Gangster agent De Zanotti Leener is graf van „vergeten Kwaliteit van kijkerswierook varieert van SNOES tot SCHOREM PETERS KWAM LEVEND ONDER TREIN VANDAAN Bedrukte echo Mies van en scène microfined' Het verhaal van een wonderlijke redding DINSDAG 29 NOVEMBER I960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 -DAG-IN-DAG-UIT—DAG-IN-DAG-UIT- 55 Handzaam naslagwerkje met gesprekkenbrieven en foto's van populair VARA-t.v.-programma OVER de mannenbroeders en de vrouwenzusters, die in elf uitzendingen van het VARA-televisiepro- grammê „Mies-en-scène" hun stoelgang naar het Amsterdams Frascati hebben gemaakt, heeft gulle gast- vrouwe Mies Bouwman een hartig boekje opengedaan. Waarom? Voor de draad ermee Mies. „In de loop van mijn lange tv-leven, maar vooral de laatste jaren", schrijft ze in haar voorwoord, „hebben uitgevers mij herhaaldelijk benaderd met het verzoek om zowel het staan op een voetstuk als het liggen in de modder uit voerig op schrift te stellen. Ik heb dat steeds geweigerd, omdat noch het één noch het ander iets reëels voor mij inhield: ik ben nooit ergens opgeklommen, ik kon dus moeilijk ergens vanaf vallen. Eerlijkheidshalve moet ik bekennen, dat ik mij eens op eigen initiatief tot het baren van mijn memoires heb gezet. Het werd echter weer een baby". „Kan de heer Timp niet voor zijn gezin zorgen?" Eenmaal aan het bekennen, onthult ze en passant, dat ze In 1953 haar eerste boek schreef, „Goedenavond dames en heren", waarin haar impressies uit de omroepwereld bijgezet werden. Ze voegt eraan toe: „Het beleefde één druk, die ondanks de vele exemplaren, die ik zelf kocht, grotendeels bij De Slegte terecht kwam. De uitgeverij werd kort daarna opgeheven. Ik geef dit boekje „Mies en scène" echter meer kans, want het werd niet door mtj geschreven, maar door anderen gezegd. De Arbeiderspers zal dus blflven bestaan." Geldingsdrang Het handzaam naslagwerkje, waarin de echo's van elf gesprekken nagalmen, dankt zijn bestaan dan ook niet aan de bloedwarme dadendrang van de samen stelster, maar aan de geldingslust van de uitgever, die in het kielzog van het succes van Mies-en-scène zijn boekjaar positief wenst af te sluiten. Over zich zelf meldt ze alleen, dat „de periode, dat vooral rechts mij overmatig beju belde en links bedenkelijk over psychose sprak, én het tijdperk waarin ik opeens een volle pagina in „Vrij Nederland" kreeg, maar de „Telegraaf" in alle talen zweeg, nu wel voorbij lijkt." De balans opmakend, doet het haar deugd, dat ze er noch een trlloog, iioch een maagzweer aan heeft overgehouden. „Dat zal in sommige kringen wel weer tegen mij pleiten," stelt ze gelaten vast, „er is overigens wel wat veranderd, want zelfs zonder „Dorp" en „Zo is het" kun je in Nederland nu eenmaal niet ongestraft van A.V.R.O. naar V.A.R.A. overstappen, tenzij je schlagers zingt. Vertrouwde gezichten krijgen een on gekende blik als ze zeggen het jammer te vinden je in de rooie hoek te zien, „want daar hoor je niet bij". Onbeken den daarentegen raden je een abonne ment aan op De Groene en sturen je bfl wflze van bloemen een protestlijst ter ondertekening. En de twijfelaars f Die nodigen je na het Dr. Dreesinterview uit het Krasnapolsky feest te lelden, maar neggen het de morgen na het Van HaJl- gesprek af. Kijkers, die mij tot nu toe tegen beter weten in, trouw zijn gebleven onder het motto „te kan het niet helpen, dat moet te van die rooien", verlies ik echter definitief. Het is namelijk een -seizoen geweest, waarin ik op een ongedroomde manier heb kunnen wer ken. Ik neem dus hierbij hartelijk af scheid van deze kijkers." (ADVERTENTIE) 'ASPRO' helpt u nu nog sneller van uw pl|n af! Wanfc'ASPRO'isnu j 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nbg snellere opnam* in j het lichaam nbg sneller herstel Lange band Over Van Hall gesproken: hij was de