ZIJLSTRA LENIGT GELDNOOD Begroting van Vondeling niet voldoende JAMIN LAGERE STIJGING LONEN REDT WERKGELEGENHEID Bijdrage tot herstel evenwicht NKV levert Rode Kruis 11.632 donors Lieverdje door studenten van voetstuk getild Soebandrio vroeg toch gratie Faillissement te verwachten Boeroendi wordt na revolte republiek Partijraad SPD gaat akkoord met coalitie Verplicht eigen ziekenhuis risico f 10.- Kan Bruintje 't wel trekken? jj Mies Bouwman metselt met laatste steen Het Dorp open PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.3o'o3 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. /0.93; p. maand 3,97p. kwart. 11,90; franco per post 12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r* NIEUWE DEPRESSIE De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Veel bewolking met enige regen of enkele buien. Matige, later aan de kust krachtige zuidweste lijke wind. Iets hogere mlddagtemperaturen. 58e jaargang, no. 18.999 DEN HAAG (A.N.P.) De vervroeging van de verhoging van de omzetbelasting en het uitstel van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting beloven een opbrengst op jaarbasis van 730 min., voor het jaar 1967 op kasbasis een bate van 510 min. De vervroeging resp. het uitstel gelden voor een halt jaar, zodat beide maat regelen op 1 juli 1967 zullen ingaan. Door middel van machtigingsbepalingen zal de mogelijkheid worden geopend de verlaging eerder resp. de verhoging later te doen ingaan, zo blijkt uit de regeringsverklaring, die hedenmiddag door prof. Zijlstra is uitgesproken. De door deze beide maatregelen in de rijksfinanciën geschapert ruimte kan worden benut om de kapitaalnood in andere sectoien te lenigen. Bijvoorbeeld zou door middel van de voorinschrijf- rekening Inflatoire financiering van de gemeentefinanciën vervangen kunnen worden door gezonde financiering uit langlopende middelen. Hierdoor wordt een noodzakelijke bijdrage geleverd tot het evenwichtsherstel in de volkshuis vesting als geheel. De begroting van oud. minister Vondeling was daartoe op zich zelf in de gegeven situatie niet vol doende, adus premier Zijlstra. Volgens recente gegevens zou het niet zeker zijn of die begroting te realiseren is zonder een beroep op de open kapitaalmarkt Bij het uitgavenbeleid wordt uitgegaan van de reeds ingediende begroting. Het geheel van uitgaven zal echter nogmaals nauwkeurig en kritisch worden bekeken om na te gaan of verminderingen moge lijk zijn. Hierbij mogen geen vitale be langen worden geschaad, evenmin mogen directe gevaren voor de werkgelegenheid worden veroorzaakt. Bij onvermijdelijke overschrijdingen van het voorziene uitga venniveau zal ln gezamelijk overleg com pensatie moeten worden gevonden. Nagegaan zal moeten worden of en zo ja ln hoeverre het reeds nu vaststaat, dat de toekomstige begroting 1968 onevenre dig zwaar is belast door beslissingen, die in het verleden of in het kader van de begroting 1967 zijn genomen. Het kabinet aal niet aarzelen indien nodig en mogelijk wettelijke maatregelen voor te bereiden om het uitgavenniveau en personeelsbe stand van de overheid in te perken. Dit mag echter niet gaan ten koste van de doelstellingen van het beleid en van een goede taakvervulling van de overheid. Vooral met het oog op het verzekeren van een bevredigend niveau van de werk gelegenheid in 1967 zal het loonbeleid moeten zijn gericht op een loonstijging, die belangrijk achterblijft bij die van de achter ons liggende jaren, aldus blijkt voorts uit de regeringsverklaring. Deze loonontwikkeling zal in sterke mate be paald moeten worden door de ontwikke ling van de arbeidsproduktlvitelt. Ook de prijsstijging moet in het komen de jaar zo