£eidóc SouAant Koning Hoessein in moeilijkheden Hulshoff DUITSE T.V.-PROGRAM LOSTE ZWENDEL OP Vanavond in de Hhor TELEVISIE RADIO SHOW EARLY AMERICAN FURNITURE Aanklager verliest rechtzaak Nieuwe raming 1967 Centraal Planbureau PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT Gevaarlijk perspectief GROOTSTE gevaar bij vervroegde verkiezingen met opgevoerde poli tieke tegenstellingen is niet de kans dan bonafide partijen gevoelige klap pen kunnen krijgen; evenmin de moge lijkheid dat de versplintering van ons partijwezen bij de Kamerverkiezing soortgelijke gevolgen gaat meebrengen als bij de Staten- en Raadsverkiezingen hier en daar al gebeurde. Meer te duchten valt voor het lands belang, dat de politieke koorts opge wekt gaat worden door onware, gefor ceerde of demagogische beloften op sociaal-economisch gebied. Want niet alleen gaat de sociale vrede er dan aan op een moment dat het interimkabinet moeilijke beslissingen heeft te nemen om de Inzinking die onze nationale economie thans beleeft, weer te boven te komen, maar bovendien wacht ons op langere termijn een gevaarlijk pers pectief. Immers, wat moeten straks politici wel en niet doen, wanneer ze op grond van valse of verminkte voorlichting stemmenwinst behalen en mogelijk be trokken gaan worden straks als de kabinetsformatie weer aan de orde komt bij het ontwerpen van een re geringsbeleid Blijven ze hun niet juiste woord dan gestand, zodat het landsbelang geconfronteerd wordt met maatregelen die bepaald niet in het be lang van welvaart en welzijn genomen kunnen worden? Of kruipen ze snel achter de uitvlucht van de noodzakelijk heid van het politiek compromis,, zodat de politieke duidelijkheid weer eens een holle frase blijkt te zijn? BIJ de eerste schermutselingen over het loonbeleid in 1967 zijn er al weer van dik hout planken gezaagd. Tegen over de stelling van prof. Wltteveen dat elke procent; loonsverhoging boven de werkeloosheid voor tienduizenden betekent, beweert de heer Kloos van het N.V.V. dat de werkloosheid als gevolg van zo'n overschrijding der 3% niet veel meer dan honderd per procent zal zijn. Een kind kan begrijpen, dat de dis cussie op die manier redeloos en ook reddeloos gaat worden. Onder meer omdat niet alleen het werkloosheids cijfer, maar ook de betalingsbalans en een gezonde overheidshuishouding mee tellen bij het berekenen van wat er vol gend jaar wel en niet kan. Bovendien is niet alleen het con crete percentage van de gemiddelde loonstijging belangrijk, maar vooral de daarmee geheel of gedeeltelijk samen hangende stijging van de kosten van het levensonderhoud. Drieëneenhalf procent loon meer en maar tweeënenhalf procent meer lasten is ên voor de na tionale economie èn voor de individuele burger meer waard dan zes procent meer loon en vijf procent meer kosten voor het levensonderhoud. Ook de vakbeweging weet dat op dit moment elk percentage loonstijging dat te royaal genomen wordt, op de kosten van het levensonderhoud èn op het perspectief voor de nationale economie een dubbel nadelige uitwerking kan hebben. tVAAROM vinden we het ook ver- keerd, wanneer nu als een der meest belangrijke argumenten voor hogere gemiddelde loonstijgingen aangewezen wordt de al begin van dit jaar overeen gekomen loonstijging of in 1965 afge sloten langlopende arbeidscontracten. Doet men dat wel, dan verliest elk lang lopend contract zijn betekenis. Hoe on aangenaam-dit voor anderen ook moge zijn: bij die contracten werd over en weer een risico genomen (overigens binnen de economische mogelijkheden van het bedrijf of de bedrijfstak!) dat nu ten voordele van de