AJAX TELDE FEYENOORD IN TIEN MINUTEN UIT Kandidatuur voor titel duidelijk gesteld Roodenburg bovenaan na verdiende zege op VUC Debutanten geven de toon aan in eerste klasse B Stuwend werk van De Klerk MAANDAG 14 NOVEMBER 186» SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT" me sportredactie) AMSTERDAM Alle voorbereidingen waren getroffen om er een fijne wedstrijd van te maken. De microfonist in het Ajaxstadion had de enige tienduizenden Amsterdammers met daar tussendoor wat plukjes. Rotter dammers opgewekt de ploegen met een hartelijk applaus te ontvangen; voor het geval het toch minder vriendelijk zou toegaan waren enige „pelotons" politie aangerukt om het veld te omzomen. Er wérd geapplaudis seerd toen. Moulijn voorop. Fe.venoord uit de kooi het veld opstapte. Er wérd hartstochtelijk gejuicht toen Ajax zijn intrede deed. En de politie had een kijkmiddag. Er kón niets ge beuren. Op de tribunes niet omdat de Rotter dammers verre in de minderheid waren; op het veld niet omdat zij het daar ook waren. In tien minuten van voetbalrazernij in de goede betekenis stormde Ajax na de rust over Fe.venoord heen. Het simpele doelpunt uit de eerste helft veel te weinig voor het oppermachtige Ajax werd aangevuld met drie „verschrikkelijke" treffers in de eerste tien minuten na de rust. Drie overrompelingen waarmee Ajax duidelijk maakte dat er mo menteel maar één ploeg is, die recht heeft op de landtitel. Het vijfde doelpunt, van Amsterdams lieveling Johan Cruyff, was niet meer dan een toegift nadat Ajax zich na de uitbarsting rust had opgelegd. In die periode kreeg Fe.venoord de kans om aan te vallen, was er de mogelijkheid om te voetballen, maar er zat geen tempo in de Rotterdamse ploeg, het bleef een moeizaam zoeken naar elkaar, maar er kwam geen schot uit. Toen haalde Ajax tegen het slot nog maar even uit. Cruyff schoot raak. Henk groot, die een formidabele wedstrijd wenste te besluiten met een doelpunt, kreeg die beloning niet. Zijn schot spatte tegen de lat. Vlak daarna floot scheidsrechter Boogaerts, die soms even had gewankeld in het duel dat wel eens te fel werd als de Rotterdamse defensie in barre nood de kracht te hulp riep waar de techniek faalde, en liepen de Feyenoorders op hun tegenstanders toe om hen geluk te wensen. Deze wedstrijd had de kampioen getoond. Wat de eerste plaats betreft, is de beslissing al gevallen, want geen ploeg in de eredivisie kan Ajax in deze vorm weerstaan. Een zenuwachtige Ajaxvoorzitter Jaap van Praag jammerde in de bestuurs kamer: „De hele boel staat buiten vast". Intussen schudde hij de hand van Feyenoordmanager Brox. die breed lachend de afwezigheid van voorzitter Kieboom verontschuldigde met de (ware) woorden: „Hij gaat nooit naar een uit wedstrijd". Scheidsrechter Boogaerts. is vrouw jarig was. reden waarom een wedstrijd in de buurt van Dor drecht had aangevraagd en uitgerekend dit topduel kreeg toegewezen, zat in con centratie. Niemand wist hoe het zou aflopen. Maar dat werd al spoedig dui delijk. Sjaak Swart liet een kanonskogel op Pieters Graafland afvliegen. Feyenoord werd meteen in de verdediging gedrukt. Daar stonden Kraay. Israël. Romeijn en Veldhoen zich uit alle macht te ver en. De hoekschoppen daalden voor het Rotterdamse doel. Ajax wenste met en onverbiddelijk toe te slaan. De Amsterdammers. boordevol kwaliteit, wilden hun kandidatuur voor de titel duidelijk stellen. Knellende houdgreep Zeven minuten waren pas gespeeld, toen Henk Groot, die .een grootse wed strijd speelde, naar voren rukte Keizer lepelde de bal op het hoofd van Nuninga ra dat was 1—0. Een minuut later klonk een hysterisch gejuich van de volgepropte tribunes. Henk Groot had uit een voorzet van Swart de tweede treffer geprodu ceerd. Maar de ver naar voren gestoomde rechtsachter Suurbier had buitenspel ge staan; niet hinderlijk, maar de heer Boogaerts keurde niettemin het doelpunt af. Het gehuil, als van wolven ln een sneeuwjacht op zoek naar voedsel, daalde neer op de piste, waar Ajax 't volle pond van het voetbalspel ten toon spreidde en Feyenoord onmachtig