HARRY ROBERTS VERBORG ZICH IN EEN GECAMOUFLEERDE TENT vieesconserven Fabuleuze prijzen voor Zeeuwse schat VAN BOVEN (WKG): CONSUMPTIES BEPERKEN Kloos (NVV): bestedingen juist bevorderen Loonstijging groot geschilpunt Gevangen na klopjacht in bos Naderende winter was fataal Lonen bij sluitingen uit fonds werkgevers Verkiezingen in Brazilië: zes doden Beraad over vorming van Westduitse regering WOENSDAG 16 NOVEMBER 1966 DE LEEDSE COURANT PAGINA 5 (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De komende loonbe- sprekingen in de Stichting van de Ar beid voor 1967 kregen gisteravond in KRO-t.v.-programma Vanavond Nieuwspoort" reeds een voorspel tij dens een discussie tussen vakbondsman A. Kloos en werkgeversvoorzitter mr. P. van Boven. Het tweetal stond dia metraal tegenover elkaar: de heer Van Boven vindt dat in de huidige moeilijke economische tuatie op zekere consumptiebeperking heilzaam zou werken en de kop opstekende werkloosheid zou beperken. De heer Kloos daarentegen meent, dat beste dingsbeperking nu juist funest zou zijn. Er zou juist tggendruk moeten worden uitgeoefend door de bestedingen te be vorderen. De discussie bewoog zich rond de vraag hoe hoog de loonstijging in het komende jaar zou mogen zijn. Uit de stellingname van mr. Van Boven werd duidelijk, dat hij de loonsverhoging zo laag mogelijk wil houden. Hij noemde geen percentage, maar zei wel dat de loonkostenstijging voor de bedrijven in de buurt van 6,5 procent zou moeten blij ven. Dit percentage is alleen maar be reikbaar als men de stijging van de contractlonen beperkt tot omstreeks 3,5 procent. Men heeft het volgend jaar immers te maken met een hogere werk geversbijdrage in de sociale lasten, met incidentele loonsverhogingen, met een zogenaamde overloop uit 1966 (dat is de loonsverhoging, die dit jaar wel werd toegekend, maar nu nog niet het hele jaar gold omdat een CAO na 1 januari werd vernieuwd), waar dan weer tegen over staat, dat contractsherzieningen met 3,5 procent voor het volgende jaar ook niet ten volle op het komende jaar drukken (om dezelfde reden als de over loop). Overigens schijnt mr. Van Boven in eigen kring nog vrij „gul" te zijn, want in werkgeverskringen wordt ook al gesteld, dat de contractsherzieningen als totaliteit tot gemiddeld 3,5 procent beperkt moeten blijven. Deze opvatting houdt in, dat langlopende contracten, rin reeds hogere percentages zijn. overeengekomen, bij het gemiddelde zouden moeten meetellen. Deze filosofie zou betekenen, dat de nog te vernieu wen, kortlopende contracten in 1967 met niet meer dan 2,5 procent zouden mo gen stijgen. Deze becijferingen maakte mr. Van Boven overigens niet. Hij en de heer Kloos spraken met veelzeggende blikken over percentages, die in een commissie van de Sociaal-Economische Raad wer den genoemd en die nu slechts werden aangeduid. De heer Kloos verklaarde des gevraagd, dat hijzelf nog geen cijfer voor de loonstijging zou kunnen noemen, om dat er nog zoveel onzekerheden zijn. Eerst moet volgens hem het regerings programma bekend zijn, zodat men weet, welke bedragen gemoeid zullen zijn met sociale voorzieningen, verho ging van omzetbelasting, uitstel van» de verlaging van de inkomstenbelasting en dergelijke. De heer Kloos zei dan ook: „We zul len nog wel zien wat de eisen van de vakcentrales zullen zijn". Het belooft niet veel goeds voor de werkgevers, want tevoren had mr. Van Boven een verhoging van de contracten met 4,5 procent, overeenkomende met de door het Centraal Planbureau verwachte kostenstijging, een „ongelukkig percen tage" genoemd, terwijl de heer Kloos na drukkelijk stelde, dat de werknemers re- eel moeten vooruitgaan met hun inko men en zeker niet