werknemers uit valt, maar evenzeer tot hun nadeel had kunnen uitvallen. Terecht kunnen de vakcentrales de vraag stellen of het effect van deze loonstijgingen helemaal verdisconteerd mag worden in de berekening van een nationaal gemiddelde. Men kan er overigens verzekerd van zijn, dat bij voortduring van de economische inzin king, die langlopende contracten wel een veer zullen moeten laten, wanneer na hun looptijd de onderhandelingen worden voortgezet We hopen dat de regeringsverklaring waarvan we op het moment dat dit geschreven werd nog geen kennis had den kunnen nemen vandaag heel duidelijke taal heeft gesproken en werk gevers noch vakcentrales gelegenheid geeft om verstoppertje te spelen; ook duidelijke taal over de structurele mo gelijkheden naast de conjuncturele. Minstens evenzeer valt te hopen dat op dit belangrijk gebied regeringspartijen èn oppositie de moed zullen hebben om reëel te zijn. „In vogelvlucht' nieuwe show van Albert Vogel DEN HAAG (ANP) Albert Vogel zal op eerste kerstdag 's middags in Di- ligentia In Den Haag zijn nieuwe „one- man-show" presenteren. Hij heeft deze voordracht de titel „In vogelvlucht" ge geven. Hy laat bekende dichters en lite ratoren de revue passeren, daarby put tend uit het repertoire, dat hjj geduren de meer dan twintig jaar voordragen heeft opgebouwd. Het wordt, volgens Al- bert Vogel, een literair entertainment, „waarby het zoals altijd mijn bedoeling is dat op de eerste plaats de tekst wordt voorgedragen en niet, dat de man zich zelf voordraagt". „Het gaat", volgens Albert Vogel, die zich bij voorkeur letterkundige noemt, „om de literatuur. Ik koos als uitgangs punt vanuit de tekst mijn onderwerp te benaderen dat is heel anders dan bij het toneel. Het is hetzelfde verschil, dat ook aangetroffen wordt in de benadering van de opera en die van de liedkunst". Programma's van de laatste Jaren had den alle een thema. Albert Vogel wil daarmee, doorgaan. De keuze uit meer dan twintig jaar voordracht is een soort adempauze, een aangenaam terugblik ken. Hij heeft voor „In vogelvlucht" ge kozen uit werken van Shakespeare, So phocles, Couperus, Allen Poe, Aart van der Leeuw, Andersen, Garcia Lorca en Albert Helman. Intussen werkt Albert Vogel nan een nieuw programma, dat begin volgend Jaar in het Engels zal worden gebracht. Dit heeft als titel „Por trait of Holland" gekregen. Daarnaast staan nog zijn laatste voordrachten op het programma. Premières van „Theater" ARNHEM (ANP) Toneelgroep „Theater" geeft in Arnhem op 1 januari als nieuwjaarspremière een voorstelling van „Herbergierster" van Carlo Goldoni in de nieuwe vertaling die Dolf Verspoor maakte. Het stuk wordt uitgevoerd on der regie van Theo Klink in een decor van Frank Raven. Uitvoerenden zyn: Margriet de Groot, Sjoukje Hooymaayer, Else Valk, Eric van der Donk, Jan Go- rissen, Carol Linssen, Johnny Peters en Jan Verhoeven. Bertolt Brechts „Trommelen in de nacht" wordt door „Theater" op 7 janu ari in première gebracht in Nijmegen. De regie voert Hans Croiset. Niels Ha mel ontwierp het decor. Meespelenden zijn: Albert Abspoel, Liselot Beekmetjer, Margreet Blanken, 'Arthur Boni, Bern- hard Droog, Ben Groenier, Joop Kees maat, Anita Menist, Hans Pauwels, Henk Schaer, Hans Tiemeijer, Kris van de Velden, Henk Voges en Siem Vroom. Prix Femina toegekend PARIJS (AFP) De Prix Femina, de hoogste lltteriare onderscheiding vrouwen, is maandag toegekend aan Irene Monesie voor haar werk „Nature morte la fénètre". De litteraire prijs Medicis werd maan dag verleend aan de Frans-Canadese schrijfster Marie-Claire Blais voor haar werk „Une saison dans la vie