onderwijs!" Dat is een van de conclusies van een commis sie van de afd. Leiden van de Kon. Ned. Ver. van Leraren en Onderwij zers in de Lichamelijke Opvoeding, die onlangs een enquête instelde naar de omstandigheden waaronder de Leidse jeugd het gymnastiekonderwijs krijgt. De commissie becijferde het tekort nog aan de hand van minimale eisen. Gaat men uit van de rijksrichtlijnen voor de afmetingen en inrichting van gymnastieklokalen dan zou het tekort 35 zalen zijn De enquêterende gymnastiekleraren kwamen eveneens tot de bevinding dat in het geheel 18 gymnastieklokalen in Leiden volkomen onbruikbaar zijn Meters weggeslingerd na aanrijding Gistermiddag omstreeks één uur werd op het kruispunt Vondellaan-Jacob Cats- laan-Johan Kuijperlaan een 21-jarige bromfietser uit Lelden aangereden door een personenauto, die hfj geen voorrang verleend zou hebben. De jongeman schoot met zijn hoofd door een ruit van de auto en werd vervolgens 15 meter weggeslingerd. Met ernstige hoofdwon den vervoerde de EHD de jongeman, alsmede een 19-jarige inzittende van de personenauto, die snljwonden in de rech terhand had opgelopen, naar het Acad. Ziekenhuis. Dit jaar geen oecumenische Kerstnachtdienst In verband met het feit, dat op zater dag 24 december a.s. door verschillende kerkgenootschappen reeds Kerstnacht diensten worden georganiseerd, die be zwaarlijk kunnen vervallen, heeft de Oecum. Raad afd. Leiden in samenwer king met het Dekenaat gemeend dit jaar te moeten afzien van een gemeenschap pelijke bijeenkomst, waarvoor de zater dag de meest aangewezen datum zou zijn geweest. Dit jaar zal dus volstaan worden met de gebruikelijke samenzang op het Stad huisplein, georganiseerd door het Co mité „Advent Kerstmis". AGENDA WOENSDAG 30 NOVEMBER Ken O Toneeglroep „Theater" speelt „Saint Joan", Schouwburg, 20.00 uur. K en O Instructieavond over mo dern Frans Taalonderricht. Graven steen, 20.00 uur. Sociale Raadsvrouw Spreekuur. Stadhuis, trouwkamer, 16.00-18.00 uur. Jongeren-KVP, afd. Leiden Mr. R. Gerrits 6preekt over actuele pol. vraagstukken. Den Burcht, 20.00 uur. VRIJDAG S DECEMBER Leids Zolder Cabaret Café-chan- lant. Auberge Frangaise, Kloksteeg, 21.00 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Burgerlijke stand Geboren: Marianne Gijsberta, dr van G. Ouwehand en A. Berkheij. Alexander Eduard, zn van H. van der Stel en H. M. Bindenga, Leonardus Johan Petrus An- tonius, zn van L. J. P. Janson en J. M. Hoogduin, Lonneke Cornelia Maria An- tonia, dr van L. J. P. Janson en J. M. Hoogduin, Leendert Cornells, zn van C. van Delft en P. van der Plas, Astrid Louise Isabella Caroline, dr van C. J. W. de Best en H. A. J. Rotteveel, Paul Ri chard Arthur, zn van G. P. la Lau en A. C. S. Rehmann, Marjolein Jeannette, dr van J. S. Stelling en E. Lepelaar, Bernardus Petrus Augustinus, zn van A. B. A. Schippers en E. A. M. de Vrind, Arnoud Raoul, zn van M. G. J. H. van Wijk en J- H. Spijkers, Willem Frederik Hendrik, zn van W. F. H. Habich en A. L. Bras, Yvonne Christina Neeltje, dr van L de Moed en J. W. van Dijk, Ge- rardus Johannes Bernardus. zn van E. J. Klop en A. M. J. E. de Graaf. Overleden: C. W. Verboog, 88 jr., vr.; P. van der Laan, 86 jr., m.; W. Vervark, 88 jr., wed. van J. R. Smits, W. Weber, 64 jr., echtg. van L. Koster; M. van dei- Blom, 77 jr., wed. van H. J. Verstraaten. UNIVERSITAIRE EXAMENS Geslaagd voor het: Kand. ex. Duitse taal- en letterkunde mej. G. P. Dresch (Den Haag). Kand. ex. A. Wisk. en Nat. w. de heer H. van Dam (Lelden). Kand. ex. F. Wisk. en Nat. w. mej. H. M. R. v. d. Veen (Leiden) en de heer F. Zellstra (Lelden). Doet. ex. Scheikunde mej. E. Wape naar (Oegstgeest) en de heer J. S. de Graaf, cum laude (Leiden). Doet. ex. Natuurkunde de heer H. F. d. Land (Lelden). M.O.