JONGEN (18) RICHT SLACHTING AAN IN SCHOONHEIDSINSTITUUT Stijg ijging van lonen en prijzen in komend jaar beperken Jeugdraad kan veel van provo's leren Om naam te Vijf doden, twee zwaar gewonden Lijsttrekker P.v.dA. drs. Den Uyl: Versterking positie van werknemers Staking ALM-pïloten fundamenteel geschil Organisatie niet bij de tijd Zuid-Amerika zag de zon verduisterd Splitsing bedreigt de provo's MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT MESA Reuter-A.F.P.In Mesa, in de Amerikaanse staat Arizona, heeft zaterdag een 18- jongen vier meisjes en een vrouw doodgeschoten en twee ernstig gewond. De jongen, Robert Smith, dwong in een schoonheids- opleidingsinstituut zijn slacht offers, onder wie een 27-jarige moeder met haar dochtertjes van 8 lé jaar en van drie maanden, met het gezicht voorover in een kring op de vloer te gaan liggen. Met een revolver schoot hij ze toen één voor één door het hoofd. Twee meisjes waren op slag dood, drie etlerven later ln het ziekenhuis. De twee slachtoffers die nog1 tussen leven en dood zweven zijn een vrouwelijk employé van het instituut en de zuigelnig. De politie arresteerde de jongen ter plaatse. Hij «tapte lachend in de politieauto. Het was de vierde massamoord van dit Jaar in de Verenigde Staten. In juli vermoordde een man acht leerling-ver pleegsters in Chicago en in augustus le een oud-marinier vanaf de toren het universiteitsgebouw in Austin en verderf Hier vielen veertien doden. Kotr daarvoor had de man zijn vrouw en zijn moeder omgebracht. En kele weken later drong een afgewezen minnaar de woning van zijn vriendin in New Haven binnen. Hij doodde, in het wilde weg schietend, vijf mensen. Tegenover de politie verklaarde Smith, leerling van een middelbare school, dat hij „naam had willen maken''. Hij was op het idee gekomen nadat hij over de recente massamoorden in Amerika had gelezen. Eerst wilde hij naar zijn vroe gere woonplaats Houston gaan om daar een school blnn ente dringen en de lera ren dood te schieten. Hij besloot echter naar het opleidingsinstituut voor schoon, heldsspecialisten te gaan omdat hij ver wachtte er veel mensen aan te treffen. De jongeman kocht zestig meter nylon- koord, twee jachtmessen en een aantal broodzakken om zijn slachtoffers te ver. Hij vond de zakken echter te besloot een vuurwapen te ge- miiken. Vroeg in de ochtend ging Smith het instituut, doch dat was nog Later volgde hij een vrouw toen zij het instituut binnenging. Uit een eak haalde hij een revolver te voorschijn, schoot een spiegel in stukken en gelastte izigen tegen, de muur te gaan ataan. Toen een vrouw zei, dat er elk ogenblik zeker veertig mensen konden binnenkomen, antwoordde Smith dat hij tot zijn spijt niet voldoende kogels voor iedereen bij zich had. De moordenaar heeft volgens de politie ook een mes gebruikt. Hij stak een vrouw en ook het kleine meisje, „omdat het maar bleef rondspringen". De directrice van het instituut, die op het lawaai was afgekomen, zag de jon geman met zijn vuurwapen en waar schuwde de politie. Toen deze arriveerde gaf Smith breeduit lachend toe, dat hij de moordenaar was. Bij de koelbloedieg moordpartij wer den mevrouw Joyce Sellers (27) en haar dochtertje Debbie (3Vi) op slag gedood. Korte tijd later stierven Mary Margaret Oleen, Glenda Carter en Carol Parmer. Bonita Sue Harris, een employé van het instituut, werd zwaar gewond. Zij was evenwel in staat de politie enkele inlich tingen te verschaffen en zei, dat zij op het ogenblik dat de moordenaar schoot haar hoofd wegtrok. De andere gewonde lu de baby, Tammy Lynn Sellers. