GEEN GESLOTEN DEUREN MEER PROBLEMEN RONDOM GEBOORTENREGELING afluisteren afgeluisterd ..MAAR JUSTITIE GAAT ER EEN STOKJE VOOR STEKEN DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 m WAT ZEI UW BAAS OP 14 OKTOBER '65 OM 16.15 UUR TEGEN ZIJN SECRETARESSE? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is in Ameri ka ontstaan, de handel in afluis terapparatuur. Het is er speels begonnen, maar de techniek heeft er het raffinement ingelegd. Een ware angstpsychose is gevolgd, want niets en niemand is meer vei lig voor deze moderne vorm van voyeurisme. De microfoontjes zijn nauwelijks groter dan een spelde- knop. Een fraaie dasspeld is niet meer te vertrouwen, want er kan een ingebouwde zender-ontvanger inzitten. Vulpennen worden rela ties cadeau gedaan, maar met het in ontvangst nemen van het ge schenk geeft de relatie ook zijn geheimen prijs. Bedrijfsspionage en chantage met dergelijke elek tronische apparaatjes zijn in Ame rika aan de orde van de dag. Van uit Amerika wordt nu ook Europa bedreigd. Vanuit Duitsland en Ja pan begint nu ook de handel in Nederland op gang te komen. Micro-zender-ontvanger in fraaie dasspeld: f980,-. Volgens de P.T.T.-wet verboden om te ge bruiken. OF WORDEN. DEN HAAG De handelaren in „draad loze" afluisterapparatuur en de ge bruikers van deze geraffineerde belagers van onze privacy zijn gewaarschuwd. De justitie heeft aangekondigd tegen beide categorieën te gaan optreden. Actie tegen gebruikers van de elektro nische apparaatjes is een eenvoudige zaak, omdat het hier zendinrichtingen betreft en de justitie dus kan terug vallen op de Telegraaf- en Telefoonwet. Deze wet bindt het bezit en gebruik van een zender gebruik van de ether aan een vergunning van de P.T.T. en het ligt voor de hand dat de P.T.T. onder geen enkele voorwaarde vergunningen uitgeeft voor afluisterapparatuur. Op treden tegen handelaren ligt minder eenvoudig, omdat de huidige wet de handel in zendinrichtingen niet verbiedt. Er worden slechts voorwaarden ge steld aan de koper-gebruiker. Niettemin meent men op het ministerie van Justitie een gaatje in de wet te hebben gevonden om ook de handel aan te kunnen pakken. Men gaat er daar vanuit, dat het nooit de bedoeling van de wetgever kan zijn geweest louche handel te dekken. Deze mening moet natuurlijk worden getoetst aan het oordeel van de rechter, vandaar dat spoedig een proces is te verwachten. Bij Justitie wil men niet wachten op een meer waterdichte wetgeving ter bescher ming van de privacy, die momenteel nog in studie is. De tijd dringt nu de handel in het geraffineerde spul ook in Neder land steeds grotere vormen gaat aan nemen. ■Microbandrecorder. Klein formaat, gemakkelijk plaatsbaar op verborgen plek: plusminus f 200,-. Nog'niet verboden. %lBt fh, Een vraag is nog, of de mlnder- bonafide handel zich ernstig be dreigd voelt door een justitiële actie. Alleszeggend is in dit geval het antwoord van een handelaar in af- luisterapparaten: „Wat dacht u? gelooft toch niet dat het bi] een verbod afgelopen is? Dan hangt er een mooie brok illegale handel in de lucht En u weet ook wel, dat er niets zo interessant is als ille gale handeL Dat. garandeert een pracht boterham. Verdwijnen zal de handel echt niet. Hij neemt eer der toe. Het is net als met de wa penhandel. Iemand die een wapen wil hebben vraagt een vergunning aan. De vergunning wordt in de meeste gevallen geweigerd. Die man wil dat wapen toch hebben. Dan maar illegaal. Dat lukt Voor een boel geld. Dat gebeurt dan ook met de afluisterapparaten". Veroordelen Het is niet zo moeilijk om in Ne derland aan afluisterapparatuur te komen. Pak een telefoongids, stip een aantal zaken aan onder het hoofd „Radio" (of