DIERENTEMMER" CASSIUS CLAY DRESSEERDE NU OOK „BIG CAT" SAMSON Voetbalofficials diep geschokt door overlijden van hun vriend Brunt Uitdager groggy bij interventie scheidsrechter: In derde ronde eind van boksles Boksers gaven fans meer dan volle pond UEFA waarschuwde Sparta en Servette Lekkere verse Samson Shag is zijn geld dubbel waard! PAGINA 6 DE IiETDSE COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER 196fi HOUSTON Nog geen drie ron- j den heeft Cassius Clay, de 24-jarige wereldkampioen in het zwaargewicht, gisteravond onder de groenglazen koepel van het immense astrodome in Houston nodig gehad om z'n we reldtitel tegen z'n 9 jaar oudere uit dager Cleveland Williams met suc ces te verdedigen. Clay gaf zijn tegenstander, in wie velen zijn kans rijkste uitdager gezien hadden, in de ware zin van het woord boksles. Na een minuut en acht seconden in de derde ronde staakte scheidsrechter Harry Hessier het ongelijke en door Clay volkomen beheerste gevecht, om Williams een onnodige afstraffing te I besparen. „Ik heb mijn eigen gevecht geleverd. Williams was een gemakkelijk doelwit. Ik was eenvoudig veel te snel voor hem. Voordat hy eigenlijk zijn eerste stoten kon geven, was het afgelopen. Hij heeft mij eigenlijk maar tweemaal geraakt met een linkse", verklaarde Clay onmiddel lijk na afloop, toen een paar honderd I toeschouwers in de ring klommen om de wereldkampioen, die voor de zevende maal ln twee jaar tijd zijn titel met suc ces verdedigde, te huldigen. In tegenstel ling tot zijn gebruikelijke tactiek, bleek Clay slechts een minuut bereid om zijn I Reeds voor het gevecht had Clay ver klaard: „Ik versloeg een beer (Liston) en de haas (Patterson) en ook die kat (Williams) pak ik wel". Nauwelijks getekend Clay heeft zijn uitdager geen moment de gelegenheid gegeven om zijn eigen strijdplan te trekken. Vrijwel direct na het begin werd Williams onophoudelijk getroffen door de razendsnelle linkse directen van Clay, die meestal gevolgd werden door zuivere rechtsen naar hoofd en lichaam. Na nauwelijks een minuut in de derde ronde bestond er voor scheidsrechter Kessler geen andere mo gelijkheid dan het gevecht te staken omdat Williams volkomen groggy was en niet meer in staat zich te verdedigen. Clay was op dat moment nauwelijks door het gevecht getekend. Het merendeel van de 42.000 toeschou wers in het astrodome is teleurgesteld naar huis gegaan. Zij hadden van streek genoot Cleveland Williams, hij woont 200 km ten zuidwesten van Houston op de ranch van zijn manager, meer ver wacht. Williams" carrière werd twee jaar geleden, toen hij tijdens een twist met een politieman over een ver keersovertreding in de buik werd ge schoten, bijna achttien maanden onder broken. Tijdens een spoedoperatie, waar in de doktoren een zwaar beschadigde nier verwijderden maar niet de kogel uit het lichaam konden krijgen, was Wil liams driemaal klinisch dood, maar even- Aad Jansen vond energie terug (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Na elke ronde stapte Joel Depauw met een geruststel lend knikje naar zijn helper op zyn hoek af. De Franse zwaarweltergewicht gebaarde zelfs nog, dat alles in orde was, toen hij in de zesde ronde op een mokerhar da linkse hoek van de Utrech ter Joop Verbon op de knieën was ge gaan. Maar hy keek nadien toch niet meer zo fit uit zyn ogen. Verbon, die zyn tweede prof party gisteravond in de Rivièrahal in Rotterdam bokste, achter volgde de Fransman met zware stoten. Depauw, ook aan zyn tweede profpartij toe