HaPrENeN GESUBSIDIEERD IN WRAKKE DOELEN Sigma: Amsterdam investeert f 30.000 in zijn rust ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggeversI AMSTERDAM Krachten als automatie en atoomenergie veranderen de samenleving van nu in weinige tientallen jaren even ingrijpend als het verschil tussen nu en driehonderd jaar geleden ingrijpend is", profeteert hi-ha-happener Simon Vinkenoog boven de mokerende beat van „Short '66" uit. We zijn in het krakende Doelenzaaltje aan de Kloveniersburgwal in Amsterdam, waar eens het volkstoneel van Aaf Bouber voor dijen kletsers zorgde. Nu is „Sigma' erin gekomen en Simon legt uit, wat het precies is. „Vandaag werken alleen economen, politici en andere beroepsplanners aan het vormgeven van onze toekomst", zegt hij. „Dat is fout. Elk mens moet zijn eigen wensen voor zijn leven gaan vinden, uiten en verwerkelijken. Elk van ons bepaalt de toekomst mee, ook door er niét mee bezig te zijn." een heksenketel op de pit van vernieuwingsdrift Een lastig terrein, dit, met versluierde I horizonten. Simon praat er dan ook haperend over een geestelijke Gross- country vol struikelingen. Het komt hier- 1 op neer: „De grondslag voor het han delen, dat sigmatisch genoemd wordt, is de gedachtenwisseling vooral als die gericht is op het ontwikkelen van omgangsvormen, waardoor het zelfbe wustzijn van de mens wordt verruimd. „Sigma" gaat uit tan een nieuwe ver houding zonder vaststaande grenzen lussen makers en gebruikers van kunst en wetenschap. Om praktisch te kunnen werken biedt onze stichting het publiek een open organisatie aan om door middel van een experiment in het vrij e-tij d- I bezitten gezamenlijk nieuwe waarden en nonnen te vinden." Slmon Vinkenoog beschouwt zichzelf eri handelt als een gelukszoeker in dienst van de mensheid dat is bekend. Als I de veelbesproken semi-arts Bart Hughes de tandartsboor naar zijn schedel brengt, om een gaatje in het bot te drillen en j m In een staat van voortdurende geluk zaligheid te geraken, trekt hij zijn ball point en maakt aantekeningen. Zijn j excursies in het schemergebied der f narcotica brengen hem in aanraking met k rechter en cel. maar het verhindert hem F" niet, zelfs voor het hekje de lof van de mrihuana te zingen als zijnde de poort lol een rozige wereld berstensvol teugel- I loie pret. Hij is slippedrager van anti rookmagiër Robert Jasper Grootveld. als I die bij het verguisde Lieverdje zijn I nieuwe leer predikt, die luidt: „Wij profeten verwachten .de komst van de enige eehte_ Klaas, de heilige Klaas, die I de westerse asfaltjungle moet redden. De Bijlmermeer moet worden volgebouwd met huisjes voor brave burgers en de woningen die daardoor wij komen Amsterdamse binnenstad moeten naklinken, de aanzet tot dit magische centrum? Robert Jasper Grootveld denkt van wel en «as dan ook zeer lijfelijk aanwezig bij de opening in piraten - kostuum nog wei. compleet met pistool Evenmin ontbraken veel van zijn mini- gerokte, bloemig gestropdasle volgelin- Maar zie ook de autoriteiten i er, twee wethouders en tien ge meenteraadsleden sterk, terwijl voorts dr. Van Tienen helemaal uit Den Haag naar Amsterdam was gereisd om namens minister Vrolijk te spioneren. Weliswaar ontbraken burgemeester Van Hall en de nieuwbakken hoofdcommis saris van politie De Jong, maar daar tegenover stond dat hun (soms gummi knuppelendel ondergeschikten ook thuis waren gebleven zodat men voor het eerst sinds lang het verschijnsel zag, dat er niet alleen ongestoord, maar zelfs onder de welwillende blik van de overheid ge- happened kon worden. Sterker: de happe ning is tot gesubsidieerde instelling ver heven, want de hoofdstedelijke gemeente raad heeft Sigma dertigduizend gulden per jaar beloofd en het rijk gaat daar nog eens de helft, bovenop doen. ..Ten minste als Ègas staatssecretaris blijft", zegt graficus en Sigmabestuurder Pieter Brabtinga zorgelijk. Zoals