aanverwante artikelen) en laat de telefoon het werk doen. Ons tweede telefoontje was raak. Het toonde ook welke dubieuze standpunten bepaalde handelaren In deze materie inne men. Onze handelaar ziet het ge vaar van de apparaatjes in. Toch verkoopt hij ze. Hij veroordeelt niet zichzelf, wel de mensen die er mis bruik van maken. Het was een beleefde meneer: „Met wie spreek ik, zei u? Oh. ja. Nou kijk, meneer. Afluisterapparatuur, het ligt er maar aan wat u zoekt. We hebben de eenvoudige apparaat jes. maar er zijn natuurlijk ook geraffineerde dingetjes verkrijgbaar. Meer het knopjeswerk, weet u. Waarmee u collega en concurrent op een afstand van zoveel meter kunt afluisteren. Een soort spio nage. Het hangt af van uw be langstelling. Maar komt u vanavond eens langs, want het is natuurlijk geen zaak om telefonisch af te wer ken". derop precies kan horen, wat wij hier bespreken. Gekheid natuurlijk, maar het is niet uitgesloten. Ik wil alleen maar zeggen dat we niet meer vrij zijn Ik niet. maar u evenmin. Ik heb het nu niet gedaan, maar in het vertrek hiernaast staat een bandrecorder, waarop alle ge sprekken worden opgenomen, die hier worden gevoerd Het micro foontje zult u hier nergens ontdek ken. En dan hier. die telefoon. Mét afluistering. Aan die andere tele foon zit een apparaat, dat alle ge sprekken au'omatlsch opneemt. Verrekt handig. Daarnaast ziet u een telefoonversterker Dan kan iemand verderop eventueel meeluis teren. Aardige dingetjes, die ik hier Spionage Wat denkt u zelf van het ge bruik van de afluisterappara tuur waar het gaat om een beperking van de menselijke vrijheid? Dat is maar hoe je het bekijkt. Voor het bedrijfsleven is dit werk steeds meer een noodzaak geworden en de behoefte eraan zal groter worden. Het past helemaal ln de moderne bedrijfsvoering en de con currentiestrijd. Bedrijfsspionage is beslist geen smerig begrip meer. Het is harde werkelijkheid. Daar wordt die apparatuur voor gemaakt. Niet voor ziekelijke figuren, die dat spul kopen om achter de slaapka mergeheimpjes van de buren te ko men. Dat is natuurlijk een nare kant van de zaak. Dat is laakbaar Als iemand bij mij iets wil kopen met dat oogmerk, krijgt hij nul op het rekest. Chantage Maar u weet natuurlijk nooit, waarvoor het gebruikt wordt. Dat vertellen ze u niet. Dat is waar," maar ik lever prak tisch alleen aan bedrijven en in stanties. Mensen, die mij ook ver tellen, waarvoor ze het willen ge bruiken. En dan geloof ik niet. dat de apparatuur alleen wordt gekocht om het personeel af te luisteren. Daar kan de baas ook wel op de een of andere manier achter komen. Daar hoeft hij niet zoveel geld voor uit te geven. Het gebeurt hier en daar wel, maar het christelijk vak verbond heeft er wel erg veel herrie over geschopt. Een ander facet is natuurlijk de chantagemogelijkheid, die de apparatuur biedt In Ame rika. waar de afluisterapparatuur helaas ook in de privésfeer hele maal ingeburgerd is, wordt daar druk gebruik van gemaakt, Neder land zal daar niet bij achter blijven. Ik weet zeker, dat er nu al spul letjes verhandeld worden aan men sen. die er in louche hotelletjes hun chantagevoorstellen mee willen doen. Dat Is met name het geval ln Amsterdam. Toeval Hoe bent u er toe gekomen deze apparatuur in verkoop te brengen? Puur toeval geweest. Door relatie van me, die behoorlijk omhoog zat Hi] heeft een bedrijf. Daar werd op een goed moment de boekhou ding gedreven door twee medewer kers. De financiële zaken werden altijd door die twee afgehandeld. Mijn relatie had het volle vertrou wen in deze mensen, maar kreeg op een goed moment toch het Idee. dat er iets niet lekker zat. Wat hij ook probeerde, hij kon er niet ach ter komen. Hij