Komend voorjaar uitgewerkt plan reconstructie Stationsplein SLEUTELGAT Leidenaar handelde in perskaarten VERKOUDEN BERNARD KRUYSEN SCHONK TOCH VEEL VOLDOENING WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 Verbreding van Morssingel gaat beginnen Verwacht wordt, dat In de eerste helft van het volgend jaar aan de raad een uitgewerkt plan met kostenraming zal worden voorgelegd met betrekking tot de reconstructie van het Stations plein en de Stationsweg. De personeels- sltuatle bij de dienst van gemeen tewerken heeft een vlotte gang van za ken tot dusver onmogelijk gemaakt. Dit delen B. en W. mede In hun memo rie van antwoord op het algemeen ver slag van de commissie van onderzoek betreffende de begroting voor het jaar 1967. Met de feitelijke uitvoering der werkzaamheden bij het Station zal pas een begin kunnen worden gemaakt nadat de verbreding van de Morssingel tussen het rondpoint bij het Plesman- viaduct en de Stationsweg gereedgeko men is. Ook zal eerst de weg over het Schuttersveld (tussen de rotonde voor het Rijnsburgerviaduet en de Valkbrug) verbreed moeten worden. Omtrent deze verbreding hopen B. en W. binnenkort een voorstel bij de raad in te dienen. Naar verwachting zal met de ver breding van het gedeelte van de Mors singel nog deze maand of in de volgen de maand een aanvang worden gemaakt. Via de AVRO-Jongerenomroep zal morgenmiddag tussen 5 en 6 uur aan dacht worden besteed aan de Franse week In Lelden. Allemaal voor de ra dio dus, en afstemmen op Hilversum n. INGEBROKEN In een kruidenierswinkel aan de Fr. Hendriklaan is vannacht ingebroken. De daders verschaften zich toegang door de raamsponningen in te drukken. Behalve enige pakjes pudding wordt er niets vermist. THANKSGIVINGSDAY IN PIETERSKERK EN VERGULDE TURK Bouw van „dure" flats in Noord uitgesteld De t« Voorburg gevestigde N. V. Bouw- en Exploltatiemaatschappu „Groothandel XIII" heeft aan B. en W. bericht gezonden, dat de bouw van 60 flatwoningen in de ongesubsidieerde sector aan de Willem de Zwijgerlaan voorhands geen doorgang kan vinden In verband met flnancieringsmoeilijk- Op een vraag in het algemeen ver slag. of het krantebericht Inzake het huren van 20 flats in Leiden Noord a 600 gulden per maand door de ge meente Leiden juist zou zijn, antwoorden B. en W. dat de huurprijs van derge lijke woningen vrij ls. Overeenkomstig een raadsbesluit van 27 juli 1964 is bij de grondverkoop bepaald, dat van de 60 flatwoningen 20 driekamerflats voor de tijd van 10 jaar aan door de gemeen te aan te wijzen gegadigden beschik baar worden gesteld tegen een huur prijs van 148 gulden per maand, ex clusief eventuele wettelijke huurver hogingen. Voor zover het de voor de gemeente Leiden „gereserverde" wo ningen betrof, was het bedoeld pers bericht dus onjuist, aldus B. hun memorie van antwoord. Een 20-jarige jongeman uit Lelden hoorde door de officier van Justitie by de Haagse rechtbank 100,- boete en voorwaardeiyk zes weken gevangenis straf met proeftijd van twee Jaar tegen zich eisen, terzake van valsheid in ge schrifte en diefstal. Het was wel een zeer merkwaardige zaak. Verdachte had, toen hy In Portugal verbleef, by een drukker plm. tweehonderd pers kaarten doen vervaardigen, waarop de naam „United Press" was gesteld en een nadere afkorting U.P.I., naar het internationale persbureau „United Press International". Toen in maart van dit Jaar de jongeman een bezoek bracht aan het gemeentehuls van Valkenburg naby Leiden, om daar enkele histo rische voorwerpen te bezien, had hy 80 Politie Opsporingsbladen en 20 Al gemene Politiebladen weggenomen. Hij zou dit hebben gedaan uit een soort van curiositeit. Wat de perskaarten betreft, daarvan had verdachte er een aantal verkocht tegen prijzen van plm. 15,- per stuk. Op vertoon van zulk een valse kaart, had hy toegang ver kregen tot een exclusieve nachtclub in