bekend heeft deze bewindsman veel sympathie voor de provo- en aanverwante ideologie en is het mede aan zijn opvattingen te dan ken. dat hel Amsterdamse experiment erdoor is gekomen. Wat de Amsterdamse auoriteiten be treft hun houding is eerder aarzelend dan iets anders. Kenschetsende uitlating van een hoge functionaris van de af deling Kunstzaken tegen Hannie Scapino Snoek, die ook was komen kijken en zich kostelijk amuseerde: ..Ach ja. we hadden de Doelenzaal liever aan iemand anders gegeven, maar dan hadden we hem od moeten knappen en daar is geen geld Deze jongens doen'het tenminste. Voorzitter Simon Vinkenoog, gelukszoeker in dienst van de mensheidsamei met een mini-gerokt deel van het publiek op het Sigmatoneel in het wrakk> Amsterdamse Doelenzaaltje. Wat wil Siqma Van vage voorzitter Vinkenoog naar Sigma directeur Olivier Boelen, die zich in jeugd, haardos en opzienbarende strop das gelijkelijk van alle andere Neder landse directeuren onderscheidt. Nog maals de vraag: Wat wH Sigma? „De nadruk ligt bfj de mens.' niet meer op de arbeid, maar op de vrije lijd", zegt bij. „Ons doel is een creatieve reactie bij liet publiek los te slaan. Fr moet niet langer passief gekeken «orden naar mannetjes en vrouwt jes, die toneel staan ruimte gaan bieden aan de profeten van het te stichten magische centrum. Deze huizen moeten jazzkelders als fundering krijgen, want een „swinging town" als - Amsterdam moet zijn jazzmuzikanten Kunstpromotor en Sigmabestuurder dr. L. Gans vult aan: „We willen af van volop in de gelegenheid stellen zich uit de sterrencultuur. We willen activeren wat ieder mens aan creatieve mogelijk heden in zich heeft". Boelen weer: „Het Is Sigma in het wrakke Doelenzaaltje, sociaal-culturele gebied is straks het de smartlappen van Bouber nog enige, waarop de mensen nog collectieve IJ Desondanks sterren, op de openings- en volgende avonden, waarmee Sigma zijn hervormende arbeid is begonnen het Amerikaanse „The Living Theatre" namelijk. Desondanks traditioneel, bijna klassiek toneel want anders kun je, met de Sigmabril op, een stuk als „De Meiden" van Genet toch niet noemen. Desondanks sissende bestuursleden, zodra een Sigmant zijn creativiteit wilde uiten door weg te lopen bij een voor stelling, die hem niet beviel. Hoe zit dal? Willen we wéten van de New-Yorkse regisseur Meivin Clay, die misschien meer dan wie ook het brein is achter de gebeurtenissen in de Doelen zaal. „Weet je?" zegt hij excuserend, „je moet hier in Amsterdam tactisch blijven. Het ligt allemaal zo delicaat met de overheidClay, die zijn interesse voor ons land in niet geringe mate dankt aan zijn huwelijk met de schilderes Jetty Suikerbuik, is een toneelhervormer. Hij wacht even, tot alle subsidieschapen over de brug zjjn, maar dan begint hij ook „Ik wil maandenlang met een troep acteurs samenwerken. Dat gebeurt ook bij The Living Theatre, waar ik vanaf 1958 aan heb meegewerkt. Op de duur ontstaat er dan een stuk zonder tekst. Iedere speler moet zijn eigen dichter en toneelschrijver worden. Er moet een stuk ontstaan zonder woorden. Ik heb twaalf mensen nodig. Het behoeven geen be roepsacteurs te zijn. Als ze zich maar openstellen voor de geest van het stuk, dat uit henzelf moet ontstaan Boekenbalachtig Dat ls één kant van Sigma, zoals de stichting zich in het zilver en paars ge schilderde, boekenbalachtjg aangeklede Doelencomplex gaat manifesteren. Maai er is meer. Directeur Boelen (de enig bezoldigde) telt af op vingers waaraan nog de verf zit: „Begane grond: Sigma-Cinema; be sloten vereniging, gezien de aard van Cijfers, cijfers, cijfers... Centraal Bureau voor de Statistiek verwerkt 700 domtorens ponskaarten per Van knopendoos tot nerveuze computers DEN HAAG Lawines van cijfers, stapels drukwerk en moderne appara tuur maken indruk op de bezoekers van het in 1899 opgerichte, onder het ministerie van Economische Zaken