de eerste had hy onlangs in Am sterdam van Joop Kruys gewonnen was echter zo handig als een volleerde pugilist. Hij zakte nog eens acht tellen op zyn knieën, want die acht seconden waren weer meegenomen; hy sprong zo snel mogelijk door de ring oni Verbon te ontlopen en haalde zowaar hel einde. Op deze avond heeft het publiek alles gehad waarvoor het komt. De spectacu laire partij van de oersterke Verbon was het waardige sluitstuk van een prima bok8programma. Depauw bezat 'n sterke dekking, waarop Verbon te dikwyis zijn aanvallen richtte. En dat levert geen punten op. Depauw was ook snel, maar had onder het trommelvuur van Verbon vrijwel geen kans zelf te stoten. Deze twee technisch goede boksers maakten er een spektakel van dat het publiek met een daverend applaus honoreerde Verbon is hard op weg na deze tweede zege een serie hoger, te komen in <ie bokssport. Alleen door te weinig rou tine kan hij het duel niet anders dan op punten winnen. Aad Jansen, de Rotterdamse welter- gewirht, had er al negen profpartijen opzitten. Hij kon immers overtuigen, al won hij alleen op punten. Maar tegen de Fransman René Fromont kwam hij los. Zijn boksen was energieker dan te voren, hij gebruikte zelfs af en toe zijn rechtse, die hij tot nu toe angstvallig ,,in zijn zak" had gehouden. Met een rechtse hoek bracht hij de Fransman in de zevende ronde ook in moeilijkheden, maar toen bleek dat ook zijn routine nog niet voldoende gerijpt is Gretig stuurde Jansen op een snelle beslissing aan, maar daardoor werden zijn stoten onnauwkeurig. Nietemin was zijn pun- tenzege duidelijk, al was een deel van het publiek er niet mee eens. Jansen had meer stootkracht getoond, grotere variatie in zijn stoten, waarvan de coun ters vaak goed doorkwamen en ln elk geval meer punten gescoord, al was het verschil niet bijster groot. De helpers in de Franse hoek trokken ook verbou wereerd de schouders op. Ten onrechte, want zelfs een onbeslist zat er voor Fromont niet in. Ook niet voor de derde Fransman, Gerard Macrez, die voor de vierdo keer de Amsterdamse bantamgewloht Gerard Berkhout ontmoette. De Amsterdammer heeft in zijn laatste wedstrijden enige zware nederlagen geleden en het einde van zijn carrière leek naby. Hij herstel de zich gisteravond prachtig, hield de dekking goed voor zijn „glazen kin", (zyn zeer zwakke punt) en pareerde voortreffelijk uit de defensie. Want Berkhout moest tegen de geroutineerde Fransman wel constant achteruit bok sen. In de vijfde ronde trof Macrez de Amsterdammer toch op de kin en Berk hout moest even stevig op zijn tanden bijten. Maar hij doorstond die treffer, bleef in het gehele duel bewegelijk en beëindigde het zonder meer fraaie ge vecht met een uitstekende puntenzege, waardoor de balans in evenwicht is, want Macrez had al tweemaal gewon nen en Berkhout een keer. Slopend Als Jan Lubbers net zo goed achter uit had kunnen boksen als Berkhout, zou hij minder moeite hebben gehad met de Spaanse halfzwaargewicht Toribi Penalva. De Spanjaard was een explosief mannetje, dat gaarne de swing hanteerde. Hij stootte bovendien kei hard. Het risico van de verwaarloosde dekking bij die swings nam hij. Lubbers liet dan ook vele kansen liggen in dit slopende, harde duel. Hij kwam echter sterk naar voren in de zesde en laatste ronde, toen Penalva in een offensief van alles of niets furieus aanviel. Lubbers haalde zijn hele arsenaal stoten over hoop en trof de Spanjaard waar hii wilde. Hij bezat echter niet meer voi- doende stootkracht om meer