-B ex. Natuurkunde J. M. Ootes (Leiden), vanwege het kleine vloeroppervlak en het ontbreken van een bergplaats voor de toestellen, waardoor in som mige gevallen van een gevaarlijke situatie gesproken kan worden. Slechts tien zalen in Leiden voldoen geheel of gedeeltelijk aan de rijksricht lijnen, maar als bruikbaar gekwalifi ceerd kunnen worden. 22 zalen zijn onvoldoende bruikbaar volgens de normen, welke de enquête-commissie stelde. De kwalificatie „onbruikbaar" kwam voornamelijk tot stand door een sa menspel van de volgende facto- te klein vloeroppervlak (minder dan 172 m2) afwezigheid van kleedruimte afwezigheid van wasgelegenheid afwezigheid van bergruimte voor toestellen. Brandende kachels Als de enquêtecommissie ook de veiligheid en de hygiëne betrokken zou hebben bij het kwalificeren, zou het beeld wellicht nog ongunstiger geweest zijn. 18 zalen namelijk kun nen als onvoldoende spelveilig ge kwalificeerd worden door de aanwe zigheid van toestellen of brandende kachels op de werkvloer dan wel door gevaarlijke uitsteeksels aan de wan den. Wat betreft de hygiëne: 12 zalen kunnen niet of onvoldoende geventi- weggehaald. leerd worden en 22 zalen worden niet dagelijks schoongemaakt of zijn der mate onhygiënisch gebouwd, dat regel matig schoonmaken onbegonnen werk Huiseigenaren van „Sassenheim en Omstreken" in vergadering De 52e jaarvergadering van de Ver- uit bleek o.a, hoe belangrijk het plaat selijk gebruik kan zijn. Met praktische voorbeelden werd aangetoond dat ver nieuwing vaak goedkoper is dan repa ratie. Geadviseerd werd dat een huur overeenkomst schriftelijk moet worden vastgelegd. In het bijzonder moet het onderverhuur goed worden geregeld. Dit voorkomt veel moeilijkheden. Met na druk werd de leden onder de aandacht gebracht dat onoordeelkundige aanslui ting van gaskachels op schoorstenen, levensgevaar tot gevolg kan kan heb ben, terwijl ook flinke schade aan de woning niet denkbeeldig is. Ontluchtings- kanalen zijn totaal ongeschikt voor aan sluiting op gaskachels. Over een en an der werd uitvoerig van gedachten ge wisseld. In de nacht van maandag op dinsdag zijn van de openbare weg (De Bazel- straat) twee obstakellampen ontvreemd met een waarde van 120.Het is de vraag of men hier met een recidivist te doen heeft, want dit weekeinde verdween al eerder een dergelijke lamp. Het zou toch van meer burgerzin getuigen, wan neer men feestverlichting in de winkel koopt, in plaats van mee te nemen van de weg, waardoor misschien gevaar kan ontstaan voor naderend verkeer, dat misleid wordt als de rode lampen zijn bezorgden K. en O.-leden een heerlijk avondje Dat Stan Laurel en Oliver Hardy nog steeds een zeer aantrekkelijk duo vor men en vele lachtsalvo's waard zyn, bleek gisteren In de volle Jacobazaal van Den Burcht. Daar draalde .Filmclub 16" van K. O. wellicht de beste film, die met het roemruchte tweetal Is gemaakt. Omdat de film een uitstekend voorbeeld is van de in de wintiger en dertiger jaren zeer populaire filmstijl en uit filmhisto risch oogpunt van belang is -evenals de Chaplin en Buster Keatonfllms- hield Hans P. Van Oosterom eerst een inte ressante inleiding. Daaruit bleek dat de komische film zijn bakermat heeft in Amerika, waar de eigenaars van de va- rieté-theaters vroegen om films, waarbij dakses was verzekerd. Uit de simpele gooi- en smtjtfllms ontwikkelde zich de knap en vernuftig geregisseerde films, die zich bediende van geestige fllmtru- cages en die overduidelijk aantonen, dat in een klucht de humor beslist niet banaal hoeft te zijn! Grootse lachfestijnen Zo'n film Is Fra Dlavolo, waarin Stan Laurel en Oliver Hardy -„Stanllo" en „Ollio"- de