trachtte zich uit de knellende houdgreep te wringen. Het verschil was al duidelijk gebleken. Ajax met tempo, met een goede opbouw van aanvallen met veel meer „inhpud"Feyen oord tempoloos. gevaarloos en steunend op de verdediging, die de zware tackle en de „drukkende" sliding te baat moest nemen om onheil te voorkomen. Veld hoen haalde daarmee Oruyff onderuit, wat hem op een hels boegeroep kwam te De spelers lieten zich er niet door in timideren. Feyenoord voelde dat dit Ajax oppermachtig was. maar de Amsterdam mers konden dat niet uitdrukken in doel punten. Zegge en schrijve de enige reële kans aan Fevenoordzijde ontstond toen Haak Geels was gepasseerd omdat men Haak grotere routine toekende de uit positie gespeelde doelman Bals kon passeren Zijn haastige schot vloog naast Moulijn liep, vleugellam gemaakt door Suurbier. verloren op de linkervleugel: de tandem Bild-Kindvall zocht elkaar vergeefs Meestal werd het tweetal niet eens be reikt. omdat Henk Groot de lieereer was op het middenveld, waar hij aanvallen onderbrak, beheerst plaatste en evenzeer meetrok in de aanval Tegen zijn oude club demonstreerde hij door een glanzende vorm dat hij nog lang niet is uitgeteld. Dat was Feyenoord halverwege de wed strijd ook nog niet. Swart wilde te veel persoonlijke eer vergaren, schriele Johan Cruyff werd streng bewaakt. Plet Keizer noch Nuninga staken in hun beste vorm En toch was hun kwaliteit nog zo groot, dat zij de Rotterdamse defensie noopten tot zwaar verdedigen. Romeijn en Keizer stortten beide ter aarde: Pieters Graaf land moest worden opgelapt na een duel met Nuninga. Zwart werd hardhandig, zonder over de schreef te gaan. de door tocht belet. Maar toen Piet Keizer in de vijfendertigste minuut door Romeijn werd gehaakt, was de heer Boogaerts onverbiddelijk. Keizer zelf zou zich be lasten met de strafschop Een tactische fout, want Pieters Graafland kent hem te goed. zag waai' het niet bijster harde maar wel zuivere schot zou vallen en dook de bal uit zijn doel. Een doelpunt afgekeurd, een strafschop gemist. Ajax was er even mentaal door uit het evenwicht. Het had al 3—0 kun nen staan en de ploeg ging met 1—0 Wervelwind Maar daarna: dat enorme offensief direct na de rust. waarin Ajax de wed strijd en de competitie besliste Als een wervelwind Joegen de vier ln de spits, niets en niemand ontziend in hun drang om de wedstrijd definitief tot zich te trekken, over de verbouwereerde en wankele Rotterdamse defensie. Johan Cruyff gleed op links langs twee man. zette voor en Sjakie Swart duwde de bal ln het doel (2 0). Pal daarop een fel schot van Cruyff, dat werd gestopt dooi de man die Feyenoord voor een grotere nederlaag behoedde: Pieters Graafland. Maar ook hij had geen verweer tegen het enorme schot dat Sjaak Swart van zeker twintig meter afvuurde Een schot voor een schoonheidsprijs <3—0). Nog was Ajax niet voldaaa Henk Groots treffer werd. terecht, afgekeurd. In een niet te stuiten overwinningsroes vermorzelde Ajax nog eens de Rotterdamse defensie Johan Cruyff ontweek de naar zijn voe ten vallende PG en dat was 4—n In tien miputen had Ajax alle grootheid, alle grandeur in zijn spel gelegd en Feyen- Pieters Graafland werd bij een geslaagde poging de bal voor het hoofd van Nuninga weg te stompen, geblesseerd. Maar deze gelaatsuitdrukking past tevens wonderwel bij de vijf keer, dat hij de bal uit zijn doel moest halen. O, o. o, wat een ellende met die oppermachtige Ajaxploeg. Sjaak Swart heeft het tweeds doelpunt gescoord. Hij gleed in volle vaart tegen de bal aan en schoot met leer en al in het doel. Het telde toch maar voor één doelpunt, het tweede. oord als schooljongens in de hoek gezet Er was niets aan te doen geweest: geen verweer was mogelijk. Het was allemaal nutteloos tegen dit voortrazende viertal, geruggesteund door Groot en Muller, wiens kracht meer in het afnemen dan in het plaatsen lag. Jubelend deinden de namen „Sjakie" en „Cruyffie" uit de monden van de dol geworden Ajaxaanhangers, die zowaar tranen in de ogen zouden krijgen bij het zien van zulk een overmacht op de