tekort mogen komen. Wat nief wegnam dat ook de heer Kloos niet ongevoelig was voor de ver slechtering van de werkgelegenheid. Hij wilde die verslechtering echter niet aan de hoge loonkosten toeschrijven. Na '64 zijn de loonkosten in Nederland 5 pro cent meer gestegen dat in de met ons concurrerende landen, zo betoogde hij, en in 1964 erkende iedereen dat we ten opzichte van die landen een achterstand hadden. „Maar als de conjunctuur aar zelt, is het funest de bestedingen te be perken. Dan moet je juist een extra-be stedingsinjectie geven. Als er niet be steed kan worden, wordt de werkloosheid onherroepelijke groter. Daarom is het ook niet huist de bestedingsmogelijkhe den af te remmen door het invoeren van extra-belastingen". Overigens mocht van de heer Kloos de verlaging van de. inkomenstenbelas- ting wel afgelast worderi. Volgens hem profiteren daar de lagere inkomens toch niet van en evenmin de grote gezinnen. Liever ware het hem, als de belasting verlaging niet zou doorgaan en in de plaats daarvan alle lonen wat meer zou den kunnen stijgen. De heer Van Boven daarentegen vreesde van de sterke loon stijgingen (en daarmee van te sterke loonkostenstijging) een ongunstige in vloed op de werkgelegenheid, omdat ve le bedrijven de kosten niet meer kunnen opbrengen. Overigens erkende hij, dat de loonkosten niet de enige schuldigen zijn. Ook de kredietbeperking en het feit, dat de EEG voor vele bedrijven gro tere concurrentie betekent (naast, voor andere bedrijven, grotere afzetmogelijk heden) behoren tot de oorzaken. Tevoren had de heer Kloos al steun gekregen van minister drs. J. den Uyl, van Economische Zaken, die een beta lingsbalanstekort van 800 miljoen gulden in 1966 weliswaar niet aanlokkelijk vond, maar er ook geen aanleiding in zag om alle remmen tegelijk aan te trekken. „Dat geeft gevaarlijke kortsluitingen, waaraan thans velen en bepaald niet de eersten de besten de stoot willen geven". Ook minjster Den Uyl vreesde dat hogere belastingen toename van werkloosheid zal veroorzaken. Hij had voldoende vertrouwen in de groeikracht van onze economie om te verwachten, dat ons land dat betalingsbalanstekort wel zal weten te verwerken. (Van onze correspondent) LONDEN De Londense gangster Har ry Roberts, die gezocht werd in verband met de, moord van 12 augustus op drie politiemannen in Shepherds Bush, is ge arresteerd. Hy is 94 dagen voortvluchtig geweest. Engelands gevaarlijkste bandiet lag op de buik tussen balen stro In een oude loods, waarin veevoeder bewaard wordt, op driehonderd meter van de,rand van het bos van Matham in het graaf schap Hertfordshire, ten noordoosten van Londen. Hy werd tijdens een uitgebreide speurtocht opgemerkt door een 33-jarige sergeant van de politie. De gangster had een lange baard en zag er moe uit. De politie meende zelfs blijd schap bij hem vast te stellen dat het allemaal voorbij was. Sergeant Smith waarschuwde Roberts dat hij gewapend was. Maar de man die ge durende meer dan drie maanden door de gehele politie van Groot-Brittannië op gespoord werd, bood geen weerstand. „Niet schieten, niet schieten", stamelde hij. Roberts werd geboeid en voor onder vraging overgebracht naar het politie kantoor van Bishop's Stortford. Nadien voerde men hem naar Londen, waar on dertussen in de Old Baily het proces van zijn medeplichtigen, de 37-jarige John Duddy en de 36-jarige John Witney ver daagd is. De kans is groot dat het niet meer zal voortgezet worden en helemaal opnieuw zal moeten beginnen zodra het voorproces van Roberts achter de rug is. De drie politiemoordenaars zullen dan samen kunnen terechtstaan. Gecamoufleerd De voortvluchtige, ipoordenaar werd ge arresteerd op ongeveer