gelijknamige operette op de hun ongeëvenaarde wijze persifleren. De intelligente grappen in deze film worden zeer bescheiden 'opgezet en later ultge* bouwd tot grootse lachfestijnen. De film speelt in het Italië van 1760, dat onveilig wordt gemaakt door de ro verbende Fra Diavolo. Niemand weet dat hij onder de naam Markies de San Marco zijn bestaan leidt temidden van de Italiaanse adel. Nadat Stanlio en Ollio op onprettige wijze kennis gemaakt heben met deze roverbende, besluiten zij zelf ook te gaan roven- Helaas, dit voornemen eindigt in hun aanstel ling tot persoonlijk dienaar van Fra Diavolo, die hen opdraagt het geld van een jonkvrouw te stelen. Dat zij hier over een geheel eigen opvatting heb ben, komt tot genoegen van de toe schouwer, duidelijk tot uiting. Wan neer dan tenslotte het illustere tweetal is het duidelijk geworden, dat de K. en O.-gids met: „Fra Diavolo zal u een plezierige avond bezorgen" beslist niets te weinig heeft gezegd. Zilveren onderscheiding voor F. M. Klein Op dindag 29 november jl. om 11 uur heeft de burgemeester van Leiden, mr. G. C. v.d. Willigen, in het stadhuis een onderscheiding van de Maatschappij tot redding van drenkelingen uitgereikt aan de heer F. M.. Klein te Leiden. De onderscheiding bestond uit een kleine zilveren draagmedaille, een grote zilveren legmedaille en het daarbij beho rende getuigschrift van de Maatschap pij. Op 22 maart paste de heer Klein met succes mond-op-mond beademing toe op de 2-jarige Johhny Verhoeks, die te wa ter was geraakt in een vijver bij de Bach- straat in Zuid-West. Daarna werd het kind door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar het verder werd behandeld. De uitreiking van de onderscheiding werd o.a. bijgewoond door de heer Klein, mevr. Verhoekö en de kleine Johhny zelf. Lezing Museum van Oudheden CARNAVAL BEVAT NOG ONDERDEEL VAN OUDE MAGISCHE SYMBOLEN In de serie lezingen, die elk jaar derkaak werd opgebaggerd met een vanwege het Rijksmuseum van Oud heden in de wintermaanden gehouden worden, hield de onderdirecteur van het museum, dr. W. C. Braat, dinsdag avond een voordracht met lichtbeel den over rotstekeningen uit het neo- lithicum, de bronstijd en de ijzertijd en de betekenis van een aantal symbo lische figuren die daar op voorkomen. In het palaeolithicum, de oude steen tijd, leefde de mens nog vrijwel uit sluitend van de jacht en de naturalis tische tekeningen van dieren, vooral bekend uit de grotten van Zuid-Frank rijk en Spanje, sinds kort ook uit Z.- Rusland, zoals wij op de Russische ten toonstelling in Den Haag hebben kun nen zien, hadden ten doel de jacht buit te „bespreken", d.w.z. magisch te beïnvloeden, dat zij zich. zou verme nigvuldigen en laten vangen en doden. Ook in het neolithicum, de jongere steentijd, komen zulke naturalistisch getekende dierfiguren nog wel voor, m.n. in Noord-Noorwegen, waar de be volking ook in die tijd nog van de jacht leefde. Maar in Zuid-Skandinavië. waar toen de landbouw al de voornaamste voe dingsbron was, vindt men in die tijd al heel andere figuren, meer abstract van karakter, symbolen voor regen- magie en zonnesymbolen. Ook min of meer schematische tekeningen van de hemelgod met hamer (waarmee hij donder uit de wolken slaat en regen verwekt) en zonneschijf. Voorts het zonneschip, waarop de zon langs de hemel vaart en het zonnepaard, dat de zonneschijf op schip of wagen langs de hemel trekt. Zon i i regen Voor het gelukken van de oogst wa ren zon en regen van de allergrootste betekenis, waardoor in het neolithi cum en vooral in de bronstijd, een zon necultus ontstond en tevens een cultus van de dondergod de latere Germaan se Thor) die regen bracht. Als van ouds trachtte men