dan een puntenzege te behalen, die ook al door een deel van het publiek ten onrechte werd aangevochten. Verschil van mening over de zege van de Utrechtse zwaarwelter Toon Nagte- gaal twee jaar niet in de ring ge weest op de Belg Julien van Damme kon er niet bestaan. In de tweede ronde ging de Belg voor het volle pond neer op een linkse hoek. En daarmee was alls getoond wat een boksprogramma meer kan bevatten: een k.o., een kei hard duel, een technisch hoogstaand gevecht van Berkhout en Macrez, een „terugkomen" van Jansen en de sen satie van Depauw, die niet week voor het tomeloze geweld van Verbor.. Weer profboksen AMSTERDAM. Nu het beroeps- boksen in Amsterdam enkele weken ge leden opnieuw leven is ingeblazen, or ganiseert promotor Piet Termeulen maandag 21 november in Krasnapolsky opnieuw profwedstrijden. In de hoofd partij van de avond komt de Nederlandse middengewichtkampioen Harko Kok- meyer over acht ronden uit tegen de Franse kleurling Mohammed le Noir. In hetzelfde gewicht bokst de voor malige amateurkampioen van Neder land, Joop Kruis, zijn tweede party als prof. Hy ontmoet over zes ronden de Fransman Pierre Perrot. De zwaar weltergewicht Jan de ,Vos komt vit tegen Ronald Riedewald. Wereldkampioen Cassius Clay heeft uitdager Big Cat" Williams gisteravond niet met fluwelen handschoenen aangepakt. Reeds in de derde ronde was Williams dermate aangeslagen, dat hij door de knieën moest en even later door de scheidsrechter werd uitgeteld. Cassius Clay is werkelijk de allergrootste! zovele malen slaagden de artsen erin het hart weer op gang te brengen. Na een lange herstelperiode keerde Williams in februari van dit jaar weer terug in de ring. De uitdager leek in een voor- treffeiyke conditie en algemeen had men dan ook een verbitterd duel verwacht. Dik tevreden Voor de uitdager, die nu tweeënzeven tig partijen als prof heeft gebokst Williams begon zijn carrière als beroeps bokser clandestien op 14-jarige leeftijd was het de zesde nederlaag. Alleen tegen Bob Satterfield (1954), Sonny Liston (1959 en 1960) en Cassius Clay haalde Williams het einde van een ge vecht niet. Promotor Earl Gilliam was met de 42.000 toeschouwers, die overigens de grootste sporthal ter wereld (66.000 toe schouwers maar voor tweederde vulden, dik tevreden, zeker nadat men tijdens het weekend nog maar 35.000 betalende bezoekers had verwacht. Het gevecht werd via een gesloten televisiecircuit in 125 theaters uitgezonden terwijl Europa beelden van de strijd ontving via de satelliet Early Bird. Clays beurs bedroeg vijftig procent van de recette terwyi hij bovendien de helft van de televisie-, radio- en filmrechten ontving. Williams kreeg twintig procent van de recette en veertien procent van de opbrengst van radio en t.v. Clays beurs wordt geschat op 750.000 dollar (ruim 2.5 miljoen gul den). Met zijn overwinning op Cleveland Williams verdedigde Clay zijn titel, die hy op 25 februari 1964 in Miami Beach op Sonny Liston veroverde, voor de ze vende maal met succes. In de revanche wedstrijd ruim een jaar later ging Liston al in de eerste ronde knock out. Later hebben Floyd Patterson (interventie 12e ronde), de Canadees George Chuvalo (op punten verloren na 15 ronden), de Engelsen Henry Cooper (interventie 6e ronde) en Brian London (k.o. 3de ron de) en de Europese kampioen Karl Mil- denberger (interventie 12e ronde) ver geefs geprobeerd, de overwinningen- reeks van de nu al als onvergetelijk te boek staande Clay af te breken. Van zijn tot nu zevenentwintig