enige, die geweigerd heeft zijn ant woorden met de bekende vormvaste glimlach op de tien vragen van Mies Bouwman voor publikatie ln het boekje vrij te geven. De ruimte, die op deze manier vrij kwam, is opgevuld met kranteknipsels, waaronder een vrijwel complete weergave van het interview. De tien, die niet over de lange band in het dagbladwezen, maar rechtstreeks meewerkten, zijn Rotterdams burger vader W. Thomassen („In de loop van mijn leven heb ik er alleen maar slechte gewoontes bijgekregen, ik was vroeger geheelonthouder en ik ben het nu niet rdr. W. Drees („Onderschei dingen hebben een zekere waarde, als ten werkelijke verdienste beloont en niet, als onderscheidingen berusten op internationale afspraken, dat je bij of ficiële gelegenheden decoraties uit wisselt."), A. den Doolaard Literairs prijzen doen me altijd denken veetentoonstelling."), mgr. W. Bekkers („Wanneer iemand door bepaalde standigheden in het leven, zijn Kerk verlaat, welke die ook is, dus zijn ge loof ontrouw wordt, dan kan dat eer basis zijnwaarop wij moeten zeggen „wij begrijpen het". Ik vind het alleen jammer, dat iei .and een Kerk verlaat bijkomstige omstandigheden.",) dr. Victor E. van Vriesland („De groot ste schrijvers zijn zij, die niemand kent en die door geen gekend worden, maar dat komt pas twintig jaar later, en dan zijn ze al lang dood en verhongerd.") Annie M. G. Schmidt Nederlanders zijn eerlijk en betrouwbaar als beton. Ze houden niet van nonsens en onzin en hebben volstrekt geen fantasie, vel humor."), jonkvrouwe Wttwaall van Stoetwegen („De heer Marcus Bakker,, zou ik graag een grammofoonplaat geven, zo'n hele grote, met het hele hu welijk van prinses Beatrix en prins Claus erop, want hij heeft dat helaas niet mee gemaakt."), J. Smallenbroek (,Jk heb natuurlijk wel wat persoonlijke aardig heidjes niet waar* Ik werk graag 's avonds laat en 's nachts en ik houd wel een beetje van gezelligheid."), Ko van Dflk (,j?ubliek en critici hebben niks met elkaar te maken. Gelukkig maar. Ik ben zoveel malen onbeschrijfe lijk afgemaakt en dan was hst 's avonds toch vol. Ih ben ook wel eens erg mooi gevonden en toen was 't droevig leeg."), en prof. mr. A. Belinfante tegen woordige jeugd is enorm geïnteresseerd-. natuurlijk wel lastig en ver velend, als je erg veel van orde houdt. natuurlijk veel fijner, als je de zaak kan laten marcheren, zoals jij denkt dat het moet. Maar dat is toch een dooie boel op den duur."). Een hoofdstuk apart (en in mootjes) vormen de brieven, die Mies Bouwman uit de stapel reacties op haar pro gramma bijeengesprokkeld heeft. Brie ven, in waardering variërend van „snoes" tot „viezerik". „U bent heus een schatje, zeldzaam knap. Maar men zegt vrouwen: „des te liever ge zichte, des te dommer hoofdje" „als ooit toe zou overgaan fan te worden, dan zou het de Mies Bouwman fanclub worden." En: „Je bent voor ons altijd de beste gebleven net zo fijn als Hannie Llps. Jammer, dat we die niet meer zoveel zien." Maar ook: „U bent in uw programma veel te eigen wijs. Open het Dorp was aardig, maar de inzameling voor India heeft hem allang overtroffen. Ik ben goed op de hoogte, wat je voor die arbeid hebt gekregen. Een ring, waarde achtduizend gulden, plus allerlei kleine en heel grote be dragen. Ik vraag me af is 't nog nodig, dat u werkeu moet. Kan de heer Timp niet voor zijn gezin zorgen?" En verder: „Lieve mevrouw, wees uwe en onze prinses Beatrix, dan gaat het u zeker goed. God was moordenaars, die Hem gekruslcht heb ben, nog goed, en schonk hun verge ven." „Een vriendelijk verzoek aar u. Wilt u misschien dat hinderlijk ge grinnik na elke onnozele opmerking var de artiesten wat matigen?" ,,Met deze wil ik u vragen, zou ik ook is bij u voor de televisie mogen komen ik heb al 12 keer naar T. H. Eerdmans ge schreven, maai' krflg geen kans mijn hobby is