Joosten van Vascomij goochelde met ongedekte wissels en cheques Drie drama's voor Franse vrouwen MISLEIDE CREDITEUREN KOMEN MET REKENINGEN Zielzorg gedragen door jonge kapelaans Noodp rogram in Italië Vijf doden bij gasexplosie Jezuïeten bezworen te blijven wat zij zijn METRO Harry Roberts even voor rechter Positie van bedrijven in geding PONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT (Van onze correspondent GELEEN mr. J. H. Kallen te Ge- lecn heeft gistermiddag als gemachtig de van Vascomij N.V. bij de Maas trichts^ rechtbank surséance van beta ling aangevraagd. Tegelijkertijd is overgelegd de lijst van crediteuren, die honderden pagina's omvat en de lijst der vorderingen van het ontslagen Vas mijpersoneel is nog een volkomen on overzichtelijke zaak. „Er is eigenlijk nog geen zinnig woord over te zeggen". Zo is er bijvoorbeeld kaderpersoneel, dat een arbeidscontract had voor 'n termijn van 2 tot 5 jaar. Dat personeel heeft over een zekere periode nog salaris geclaimd. De mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat de door de rechtbank te benoemen Weliswaar stonden deze chèques op naam van Vascomij NV maar zij waren door de heer Joosten getekend. Mr. l'Or tye zal namens zijn cliënt via 'n proef proces de heer Joosten mede aansprake lijk stellen voor de schade, die door zijn cliënt geleden is, omdat op 'n moment, dat de heer Joosten wist of had moeten voorzien, dat Vascomij betalingen zou laatste maanden wel zeer merkwaardige methoden op na heeft gehouden om be taling te suggereren. Zo is het vaker ge beurd. dat betaald werd met chèques op een bepaalde bank die pas na een maand invorderbaar waren. Een paar (lagen voor de aangegeven datum van betaling werd de chèque overgeschreven op een andere bank en zo kon de crediteur op ten. De lijst van crediteuren omvat 'n bedrag van 17,6 miljoen gulden. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat dit bedrag nog groter wordt. De omvang der hypothecaire leningen bij eerste hypotheekhouders en banken omvat met een vordering van de gemeente Heerlen ruim 63 miljoen gulden. De waarde van de onroerende goede ren en 't machinepark van de Vascomij NV en van haar dochteronderneming Limburgse aannemingsmaatschappij NV (LAM) bedraagt ongeveer 65,5 miljoen. De lijst der vorderingen van het Vasco- heid gebruik maakt (maken) om n 6 we ken of iets langere termijn de bedbelde arbeidsovereenkomsten te verbreken. In dat geval zouden genoemde vorderingen vervallen. s Nadat mr. E. van Breukelen, advocaat en procureur te Heerlen, reeds 't faillis sement van ex-Vascomijdirecteur E. Joosten had aangevraagd, heeft woens dag mr. L. l'Ortye, advocaat en procu reur te Kerkrade, namens de crediteu ren de heer Joosten en N.V. gedagvaard op grond van door hem gepleegde on rechtmatige daden, namelijk het afge ven van ongedekte chèques en wissels. den gedaan, die met door hem afgete kende chèques of wissels werden ,,vol- Terzake is de heer Joosten door het hoofd van parket van de Maastrichtse arrondissementsrechtbank mr. J. H. W. Houben, in tegenwoordigheid van de rijksrecherche, enkele uren verhoord. Proces-verbaal werd opgemaakt. Dat mr. Houben zelf het onderzoek ter hand heeft genomen is een aanduiding, dat hij de door mr. l'Ortye overlegde bewijsstukken zeer ernstig neemt. Uit de kring der crediteuren verna men wij voorts, dat Vascomij N.V. er de Andere crediteuren,die ook met onge dekte chèques of wissels werden betaald, wilden deze nu als bewijsstukken voor hun vorderingen hanteren. Ook bij de andere procureurs zijn