Portugal, ln Den Haag in een nacht club en in Noordwyk in het Casino. De verslaggever van U.P.I., P. van der Eist uit Den Haag, had in deze affaire een stukje speurderswerk ver richt. Het bureau was nl. door journa listen te Dordrecht en Leiden gewaar schuwd, dat perskaarten van U.P.I. werden verhandeld. Daarop was de verslaggever, zoals hij als getuige aan de rechtbank meedeelde, naar een res taurant in Leiden gegaan, waar ver dachte regelmatig perskaarten te koop aanbood. Onder een voorwendsel was hij daar in contact gekomen met dachte en kocht van hem een perskaart. De president der rechtbank, prof. mr. F. C. van Hattum, informeerde welke faciliteiten middels een perskaart verkregen kunnen worden en of deze ook de mogelijkheid gaven om toegang tot bepaalde evenementen te verkrijgen, welke mogelijkheid inderdaad bestaat. De officier van Justitie, mr. dr. E. A. J Hillen, was van oordeel, dat een perskaart wel kan worden aangemerkt als bewijsstuk dat in het maatschap pelijk verkeer een rol speelt, ook omdat de pers in het maatschappeiyk leven belangrijke plaats inneemt. Een arrest van de Hoge Raad uit 1923 in zake de rechtsbetekenis is geen wet Meden en Perzen die onverander- is. Zowel de valsheid In geschrifte als diefstal achtte de officier dan ook bewezen. De raadsman, mr. E. G. Sprey uit Leiden, wees erop. dat het hier vals stuk betreft, hij achtte een pers kaart een beter soort visitekaartje. PI. concludeerde voor wat de valsheid ir geschrifte betreft tot ontslag var rechtsvervolging en vroeg voor de dief- lichte straf. Uitspraak op 8 dec LEIDSE WINKELS VOLGENDE WEEK 'S AVONDS OPEN De Raad voor 'net Grootwlnkelbedryf, Kring Leiden, deelt mee, dat over het algemeen de zaken van het grootwin- maandag 28 november tot en met vr(j- kelbedrjjf tot 9 uur geopend zijn van dag 2 december. Dit ten behoeve van het doen van de gebruikelijke St.-Nicolaas- inkopen. Welfare-werk Rode Kruis zaterdag op de markt Het Rode Kruis kan het niet helpen, maar wederom vraagt zy hier even de aandacht der burgery voor een haar werken. Het Sinterklaasfeest nadert nameiyk met rasse schreden en van dat feest van cadeautjes en presentjes wil het Rode Kruis opnieuw profiteren ten bate van het Welfare-werk. Dit werk beoogt zieke patiënten, die thuis verpleegd worden, bezig te houden, hen doelbewust scheppend werk te laten verrichten, waardoor de zieke geneigd is zich minder zorgen te maken over zyn tijdelijke uitschakeling uit het maatschappeiyke leven. Dat deze ar- heidstherapie in de meeste gevallen de gezondheid van deze patient niet nig ten goede komt, behoeft geen dere uitleg. BEGELEIDING Gedurende het gehele jaar zijn vrij- willeg Rode Kruis Welfarewerksters in touw om de thuisliggende patiënten met verschillende vormen van creatief bezig-zijn te helpen. Centrale inkoop van materialen maakt het mogelijk, dat de patiënten een ruime en toch goed kope keuze hebben. De vervaardigde artikelen moeten evenwel, wanneer de patiënten ze niet zelf tegen de kos tende prijs willen behouden afgezet worden. Door het zich steeds weer richten op het gezonde deel in de zieke mens i het Welfare-werk een verandering de hele situatie van de patient tot stand brengen en zo het genezingsproces be vorderen. De Welfare-werkster is voor de patient de verbinding met de wereld. Zij zal de zieke gedurende de gehele ziekteperiode begeleiden, maar zij wacht nu van de gezonde mens, hy de ziekte hierbij helpt door de vaardigde artikelen af te nemen. In een tent op de Nieuwe Rijn zullen de Welfare-werksters onder de bezie lende leiding van mevr. Lem zaterdag weer aanwezig zijn om babygoederen, sokken, pannelappen, luierbroekjes, ontbijtlakens, sierkussens enz. weer aan de man of vrouw te brengen. Mag het Rode Kruis ook op U rekenen? Onderwaterreportage en Minnespel De films, die vandaag in het kader van de Franse Week