„Wie aan Kerk schrijft, heeft Kerk niet afgeschreven" Bedrijven krijgen het nog moeilijker HERMAN DIVENDAL OVER CONCILIEPOSTBUS: Snelle hulp in geval van nood Dame uit Diemen: Vorig jaar 166.000 misdrijven INDUS Herziening van teksten van Oberammergau Crisis KSG voorlopig bezworen Speculaas en borstplaat WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 DE LETDSE COURANT HEEMSTEDE De concilie postbussen zijn niet over stroomd met brieven. Dat hoefde ook niet. Toch is 900 nog een heel respectabel getal. Vooral omdat er onder die 900 nogal wat zijn, die meerdere kantjes tellen. Een oude heer uit Amers foort heeft zelfs een hele bloc note (79 vellen) volgeschreven. Zijn epistel begint als volgt: ..Zeereerwaarde, zeergeleerde Heren van de Concilieraad, ik ben blij, dat ook ons eenvoudige leken de kans wordt geboden om ter gelegenheid van het a.s. provinciaal concilie een woordje mee te spreken". En het eindigt met de hoop ,,dat het een op bouwend concilie mag worden, want aan afbraak is er reeds te lang gewerkt". Dit horen wij van Herman Divendal f52), lid van het algemeen concilie secretariaat en belast met de verwerking der Ingekomen brieven. Hij ontvangt ons in het bureau van de Actie voor God te Heemstede, waar een gedeelte van het conciliesecretariaat is ondergebracht. ,,De bus van de KRO heeft het leeu wendeel der brieven geleverd", zegt hij, „een dikke vijfhonderd. Vqn de dioce sen toonden Roermond en pen Bosch zich het minst schrijfs, Rotterdam het meest. Vooral Den Haag heeft zich ge weerd: de ambtenarenstad blijkt ge wend te zijn aan het schrijven van rap- Wij vragen hem of de resultaten niet j zijn tegengevallen: negenhonderd brie ven uit een hele kerkprovincie is zeker niet veel. Divendal. wil van een te stelling niet spreken. „Wij hebben be wust elk'è publiciteit v'ermeöen", zegt" hij. „Wij wilden niet overstroomd wor den met een lawine, die we niet zouden kunnen verwerken. Nu het bij een klei ne duizend gebleven is, kunnen wc zaak overzien en proberen greep op het materiaal te krijgen. Als we die heb ben, durven we de stroom wel aan, zelfs wanneer ze belangrijk breder zon worden". In het vermijden van publiciteit ziet Divendal ook de reden, waarom betrek kelijk weinig niet-katholieken van de geboden gelegenheid gebruik hebben ge maakt: de meesten wisten waarschijn lijk niet eens, dat er conciliepostbussen bestonden. Veel persoonlijke nood De brieven hebben slechts voor een kleine 40 procent betrekking op concilie zaken. De meerderheid der correspon denten heeft de gelegenheid aangegre- ADVERTENTIE) De zacht maar betrouwbaar werkende ABDIJSIROOP (Ak kersiroop) jaagt die gevaarlijke griephoest weg uit Uw gezin. ABDIJSIROOP 's werelds beste hoestsiroop „Als priesters niet met trouwen kunnen wachten, tot ze permissie van Rome hebben, mogen ze van mij de Amstel dempen met die heren". En dit keer hoop ik, dat u het r een paar bijbelteksten of zoge kerkelijke wetten afdoet maar rechtvaardig oordeelt, zoals ik Kerk van Christus verwacht". Er zijn ook priesters (en uitgetreden priesters) bij, die kennelijk niet recht- Op onze streeks naar hun bisschop of overstegeweldige beste lijkt ons, te gaan zoeken in de richting van de retraitehuizen. Die krijgen ongeveer het publiek, dat in de conciliepostbussen aan het woord komt, en die beschikken over teams, die met de problematiek vertrouwd zijn. Meer geprononceerde brieven kunnen mis schien aan gespecialiseerde teams in handen worden gegeven, bijv. brieven van onkerkelijken aan de Frontlijn- groep. Misschien kan het zelfs zover komen, dat zo'n groep een aantal brief schrijvers uitnodigt voor een gezamen lijk gesprek. Maar dat is toekomstmu ziek. We zullen het allemaal eerst eens rustig moeten onderzoeken". Zwerfpastores Komt er een brief binnen, die getuigt van een persoonlijke, ogenblikkelijke nood, dan wordt met goedvinden van briefschrijvers meteen een