d'Emma- nuel". (ADVERTENTIE) DEZE WEEK: Wat de Vereniging tot Bestrij ding van de Tuberculose toch echt niet had moeten doen. Als ze in Spekholzerheide de pastoor tegen komen halen ze hun neus op... maar dat kan de pastoor niet schelen. Hij is de man, die een berg aan het rollen bracht. HEEFT U RICHARD COX OOIT GEZIEN? Hij was ca det in West-Point, liep op 14 januari 1950 de poort uit en is van dat moment af spoorloos verdwenen! Zijn portret en de merkwaardige gebeurte nissen rondom zijn verdwij ning vormen een der sterk ste verhalen, die ooit door Panorama werden gepubli ceerd. De waarheid - en niets dan de waarheid - over voetbal in Liverpool, de zwartgallige stad, waar alleen voetbal een licht punt is. Het onbezorgde teven der hogere klassen in Rusland werd beëin digd door de revolutie. 49 jaar geleden. Panorama laat zien hoe de Russische Ambassade in Washington de verjaardag van de revolutie vierde: onbezorgd leven der hogere klassen. Het gehjid van de geestverruk king: een hoogst gevaarlijke muziekvorm, nu ook in Neder land. De uitermate kwalijke happe ning van Sigma, de rare toe stand van Simon Vinkenoog die zich de evolutie, de waar heid en de dood noemt... en die door Amsterdam met 30.000 gulden per jaar (van de belastingcentjes) wordt ge steund. In beeld en woord! Dit is een uiterst willekeurige greep uit de inhoud van Panora ma van deze week. Een kijkschrift dat geen taboes kent. Wie weten wil wat er in de wereld gebeurt koopt Panorama en verschaft zich daarmee een boeiend, interessant weekend. Losse nummers 55 ct. Maak van van daag af een gewoonte van Pano rama want „Zoo Zoo" over het Wereld Natuur Fonds Componist Giarinni in New-York overleden NEW-YORK (UPI) In zijn woning in Manhattan is gisteren de bekende Amerikaanse componist dr. Vittorio Giannini dood aangetroffen. De dirigent van de Stedelijke Opera in New-York, Julius Rudel vond de 63- jarige Giannini in zijn woning, nadat de componist voor zijn optreden in Winston- Salem, North Carolina, niet was komen opdagen. Rudel zei dat Giannini de laat ste tijd enkele hartaanvallen had gehad. Giannini stamt uit een muzikale fami lie. Hij was leerling aan de Juilliard School of Music in New-York en aan het conservatorium in Milaan. Karei Appel exposeert van dinsdag 29 nov. tot 28 dec. gouaches en tekeningen ln Galerie Krikhaar te Amsterdam. gaan .De achtergrond van hetgeen vanuit Jordanië tegen Israël werd ondernomen was dan ook niet een optreden van de Jordaanse regering, maar een voortzetting van de aan slagen die eerder vanaf Syrisch grondgebied waren ondernomen en toegeschreven werden aan de extre- mische Ey Fatahbeweging, die van uit Syrië wordt geleid. Intussen wa ren ook deze grensincidenten, eigen machtig door extreem links gerichte Syrië ondernomen, reeds niet naar de zin van president Nasser. Deze heeft het gevoel, dat de leiding van de activiteit tegen Israël, het enige dat de verschillende Arabische lan- slagen in de grensgebieden Israël voor de ernstige vraag stelden of het nu geen tijd werd met Syrië een re gelrechte oorlog te beginnen, de Syriërs in te tomen en met hen 'n verdrag te sluiten. Het werd door Syrië met genoegen aanvaard, maar de aanslagen aan de Israëlische grens gingen voort, zij het nu op rekening van Jordanië en op Jordaans grond gebied. Noch koning Feisal van Saoedi- Arabië de grote tegenstrever van Nasser in Jemen noch ook blijk baar Amerika voelen er voor koning Hoessein de nek te laten breken over de opstandige bewegingen in KONING Hoessein van Jorda nië, die men in de wereld der Arabische volkeren de tegen speler van president Nasser