anderhalve kilo meter afstand van zijn „kamp". In het naburige bos van Thorley vlak bij de rand van dit bos, tegenover een uitgestrekte akker, had hij een kleine tent opgesteld'en deze vernuftig gecamoufleerd. De politie had de tent tijdens het week- BEEKBERGEN. (ANP I. Mr. P. Hugenholtz. hoofd van de juridische dienst van het N.V.Vvindt dat werkgevers wet telijk moeten worden verplicht fondsen te vormen, waaruit loonvorderingen op in be talingsmoeilijkheden verkerende bedrijfs- genoten kunnen worden betaald. Op de tweedaagse studieconferentie van het N.V V. in Beekborgen betoogde hij dat de recente ontwikkelingen in het be drijfsleven deze wens onderstrepen. Zelfs een herziening van het* vennootschaps recht biedt de werknemers geen garantie ten aanzien van loon. vakantiegeld en andere verworven rechten. De faillisse menten zullen immers blijven. De enige garantie Is een wettelijke regeling. Zo lang die er niet is kan de vakbeweging proberen een dergelijke garantie per be drijfstak in de C.A.O. vast te leggen. Mr. Hugenholtz achtte een garantieregeling Inzake loonvorderingen geen taak voor de overheid of publiekrechtelijke en semi- publiebrechtelijke instanties. Mr. Hugenholtz pleitte ook voor een wettelijk verbod van ontslagen wegens huwelijk en zwangerschap- Hij zei voorts dat er behoefte is aan een aantal kanton rechters. die uitsluitend belast zijn met arbeidszaken. Het zullen juristen moeten zijn, die ook kennis buiten het gerechts gebouw hebben geworven. Aan bedrljfs- rechtspraak heeft mr. Hugenholtz geen behoefte. „Rechtspraak is geen vak voor leken", zo oordeelde bij. end ontdekt, nadat die vorige donderdag voor het eerst opgemerkt was door de 21- jarige landarbeider John Cunningham. Hij vond dat de politie er goed aan zou doen, de vreemdeling die in het bos van Thor ley kampeerde, eens van dichtb j te gaan bekijken. De mannen van de wet dachten onmiddellijk aan Roberts, van wie al ver scheidene keren gezegd was dat men hem in de streek'gezien had. Londen werd ge waarschuwd en na enig zoeken vond men de tent. Gevlogen Maar de vogel was gevlogen. Zijn vin gerafdrukken prijkten echter op allerlei voorwerpen, zodat de politie onmiddelijk zekerheid had dat Roberts zich in de buurt bevond. Om niet door bezoekere verrast te worden, had Roberts draden rond zajn tent gespannen, die hem bij het minste teken van onraad waarschuwden. Zijn kamp was uitgerust met een bed in zeil doek op een houten onderstel en een stoeltje van aluminium. Verder bezat hy een olie- en een cokeskacheltje. De tent was voorzien van een grote voorraad le vensmiddelen, waaronder ingeblikte groen te en vlees. Er waren potten en pannen, vis- en stropersgerief en zelfs een voorraad vloeibare zeep om de vaat te kunnen doen. Een naburige beek zorgde voor hel der water. Op het grondzeil van de tent lag een stapeltje Londense avondkranten. Het laatste nummer dateerde van 3 november. In een van deze kranten had Roberts het kruiswoordraadsel half ingevuld. Hij had bovendien hout gehakt en het netjes op een stapeltje gelegd. Als het nog zomer was geweest, was Roberts misschien nog niet opgemerkt in het bos van Thorley, maar nu de winter Wijziging wet W.A.