komt bij mij en vraagt of ik hem wil helpen Ik ben naar Duitsland gereisd en heb daar eens uitgekeken naar afluisterappa ratuur. Ik bracht een apparaatje mee en daarmee had mijn relatie die twee jongens binnen een paar dagen aan hun staart. Fraude. Illegaal Wanneer is er een wat alge menere belangstelling geko men voor de afluisterappara tuur? De grotere belangstelling begon een jaar geleden ongeveer. Door bepaal de publikaties over dit soort zaken in Amerkia. maar ook door het in tensieve gebruik ervan in bijvoor beeld Duitsland. Daar is het inder daad zo, dat de helft van al het personeel door de bazen wordt afge luisterd Hier is men nog niet zover, maar bedrijven zijn er wel het nut van gaan inzien. Van de eenvoudige dingen, maar ook van de geraffi neerde apparatuur. Het is nou ook weer niet zo, dat die dingen de pan uitvliegen. Zo nu en dan komt er eens iemand op bezoek, die naar mogelijkheden zoekt. Ik vertel hem wat er voor dingen op de markt zijn en als hij iets bestelt, haal ik het persoonlijk uit Duitsland. Het zijn altijd zaken- Ik heb hier ook eens een particu lier detective gehad, maar die kon het geld niet op tafel leggen, dus dat feest ging niet door. Ik weet achteraf niet of ik het wel gedaan had. Zo'n man kan er ook aller lei zaken mee afluisteren, die met de privérechten van de mens te maken hebben. Dan is het voor mij persoonlijk illegaal. Microwerk Het afluistersysteem bestaat toch al veel langer? Natuurlijk, maar het is nu pas goed in de belangstelling gekomen, om dat de bedrijven er steeds meer de noodzaak van inzien. Bovendien is de apparatuur enorm verbeterd. Vooral het microwerk. Dat neemt niet weg. dat een handige jongen met een paar tientjes op zak jaren geleden hetzelfde kon versieren als wat nu die mooie apparaten voor ons opknappen. Een goocheme jon gen knutselt wel zo, dat ik hier morgen alles kan horen wat er in de zaak aan de overkant wordt be sproken. Die jongen heeft het. zo voor elkaar, dat ik vanaf morgen uw telefoon afluister- Als je iets van elektronica afweet, is dat een koud kunstje. En dan voor een paar «en'J»»- "J™ hoef je in feite geen honderden guldens tegenaan te smijten. 's Avonds ln de bewuste zaak: „Interessante materie die afluiste ring. Ook voor de pers. Jullie zou den daar bijzonder veel profijt van kunnen hebben. Trouwens, wie ga randeert mij, dat wij op dit moment niet afgeluisterd worden. Ik wil geen rotjongen zijn, maar in de ballpoint, die u daar hebt, kan best een zendertje zitten, waardoor een collega van u een paar huizen ver- Wat voor apparatuur hebt u zoal in verkoop? Alles. Wat u maar wilt. Van het kleine goed tot het ingewikkeldste snufje. Het worden wel leveringen op bestelling, want ik heb ze hier niet met dozen vol in voorraad lig gen. Je kimt in deze handel natuur lijk onderscheid maken tussen legaal en illegaal. Je hebt appara ten, die je speelgoed kunt noemen, en er zijn dingen bij, die voor serieuzere en belangrijkere dingen worden gebruikt. Legaal-illegaal Wat noemt u „legaal" en wat „illegaal"? Neem nou zo'n telefoonapparaat je, waarmee je gesprekken op kunt nemen. Daar schuilt geen enkel kwaad in en het is erg makkelijk voor mensen, die graag nog eens willen terughoren wat er gezegd is. Ik noem maar een advocaat. Dan heb je nog het gebruik van kleine zendapparatuur. Walkie-talkies bij voorbeeld Dat gaat natuurlijk al een zekere kant op. want als ik kans zie bij u ergens op de redactie een walkie weg te moffelen, hoor ik een paar huizen verder wat voor nieuws er die dag in de krant komt. En dan zijn er natuurlijk de micro apparaten voor het hardere werk. Zeg maar de bedrijfsspionage- Daar heb je een verscheidenheid aan ge raffineerde dingetjes in. Het knop jeswerk inderdaad. Versier maar ergens een s[>eldeknop van een microfoontje en Je kunt alles af luisteren. Geef Iemand een dasspeld met Ingebouwde zender-ontvanger. En elke zakelijke bespreking Is voor u. De vulpen met microfoon is ook zo'n voorbeeld Zo zijn er tal van apparaatjes. Een vulpen lever lk u voor f. 620.