kan noemen en wiens politiek wordt gekenmerkt door duldelyke sympa thieën met de westerse wereld, zit in moeilijkheden. Er is reeds een aanslag op z(jn leven gepleegd en overal laait in het land de agitatie op, die het karakter van een opstand dreigt aan te nemen. Het zijn vooral de Palestijnse vluch telingen, die zich tegen hem keren en om wapens schreeuwen teneinde tegen de erfvijand Israël te kunnen optreden. Heeft het bewind in Am man dan geen goede beurt gemaakt door de incidenten aan de Jordaans- Israëlische grens, die geleid hebben tot een Israëlische tegenactie en zelfs tot een unanieme veroordeling van deze actie in de veiligheidsraad De ingewikkelde verhoudingen in de Arabische wereld, die zich nog altijd maar niet ln eenheid wil schikken onder de suprematie van Egypte, zijn er oorzaak van, dat naar buiten de zaken een klein beetje anders lijken dan ze in werkelijkheid zijn. Jorda nië heeft wel de woede van de Isra ëliërs tot zich weten te trekken, maar daarmee is het bewind van koning Hoessein voor de aartsvij anden van Israël nog niet van ver denking gezuiverd, dat het in feite samenspant met dit land om de macht van Nasser te dwarsbomen. En de verklaring, die de Israëlische afvaardiging in de Verenigde Naties heeft afgelegd over de vergeldings actie kan er moeilijk toe bijdragen deze indruk weg te nemen. Uitdrukkelijk werd Immers van die kant gesteld, dat de actie niet tegen Jordanië als mogendheid was gericht maar alleen op Jordaans grondge bied werd uitgevoerd omdat de aan slagen op Israëlische burgers van Jordaans grondgebied waren ultge- den werkelijk zou kunnen binden, hem uit de hand glipt. Voor Na-ser is ook het ogenblik van een grootscheepse actie tegen Israël nog niet gekomen. Zijn handen en met name de handen van zijn leger zijn nog te zeer gebonden in Jemen, aan de overkant van de Rode Zee. waar hij het republikeins bewind van Sallal tegen de Jemenitische roya listen op de been moet houden en op de loer moet blijven liggen totdat de Britten hun steunpunt Aden zul len hebben verlaten en daarmee een vacuüm in de machtsverhouding in Zuid-Arabië ontstaat, dat Nasser maar al te graag zelf zou willen op vullen met Aden zelf als militair steunpunt. Hij heeft zich dan ook gehaast om, toen de menigvuldige Syrische aan zijn land, die de steun van Egypte hebben. De eerste stuurde onmiddel lijk troepen om koning Hoessein te helpen tegen de opstandige Pelastijn- se vluchtelingen en Amerika houdt zijn zesde vloot in gereedheid, op gevaar af de naam te krygen, dat Amerika het niet kan laten zich met interne aangelegenheden van andere landen te bemoeien. Het is echter voor het behoud van een betrekke lijke rust in het Midden-Oosten van het grootste belang, dat Egypte niet de enige zal zijn, die het hier te zeg gen zal hebben. Want Israël bestaat nog steeds en kan zich nog steeds handhaven bij de gratie van de on derlinge afgunst der Arabische lan den, die schuil gaat onder schijn bare eensgezindheid ten opzichte van Israël, De A.V.R.O.-televisie besteedt van avond in haar rubriek „Zoo Zoo" aandacht aan het werk van het Wereld Natuur Fonds (World Wild life Fund), dat door het bevorderen van het natuurbehoud over de hele wereld zijn bijdrage wil leveren tot het behoud van de leefbaarheid van onze aarde. In dit programma, waarvan produktie en regie berusten bij Gerard van der Meyden, wordt een overzicht gegeven van enige met uitsterven bedreigde diersoorten in onder meer Australië, China, Afrika en Noord- en Zuid-Amerika en wordt er een bezoek gebracht aan enige reservaten in enkele Afrikaanse en Europese landen. Aandacht