Ruiter te bison: unieke circusprimeur Jos Uyterlinden dendert op negenhonderd kilo oergeweld door Wassenaarse dreven IsffH i l M. /BB ImÊÊÊÊM HERSTEL FLORENCE DUURT TWINTIG JAAR GA DAN GEEN LEDERWARENZAAK piNSDAG 15 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 DAG-IN-DAG-UIT—DAG-IN-DAG-UIT—DAG-IN-DAG-UIT—DAG-IN-DAG-UIT— DAG-IN-DAG-UIT— WASSENAAR Negenhonderd kilo oer geweld dreunt over de vruchtbare geest gronden van Wassenaar. De aarde rond de afgedankte tramremise siddert, vaalgrijs zand spat in vraagtekens omhoog. Het is weer zover: dompteur Jos Uyterlinden maakt zijn dagelijkse dodenrit op de steile rug van zijn bison. De aangevreten India nenveren dansen op zijn hoofd, zijn voeten drukken de stijgbeugels vast tegen de dampende flanken. Ruiter te bison: die combinatie is nooit „Ik dacht: als je hersens hebt verniel je me meteen' Hij :egt het zonder wrok. Hij he'eft al vaker met de verdrietige bijl op zijn dromen ingehakt. Hij heeft alles gepro beerd, een complete Ark van Noë ge dresseerd, maar de wind zat in de ver keerde hoek. Vorig jaar heeft hij vriend en v.jand nog verrast door onvoorbe reid met de mesjoggeme leeuwen van Boltini in de kooi te verschijnen. Huis- dompteur Aad de Vries was door een vriendelijke geste van zijn lievelings- leeaw deerlijk verminkt en tussen Smo lensk en Fatima was er geen dresseur die zijn vermetele tricks kon overne men. Uyterlinden durfde wel: hij wierp zich in versierderspak voor de leeuwen, liet malse biefstuk van zijn adamsap pel eten en trok de roofdieren als een warme deken over zich heen. Enorme foto's aan de wanden van zijn caravan zijn de enige relikwieën, die ,-an dit wapenfeit resteren. Uyterlinden liggend in de piste, de snorharen van een leeuw trillen een centimeter boven zijn wakend oog. Uyterlinden wederom liggend in de piste, terwijl een enorme natte tong het klapstuk van zijn kéel veegt. Uyterlinden glimlachend, ver baasd om zijn eigen moed, vertederd door het aanzwellend applaus. vette hoofdprijs i Tien meter achter die zwart-wit-her- ineringen bouwt hij nu verbeten aan zi;n zoveelste come-back in de interna tionale circuswereld., Daarbij mikt hij riet op een eigen geldje, maar op de vette hoofdprijs, die alleen gereserveerd i» voor topartiesten. Hij heeft een bavi aan en een varken gekocht, die luid ker mend de piste instuiven, als de spreek- stalmeester met stemverheffing de ver metele Winnetou heeft aangekondigd. Dat varken, ternauwernood gered uit een Zuid-Hollands abattoir moet straks het circuspad voor Uyterlinden effenen. Hij is de lachter, de gimmick van mijn nummer. Het publiek verwacht een enorm beest met een snuivende Indi aan erop en dan komt opeens die rose idioot binnen met op zijn rug een aap met veren op zijn kop. De mensen voe len zich op dat moment op zijn zachtst uitgesproken bedonderd en daardoor krijgt mijn entree gelijk meer effect. Het grote probleem met die bison was: hoe kom ik er op. Ik kon het aan niemand vragen, want er was geen mens die het al eens gedaan had. Ik moest dus op goed geluk een gok wagen. Hij vertoond in Europa en uit deze wetenschap heeft Uyterlinden drie maanden geleden het onuitsprekelijke lef geput om de dam pende kolos te beklimmen. Kort tevoren was zijn gier plotseling gestorven „De satan mag weten waaraan, maar opeens lag die ontiegelijke domoor dood in zijn hok". En vlak daarna moest hij zijn leeuw verkopen, omdat de vleselijke lusten van het dier hem tot aan de rand van de finan ciële afgrond hadden gemanoeuvreerd. Ik had een mooi nummer en alsdie mond en klauwzeer er niet tussen was gekomen, zat ik nou waarschijnlijk ergens in Frank rijk. De circussen zagen er wel wat in: een leeuw op een bison, maar toen de regering de grens dichtdonderde, zat ik gelijk met twee opvreters