-verzekering Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een wij ziging in de wet aansprakelijkheids verzekering motorrijtuigen, waardoor deze wet aansluit bij een in Benelux- verband gesloten overeenkomst betref fende deze materie. Als gevolg hiervan zal in het Beneluxgebied ingaande 1 ja nuari a.s. geen controle meer worden uitgeoefend op het bezit van de zoge naamde groene kaart. Voortaan zal men bij het afsluiten van de verplichte WA- verzekering moeten opgeven of men deze verzekering ook voor het buiten land wil bezitten of niet. Het afsluiten van een kortlopende WA-verzekering voor het buitenland *al niet meer geUjk zjjn. Politiemannen doorzoeken tent, kampeer- en uitrustingsstukken van Harry Roberts, een van de mannen die bij de moord op drie rechercheurs betrokken was. Hij moet sedert de moord op 12 augustus in de tent geiooond hebben. nadert kon hij er veel minder gemakkelijk onopgemerkt blijven. Door het vallen van de bladeren bleef zijn tent minder goed verborgen. Hij kreeg vermoedelijk ook last van de vochtigheid, de mist en de kou. Toen hij tijdens het weekend politie zag naderen, is Roberts gevlucht naar de loods waarin hij gevangen genomen werd. De politie was zeker dat ze hem te pakken zou krijgen. Meer dan tweehonderd ge wapende agenten werden ingezet om de voortvluchtige op te sporen. Ir. Stam (ex-BP) dient aanklacht in wegens belediging (Van een onzer verslaggevers CASTRICUM Het politieke pad van het vroegere brein van de Boerenpartij, ir. W. Stam gaat niet over rozen. Enkele ran zijn oud-partijgenoten hebben het 1 hem bijzonder kwalijk genomen dat hij destijds, nadat hij wegens de houding 1 van Boerenleider Koekoek uit de party was getreden, In de Castricumse gemeen teraad is blijven zitten. Zij zijn via een plaatselijk nieuwsblaadje een onverkwik kelijke hetze tegen hem begonnen. De op merkingen. die hierbij zij" gemaakt, wa ren zo grof en beledigend dat Ir. Stam een aanklacht heeft ingediend, zowel te gen zijn oud-partygenoten als tegen de directie en redactie van het nieuwsblad. Volgens ir. Stam heeft hij. nadat hij destijds in verband met de rare caprio len van boer Koekoek uit de partij was getreden, een vergadering belegd met zijn fractiegenoot en de andere kandidaten, die op de lijst van de Boerenpartij voor kwamen. Van alle kandidaten was er die avond slechts één aanwezig, die de heer Stam groot gelijk gaf. Toen Ir. Stam in de raad had medegedeeld dat hij uit zijn partij zou treden, doch in de raad zou blijven zitten, verscheen er ln een plaat selijk nieuwblaadje een ..open brief" van de vijf andere kandidaten, die het aftre den van ir. Stam eisten. Ir. Stam schreef daarop een ingezonden stuk terug, waarop het vyftal opnieuw, deze keer met een zeer uitvoerig verhaal, terugkwam, waarin ir.Stam opnieuw, werd aangevallen ln de trant van het „lage en in gemene karakter van de In tellectueel Stam". RIO DE JANEIRO (UPI) Naar schatting 21.800.000 Brazilianen zijn dinsdag naar de stembus gegaan om 1072 nieuwe afgevaardigden in 22 deel- staatsparlementen en duizenden ge meenteraden te kiezen. De verkiezingen waren de eerste sinds de revolutionaire regering van president Castelo Branco's lands twaalf politieke partijen ontbond en er twee voor in de plaats stelde: de regerings gezinde Arena en de oppositionele Mo- deb. Op de verkiezingsdag zijn minstens zes mensen om het leven gekomen en zeven gewond. Vier personen lieten het leven tijdens een botsing met de politie in de in het noordoostelijke binnenland gelegen stad Riachao Jacuipe in Bahia. Drie agenten liepen verwondingen op. Het incident ontstond toen zes met mes sen gewapende mannen een stemlokaal binnengedrongen om de gang van za ken in de war te sturen. In Limoeira, een dorp ten westen van Recife in Zuid-Brazilië, werden bij een schietpartij een Braziliaan gedood en gewond. In Sao Paulo stak een par tijpropagandist een kandidaat voor het deelstaatsparlement dood. (Van onze correspondent) De formatie van een nieuwe West duitse regering Is gisteren in alle ernst begonnen. Drie uren lang hebben de CDU-CSU en de SPD onderhandeld. Lei ders van de delegatie waren dr. Kurt Georg Kiesinger en Willy Brandt. Het