langs magische weg de goddelijke machten te beïnvloeden door hun symbolen jaar in jaar uit te tekenen op door het land ijs glad ge slepen rotswanden en rotsvloeren. In streken, waar deze niet voorhan den waren, zal men ongetwijfeld zulks symbolische figuren op vergankelijk materiaal hebben ingesneden, bijv. op bomen of op stukken been. Een enkel voorbeeld is daarvan gevonden, nL in de IJssel bij Deventer waar een run- ingegrifte voorstelling van een zonne wagen. Ook in de Alpen in Noord- Italië, bij de Monte Bego en in de Val Camonica, vindt men nog een groot aantal rotstekeningen die in het neolithicum beginnen en voortduren tot de Romeinse tijd, in de loop der eeuwen van stijl en karakter veran derend. Van dit oude symboolgoed is het een en ander nog wel in oude volksgebruiken overgeleverd. Zo vindt men het zonneschip, in processie rond gevoerd, nog terug in het carnaval (van carrus navalis, wagen met een schip er op). In de christelijke tijd werd dit godenschip een narrenschip, bemand met zotten. enlging van Huiseigenaren „Sassenheim en Omstreken" werd maandagavond in „Het Bruine Paard" gehouden. Voorz. Dijkstra sprak in zijn openingswoord zijn erkentelijkheid uit voor de arbeid van het bondsbestuur. Het enthousiasme van deze, meest oudere bestuurders, ver dient oprechte dank. Op de vereniging deed h(j een dringend beroep om propa ganda te maken. De vereniging moet zo sterk mogelijk worden. Dan kan liet meest bereikt worden bij de Instanties die over het onroerend goed de beschik king hebben. Het bondsbestuur zal alles doen om de huurverhoging, ook voor de woningen die voor 1921 gebouwd z'yn, toegestaan te krijgen. Het bestuur zal zich laten voorlichten over de talrijke problemen die bestaan i.v.m. de gaskachelaansluitingen op de schoorstenen. Het financieel jaarverslag wees een batig saldo aan. De heer W. Verschoor, die namens de kascommissie verslag uitbracht, zwaaide lof toe aan de secretaris-penningmeester. Als nieuw lid van de kascommissie werd gekozen de heer Grote. Volgens het jaarverslag van de secretaris waren i.v.m. de huur verhoging de leden tot tweemaal toe uitvoerig geïnformeerd. Het bestuur heeft alles gedaan om de leden van dienst te zijn. Meerdere huurschuldza ken werden met succes behandeld. Een rechtsprocedure, door de rechtskundige v. d. Heiden behandeld, leidde tot het gewenste resultaat. Diverse malen werd advies gegeven over allerlei zaken. Stügend ledental Het ledental ls gestegen tot 124! Het gezamenlijk huizenbezit liep echter terug van 945 tot 872. Het werk van de sec-e- taris-penningmeester wordt aanzienlijk verlicht door mej. Oudshoorn. Met grote voldoening werd gesproken over de ac tiviteiten van het landelijk bestuur. Hier na werd de mening gepeild van de ver gadering over een collectieve brandver zekering. Na het voor en tegen afge wogen te hebben werd besloten dat bij een volgende vergadering dit punt weer aan de orde zal komen, waarbij men uitvoerig door het bestuur ingelicht zal worden. Besloten werd de contributie van 5.— per lid te stellen en de pre mie per woning bij de eerste 5 woningen te verhogen tot ƒ2.— per woning, bij 6 tot 50 woningen op 1.75 per woning en bij 50 of meer 1.65 per woning. Het bestuur laat deze verhoging niet door gaan als dit niet nodig wordt geoordeeld. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature-E. C. Bakker gekozen de heer Jac. de Graaf uit Lisse en in de vaca ture-B. Kroon de heer Joh. Kiebert uit Sassenheim. De bestuurssamenstelling is thans als volgt: J. 'Dijkstra, Sassen heim, voorzitter; J. H. de Raad, Noord- wijk, 2e voorzitter; C. M. Jonkman, Sas senheim, secr.