74 klachten, 9 gegrond, slechts 1 vervolging Politieagenten niet strafbaar: organisatie/out Politieoptreden rond foto-expositie was ronduit fout: schuld bij leiding katjesdrop AAN HAREN TREKKEN MAG NIET SPD EN FDP ZIIN HET VRIJWEL EENS Elke coalitie nog mogelijk Fa. J. N. GEIJER Verontrusten sturen Paus smeekschrift over geloofsontrouw WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 DB LEEDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Van de 74 klachten uit de burgerij over het optreden van de Amsterdamse politie, die tussen 19 maart (datum van de be wuste fototentoonstelling en begin der onlusten) en november zijn binnengekomen waren er De persconferentie was op zijn eigen initiatief belegd en, zoals hij zei, niet uit gelokt door de AVRO-uitzending van maandag jl. Aan het begin deed zich een incident voor. Ook anti-rookmagiër Ro bert Jasper Grootveld kwam de kamer i de bfficier van justitie binnen. Ge vraagd naar de reden van zijn aanwe zigheid, verklaarde hij: „Ik kom namens het blad Provo, oplage 20.000 abonnees". Nadat hem te verstaan was gegeven, dat slechts uitgenodigde dagblad journalisten welkom waren, verliet hij mokkend, doch vrt)willig het vertrek. Ook radio en tv werden daarom niet tot de persconferen tie toegelaten. Mr. Hartsuiker („Ik zit hier niet om te oordelen over het politiebeleid, slechts i strafbare feiten te vervolgen") ver klaarde onder meer, dat de gegrondheid sommige klachten voor hem aanlei ding is geweest, om voortaan iedere vrij dag een bespreking te hebben met de commandanten van de mobiele, brigade, ook wel „de wijze mannen" genoemd. „De maatregelen, die genomen worden i verstoring van de openbare orde te bestrijden, en de maatregelen die dienen tot voorkoming van strafbare feiten en tot handhaving van de wet, dienen zeker in een tijd als deze van week tot week op elkaar afgestemd te zijn", zei hij. Zijn exposé van de behandeling der .klachten („Ik, wil opening, v,ay zaken,.ge ven") was zeer uitvoerig. Allereerst bleek eruit, dat hij het optreden van de politie t(jdens de fototentoonstelling op 19 maart, die gewijd was aan de huwe lijksdag van prinses Beatrix ronduit fout vond en dat de vier klachten hebben ge resulteerd, gegrond waren. Voor strafvervolging tegen bepaalde hoofdagenten en agenten zag h(J echter geen aanleiding, „Omdat de oorzaak van het falen b() de leiding heeft gelegen, op het organisatorische vlak. De agen ten die naar de oploop vóór de expositie ruimte werden gestuurd, wisten niet wat aan de hand was". De zaak zal daar- administratief worden afgedaan, het- negen gegrond. Slechts In één geval echter zal eventueel een strafvervolging worden ingesteld de overige acht maal trad de politie welis waar fout op, maar maakte zij zich niet schuldig aan een strafbaar feit. Dit is gistermiddag mee gedeeld door mr. J. Hartsuiker, hoofd van het parket te Amsterdam. „Ik ben weliswaar alleen maar verantwoording verschuldigd aan de procureur-generaal en aan de minister van Justitie", zei hij, „maar ik vinjj dat het openbaar belang gediend is met inlichtingen aan het publiek over het klachtenbeleid". NIET AAN HAREN TREKKEN Over de schaamteloze wijze waarop het provomeisje Koosje Koster na een hap pening door mannelijke agenten werd ontkleed en gefouilleerd was mr. Hart suiker kort: „Dat is helemaal mis ge weest. Geen zinnig mens hoeft erover na te denken. De schuldigen zijn disciplinair gestraft". Ook de klacht, die provo-kop- ADVERTEN TIE KWA LITE ITS D ROP BONN (DPA) Sociaal-democraten en vrije democraten hebben in de Bonds republiek bfj hun eerste officiële gesprek over de crisis in de regering een grote mate van overeenkomst geconstateerd in hun opvattingen over de buitenlandse, defensie- en Duitslandpolitiek. De partij voorzitters Willy Brandt en Erich Mende ontmoeten elkaar vrijdag weer. Voor die tijd heeft de CDU gesprekken met de sociaal-democraten en de vrije demo- De sociaal-democraten en de vrije de mocraten