on- gehuwde moeder Steeds meer onwettige geboorten op jeugdige leeftijden Weinig mededogen met de Te vroeg geboren lammetje levert huid voor handschoen Zijde PROBLEEM LIGT DIEPER Terugtrekken in het binnenhuisje MAMMOETWET NIET LANGER UITSTELLEN Tweeslachtige situatie Gas vernielt woning in Haarlem PAGINA IJ DB LB3DSB COURANT ZATERDAG 19 NOVEMBER 1868 Verontrustende cijfers hebben we kortgeleden in onze krant aangereikt gekregen. Deze waren afkomstig van de FIOM de Nederlandse federatie van instellingen voor de ongehuwde moe der en haar kind. Het aantal onwettige geboorten in ons land stijgt gestaag. In 1955 waren het er 2800, in 1963 4000, in 1964 4460 en verleden jaar 4500. Dit betekent op het aantal geboorten in die jaren een stijging van 1,2 pet naar 1,8 pct.-Deze getallen zijn nog gunstig vergeleken met die in andere Europese landen, waar het varieert van 5 tot 12 pet. Een probleem apart vormt evenwel het feit, dat steeds meer meisjes tussen 13 en 20 jaar ongehuwd moeder worden. In de afelopen vijf jaar daalde dit cijfer voor meisjes tot 16 jaar van 107 naar 89, maar van 16 tot 18 jaar steeg het van 371 naar 506 en verder tot 21 jaar van 876 tot 1243. Voor deze leeftijdsgroep kwam het aandeel onwettige geboorten op 41 pet van het totaal. Vijf jaar geleden 38 pet. Neem de handschoen op! In een met zorg samengestelde gar derobe, zullen hanschoenen en tas met elkaar harmoniëren. Het is niet altijd mogelijk dezelfde materialen voor deze verschillende accessoires te vinden, want er worden afzonderlijke eisen aan gesteld. Lederen handschoenen moeten, behalve soepel, ook goed rek baar zijn; voor tassen gelden geheel andere voorwaarden. Maar zo het leer dus zelden van dezelfde soort kan we zen, de kleur kan wel overeenkomen en daarom is momenteel zwart en bruin in vele toonaarden belangrijk voor de handschoen. Suède is de laatste jaren wat op de achtergrond geraakt, maar op 't ogen blik komt er meer vraag naar, of schoon glacé favoriet blijft. Vraag en aanbod zullen zeker met elkaar in verband staan. Een paar handschoen tjes van twee kleuren kalfsvelours (beige en taupekleur) brengen de mo dieuze vrouw beslist in grote verlei- De glacé hanschoenen, bij voorkeur gevoerd met zijde (óók gedragen in de zomer) zijn vrij kort, en dat is in conse quent in een wintercollectie. Dan lie ver het model met kappen en bontgar nering? Natuurlijk, maar de chevreau glacé exemplaren, met kapgarnering van nerts, bever of white coat doen wel een aanslag op het kleedgeld! Voor dagelijks gebruik (en in het bijzonder voor gevoelige of reumati sche handen) zijn er onder meer de texellammies. Het is een zielig ver haal: dit materiaal bestaat uit de huid van te vroeg geboren lammetjes. Op Texel, waar schapen heel de winter buiten blijven, kunnen de vroege lam meren het niet uithouden... Hun huid jes zijn geknipt voor dames- en heren- sporthandschoenen; de gelooide en ge verfde vleeskant wordt naar buiten ge dragen, de krulletjeskant is de voering. Nog zo'n wetenswaardigheid die een meewarig „ach" ontlokt, is dat monky- taji of dongola van hondehuid wordt gemaakt. Het leer heeft geen poriën en is uitstekend wasbaar met water en zeep. De huiden komen uit het Oosten maar worden gelooid in Engeland waar de mensen nog wel zo dol zijn op hon den! Avondhandschoenen Natuurlijk ontkomt de handschoenen mode niet aan de rage van kraaltjes en paillettenborduursel. Wij zagen Herenautohandschoenen, model „Hugo Job". De binnenbanden alsmede de tijstukken zijn vervaardigd van echt pekarileer. De bovenhanden en de bovenduinien zijn van een luchtige katoenen gebreide stof. iiiiiiaiiiliiiaiMiiiiiiiiiiiiisiiii ter Als het kan ook voor de man „Pinkle-pinkie" h erenhandsch oen Dameshandschoenen van uitermate dun en soepel, doch solide glacéleder. De noppen kunnen in contrasterende kleuren gekozen worden. halflange cocktailmodellen van zwart kalfssuède, afgezet met een brede pail- lettenrand; andere suède exemplaren die over de gehele lengte met