Golden Fiction 1 Zeventieneeuwse Jan Michelhof: Residentie-Orkest concerteert te Leiden onder Bruno Maderna ALBERT DE KLERK CONCERTEERT ALS EERSTE OP HET STADS0RGEL DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT STAD PAGINA 3 RUSTIGE BEHUIZING VOOR OUDEREJAARS Stichting Leidse Studenten Huisvesting bouwt geen flats meer Dank zij de Stichting Leidse Studentenhuisvesting is er in de stad Leiden veel wat als „schoon" onder de stof en last der eeuwen vandaan kan komen. Deze stichting koopt namelijk al enkele jaren ten behoeve van de huisvesting van studenten oude, grote panden in de binnenstad op, laat uiteraard met behulp van monumenten zorg en subsidies deze vaak zeer vervallen huizen aan de buiten kant restaureren en van binnen moderniseren en daar zijn dan twee heren mee gediend: de Leidse burger, wiens stad aanmerkelijk aan schoonheid wint en de Leidse student(e), die achter een „stok-oud" geveltje, in de binnenstad, een moderne, doelmatige huisvesting vindt. Sinds 19JJ4 heeft de Stichting Leidse Studentenhuisvesting een hofje in 't bezit, het Jan Michielshof aan de Pie terskerkstraat, dat na volledige res tauratie gistermiddag officieel kon worden geopend. 24 studenten en een beheerdersechtpaar hebben in een uiterst pittoreske omgeving, temidden van een bijna middeleeuwse rust, een bijzonder leuke huisvesting gevonden, terwijl het karakter van het hofje zoveel mogelijk bewaard is gebleven. P»N DAT betekent: een plaats waar omheen de kleine huisjes gegroe peerd zijn, kleine ruitjes, grote rood bruine tegels op de vloeren, kronkelige, smalle trapjes, dikke balken, knoestige oude bomen en een conversatiezaal, waar gisteren de tijd van Jean Michiel, de Leidse koopman, voor de bezoekers her leefde. Conversatiezaal Achter een grote, bruine tafel hadden nl. een aantal studenten, verkleed als regent, plaatsgenomen, qua verschij ningsvorm vrijwel authentiek aan het schilderij dat achter hen hing. Alleen de glaasjes sherry weken af. De heer D. C. den Haan, voorzitter van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting, die op verzoek van de beheer der van het hof de conversatiezaal had geopend, had deze ontvangst niet ver wacht, zo gaf hij te kennen in zijn ope- Volle medewerking Nadat de heer Den Haan de kleurrijke historie van het hof bad verteld, zei hij dat de Stichting Studenten Huisvesting ook in de tijd van de investeringsmoei lijkheden de volle medewerking van de departementen had gehad. Hij richtte een speciaal woord van dank aan de architect van het hofje, de lieer E. A. Canneman van Rijksmonumentenzorg, die zijn werk belangeloos voor de stich ting heeft gedaan. De genodigden kregen daarna de ge legenheid om het hofje uitvoerig te gaan bekijken en waren unaniem zeer te spreken over de huisjes van de studen ten. De meeste bewoners van het hof hebben de beschikking over een slaap- en studeerkamer en beschikken met zijn tweeën over een douche en toilet. Er zijn enige keukens aanwezig en het ge meenschappelijk belang wordt ook bij zonder gediend door een fietsenstalling, gebouwd op de plaats van het hof. Doelmatig ingericht bezichtigd. Het betrof de huizen Oude Vest 35. Oude Singel 50, 52, 52a, 58 en 68. Het zijn alle hulzen die een veelbewogen leven achter de rug hebben en het ziet er niet naar uit, dat daar veel verandering in komt! De genoemde huizen vallen allen onder Mo numentenzorg, hetgeen te begrijpen valt, wanneer men de mooie, eeuwen oude gevels ziet. Bijzonder mooi zijn de huizen Oude Singel 58, 68. 