res- ■ï-ende en te Den Haag gevestigde Centraal Bureau voor de Statistiek. Cijfers worden in statistieken verwerkt astgelegd als de directeur-generaal (sinds 1939 prof. dr. Ph. J. Idenburg) dit voor praktijk of wetenschap nuttig acht. Onze belangstelling gaat echter in de eerste plaats uit naar de cijfers die op het CBS zélf betrekking hebben, zoals: dagelijks 400 kg binnenkomende post; verwerking van 425 miljoen ponskaar ten per jaar (opgestapeld ruim 700 Utrechtse domtorens hoog)verzending i jaarlijks één miljoen documenten; i bibliotheek met 100.000 banden en jaarlijks 25.000 bezoekers; alleen al statistische gegevens van algeme- aard een jaarproduktie van 20 mil joen bulletins; in 1965 354 afzonderlijke publikaties in boekvorm tot een totale an 14 miljoen; 1400 werk krachten, voornamelijk te vinden in het uit 1920 daterende gebouw aan de Oostduinlaan, maar ook omdat om streeks 1978 de nieuwbouw zal zijn ge realiseerd ondergebracht in diverse andere vestigingen. Statistiek, waarin we „staat" terug vinden („staat" in de betekenis van na tte, volksgemeenschap, en niet in die van „overzicht"!), is geen modem be grip. In het nieuwe testament wordt reeds gesproken over een vorm van sta tistiek: de volkstelling. „In de oudheid had men al behoefte beschrijvingen te maken van land en volk en van verschijnselen die zich voor deden in bepaalde gemeenschappen", vertelt de heer D. Vos, hoofd Algeme ne Zaken. „In de 19e eeuw deden enkele van onze ministeries, zoals die van On derwijs en van Binnenlandse Zaken, reeds statistische onderzoekingen. In ons land werd al in 1795 een onvolledige volkstelling gehouden. Vooral sinds d« 19e eeuw werden de woordelijke be schrijvingen vervangen door cijfers wetenschap „statistiek" beperkte niet meer alleen tot de staót, gaf zich op allerlei ten- we „hoeveelheden" aantreffen meteorologie, gezondheid, beroepen, land bouw, verkeer, onderwijs." Ter centralisatie van de onderzoekin gen werd het CBS opgericht. Bij Konink lijk Besluit van 1899 kreeg het bureau tot taak statistische gegevens te verzamelen, te ordenen, te bewer ken en te publiceren. Tevens werd een centrale commissie voor de statistiek in gesteld, waarin vertegenwoordigers van overheid, wetenschap en bedrijfsleven alsmede de directeur van het bureau zit ting hebben. Zij houdt toezicht op het bureau en geeft toestemming mede uit economische overwegingen een on derzoek te starten, te beëindigen en ver kregen gegevens te publiceren. Initiatieven tot. het doen van onderzoe kingen (waarbij steeds het algemeen be lang gediend moet zijn) komen veelal voort uit C.B.S.-kringen, doch zijn ook afkomstig van derden, zoals van de de partementen en aiit het bedrijfsleven. Zo kan de belangstelling van de CBS-afde- ling industriestatistieken uitgaan naai de ontwikkeling van aardgasverwar mingstoestellen. In bepaalde industriële kringen kon bijvoorbeeld behoefte be staan aan nauwkeurige gegevens om trent de produktie van bakstenen. Centralisatie Alle waarnemingen en uitkomsten (on der meer in ofjfertabcllen, grafieken en beeldstatistieken vastgelegd) zijn vol strekt onpartfjdlgt de directeur-gene- de pubiikatle. De raai beslist ovei of een politieke het bedrijfsleven gelukkig is met de ge publiceerde cijfers speelt geen rol. Het CBS heeft de zeer nadrukkelijke stelregel nóóit inlichtingen over indivi duele personen of bedrijven aan derden zijn positie bepaald: men heeft percentage gevallen op medewerking (sor king verplicht) ge beeld een bedrijf wordt een beroep gerd. Al zal bijvoor- wel eens hinderlijk vinden om van tijd tot tijd gegevens over produktie, lonen, enz. te moeten verstrekken. Na verloop van tijd kan het dikwijls zélf immers van de verkregen resultaten profiteren! Het meermalen per week verschijnen de bulletin, het jaarlijkse „Statistisch Zakboek" en het maandschrift zijn en kele vormen van regelmatige eigen