kleine strooimotiefjes in kralen waren bestikt. Men kan bij de geklede handschoe nen ook zeer soepele en dunne glacémo dellen vinden waaruit rondjes zijn ge knipt die met de keerzijde naar boven weer zijn ingaborduurd; andere waar van de ingezette noppen van contraste rende kleur zijn gekomen: wit, zwart en rood, blauw met groen en geel, blauw met rood en wit. Te dragen bij geheel, effen jurkjes of pakjes! Het is beslist niet nodig voor avond- handschoenen al te veel geld uit te ge-, ven, sinds er zo'n enorm uitgebreid as-i sortiment satin-stretch bestaat, 't Sca-' la van veertig kleuren is nog eens uit-1 gebreid met nieuwe modetinten zoals licht beige, rose-beige, oranje-rood, zil-, vergrijs, lichtpaars. i Herenhandschoeneii Peccary van Braziliaanse wilde zwij-1 nen en kudugrain van Noordzweedse' elanden komen voor heren steeds meer, in trek. Bijzondere waardering onder vinden de rondgebreide wollen voerin gen; echt zijden voeringen zijn iets meer voor de modieuze man, die ze ook graag aan het stuur gebruikt. Nieuw is de thermolan voering, een dubbele laag rayon met uiterst dunne en soepele vulling van schuimrubber. De toevoeging ..handgenaaid" geeft zowel de dames- als herenhandschoen 'n apart cachet; dat mag wel want een ervaren handwerker besteedt 23.4 uur arbeid aan één paar. giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiDuiiiiiiiii l!lllll!llllllllll!lllllllllllllll!lllllllili[lllllllll!llll!llllllllllll!lllllllll||llllllli|lllll|||||!l!ll!l!llllllllllllllllll|||||IIIIIII|||||l|||l||||||||!!l!illl||]|||!ll!llllllllll!l||||||||||||||||||l||| Erg veel mededogen met de ongehuwde moeder heeft de maatschappij ook vandaag de dag nog niet. Ze wordt weliswaar niet meer weg gestopt in tehuizen van de „Vereeniging tot opbeuring van boet vaardige gevallenen", waar ze verplicht de Schrift moest lezen, al biddend nederige arbeid moest verrichten en haar slechte gedrag moest uitboeten door met karige middelen zelf haar kind op te voeden. Maar wel staan we nog al te snel klaar met de dooddoener der burger lijke moraal: losse zeden. Het probleem ligt dieper. En de schuld vindt men ook niet alleen maar bij de jongens en mannen, die niet bereid zou den zijn de gevolgen van hun handels wijze te dragen. In veel gevallen wei gert het meisje een huwelijk achteraf of wist het meisje bij voorbaat, dat haar tijdelijke partner niet in staat was zich blijvend bij haar te voegen. In de psychiatrie begint men steeds minder geloof te hechten aan ongeluk jes, en steeds meer aan al of niet be wuste toeleg. Telkens opnieuw blijkt, dat zo'n meisje een opmerkelijke on verschilligheid aan de dag legt ten aanzien van mogelijke gevolgen en dat zij het aan de jongen overlaat op te passen. Verder doet het vreemd aan, dat zij minder zorgen aan de dag legt naarmate zij de jongen minder goed kent. Het enige dat zij met zorg schijnt te doen is het kiezen van een partner met wie de kans op een huwelijk erg In het kath. artsenblad stelt dokter Heymans vast, dat al te vaak Iedereen het heeft zien aankomen, behalve de on gehuwde moeder, die zich vrijpleit door zich te beroepen op verleiding. Bij na der onderzoek blijkt de ongehuwde moe der veelal de situatie te hebben ge schapen of gezocht, waarin de verlei ding het best tot stand kon komen. Door de psychiatrie worden voor de ze houding verklaringen aangevoerd, die veel doch niet alles bewijzen. Hei meisje zoekt bewust een tijdelijke er geen blijvende partner, omdat zij alleen als oogmerk heeft de status van meisje te vervangen voor die van vrouw; in in fantiele nieuwsgierigheid poogt zij de wereld der volwassenen binnen te drin gen. Dikwijls blijkt ook de relatie tot de ouders verstoord te zijn en bouwt zij een schijnrelatie op. Het kind moet dan dienen om zich op de ouders te wreken en tevens hun aandacht te verwerven. Deze drijfveer kan zo sterk zijn, dat zij zelfs de woede van de ouders voor lief neemt, en hecht aan deze Negatieve ge dachte. De moderne vroïiicen hebben het tover