ongedekte chè ques en wissels ingebracht, maar tot nog toe heeft kennelijk alleen mr. l'Or tye namens zijn crediteuren vervolging verlangd. Inmiddels hebben enkele crediteuren toeleveringsbedrijven van Vascomij NV last met hun leveranciers gekregen, doordat in de pers melding werd ge maakt van de omvang hunner vordering op Vascomij. sm JjjHHHHRlB ittUfUWW 1 nesvrns»- (|g (Van onze correspondent) HULST In het orgaan „Kontakt" verscheen een verslag van de activitei ten van het priesterberaad in het deke- paat Hulst, waarin kritiek wordt gele verd op de houding, die de ondere pries ters in het priesterberaad tegenover hun jongere confraters aannemen. Volgens de samensteller van het ver- lizg, rector C. Bours, heeft menige oude (re) cielzorger naar aanleiding van de grote Inbreng van de jongere confraters Jn het priesterberaad de opmerking ge slaakt: „Wat verbeelden zij zich, dat zij ons de lee kunnen lezen." Het verslag vervolgt, dat een dergelijke opmerking geen hout snijdt, zolang er geen visie en daadkracht tegenovergesteld worden. De oudere priesters zouden gelijk hebben, wanneer men ervan uitgaat, dat de ge middelde leeftfld van de pastoors in het dekenaat (66) de ideale leeft(jd is voor een zielzorger. Anders wordt het echter, aldus rector Bours, wanneer men bedenkt, dat de ziel zorg van vandaag en zeker die van mor gen wordt geïnspireerd door de generatie priesters, die tussen de 30 en 35 jaar oud z(jn- Speciaal wat ons dekenaat be treft, kan men niet ontkennen, dat de streekaielzorg voor het allergrootste deel gedragen wordt door de generatie jonge priesters. Rector Bours brengt hulde aan deze jonge generaties voor het werk dat deze jonge generaties priesters voor het werk dat zij deden en nog doen, ondanks «en vaak niet te miskennen gebrek aan waardernlg, loyale samenwerking en morele steun van de kant van hun oudere ROME (UPI) De Italiaanse rege ring heeft een zeer drastisch noodpro- gramma aangekondigd ter financiering van de door de watersnood aangerichte •chade. Hiervoor is ongeveer 900 miljoen dollar nodig. Alle directe belastingen zijn voor een jaar met 10 procent verhoogd, terwijl de benzineprijs met 10 lire per liter omhoog ie gegaan. Minister van Financiën Lulgi Oretl schat dat beide maatregelen 370 miljard lire zullen opbrengen. Honderd dertig mil jard lire wordt voorte verwacht van een obligatleultgave waardoor het totaal bedrag voor herstelwerkzaamheden op 800 miljard lire (800 miljoen dollar) komt AMIENS, (U.P.I.) In het centrum van het Franse Amiens heeft zich woens dag een ontploffing voorgedaan waarby vijf personen zijn gedood en 13 anderen verwondingen hebben opgelopen. De ont ploffing, die vermoedelijk is ontstaan ais gevolg van een gaslek, veranderde twee winkels in een puinhoop. De politie onderzoekt hoe het mogelijk kon zijn dat het gas zich onder de twee winkels hééft verspreid. Tot deze crediteuren behoort o.a. gebr. Plieger N.V te Heerlen van wie gemeld werd, dat zij een vordering heeft van maar liefst 3 miljoen gulden. De heer Plieger: ,,In feite hebben wij op Vasco mij maar 'n vordering van 63.000 gld. Voor ons betekent dat geen pijn al zul len wij dat geld wel graag terugontvan- Tijdens de Heerlense gemeenteraad zitting van 4 juli j.l. verklaarde burge meester dr. F Gijzeis dat het niet nodig was om bij de Vascomij naast een erken de NIVA-accountant de accountantsdienst van de gemeente in te schakelen. In de kringen der crediteuren vraagt men zich af, of ook deze accountant wellicht slechts „ver achteraf" de 'vascomij heeft