tweede ploeg van het land. Er werd stoom afgeblazen Ajax nam genadiglijk het trage Rotterdamse tempo over. En nog kwam Feyenoord niet tot gevaarlijke tegenstoten Dat ene doelpunt zat er zelfs niet in. Bild noch Kindvall konden de rustige Amsterdamse defensie in paniek brengen Moulijn zag zijn „oude trucie" mislukken Er zat geen stootkracht in de ploeg. Om de naai' meer hunkerende kijkers tevreden te stellen, haalde Ajax tegen het einde nog eens gruwelijk uit Henk Groot, kanjerde tegen de lat en Johan Cruyff kwam met zijn tweede en Ajax' vijfde treffer het feest voor de Amsterdammers besluiten. Eerste klasse A. DCG-Zilvermeeuwen BVC-JOS 2 2, Hollandia-VVB 42, Alkm. Boys-Purmersteyn 1 1. AFC- HRC 2 1, Hillegom-de Spartaan 3—3. Eerste klasse B. Overmaas-CVV 2—2, SVW-DCV 10. Roodenburg-VUC 30, EBOH-Unitas 1—2, Papendrecht-Gouda 3—3. DCG AFC Spartaan BVC Hollandia JOS Alkm. Boys Zilv VVB Hillegom 8 12 5 HRC 9 12 6 4 Purmersteyn 8 0 4 4 EERSTE KLASSE B Roodenbur 6 2 1 14 19—7 3 4 2 10 14—11 4 2 3 10 17—16 4 2 3 10 13—13 3 4 2 10 13—13 3 10 13—16 4 2 3 3 3 3 0 6 EBOH Unitas CVV UVS Neptunug Overmaas VUC Papendrecht DCV SVW 5 2 2 5 12 13 16—9 12 15—10 11 13—13 9 13—11 9 9—8 9 19—17 9 14—12 8 12—14 8 7—10 8 14—17 7 13—16 5 9—1' Het is gisteren een volledig feest voor Roodenburg geworden. Niet I Os sprong er als een haas op af en alleen werd een ruime 30 overwinning behaald op het Haagse VUC. ronde leer beheerst in de maar doordat Unitas koploper EBOH met' 1—2 versloeg voeren de Leidenaars nu de ranglijst aan. En dat hebben de blauw zwarten, die Roodenburg bleef het betere van het dit jaar voor het eerst in de eerste klasse uitkomen verdiend. *pel behouden en probeerde de stand De Leidenaars mogen dan misschien geen hoogstaand voetbal op de opDgCt grasmat leggen, maar het spel is zeer effectief en om de doelpunten gaat het tenslotte. Nu, doelpunten maken kunnen de Roodenburgers, vooral scherpschut ter Sam den Os, die ook nu weer twee treffers op zijn naam bracht j en wel de eerste in de achttiende minuut en de derde in de allerlaatste seconden van de wedstrijd. Eelke de Jong zorgde er na een half uur spelen voor, dat Roodenburg met een veilige 20 voorsprong de rust inging. Dat lukte niet direct, wtmt de Hage- verdediging en naderden soms gevaar- 1 lijk dicht het Leidse doel. Schoten van Mak en Arendsen bezorgden Mat. Keereweer wel werk, maar veel moei- te had deze uitnemende keeper er niet mee. Hij pakte soms met het grootste gemak met één hand de bal uit de lucht. Werkelijk grandioos wat deze keeper nu, en trouwens het hele seizoen al presteerde. In de tweeëndertigste minuut snelde Eelke de Jong van zijn linksbuiten plaats naar het lege midden, kreeg de bal toegespeeld en kwam alleen voor keeper Bijleveld. Ileel handig om speelde Eelke de keeper en deponeerde de bal in het lege doel: 20. De wedstrijd bleef aantrekkelijk en bijzonder sportief, mede door de voor- treffelijke leiding van arbiter J H. Beek. Ooyendijk kwam in de 35ste j minuut ongelukkig in botsing met J. van Hoek cn het spel moest voor een paar minuten onderbroken worden. De Roodenburg-rechtsachter werd weer opgeknapt en kon weer aan het spel deelnemen. Na de rust speelde VUC gelijkwaar dig aan Roodenburg en was zelfs veel- vuldiger in de aanval. De Roodenburg- defensie was niet meer zo zeker en tastte nogal eens mis, maar kee per Keereweer was niet te passeren en klaarde soms met het nodige kee- persgeluk elke gevaarlijke situatie. Eén keer leek het erop, dat de Leidse doelman een tegendoelpunt moest toe staan. Een uitstekende kopbal van Arendsen suisde langs hem heen en iedereen telde al een goal. De bal i draaide echter net tot opluchting van de Roodenburg-supporters van de rechterbovenhoek weg en ging naast. Aan de andere kant kogelde Van Leeu wen hard tegen Bijleveld op, waardoor deze tegen de grond ging. De bal kwam voor de voeten van Eelke de Jong, die de bal over de toegesnelde tegenstanders lepelde en óver het doel werkte. In het laatste kwartier bepaalde Roodenburg zich tot het consolideren j van de voorsprong en