publikaties. In dagbladen komen we vaak ongespecificeerde persberichten tegen over gedane onderzoekingen. We lezen dan bijvoorbeeld dat het prijs indexcijfer van het levensonderhoud in een periode met twee punten steeg, maar in het „Statlstlsoh Bulletin" staan dan tientallen cijfers méér: cijfers met betrekking tot corpponentep als levens middelen, woning, ontspanning, enz., die tezamen „het prijsindexcijfer van het levensonderhoud" vormen. Knopendoosje Het C.B.S., waarvan elke week en kele topfunctionarissen in het buiten land verblijven om door internationale samenwerking tot vergelijkbare inler- ternationale cijfers te komen, bewerkt de verkregen •gegevens knopendoosje» gebruikt' werdei de her verliing groeide uit het werken met vitte knoopjes in witte vakjes "ii rode n rode vakjes. Er is een duidelijke, ver- indering in de werkmethoden gekomen. -Iet is ook niet alleen meer een simpel vaarnemen van feiten. Er vindt veel neer resenreh plaats vóór het onderzoek jeglnt. De hele statistische verwerking <wain op hoger wetenschappelijk ni- We leren dat er wetenschappelijk verantwoorde steekproefmethoden zijn ontwikkeld. Uit een steekproef, bestaan de uit gegevens van een gedéélte van de groep, waarop het onderzoek be trekking heeft, kunnen resultaten wor den afgeleid die representatief zijn voor het geheel. Eigenlijk kan iedere Neder lander op een gegeven moment het ver zoek krijgen tot het verlenen van mede werking, zoals aan een budgetonder zoek. Deze „medewerkers" worden dan gekozen uit de bevolkingsregisters, waarbij uit een aantal kaartenbakken bijvoorbeeld elke tiende kaart wordt getrokken. Tezamen moeten zij repre sentatief zijn voor de gehele bevolking. Nadat duidelijk is vastgesteld, wat onderzocht zal worden, komt het op stellen van de vragenlijsten aan de beurt. Dat is een uiterst belangrijk vak werk! Onduidelijke vragen kunnen een onderzoek onbruikbaar maken. Zo leid de, in 1947 bij de volkstelling het woord „slaapsteden" tot verwarring. Veelal worden de vragenlijsten opgesteld In samenwerking met andere instanties. „De verzonden vragenlijsten komen heus niet per kerende post terug", zegt de heer Vos, die uit ervaring weet, dat j het werk op het C.B.S. beslist niet „dróóg" is. „Zijn ze eventueel na enkele aanmaningen binnengeko- men, dan gaan wij de antwoorden om- j zetten in codecijfers, Wordt er bijvoor- I beeld gevraagd naar de kerkelijke ge- I zindte en zijn er tachtig gezindten, dan I kunnen we die allemaal aangeven met twee cijfers. 01 voor rooms-katholiek; 02 voor hervormd; enz. Soms gaan onze accountants naar bedrijven of onze af delingsmedewerkers naar particulieren nadere toelichting. Zijn ten slotte alle formulieren gecodeerd, dan worden de verkregen codecijfers in pons kaarten geponst". We zien door melsjes-achter-een-soort schrijfmachine rechthoekige gaatjes slaan in het taaie karton van de pons kaarten. Aan de hand van de voor elke groepering op een andere plaats aangebrachte ponsgaatjes kan de ponsmachine de kaarten voorsorteren, waarna de tabelleermachine net totaal van elke stapel aangeeft. Zo kunnen we aflezen hoeveel personen uit een gemeente tot een bepaalde kerkelijke gezindte behoren. De computer, die we in liet souterrain razendsnel aan het werk zien,, vereen voüdigt liet uitwer ken van de vragenlijsten. Een toekom stige computer, die direct van de vra genlijst „afleest", zal het werk nóg meer vereenvoudigen en verbeteren Verschillende steden hebben eigen statistische diensten, die gebruik maken van door het C.B.S. verkregen cijfers Zij vragen daarnaast verfijningen. Als het C.B.S. bijvoorbeeld belangstelling toont voor de cijfers van ongevallen op kruispunten, kan het voor een gemeente van belang zijn te weten op welke straathoeken in de stad de ongevallen plaatshebben! Twaalf afdelingen Cijfers, cijfers, cijfers! We worden op alle twaalf C.B.S.