kunnen bezien. Of heeft hij zelf een oninbare declaratie gehad en is hij maar niet meer verschenen? Als dit het geval mocht zijn geweest, had dit dan niet ge meld moeten zijn aan een of andere in stantie? En als hij gebleven is: waar om heeft hij dan niet bij welke instantie ook aan de bel getrokken? Hierbij aansluitend vraagt men zich af of 't ook niet tijd wordt, dat men de fis cus de bevoegdheid of de plicht geeft te waarschuwen wanneer blijkt, dat er gro te gevaren dreigen voor de rechten van crediteuren en werknemers in een slecht- gaande zaak? Wordt het niet tijd, dat er veel meer garanties worden gevraagd, wanneer men om fiscale of aansprake lijkheidskwesties gaat onderduiken in een of meer NV's. De daarvoor geldende spelregels zijn onlangs zelfs weer verge makkelijkt. Hierbij geldt geen enkel so- sicaal aspect. In ons land stelt men geen eis aan de grootte van 't kapitaal en aan het aantal personen dat begint. Wat dit betreft is men in 't buitenland veel voor zichtiger. In ons land kan zelfs als een manszaak „geruisloos" overgaan. De constructie met de stroman, die voor een aandeeltje deelneemt bij de oprichting en die dan daarna weer aan de eige naar overdraagt, is hier geoorloofd. Het werken met enkele NV's zoals dat ook 't geval was bij 't Vasco-concern, is wel leuk fiscaal spel, maar voor de crediteu ren en werknemers 'n bron Paus Paulus bezorgd Geen aanpassing aan de wereld Deze volautomatische tourniquets in het Rotterdamse metrostation Coolsingel-stadhuis zal de metro reizigers snel aan kaartjes helpen. Het station zal vanaf 19 november ter bezichtiging opengesteld zijn. Twee jongens uit tehuis weggelopen (Van onze correspondent) ENKHUIZEN. Sinds gistermorgen worden in Enkhuizen twee jongens ver mist. Het zyn de 13-jarige Albert Norber, afkomstig uit Veendam en de 13-jarige Jan Schut, afkomstig uit Gasselte Nyeveen. De jongens waren woonachtig in het gereformeerde weeshuis te Enk huizen, een tehuis voor moeilijk opvoed bare kinderen. De directeur van het tehuis zag de jongens gistermorgen bij het postkantoor lopen. Hy heeft ze school teruggestuurd, maar daar ze niet aangekomen. Het vermoeden be staat, dat de jongens ergens een fiets hebben weggenomen en daarmee zijn gevlucht. (ADVERTENTIE) Jonge vrou w ziet echtgenoot in zee verdrinken (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl in Amerika de operatie van president Johnson in het nieuws staat, zijn in Frankrijk drie vrouwen in het middelpunt van een dra matische belangstelling. Francine Gloria, 21 jaar, heeft op vol le zee haar man Jean Yves (27 jaar) voor haar ogen zien verdrinken. Het nog niet lang getrouwde echtpaar had een kleine visserssloep bij Saint-Nazaire waarin drie weken geleden een hulpmo tor van 18 pk. was gekocht. De eerste maal dat Francine met haar man mee was gaan vissen was de vangst bijzon der goed geweest. De afgelopen zondag morgen ging Francine andermaal mee. Het weer was goed en er stond een kal me zee. Ongeveer 10 mijl uit de kust gooide Jean-Yves zijn met lood bezwaar de lijnen uit. Terwijl hij daarmee bezig was schoot een van de lijnen met haken in zijn trouwring, waardoor do visser zijn evenwicht verloor en overboord sloeg. Hij kwam nog enkele malen bo ven en gaf zijn vrouw aanwijzingen de navigatie. Maar met zijn zeelaarzen aan en bovendien nog verzwaard met stuk lood van 30 kg. kon hij zich niet meer boven water houden en zonk in de diepte. Francine heeft nog geprobeerd de aflopende lijn met haar blote han den te remmen, maar daarbij liep zij zulke verwondingen