50 en 52. Van binnen blijken deze huizen zeer doelmatig en prettig te zijn ingericht, met 't even tuele bezwaar van uniformiteit van stof fering en verf, maar verder met dus danige voordelen, dat de bewoners waarschijnlijk in veel gevallen veel be ter af zijn dan studenten elders. Op iedere verdieping van deze huizen zijn douches, toiletten en keukens en vaak ook nog bergruimten. De beheer dersechtparen (ieder huis heeft er één), houden een oogje in het zeil. 1300 studenten De Sttchting Leidse Studentenhuis vesting heeft onlangs de beslissing ge nomen geen nieuwe studentenflats meer te bouwen. Op het ogenblik is men nog bezig met het bouwen van flats op de Rijn- en Schiekade, de Wassenaarseweg en Middelstegracht. De Leidse binnen stad is rijk aan oude panden, die zo op het oog niet veel fraais beloven, maar na een grondige restauratie onder wat men „stadsschoon" noemt, plegen te vallen. Voor de studenten heeft dit het voordeel, dat men niet alleen in het zeer in trek zijnde stadscentrum zit, maar bovendien niets te maken heeft met de zakelijkheid en massaliteit van flats. Wanneer alle panden, die de Stich ting heeft aangekocht zijn gerestau reerd en verbouwd, dan hebben er 1300 Leidse studenten, in de binnenstad een goede kamer. I De I Cat: .regenten" uit de tijd, toen Catharina Geschier, weduwe van Jan Michelsz. die van beroep koopman was geweest, voor nota ris Oosterling verscheen. Zij was kloek ende gesond van li- chame. gaende en staende, haar verstant, redenen ende memorie wel machtlicht, ende ten vollen gebruikende, na allen uitwendige schijn Zij verklaart, dat nog tijdens het leven van haar man door hen was bepaald, dat de langstleven de een testament zou maken, waarbij alle roerende en onroe rende goederen zouden moeten worden gebruikt voor een hofjen van twaelf huisjes, waer inne eeuwlichlijk orde erffelijk na- mentlijk vier paer menschen. Man ende Vrouw, ledematen van de Gereformeerde Religie, ende acht oude Vrouwspersonen, soo Weduwen als Oude Vrijsters van de Gereformeerde Religie konden Het Jan Michel hof Lothar Faber solist in Maderna's Iloboroncert Burgerlijke stand Geboren: Anton z.v. J. v. d. Putte en A. v. Proosdij; Joke Antoinette d.v. H. G. v. Vliet en R. Mqijer; Pauline Marianne d.v. P. H. de Blocq v. Schel- tinga en W. M. Flim; Diedrich Hans Paul z.v. L. H. P. Hogenkamp en C. J. Hulsteijn; Klasina d.v. P. Zuyderduyn en J. Guijt; Raymond Pierre z.v. N. Bergman en J. Pikaar; Cornelia Jo hanna Thérèse d.v. H. C. M. v. Egmond en C. J.F. de Winter; Robert Hendrik z.v. H. .Peter en A Kriek; Ernestus Joannes z.v. J. J. M. Kok en N.J.M.T. v Ecke; Michel Cornelis z.v. H. J W Blok en H Labordus; Freddie Johan z.v. H. J. W. Blok en H. Labordus; Pau lina d.v. P. v.'t Zelfde en M. P. du Pon; Johanna Engelina d.v. P. van 't Zelfde en M. P. du Pon; Helena Suzan- na d.v. J. C. Plugge en A. A. L. Manu- huttu Monique Sophia Petronella d.v. P. H. Cambier en J. Rijnhout: Mirjam Ellen d.v. C. W. Aakster en I. Plaut: Ingeborg Kathe d.v. C. W. Aakster en 1 Plaut; Sandra d.v. H. de Wolf en C. M. ter Meer; Johanna Wilhelmina Elisabeth d.v. L. A. Burger en L. M. G. W. Beerens; Frederik Frans z.v. J. B T. Ambagtsheer en H. M. Leopold; Bri gitte Désirée d.v. G. Alblas en T. Beun- ei ers; Elisabeth Andrea Hendrika Pau line d.v