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM. We moeten toe naar minder loonstijging en vooral ook naar minder prijsstijging dan we de laatste drie, vier jaar hebben gehad. Deze uitspraak deed de nieuwe lijst trekker van de P.v.d.A., drs. J. M. den Uyl, minister van Economische Zaken, zaterdagmiddag in zijn rede op het buitengewoon congres te Rotterdam, waarmee hij zich als de nieuwe leider van de P.v.d.A. presenteerde. Het was een belangrijke uitspraak, omdat zij gedaan werd aan de voor avond van moeilijke loononderhandelin gen tussen werkgevers en werknemers en omdat dit inderdaad de remedie moet vormen voor een dreigende economische recessie, zich uitend in ontslagen en bedrijfssluitingen. Politiek belangrijk was voorts de uit spraak, dat de P.v.d.A. „geen millimeter zal afwijken" van de plaats waar zij stond, toen op 14 oktober jongstleden het kabinet-Cals ten val werd gebracht. Het is volgens drs. Den Uyl nog altijd de plicht van drs. Schmelzer om voor een ander beleid en een ander kabinet te zorgen. Een nederlaag van de K.V.P. noemde hij voorts voorwaarde om tot duidelijkheid in de politiek te komen. De P.v.d.A. zal voorts, volgens drs. Den Uyl, niet deelnemen aan enig ka binet, dat in zijn program geen ernst maakt met de hervorming van de onder neming en de uitbreiding en versterking van de rechten van de werknemers. Eerder had het congres zaterdag morgen al met grote meerderheid be sloten geen uitspraak te doen over de huidige kabinetsformatie en over een eventuele terugkeer van het kabinet- De achttienjarige Robert Smith, die vier meisjes en een moeder dood schoot om naam te maken". KLM-vliegers gaan praten SCHIPHOL (ANP) Vanochtend ver kok een uit twee bestuursleden van de vereniging van KLM-vliegers bestaan de delegatie van Schiphol per Viasa-lijn- toestel naar Curasao om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van het stakings- conflict tussen de piloten en de directie van de Antilliaanse luchtvaartmaatschap pij ALM. Weliswaar heeft de Vereniging van A.L.M.-Vliegers (V.K.V.) strikt genomen geen onderhandelingsbevoegdheid met de directie van de A.L.M.. doch aange wen de A.L.M. voor de volle honderd procent een dochteronderneming is van de K.L.M. kan zij indirect zeker invloed uitoefenen. Gevraagd om commentaar, heeft de 'president van de vereniging, de heer Z. L. Zeyfert uit Amsterdam, meege deeld, dat het bestuur „ernstig veront rust is" over de gang van zaken in de Antillen. Van de vijftien vliegers die de AL.M. in dienst heeft, zijn er tien af komstig van de K.L.M. Dit tiental is buitengewoon lid van de V.K.V.„zodat wij ons tot op zekere hoogte verant woordelijk voor hen voelen", aldus de heer Zeyfeirt. Uit Curasao had hij vernomen, dat de vliegers aandrongen op een op schrift vastgestelde werk- en rusttijdenregeling, die bij de A.L.M. ontbrak. De directie wilde aain die wens slechts ten dele tege moet komen. Zij wilde met ieder der vijftien vliegers alleen Individueel onder handelen, niet colleotief. Daarin sohuilt het fundamentele geschil. Zelfstandig Zaterdagochtend is van Schiphol een door directeur-generaal J. W. Kruya self geleide luchtvaartdelegatie naar Para maribo vertrokken om daar op ambte lijk niveau de nieuwe situatie te gaan regelen, die per 1 januari a.s. ontstaat bij het vervallen van het na tien jaar opgezegde artikel 54 van het statuut. Dit artikel behelsde dat de luchtvaart- politiek in de rijksdelen Suriname en de Antillen een koninkrijksaangelegen heid was. Vanaf 1 januari vervalt dus de zeggenschap van de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst in de West en krij gen de beide rijksdelen