gesprek zal vrijdag worden voortgezet. Intussen hebben dan ook de socialis ten (vandaag) en de christen-democra ten (morgen) met de liberalen gespro ken. Alle gesprekspartners kwamen overeen geen bijzonderheden te laten uitlekken over datgene wat besproken is. De formatie van een nieuwe rege ring is met zekerheid niet meer deze week te verwachten. Zondag worden in Beieren landdagverkiezingen gehouden en alle partijen zullen afwachten hoe die aflopen. Vooral de liberale moet vrezen, dat haar flirt met de socialisten toch niet door de kiezers zal worden gehono reerd en goedgekeurd. Zij heeft dat op 6 november j.l. al in de deelstaat Hes hun posities zodanig kunnen sterken dat zij dan in de komende week in Bonn nog meer druk op de formatie van een federale regering kunnen uitoe- Torenspits door storm omgewaaid ZEVENHUIZEN (A.N.P.). Gister avond omstreeks negen uur is de toren spits van de Nederlands hervormde kerk in Zevenhuizen door de storm afge broken en op het dak van de kerk terechtgekomen. De 33 meter hoge toren van deze kerk dateert van voor 1702. Aan het begin van dit jaar brandde een groot deel van de kerk af, waarna zij werd herbouwd. In samenwerking met Monumentenzorg werden nu restauratie werkzaamheden aan de toren verricht. Het inwendige van de omstreeks tien meter hoge spits bestond als gevolg van deze werkzaamheden uit nog slechts drie binten, die kennelijk de storm niet hebben kunnen doorstaan. Uw 'keukenwinkeltje' óók het weekend open Zaterdagavond of zondag plotseling trek in iets pittigs? Trakteer dan u zelf en uw gezin. Zorg dat uw 'keukenwinkeltje' altijd welgevuld is met smakelijke vieesconserven. Worstjes, leverpastei, lunchworst en nog véél meer tovert u op tafel. Wat zullen uw huis genoten uw goede zorgen waarderen I Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes Eerste veilingdag f 60.000 meer dan getaxeerd AMSTERDAM Toen de eerste vei lingdag van de schat van Scrooskerkc met zijn spanningen van een voetbalin terland om zes uur eindelijk achter dc rug, bleien 508 nummers samen 315.745 gulden te hebben opgebracht bijna 60.000 gulden meer, dan dc taxatie van de veilingmeester Schul- man aangaf. Voor een deel was dit suc ces te danken aan de fabuleuze pry- zen, die voor bepaalde klapstukken ge boden werden. Zo ging er een ad. 5000 gulden geprijsde rozenobel uit de Gronin ger ommelanden voor niet minder dan 8100 gulden naar het Groningse muse um. Dat er een gecamoufleerd gaatje in zat. en dat het stuk licht gekreukeld was, kon de koper niet deren. Hij was in één slag recordhouder van de dag. Veilingmeester Schulman was daar echter noch koud noch warm van geworden. „Ik had het natuurlijk niet helemaal verwacht", zei hij na de laat ste hamerslag, „maar het is niets ver geleken bij wat er de tweede dag gaat gebeuren. Dan komen de buitenlandse munten aan de beurt. Ik weet nu al dat no. 535, een gouden reaal uit Doornik met beeldenaar van Filips II, die ik op 9000 gulden getaxeerd had, ver boven de 10.000 gulden uit zal gaan. De op brengst van de tweede veilingdag vandaag wordt zeker hoger dan die van de eerste. Wat mij wel ver baasd heeft, is, dat 130 precies dezelf de munten allemaal dubbele Alber- tljnen zijn weggegaan naar 130 ver schillende kopers. Die partij was eigen lijk niet zo interessant, en ik had er een zwaar hoofd in, maar zoveel kleine ver zamelaars, vooral uit Walcheren afkom stig, hadden er belangstelling voor, dat ik zelf niet 'eens een stuk heb kunnen kopen. Dat is nog maar zelden voorge komen". Tot genoemde Zeeuwen be hoorde ook vader Christiaanse zelf (in klederdracht) en zijn zoon. Zij kochten er respectievelijk 3 en 7. Waarom? ',,AcH'<\ zeiden de vinders