geleverde gevech ten won Clay, die in 1960 na het behalen van de olympische titel in het halfzwaar gewicht prof. werd, er tweeëntwintig binnen de limiet en zegevierde hy vtjf- maal op punten. Na het succes tegen Williams zal Clay waarschijnlijk op 6 februari in New- York of Chicago zijn landgenoot Ernie Terrell ontmoeten. Terrell wordt door de World Boxing Association, die Clay van zijn titel vervallen verklaarde toen hij een revanche aan Liston gaf, als wereld kampioen erkend. Indiase tennisploeg versloeg Duitsland NIEUW DELHI India heeft zich gisteren in Nieuw Delhi door een over winning op West-Duitsland geplaatst voor de interzone-finale van het Davis Cuptoernooi. De Indiër Jaideep Muker- jea won het derde enkelspel van Wil helm Bungert met 46, 86, 86, 63, waardoor India een beslissende 31 voorsprong nam. Het vierde en laatste enkelspel was toen slechts een formaliteit. Ingo Bu- ding zegevierde moeizaam met 46, 6—4. 3—6, 6—1, 64 over Premjit Lall. Hierdoor werd de eindstand 32 in het voordeel van India. In de interzonefinale komt India uit te gen Brazilië, dat de Verenigde Staten verrassend met 32 uitschakelde. BRUSSEL „Het overlijden van Lo Brunt is niet alleen een groot verlies voor het voetbal in Nederland, maar ook voor geheel Europa", zei de Belgische vice-president van de UEFA, José Grahay. „Niet alleen als official, maar bovenal als mens was hy groots. Niets was hem teveel, altijd stond hy klaar en voor my persooniyk was het een grote schok toen ik tot het besef kwam dat een van myn beste vrienden was heengegaan." Ook in Surinaamse voetbalkringen is men diep getroffen door de dood van Lo Brunt. Het bestuur van de Surinaamse voetbalbond heeft condoleancetelegrammen gezonden aan mevrouw Brunt, de KNVB en de Koninkrijks Sportliga. „Het overlijden van Brunt is ook voor ons ln Suriname een zware klap", aldus de heer E. Samson, secretaris van de Surinaamse voetbalbond. „Het zal niet eenvoudig zijn hem te vervangen. Vooral de heer Meuleman zal een moeilijke tijd tegemoet gaan." De zaterdag geïnstalleerde nieuwe praeses van de KNVB. de heer W. A. G. Meuleman, stelde dat hij door het over lijden van de heer Brunt niet in de eerste plaats een be kwaam raadsman verloor maar nog eerder een groot vriend. „Ik was dik bevriend met Lo Brunt", zei de nieuwe bonds- praeses. Of het overlijden van de onvermoeibare secretaris-penning meester invloed zal hebben op de structuur van de KNVB- organisatie kon de heer Meulëman nog niet zeggen. Deze kwestie is reeds enige malen op de bondsvergadering ter sprake geweest. Mr. J. H. Lobsteyn uit Deventer was in het verleden een hartstochtelijk voorstander van minder cen tralisatie. Hij pleitte bij herhaling voor de benoeming van een aantal directeuren, die de taak van de secretaris-pen ningmeester zouden verlichten. Oud-KNVB-voorzltter A. L. M. Schroder noemde het over lijden van Lo Brunt een verpletterende slag. „Mijn opvolger Meuleman stelde me maandagmorgen vroeg telefonisch op de hoogte. Ik, mijn hele gezin dat Lo zo goed kende omdat hij een grote vriend was, waren diep getroffen. Vooral de laatste negen jaar heb ik nauw met hem samengewerkt". RIJKE VRUCHTEN De Zwitser Gustav Wiederkehr, voorzitter van de Europese Voetbal Unie. waarvan de heer Brunt penningmeester was, was diep getroffen toen hij het overlijdensbericht vernam. „De UEFA verliest in Lo Brunt een van zijn bekwaamste mannen, wiens onvermoeide en vele uitstekende werk in dienst van het gehele Europese voetbal reeds rijke vruchten