in het Camera- theater worden vertoond, zijn: Le W. in monde sans soleil en Les jeux de L' amour. De eerste rolprent is een soort documentaire over het leven in de diep- Jarenlange technische en weten- schappeiyke voorbereidingen hebben regisseur en scenarioschrijver Jacques Yves Costeau in staat gesteld op grote diepte van de zee onderzoekingen te doen. In wonderlijke kleuren is monde sans soleil een reportage i experiment dat ten doel heeft te gaan hoe lichaam en geest reage- op langdurig verblijf onder het -oppervlak. De voorstelling kwart over negeq is besloten). Les jeux de l'amour won in 1960 buiten verwachting in Berlyn de Zil- Beer. Deze „nouvelle vague"- film van Phillippe de Broca, tijdens de opnamen 27 jaar, is een vrolijke schil dering van het Parijse Quartier Latin. In de hoofdrollen Genevlève Cluny, Jean-Pierre Cassel en Jean Louis Mau ry. De kwajongensachtige charme van een Jean-Pierre met zijn gevoel vooi humor en ongebreidelde fantasie is hartverwarmend. Minnespel is een pressie van het „douce France", het Frankrijk van de liefde, de humor de blijdschap en de levensvreugde. In de Auberge Frangaise zal van avond optreden Jules de Corte, die aantal èhansons in petto heeft. Het Amerikaanse feest van „Thanks giving" valt dit jaar op donderdag, 24 ember. Evenals in vorige jaren ver zorgt de United States Educationel Foundation in The Netherlands (Ful- bright Foundation) op die dag een „Thanksgiving Service" in de Pieters kerk ln Leiden. Voor Amerikanen heeft dit gebouw een zeer byzondere bete kenis, omdat daar de „Pilgrim Fa thers" tor kerke gingen voordat zy de Atlantische Oceaan overstaken op weg de nieuwe wereld. De „Thanks giving Service" wordt dan ook byge- oond door een belangryk deel van de Amerikaanse gemeenschap in Nederland. Nederlanders zyn echter evenzeer wei- De dienst wordt gehouden op don derdag. 24 november des ochtends om ur. De Amerikaanse ambassadeur - William R. Tyler - zal de procla matie van President Johnson voor lezen. De dienst zal worden geleid door Carl J. Klompien, B. D,, die aan de Vrije Universiteit theologie studeert AGENDA WOENSDAG 23 NOVEMBER K en O Jeugduitvoering door ..Centrum" van „Angst en ellende van het Derde Rijk". Leidse Schouwburg, 20.00 uur. Franse week Léiden Opening ten toonstelling Franse grafiek uit de 19de eeuw. De Lakenhal, 16.30 uur. Café-chantant „Chez Madame" Cabaret. Chansons van Jules de Corte. Auberge Frangaise, Kloksteeg, 20.00- 3.00 uur. Nieuw Leidsch Studenten Cabaret Première. Toneelzaal sociëteit Miner va, 21.00 uur. Afscheidsreceptie Mevr. O. C. D Idenburg-Siegenbeek van Heukelom. Snouck Hurgronjehuis, 17.15-18.15 u. K en O Filmlezing over Bretagne. Stadsgehoorzaal, 20.00 uur. Leidse Ver. van Postzegelverzame laars Vergadering. Gebouw Steen- schuur 6, 20.00 uur. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Fulbright studenten Clair D. Lauchner (orgel). Katherine A. Scott (viool) en Charles E. Page (orgel.. Na de dienst geeft de Foundation een „Thanksgiving Dinner" voor de Amerikaanse Fulbright-bursalon en hun gezinnen in het restaurant „In den Vergulden Turk", Steenstraat 2, Leiden. Traditiegetrouw zal kalkoen de hoofdschotel van deze maaltijd vor- FRANSE WEEK Agenda Franse films in het Cameratheater WOENSDAG 23 NOVEMBER Monde sans soleil. Regie J. Y. Cousteau. (De voorstelling van 21.15 uur is besloten). Les jeux de l'amour met J. P. Casel en Généviève Cluny. Regie Ph. de Broca. DONDERDAG 24 NOVEMBER Le plaisir met Jean Gabin, Da nielle Darrieux en Daniel Gelin. Regie Max Ophüls. Les liaisons dangereuses met Jean ne Moreau en Gérard Philippe. Regie Roger Vadim. VRIJDAG 25 NOVEMBER Le bon Roi Dagobert met Fernan- del en Gino Cervi. Regie Pierre Chevalier. La traversée de Paris met Jean Gabin. Regie Cl. Autant Lara. voorstelling om 14.30, 19.00 en 21.15 ,uur nacht voorstelling, aanvang 