wordt voorts geschonken aan de werkzaamheden van het Wereld Natuur Fonds in ons eigen land zoals de voortdurende steun aan de interna tionaal belangrijke trekvogelreservaten van o.m. de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en het Fryske Gea. Tot slot wordt enige aandacht besteed aan de pogingen om de raaf sinds enige tientallen jaren in Ne derland uitgestorven hier weer te doen inburgeren. Het programma wordt gepresenteerd door Anton van Hooff. (Nederland I 19.35). Skylark" film Skylark de titel van de Hongaarse film, die de NTS vanavond uitzendt is een lelijke boerendochter, die haar hoop op een eventueel huwelijk allang heeft opgegeven en bij haar ouders blijft inwonen. Een rijke oom van haar brengt wat afwisseling in het monotone gezinsleven, door haar uit te nodigen voor een verblijf op zijn boerderij. Daar maakt zij kennis met een weduwnaar, die een gebrek heeft: hij is kreupel. Haar ouders, die hun dochter langzamerhand een last beginnen te vinden, wachten vol spanning op een bericht over haar verhouding t.o.v. de weduw naar. Onderwijl heeft en dat koste ..De politie", luisterspel De politie staat de laatste tijd in het middelpunt van de belangstelling. Vandaar ook dat de hoorspel bewerking van „De politie" van de jonge Poolse schrijver Slawomir Mrozek, een zekere actualiteit bezit. In dat hoorspel schetst de schrijver een heil staat, waarin iedereen zó tevreden is, dat er geen rebel meer over is en de politie tot werkeloosheid gedoemd. Dat is vervelend, want iedereen weet, dat de politie van nature actief en energiek is of hoort te zijn. De hoofdrollen in „De politie" worden vertolkt door Lo van Hensbergen, Wim van den Heuvel en Allard van der Scheer. „De politie" wordt uitgezonden g| jgj' maal Polen 1 Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19 01 Pipo de clown, 19.05 Joum. voor gehoorgestoordenAVRO: 19.35 Zoo Zoo. dierenprogramma; NTS: 20.00 Journaal; AVRO: 20.20 Chanson programma. 20.55 The Fugitive (De vluchteling)', tv-film, 21.45 AVRO's Televizier; NTS; 22.25 Journaal, 23.00 —23.30 Teleac: Kernfysica (9). (Wijziging mogelijk ln verband met de Kamerdebatten. NEDERLAND II NTS: 20 00 Nieuws in 't kort. 20.01 Don Quichotte (dl. 8), tv-film, 20.30 Skylark, Hongaarse speelfilm (centraale keuring 14 jaar); CVK-IKOR: 22.05 Levend verleden (dl. 7) Byzantium, documentaire; NTS 20.50 Journaal. (Wijziging mogelijk in verband met de (Hilversum I 22.45). Woensdag NEDERLAND I Voor de jeugd. Hedenavond 19.30 Conciliepostbus. 19.35 Geestelijke liederen. 19.45 Nieuwe Katechismus v. volwassenen. 20.00 Brabants orkest: klassieke en mod. muziek, 21.00 Voor dracht. 21.15 Klassieke kamermuziek. 21.45 Klein Radiokoor (klass. gewijde muziek), 22.00 Kunst: cultureel progr., 22.30 Nieuws, 22.45 De politie, hoorspel, 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m> 18D0 Nieuws, actual.. 18.25 Stereo: amuse mentsmuziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Hersengymn.. 19.30 Liedjesprogramma, 20.00 Nieuws. 20.05 Hou je aan je woord. 20.45 Licht instrumentaal en- seanble. 21.15 Het spook van Abercrag- ghie, hoorspel, 21.45 Gram. muz., 22.00 Volksliedjesprograanma, 22.30 Nieuws, actualiteiten, 22.50 Muzikale lezing. 23.30 Orkestmuziek. 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) - 18 00 Veronica's Jukebox met verzoekjes. 19 00 Joost mag het wetenHot 100 USA, 20 00 Cowboymuziek. 21 00 Even voorstellen. 22 00 Gevar platen. 22 30 Jazzjourn. (presentatie Tineke). 23 30—1.00 Hits a gogo door Rob Out (324) 18.00 Nieuws. BRUSSEL 23.05 Jazz. NDR-WDR (309) 19. 20.30 Hoorspel, 21.50 15 De zeven kunsten. (484) 20.00 Concert. muziek. 