- Een voudige zendapparatuur begint bij t 180,-. De duurste dingen doen f. 1000- tot f. 1200,-. Allemaal apparatuur, die ik vla Duitsland uit Ireldb' 4MB Grote gezinnen vroeger normaal Ik ontving het volgende briefje, on dertekend door „een ouderwetse moeder". Ziehier de inhoud van het briefje: „Ik ben ruim zestig jaar, lk heb elf kinderen gehad, die ik in eer en deugd heb grootgebracht (één is er priester, één religieuze en de ande ren zijn allemaal fatsoenlijk ge trouwd). Ik heb nooit een „pil" nodig gehad! Sommige vrouwen worden onpasselijk van die pillen: lk word onpasselijk van het gedaas over die pillen. Schrijft u daar eens iets ver standigs over". o Zo'n briefje liegt er niet om! Natuur lijk rekent deze briefschrijfster op een antwoord en dat krijgt zy ook. Vanzelfsprekend zal ledereen wel begrepen hebben, dat met „de pil" bedoeld wordt het medicament, dat zwangerschap kan voorkomen (anti conceptivum). En dan zitten we met een in een levensgroot probleem, waarbij woorden als overbevolking en geboortenregeling gemeengoed zijn geworden in onze hedendaagse ge sprekken. Het is merkwaardig, dat men. als men over geboortenregeling spreekt, bijna altijd geboorten beper king bedoelt. Het is nu over die geboortenbeperking. dat wij eens moe ten praten. Is geboortenregeling nodig? Men kan deze vraag bezien vanuit een breed standpunt (invloed op de gehele samenleving) of uit een meer beperkt gezichtspunt (invloed op het afzonderlijke gezin). In 't eerste geval moeten wij ons afvragen of een ongeremd toenemen van de we reldbevolking vraagstukken kan ontstaan, waarvan d« oplos sing zéér moeilijk, zo niet onmoge lijk is. Malthus, een Engels econoom heeft in het begin van de vorige eeuw al verklaard, dat een ongelimi teerde toename van de wereldbevol king nooit kan worden bijgehouden door een daarvoor nodige uitbrei ding van de bestaansmiddelen. Hij achtte geboortenbeperking daarom beslist noodzakelijk, omdat er an ders een tijd zal komen, waarin „nog méér mensen schade voor alle men sen" zou gaan betekenen. Heftig is deze leer van Malthus bestreden, niet in het minst van katholieke en christelijke zijde, waar men het grote gevaar duchtte, dat men door het streven naar geboortenbeperking (eeh onontkoombare consequentie van de leer van Malthus) zijn toevlucht zou nemen tot moreel-ongeoorloofde mid delen. Men wees er in die kringen op, dat er voorlopig nog ruimte te over was, als men (geholpen door de zich ontwikkelende techniek) onont gonnen gebieden leefbaar ging ma ken, dat de voedselproduktie daar door en vooral ook door allerlei technische uitvindingen tot een ge weldige hoogte zou kunnen worden opgevoerd, Ja, men ging zelfs zover, te stellen, dat oorlogen en natuur rampen j overstromingen, aardbe vingen) de overbevolking zouden afremmen, waarna tenslotte aan de aanhangers van de leer van Mal thus verweten werd dat zij kleinge- lovigen waren, die geen vertrouwen hadden in de voorzienigheid. Inmid dels was de wereldbevolking, die in 1900 anderhalf miljard bedroeg, in 1965 uitgegroeid tot drie miljard en in het jaar 2000 wordt het aantal zielen op zes miljard geschat. On oplosbare problemen (denken we aan de voedselvoorziening, de luchtver ontreiniging, het huisvestingsvraag- stuk) zullen aan de orde komen. Nu reeds (we zien het bijna dagelijks in de televisieuitzendingen) wordt er in