relatie ge legd met een gespecialiseerde priester of leek, die in dit geval waarschijnlijk zal kunnen helpen. Voorlopig kan daar mee worden volstaan. Maar Divendal kijkt verder. „Het zou ideaal zijn, als we een team van zwerfpastores zouden hebben, die bereid zouden zijn in een bepaald gebied rond te trekken, om per soonlijke nood te gaan lenigen. Een soort mobiele colonne, die je overal op af kunt sturen. Daar zou je heel veel goeds mee kunnen doen". Mijn zegsman ziet nog andere moge lijkheden van verwerking der binnenge komen post. Hij denkt eraan, bepaalde problemen, die bij veel mensen leven, te laten behandelen in de bisdombladen, eventueel ook via de KRO-radio en t.v. Het conciliesecretariaat zou dan dege nen, die blijkens hun brieven bij een of ander probleem zijn geïnteresseerd, op deze behandeling kunnen wijzen. Voorlopig echter is het belangrijkste dat de conciliepostbussen gaan functio neren in het aanstaande pastoraal con- I cilie. Hiertoe worden de brieven eerst geschift naar inhoud en suggesties, dan doorgezonden naar bepaalde deskundi- I gen en commissies. „Het ligt in onze bedoeling, aldus Divendal, om bij ple naire vergaderingen juist die mensen uit te nodigen, die over het aan de orde zijnde onderwerp een belangrijke brief hebben geschreven. Op die manier hopen we de mensen actief bij het concilie te betrekken, hopen we er een levende zaak te maken". pen, om aandacht te vragen voor per soonlijke nood. Vooral bij de KRO-post- bus is dit het geval: veel briefschrijvers hebben eindelijk „een pater gevonden, waaraan ze hun ellende kunnen ophan- Is de inhoud der postbussen represen tatief voor wat er in katholiek Neder land leeft? Divendal kan het niet met zekerheid zeggen. Hij heeft de indruk, dat de intelligentia relatief weinig en de middengroepen relatief veel ge schreven hebben. Kerkelijk echter acht hij het materiaal wel representatief. „Wat sommigen gevreesd hadden, na melijk dat de confrontatiegroep nu eens 'duchtig zou losbarsten, is gelukkig niet gebeurd. Er zijn heel wat briefschrij vers, die de vernieuwing positief aan vaarden en daarin zelfs bijzonder ver willen gaan. Neen, het zijn beslist niet de Ingezonden-stukken-schrijvers van de kranten. En ook niet degenen, die re gelmatig aan de bisschoppen schrij ven", aldus Divendal. Bewogen brieven Nederlandse hulp aan Italië zeer welkom ROME (ANP) Italiaanse regerings instanties hebben te kennen gegeven dat Nederland, met zijn traditionele onder vinding op het gebied van de waters- noodbestrijding. eventueel een bijzonder welkome bijdrage zou kunnen leveren ten aanzien van bijvoorbeeld de restau ratie van beschadigde kunstwerken en het herstel van de veestapel. Dit deden zij, omdat men zich ip Ne derlandse kringen afvroeg in hoeverre en in welke vorm hulpverlening nog ge wenst zou zijn, nadat premier Moro vo rige week een overzicht had gegeven van de maatregelen tot herstel van de scha de. De eerste minister deelde mee, dat zijn regering om zuiver technische rede nen besloten had geen lening in het bui tenland uit te schrijven voor het herbouwplan. Hij dankte bij die gelegen heid reeds uitdrukkelijk de landen die bruik maken, hulp geboden hadden. I recht, mij do< Op onze vraag of er ook randkerke- lijken bij zijn, antwoordt Divendal eerst bevestigend. Maar dan bedenkt hij zich. Wat is precies een randkerkelijke? Kan men iemand, die van een conciliepost bus gebruikt maakt, wel een randkerke lijke noemen? „Blijkbaar doét de gods dienst deze mensen nog wat. Ze hebben de Kerk niet afgeschreven, ze schrijven juist aan de Kerk". En hoe! We zien in het dossier een verlovingsaankondiging liggen, van buiten versierd met de beeltenis van twee gelieven onder een lantaarnpaal. Een dame uit Diemen schrijft aan de binnenkant: „Ondergetekende wenst de kapelaan van 31 jaar. die pas vier jaar priester is (KRO 6 sept.) van harte ge luk met zijn verloving. Maar