20.30 Klass. muziek, 0.15 Kamer- ENGELAND BBC (1500) 21.40 Marsmuz., 23.31 Gevar. muziek, 2.0Ö Lichte muziek. Woensdag Mireille Mathien, de kleine grote zangeres uit Zuid-Frankrijk, van avond voor de AVRO-t.v. (Nederland I 20.20). ding van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, 18.30 De springplank: jonge artiesten, 19.00 Nieuws, actual., HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nieuws, 7.15 Stereo: Amusements muziek, 7.30 Nieuws, 7.32 Orkestmuz.. 7.40 Radiokrant, 8.00 Nieuws, 8.10 Ge wijde muziek, 8.30 Nieuws, 8.32 Stereo Gram.,muz., 9.00 Voor de zieken, 9.35 Waterstanden, 9.40 Voor de hulsvrouw, 19.30 Morgendienst, 11.00 Gram., 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws, 12.40 Kerkdienst. 13.00 Actualiteiten, reportages en muziek. 13.30 Symfoni sche dansmuziek. 14 00 De familie Leenhouts, hoorspel. 14.25 Stereo: Fil harmonisch orkest van Oslo. 15.20 Stereo: Moderne Franse muziek, 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16 00 Voor de jeugd. 17.00 Praatje, 17.15 Rus sische volksmuz.. 17.35 Stereo: Dixie- 1 and muziek. 17.50 De politie nu. HILVERSUM II <298 m) VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymn.. 7.23 Gram.. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.. (8.30 v. d. huisvrouw). 9 00 Orkestwerken (gr.). VPRO: 9.40 Schoolradio; VARA: 10.00 Gram.. 10.45 Voor de kleuters, 11.00 Nws. 11.02 Voor de wouw. 11.40 Oude muziek. 12.00 Gram., 12.22 Voor land en tuinbouw. 12.30 Stereo: Tango- Rumba-orkest, 13.00 Nieuws, actual., 13.25 Instrumentaal sextet, 13.50 Ge sproken portret. 14.05 Kamermuziek. 15.00 Voor de jeugd, <16 00 Nieuws». 17.00 Voor de zieken. 17.30 Dansorkest. HILVERSUM III (240 ra en FM-kan): AVRO: 9.00 Nieuws, actual, 9.05 Gevar muziekprogramma, 10.00 Nieuws, 10.02 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws), 12.00 Nieuws, 12.02 Operetteklanken, 13.00 Nieuws, actual.. 13.05 Gram.. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.02 Nederl. muziek, 16.00 Nieuws. 16.02 Platenprogr voor de jeugd. 17.0 Nieuws, actual.. 17.05 Rhythm and blues, verder tot 18.00 Country and western muziek. RADIO VERONICA (192 m) 7.00 Ook goeiemorgen, 9 00 Muziek terwijl u werkt (verzoekplatenprogramma), 10.00 Koffietijd met Tineke. 11 00 Huis- vrouwenverzoekprogr. v d hulsvrouw. 12.00 Muziek bij de lunch: 14.00 De draaikolk: teenagershows. Nederl jeugd hitparade, vooral veel muziek, 15.00 Woensdagmiddag-speciaal, 16.00 Cowboymuziek. 16 30 Tijd»voor toppers. 17.00—18.00 Teenager muziekexpress. (ADVERTENTIE) Tijdens de koopavonden gezellig samen ronddwalen en fantaseren op de show "Early American Furniture Den Haag:Spui/hoek Kalvermarkt 'altjd vooraan met primeurs" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het centraal planbu reau werkt aan een nieuwe raming over de economische vooruitzichten van 1967. Dit is noodzakelijk geworden door de minder gunstige cijfers die de betalings balans 1966 opleverde met een tekort van ruim 800 miljoen in plaats van 300 mil joen gulden. Het tekort van 300 miljoen gulden was berekend in de raming 1967 van het plan bureau. Door de nieuwe cijfers komen verschillende andere gegevens over de „macro-economische verkenningen-1967", eveneens op lossere schroeven te staan. In hun antwoord op vragen over deze kwestie van het liberale Tweede Kamer lid oud-minister witteveen wijzen pre mier Zijlstra en minister Bakker van Economische Zaken op 't antwoord, dat de vorige minister van Economische Za ken, dr. J. d. Uyl ook op Kamervragen over de Economische situatie gegeven heeft. De