24.00 u. Alle films in het Camera-theater, Ho- gewoerd 49. AGENDA GEMEENTERAAD LEIDEN UIT DE RAADSSTUKKEN B. en W. van Leiden stellen de ge meenteraad voor in het kader vai Wederopbouwplan -Leiden Stationsplein en omgeving, de volgende panden a kopen: Morssingel 8 (ƒ23.500,-), Rijns- burgersingel 8 (ƒ40.220,-) en het per ceelsgedeelte grond gelegen achter het perceel Stationsweg 39 (ƒ31.020,-). De totale aankoopkosten worden op 35.000 geraamd. Bovengenoemde panden kun nen verworven worden nu onlangs de rechtbank uitspraak heeft gedaan in de procedure tot onteigening. De wethouder van Financiën en de heer K. Sont worden door b. en w. voor gedragen voor een benoeming resp. tot lid en plaatsvervangend lid in de com missie voor de uitvoering van de Spaar- verordening 1960. B. en w. stellen voor om per 14 juli 1966 het beheer en de exploitaite van het jeugddorp aan de Voorschoterweg, dat onlangs gereed kwam, aan de stich ting Leidse Jeugdverblijven over te dra gen. Een krediet van 6000,- is nodig voor een portiersloge bij de toekomstige speel tuin aan de Aaltje Noordewierlaan in Leiden zuid-west. Gevraagd wordt een krediet beschikbaar te stellen. 7.900,- zal er gemoeid zyn met de vernieuwing van het interieur in het gymnastieklokaal aan de Beyerinck- laan. Een bedrag van 13.800,is te vens nodig voor de berging voor fietsen, betegeling van enige zandbakken en het aanbrengen van een speelwerktuig bij bovengenoemd gymnastieklokaal. De gemeenteraad van Leiden verga dert op maandag 28 november om 2 uur en krijgt o.m. de volgende punten te behandelen: Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van de Spaarverordening 1960, uit leden van de raad; benoeming van een lid van de Raad van Beheer van de Sportstich ting (kandidaat dkt. J. W. Postma); voorstel tot het verlenen van eervol ont slag aan mevr. drs. E. M. van den Hoek- Boerdam uit haar betrekking van lerares aan het Rembrandt-lyceum; voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer M. G. H. den Haan uit zyn be trekking van hoofd van de Dr. van Voorthuysenschoolvoorstel inzake de ombouw c.q. vervanging van gasappa- raten in de openbare scholen en in de byzondere scholen voor lager- en kleu teronderwijs; voorstel inzake het be schikbaar stellen van gelden voor het treffen van voorzieningen in en om het gemeentelijke gymnastieklokaal aan de Beyerincklaan; voorstel inzake de stich ting van de openbare school voor buiten gewoon lager onderwijs aan imbeciele kinderen in de lokalen bestemd voor huisvesting van de afdeling imbecillen van de Dr. van Voorthuysenschool; stel inzake het in beheer en exploitatie geven van het jeugddorp aan de Voor schoterweg aan de Stichting Leidse Jeugdverbiyven; voorstel inzake het verstrekken van een geldlening aan de Vereniging Openbare Leeszaal en Biblio theek „Reuveas" voor de financiering de verbouwing van een zolderruim te in haar panden Breestraat 2527; voorstel tot het verkopen van een per ceel bouwterrein, gelegen aan de Corn. Schuytlaan aan de PTT; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden vooi het treffen van voorzieningen ten be hoeve van het perceel Rooseveltstraat 9, eigendom van de gemeente en verhuurd ten behoeve van het „Centrum voor vak opleiding van volwassenen"; voorstel in zake het beschikbaar stellen van gelden LEIDSE UNIVERSITEIT Prof. Dorothy Price bezet als eerste de Boerhaave-leerstoel voor de uitbetaling van schadeloosstel lingen en bijkomende kosten in verband met de onteigening van de percelen Morssingel 8 en Rijnsburgersingel 8 gedeelte grond, gelegen achter het perceel Stationsweg 39; voorstel inzake het beschikbaar stellen voor het ge deeltelijk vernieuwen van de Louris- brug; voorstel inzake opheffing van d( regeling betreffende het ophalen var afvalstoffen en overtollig huisraad op woensdagen; voorstel inzake het aan gaan van een rekening-courantovereen komst met een plaatseiyke bankinstel ling voor het jaar 1967; voorstel inzake het vaststellen van een verordening tot wijziging van de precarioverordening; nota van b. en w. waarin de taken van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) en van de International Union of Local Anthorlties (IULA) als mede hun verhouding tot de Raad der Europese Gemeenten (REG) worden uiteengezet. Musea en Tentoonstellingen De Ruif (Janvossensteeg 59): Pop pen van Carla Klein. Dagelijks 10 uur v.m.