als alle priesters niét met trouwen kunnen wachten, totdat ze een vergunning heb ben van Rome, mogen ze van mij de Amstel dempen met die heren". In haar ergernis heeft ze naast het plaatje van de twee gelieven nog de volgende uitroep gekalkt: „Wacht tot de vergun ning van Rome er is. Je bent een schan de voor de jeugd". En kort na de eer ste brief stuurt ze een tweede welke al dus aanvangt: „Hier is die mevrouw, die de Amstel met al die weggelopen priesters wil dempen. Doe er meteen maar al de vaders en moeders bij, die van hun kinderen weglopen...." schrijft: deze gelegenheid ge- te wijzen op het on- Kerk aangedaan. ADVERTENTIE) wilden schrijven. „Het is goed, dat het ook eens langs een andere kant ho ren", zeggen sommigen. En dikwijls klinkt in deze brieven de hoop door, „dat de bisschoppen eindelijk een» een woord van bemoediging voor hun pries ters zullen laten klinken". Totale revisie De onderwerpen, die worden aange sneden, zijn legio. Een zeer snelle greep levert de volgende themata op: gezag en geweten, wonderen, heiligenverering, huwelijk en gezin, priesteropleiding, priesterkleding, processies, kerken bouw, preek, zondagsplicht, ka'holiek onderwijs, kerk der armen, ongehuw- den en alleenstaanden, mis-stipendia, de vrouw in het ambt, katholieke orga nisaties, relikwieën en aflaten, opening van de kerkelijke financiën, homofilie, Godsgeloof. Kennelijk is naar de mening van ka tholiek Nederland ongeveer alles aan 'n revisie toe. Het lijkt wel een omgeval len Lexikon für Theologie und Kirche. Sommige brieven zijn opgesteld door 't hele gezin na voorafgaande gezamen lijke bespreking. Anderen werden ge schreven in de eenzaamheid van de per soonlijke benauwenis. Uit zo goed als alles spreekt de hoop, dat het concilie resultaten zal opleveren. Slechts een enkeling zegt: hou er maar mee op, het wordt toch niets. Hoe wordt de binnengekomen post verwerkt? Iedere briefschrijver, aldus onze zegsman, krijgt minstens een sten- ciltje, waarin ontvangst van zijn brief wordt bevestigd, en dikwijls ook nog 'n persoonlijk schrijven, dat alvast enigs- I zins op de aangesneden problemen in- I gaat. Dat laatste wordt vooral geprak tiseerd in het bisdom Rotterdam. „Hier ligt", aldus Divendal, „een be gin van wat wel eens een volledig brief- pastoraat zou kunnen worden. Alleen zitten we met de vraag, aan wie we dit pastoraat het beste kunnen opdragen. Aan kloosters en abdijen? Dan krijg je misschien heel vrome, maar enigszins wereldvreemde antwoorden. Aan een rustend geestelijke met ervaring? Maar dan wordt het eenmanswerk, terwijl het juist teamwerk zou moeten zijn. Het •dt hij bevestigend. „Wij zullen al le brieven moeten onderbrengen in eer kaartsysteem en wel zo, dat we de be> nodigde gegevens direct terug kunnen vinden. Een heel karwei maar de moei te waard. Zo iets doen ze trouwens bi elk schriftelijk studiecentrum. Dan moe ten wij het ook kunnen. En als het een maal loopt, dan zal het wel blijven lo pen' dr. Alfred van de Weijer. ROTTERDAM (ANP) Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen vorig jaar in Nederland ruim 166.000 misdrijven ter kennis van de po litie. Dit betekent een stijging van 5 procent ten opzichte van 1964. Diefstallen namen ook het vorige jaar de belangrijkste plaats ln on der de misdrijven. Zo werden 83.300 eenvoudige diefstallen gere gistreerd en 22.850 gekwalificeerde diefstallen. Het C.B.S. meldt verder dat in 1964 26.000 rijwieldiefstallen werden ge pleegd. 12.000 bromfietsdiefstallen. 1700 autodiefstallen. 16.000 dief stallen met braak en 8.000 winkel diefstallen. Per 100.000 inwoners van 10 tot 79 jaar bedroeg het aantal misdrijven het vorige jaar 1710 tegen 1653 in het jaar daarvoor. In de gemeen ten met 100.000 inwoners en meer kreeg de politie in 1965 kennis van 88.126 misdrijven (1964: 85.561). Het aantal van 88.126 gevallen is als volgt over de grote steden ver deeld: Amsterdam 21.221, Rotter dam 18.345. 