opgescheept. Zo'n leeuw moet elke dag zijn portie vlees hebben. Op het laatst kocht ik alleen nog pens, maar zelfs dat bracht ik niet meer op. Boltini had het nummer al gehad. Ik moest dus een andere oplossing zoeken". hij vroeger wel. Als je dan niet oplette, nam hij ineens de kuierlatten en stoof weg. Dat is er nu niet meer bij. Hij wacht keurig tot ik hem aan het handje naar de wagen breng. opper-bison Maar vergis je niet: vorige week kreeg hij opeens de kolder in zijn gekke kop en nam hij me te grazen. Hij wilde ge woon weten, of ik nou werkelijk de op- perbison was. Hij sleurde me zes zeven keer door de piste en kwakte me daar na op de klep van de vrachtwagen. Zijn achterwerk fungeerde daarbij als tram poline. Als hij toen gewild had. zou hij me zonder moeite in de grond hebben kunnen spitten. Hij was op een gegeven moment met zijn kop vijftig centimeter van me af en ik dacht: ..Als je hersens in je kop hebt. verniel je me nou". ij Hij heeft het niet gedaan en sinds- j dien waarderen we elkaar véél meer. Hetzelfde fijne contact, dat ik vroeger met mijn leeuw had. heb ik nou met de bison ook. Hij is gewoon blij. als hij me ziet en wordt pas weer aggressief. als er een vreemd storend element in zijn gezichtsveld opduikt. vuurbarrière rj Mijn rodeonummer is nu praktisch -j rond en ik krijg al aanbiedingen uit diver- se landen. Ze hebben mijn foto gezien. Indiaan op een bison en daar willen ze meer van weten. Ik schiet nu ook onder het rijden met een 9mm flaubertgeweer een aantal ballonnetjes in flarden en spring met de bison door een vuurbar- S rière. Voor de rest maak ik alle/figuren die je ook met een paard maakt. De •j| première van mijn nummer vind vrijdag 11 in Meppel plaats. Ze organiseren daar 'n indoorconcours en laten mij als extra- attractie opdraven. Ik ben ook in onder handeling met een Franse impressario, die me volgend jaar voor zeven maan den in een rodeoshow aan de Rivièra wil laten optreden. knettergek Deze keer moet het lukken, want dit is brandnieuw. Ik heb maanden honger geleden om zover te komen. Ik wil mijn naam nou wel weer eens op de affiches zien. Als het een sof wordt, is er overi gens nog geen man overboord. Er zijn immers nog zoveel dieren, waar nog nooit iets mee gedaan is. Neem nou al leen een gans. Zo'n beest is te dresse ren, maar alleen niet door mij, want ik zou er knettergek van worden. Let op. Die bison. En ik er boven op. Dat wordt het". «5 BB Winnetou Uyterlinden met 900 kilo onder zich: dit ia het, dit ia brandnieuw, dit moet lukken. wist, dat er niet met me te spotten viel, maar van een echte vriendschappelijke verhouding was geen sprake. We ston den altijd tegenover elkaar als Ameri ka en Rusland met de waterstofbom onder handbereik. Je zag hem gewoon loeren op een kansje om me een doodschop te geven. Verkeerschaos in benauwde straten ROME Reuter/A.N.P.Een Amerikaans expert, prof. F. Hartt, heeft zijn vrees uitgesproken voor de toekomst van Venetië en Florence, die door de overstroming veel te lijden heb ben gehad. Hij zei, dat de funderingen van beroemde kerken, paleizen en an dere gebouwen in Florence zijn ver zakt. Herstel van de kunstschatten zal waarschijnlijk twintig jaar vergen. Prof. Hartt en een andere Ameri kaanse hoogleraar, prof. F. Licht, be studeren in Italië de gevolgen van de overstroming in opdracht van het on langs gevormde comité voor de redding van Italiaanse kunstschatten. Zij ver klaarden, dat bijna negenhonderd kunst werken zijn beschadigd. De Nederlandse militairen, die zondag in Florence zijn aangekomen, hebben, samen met Italiaanse soldaten en pad vinders. Zwitserse troepen, Amerika nen van een ver van Florence gelegen basis, nog veel in de zwaar getroffen stad te doen. In het centrüm is de mod der vermengd met