-8.30 uur n.m. (behalve zaterdag en zondag). Tot 7 dec. Rijnland-flat (ingang Bachstraat): tentoonstelling Fer Hakkaart, Wil Tweehuysen, Babs v. Everdingen, Hans v. Dinteren en Ben Wolffs. Geopend zaterdag 2-5 uur en woensdagavond 7-9 uur (tot 1 dec.). Academiegebouw (Rapenburg 73). Tentoonst. Breda-collecte. Dagelijks beh. zond. 10-5 uur. (tot 1 dec.) De Lakenhal (Oude Singel). Dag. 10-5 uur, zond. 1-5 uur. Rijksmus. v. Volkenkunde (Steen straat 1). Tentoonstelling van Japanse prenten. Dag. 10-17 uur (zondags 13- 17 uur). Burgerlijke stand Geboren: Anna Maartje, dr. v. H. J. in der Steen en A. M. Breedeveld; Babette, dr. v. G. A. S. Koster van Groos en E. M. de Wit; Marjan Wil- helmina, dr. v. A. Henzen en W. A. Gijzenij; Johanna Maria, dr. v. F. J. Diergaarde en A. Schouten; René, zn. v. G. T. Schunselaar en I. B. de Cler; Petronella Johanna Maria, dr. v. M. Aandewiel en M. J. Koster; Annelies, dr. v. W. P. Crama en A. J. E. Noort. Gehuwd: L. P. Braakman en J. M. van Wijk; Overleden: A. Kersbergen, 87 jaar, man; J. J. van der Krogt, 54 jaar, man; C. van Baaren, 75 jaar, wed. v. J. van Luijk; N. W. Klomp, 71 jaar, wed. v P. J. Ouwerkerk. P. van Polanen, 84 jaar, wed. van B. Neuteboom; J. Boot, 80 jaar, man; L. van den Crommenacker, 57 jaar, man; W. B. Siebers, 61 jaar, echtgenote van H. J. Koopman; L. de Graaf, 75 jaar, wed van A. Lasschuijt. VOORSCHOTEN BURGERAVOND Donderdagavond 24 november om 8 uur zal in het Cultureel Centrum bijeenkomst worden gehouden voo burgerij, die zich in het tijdvak 18 april tot en met 28 augustus 1965 in Voorschoten heeft gevestigd. Het voltallige college van b. en w. zal aan wezig zijn om te spreken over Voor- schotense aangelegenheden. Ook ver tegenwoordigers van het kerkelijke er maatschappelijke leven zullen aanwe zig zijn. Ter afwisseling zal mevr. Jacque line Planjer, met pianobegeleiding mevr. A. M. Boon-v. d. Hoeven 'n tal liederen zingen. Daar was hij dan. De goedheiligman in Leiden. Bejubeld door een groot deel van de Leidse jeugd, die op straat, achter hekken, een glimp van de Sint mocht proberen op te vangen. De Pieten zorgden voor de komische, maar toch wel wat „griezelige" noot. De burgemeester ver welkomde hem op het bordes van het stadhuis, terwijl de schoolkinderen Sinterklaas-liedjes zongen. Overigens: 't mocht voor de kinderen dan feest zijn, voor de „grote mensen" was het diepe droefenis. Gedurende een uur moest het verkeer omgelegd worden en stonden indrukwek kende files met wanhopig toeterende automobilisten zich af te vragen wat er in Leiden aan de hand was. Nee, Leiden laat de komst van de Sint beslist niet ongemerkt voorbij gaan! BADMINTON SMASH MOET PUNTEN DELEN Smash 1 wist dit keer een gelijk spel net van Smash, waren niet opgewas- te bemachtigen, doch het tweede team verloor met grote cijfers van Maria- hoeve 2. LBV behaalde deze week goe de resultaten, door met drie teams grote overwinningen te boeken. Het eerste Racketeers-team verloor met maar liefst 8-0: het tweede team daar entegen behaalde een 6-2 overwin ning. AVOC 2 speelde een goede wed strijd tegen een ander Leids team, nl. LBV 4, en won met 6-2. DAMES ZWAKKE PUNT Smash 1 speelde met 4-4 gelijk tegen de Delftse badmintonvereniging ABC 1. In de eerste partij kwam de heer E. Spadon in zijn heren-enkel uit te gen W. Schrumpf, welke partij