-penn.; W. Boot, Lisse; C. W. Heyl, Warmond; J. Oudshoorn, Sas senheim; Jac. de Graaf, Liss'e; Joh. Kie bert, Sassenheim. Aansluiting gaskachels De voorzitter hield vervolgens een korte causerie over het vraagstuk van het onderhoud van onroerend goed. Hier- ALPHEN AAN DEN RIJN Alphens raadslid heeft dubbelganger Een lid van de Alpheuse gemeente raad, de heer D. van Leeuwen (ARP- SGP-fractle), heeft een dubbelganger. En wel iemand met totaal andere poli tieke denkbeelden dan de heer Van Leeuwen heeft. Op vergaderingen van de Boerenpartij fungeerde de dubbelgan ger als kaartverkoper en deze propa ganda van een z.g. AR-man voor de Boerenpartij ging sommigen, die in hem niemand anders dan de heer Van Leeu wen herkenden, wel wat ver. Ze belden het raadslid op om opheldering te vra gen. Was lijj soms in zjjn hart toch meer boer dan anti-revolutionair De heer Van Leeuwen wenst echter te ken nen te geven dat hy zich nimmer op een boerenpartyvergadering heeft ver toond en dat hier sprake moet zyn van een onvervalste dubbelganger. BENOEMING BIJ ONDERWIJS Als vaste kracht in dienst van de ge zamenlijke katholieke schoolbesturen te Aarlanderveen, Alphen aan den Rjjn, Bodegraven, Nieuwkoop en Noorden, voor het voeren van hun administratie, is benoemd de heer J. Zuydervliet te Noorden (Z.-H.). De heer Zuydervliet is 3 maart 1944 te Noorden geboren en na het beha len van het diploma gymnasium B en het vervullen van zijn militaire dienst plicht wederom aldaar woonachtig, en ongehuwd. De Centrale Administratie is voor lopig gehuisvest in de katholieke school aan de Paradijslaan 10 te Alphen aan den Rijn. De heer Zuydervliet is tevens belast met de administratieve werkzaamheden van de onlangs in het leven geroepen Regionale Schoolraad, waarvan het bu reau eveneens op het genoemd adres is gevestigd. Op het Boskoopse raadhuis heeft Betsie Vuijk gisteravond uit handen van burgemeester Van Dedem in het bijzijn van haar klasgenoten van de Chr. Ulo school de prijs in ontvangst mogen nemen voor haar opstel over de Europese beweging. In de categorie B leeftijd van 14-17 jaar moest zij een opstel maken over het Europa in het jaar 2000. Met vreugde overhandigde burge meester Van Dedem (foto) de winnares de prijzen, waaraan het gemeentebestuur nog een kostbaar boekwerk toevoegde. Residentie-Orkest onder Maderna Nederlands Madrigaalkoor getuigde van grote kwaliteit He t ET WAS GISTERAVOND wel een heel bijzonder concert dat het Re sidentie Orkest ons aanbood. Ten eerste is het altijd een gebeurtenis als Bruno Maderna dirigeert; ten tweede was het programma iets uitzonderlijks. Arnold Schönberg's „Erwartung" op. 17. in 1907 gecomponeerd, is een werk dat hoogst zelden wordt uitgevoerd. Op woorden Marie Pappenhelm schreef Schön- dit werk voor toneel en muziek. Maar wij zijn blij dat het tot ons kwam concertuitvoering. Het opus is ontstaan voor er bij Schönberg nog sprake was van het 12-toonsysteem. s voor die tijd toch een revolte, het was de emancipatie van de dissonant. Echter niet tegenstaande al die dissonanten, overheerst zowel bij het orkest als bij de zangstem het cantabile. De tekst geeft het aanzien aan een vrouw die hysterisch liefheeft, razend jaloers is, vol verwachting en erotische begeerten; angst, radeloosheid, vertwij feling en hartstocht is het wezenlijke van dit vrouwenverhaal. Slechts zelden hebben wy het dramatische gebeuren zo intens meegeleefd als het door Ma derna en de soliste Sophie van Santé (mezzo-sopraan) werd uitgebeeld. So phie van Santé had nergens moeite met de vreemde intervallen. Zij voelde de intense tragiek volkomen aan. Haar stem was helder en vol expressie. Zij was één met het orkest en het orkest met haar, in de angst, in de hysterie. Of is alles een neurotische droom? Wij weten het