hebben een commissie van des kundigen ln het leven geroepen, die een financieel beleid op middellange termijn, ADVERTENTIE GROTE KEUZE Geboorte aankondigingen Botermarkt 26, Lelden, Tel. 20519 Monsterboeken ter inzage. tot de jaren zeventig, moet uitwerken. Daarmee zou een nieuwe regering een ernstige financiële crisis kunnen verhin deren. Ook met de CDU/CSU zal de SPD dergelijke besprekingen voeren. Want welke regeringscoalitie in Bonn ook uit de bus komt, zij zal met het probleem van een groeiend begrotingstekort wqrden ge confronteerd. Dit tekort dreigt tegen 1970 wel tien miljard Mark te zullen bedragen. Naast kwesties betreffende de binnen- en buitenlandse politiek speelt ook het kanselierschap een grote rol bij het over leg. Binnen de SPD bestaat een groep, die de CDU/CSU-kandidaat Kiesinger, wegens diens activiteit in de nazitijd. als kan selier afwijst. De bezwaren van die groep zijn door de jongste successen van de ra dicaal-rechtse NPD nog versterkt. Alle deskundigen zijn het er trouwens over eens dat deze maand geen nieuwe rege ring meer verwacht hoeft te worden. Kiesinger is inmiddels door Oost-Duits- land aan de kaak gesteld wegens zijn ac tiviteit in oorlogstijd. Er zijn documenten gepubliceerd, die Kiesingers handteke ning dragen of waarin Kiesinger wordt genoemd, en waaruit zou blijken dat Kie singer als permanente verbindingsman tussen deze afdeling en „Interradio" waarin alle onder Duits toezicht staande zenders in het buitenland verenigd wa ren fungeerde. Bonn heeft gereageerd met de woorden „lasterlijke propaganda". Kiesinger heeft, naai' eigen zeggen, slechts als wetenschappelijk medewerker aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Berlijn gewerkt. Volgens Oost-Duitsland is Kiesinger ook opgetreden als verbin dt ngsman van Buitenlandse Zaken met Goebbels' propagandamlnisterie. Hij zou vaak de dagelijkse bijeenkomsten van Ooebbels met de pers hebben bijgewoond. stuk Peter Bronkhorst heeft ingediend, nadat hij bij zijn haar over straat was gesleurd, achtte de officier van justitie gegrond. „Natuurlijk vroeg Bronkhorst om arrestatie, toen hij met vijftig geest verwanten een protesthappening hield, nota bene tegen de Amerikaanse boycot van de Beatles, maar twee agenten moe ten in staat zijn een arrestant ook in een overvalwagen te krijgen, zonder hem aan zijn haar te trekken. De leiding van de politie vindt deze methodiek eveneens onjuist". Tenslotte achtte mr. Hartsuiker nog drie klachten gegrond die betrekking hebben op de zogenaamde weekendrel letjes. Twee ervan zijn disciplinair afge daan, de derde is in instructie gegeven bij de rechter-commissaris. De officier: „Het betreft het geval Wouters, die door een agent gewond werd aan zijn oög. De instructie is gisteren afgesloten, maar ik heb het dossier nog niet kunnen bestu deren. Inderdaad is het mogelijk dat hier een strafvervolging van zal komen". De overige 65 klachten achtte mr. Hartsuiker niet gegrond, omdat de be trokkenen de politie zijns inziens tot hardhandig optreden hadden gedwongen, in sommige gevallen (denk aan het juli- oproer) zelfs door met stenen, bloem potten, zakken vol glasscherven en fiets bellen te gooien. Mr. Hartsuiker noemde hen schamper „de zgn. vredesbetogers. die er niet tegenopzien de politie te be kogelen". Wel zette hy vraagtekens bij enkele massale aanhoudingen, waarna de arres tanten naar een verzamelplaats (de ma nege) werden gebracht, dan wel per bus op afgelegen plekken werden afgezet, dit alles zonder dat proces-verbaal werd op gemaakt. TOELAATBAARHEID „De juristen zelf zijn het onderling niet eens over de toelaatbaarheid van deze methodiek, die steunt op de ambts instructie dat de politie de oorzaken van ordeverstoring zo snel mogelijk weg nemen. Persoonlijk liggen mij deze din gen zwaar op de maag en omdat de po litie weet dat de justitie in deze niet ach ter haar staat, heeft hy besloten, in het vervolg van dergelijke maatregelen af te Mr. Hartsuiker