al gauw overging in het voordeel van Smash 1. Evenzo verging het de heer M. Hof stede, die zijn tegenstander met 15-7 en 15-12 wist te kloppen. De beide dames: mej. B. Grimbergen en P. Bon- PROF. STIEGER VOOR KATH. GILDE TE 0EGSTGEEST OVER OECUMENE Nivellering en exclusivisme verwerpelijk Gisteravond hield professor J. J. M. Stleger, docent aan het Plillosoflcum te Warmond, voor de dames van het Kath. Vrouwengilde te Oegstgeest een lnleding met als onderwerp „Welke eenheid wil de Heer in Zijn Kerk". Het was de laat ste spreekbeurt in een serie van drie. Prof. Stieger gaf uiting aan zyn ge- dachtengang betreffende de Oecumene, het gemengde huwelyk en de Intercom munie. Hij benaderde het ontstaan van de verdeeldheid vanaf de middeleeuwen (Oosterse Orthodoxie) tot de Reforma tie (1317) en de tijd van Galileï. De Oecumenische beweging is voor de oorlog ontstaan binnen de Protestantse wereld met name in de YMCA onder stuwing van John Mott. Er kwamen onder meer bewegingen als „Life and Work", Faith of Order" en er ontston den vele zendingsgenootschappen. Men sloot zich in 1948 aaneen in de Wereld raad van Kerken o.l.v. dr. Visser 't Hooft. De hoofdzetel is te Genève en er zijn 124 geloofsgemeenschappen bij aan gesloten. TWEEDE CONCERT LEIDSCHE KUNSTKRING By" K.B. Is prof. Dorothy Price, oud- Chlcago, benoemd tot buitengewoon hoogleraar ln de faculteit der genees kunde, om gedurende het kalenderjaar 1967 onderwijs te geven ln de experimen tele histologie en endocrinologie, in liet bijzonder met betrekking tot de embry ologie van de voortplantingsorganen. Het betreft hier de eerste bezetting van de dit Jaar Ingestelde zg. Boerhaace- leerstoel. Prof. dr. Dorothy Price, die ln 1899 boren, studeerde aan de Universiteit van Chicago. Zy begon aan deze universi teit haar wetenschappelijke loopbaan als assistent bij de zoölogie in 1923, doorliep verschillende wetenschappelijke rangen, en was van 1958 tot 1965 hoogleraar in de zoölogie. Voorts was zij enkele jaren gasthoogleraar aan universiteiten elders. Prof. Price, die zeer veel publicaties op haar naam heeft staan, zal werk zaam zyn op het laboratorium voor Cel biologie en Histologie, en tevens inge- te Aurora (Hlinios, U. S. A.) werd ge- schakeld worden bij het onderwijs. Noel Lee een expressief pianist BERNARD KRUYSEN. de ook in het buitenland via de grammofoonplaat bekende Nederlandse bariton, wordt de laatste tijd danig geplaagd door aan doeningen aan organen die bij het con cretiseren van zijn kunstenaarsschap het meest direct betrokken zyn. Enkele weken geleden was hij hersteld van een keelaandoening en bij zijn recital van gisteravond in een zeer goed ge vulde Stadsgehoorzaal het tweede concert van de Leidsche Kunstkring wa ren zijn stemkwaliteiten aangetast door een verkoudheid. Onder deze omstan digheden is het niet goed mogelijk, een juist oordeel te vormen over het ten gehore gebrachte resultaat. Kruysen sloeg zich echter bekwaam en met ener gie door het ongemak heen en in en kele vertolkingen bleek inderdaad, dat deze zanger behalve over een knappe techniek ook over een knappe der mooie stem beschikt. Van Schuman zong de solist enkele mintjer bekende liederen uit opus 90 en Der Arme Peter. Deze opening kon ons niet bijster boeien. De genuanceerdheid waarmee Kruysen doorgaans bewonde ring wekt was nog niet aanwezig. Schu mann kreeg te veel dramatiek mee. Meer tot hun recht kwamen delen uit de Mö- rika-Lieder en het „Spanisches Lieder- buch" van Hugo Wolf, prachtige liede ren, die door Kruysen met meer helder heid gezongen werden dan Schumann. Opvallend door hun schoonheid waren vooral "t Schubertachtige „Der Gart ner" en het vrome „Auf ein altes Bild". Door zijn verkoudheid gedwongen had Kruysen na de pauze de hooggestemde vijf Chansons populaires Grecques van Ravel laten vallen, evenals Le voya- geur van