olie en benzine nog lang niet opgeruimd. Grote hopen afval en verloren gegane zaken, zoals bij voorbeeld de hele voorraad schoenen van een schoenenmagazijn en alle boe ken uit een uitleenbibliotheek, marke ren de straten in het centrum. Maar niet alleen Florence is er erg aan toe: in het gebied van Toscane, rond Venetië en in de Povlakte kwa men honderden steden en dorpen blank te staan en zij staan ten dele nog in het water. Zeker een kwart van Italië is door de overstroming getroffen. Wat er allemaal verloren is gegaan, kan nog niemand nauwkeurig vaststellen. Weinig winkels De verbindingen met Florence van Plsa uit zijn vrijwel hersteld. De auto weg die Florence met Pisa en Livorno verbindt, is goed berijdbaar en nu ook erg druk. Het spoorwegverkeer gaat nog via een omweg over Lucca, Pistoia en Prato. Het vliegveld is nog onbruik baar. Het dringend noodzakelijk lucht verkeer wordt onderhouden met heli kopters van het leger. Er is in Florence geen gebrek aan voedsel, maar water en stroomvoorzieningen functioneren niet of gedeeltelijk. Telefoneren lukt niet altijd. Het verkeer in de binnenstad is over dag een hopeloze chaos en veel van de hulptroepen worden voor de regeling van het verkeer gebruikt. Vooral de wegen en de bruggen over de Arno, smalle straatjes met eenrichtingver keer, zijn voortdurend verstopt. Op de trottoirs zitten de winkeliers en hun personeel en soms hele huisgezinnen ijverig wat er is overgebleven in kleine bakjes water te wassen. Met uitzonde ring van de voedsehvinkels zijn nog maar weinig winkels open. In vele straten hangt een benauwde lucht. Er liggen rottende kadavers van katten, honden en vooral ratten, vaak op nog onbereikbare plaatsen. Tussen zeven uur 's avonds en acht uur 's morgens ligt In de binnenstad alle verkeer stil. een maatregel, die de autoriteiten genomen hebben om de opruimingsploegen alle ruimte te geven. Om 's nachts bij het werk licht te hebben, heeft het Italiaan se leger op heuvels in de omtrek schijnwerpers geplaatst. Het watermerk reikt in sommige straten tot twee meter hoog, zodat auto's helemaal onder gingen. Er wordt aan auto's ijverig gesleuteld. Een deel rijdt alweer, ook enkele taxi's. Benoeming DEN HAAG (A.N.P.). De Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft in haar vergadering gister avond de huidige secretaris voor alge mene zaken, ds. F. H. Landsman, be noemd tot secretaris-generaal van de Nederlands Hervormde Kerk en tot scriba van de Generale Synode. Deze benoeming gaat in op 1 mei 1967, de datum waarop dr. E, Emmen zijn functie als secretaris-generaal wegens pensio nering neerlegt. Ik heb nachten liggen prakkezeren. hoe ik van de grond op die rug zou kunnen komen zonder meteen het ziekenhuis in te zeilen in de piste kon 't in elk geval niet, want dan moest iemand de bison va thouden en aan dat karwei waagt niemand zijn leven. Mijn vorige assistent heeft 't één keer geprobeerd: hij kon ge lijk met 'n opengescheurde arm naar 't ziekenhuis. Ik moest er dus wat anders op verzin nen, een methode, die een kansje van slagen had. Ik heb toen besloten met vrachtwagen en al op zijn rug te krui pen en dan af te wachten, waar het schip zou stranden. De moeilijkheid was alleen, dat het dak van die auto zo laag was, dat ik nauwelijks op mijn buik op dat beest kon liggen. Een onverhoedse beweging en hij zou me als een vlieg te gen de zoldering plakken. Ik heb het toch maar gedaan. Een dekentje op zijn rug, zelf plat er c heen en karren maar. Hij dendert op de loopplank af, gooit zijn achterpoten de lucht en stuift als een dolle gek door de piste. Binnen de kortste keren zat ik achter op zijn staart. Mijn vrouw zei la ter: het was de mooiste rodeo die ik ooit heb gezien. Er zat geen gram nep bij. geweldige loer Toen kwam het