gebracht, dat zij huis en haard kunnen verlaten om in de fabrieken huishoudelijke apparaten te gaan maken, waarmee zij haar taak als huisvrouw verlichten zodat zij naar de fabrieken kunnen gaan om huishoudelijke apparaten te maken een griezelig perpetuum mobile, aldus treffend gesignaleerd door drs. Iwema. Maar volgens de nieuwe Amerikaanse gegevens is daar deze cirkelgang doorbroken. Amerika telt momenteel minder werkende gehuwde vrouwen dan Europa; het aantal studerende meisjes la sedert de top üi 1920 gedaald met bijna' vflftig procent] 't aantal geboorten stijgt (het geboortecijfer is bijna zo hoog als in India). De vrouw heeft na het vieren van h^ar emancipatie en het jubelen over haar vrijheid, bemerkt dat het nog zo onplezierig niet is „aan huis gekluisterd te zijn". Zij verzorgt haar gezin, de woning, de maaltijden. Fabrikanten van huishoudelijke apparaten hebben na de oorlog vastgeBteld, dat vrouwen graag creatief bezig zijn: koken, naaien en borduren, huis en tuin verfraaien is creatief werk bij uitnemend heid! Zij aargden ervoor dat hun reclame zich richtte op die creativiteit van de vrouw in haar atelier (keuken) alwaar zij met behulp van de moderne apparatuur niet minder dan scheppend werk verricht. De tijd was er juist rijp voor. De oorlog was aan de Amerikaanse niet onopge merkt voorbijgegaan, vele families leden onder een scheiding van jaren, vele onder een scheiding voor altijd. Sindsdien werd het gezinsleven veel hoger ge waardeerd. Vóór de oorlog was de vrouw, die meetelde een ge huwd werkende vrouw. De heldin uit de korte verhalen had een baan. Na de oorlog daalde het aantal werkende vrouwen in de verhalen tot de helft, nog weer eena tien jaar later was de vrouw uit de ontroerende damesblad- •tory, een hulsmoeder. Deze romanfiguren weerspiegelen de werkelijkheid (althans in dit opzichtwant de Amerikaanse is al terug gekeerd van een positie waar wij ons nog naar toe werken. Zij is een ijverig gebruikster van de mixers en malers, grills en vaat- wasmachines, maar zij is er niet meer zo dol op die huishoudelijke apparaten zelf te gaan maken Zij is teruggekeerd op een basis, die weer iets lykt op die van haar grootmoeder. De „granny-look" is bij haar zeer populair; de Amerikaanse vrouw her innert in kleinigheden aan kleding, sieraden, huis- decoraties en recepten graag met een lieht sentimenteel heimwee aan grootmoeder-1 tjes tijd. Voor de ongehuwde moeder kunnen evenwel ook maatschappelijke motieven een rol spelen, zij het dat elk geval op zich dermate gecompliceerd is. ook al door over het algemeen de geslotenheid van het meisje, dat vrijwel nooit een oorzaak duidelijk is aan te wijzen. Er is bijvoorbeeld het geval van het Zeeuw se meisje, dat na verhuizing naar een grote stad' met een partner uit die stad tot intieme omgang was gekomen en nadat dit gevolgen had door de jongen voor het feit werd gesteld, dat hij haar niet wilde trouwen. In haar geboorte streek behoorde voorechtelijk geslachts verkeer tot de- normale gebruiken, met dien verstande, dat bij de bevruchting de jongen vanzelfsprekend de consequen ties daarvan draagt. Zij wist niet, dat elders andere liefdespatronen beston- Soortgelijke misverstanden kunnen ont staan wanneer bij sanering van oude wijken. waar gevestigde gebruiken heersten, gezinnen uit hun omgeving worden getild en over de hele stad ver spreid worden. Een bijkomstige moei lijkheid is bij dit soort zaken, dat liet onwettige kind, dat in de oude wijk door de sterk samenlevende gemeenschap geaccepteerd zou zijn, dan minder wel kom is, omdat het gezin in de nieuwe buurt geïsoleerd is komen te leven. Aan onwettige geboorten ligt vrijwel altijd een combinatie van samenspan nende factoren ten grondslag. Hoogstens kan men de stijging van het ongehuw- z>n i de moederschaP va" 18 procent in 1945 lTlOllt r II tot 31 procent van het totaal beneden de leeftijd van 19 jaar in het algemeen toeschrijven aan het losser worden van het gezinsverband. Met verwijzing naai' de