heeft gedragen Als kundig penningmeester en als de en thousiaste leider van de Europese jeugdtoernooien laat de heer Brunt in de UEFA een grote leegte achter, die moeilijk te vullen zal zijn. Wij zullen deze vriend met zijn open karakter en zijn grote blijmoedigheid in de toekomst zeer missen", aldus de heer Wiederkehr. De FIFA-officials, in Zürich in vergadering bijeen, namen met ontsteltenis kennis van het overlijden van de alom geziene Nederlander. „Ik was er trots op", aldus FIFA-secre- taris-generaal dr. Helmut Kaser, „dat ik me tot zyn beste vrienden mocht rekenen. Ik was zo blij, dat hy na zyn ernstige ziekte goed herstelde. Zyn grote werklust moet zyn gezondheid opnieuw geschaad hebben." VERBIJSTERING Sir Stanley Rous, president van de FIFA, was eveneens geschokt. „Meer dan dertig jaar ben ik met de heer Brunt bevriend geweest. Natuurlijk ben ik diep getroffen door het plotselinge nieuws van zyn tragische dood. In de lange jaren van zyn internationale voetbalactiviteiten heeft hy een groot aantal vrienden over de gehele wereld gemaakt. Zij allen zullen waarschijnlijk hetzelfde voelen als ik mo menteel: verbijstering." ROTTERDAM Het is een grote zeldzaamheid dat de Europese Voetbalunie een waarnemer stuurt naar een wedstrijd in een Europees toernooi, als niet de halve finales zyn bereikt. Dit zal toch gebeuren bij de woensdag ln het Feyenoordstadion te spelen wedstryd SpartaServette. De UEFA heeft de Deen Hiltrup aangewezen het duel bij te wonen. De ernstige ongeregeldheden in Zwitserland hebben tot dit opzienbarende besluit geleid. De UEFA heeft zowel Sparta als Servette gewaarschuwd beslist binnen de perken van het toelaatbare te blijven. Intussen is de verstandhouding tussen beide clubs er niet beter op geworden. De coach van Servette, Bel a Guttman. heeft in een radio-interview verklaard dat Sparta de ruwste ploeg is die hy in zijn carrière van dertig jaar heeft meegemaakt. In Rotterdam zal men na zijn optreden in Genève de trainer-coach niet graag zien en de Zwitsers weten nog niet of zy Guttman zullen meenemen. Zij laten in elk geval wel Heuri thuis, de speler die in Geneve van het veld werd gezonden. De Nederlandse Spoorwegen hebben voor deze wedstryd een extra-trein ingezet, die om 19.02 uur van het station HS zal vertrekken. UEFA wil w.k. voetbal om de drie jaar ZURICH Tijdens de bijeenkomst van de besturen van de Europese voet balunie (UEFA) en de FIFA zal don derdag een voorstel worden ingediend, •in wordt gepleit het toernooi om In het voorstel, afkomstig van de UEFA, wordt verder de suggestie ge daan, dat het Europese kampioenschap voor landenteams, dat momenteel voor de eerste maal wordt georganiseerd, dan als kwalificatietoernooi voor de strijd om de wereldbeker kan gelden. Voorbereiding op interlands ZEIST Als voorbereiding op de wedstrijd tegen Denemarken op woens dag 30 november in Rotterdam, voor 't toernooi om het Europees voetbalkam pioenschap voor landenteams, staat woensdag voor het Nederlands elftal 'n training in het KNVB-bondscentrum te Zeist op het programma. De Ajacied Johan Cruyff is vanzelfsprekend niet ge selecteerd. Ook Coen Moulijn ontbreekt op de lijst van vijftien spelers. Bonds coach George Kessler geeft er de voor keur aan de Rotterdamse vleugelspeler i.v.m. zijn knieblessure zoveel mogelijk rust t» geven. De volgende spelers zijn wel uitgeno digd: Eddy Pieters Graafland, Cor Veld hoen, Rinus Israël (allen Feyenoord), Miel Pijs, Daan Schrijvers, Willy van der Kuylen (allen PSV), Bennie