niet. Maar het was of wij lichame lijk dit drama ondergingen. koor (dirigent Herman Strategier) werkte mede aan het Magnificat quarti toni van Josquin des Prez in twaalf verzen (voor vier stemmen). Dit werk dat in 1488 bij Des Prez begon te ont staan was bedoeld als een kerkelijke compositie op de woorden van Maria's lofzang. Maderna nu heeft deze kerk muziek op oude toonschalen getracht deze voor onze moderne tijd te realise ren, door naast het koor een 3-delig instrumentarium te componeren, be staande uit een linkergroep: 3 fluiten en 4 koperblazers; een middengroep: 21 strijkers mandoline, gitaar, 2 harpen, een vibrafoon, Rohrglocke, pauken en orgel; een rechtergroep met 5 houtbla zers en 4 koperblazers. Hoe origineel dit alles ook moge zyn, het blijft voor ons een onttrekken van de Prez' muziek aan het renaissancetijdvak en aan de oorspronkelijke bedoeling van deze mu ziek. Wel vinden wij in het orkest en in de bewerking de stilistische eisen van Josquin des Prez terug, maar of dit alles te rechtvaardigen is, blijft een vraag. Wel kan gezegd worden van deze uitvoering dat zij bijna vlekkeloos klankschoonheid en knap van structuur, is verlopew. Het Madrigaalkoor heeft zich van zijn beste zijde laten horen. Uitstekende stemmen, enkele in solodelen, en een goede verhouding tussen mannen en vrouwen, mochten we waarnemen. Dit koor, opgevoed door haar knappe diri gent Strategier, is voor deze muziek uitstekend gedisponeerd. Dat de kwa liteit van dit koor zeer hoog staat aan geschreven bij Maderna bewijst wel het feit dat na verleden jaar htj dat koor weer heeft gevraagd, nu voor dit Mag nificat. TENSLOTTE kwamen wij met Vor spiel en Karfreitagzauber uit „Par- cifal" van Richard Wagner in een ge heel andere sfeer terecht. Hierin kon den wij het orkest bewonderen om de prachtige klankeffecten die Wagners muziek vraagt. Bruno Maderna, die deze week ons land weer gaat verlaten, heeft dit werk Wagneriaans vertolkt en mede door het tempo, waarin hij deze muziek liet spelen, kon Wapper ons toch wel bevredigen. ADVERTENTIE Gouden entouragering Gouden zegelring met echte granaten PIERROT EERSTE SCHREDEN IN COMPETITIE VAN WARMONDSE VOLLEYBALCLUB De nieuwe competitie is door WVO niet erg goed begonnen. Het eerste team heeft tot nu toe uit 5 wedstrijden slechts één winstpunt weten te halen. Het 2e team doet het iets beter en heeft uit 4 wedstrijden 3 punten. De eerste wed strijd van WVC 1 tegen Slvols 1 werd door Slvols overtuigend met 30 ge wonnen. Het was WVC aan te zien dat het team in de nieuwe opstelling nog niet het Juiste samenspel had gevonden. Ook tegen Teylingen 1 werd met 30 verloren. Kon WVC zich verleden Jaar met de sterksten In de tweede klas me ten, nu ze in de eerste klasse uitkomt blijkt toch wel dat er harder getraind zal moeten worden wil WVC 1 In deze klasse blyven, daar het verschil met de nu leidende teams tamelijk groot ls. Tegen DIO 2 behaalde het eerste ein delijk zijn eerste winstpunt. Nadat de eerste 2 sets door DIO waren gewon nen kwam WVC terug en won de res terende 2 sets zodat de punten broeder lijk werden gedeeld. Tegen MSV 1 kon WVC niet meer dan 1 set winnen. Het heeft niet veel ge scheeld of WVC had ook deze wedstrijd ln een gelijkspel beëindigd, maar WVC kon ln de laatste set net niet genoeg kracht opbrengen en moest de overwin ning aan MSV laten. Tegen KVC 2 zorg de WVC 1 bijna voor de grote verras sing in deze competitie door KVC bijna Hooischuur in Bodegraven afgebrand Op de boerderij van de heer Van Dam ln Buitenkerk is een schuur vrijwel ge heel afgebrand. De brand ontstond door dat het twaalfjarig zoontje, Arie, op de zolder een kaars aangestoken had. Al spoedig vatte het hooi en stroo