's-Gravenhage 13.148. Utrecht 6.937. Eindhoven 4.808. Groningen 4.589. Heerlen 3.411, Arnhem 2.729. Nijmegen 2.671, Til burg 2.470, Breda 2.351, Enschede 2.262. Apeldoorn 1.719 en Hilver sum 1.465. Per 1.000 inwoners was het aantal misdrijven in de bovengenoemde grote steden het hoogst in Gronin gen n.1. 30 en het laagst in Hilver sum, n.l. 14. Van de veertien grote gemeenten is de volgorde in het aantal misdrij ven per 1.000 inwoners: Groningen 30. Eindhoven 27. Utrecht 26. Am sterdam 25, Rotterdam 25. 's-Gra venhage 22. Arnhem 21, Heerlen 20. Breda 20. Nijmegen 19. Tilburg 17. Enschede 17. Apeldoorn 15 en Hil- ADVERTENTIE) heeft een feestelijke verrassing voor U. Het kopen van een Indus horloge is-al- tijd een prettige ge beurtenis. Een Indus Compressor .bij voorbeeld... dat beroemde 100% waterdichte hor loge. Of een sierlijk Indus dameshorloge. Als u tussen 15 november en 31 de cember uw Indus koopt, be leeft u een dubbel genoegenl U krijgt dan geheel gratis een prachtige ka lender met kleuren foto's van euro- pese landschap pen. leder Indus horloge Is bo vendien Jaar verze kerd tegen verlies en diefstal! Nationale exportdag 1966 Meer denken op Europese schaal OBERAMMERGAU (UPI) Burge meester Ernst Zwink van Oberammer- gau heeft bekend gemaakt dat de tekst van de beroemde passiespelen van Obe- rammergau zal worden herschreven om anti-semietische stukken er uit te ver- Op voorstel van.' Julius kardinaal Doepfner, ;iari,sbisschop van München, zal een benedictijnere monnik uit het kloster Ettal bij Oberammergau het lan ge stuk zorgvuldig bestuderen. H(j zal de tekst moderniseren en alle antisemieti- sche toespelingen verwijderen. AMSTERDAM (ANP) „Het Neder landse bedrijf, da> zich met export bezig houdt, heeft het op het ogenblik moeilijk en zal het in de nabye toekomst nog aan zienlijk moeilijker krjjgen als de grenzen binnen do gcmeensehappelijke markt vol ledig zullen zijn weggevallen. Vele onder nemingen is het in de afgelopen jaren te goed gegaan. Thans, nu de buitenlandse concurrentie zich in toenemende mate op dringt, blykt het voor velen bijzonder moeilyk, zo niet reeds te laat, om zich aan te passen aan de zich wijzigende omstan digheden." Deze mening sprak vandaag lr. W. van Osselen, o.m. voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs in Utrecht, uit in een voor dracht tijdens de nationale exportdag 1966 in het Amsterdamse RAI-congrescentrum. Ir. Van Osselen zei vele Nederlandse ondernemingen te klein te achten: „Er zal veel meer op Europese schaal gedacht moeten worden". Wil men de export be vorderen dan zal hieraan bovendien de bevordering van een gezond industrieel klimaat in Nederland vooraf dienen te gaan, aldus spreker, die vaststelde dat aan dit klimaat thans alles mankeert. „Als ln een land regering, werkgevers en werk nemers niet in staat zijn orde op zaken te stellen, dan kan van een gezonde in dustriële ontwikkeling geen sprake zijn." De heer Sidney J. van den Bergh vroeg zich voorts af wat het Nederlandse be drijfsleven te doen staat. Spreker keerde zich tegen een principiële wijziging van de structuur van de Nederlandse bedrijven, omdat in de verscherpte concurrentie strijd die door de EEG en andere tarief- verlagendemaatregelen zal ontstaan Mickey Hargetay, bodybuilder en echtgenoot van Jayne Mansfield, drink hier uit deer door het actricetje Aiche Nana ter gelegenheid van het beëindigen van de opnamen waarin zij beiden een rol vervullen. de Nederlandse ondernemer alleen zijn volle energie kan ontplooien Indien zijn vrijheid niet in gevaar komt. Met een structuurverandering bereikt men, dat de ondernemer ln ons land geen grote inves teringen meer aandurft en uitziet naar het buitenland voor een vrijer en rustiger kli maat. Voorts wees hij erop, dat de bui tenlandse ondernemer zich in dat geval niet ln ons land zal vestigen ten ko6te