beperkt mogelijk blijven. De regering wil hierover op korte termijn overleg plegen met het georganiseerde bedrijfsleven. Ook voor de overheidssec tor zal een strikt prijsbeleid worden ge hanteerd. Wat betreft het werkgelegenheidsbeleid zal de regering alle mogelijkheden benut ten op het terrein van de arbeidsbemid- Van onze correspondent) AMSTERDAM Dc uitwisseling van een oorkonde en een zilveren legpcn- cung markeerden gistermiddag het mo ment, waarop het Nederlands Katholiek Vakverbond zijn enorm succesvolle do noractie afsloot en het resultaat 11.632 nieuwe donors aan het Neder landse Rode Kruis aanbood. Dit geschiedde in het centraal labo ratorium voor de bloedtransfusiedienst te Amsterdam bij monde Van NKV-voor- zltter P. Mertens. Hij noemde de klei ne ceremonie ,.een stuk ontspanning, want de mededeling, die ik kan doen, is prettiger dan wat ik de laatste da gen heb moeten zeggen. De politiek heeft mij de laatste maanden het bloed onder de nagels vandaan gehaald Hij noemde het resultaaat van de do noractie formidabel. „Wat ons als NKV vooral verheugd is. dat er in onze be weging zovelen zijn. die met hart on ziel en zelfs met hun bloed klaarstaan voor de medemens". Dr. J. Roovers, voorzitter van de cen trale medische bloedtransfusiecommis sie, liet zich in zijn dankwoord in de zelfde geest uit. Dag en nacht staat in Nederland een leger van 200.000 donors kalar, zei hij. „Toch moet er, wil in voldoende mate in behoefte kunnen worden voorzien, voordurend propagan da gemaakt worden. Voor het eerst in de historie van het Rode Kruis is de afgelopen maanden samengewerkt met een vakverbond. Wat mij vooral treft, is dat bij uw leden de behoefte leeft, -om anderen behulpzaam te zijn met het geven van hun bloed nog wel de mooiste vorm van naastenliefde"» AMSTERDAM (ANP) Vanmorgen om half vier is het beeldje van het Amsterdamse lieverdje aan het Spui, mid delpunt van zo menig happening, van zfin sokkel gelicht en geroofd. Enkele voorbijgangers hebben gezien hoe het beeldje met een breekijzer werd losgewrikt door enkele jongelui en ln een Volkswagenbusje geladen. Het busje verdween snel. Men vergat het nummer te noteren. Later op de ochtend bleken de schakers van het lieverdje zes Groningse studenten te zijn. Enige uren na de roof werden zij door de politie in Zwolle aangehouden. Het beeldje lag onbeschadigd in het busje, dat de jongelui ln Groningen hadden gehuurd. Tegenover de Zwolse politie verklaarden zij, dat het een studentengrap was geweest. Het zestal ls in de loop van de ochtend op transport gesteld naar de hoofdstad, waar zij op het politiebureau Singel werden gehoord. (ADVERTENTIE) chocoladeletters niet duur wet heerlijk deling, de her- en omscholing, voorlich ting, aanvullende werkgelegenheid en sociale werkvoorziening. Speciale aan dacht zal worden besteed aan de rechts positie van het personeel bij massale ont slagen. De S.E.R. is reeds om adviezen hieromtrent gevraagd. Binnenkort kunnen wetsontwerpen worden verwacht met be trekking tot privilegering van pensioen rechten en tot verlenging van de opzeg termijnen van oudere werknemers in geval van bedrijfssluitingen. DJAKARTA. (UP1) Dc verdediger van de ter dood veroordeelde indonesi- sche vice-premier Soebandrio heeft vori ge week toch het militair^ tribunaal een gratieverzoek laten toekomen, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. Eerder was verklaard, dat de termijn, waarbin nen gratie gevraagd kon worden, ver streken was. Soebandrio is ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel aan de mislukte communistische staatsgreep in Indone sië in oktober vorig jaar. Volgens de Indonesische wet moet het tribunaal