-afdelingen met lange cijferstaten geconfronteerd. Zowel bij de groep van sociale statistieken (al gemene tellingen, bevolkings-, gerech telijke. sociale, culturele en gezondhelda- statlstleken) als btj de groep economische statistieken (nationale rekeningen, In dustrie-, handels-, verkeers-, landbouw- en financiële statistieken) Enten we niet vragen of de ene afdeling belangrijker is dan de andere. Wel zijn er afdelingen die op bepaaide momenten tijdelijk uitgroeien. Een dul- j delijk voorbeeld hiervan is de afdeling de te vertonen films, maar het lidmaat schap is open voor iedereen; in leder programma minstens één film van een Nederlands cineast. Eerste verdieping: Grote zaal voor toneel, muziek, voordracht, forums en dergelijke en workshops voor toneel (leiding Anne-Marle Prins), dans (lei ding Pauline de Groot), muziek (leider Peter Schat) en improvlsorische mu ziek (leiding Piet Kuiters). Minstens eenmaal per week beatavonden met „Short '66". Alge, Tel li ii Dei tienjaarlijkse volkstelling en werkt mo menteel niet twintig man om voorbe reidende werkzaamheden te verrichten voor 1970. Nd de volkstelling groeit de afdeling wel lot zevenhonderd mensen; bij een bedrijfstelling worden liet er misschien honderd vijftig; bij een wo ningtelling honderd. In het algemeen is het streven erop gericht de verschillende onderzoekingen op een dusdanig tijdstip te houden dat er voor elke afdeling het hele jaar door gelijkmatig werk is. Kortweg Het lijkt ondenkbaar in kort bestek het veelomvattende werk van het Cen traal Bureau voor de Statistiek samen te vatten. Kortweg gezegd is onze hele maatschappelijke, staatkundige en we tenschappelijke wereld in simpele cijfers bij het C.B.S. terug te vinden. Maar het is geen „korte weg" om tot dat resultaat te komen! De heer D. Vos. hoofd Algemene. bij 'n offsetmachine, waarop 8. vele publikaties zelf drukt. normaal gekapt. i degelijk bedekt -.v„ het merendeels jeugdige publiek bij de opening van ran de Sigmatempel oni een deel van de happenculluur deelachtig te Tweede verdieping: Leeszaal, vrij toe gankelijk, met grote selectie uit Neder landse en buitenlandse bladen, voorts workshop voor schrijvers onder leiding van Vinkenoog en Ewald Vanvugt. Derde verdiepingalgemene werk ruimte voor beeldende kunst en Improvi saties onder leiding van dr. Gans. Voorts bar met volledige vergunning, restau rant voor goedkope, natuurlijke maal tijden en een wasserette". Samenvattend: „We willen het hele jaar openblijven. Vergelijk dit gebouw maar met een kerk. Wij willen hier het centrum van een culturele gemeente van maken. Het zal hier ook niet bij blijven. Wij willen verder. Wij willen iets soort gelijks gaan doen in Utrecht, Den Haag, Enschede en Eindhoven. Wij willen zoveel mogelijk mensen bereiken". „Sigma" is uiet njpuw. Eerdere manifes tatie» «aren bijvoorbeeld de dichtcrs- ma rat hou in theater Carré, waarbij alle groten der moderne Nederlandse poëzie voorlazen uit eigen werk, en een groot „Spel Amsterdam", dat de hoofdstad een etmaal lang in een ongebreidelde cultu rele roes zou hebben gehouden, ware het niet. dat burgemeester Van Hall de happening uit vrees voor nieuwe rellen verbood. Dit incidentele naar buiten treden heeft nu een definitieve en permanente vorm gekregen aan de Kloveniersburgwal. Iedereen ls er welkom om ingrediënten de heksenketel, die er op de hoge pit van vernieuwingsdrift te kóken staat. Je mag er bij wijze van spreken rustig krenten uitdelen zonder vrees, wegens „het geven van een vertoning" in de kraag gevat te worden. De vraag die de autoriteiten benauwt, is nu maar: Zal het provocerende Amsterdamse volksdeel genoeg hebben aan dit gesubsidieerde onderonsje, of zullen zij hun klankbord op straat blijven zoeken? In het laatste geval is het geld, in „Sigma" gestoken om de rust in de hoofdstad te herstellen, slecht be-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9