kwam heel VUC op de Roodenburg-helft. De Hagenaars kwamen niet tot doel punten. Roodenburg door Sam den Os wèl. In de allerlaatste seconden brak hij door het middenveld en had een vrije weg voor zich. Hij had geen enkele moeite met de uitlopende keeper en scoorde. Roodenburg staat nu aan kop in de eerste klasse b en dat is een positie, die elke club haar kan benijden. Zeker stadgenoot UVS. dat volgende week in de Kikkerpolder de Blauw-zwarten ontvangt. Het zal er om gaan span- IN MEM0RIAM L0 BRUNT Het plotselinge overlijden van l>o Bruut zo kende iedereen de Jo viale voetbalfunctionaris is zon der meer een geweldige klap ge weest voor de nationale en inter nationale voetbalwereld. Voor het buitenland was de spraakzame al tijd goedgehumeurde Lo Brunt een soort Luns in de voetballerij; in het eicen land was hij in feite de spil waar alles om draaide. Zonder Brunt in een voetbalzaak te ken nen kon er geen lieslisslng geno men worden. I»e voormalige voor zitter van de Bond, de lieer Schro der. heeft het zelf nog verklaard bjj zijn afscheid: „Elke dag stond ik telefonisch met mijn secretaris- penningmeester in contact". Bruut werd sinds N'ederlund het betaalde voetbal kreeg eigenlijk de mach tigste man in de KNVB. Zijn posi tie werd zelfs zo sterk, dat men t pcnsioi i.akte wie i gegaan - iv ijzen, inet de a| problemen i Men kan rustig zeggen dat heer Brunt een van de meest la kende Nederlandse sportofficinls is heengegaan. Zijn contacten reikten tot ver in Zuid-Anierika en In de toetbalgemeensehap w hij r de i t. be kende maar ook een van de meeat populaire persoonlijkheden. Zeker is dat de nationale voetbalsport heel veel verschuldigd is aan Lo Brunt. Juist nu de KNVB een nieu we voorzitter heeft gekregen kan de grote ervaring van Lo Brunt node worden gemist. Begrypeiyk dus de uitlating van vice-praeses los Color toen hij de doodstijding vernam: ..liet is voor de heer Meu- i- man een verschrikkelijk begin." Pc heer Brunt was drager van een groot aantal eretekenen, ridder in de orde van Oranje Nassau, che valier de Pordre de la couronne de chene Luxemburg)officier de l'ordre de merité van Luxemburg en drager van de gouden onder scheidingstekenen vau de Deense en Zwitserse voetbalbonden. Voorts was hij erelid van de N'ed Antil liaanse Voetbal I nle.de, Middlesex Wanderers Rapid Wenen, Kenne- merland (Haarlem) en van de Surinaamse Voetbalbond. I het doel van de Haagse keeper P. Bij- leveld. Zo ging een kopbal van Eelke I de Jonge uit een voorzet van Kees v. Leeuwen rakelings over en hield de VUC-keeper met de grootste moeite I een schuiver van Sani den Os. De Hagenaars kwamen wel tot inci- dentele uitvallen, welke echter door 5 de Roodenburg-defensie. met uitblin kers Mat Keereweer eri Hensen. be kwaam werden gekeerd. De VUC- midvoor J. Mak kwam weieens tot leuke individuele akties, maar jammer genoeg speelde de lengte van zijn benen hem nogal eens parten, waar door hij de bal aan zijn tegenstanders kwijtraakte. Eerste treffer Na ruim een kwartier spelen knalde beslag te nemen. Vooral de gebaarde Aad Heymans loeihard tegen VUC- Roodenhurger De Klerk verrichtte op doelman Bijleveld op. deze kon de bal dat middenveld veel werk en stuwde niet onder controle krijgen en strui flink achter de voorhoede aan. In het I kelde tot overmaat van ramp nog eerste kwartier zagen we dan ook her- j over zijn medespeler De Ca luwe. w aar- haaldelijk gevaarlijke combinatie* voor I door de bal hem ontglipte. Sam den De ruim tweeduizend toeschouwers hebben op het sportpark „Noord" voor al in dè eerste helft een aantrekke lijke wedstrijd kunnen aanschouwen. Roodenburg was veel en gevaarlijk in de aanval en drukte de Hagenaars' in de verdediging. De VUC-spelers waren kennelijk nogal onder de in druk van het felle op-de-bal-spelen van hun gastheren en ruimden de bal liefst zo ver mogelijk op. Aan goed plaatsen en opbouwend spel kwamen ze niet toe, waardoor Roodenburg alle kreeg het middenveld volledig Met de bal aan zijn V.U.C. Over de vallende doelm

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9