vliegtuigen." „Wat bent u toch een „stuk vies". Uw walgelyke manier van praten over verschillende onderwerpen geeft toch wel te denken over uw ontwikkeling. De manier waarop u over de joden praat, lijkt erop of u een hekel heeft aan joden. Terwijl u zelf eeii nagemaakte Jodin zyt." ..Mies als je zo door gaat, ben je nog vuiler dan Zo is het. We hebben je door. We moeten geen fascisme meer. Je mis bruikt onze Kerk. En de argeloze nonnen en paters. Maar het Ifomt op je eigen hoofd neer. En dat zal je gauw bemerken. Ons land moet schoon blijfen van provo's." „Wij verdraaien het nog langer naar dat would be beschaafde maar in wezen gedegenereerde smoel van uw Mies en scène te kijken en naar haar onbeschaafde en onbeschofte plebs- taal te luisteren." De brief freewheelt op deze wijze nog geruime tijd vanaf de berg van onge hoord onfatsoen n moet dat van ons aannemen of de drie vleze happenproef doen en het boekje kopen. Het laatste woord heeft Mies Bouw man: „Ik heb vooral de groep, die mij De freule op haar praatstoel: „Voor Marcus Bakker 'n grammofoonplaat met het hele huwelijk van prinses Beatrix." anoniem schreef, het volle pond gegeven, Zij zullen dit boekje nu zeker kopen in de hoop er zichzelf in terug te vinden. Op die manier komt de eerste druk er tenminste uit". BRFSSEL In hei onderzoek naar «ie moord op de Brus selse i»olltieagent Dc Leener heeft de Belgische politie gisteren opnieuw 'u teleurstelling moe - ten Incasseren. De Franse gangster Za- notto, die bij de moord op 24 fe bruari was betrok ken. heeft gewei gerd de justitie welke Inlichting dan ook te verstrekken. Zanotto die op een proces wach tend ln de Parijse Santégevangenls zit was door de Franse justitie aan België „uitgeleend". Bij zijn arrestatie in augustus van dit jaar had hij ver klaard. dat het ïyk van de Brusselse agent door de da ders van de moord begraven was ln het vogelreservaat Het Zwin te Knokke. Zanotto werd daar - om gistermorgen per helikopter uit Valenciennes naar Knokke overgebracht. De Belgische Justitie had de hoop dat hij de Juiste plaats van het graf zou aanwij zen. Zanotto heeft dit geweigerd. HIJ wei gerde bovendien antwoord te geven op alle vragen die hem door de justitiële autoriteiten werden gesteld. De affaire De Leener blijft hierdoor een der meest duis tere moorden, die België ooit gekend heeft. Voor het overbrengen van Zanotto die ook betrokken ls geweest bij bank overvallen in Amersfoort en Tilburg waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Het vogelreservaat Het Zwin was een belegerde veste: vijfhonderd man gendarmes, tweehonderd soldaten, zestig politiemannen uit Knokke en tal van ge motoriseerde agenten waakten over de vei ligheid van Zanotto en hielden nieuws gierigen op een grote afstand. Vlak bij de plaats waar de helikopter landde, stond door prikkeldraad omgeven een kogelvrije en geblindeerde politiewagen. Daarin werd Zanotto urenlang verhoord door de procureur des konings, de rechter van Instructie, de commissaris van de ge rechtelijke politie ln Brussel en een Franse politiechef. Tijdens het verhoor wachtten buiten veertig militairen met de schop in de hand om onmiddellijk met graven te kunnen be ginnen als Zanotto de plaats waar De Leener begraven zou zijn, zou aanduiden. Maar na enige tijd verklaarde de procu reur de« konings al: „De resultaten van de ondervraging zijn verre van hoop gevend. Zanotto doet het voorkomen of hij deze omgeving niet herkent." Later werd de Franse gangster nog gedurende ander half uur aan de tand gevoeld. Maar te leurgesteld moest de procureur na afloop verklaren: „Het ls een ontgoocheling ge worden. Zanotto heeft geweigerd ook maar enige aanduiding te geven. HQ ontweek alle vragen en vroeg zelfs begrip voor zQn houding, zeggend dat leder getuigenis die V.S.