dat daar opgeslagen lag vlam. Direct werd alarm gemaakt en beide brandweer auto's waren spoedig aanwezig. Dank zij de windrichting bleven de boerderij en de hooiberg gespaard. De schuur ging echter verloren. De schade wordt ge raamd op ƒ5000. Tuinierwedstrijd. Met groot animo hebben de leden van de Kon. Maat schappij voor Tuinbouw- en Plantkunde deelgenomen aan de wedstrijd in tuinie ren, met het gevolg, dat hun tuinen opvielen wegens hun fraaie aanleg en keurige verzorging. Door de voorzitter van de maatschappij, de heer P. Tur-. kenburg werden in hotel v. Haafteu de resultaten van de keuring bekend ge maakt en de prijzen uitgereikt. De heer W. Hoogcndoorn kreeg voor zijn achter tuin ln de Oranjelaan het hoogst aantal punten, waarmee hij beslag legde op de door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde wisselbeker en een plaquette van de Nederlandse Bloemisterij. De uitslagen zijn: achtertuinen: 1. W. Hoogendoom, Oranjelaan 540 p., 2. J. J. Sluyk, Nieuwerbrug 500 p., 3. B. Amersfoort, Oranjelaan 475 p. Kleine voortuinen: IC: 1. M. Post, Wronensingel 500 p., 2. H. C. v. d. Wer ken, van Dobben de Bruinstraat, 495 p., 3. N. J. Kieviet, Westelnde 455 p. Middelgrote voortuinen: 1. T. Vink, Vijverlaan 510 p., 2. J. J. A. Regtvoort, Sportlaan 495 p., 3. W. G. Groenen, Koninginneweg 485 p. Grote tuinen: 1. J. Wagensveld, Nieu werbrug 515 p., 2. mevr. PelsKluyver, Nieuwerbrug 510 p., 3. H. J. Th. v. d. Heyden, Goudaeatraatweg 505 punten. HAZERSWOUDE Tafeltennis. Het eerste team van de tafeltennisvereniging „Slagvaardig" heeft de competitiewedstrijd tegen het Noordwijkse TOV met 82 verloren. De twee Hazerswoudse punten werden ge scoord door C. Klop en Jecq. de Jong. Slagvaardig 2 verslosg Skippers niet 100, terwijl Slagvaardig 3 een hele kluif had aan NIS (55). De junioren meisjes wonnen met 100 van PIT '54 en met dezelfde cijfers versloegen de ju nioren jongens RTC. Het prograrftma: 3 december: Tref fersSlagvaardig (junioren); 8 decem ber: SlagvaardigSkippers: Slagvaar dig 2Steeds Vooruit; 9 december; TOV Slagvaardig 3; 11 december: St. H TSBSlagvaardig. WOUBRUGGE VERLICHTING POSTKANTOOR Sinds dinsdagavond zijn aan de voor gevel van het postkantoor aan de Dok ter Lothlaan een tweetal grote licht bakken geplaatst met de woorden: Post en Sp&arbank. Een en ander betekent een belangrijke verbetering, daar het gebouw, althans voor vreemden, moei lijk te onderscheiden was van de om liggende woningen. Sinterklaasfeest WTKO. In Het Oude Raedthuys organiseerde de mid denstandsvereniging WIKO dinsdag middag een tweetal kindervoorstellin gen, waarbij de Sint de kleintjes per soonlijk toesprak. De bekende poppenkastman van de Dam te Amsterdam D. Kersbergen, hield voorts de jeugd aangenaam bezig met zijn liedjes en een echte poppenkastvoor stelling, compleet met Jan Klaassen en Katrijn. Na afloop ontving elk kind nog een traktatie. een puntje afhandig te maken. De eerste 2 sets werden met duidelijk verschil dooi KVC gewonnen. In de derde set echtet kwam WVC terug en kon vooral door goed serveren deze set winnen. De ste set begon met een aanvallend KVO en door goede smashes name: direct de leiding, maar WVC wist da service terug te nemen en geleidelijk da achterstand weg te werken. De strijd ging nu geiyk op tot de stand 10— KVC ging nu alles op alles zetten oi deze wedstrijd toch tot winst te brenge: en tegen dit geweld was WVC niet of- gewassen en moesten ze met 1512 di meerdere in KVC erkennen. Tweede team. Het tweede team van WVC heeft ln de eerste wedstrijd tegen Teylingen 2 laten zien, dat ze ln deze tweede klasse van de afd. lenstreek een woordje mee gaat spre ken. Met een beetje meer geluk had deze wedstrijd in een