van de werkgelegenheid en ten koste van de exportpositie. Het heeft geen zin. aldus de heer Van den Bergh, om de ogen te sluiten voor de zwakheden, die in de structuur en in de conjunctuur van onze economie aanwezig zijn. .Afnemende expansie van de export, liquiditeitsmoellqkheden ln de bedrijven met de daarmee gepaard gaande sluitin gen, wegsmeltende winstmarges als gevolg van een toenemende wanverhouding tus sen kosten en opbrengsten, maken de hui dige situatie labiel". Voor Baby li POEDER - CREME - OLIE - ZEEP (Van onze correspondent) LUXEMBURG De Europese kolen en staalgemeenschap kan zonder Inter ne crisis het werk voortzetten. Tijdens de ministerraad van gisteren in Luxem burg heeft het standpunt van de Hoge Autoriteit, dat alleen door een gemeen schappelijk beleid de kolen- en staal- problemen overwonnen kunnen worden, gezegevierd. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan een volledige ommekeer van de Fransen, die in juli hun veto had den uitgesproken over elke poging om tot een gemeenschappelijke oplossing te komen. De Fransen waren gisteren bij na de soepelheid zelf. Dit betekent niet, dat reeds pasklare oplossingen gereedliggen, maar er zijn enige belangrijke principes vastgelegd, waarvan de uitwerking is opgedragen aan twee commissies ad hoe. Die principes zijn: cokes-kolen, die geproduceerd zijn in het land waar ze door de staalindustrie worden gebruikt, mogen op grond van een gemeenschap pelijke regeling gesubsidieerd worden uit nationale kassen. Voor cokes-kolen uit een van de lan den van de Zes, die geïmporteerd wor den door een van de partnerlanden, zal een gemeenschapsfinanciering worden ontworpen, waaraan alle lidstaten vol gens een nog op te stellen verdeelsleutel zullen deelnemen. De stnalproblematlek zal gemeenschappelijk te lijf worden ge gaan. De commissie ad hoe heeft op dracht gekregen maatregelen uit te wer ken. De lidstaten hebben zich vastgelegd op de aard en de omvang van die maat regelen, die zullen gaan in de richting van vrijwillige produktiebeperking en aanpassing van het prijsniveau. LKELMK EEXVOUDIG VERRUKKELIJK - VERRUKKELIJK EENVOUDIG VERRUKW In de weken voor Sinterklaasals de buitenlucht geurt naar verse champignons 'en voorbij de banketbakkers komend, je een onweerstaanbare lust bekruipt om te happen in een dikke en kruidige speculaas, kan ik me nooit weerhouden zelf die begeerde lekkernij te gaan maken. Niet om economische redenen, want als je niet dagelijks met dit soort dingen omgaat, is zuinigheid bij de keuze van de grondstoffen niet je fort. Maak je speculaas zelf, dan heb je tenminste in de hand om er precies zoveel specerijen in te doen, als je zelf wilt; dan weet je of het spul met oprechte roomboter is klaar gemaakt, dan wel met een of ander soort bakkersbuik. KRUIDEN MENGEN Voor de kruiden kunt u natuurlijk naar een ouderwetse drogist gaan, die deze dingen voor u geprefabriceerd heeft of bij een groothandelaar, die grote bussen tegelijk inkoopt. Maar als u de samenstelling van speculaaskruiden kent, kunt u ze ook zelf maken. Er is voor nodig: foelie, nootmuskaat, kruijlrlagel en kaneel in een verhouding van 1:1:1:4, alles zo fijn mogelijk gemalen. Zo luidt het traditionele, recept. Voor mensen, die van heel pittig houden, zou ik adviseren bij de kruiden, die door 't deeg gemengd worden, nog een mespuntje fijngemalen witte peper te doen. KNEDEN Voor gewone (dunne) speculaas nemen we een pond zelfrijzend bakmeel, een half pond roomboter, 300 gram basterdsuiker, 15 gram speculaaskruiden (als u van pittig houdt: neem er 20 gram van) en een mespunt zout. De boter laten we week worden en dan mengen we al deze Ingrediënten duchtig door elkaar, .Van het goed kneden van het deeg is de kwaliteit van ons gebak voor een groot deel afhankelijk. Verder is het in dit verband aan te bevelen het deeg minstens een etmaal op een koele, donkere plaats te laten