op, tot op het bot van haar handen dat zij moest loslaten. Toen er niets meer te redden viel ging de wanhopige vrouw geheel versuft in de kleine kombuis zitten en liet zich maar drijven, 48 uur lang. Gisteren hebben van St.Nazlre uitge- aren redders haar 20 mijl buiten de kust opgepikt. De vrouw was zo koud als blok ijs geworden. Met zacht geweld heeft men haar mond moeten openma- an om haar warm drinken toe te die- De tweede vrouw is er even ongeluk- ig aan toe, want zU heeft twee van haar kinderen moeten afstaan. Raymond en Janine leefden met hun kinderen ln Breull bij Parijs waar het noodlot hen achtervolgde. Eerst werd de man vrachtrijder van beroep, ziek en moest lang ln een ziekenhuis worden verpleegd. De dag toen hij thuis kwam, stierf het oudste meisje. Net toen het huishouden weer wat op dreef kwam, maakte Ray mond een val uit de cabine van zijn wa gen en moest met gebroken ledematen in het ziekenhuis worden opgenomen. Maandagavond ging Janine melk halen in een naburige boerderij en liet haar slapende kinderen een half uur alleen. Toen zij terug kwam stond het huls ln brand. Twee kinderen van drie en an derhalf jaar zijn ln de rook gestikt, een baby van drie maanden kon worden ge red. Janine weet zich geen raad, want haar moeder wil haar niet in huls ne men, omdat zij haar dochter de schuld geeft van het gebeurde. Een verpleeg ster ln het ziekenhuis heeft er Raymond geleidelijk aan op voorbereid, dat hij twee van zijn kinderen nooit meer zal Tehslottê is eveneens ln de buurt van Parijs een 75-jarige vrouw met een zwak hart bezweken, na acht maal te zijn op gebeld door een onbekende, die aankon digde dat hij op bezoek zou komen. De justitie bij wie een aanklacht is In gediend, zal proberen uit te maken of men te doen heeft met een lugubere grap of met een samenloop van telefoon- storingen. ROME, (KNP-UPI) Vlak voor het einde van de algemene vergadering van de Jezuïeten die sedert het voorjaar van 1965 tot nu toe heeft geduurd en gewijd was aan de hervorming van de orde, heeft Paus Paulüs de Jezuïeten bezworen te blijven wat zfl zyn: militante verdedigers van geloof en H. StoeL Dit ondanks de kritiek die op hen wordt uitgeoefend en die zelfs binnen de eigen orde naar voren was gekomen. De Paus vroeg zich af „welke vreemde en duistere Inblazingen in sommige verre hoeken van uw wijdverbreide gezelschap aanleiding hebben gegeven tot de waag of het zou moeten voortbestaan op de wijze waarop de H. Ignatius het heeft ge sticht en gegrondvest". De Paus keurde de stroming af die probeert zich meer aan de gewoonten en mentaliteit van de we reld aan te passen om zo beter apostel te kunnen zyn. Volgens de Paus zyn er orde leden die vinden dat de „strenge en virie le gehoorzaamheid, de bescheiden-en vu rige interne discipline van de geestelijke oefening, die de kentekenen van de orde zyn". niet meer nodig zyn. De Paus uitte zyn bezorgdheid over de „avantgardistlsche denkers" onder de Je zuïeten die naar Ingrijpende veranderin gen binnen de Jezuïetenorde streven en meer nadruk leggen op de vryheld dan op de gehoorzaamheid. De Paus toonde zich gelukkig dat er niet veel aan de statuten van de orde veranderd was. En daarom bleef hy vertrouwen aan de Jezuïten schenken, aan het „meest getrouwe leger van de Paus", dat nu „nieuwe wapens ln handen heeft gekregen". De gehoorzaam heid ls dezelfde gebleven. Over de besluiten van de Jezuïetenver gadering is overigens weinig bekend ge worden. Hoewel de Paus verklaarde dat de hervormingen in de geest van het con cilie zullen