-legatie in Boedapest wordt ambassade BOEDAPEST (UPI) Hongarije en de Verenigde Staten hebben besloten wederzijdse diplomatieke vertegenwoor diging tot de rang van ambassade te verhogen, zo Is door een welingelichte Hongaarse zegsman verklaard. De Verenigde Staten hebben op het ogenblik een legatie in Boedapest met aar. het hoofd een zaakgelastigde. Sinds de mislukte Hongaarse opstand van 1956 vertoeft de Hongaarse primaat, Jozef Kardinaal Mindszenty, als poli tiek vluchteling in de Amerikaanse le gatie in Boedapest. (ADVERTENTIE) URENLANGE VERHOREN VRUCHTELOOS Zanotto werd 's middags, met hand boeien geketend aan een Franse gen darme, weer in de helikopter bestemming de Parijse gevangenis gezet. De agant De Leener werd op 24 februari '6 avonds om half twaalf op de Oratorium- berg dicht bij het Brussels centrum neer geschoten. HIJ controleerde de identiteits papieren van enkele mannen, die zich daar op verdachte wijze ophielden. Een van hen schoot op hem. De agent De Leener heeft zelf vijf schoten gelost voor dat hQ dodelijk getroffen werd. Op de plaats van de misdaad vond men later een vervalst paspoort, dat bij onderzoek bleek toe te behoren aan Luclen Sarti uit Marseille. Hij is nog steeds voortvluchtig. De daders hebben het lichaam van De Leener in hun auto meegenomen. De auto vier dagen voor de moord in Parijs ge Belgische rijkswachters met do wapens im de aanslag bewaken de kogelvrije auto waarin de Franse gangster lanotto verhoord wordt over de moord op de politieman De Leener. Op de voorgrond de helikopter, waarmee Zanotto uit Frankrijk naar België werd over gebracht. stolen werd later uitgebrand aan de Belgische kust terug gevonden. Vermoede lijk zijn de daders na het lichaam van De Leener begraven te hebben met een auto die ln Blankenberghe werd gestolen, langs de Belgische kust naar Parijs gere den. Daar werd deze auto teruggevonden. De ontknoping van het drama leek nabQ toen Zanotto bij zijn arrestatie in Parijs augustus van dit jaar aangaf waar het lichaam van De Leener begraven was. Hij ontkende dat hijzelf De Leener had neer geschoten. De Belgische politie begon na de aanwijzingen van Zanotto onmiddellijk Het Zwin en naaste omgeving om te spit ten. Het leger woelde ruim 100 ha om. Dat leidde tot het blootleggen van grote hoeveelheden oorlogstuig uit 1940-1945. In de maanden die verlopen zijn tussen de moord en de overbrenging van Zanotto hebben de justitiële autoriteiten honderden tips nagetrokken. Geen enkel onderzoek bracht nieuwe gegevens aan het lioht. fully fashioned gebreid van zuiver scheerwol Sterk-warm-modieus in vele kleuren, zoals zwart, rood, blauw, groen en camel. Met V-hals, col of ronde hals. In de maten 110 t/m 164. Prijzen van 21,50 t/m 30,50. Verkrijgbaar ln de betere zakent (Van onze correspondent) UTRECHT Als wij de heer R. Peters te zijnen huize Page laan 10, in de uiterste zuidhoek van Utrecht, waar het snelverkeer naar Arnhem nagenoeg voor de deur langs raast opzoeken, komt hij juist uit bed. Te vergeefs heeft hij in zijn bed liggen wachten totdat hij zou indomme len. Dat is niet gebeurd. De doorgeleefde emo ties werkten nog te fel na om de vergetelheid een kans te geven. „Vannacht zal het wel luk ken. als lk de slaappillen heb geslikt, die in tan de dokter heb gekregen", zucht htJ, als hij zich laat zakken in zijn fauteuil bQ de haard. Daarna wordt er van geluk gesproken. In de meest letterlijke zin van het woord. De heer Peter» heeft In de zeer vroege morgen van maandag het avontuur uit zQn 25-jarige loopbaan bQ het spoor be leefd. Een angstig avon tuur, want terwijl hij al» hoogspanningskabel mon - teur op een ladderwagen stond, naderde plotseling een trein over hetzelfde spoor. De ladderwagen werd omver geslingerd Peters vlei precies tuu de rails. Verstijfd schrik bleef hij liggen, ter wijl enkele centimetej ven zijn hoofd alle men werden aangetrokken