A. T. J. v. d. Voort en E Rommers; Dries Pieter z.v. M. Bouqrab en H. Blansjaar. Gehuwd: J. D. F. de Winter en G. A. Wljnands: R. A. J. Habes en C. G. M. Juffermans; J. W. Vuurpijl en E. M. van den Ing; F. H. Beerenfenger en M. C, Verhoeven. De Italiaan Bruno Maderna zal als gasfdirigent Willem van Otterloo verblijft in Japan het concert leiden, dat het Residentie-Orkest donderdag 17 november november a.s. in de Leid se Stadsgehoorzaal ten gehore brengt. Op het programma staan de symfonie K.V. 112 van Mozart, het Hoboconcert (solist Lothar Faber) van Maderna, Central Park in the dark, impressies van de Amerikaanse componist Ives, en de eerste symfonie van Robert Schumann. Maderna (geb. 1920 te Venetië), diri gent, maar ook avant-gardistisch com ponist van deze lijd. debuteerde wat Nederland betreft in 1963 in Den Haag met het Residentie-Orkest. Sindsdien was hij een graag geziene gast in ons land, die enkele opzienbarende con certen heeft geleid. Zijn Hoboconcert werd in 1962 geschreven en voor het eerst uitgevoerd in Darmstadt met Lothar Faber als solist, aan wie hei werk ook is opgedragen. Het eendelige concert is voor een kamerorkestbezet ting met een zeer grote slagwerkbezet ting: ruim 70 slagwerkinstrumenten. In dit instrumentarium is opmerkelijk het gebruik van Japanse slagwerk- instrumenten, die 'n bijzondere klank kleur aan de compostiie geven. Lothar Faber begon zijn solistische carrière in 1965 onder Erich Kleiber. In vele landen trad hij sindsdien onder grote dirigenten op. Ives' „Central Park in the dark" Weinig aandacht ten onrechte kreeg tot nu toe de Amerikaanse com ponist Charles Ives. die zo'n vijftig jaar geleden reeds een aantal muzi kale mogelijkheden beproefde, die pas op het ogenblik in het hedendaagse componeren volledig tot uitdrukking komen. Voordat de avant-garde van na de tweede wereldooi'log aan compone ren dacht had Ives de nieuwe ont wikkeling reeds doorgemaakt. Wij ach ten het een gelukkige gedachte, weer eens een werk van deze merkwaar dige Amerikaanse toondichter op het programma te plaatsen. In het be trekkelijk korte werk „Central Park in the dark" laat Ives de stadsgeluiden van het nachtelijk New York tegen de vredige rust van het grote park klinken. Hij is vrij om te kiezenuit brons, ijzer, steen een beeldhouwer uit zich steeds in nieuwe expressies, ontdekt altijd weer origi nele vormen. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. Voor rokers met een eigen stijl Albert de Klerk, die indertijd ook de gemeente Leiden adviseerde voor I de bouw, zal donderdag 15 december een openingsconcert geven op 't orgel, dat thans in opbouw is op het podium van de Leidse Stadsgehoorzaal. Aan het orgelconcert, dat is samen gesteld uit werken van de organist zelf en Handel, zal medewerking worden verleend door het Nederlands Kamer orkest, versterkt met zes koperblazers, het Nederlands Madrigaal Koor en de sopraan-soliste Aafje Heynis. Het ge- i heel zal onder leiding staan van Szy- mon Goldberg, dirigent van het Neder lands Kamerorkest. Het concert zal worden uitgevoerd onder auspiciën van de gemeente Leiden. Nagenoeg alle hierboven genoemden zullen ook het concert verzorgen, dat donderdagmiddag 15 december wordt gegeven voor de middelbare school jeugd. Aan dit feestelijke concert, waarin de Leidse jeugd kennis kan maken met de mogelijkheden van het nieuwe stadsorgel, is ook een prijs vraag verbonden. Het