overwinning kun nen eindigen. Teylingen won namelijt maar met de cijfers 1513, 1614 de laatste en tevens spannendste se' met 1715. De twee teams waren, als de uitslag laat zien, ten zeerste elkaar gewaagd en de gelukkigste heed gewonnen. Tegen DIO 3 heeft WVC 2 het to: een gelijk spel kunnen brengen, WVC won de eerste set gemakkelijk, schien hierdoor liet het zich verrasse: en kon DIO zodoende de volgende f op haar naam brengen. De derde r bracht ook weer winst voor DIO ma de laatste set gaf een beter spel v WVC 2 te zien en mede door een beter beheerst aanvalsspel kon WVC 2 tocl nog met DIO gelijk komen. WVC 2 Slvols 2 heeft geen doorgang kunne: vinden omdat Sivols slechts met 5 r j aanwezig was. Het is wel jammer v WVC daar het de vriendschappelijk- wedstrijd welke nu gespeeld werd, dui delijk won. Tegen L'horst 4 kon WVC weer niet tot winst komen. De eerste twee sets werden gemakkelijk L'horst gewonnen. In de derde set dach ten we WVC nog terug te zien komen, maar WVC moest ook deze set r 1715 aan L'horst laten. WVC 2-KVC 4 bracht WVC de eerst: gewonnen wedstrijd. De eerste set duui "de maar kort en won WVC met 15—' De tweede set was voor KVC. WVC ze het gevaar echter tijdig en wist d<x goed en enthousiast spel de resterend twee sets te winnen, zodat eindelijk c volle winst eens mee naar Warmond g- nomen kon worden. Het programma voor december luidl i 2 dec. L'horst 1-WVC 1, 20.30 dec. DIO 1-WVC 1, 19.— uur; 12 da MSV 2-WVC 2, 21.15 uur; 21 dec. WY 2-L'horst 2, 20.30 uur. LISSE Uit het bollenvak komen te weinig wetenschapsmensen Tijdens de dinsdagavond gehoud: vergadering van de vereniging leerlingen van de Rijks Middelbare Tui bouwschool heeft de voorzitter, de D. van der Schans uit Noordwijkerhc met nadruk vastgesteld, dat door steeds ingewikkelder worden van bloembollenproduktie de behoefte fundamenteel onderzoek groter zal v den. De wetenschapsmensen schepi nieuwe ideeën en deze dienen gezet te worden in een nieuw produ) dan wel tot een behandeling. Hij stel de vraag of het onderwijs aan de jeu: middels de RMTS in verband met veranderde omstandigheden doende is meegegroeid. Wat de RM betreft is het wel een zeer ongeluktó omstandigheid, dat er aan de vc] leiding welke de jeugd krijgt, nu rr zware eisen worden gesteld dan vrc Het is eveneens een ongelukkige on digheid, dat vanuit ons eigen bolk zo weinig echte wetenschapsmensei voortgekomen. Wij kunnen nann dat er te weinig aanbod en voldoet intellect zal zyn. Door ir. J. P. van Eijk, medewer aan het Instituut voor de Veredel van Tuinbouwgewassen te Wagenin? werd gesproken over „Bloembollem en Veredeling". Spr. schetste de gr: betekenis van de veredeling voo ontwikkeling van het bollenvak. blijft een dure geschiedenis. Daar hebben velen de veredeling gestaakt drastisch beperkt. Meer systemat! kruisingswerk moet worden toegef met moderner methoden. Spr. ging per op de gehele materie in aan hand van instructieve dia's, waarna een gedachtenwisseling ontspon. FEEST VAN BEJAARDEN Dinsdagmiddag hebben de kath. jaarden en gepensioneerden een I feest gehad in het KAB-gebouw. De' sturen van de Chr. en Algem. Bond ren ook aanwezig en werden bijzoa welkom geheten. Wegens zijn hoge I' tijd moest de heer J. van der Lans voorzitter afscheid nemen, wat b zwaar viel. Hij werd hartelijk bedai voor al het werk door hem gedaan. algemene stemmen werd de heer Wassenaar in z(jn plaats gekozen, I geen een warm applaus ontlokte. Me de Bruin overhandigde de scheidet voorzitter een doos fijne sigaren. 1 tweede gedeelte van de middag w< fantastisch verzorgd door het „Arti tenpalet" uit Utrecht, wat bijde jaarden zeer in de smaak viel.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4