afstappen. In dit vak moet je alles zelf uitdokteren en de reld proberen te zien door de ogen Nieuwe geruchten omtrent Beatles LONDEN (U.P.I.). Het nieuwe gerucht rond de Britse beatgroep „The Beatles" dat zij geïnteresseerd zou den zijn in het benoemen van de zake lijke leider van hun rivalen „The Rolling Stones" tot hun manager Is door het hoofdkwartier van de vier wereldbe roemde popzangers als „belachelijk" bestempeld. De Amerikaan, Allen Klein, die de belangen van de Britse groepen „The Rolling Stones" en „Hermans Hermits" In de V. S. behartigt, heeft een dezer dagen bekend gemaakt, dat hij via een tussenpersoon door twee Beatles over deze zaak was benaderd. Volgens een woordvoerder is Allen Klein wel'bereid contracten af te sluiten voor de Britse groep, doch wil hij zich niet tussen haar en manager Brian Epstein wrin gen. Het gerucht is een van de vele die vergezeld gaan bij het keerpunt in de carrière van de Beatles. Hoewel zij in januari een film zullen maken, hebben zij geen plannen meer om op te treden in Engeland en wereldtoernees te ma ken. Het is algemeen bekend, dat zij ieder voor zich hun talenten willen ont wikkelen. dieren. Voorzover ik kon nagaan zou me bij het afstappen een geweldige loer proberen te draaien, want hij wil de gewoon weten, of ik op zijn rug ook wat in te brengen had. Ik moest hem dus aan het verstand brengen, dat ik de opper-bison ben, de koning van de kudde. Ik mocht dus niet het risico lo pen, dat hij even een tikkie zou geven met zijn poot, waardoor ik tegen de aarde smakte. Ik heb dat probleem op gelost door onder het rijden in het kooi- hek te klimmen. Het was geen elegant afstappen, dat geef ik toe. maar hij had er wel waardering voor. De week daarna heb ik hem een zadel met stijgbeugels omgedaan en ben ik gewoon van de grond af opgestapt. In middels had ik ook uitgevonden, welk bijt er moest komen. Het zwaarste bit dat in de paardewereld te koop is, had geen enkel effect en de situatie leek ho peloos. Ik heb er toen maar weer een slapeloos nachtje tegenaan gegooid er de volgende morgen had ik het. Een gewoon paardebit trekt het hoofd naar beneden en dat moet je bij eei son nou net niet doen. Als die zijn kop in de diepte gooit, krijgt hij een dubbele kracht en is er geen land meer met hem te bezeilen. En het ging er juist om, dat die bison bestuurbaar moest worden. Ik moest er hetzelfde mee kunnen doen als met een paard. Ik had ook niks aan een bit, dat pijn doet, want als een bison gekweld wordt, gaat hij gelijk dwars door een betonnen muur. Dan wordt hij pas echt kwaad. De oplossing was een transbit. waar mee de ruiter zijn kop omhoog kan trek ken. Kom nou niet aan boord, met dat misselijke praatje dat ik dus een die renbeul ben. want hej is allemaal zui vere koffie. Iedereen mag het proberen, mits ik toestemming krijg om als belang stellend toeschouwer aanwezig te zijn. Dan heb ik tenminste één keer plezier De waarheid is, dat je zo'n beest al leen je wil op kunt leggen, als je met eindeloos geduld te werk gaat. Als je me nou met die bison ziet werken, denk je: „Dat kan ik ok'. Hij gaat als een trein tje door de piste en heeft ook geen in teresse meer voor de uitgang. Dat had SUCCES MET EURORAKET ADELAIDE (Reuter). Op het proefterrein bij Woomera in Australië is vandaag een drietrapsraket van de ELDO, de Europese organisatie voor de ontwikkeling van een aandrijfraket, ge lanceerd voor een proefvlucht van 850 km. Het was het vijfde proefschot met een Europaraket. Eind 1968 hoopt men er een satelliet mee te lanceren. Het doel van de proef van vandaag was de Britse eerste trap te schelden van de Franse tweede en Duitse derde trap. Dit is gelukt. Het geheel was 85 meter lang en woog 105 ton. (ADVERTENTIE) ZO BOEIEND IS NU DEZE WEEK; O Als de