Mul ler, Klaas Nuninga, Piet Keizer, Sjaak Swart (allen Ajax) Willy Dullens (Sit- tardia), Wim Suurbier (Ajax), Tonny van Leeuwen (GVAV), Piet de Zoete, (ADO) en Frits Flinkevleugel (DWS). Op dezelfde dag speelt 't UEFA-jeugd- elftal in Zeist eert oefenwedstrijd tegen de Doetinchemse eerste divisieclub De Graafschap. Het jeugdteam zal worden samengesteld uit de volgende spelers: Heutink (PW), Bloem (DWS( Jansen (Sparta), Gerritsen (HVO), Van Lon don (De Graafschap), Bond (Volendam) Boskamp, v. Gelder (beiden Feyenoord) Gijzelaar (Sittardia), V. d. Lei, Hoeke- ma (beiden Go Ahead), Bakker (Tel star), Peeters (Elinkwijk), Aardoom (Velox), Weimar (ADO) en Mulders (FC Den Bosch) Ter voorbereiding op de wedstrijd Jong Oranje-Roemenië B op woensdag 23 november in Deventer, is er woens dag voor Jong Oranje een centrale trai ning. Uitgenodigd zijn: De Bree (NEC.) Achterberg (DOS), Warnas (Go Ahead), Kemper, Verdonk (beiden PSV), Van Duivenbode (Ajax), Strik, Rensenbrink, (beiden Go Ahead), Klijnjan (DFC), Geurten (MVV), Pahlplatz (FC Twente) Hagegem (Xerxes) en Vos (ADO). De pittige, zachte,half-zware Samson rolt prettig en is lang van draad. Het plastic pak houdt de Samson Shag vers. Samson half-zware, de koning van de shag. NIEMEYER HALF-ZWARE SHAG Pentathlontitel door vier landen betwist AMSTERDAM Het eerste Euro pees kampioenschap team-pantathon, dat van 7 tot en met 11 december in de sporthal in Amersfoort zal worden ge houden, zal behalve de Oostenrijker Jo- hann Scherz ook de veelvoudige Belgi sche wereld- en Europese kampioen Raymond Cculemans moeten ontberen. Scherz kon niet deelnemen omdat zijn land in de vijf verschillende speelsoor- ten geen volledige ploeg kon opstellen. Ceulemans heeft de Belgische bond ver zocht hem niet op te stellen omdat hij na zijn Amerikaanse en Japanse toer- nee rust wil houden. De Belgen zijn daarop, zij het niet met algemene stem- men, ingegaan. Behalve Oostenrijk kon- i den ook Spanje, Portugal en Zwitser land geen volledige ploeg op de been brengen. Het resultaat is dat om deze titel twee ploegen van Nederland, twee van België, een van Duitsland en een van Frankrijk zullen strijden. Wielrenner Leo Duyndam geopereerd i an onze sportredactie) DEN HAAG De bekende Wesl- landse wielrenner. Leo Duyndam, is hedenmorgen in het ziekenhuis aan de Zuidwal door dr. P. van Dijk, toevallig ook voorzitter van de Kon. Ned. Wielren Unie, aan zijn knie geopereerd. De opera tie is gunstig verlopen. Zeer waarschijn lijk zal de jonge veelbelovende coureur binnen twee weken hersteld naar de ouderlijke woning in Honselersdijk terug- HAVANNA Het Nederlands schaakteam den: 3—1, de leidende positie in groep 2 van de schaakolympiade te Havanna verste vigd. De Nederlandse schakers hebben nu 27 punten en werden op de tweede plaats gevolgd door Oostenrijk met 20% punt en twee afgebroken partijen. De uitslagen van groep 2, negende ronde, lulden: Canada—Indonesië 1%—%, 2 afg; Finland—Polen 3—0, 1 afgebr; Engeland— Columbia 2—1, 1 afgebr; Oostenrijk—Schot land 1%—%. 2 afgebr: Israël—België 3—0, 1 afgebr; Nederland—Zweden 3—1: Frank rijk-Zwitserland 2%-l%. In de finalepoule verloor de Ver. Staten de afgebroken wedstrijd uit de achtste ronde tegen Joego-Slavlë met 2%1%. De stand in de flnale-poulet ls hierdoor; 1. Rusland 22% en 3 afgebr: 2. Ver. Staten 22 en 2 afgebr: 3. Joego-Slavlë 22 en 1 afgebr; 4. Hongarije 20% en 3 afgebr; S. Tsjecho- SSlowaklje 20 en 1 afgebr.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6