worden uitgevoerd, ls al eerder bekend geworden dat de besluitvorming zeer moeilijk en soms onmogelyk is ge weest. Verwacht wordt dat verschillende hervormingsmaatregelen tot 1972 zullen worden uitgesteld, omdat ook binnen de 220 afgevaardigden de standpunten vaak tegenover elkaar stonden. Vandaar dat zoals de Paus zei de constituties slechts hier en daar wijziging hebben ondergaan. Heel opvallend en tot vier maal toe heeft de Paus de Jezuïeten eraan herin nerd dat zy een elitegroep in de Kerk vormen. Hy blijft van de Jezuïeten de steun voor de Kerk verwachten: een diep religieus leven, een gesloten eenheid bin-1 nen de orde, en op het praktische terrein: oecumene, verspreiding van de christelijke beginselen, vernieuwing van de spiritua liteit en de moraal, onderricht aan de jeugd op middelbare scholen en universi teiten en tenslotte de missie. (Van onze correspondent) LONDEN. De dertigjarige gang ster Harry Roberts, die gevangen ge nomen werd na een klopjacht van drie maanden, zou vandaag In de Old Bailey even voor de rechter verschijnen, be schuldigd van moord op de drie politie mannen, gepleegd op 12 augustus. Het zal echter vermoedeUjk nog een week of drie duren voor hy moet te rechtstaan, samen met de twee andere gangsters, Duddy en Witney, die even eens van moord op de drie politieman nen beschuldigd worden. Het proces van Duddy en Witney, dat maandag begonnen was ln de Old Bailey van Londen, werd gisteren ver- Aangezien de drie gangsters moeten terechtstaan voor een en hetzelfde ver- gryp, kan het gerecht veel tyd win nen en nutteloos werk vermyden door ervoor te zorgen, dat hun proces geza- meniyk kan plaatshebben. Au,o tegen WERKGEVERS WEL BEREID TOT OVERLEG tweedoden MAAR SPEELRUIMTE LONEN BEPERKT EMST (ANP) Gistermiddag om streeks twaalf uur is op de weg tussen Epe en Ernst een verkeersongeluk ge beurd, waarbij twee personen om het le ven zijn gekomen. Een personenauto drie inzittenden slipte en botste tegen een langs de weg staande boom. De 24 jarige heer B. J. Wensink, kok van roep, en diens verloofde, de 22-jarige juffrouw H. Windig, beiden uit Ems werden op slag gedood. De heer L. Han delaar, die bij hen in de auto zat, afkom stig uit Den Haag, liep lichte ve dingen op. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ir. J. Bosnia, van de werkgevcrscentrale heeft op liet congres in het Kurliaiis voorts gezegd Wij zijn bereid tot goed overleg, maar de speel ruimte voor de lonen is dit jaar mini maal. Niet onulat wy de tijd van de botte weigering gekomen achten, maar omdat de positie van het bedrijfsleven dit stand punt nodig maakt. De economische ont wikkeling is dusdanig, dat bijzondere waakzaamheid geboden la. Kennelijk vindt nog niet ledereen, dat op grond daarvan terughoudendheid ten aanzien van verlangens en eisen nodig is. De ARKA formuleerde een hele reeks eisen, de artsen willen verdubbeling van hun inkomen, de vakbeweging heeft ook al zo haar verlangens. Als we het ge heel overzien, kan daaruit geen bemoe diging worden geput om met alle be langengroeperingen gezamenlijk een om buiging van de ontwikkeling in gunsti ger richting te bewerkstelligen. De heer Bosma had, terugblikkend, geen spijt over het handelen in' het re cente verleden, toen loonsverhogingen werden overeengekomen, die uitgingen boven de stijging van de produktiviteit. Voorzover er spijt zou moeten zijn is het, dat te lichtvaardig werd heengestapt over het psychologisch effect van een reeks ferme loonsverhogingen. „Niets went zo snel als verbetering van de ma teriële situatie