hoofdredacteur van „Panorama" minister-presi dent zou worden,zou hij de geschiedenis ingaan ais de kortst levende premier van Nederland. Waarom? Dat staat deze week in zijn com mentaar. O 100 wegwijzers naar een zekere dood voor iedereen die auto rijdt Jack *awkins kan weer spre ken. En dat kon Jack Hawkins negen maanden geleden nietl O Panorama's schok-verhaal een gesprek met de vertrou wensman en „postbode" van de vermoorde president Jack Kennedy. De echo van een schot! Q Linda Christian heeft niet het. min9te bezwaar tegen het hu welijk van haar 15-jarigé doch ter Romina Power met Prins Stanislaus (23) die - toevallig - multi-miljonair is. O Tweede Panorama-schok- verhaal: de verhoudingen in prijzen tussen de landen die, samen met Nederland, in de Euromarkt zitten. Wat is er terecht gekomen van de pa radijs-voorspiegelingen? Is het mogelijk vóór de geboorte te voorspellen of er een zoon of dochter komt O De vrouw van de schrijver van James Bond onthult hoe James Bond haar man te gronde richt te en in een vroege dood dreef. ZO BOEIEND IS PANORAMA DEZE WEEK Deze advertentie is te klein om u alles te vertellen. Kooppeen los nummer, dan kunt u zelf zien, dat dit maar een kleine keuze is uit het boeiend spannend kijk- schrift dat „Panorama" heet. Losse nummers 55 cent. Beter nog: neem een abonnement. Drt Zoekt u een voordelig sinterklaascadeautje ...behalve als het een beetje, of een beetje erg luxueus mag zijn sVY/ie uit is op voordelige sin- terklaascadeautjes voor haar meneer, hoeft in de Meer hoek niets te zoeken. Zij kan beter de sokken' of de das kopen. Maar indien het een beetje luxueus mag zijn, of een beetje erg luxueus, zie dan toch eens wat er al zo van het „fraaie leder" in diverse kleu ren gemaakt wordt: A Een krantenhanger van onder elkaar opgehange afdelingen. A Om een fijne fles <of een paar) in liet het ijs te zetten, de met leer overtrok ken koelemmer. A Het schaakspel-met-bord dat in leer is gelijst. A De thermometer met barometer ln leer gevat, met riempje en gesp onder elkaar bevestigd om samen aan de muur te hangen. A Elegante vlerkante hang- en staande klokken met leren wijzerplaat. Met leer overtrokken fles, waarop het woord GIN duidelijke taal spreekt. A Rookstel: tabakspot met pijpen, siga ren-sigarettenbeker en asbak, alles met leer overtrokken en bijeen op rond leren blad met opstaande rand (waarover een riem met gesp). Pijpenrek A Leren prullenbak. A Auto-accessoires zoals: interieurlamp. pechlamp, ruitenontdooler in leren hoes, stofzuigertje in etui, prullebakje, kleerborstel, kaartenmap, kaartenkof- In dat geval aandacht voor de spiegel in rose leren lijst, om in de hal te hangen, hierbij een set van borstels etc. met hetzelfde leer. Een garnituur van poederdoos, geld- mapje, portemonnaie ln rood reptiel. A Een elegant doosje om munten ln te verzamelen. In leder gevatte thermometer met barometer'n gewild geschenkartikel; Wordt in diverse kleuren (onder andere rood en bruingebracht. A De beeldigste soorten beauty-case (hoog vierkant model met twee heng sels zodat je niet zo demonstratief beauty-case-t). A Byouteriedoosjes en -rollen (de laat ste voor op reis). Voorts voor personen van beiderlei kunne diplomatenkoffertjes, reistassen, weekenders, portefeuilles en portmon- naiesvan werkelijk het allerfraai ste leder. Inlichtingen over gebruiksvoorwerpen Wie nu een bord, kopje koelkastdoos van kunststof gaat kopen, heeft kans er een bijzon der etiket op aan te tref fen: binnen een kader staat een rjjtje inliclitin- over de kunststof ■van dit voorwerp Is gemaakt. Bovenaan leest produktINFOrmatle; de letters INFO z(jn vet gedrukt, en het etiket zal ook INFO-etiket gaan heten. Er zyn In ons land al een poos voorbereidingen aan de gang om te komen tot Informatieve