zei aan het eind De student op deze foto heeft het zwaar te verduren gekregen bij de foto-expositie in Amsterdam in maart 1.1. Zegt de Amsterdamse officier van justitie, mr. Hartsuiker, thans: Het optreden van de politie toen was rotiduit fout. Maar kan men deze agenten nu gaan vervolgen als de leiding organisatorisch heeft gefaaldf Dat zou niet billijk zijn." de persconferentie, het niet eens te zijn met de mening van de nieuw benoemde hoofdcommissaris P. Jong, dat de ver houding tussen burgerij en politie in Am sterdam goed is. „Ik geloof integendeel, dat er wat aan mankeert, maar men moet de zaak wel van twee kanten blij ven bekijken. Wanneer de politie tegen over een massa staat, kan zy het wapen de arrestatie niet hanteren. Dan gaat het erom', dat de straat zo snel gelyk wordt vrijgemaakt en is slaan onvermydeiyk. Om het politieoptreden te kunnen beoordelen, moet men steeds weten wat eraan vooraf is gegaan". Mr. Hartsuiker heeft momenteel nog drie klachten tegen politiemannen in be handeling. De uitslag van alle behandel de klachten is aan de betrokkenen mee gedeeld. ONGEGROND De klacht van pater Veelenturf, die iu zijn gemolesteerd tydens een demon stratie in het kantoor van het Portugese consulaat, is dezer dagen in hoger beroep ongegrond verklaard. Pater Veelenturf was één van de mensen die maandag jl. op de AVRO-tv verklaarde dat hij nog steeds geen antwoord op zyn klacht had ontvangen. Het programma echter reeds opgenomen toen pater Vee lenturf van de justitie bericht ontving. (ADVERTENTIE) Heilzame, diep werken de Kloosterbalsem verzacht en verlicht aandoeningen van huid en spieren Kraamzorgtarief hoger, maar kosten gelijk - UTRECHT (ANP) Naar aanleiding van hei bericht, dat het gemiddeld dag- fondsvegzekerden en niet-ziekenfonds- verzekerden Is gestegen van 19.16 gul den in 1965 tut 35.47 gulden in 1966. deelt het wit-gele kruis mee. dat deze verho ging niet betekent, dat de gezinnen De ziekenfondsen dragen nu per dag namelijk 27,00 gulden bij aan de kosten, zodat het gemiddelde bedrag, dat de ziekenfondsverzekerde zelf moet beta len slechts 9,84 gulden per dag Is bijna vier gulden minder dan vorig jaar, toen de ziekenfondsen nog maar 55 of 5,50 gulden per dag aan kraamgeld uitkeer- De particulier verzekerden ontvangen van hun verzekeraar 200 gulden aan kraamgeld, zodat hun eigen bijdrage ge middeld 8,48 gulden per dag is. De ziek tekostenverzekeraars zijn dit jaar pas overgegaan tot het geven van een uitke ring bij een bevalling. Vorig jaar be taalden de vrijwillig verzekerden alle kosten (toen nog 19,16 gulden per dag) zelf. Dat het gemlddelda tarief voor de niet-ziekenfondsverzekerden (28,48 gul den) ,ager is dan dat voor de zieken fondsverzekerden (36,84 gulden) komt omdat het tijdelijke overgangs-rijkssub- sidie een reductie op het tarief van niet- ziekenfondsverzekerden mogelijk maakt. P.v.d.A. ook voor uitstel belasting verlaging? (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De lijstaanvoerder voor de PvdA bij de komende verkiezingen, drs. Den Uyl. meent dat het bijzonder onverstandig is van het kabinet-ZiJl8tra om de verhoging van omzetbelasting ver vroegd op 1 juli 1967 te laten Ingaan. „Ik geloof niet dat de PvdA daar ln de Tweede Kamer mee zal instemmen" al dus drs. Den Uyl In een vraaggesprek oor de VARA-t.v. Opmerkelijk was dat drs. Den Uyl geen afkeuring uitsprak over het plan Zijlstra om de verlaging van de loon- inkomstenbelasting uit te stellen tot 1 juli 1987. „Wij zuilen dergelijke voor stellen op hun zakelijke merites beoor delen", zei hij slechts. Drs. Den Uyl vond het op zichzelf te waarderen dat prof. Zijlstra de leiding een nieuw kabinet op zich heeft willen nemen. Drs. Den Uyl noemde hem bekwaam econoom van .wat recht- ligging". Hij herhaalde tenslotte, ook vandaag nog geen reden te zien voor paniekstemming omtrent de gang zaken in onze economie. Wel sprak hij de vrees uit, dat de politiek die prof. Zijlstra denkt te gaan