psychiatrische bevindingen kan men evenwel stellen, dat het veelal om meis jes gaat met aanleg voor ongehuwd moe- j derschap, zodat zij mogelijk in een la- I ter stadium er ook toe gekomen zouden zijn. Vroege huwelijken naar Ameri kaans voorbeeld kunnen dit cijfer moge lijk terugdringen, doch zullen dan waar schijnlijk het aantal echtscheidingen doen stijgen. Ook statistici tonen met cijfers in de hand aan, dat onwettige geboorten niet aan één oorzaak te wijten zijn. De be wering, dat de behoefte aan omgang in warme landen groter zou zijn dan in koude landen, wordt weerlegd door het feit, dat er in IJsland 17 maal zoveel •ettige geboorten zijn als in Italië. Ook is het niet waar, dat landen met vrijmoediger moraal, waar de tech- van geboortebeperkende middelen r algemene bekendheid geniet, er een gunstiger cijfer af zouden ko- Het tegendeel is waar: Zweden tobt met een hoog cijfer, zesmaal zo hoog als het onze. Bovendien in ons land stijgt het cijfer, terwijl toch de pil lang zamerhand gemeen goed begint te wor- Losse zeden als dooddoener van de burgerlijke moraal ders in Nederland bijvoorbeeld maken er in hun omgang met Nederlandse meisjes geen geheim van. dat z(j niet kunnen trouwen, omdat het Nederlandse meisje door hun familie niet geaccep teerd zal worden. Een Griekse jongen die in een onwettige geboorte betrokken raakte, maakte er van het begin af aan met het meisje geen geheim van, dat hij nog lang niet kon trouwen, omdat hij door zijn familie naar ons land gestuurd was om te werken voor de bruidschat van zijn zuster. Dit2 kon nog jaren Ongetwijfeld vormen bovendien de buitenlanders een aantrekkelijke partij voor de meisjes, die wel naar een kind maar niet naar een huwelijk verlangen. Dit kan verschillende psychische oorza ken hebben, zoals angst of zelfs haat voor de mannen, te sterke vrouwelijke zelfstandigheid waarbij er geen plaats is voor de man, ofwel het kind louter als liefdesobject. Dit treffen we nogal eens aan bij meisjes die van huis-uit weinig liefde hebben .ondervonden, dikwijls ook in gestichten grootgebrachte meisjes. Het verbaast, dat vooral dit laatste soort meisjes moeilijk schijnt te besel fen, dat hun kind hetzelfde lot te wach ten staat. Hiermee is de vicieuze cir kel rond. Helaas heeft men nog altijd een te be perkt inzicht in de oorzaken van de on wettige geboorten. De drijfveren gelij ken veelal op een ijsberg. Het grootste deel bevindt zich onder water van het psychisch onbewuste. Sociale positie, cul tuur en milieu spelen in dit verschijn sel waarschijnlijk in samenhang een rol. Hiernaar wordt momenteel een weten schappelijk onderzoek ingesteld. Vei Buitenlanders Zo min ook mag een bevolkingsgroep r aansprakelijk voor gesteld worden, zoals nogal eens gebeurt met verwlj- sing naar de buitenlandse arbeiders. Hun getal Is niet groter dan dat van de in heemse verwekkers. De Turkse arbei- L'zoiinen Hierbij zullen zeker ook betrokken worden de aanrandingen" en ..ver krachtingen", waarover ongehuwde moeders soms met verhalen komen, die ofwel schromelijk overdreven ofwel ge heel in strijd zijn met de waarheid. Eer der blijkt dan het tegendeel het geval, nl. dat de jongen of man in 'n positie was gebracht, waarin hij moeilijk meer te rug kon. Het komt meermalen voor, -dat op een vraag, of zij zich dan niet hadden verzet, ontwijkende antwoorden worden gegeven. In de praktijk blijkt, dat echte geweldplegingen slechts in zeldzame ge vallen biologische gevolgen hebben. Zelfs aanhangers van de NVSll-open- heid, die ongetwijfeld veel goeds heeft ge daan en nog doet, moeten toegeven, dat het verspreiden van de geboortenregelings- techniek en het tot gemeen goed maken van de kennis van de geslachtelijke wer king, niet werkt als heilzaam kruid te gen de onwettige geboorten. Algemeen is het inzicht groeiend, dat hiervoor een andere aanpak nodig is. De oplossing ligt in de sfeer van de geestelijke volks gezondheid, die met name moet begin nen in het huisgezin, waar de kinderen