etikettering, aardoor de consument en en ander te weten komt over de eigenschap pen van het produkt dat h|j ln de winkel koopt. De eerste produkten waarop nu deze INFO- etiketten zyn aange bracht. zijn huishoudelij ke artikelen van kunst stoffen, die met etenswa ren ln aanraking komen. Op de onlangs gehouden beurs MACROPLASTIC waren al schaaltjes e.d. met zulk een etiket te ;De fabrikant kan op dit etiket maar zo niet ver tellen wat hem goed dunkt. Hij dient zich .e houden aan voorschriften [die bepaald zijn door de Stichting voor Informa tieve Etikettering. Deze stichting is tot stand ge komen door een samen- werking tussen fabrikan- tenorganisaties, organ i- .saties voor het groot win kelbedrijf en de detall- handel, samen met con sumentenorganisaties. [Het ministerie van Eco- |nomi8Che Zaken geeft de (stichting een belangrijke (subsidie. Inlichtingen op het etiket [Op de artikelen van kunststoffen kunnen we 'bijzonderheden aantref fen over de volgende pun tten Het informatieve etiket de kunststofgebruiksarti kelen de onuitsprekelijke wetenschappelijke namen van de kunststoffen moe ten worden vermeld, om dat we nu eenmaal geen „huishoudelijke" namen daarvoor kennen. Wel hebben deze namen een afkorting, en de huis vrouw die gemakshalve alles maar plastic noemt, doet goed de afkorting van een bepaalde materi aalsoort te onthouden, zodat zij de eigenschap pen met elkaar kan ver gelijken! Zo zal op het etiket altijd de afkorting mede vermeld worden b.v.: melamineformalde- hyde (MF). GobruikKtemperatuur. Hieruit kan men opma ken tussen welke gren- het artikel te gebruiken is, waarbij het vorm on andere eigenschappen be houdt. Sterkte. U wilt graag weten of een produkt breekbaar is of niet, dan wel of het „praktisch on breekbaar" is. (Dit laat ste wil zeggen dat het zich goed zal houden b(j de aangegeven tempera tuur). U zult het nauw keurig kunnen lezen uit dit punt op het etiket. Reiniging. Hier zal ver meld worden met welk soort afwaamlddelen dit artikel kan worden schoongemaakt. zelfs hoeveel chloor het kan verdragen. Kleur. Het ene produkt neemt geen, het andere wel kleurstoffen op. Het etiket vermeldt dit en bo vendien of in dit geval een verkleuring te ver wachten is in water van een bepaalde tempera tuur. naam en de vestigings plaats staan van degene die door de stichting is gemachtigd het etiket te voeren. In de plaats van naam en plaats kan hij ook een code gebruiken, die door de stichting wordt gegeven. Nummer van het INFO- voorschrlft. Voor de kunststoffen is dit num mer 3001/61966. Tot nu toe heeft men nog geen meetmethode ge vonden om het opnemen van geur te meten en te beschrijven. Juist in ver band met kunststoffen is het opnemen van geur een belangrijk onderdeel, zoals elke hulsvrouw wel weet. Zodra hiervoor een meetmethode beschik baar is, pal ook geurop- neming op het etiket aan gegeven staan. Vergeleken Aangezien alle geëtiket teerde artikelen onder controle staan, kan de koper zich erop verlaten. Hij kan bovendien nu ge makkelijker verschillende zaken met elkaar verge lijken. Maar de koper moet zich niet vergissen en denken dat dit etiket een bepaalde kwaliteit garandeert. Wat erop staat is onomstotelijk waar. Voor wat er niet opstaat, is het etiket en de stichting die daar ach ter staat niet verant woordelijk. De zaak waar deze geëtiketteerde arti kelen te koop zijn, kan dan ook geen reclame maken met het etiket. Wie het goed leest, kan de goede conclusie trek- In Scandinavië, vooral ln Zweden, is men reeds lang vertrouwd met deze etikettering en de consu ment stelt de informaties op hoge prijs. Na de kunststoffen zul len spoedig koelkasten, centrifuges en elektrische dekens met een INFO- etiket op de markt ko men.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7