voeren tot te veel werkeloosheid zal kunnen leiden. Wanneer de algemene maatregel van bestuur, waarin de voorwaarden zijn ver met betrekking tot de exploratie van en gas in de Noordzee, die door het aftredende kabinet ls voorbereid, door ieuwe regering wordt overgenomen een kans dat nog in 1967 met de boringen kan worden begonnen, zo merk te hij over deze kwestie op. Prof. Zijlstra had gisteren tijdens zijn persconferentie eveneens blijk gegeven spoed op dit punt te betrachten, doch zei eerst te willen onderzoeken of 't uitvaardigen van een dergelijke algeme ne maatregel van bestuur tot de taak van het overghngskabinet behoort en zo ja, of dan ook ingestemd kan worden met de door het kabinet-Cals opgestelde voorwaarden. In het Oost-Véluwse dorp Rheden heeft, een merkwaardigspeling van de natuur voor een wel zeer vroege lentebode gezorgd. Daar is in de kooi van de Stichting Rhedense Schaapskudde op het landgoed Heuven het eerste lammetje geboren. Buiten Ned. episcopaat om (Van onze correspondent) AMSTERDAM Aan een groep van verontruste katholieken, clerici en leken, Is dezer dagen het ontwerp van een brief rondgestuurd^ die aan de Paus zal worden gericht, om hem te wyzen op geloofsdwalingen, die in Nederland leven en die met name in de Nieuwe Katechliunus worden verkopdlgd. De brief vraagt de Paus ln te g ry pen en te voorkomen, dat de opvattingen van de Nieuwe Katéchismus door vertalin gen van het boekwerk ook in andere landen verspreid zouden worden. De letterlyke tekst van dit smeekschrift is: Heilige Vader, neergeknield aan de voeten van uwe heiligheid, schryven wij. ondergetekenden, het volgende met grote smart en droefheid. Reeds gedurende enige Jaren worden in ons vaderland me ningen verkondigd door vele katholieke schrijvers en sprekers, door leken zowel als door reguliere en seculiere priesters, welke meningen niet in overeenstemming zyn met de katholieke leer, ja. die daar rechtstreeks mee in tegenspraak zijn. Op deze wyze ontstond en ontstaat er nog een groter ergernis, die van dag tot dag toeneemt en zeer veel gelovigen ïyden daaronder met grote droefheid. Onlangs, 9 oktober 1966, is by ons een boek ultge- ADVERTENTIE EERSTE KLASSE WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 576ste STAATSLOTERIJ Prijzen van: f. 5 zijn gevallen op nummers eindigende op: 3 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 174 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 475 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 592 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 599 f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 0754 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 020873 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 085524 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 062769 Een prijs van f.2000 is gevallen op het nummer: 016494 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 075672 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 004727 De prijs van f. 20000 Is gevallen op het nummer: 057680 Let welt Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Textielbonden en drie ton van werkgevers UTRECHT (ANP) De textiel werk geversfederatie en de drie samenwer kende werknemersbonden zijn het eens geworden over de bijdrage.van de werk gevers voor het werk vart de vakbewe ging. De werkgevers zullen per jaar 300.000 gulden overmaken aan de bon den. Dit geld mag worden gebruikt voor scholing, vorming, voorlichting, al gemeen werk en voor sociale bijstand en gezinshulp, maar niet voor verster king van de weerstandskassen of recht streekse uitkeringen aan de leden. De partijen konden niet tot overeen stemming komen over de mogelijkhe den om meer rechtszekerheid te berei ken voor de werknemers bij reorganisa tie, fusie en sluiting van bedrijven. Het gesprek over deze kwestie wordt \gaah vaak uitzon derlijk gekleed. In laden-Baden heeft n textielmacliine- iidustrie de komst an een internatio- JEflj