rusten en dat het, voor het in de vormen gaat, nog eens gekneed wordt. Ook dit deeg moet „rjjpen". Mocht het deeg bij het kneden te stug zijn, voeg dan een paar druppels melk of water toe. Wilt u uw speculaas zeer bijzonder maken, meng dan door het deeg een ons gehakte of fijn gemalen amandelen. Maar in plaats van deze noten kunt u even goed hazelnoten gebruiken. De smaak is iets anders, maar zeker niet minder. Wanneer ik de hazelnoten voor dit doel gebruik zorg ik dat ze goed droog zijn en dan kun je ze zonder enige moeite malen in de elektrische koffiemolen. SPECULAASPLANKEN Wanneer u aan uw muur bij wijze van sieraad oude speculaasplanken hebt hangen, dan kunt u die dingen nu eens nuttig in uw keuken gebruiken. Maak de plank eerst goed schoon, bestuif ze royaal met bloem en druk dan het deeg in de vorm; het overtollig deeg wegsnijden en dan de poppen uit de vorm kloppen. Gebruikt u voor het aandrukken een deegrol, dan ook de deegrol royaal met bloem bestuiven. Hebt u geen speculaas planken (ze zijn overigens ook gloednieuw nog steeds in de handel) dan rolt u het deeg uit en steekt dan daaruit met een glas of met een conservenblik, dat u vormt gelijk u wil, de ge wenste vorm. Leg dan de koekjes op een be boterd bakblik en schuif dit in een middelmatig warme oven, waar de koekjes moeten blijven naar gelang de dikte ervan. Speculaas van enkele millimeters kan er na twintig minuten al uit. Koekjes van een halve centimeter hebben wel een half uur nodig. Laat de speculaas op het blik afkoelen en neem de koekjes er pas af, als ze koud zijn. BORSTPLAAT Ook het maken van borstplaat valt best mee. Natuurlijk geven we dan de voorkeur aan die zachte, romige plaatjes, die we nu we ze zelf maken bovendien kunnen drenken in de lekkerste likeuren, die we in onze kast hebben staan. We nemen 500 gram witte basterdsuiker, een deciliter melk en een deciliter room (in geval van nood te vervangen door koffieroom). In een emaille of glazen pannetje laten we de suiker met de melk, de room en een klontje boter smelten en dan inkoken. Reken daar royaal een kwartier voor op een klein pitje. Dit inkoken moet zorg vuldig gebeuren, want kookt u het mengsel te ver in, dan wordt de borstplaat hard en gaat meer de allure van een borstwering aannemen. Kookt u het mengsel niet diep genoeg in, dan krijgt u een taai stroperig mengsel, dat niet uit de vorm gaat. Er zijn verschillende symptomen waaraan u kunt zien of de stroop voldoende is ingekookt. Dompel een koude lepel in het hete mengsel en als de druppel die er af valt. een draad trekt, dan is het zo ver. U kunt ook de koude lepel in het stroopje dopen en dan met de aan hangende stroop even ln koud water stoppen. De suiker, die er dan nog aan de lepel blijft hangen, moet u tot een balletje kunnen kneden. Doe nu een paar druppels vanllle-essence bij de stroop en enkele druppels van een zachte likeur met een hoog alcoholpercentage. Even omroeren en laten koken tot het vocht Is verdampt. Dan nemen we de pan van het vuur en kloppen we desnoods onder toevoeging van een klontje boter, als het niet anders gaat de stroop met een lepel tot hij nevelig begint te worden. Dan is de tijd rijp om hem in de vormen te gieten. Die vormen moeten goed nat z(jn en kunnen het beste op een natgemaakte stenen of marmeren plaats worden gelegd. Zorg, dat de stroop netjes binnen de vormen blijft. Laat de borstplaat dan op de stenen plaats afkoelen en schuif ze dan voor zichtig in de vorm van die plaat af. Wilt u aan de borstplaat een cacaosmaak geven, meng dan meteen met de suiker een eetlepel cacaopoeder. Wilt u een mokkasmaak hebben, doe dan tegelijk met de vanllle-essence een borrelglaasje sterk geconcentreerde koffie erbij. Voegt u geestrijk vocht toe, wees dan niet te royaal: hoogstens een eetlepel en zoals gezegd eerst laten in dampen. P> O. L. Lepelaar.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7