Fauré. Kruysen hervond iets van zijn oude glans in de suite Tel jour, telle nuit van Francis Poulenc. Vooral ln het middenregister kreeg zijn stem een sonore klank. Het zijn liederen van een intiem karakter: Une roulotte couverte en tuiles zong Kruysen met een grote zeggingskracht; Je n'ai envle que de t'aimer klonk speels; krachtig was Figure de force brülant et farouche. voering van de Mélodies op. 18 er 46 van Gabriël Fauré. Hier werden zui ver dichterlyke ontroeringen verklankt, zoals ook Clair lune een kleinood van een ware pracht is. Kruysen besloot zyn optreden met een rédelijke vertolking van De Falla's Siets canciones popula- res espanolas, in de trant van Andalu- sische volksmuziek. De solist werd begeleid door Noel Lee, die niet alleen een uitstekend begelei der is maar ook een grote overtuigings kracht aan de dag legt. Hy boeide ons zeer met een verfijnd pianistische weer gave van Ravels Sonatine in een niet alledaagse visie, vol muzikaliteit en sterk van expressie. Zowel zanger als pianist oogstten, on danks Kruysens handicap, by het opge togen publiek stormachtig applaus. Als toegiften zong Kruysen zomaar nog Chanson de la mariée en Quel galant m'est comparable uit de Mélodies po pulaires Grecques van Ravel, waarvoor de toehoorders zich opnieuw zeer er kentelijk toonden. T. P. KATHOLIEKE HOUDING De katholieke houding t.a.v. de reldraad van Kerken was aanvankelijk afwijzend. Men was beducht voor nivellerende werking, voor het ontstaan een superkerk. De oecumenische beweging in de R.K. Kerk was in het begin een aangelegenheid van indlvidue- „Er speelden zich wonderlijke din gen af", aldus spreker, „en het waren niet alleen theologen, die de stoot ga- In 1920 waren er gesprekken tus- katholieken en protestanten. Het zg. professorengesprek te Utrecht, dat zeer star verliep. In Laren echter was ene Breeman, die haar villa openstelde dominees en priesters, die tot een gesprek wensten te komen. Dit groot succes. Dat Nederland ln de Oecumene een grote rol speelt, bewijzen ?n als dr. Visser 't Hooft en mgr. Willebrandts, alsmede dr. Thijssen. GEEN NIVELLERING Prof. Stieger wees de nivellerende houding af „samen de grootste gemene deler zoeken, met de nodige vergader techniek komen wij wel tot een eenheid. Een rede-geloof! Maar w ij maken geen geloof, God heeft het immers gevestigd!" Naast deze houding is er ook het ex clusivisme van „de verdeeldheid is al leen de schuld van andersdenkenden, aan ons valt niet te tornen". Deze houding heeft zeer lang geheerst en in de minst sympathieke. Door het exclusivisme heb ben wij de waarachtige godsdienstigheid an anderen nooit gezien, wij hebben daarmede God kleiner gemaakt, want over onze grenzen kwam Hy niet. Via deze twee houdingen, die spreker afwees, kwam hij op de dialogerende houding: We moeten onze pretenties en hoogmoed (gevolgen van het exclusivis me) laten varen, sémen schuld beken nen. Samen moeten wij uitgroeien tot h o e de Heer het precies wil. Luisteren naar elkaar, dialogeren en integreren. Op de wyze zoals Jezus het tot de Joden zei: Niet afschaffen, maar het geloof vervolmaken. GEMENGDE HUWELIJK T.a.v. het gemengde huwelijk zag spr. in de wetgeving van de R.K. Kerk niet de aanleiding tot élle moeilijkheden. Dit mag men niet zo zien en de wetgeving als criteHum te stellen is dom. Het genlijke probleem wanneer twee men van verschillende geloofsovertuiging gaan trouwen is: ze moeten iets vragen wat ze van elkaar niet mogen vragen. Men kan moeilijk nalaten wat ieder vooi zich het hoogste acht. Deze situatie ver vult spr. met deernis. Ook de intercom munie werd ter sprake gebracht: deel name zowel aan de Eucharistieviering als het Avondmaal. Me name van hel gesprek met de nlet-chrlsteiyke gods diensten verwacht spr. in de toekomst zeer veel, de zgn. „brede oecumene" Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een