uitgestrekte gebieden van de wereld honger geleden. Niet te ontkomen Onweerstaanbaar komt dan ook de opvatting naar voren (ook in katho lieke en christelijke kringen), dat aan geboortenbeperking niet ontkomen kan worden. Ik geloof niet, dat onze ouderwetse moeder zich het hoofd gebroken heeft over bovengenoemde problemen, toen zij een gezin met elf kinderen opbouwde. Gezinnen met een achttal kinderen waren een veer tigtal jaren geleden heel normaal en gezinnen met elf of meer kinderen waren geen uitzondering. Opvallend was, dat deze grote gezinnen, vooral gezien werden bij de minder-gesitu- eerde bevolkingsgroep. Om dit te verklaren moet men het vraagstuk van de geboortenbeperking bekijken vanuit het beperkte stand punt namelijk dat van het afzonder lijke gezin. Het Is een onmiskenbaar feit, dat grootbrengen en opvoeden van 'n aantal kinderen heel veel zorg met zich meebrengen. Voor zover deze zorg van materiële aard is. woog zij vroeger bij de minder-ge- situeerde bevolkingsgroep niet zo zwaar. Immers: deze gezinnen had den een zeer eenvoudige levenswijze (geringe eisen op het gebied van voeding, kleding, ontspanning) ter- wfll de kinderen uit deze gezinnen zo gauw zij de lagere school door lopen hadden, bij vader of bfl een „baas" tewerkgesteld werden en dus al heel spoedig een steentje bij gin gen dragen tot het sluitend maken van het huishoudelijk budget. Ook de „morele zorg" was niet zo groot: er was niet die zucht tot al lerlei vormen van vermaak en ont spanning en het ontbreken van ge makkelijke vervoermiddelen deed de kinderen thuisblijven. De praktisch enige indicatie voor de geboortenbe perking bij deze bevolkingsgroep was gelegen in een (gezien vorige bevallingen) dreigende, ernstige le vensgevaarlijke complicatie bij een volgende bevalling. Bij de beter-gesitueerde bevolkings groep bestond, behalve deze indi catie tot geboortenbeperking ook nog de grotere zorg (materieel en mo reel), die de betreffende ouders bij de opvoeding van hun kinderen (denk aan lange studietijd, aan ander levensmilieu enz.) moesten dragen. Dan komt de vraag: op welke wijze kunnen bovenbedoelde ouders hun kindertal beperken, als zij willen vasthouden aan de tradities betref fende het ongeoorloofde van het ge bruik van voorbehoedsmiddelen (in 1930 nog door Paus Pius XI in „Casti Connubiï" nadrukkelijk vast gesteld). Een tijdelijke oplossing vond men in het feit, dat gedurende de lactatie (melkafscheiding in de moe» derborst na de bevalling) de nor male cyclus in de eierstok is geremd doordat in onvoldoende mate toegevoerde hypophyse-hormonen, 't rijpwordingsproces van de eicellen tegenhouden. Dat wil dus zeg gen, dat de zogende moeder geen of geringe kans heeft op een nieuwe zwangerschap. Langdurende voorko ming van zwangerschap kon echter onder bovengeschetste omstan digheden alleen bereikt worden door een algehele onthouding van seksueel verkeer. Niemand zal mij tegenspreken, als ik verklaar, dat er niet veel levenservaring en levens wijsheid nodig is om te weten, dat absolute onthouding en huwelijks geluk elkaar zeer slecht verdragen. Ernstige gewetensconflicten hebben zich in die tijd afgespeeld tussen tal rijke huwelijkspartners, die met dit probleem werden geconfronteerd en iedere oudere hulsarts zal in zijn herinnering een reeks van schrijnen de gevallen bewaren, waarin onher stelbare schade is toegebracht aan gelukkige huwelijken. Dit was alles verleden tijd! Hoe is het nu? Deze zeer belangrijke vraag hoop ik in een volgend artikel te behandelen. Mijn briefschrijfster oefen nog even geduld. Via een wat lange omweg kom ik tenslotte b(j de „pil" terecht. Huisarts,

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10