voorgeleefd moeten krijgen, dat de seksu aliteit geen op zich staand gegeven is, maar ingepast moet worden in het ge heel van de (echtelijke) liefde. Zo niet, dan is de kans groot, dat het kind de af stand zelf probeert te overbruggen, die er bestaat tussen steeds vroeger optre dende lichamelijke puberteit als ge volg van goede voeding en openheid en de veel later intredende geestelijke volwassenwording, zoals ook in het kath. artsenblad wordt gesteld. Met de techniek moet het kind pas vertrouwd worden gemaakt als het geestelijk weerbaar is door het hem bijgebrachte inzicht, dat liefde, seksualiteit, huwelijk en gezin een harmonieus geheel i dienen te vórmen en dat elk van deze elementen op zich pas beteke- nis krijgt in de samenhang. De moeilijkheid van de onwettige geboorte ontstaat, waar de ver houding defect is. Ned, kath. schoolraad: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Nederlandse katholieke schoolraad ls tegen uitstel van de invoering van de mammoetwet De raad betreurt in hoge mate de sug gestie van dr. P. J. Reimer, voorzitter van het genootschap van leraren aan moeten worden genoemd, aldu6 de schoolraad. Tenslotte hoopt de schoolraad, dat de politici zullen inzien, dat uitstel Slechts kan leiden tot hogere kosten van invoe ring later. Uitstel vanwege de kosten vain invoering noemt de schoolraad dan ook een „even onjuiet als gevaarlijk argument". g.Yi' Iyci en athei te steller die De Nederlandse kath. schoolraad, die alle organisaties van schoolbesturen, docenten en ouders bij het katholieke onderwijs omvat, merkt op, dat de schoolwereld zich na de aanvaarding van de mammoetwet door het parlement bewust op de toekomstige nieuwe situa. tie is gaan instellen. Men getft voorts dr. Reimer gelijk wanneer deze stelt, dat de toestand van vóór 1963 niet meer helemaal aanwezig is en dat die van na 1968 nog niet is bereikt. Deze wat tweeslachtige situatie ie niet zonder be zwaren. Zij veroorzaakt in het huidige onderwijs een verlammend gevoel van onzekerheid, aldus de schoolraad. Maar dat vormt volgens de schoolraad nu juist een argument om het overgangs- bestel niet langer te laten voortduren dan strikt noodzakelijk is. Met andere woorden: men moet aan de datum van 1 augustus 1968 als tijdstip van invoe ring van de mammoetwet vasthouden. De schoolraad is er „bepaald teleur gesteld" over dat het pleidooi tot uitstel nu juist gekomen is van de voorzitter van een belangrijke docentenorganisatie. De schoolraad neemt niet aan „dat diens mening zonder meer representatief is voor de opvattingen binnen het ge nootschap". Zou dit wel het geval zijn. dan ware te vrezen dat hier een „late herhaling'' werd beproefd van het verzet tegen de totstandkomnig van de mam moetwet. Dat zou, nu de wet eenmaal aanvaard is, een „ongepasts activiteit" HAARLEM (A.N.P.). In de omge ving van het station van Haarlem heeft zich vrijdagmiddag omstreeks kwart over twaalf een gasontploffing voorge daan. Deze heeft veel schade aangericht aan de woning van mevr. Breukelaar aan het Frans Halsplein. Volgens een voorlopig onderzoek is een lek in de gasleiding de oorzaak van de ontploffing. Het ontsnapte gas ig in het riool gestroomd in de richting van de douchecel op de eerste etage- Men neemt aan, dat het gas bij de bad- geieér tot ontploffing is gekomen. Mevrouw Breukelaar zat beneden met een bejaarde vriendin koffie te drinken, toen ze een geweldige knal hoorde. Beide dames bleven ongedeerd. In een hoek van de kamer ontstond brand, maar een voorbijganger slaagde er snel in het vuur te blussen: In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt op 24 november een tentoonstel ling geopend van schilderijen en gra fiek van Peter Alma. Op 25 november komen er nog twee' tentoonstellingeni Onderwerp en produktie, voorwerpen, voorwerpen van Angelo Mangiarotti. Enzo Mari, Bruno Munari, produktie B. Danese en een van werken van P Struyken. Alle drie blijven ze t/m 1 januari te bezichtigen»

Leidse Courant | 1966 | | pagina 12