orgel omvat twee handklavieren en een pedaal (voetklavier). Het to tale aantal pijpen bedraagt 1369. De meeste pijpen zijn gemaakt van tin en lood, enkele (de grootste) van ko per. De ombouw van het orgel is ge maakt van „Peroba de Campos"-hout. dezelfde houtsoort die gebruikt de betimmering van het toneel. Het MENSELIJKHEID WRANG VERPAKT a IN SOLDATENSTUK VAN „ENSEMBLE" het houding-geven van zich af landse première werd gisteravond in de en worden eerlijk en soms hartelijk. Het Leidsche Schouwburg "n voorstelling ge- I zijn eilanden waar ze soms heen vluch- geven van „Events while guarding the ten. in het besef straks weer in de Bofors gun", de wacht bjj het Bofors i arena van de geestelijke striptease te kanonvan John McGrath, door to- moeten stappen, neelgezelschap Ensemble, onder regie -ET SPEL Snoep verstandig eet 'n appel de Engelsman Ronald Eyre. De enscenering van het gegeven, een pa trouille Engelsen tijdens de ijzige win ter van 1954 in de bezettingszone in West-Duitsland, die op wacht is ge zet bij een verouderd kanon, heeft zeer scherp de sfeer getroffen. Alles speelt zifch af in en rond de barak, waarin de wachtpost gehuisvest is. Actie is er niet veel, de spanning wordt gedragen door de tekst. Uiteenlopende typen zijn in de groep samengebracht: de branie schopper, de cynicus, het moederskindje, de jongen met de schuine moppen, het vaderlijke type en de man die het slacht offer is van zijn zenuwen. De dialogen zijn soms keihard. De 18-jarige korpo- i raai aan het hoofd van de patrouille krijgt zoveel te verduren, waartegen hij niet opgewassen is. dat hij aan de rand van de waanzin komt. OIJ EEN MINIMUM aan uiterlijke ac- tie is er een zeer sterke innerlijke spanning. Onder de druk van de om standigheden. waarbij de kloof tussen wens en realiteit vrijwel onoverbrug baar lijkt (de korporaal, die vecht voor zijn terugreis naar Engeland, maar afknapt op het volledige gebrek .aan steun van zijn ondergeschikten) ont laadt die spanning zich in een tragi sche klimax. Toch zijn er menselijke ogenblikken. Zodra er twee mensen te- getekend. Herman Vinck gaf als sol- HET SPEL was voortreffelijk. In het daat Flynn uitstekènd gestalte aan het oog sprong vooral Cor van Rijn als type. dat zijn beschutting tegen de soldaat O'Roerke. Hij vertolkte de angst- slechts zeer node man laat varen. Noe- wekkend onberekenbare rebel en stoker, men we voorts Rudi Falkenhagen, John die op het hoogtepunt door ieder als Leddy. Dick Scheffer, Eric Schutte- dreiging gevoeld wordt. In feite '«ar en de imponerende Jan Apon. Al- hij de meest tragische figuur. Arnold Gelderman speelde de rol van de jonge korporaal meesterlijk. De machteloos heid, die zich soms in overdreven dienst- klopperij maar vaker in té grote vriend schap uitte, werd door hem haarscherp 1 low. fred Pleiter vertaalde het stuk dienstelijk soldatennederlands, waarbij hij een bloemlezing van krachttermen verwerkte. Het decor was bijzonder suggestief ontworpen door Colin Wins- Stedelijke R.k. Vrouwenbeweging OPTREDEN VAN HET „UTRECHTS HUISVROUWEN SHOW ORKEST" Snoep verstandig eet 'n appel De Stedelijke RK Vrouwenbeweging organiseerde gisteravond in het St. An- tonius Clubhuis een gezellige avond waaraan het Utrechts huisvrouwen show-orkest zijn medewerking verleen de. De voorzitster van de RK Vrouwen beweging. mevr. C. Uphoff-Visser, opende de avond met een uiteenzet ting van de