met een 7wedtnpje heimwee, „als je er zoveel gevonden hebt, raak je er een beetje aan gehecht, niet waar? Tin de bruine kan het het nu trekken". Van de 508 stukken, die gisteren onder feUe hamer slagen door gingen, is 75 procent in Ne derland gebleven, schat veilingmeester Schulman. Slechts 25 procent ging naar het buitenland, tot in Azië toe. Maar vandaag zal dat precies omge keerd zijn, want de belangstelling van over de grenzen voor de munten uit Vlaanderen, Engeland, Duitsland, Polen en Spanje, die dan geveild worden, is Synode tegen zangonder scheidingstekens Hervormde DRIEBERGEN (ANP) De her vormde synode heeft zich gisteravond met 32 tegen 10 stemmen een meerder heidsrapport aanvaard waarin onder meer wordt gepleit voor afschaffing van het dragen van rangonderscheidingste kens s door de krflgsmachtpredikanten, voor benoeming van krygsmachtpredi- kanten door de Kerken zelf, voor af schaffing van de bestaande hiërarchie onder de krijgsmachtpredikanten, en voor afschaffing van de gelijkstelling ln de officiersrang van deze predikanten. Minister Vrolijk heeft begrip voor problemen STER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Stichting Ether Reclame (S.T.E.R.) handhaaft ln haar bepalingen, dat reclamefilms voor de t.v. vjjf weken voor de uitzending ter goed keuring moeten worden ingezonden. On langs werd weliswaar aan advertentie bureaus en adverteerders gevraagd de films omgaand ln te zenden (vóór eind oktober, terwUl de eerst© uitzendingen in jnnuarl zullen geschieden), maar dat was slechts om te voorkomen, dat fllms die al gereed zyn, pas op het laatste nlp- I pertje zouden worden Ingezonden en de I S.T.E.R. door een opeenhoping niet tydig met de keuring gereed zou zjjn. I Aan het verzoek had de S.T.E.R. de I dreiging toegevoegd, dat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat als zy niet tijdig gereed zou zyn met de keuring reeds toegewezen en betaalde zendtijd zou komen te vervallen. Dit mag echter niet zo worden uitgelegd, dat de adver teerders dan tevens hun geld kwijt zou den zijn. De billijkheid eist. dat in zo'n situatie eventueel reedsbetaalde bedra- j gen gerestitueerd worden, i Aldus heeft minister Vrolijk (C.R.M.) geantwoord op tornige vragen van het liberale Tweede-Kamerlid mevrouw Van Someren-Downer over dit onder werp. Zij vond het maar vreemd, dat de keuringstermijn abrupt werd verlengd en dat de gevolgen ervan op de adverteer ders zouden worden afgewenteld. De mi nister heeft zeer veel begrip voor de aan loopmoeilijkheden van de S.T.E.R., ge zien ook de korte voorbereidingstijd, en vindt dan ook nog geen aanleiding om iets te ondernemen dat de werkwijze van de S.T.E.R. zou kunnen doen veranderen. Adrie van den Broeke, dc vinder van de Serooskertese goudschat, was een van de vele kopers op de veiling van de munten. Hij kocht van zijn eigen vondst een gouden rijder voor de prijs van 2.050 gulden. Hitler had hekel aan psychiaters FRANKFORT (Reuter). Adolf Hitler hield niet van psychiaters, want hij vreesde, dat zy zouden doorzien, dat hij aan hysterie had geleden. De Duitse zenuwarts Frledrlch Panse heeft dit verklaard tijdens een proces tegen drie artsen, die in Frankfort terecht staan omdat zy beschuldigd worden van het doden van een onbekend aantal geeste lijk gestoorden tijdens het bewind van de nazi's in Duitsland. Hitler deed het altyd voorkomen alsof een tydeiyke blindheid, waaraan hij tydens de eerste wereldoorlog had geleden, was veroor zaakt door een aanval met mosterdgas. Zenuwartsen van een militair hospitaal hadden echter ontdekt, dat Hitler als gevolg van hysterie tjjdeiyk blind was geworden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5