dankbaar gebruik gemaakt. De presidente van het KVG, mevr. J. Staal-van Sandvliet dankte prof. Stie ger voor zyn inleiding. tegen het sterke spel van de te genpartij en verloren hierdoor hun dames-enkels en tevens het dames- dubbel met grote verschillen. Verder ging het tweede gemengd-dubbel mej. B. Grimbergen en J. Meyers drie sets van: 12-15, 15-11 en 6-15 over in handen van ABCD. Hierna namen de heren E. Spadon en J. Meyers vanche, door in een zeer enerverende strijd, na drie sets, 't heren-dubbel op hun naam te brengen. De Leidse da- zetten hun dames-dubbel in de laatste partij niet in winst om, zodat Smash 1 tenslotte met een gelijkspe! genoegen moest nemen. Smash 2 kreeg het zwaar te verdu _jn van de Haagse Badmintonvereni ging Mariahoeve 2 en verloor dan ook met 2-6, Alleen de heer S. Hartwijk wist zyn heren-enkel in winst om te zetten en in het heren-dubbel, samen met zijn partner de heer B. Segijn, een zege te behalen. LBV 1 speelde een goede thuiswed strijd tegen de Haagse Badmintonver eniging DES 4, die de Leidse vereni ging met 6-2 won. Na een overwin ning van het eerste heren-enkel, in drie sest, ging het tweede heren-enkel in verlies over, waardoor de stand op 1-1 kwam te staan. De dames I. Kool stra en M. Wassenaar wonnen ruim schoots van hun tegenstandsters. Al leen het tweede gemengd-dubbel van I. Koolstra-F. Biegstraten tegen S. Rustveld-A. Fidelis viel nog in het voordeel van DES 4 uit, doordat eerst genoemd en plotseling een inzinking kregen. Tenslotte brachten de dames I. Koolstra-G. v. Es, na een wat traag begin, hun damesdubbel tot een goed einde, waardoor LBV 1 .tot een goede eindzege kwam. LBV 2 volgde hun eerste team en won ook met 6-2 van de Delftse ver eniging ABCD 4. De heer J. Pieéte dwong na een drie-sets spel zijn tegen stander A. v. d. Linden tot een neder laag: 15-10, 10-15, 15-10. Opvallend was, hoeveel partijen in drie sets i den uitgespeeld, waaronder ook het eerste dames-enkel van mej. Van Ho- die met minimaal verschil won van haar tegenstandster. In de laatste partij speelden de dames H. Lunen- burg-J. v. Hoven, het dames-dubbel een overwinning, waardoor de eindstand op 6-2 gebracht werd. LBV 3 behaalde een bijzonder grote overwinning van 7-1 op DES 6. Het was vooral de heer J. Laman die uit blonk in zijn partijen. LBV 3 gaat de goede richting op. want zij heeft na reeds vijf competitiewedstrijden nog geen nederlaag geleden. LBV 4 verloor met 2-6 van MVO 4. Hierin wist alleen de heer R. Kemper eer te behalen in zijn tweede heren enkel en won na drie sets. Tevens wist hij samen met mej. S. Slijkhuis het tweede gemengd-dubbel te winnen. Racketeers 1 incasseerde afgelopen week een 0-8 nederlaag in de thuis wedstrijd tegen de Badmintonvereni ging EVA 1. Racketeers 2 won de thuiswedtsrijd met 6-2 van BIOS 1. Misschien geeft deze uitslag voor de volgende wedstrij den enige stimulans, want Racketeers heeft de punten hard nodig. AVOC 2 moest het opnemen tegen LBV 4, waarbij AVOC 2 uiteindelijk met een 6-2 overwinning uit het strijd perk trad. In het eerste heren-enkel wist de heer R. Hanson een ruime ze ge te behalen op zijn stadgenoot W Geenjaar: 15-4, 15-2. In het tweede heren-enkel kon P. v. d. Maat, woede pogingen, niet winnen van zijn tegenstander R. Kemper, die games won: 12-15, 15-11 en 15-7. De dames van AVOC 2 waren in deze wedstrijd beslist sterker en drukten dat uit door met grote cijfers te zege- De tweede en laatste winstpartij 1 LBV 4 was het eerste gemengd-dub bel, die mej. S. Slijkhuis-hr. R. Kem per op vun naam wisten te brengen. Het tweede gemengd-dubbel ging door goed spel van mej. R. Tichelhoven en R. Hanson in het voordeel van AVOC over. Tenslotte wist het dames-dubbel R. Tichelhoven-W. Petersen in driesets-partij te zegevieren over de LBV-dames.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4