geplande aktiviteiten in het a.s. winter- en voorjaarsseizoen. Zvij wekte de leden tevens op zoveel mogelijk nieuwe leden aan te werven, opdat de R.K. Vrouwenbeweging zo sterk mogelijk in haar schoenen zou komen te staan. Vervolgens kregen de ongeveer 150 vrouwen (en enkele man nen) een zeer leuk en vermakelijk op treden van het UHO voorgeschoteld. Het uit 17 vrouwen bestaande orkest, I dat reeds 12 jaar bestaat en al in i KRO-programma voor de televisie is opgetreden, heeft zijn instrumentarium I J gevonden in de alledaagse attributen I I in het heiligdom van de vrouw, de keu- j ken. Potten, pannen, vergieten, pol-1 I lepels en wat al niet meer, waren de I instrumenten, waarmee de dames de zaal opperbest konden vermaken. Het j orkest voerde behalve instrumentale I ook vocale muziek uit. Het veelzijdige i repertoire werd afgewisseld met sket ches. Wij noemen „Bedrogen", waarin drie „oudere meisjes" op een huwelijks- advertentie van Fikkie Boemel hebben geschreven en „Roddel" pardon „Buur vrouwenpraatjes". waarin twee buur vrouwen hun moeilijkheden groots op lossen. Al met al een zeer geslaagde avond, waarop de nodige meezinger- tjes niet ontbraken. AANTAL WONINGZOEKENDEN IN 0EGSTGEEST STIJGT NOG STEEDS daar als woningzoekenden kunnen wor den ingeschreven. De woningvoorraad bedroeg per 1 oktober 1965: 3684. Tussen die datum en 1 okt. van dit jaar kwamen gereed 289 woningen verdeeld over verschil lende catagorieën. Door annexatie zijn overgegaan naar Leiden 161 woningen, naar Rijnsburg 137 woningen en naar Leiderdorp 2 woningen; totaal 30» woningen. De voorraad bedroeg derhal ve per 1 okt. jl. 3673 woningen. In aanbouw waren begin oktober 481 woningen, waarvan er 10 voor de marine waren bestemd. In voorberei ding is een plan voor de bouw van 32 w.w.-woningen (flats) en 144 flatwo ningen te bouwen door het pensioen fonds voor de Vervoer- en Havenbedrij ven te Rotterdam, waarvan echter 72 woningen bestemd zijn voor inwoners van Den Haag. Buiten het genoemde aantal van 481 woningen is rijksgoed keuring ontvangen voor de bouw van 108 woningen. De bouw van 398 wonin gen wacht nog op de rijksgoedkeuring. Hieronder zijn de reeds genoemde 32 w.w.-flats en de 144 woningen voor het bovengenoemde pensioenfonds niet be grepen. B. en \V. van Oegstgeest hebben de raad een overzicht verstrekt van het aantal woningzoekenden in hun gemeen te, naar de stand op 1 oktober jl. Zij geven daarbij tevens vergelijkende cij fers over de twee voorgaande jaren en hieruit blijkt een nogal flinke stijging ten opzichte van de jaren 1964 en 1965. Dit, niettegenstaande het feit dat tenge volge van de grenswijziging 27 geregis treerde woningzoekenden konden wor den afgevoerd. Hel totale aantal per 1 oktober j.l. bedroeg nog 478 verdeeld als volgt: muandhuren van 40-60 gulden: 12; van 61 tot 80 gulden: 76; van 81 tot 100 gulden: 129; van 101 tot 120 gulden: 8-; van 121 tot 150 gulden: 122 en van 151 gulden en hoger: 58 woningzoekenden. De totale aantallen in de jaren 1964 en 1965 bedroegen resp. 333 en 402. Om ons tot de cijfers van dit jaar te bepalen: 194 woningzoekenden zijn woon achtig te Oegstgeest, 62 in de randge meenten. 62 in andere gemeenten: 160 gegadigden zijn werkzaam bjj het Mari ne Electronisch Bedrijf. De inwoners van de randgemeenten worden als regel naar i hun woonplaats verwezen, omdat zij ook

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3