en het wekt teleurstel ling als de verbetering niet ln eenzelfde tempo kan worden voortgezet. Wij zijn thans echter op een punt, waarbij aller lei feiten duidelijk maken, dat een andere weg Ingeslagen moet worden", aldus ir. Bosma, die erkende dat dit standpunt het overleg en het bereiken van overeenstem ming met de partners in het overleg be slist niet zal vergemakkeiyken. Maar al zal de weg moeiiyk zyn, zo vervolgde hij, wy moeten de economische groei en daar mee de verkregen welvaart veilig stel len en zo mogelyk vergroten, niet in het belang van een enkele kleine groep, maar in het belang van allen, die in dit land leven en werken. Vrees 1 le heer Bosnia herhaalde nog eens de eerder uitgesproken vrees van werkge verszijde, dat de sociale verzekeringen zeer grote bedragen zullen gaan vergen. Hij lieklemtoonde, dat zyn verhond geen bezwaar heeft tegen sociale maatregelen, maar men moet zich dan toch ook de kosten goed voor ogen stellen. Overigens vond lr. Bosma de meeste sociale voorzieningen in feite een reële inkomstenverbetering, zij het dat hierdoor van het reële inkomen een deel een bepaalde vaste besteding krijgt. „Zo lang een compensatie voor verzwaring van sociale lasten door de vakbeweging wordt beschouwd als niet te behoren tot de reële loonsverbetering, zullen wg op dit punt steeds weer van mening blijven verschillen. Bij een beschouwing van de mogeiykheden voor het jaar 1967 moet een dergelijke verbetering wel degelijk in aanmerking worden genomen." De heer Bosma vond voorts, dat als de overheid langs fiscale weg meer dek kingsmiddelen wil binnenhalen en als hierdoor de pryzen stygen, deze door de overheid aanvaarde lastenverzwaring daarna niet weer via loonsverhoging ge compenseerd moet worden. De CSWV-voorzlttcr kantte zich tegen eventuele werktijdverkorting ln het ko mende jaar. Weliswaar zjjn ln enkele langlopende c.a.o.'s al verkortingen over eengekomen, maar dit moet de onderhan delaars niet doen verleiden, op deze weg door te gaan In andere contracten. Ir. Bosma wydde ook aandacht aan de exportpositie van het bedrijfsleven. De Nederlandse produkten zijn aanzienlijk duurder geworden en dat heeft de con currentie moeilijker gemaakt. De opti mistische ramingen van het planbureau over de exportgroei deelde hy dan ook niet. „Ik wil hier niet als zwartkyker zeg gen, dat er een economische depressie voor do deur staat. Juist omdat ln de we reld als geheel nog van groei mag wor den gesproken, moeten wij vaststellen dat wy het zelf nog ln de hand hebben. En dan gaat het niet alleen om een beet je verschuiven van termynen, de ene maatregel een paar maanden eerder In gevoerd en de andere een poos later, want dat verplaatst de moeiykheden slechts. Wy zullen het moeten zoeken in een terugdringen van de overbeste- dlng. Wij zullen het wat kalmer «an moeten doen dan ln het recente verle- Aan het einde van zyn betoog zei hy nog eens, dat do werkgevers duldeiyk zullen moeten aanwyzen, waar de grens van het economisch mogeiyke ligt en die grens ook moeten aanhouden. Dit klinkt vanzelfsprekend, zo zei hy, maar we zijn eraan gewend geraakt ook an dere factoren in onze beslissingen te be trekken. W'U kunnen ons dit thans niet meer permitteren. Demka-ontslagen. Door de ontsla gen by de Demka zal het aantal arbeids plaatsen ln de Utrechtse metaalnyver- held met ongeveer vyf procent worden verminderd. Dit hebben B. en W. van Utrecht geantwoord op schrlfteiyke vra gen van de P.v.d.A.-raadsleden Kleboom en Pot.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5