met een ijselijk gekrijs. Toen de trein tot stilstand was gekomen, kwam de monteur ongedeerd onder schijn. „Ik voelde nog wel 'n tik tegen mijn hoofd, toen lk daar lag. Maar lk had mijn veiligheidshelm nog op. Vermoedelijk fe de rand van de helm juist even geraakt door een los hangende koppeling of zo. In elk geval waa de helm niet merkbaar bescha digd", vertelt de heer Peters traag. Dat de spanning nog niet hele maal geweken is, blijkt uit de diepe zuchten, die hij van tijd tot tijd slaakt •n uit de uitzonderlijke hoeveelheid sigaretten, die hQ verrookt. ,Als je 25 jaar in dat werk zit, word Je natuur lijk wat nonchalant", ver onderstelt de moeder van het gezin Peters, dat be halve de man ook nog 4 kinderen telt. „En toch blijft 't altijd gevaarlijk" vult grootvader Peters die op bezoek is om ;oon te feliciteren. Als hij zegt: „Bijna iedereen bij 't spoor heeft weieens iets gehad", ls dat geen loze bewering, want ook de grootvader (nu gepen sioneerd) heeft vele jaren bij de Ned. Spoorwegen gewerkt. Ook hij kan uit eigen ervaring beklem mende belevenissen ver- „Als je er aan denkt, word je zenuwziek' halen: „Ik zat een rails te lassen met zo'n beschermend masker voor mijn hoofd. Plotse ling zag lk, weerspiegeld ln de ronde binnenkant van het masker, 'n trein. Ik laat me achterover vallen en daar schiet hij al vlak voor me langs over de rails, aan het werk machinist ls nog gestopt om te kjjken of ik er niel onder zat. Maar wat mijr zoon nu heeft meege maakt is nog wonderlij ker", zegt de heer Peters senior. Opnieuw vertelt de zoon liet verhaal: „Het zal bij na één uur zijn geweest. Het regende en ik stond zo'n nieter of vyf boven de rails, toen Ik vlak voor me de trein zag naderen. Waarom niet eerder ge zien? We werkten op het emplacement by Amster dam en met al die wissels komt zo'n ding toch altijd uit het niets om een paar plotselinge bochten aan zetten. Bovendien stond er geen spanning op de kabel en dan denk Je al gauw, dat het safe Is. Maar dit was een werk- tTeln, op weg naar Half weg en voortgetrokken door een diesellocomotief. Hij kan nooit erg hard hebben gereden, want lk geloof, dat lk pas onder de vierde wagon lag, toen hy stil stond. En mis schien had Ik ook nog wel zoveel tQd gehad om laar beneden te klimmen, dat ik zonder gevaar opzij bad kunnen springen, maar zoals ge zegd, het regende. De sporten waren glad ge worden en bovendien draag Je ln Je werk van die zware veiligheids schoenen. waardoor je bijna niet voelt, waar je Je voeten neerzet. Ik gleed uit en schoot met één ben tussen twee sporten door. Ik denk, dat ik daarvan die schaaf wond heb gekregen". De heer Peters trekt een broekspijp omhoog en laat een ipaar kleine met Jo dium behandelde puntjes op zijrt scheenbeen zien. Wat hij voelde en dacht toen hij eenmaal onder de trein lag? „Eigenlijk niets. Maar toen het la- waal was opgehouden, hoorde ik de andere man nen van onze ploeg schreeuwend langs de trein lopen. Toen ben ik er on der vandaan gekropen. Toen de ziekenauto er was heeft een der broeders me onderzocht. Hij heeft niets geconstateerd en toen ben ik per taxi naar Utrecht gebracht". De heer Peters heeft nu een paar dagen ziektever lof gekregen om weer 'n beetje op adem te komen. En daarna „Volgende week ga lk wel weer aan het werk. denk ik. Ja. weer in Amsterdam. Daar zijn we al twee jaar be zig om vernieuwingen aan te brengen. En daar zullen we voorlopig ook nog wel mee bezig blij ven. Ja, ook weer op de ladderwagen. Waarom niet? Elk vak brengt zijn risico's mee. Ook als je gewoon op de grond blijft kan Je wel een ongeluk overkomen. Maar je moet er niet voortdurend aan denken, want dan wordt Je er zenuwziek van", meent de heer Peters, terwijl hij zijn dochtertje van drie turven hoog van de grond op zijn knieën tut

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5