naai publiek aan- oui haar 50-jarig jubileum luister b eeuw. F. j te zetten iode sinds de vlot porter e totore- van 19 It ui te slob- sportkot 'i oog ges ter uit stand oten doch- de betere ast de wat komen van 600 pagina's, dat Nieuwe Ka téchismus heet en dat geschreven is ln opdracht van de bisschoppen. In deze pu- blikatle worden nogal wat zaken gesteld, die ofwel geheel en al tegen het geloof in gaan, ofwel op een dubbelzinnige wijze de geloofswaarheden vertolken, zodanig, dat iedereen ze op een eigen wijze kan op- «vatteiuai of nletjn pvereenstanvnlng met In dit b'oék vlifot nfen onde£ arldtére het volgende: 1. Sprekend over de moeder van Jezus bevestigt het boek niet haar biologische maagdeiykheld. zowel die voor als die na de geboorte. En het schynt die indirect ln dubbelzinnige termen te ontkennen, vooral omdat ln onze kerkprovincie veel katho lieken dit dogma ln het openbaar durven te ontkennen. 2. Omtrent de erfzonde ontkent men. dat wy die bezitten als zonde, afkomstig van de ene stamvader en door voortplan ting aan ons doorgegeven. 3. Sprekend over de eucharistie verkon digt het boek, dat brood en wijn alleen maar een nieuwe betekenis en een nieuwe doelgerichtheid ontvangen. Dit gaat ln, zo wel tegen de leer van het oonollle van Trenthe als tegen die van de enoycllek Mysterlum Fidel. 4. De schrijvers beweren, dat de Katho lieke -Kerk bijna alles leert, wat ook het protestantisme voor waar aanneemt, maar nog net niet andersom. 5. Wat betreft de geboortenregellng handhaaft dit boek heel duldeiyk niet de normen, die door de Kerk by verschillen de gelegenheden gegeven zyn. 6. Wanneer het boek spreekt over het ontstaan van de mens, wordt er geen enkele melding gemaakt van de schepping van de redeUjke ziel, ja, zelfs aan het einde van dit boek wordt ontkend, dat de mens een geesteiyk en onsterfelijke ziel heeft. Wat er na de dood overblijft zou niets anders zyn dan een soort verryzenls van een nieuw lichaam. 7. Het bestaan van de engelen wordt j in twyfel getrokken. In het algemeen worden verscheidene dogma's uitgelegd in een zin, die volkomen verschilt van de wijze, -waarop de Kerk ze verstaan heeft en nog verstaat, en dit niettegen staande de uitdrukkeiyke veroordeling van Vaticanum 1. De verspreiding van dit boek, over de vertaling waarvan reeds openiyk sprake ls, zou zonder twijfel uitlopen op een groot gevaar voor de zielen. Nederig smeken wy uwe heiligheid tussenbeide te komen, opdat niet bij ons, vervolgens door ons, het geloof verder ln gevaar kome. Smekend, dat God uw heiligheid moge bewaren en behoeden, aan uwe voeten neer geknield(volgt ondertekening). Naar aanleiding van dit bericht, ver neemt het KNP van dr. P. den Otto- lander uit Arnhem, „dat het initiatief tot de actie is genomen door enkele priesters, theologen en ondergeteken de. Waarom ik hun Identiteit niet ont hul. hebt u kunnen beluisteren in myn KRO-toespraak van veertien dagen ge- Rome gestuurd. Zodra brutalere dame in Chariest on stijl uit de jaren twintig. Ne tv Look en mini-rok staan aan de andere kant naast 'n modieuze bisschoppen een afschrift. Aan slechts enkele tientallen Nederlanders, vooral uit academische en publicistische kring, is vertrouwelijk om hun handtekening gevraagd. De namen zullen in geen ge val bekend worden gemaakt." De heer J. Bongaarts uit Tegelen, uitgever van het maandblad Confron tatie, deelt onze redactie mee, dat de groep Confrontatie geen binding heeft met het actiecomité, dat de brief heeft opgesteld. Wel heeft hij persooniyk de brief ondertekend. „De standpunten van onze groep worden ln het smeekschrift precies weergegeven, zegt hy, maar we willen onze leden niet binden door hen te verzoeken, aan de actie deel te nemen." De heer Bongaarts is niet be reid te vertellen wie dan wel het initia tief tot de actie hebben genomen. „Ik kan u wel zeggen, dat niet meer dan 25 mensen de petitie hebben onder tekend."

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5