bedrijfsinvesteringen in vooral be drijfsgebouwen en woningen zullen groter zijn, dan oorspronkelijk geraamd is. De overheidsinvesteringen blijven vermoe delijk achter bij deze ramingen, vooral onder invloed van de kapitaalschaarste. (Van onze correspondent Jan Bouwer) MAINZ Hel „Zweites Deutsches Fern- sehen" in Mainz mag man en paard noe men. Het mag zo beeft de rechter be slist de verkoop van aandelen der „Telycolour Ltd." in J ersey, Engeland, bedrog noemen. Dat had namens het ZDF, Eduard Zimmermann gedaan, de auteur van de veel-geziene en hoogge prezen uitzending „Vorsicht, Falie" ge daan. In deze uitzending wordt op aan schouwelijke wijze gewaarschuwd tegen zwendelaars en bedriegers, of die nu op treden als „ambtenaren" die spaarbank boekjes en alleenwonende, bejaarde vrouwen komen „controleren" of als fir ma's, die bijvoorbeeld bliksemaflei ders komen leveren en daarvoor een ge ringe vooruitbetaling verlangen. „Vor sicht, Falie" is een t.v.-uitzending, die in haar eentje meer heeft gedaan aan con- sumentenophcldering dan alle test-tjjd- schriftcn samen. „Vorsicht, Falie" (ook in boekvorm verschenen) is verplichte litteratuur voor iedereen, die b.v. bij de recherche wil gaan werken. „Vorsicht. Falie" is ook door het Bondsdaglid dr. Ernst Benda en enkele tientallen zijner collega's gebruikt als „kapstok" om van de bondsregering werkzame(re) maatre gelen te verlangen tegen zwendelfirma's, oplichters, fraudeurs en bedriegers. Geen etherreclame op zon- en feestdagen DEN HAAG (ANP) De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft bepaald dat geen radio- en televisiereclame zal worden pitgezon- dan op zondagen, op Goede Vrijdag. Hemelvaartsdag en eerste kerstdag en op de vierde mei van elk jaar na 18.00 uur. (Ie paasdag en pinksteren vallen op zondag en zijn derhalve automa tisch uitgesloten). Ingelaste uitzending van Danny Kaye HILVERSUM De NTS zendt morgen avond van 20.45 tot 21.15 uur op Ne derland I een opname uit van het op treden van Danny Kaye tydens de UNICEF-gala, die vrijdagavond jl. in Parys plaats vond en waar Danny Kaye werd Ingeleid door Maurice Che valier. Jersey meende te kunnen doen, nl. een eenvoudig kort geding. Op 15 december 1965 en in een herhaling in juni 1966 trok Eduard Zimmermann in zijn uit zending te velde tegen „Telycolour Ltd." die zelfs nog in maart van dit jaar „aandelen" verkocht. De (zwendel)-fir- ma beweerde in het bezit te zijn van een „bijna produktierijp systeem" met behulp waarvan door een klein apparaatje plus een speciaal scherm voor de beeldbuis het zwart-wit televisiebeeld in een kleu renbeeld zou kunnen worden omgetoverd. Apparaatje plus speciaal scherm zouden aldus de beweringen van „Telycolour" maar een fractie kosten van de prijs van een kleurentelevisietoestel, dat althans in de eerste tijd rond de 2.500 Mark in West-Duitsland zal gaan kosten. Meerderheidsaandeelhouder van „Teleco- lour" was aldus Zimmermann een meerdere malen bestrafte meneer, die in minstens negen Europese landen met de wet in aanraking is gekomen. Bij „In terpol" was hij ingeschreven onder niet minder dan 12 aliassen laatstelijk noemde de meerderheids-,.aandeelhou der" van „Telycolour" zich Albert N. Chaperau. Hun (zwendel)-firma is in Engeland gevestigd. „Chaperau" doet zaken samen met zijn niet minder ge haaide schoonzoon. Zij geven 3,5 miljoen aandelen voor 1 shilling uit. die via be middelaars in München en in Genève voor 15 Mark in West-Duitsland werden verkocht. Een koers van om en nabij de 3.000. De „Bank of England" had de uit gifte van deze aandelen goedgekeurd. Dit heeft natuurlijk vele adspirant-ver kopers verleid. Vennoedel ijk werd de toe stemming van de „Bank of England" alleen verleend, omdat Chaperau beloof de zijn „aandelen" uitsluitend in het buitenland te zullen verkopen. Dit alles bracht Eduard Zimmermann in zijn uitzending „Vorsicht, Falie" aan het licht. „Telycolour" reageerde met een aanklacht bij de arrondissementsrecht bank ln Mainz.