het gratieverzoek aan het hooggerechtshof overleggen dat op zijn beurt het verzoek de president moet laten toekomen. De termijn waarin Soekarno zich moet uit spreken is onbeperkt. Ook bondsleden benadeeld bij verzilvering van vakantiebonnen UTRECRT (ANP) De verzilve van de bouwvakvakantiebonncn. die deze zomer tot ongeregeldheden leidde omdat de drie bouwbedrijfsbonden van niet- leden twee procent administratiekosten inhielden, heeft dan ook tot interne moei lijkheden geleid. Gebleken is, dat leden van de algemene Nederlandse agrarische bedrijfsbond. die ook wel eens enkele maanden in de bouw werken, bij het ver zilveren van hun vakantiebonnen als on georganiseerden werden behandeld. De A.N.A.B. nam daarover deze zomer reeds contact op met de N.V.V.-bouw- bedrijfsbond. de A N.B., Dit overleg leidde tot het resultaat, dat de inhouding van de twee procent op de enige honderden betrokken A.N.A.B.-leden soepel zou wor den toegepast. Voor de kerstverzüverlng is nu weer een nieuwe regeling gevonden. De A.N.A.B.-leden zullen op dezelfde wijze worden behandeld als de A.Nü,-leden, N.V. Investa (Van een onzer verslaggever DEN HAAG De bewindvoerders van de Haagse bouw-en exploitatieonder nemingen N.V. Investa en N.V. Nljbouw, zien geen heil in voortzetting van de sur séance van betaling die aan de maat schappijen werd verleend. Voor de Haagse rechtbank zullen zij aanstaande donderdag 1 december hun motleven bekend maken. De rechter zal de bewindvoerders van hun tijdelijke functie moeten ontheffen en een uit spraak doen over de toekomst van In vesta en dochteronderneming Nijbouw, hoogstwaarschijnlijk een definitief fail lissement. Het acht man tellende perso neel van de maatschappij is per 31 december ontslagen. Van de acht admi nistratieve personeelsleden heeft er in middels al een uit eigen beweging ont slag genomen. Drie meisjes hebben ont slag aangezegd gekregen. Vier andere personeelsleden blijven vermoedelijk voorlopig in dienst voor de afwikkeling zaken. Men neemt aan dat er met de afvloeiing van dit personeel geen en kele moeilijkheid zal ontstaan. Zoals be kend heeft Investa geen ander personeel C.D.U. en S.P.D. tijdens hun coalitiebesprekingen. Voorste rij van links naar rechts Rainer Bareel en Kurt Georg Kiesinger (C.D.U.). Achterste rij: Willy Brandt, prof. Schiller en Helmut Schmidt (SPD). BOEJOEMBOERA (Reuter) Premier Michel Micombero (24) van Boeroendi heeft bekendge maakt dat mwami (koning) Ntare V bij een militaire staatsgreep is afgezet en dat Do loendi tot repu bliek is uitgeroepen waarvan hij, Micombero president zal zijn. De regering is ontbonden. De provinciale gouverneurs zijn vervangen door legerofficieren. Een voorlopig nationaal revolutio nair comité van officieren, onder leiding van Micombero, zal het be stuur uitoefenen tot een nieuwe regering is gevormd. Kapitein Micombero, die behalve premier ook minister van Defensie was, maakte dit gisteravond in een radiotoespraak bekend. In het ge hele land is een uitgaansverbod van kracht. De 18-jarige koning Ntare, die begin juli met hulp van het leger zijn vader Mwamboetsa IV van de troon stootte en op 1 sep tember tot mwami werd gekroond, bevindt zich op het ogenblik ln de Kongolese hoofdstad Kinsjasa als gast van president Moboetoe. Boeroendi. tot dusver een consti tutionele monarchie, en de aan grenzende republiek Rwanda vorm den samen vroeger het Belgische mandaatsgebied Roeanda-Oeroen- di. Beide staten wajren onlangs het toneel van botsingen tussen de leden van de Hoetoestam. die de meerderheid van de bevolking vor men, en de rijzige Toetsi, de vroe gere heersers in het gebied. BONN (AFP) De partijraad van de Westduitse sociaal-deniocratlschc partij heeft zijn goedkeuring gehecht aan de voorgenomen regeringscoalitie-met de christen democraten. Het besluit werd gisteravond genomen met 73 stemmen vóór en 19 tegen. De weg is thans vrij voor verdere onderhandelingen met de CDU over de verdeling van de portefeuilles in een nieuw kabinet. De leden van de partijraad die tegen samenwerking met de CDU stemden, komen voornamelijk uit de deel staten Beieren. Hessen en Rljnland-Westfalen. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het plan een eigen risico voor verplicht verzekerden van 10 gulden per verpleegdag gedurende ten hoogste dertig dagen in te voeren. Hiervoor zou een vrijwillige aanvulllngsverzekerlng bij de ziekenfondsen mogelijk zijn. Ui- ard kan deze aanvullingsregeling ook getroffen worden met vrijwillig ver- kerden. Voor bejaarden geldt een pre miereductie. Mocht minister Veldkamp deze beslis sing definitief nemen, dan is zij toch tijdelijk. Wanneer namelijk de wet op ware geneeskundige risico's ingaat (op 1 juli 1967 vermoedelijk), dan moet egerlng voor de verplicht verze kerden hieraan aangepast worden. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft voorts, nadat de sociale verzekeringsraad hem daarom trent op 24 november 1966 heeft geadvi seerd, de premie voor de interimwet in- validiteitsrentetrekkers voor 1967 besloten is de wet op de arbeidson geschiktheidsverzekering niet op 1 ja nuari 1967, doch tezamen met de volks verzekering zware geneeskundige risi- per 1 juli 1967 in werking te doen treden ongewijzigd op 2,4 procent ge handhaafd. Beoogd wrrdt het voor en 1967 te verwachten tekort op gelijke wijze als het voor 1966 ontstane tekort te verdelen tussen het rijk en het bedrijfsleven. Daartoe, blijft de totale lastenverdeling tussen rijk en bedrijfs leven dezelfde als bij invoering vande bedoelde regeling op 1 Januari 1963, na melijk: 1:3. Mede met het oog hierop zal de schat ting van de per 1 Juli aanstaande te heffen premie voor de arbeidsongeschikt heidsverzekering een verhoging dienen te ondergaan van 0,2 procent en wel van 3,7 tot 3,9 procent. De C.D.U.-fractie in de Bondsdag en het dagelijks bestuur van de C.D.U. hadden al eerder de coalitie goedgekeurd. Helmut Schmidt, vooraanstaand lid sociaal-democratische schaduwkabinet, verklaarde tegenover Journalisten, dat de christen-democraten tijdens de onderhandelingen over de coalitie „algemene" instemming hadden betuigd met het oppositleprogramma als basis voor de nieuwe regeringspolitiek: „Wij kregen verbazingwekkend veel erdoor." Zoals bekend willen de sociaal-democraten onder meer verbetering van de betrekkingen met de Oost- europese landen en officiële contacten met Oost-Duitsland, evenwel zonder er kenning van de Duitse democratische republiek als staat. De sociaal-democraten wensen ook een districtenstelsel voor de verkiezingen, waarbij de kleine partijen buiten het parlement worden gehouden. Scbr-; H -i; hierover uitgebreid was gesproken. Het nieuwe stelsel zal niet vóór ne verkiezingen Ingevoerd. 1973 worden Starfighter (65e) verongelukt in Duitsland BONN (UPI) Een F 104G Starfighter van de Westduitse luchtmacht is gisteren in het Eifelgebergte neergestort bij de na dering van de vliegbasis Btichel. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie kon de piloot wel de schietstoel gebruiken maar raakte hij ernstig gewond. Het ls de 656te Starfighter die verloren is gegaan sedert de Duitse luchtmacht In 1961 met toestellen van dit type ging vlla- gen. Lagor Waard vraagt om brood en spelen op huwelijk van Margriet DEN HAAG (ANP) De Haagse bur ger Lagor Waard, die het baren van op zien tot zijn specialiteiten rekent, heeft de koningin verzocht de Haagse bevol king op de huwelijksdag van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven tc tracteren op brood en spelen. Daarmee zou een oud, vorstelijk en nog zinvol gebruik in ere worden gehouden, aldus Lagor Waard in een open brief aan de koningin. Hij wijst op de volksfeesten, die vroe ger op hoogtijdagen van het koninklijk huis de Haagse burgerij ten deel vielen. Zoals de plannen thans zijn zal het overgrote deel van de burgerij niets feestelijks ten deel vallen. Hij zegt er van overtuigd te zijn, dat met „Brood en spelen" op 10 januari relletjes wor den voorkomen. Hiervoor voert hij aan, dat zich de ge lukkige omstandigheid voordoet, dat het traditionele gebruik van Brood en spe len in ere wordt gehouden en hersteld bij gelegenheid van het huwelijk van uw dochter met een van ons. In het plan voor Brood en spelen, zo heeft Lagor Waard gedacht, komt voor: gratis entree in de amusementsgelegen heden, en bij volksfeesten, en enkele gratis consumpties voor de feestvier ders. Wie niet aan de feestelijkheden kan deelnemen, zal bijvoorbeeld een be- warme soep of anijsmelk gratis kun- krijgen. De huishoudelijke betalingsbalans gaat dezer dagen opnieuw een groot tekort vertonen, nu Sinterklaas aan zijn paard opnieuw de vraag heeft voorgelegd of Bruintje het tvel kan trekken. Het is trouwens geen vraag: 't kan doodgewoon niet. Maar we doen het toch. Alles en iedereen mag ons teleurstellen, maar Sinterklaas niet. En daarom gaan we er weer op uif. De stad in, door verlichte straten en langs opgetaste toonbanken. We zijn eigenlijk net gek, maar ja, het is weer 8interklaas. Gisteren is de eerste wooneenheid van Het Dorp officieel in gebruik genomen. Mies Bouwman, die vier jaar geleden samen met dr. Klapxcijk de marathon- t.vruitxeiiding leidde, metselde de laatste steen. (Van een onzer verslaggevers ARNHEM Mies Bouwman gebruik te gistermiddag by de officiële inge bruikneming van de eerste wooneen heid van Het Dorp niet de zilveren trof fel, die haar kort tevoren door prof. Ir. L. H. de Langen als blijk van waarde ring was overhandigd. Met een gewone troffel, waarmee de afgelopen maanden dageljjks aan de bouw van het eerste dorp in de wereld voor blijvend gehan dicapten was gewerkt, metselde zij de laatste steen bij de ingang van het 3rt woningen tellende blok. Enkele honder den genodigden, die by de actie en de bouw van Het Dorp betrokken zyn ge weest, zagen in een druilerige regen hoe Mies de finishing touch verrichtte. Even later ging de dorpsvlag in top en daarmee was aan de officiële ope ningsplechtigheid een einde gekomen. Daarvoor was in de sobere bouwkeet onder meer het woord gevoerd door de voorzitter van het bestuur van de stichting „Het Dorp", prof. ir. L. H. de Langen. In zyn toespraak bracht hy dank aan allen, die op byzondere wijze by de voorbereiding en de realisatie' van het project betrokken zijn geweest. Vervolgens sprak dokter Klapwijk nog een kort woord, waarin hij het ln dankbaarheid met allen wilde opnemen, die aan de bcuw en de actie hadden meegewerkt, in zyn vreugde om wat tot stand gekomen wa8. Hij bracht de tekst in herinnering van de steen, die enkele jaren geleden werd geplaatst: „Een volk bouwde dit dorp om een begin te maken waar eerst een einde Bij d^ eerste 24 bewoners, 13 mannen en 11 vrouwen, zyn twee echtparen. Vijf van hen zyn in de leeftyd van 18 tot 25 jaar. Zeven tussen de 25 en 35, zeven 35 tot 45 Jaar en vjjf ouder dan 45. Uit Zuid-Holland komen 8 bewoners, uit Noord-Holland 3, Gelderland 5, en uit Overijssel en Limburg elk 2, uit Friesland en Zeeland elk 1.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1