- zetel van het ZDF De rechtbank liet zich ervan overtuigen, dat aandelen werden verkocht in een schijnfirma. die een schijn-kleurenpro- cedé op de markt wilde brengen. Het sprak het ZDF vrij en „Telycolour" was wel zo verstandig niet in hoger beroep te gaan. De kopers der aandelen zitten echter met de gebakken peren N ederl.Denemarken in tv-samenvatting HILVERSUM Aangezien het Feijen- oordstadion in Rotterdam niet is uit verkocht,. heeft de KNVB de NTS geen toestemming verleend voor het uitzenden van een rechtstreekse repor tage van de interlandvoetbalwedstrijd NederlandDenemarken, die morgen avond in genoemd stadion wordt ge speeld. De NTS volstaat nu met een samenvatting van de wedstrijd, die van 22.55 tot 23.15 uur op Nederland I wordt uitgezonden. DE Rita Keys Show, die gisteravond door NCRV-t.v. werd uitgezonden, was een speciaal programma, dus niet bedoeld als eerste van een nieuwe serie. Toch zou hot ons niet ver bazen als de NCRV zou besluiten om meer uitzendingen volgens deze for mule te gaan maken. Die formule leek ons namelijk zeer geslaagd, voor al omdat hier een serieuze poging werd gedaan om jazzmuziek een sterker visueel karakter te geven. Voor die muziek zorgden op de eerste plaats Rita Reys zelf en verder een zeer versterkt Pim Jacobs Trio, een verrassend goed Duits amateurjazz- koor en de Amerikaanse vocalist Mark Murphy. Voor het visuele ele ment tekende Job Sanders die de choreografie maakte voor een ballet je, dat vaardig door hemzelf met twee collega's werd uitgevoerd en Roland <le Groot die voor een decor zorgde dat regisseur Joes Odufré speels kon benutten. Al deze elementen waren dienstbaar ge. maakt aan het grote talent van de gastvrouw die daardoor op gelukkige wijze kon domineren in haar eigen show zonder dat er sprake was van een opzichtig etaleren van dat talent. De conference ging haar (nog) niet feilloos af. Dat lijkt echter makkelijk te verbeteren als de NCRV, zoals wij hopen, meer shows van dit type gaat uitzenden. De tweede aflevering van „Later is te laat" was gewijd aan de toekomst van het onderwijs. Van het chaotische van de eerste uitzending was niets meer over. Het programma was oerdegelijk, volgestopt met feiten, en zó gortdroog dat we gapend op het einde zaten te wachten. Boccherini's Fluitconcert, bekwaam gespeeld door Jan Vissers met het Amsterdams Kamerorkest, maakte ons weer helemaal' wakker gelukkig. Vg. V erletbes trijdi ng in nieuwsdienst HILVERSUM Evenals vorig jaar zal de Radionieuwsdienst op verzoek van de Stichting Verlet bestrijding Bouw nijverheid zonodig mededelingen doen over de verwachtingen voor de bouw nijverheid. Dit gebeurt in de nieuws uitzendingen op zondag om 17.50 en op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag om 16.00 uur. De verwachtingen worden op de ochtend van de betreffende dag gevolgd door een definitieve mededeling in de uit zending van 07.00 uur, terwijl thans ook om 10.00 uur via Hilversum III nog een rectificatiemogelijkheid is ge schapen. Deze medewerking van de Radionieuwsdienst, die voorgaande ja ren een wezenlijke bijdrage heeft be tekend voor de bestrijding van het vorstverlet in het bouwbedrijf, geldt tot en met 24 maart 1967.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2