nu op eigen ver zoek luchtvaartpolitieke zelfstandigheid. Drie blanken van moord op neger beschuldigd NATCHEZ (U.P.I.)Drie blanke mannen, verdacht van moord op een oude neger, die zij onder een vals voor wendsel uit zijn huis hadden gelokt, zyn in staat van beschuldiging gesteld ter zake van moord. Het zijn Claude Fuller, (46), Ei nest Avants, (35) en James L. Jones, (56i, allen uit de omgeving van Natchez. Zij worden ervan verdacht op 10 juni jongstleden de vijfenzestigjarige Ben Chester White te hebben vermoord. Avants en Fuller blijken lid te zijn van de Ku Klux Klan. De drie mannen zouden White uit zijn huis hebben gelokt door hem te vragen of hij mee wilde zoeken naar een weggelopen hond. Op een brug ten zui den van Natchez zou White zijn door geschoten «n »tjn lijk ln het water ge- Opstandige jeugd in Hollywood HOLLYWOOD (A.F.P.). Naar schatting duizend jongelui hebben zater dagavond in Hollywood gedemonstreerd tegen de „bemoeizucht" van de politie. Zij staken twee autobussen ln brand en vernielden talrijke winkelruiten. Perso nen beneden de achttien jaar moeten in Hollywood om tien uur 's avonds van de straat zijn. Cals. Op het doen van een dergelijke uitspraak was vooral door de mensen van „tien over rood" aangedrongen. Partijvoorzitter Tans zei, dat het con gres geen uitspraak kon en mocht doen, daar anders de onderhandelingspositie van fractieleider Nederhorst zou wor den verzwakt en dat men deze de han den niet moest binden maar vertrouwen moest blijven geven. De door drs. Den Uyl voorgestane hervorming van de onderneming zou moeten leiden tot grotere bevoegdhe den van de ondernemingsraad, beroeps- en enquêterecht van de werknemers, 'n democratische samenstelling van de raden van toezicht en tot een grotere publikatieplicht voor naamloze vennoot schappen. „Met welk recht beslissen aandeelhouders en commissarissen over bedrijfssluiting en ontslagen, terwijl de vakbonden mogen komen horen welke afvloeiingsmaatregelen worden voorge steld?", zo vroeg drs. Den Uyl zijn ge hoor. Hij betoogde voorts, dat bij be lastingverhogingen eerst de successie rechten en vermogensbelasting omhoog moeten. Bij beperking van loonstijging moeten ook andere inkomens als renten, dividenden, huren en pachten beperkt worden. De P.v.d.A. wil doelbewust in de verdeling van inkomens en vermo gens ingrijpen, door onder meer de waardevermeerdering van de grond en de baten van gas en olie aan de gemeen schap te doen toekomen. „Ons program ma is geen goedkoop programma. Het zal diepe voren trekken in het bestaan de bestel. Het tast de gevestigde be langen aan", aldus drs. Den Uyl. Van de door het congres behandelde moties moet nog worden vermeld, dat na veel discussies de motie inzake er kenning van de D.D.R., afkomstig van de groep „tien over rood", met grote meerderheid verworpen werd. Drie hoofdbestuursleden, waaronder Jan Nagel en het Kamerlid Franssen, wa ren voor de motie. Oud-fractieleider rar. Burger waarschuwde echter, dat de l.A. door aanvaarding van deze motie in het internationale socialisti sche kamp alleen zou komen te staan. De moties betreffende Vietnam en de N.A.V.O. zullen, voorzover zij d&arvan niet afwijken, worden ingepast in het „socialistisch bestek 1967", dat op dit congres ter discussie stond. Drie leden van de oppositiegroep „tien over rood" de heren Lammers, Van der Louw en Van der Hek kregen de toezegging, dat zij zullen worden opgenomen in de commissie, die het verkiezingsprogram ma van de partij zal opstellen. Dit pro gramma zal dan aan een verkiezings congres worden voorgelegd. Gerhard Bohne teruggebracht in Duitsland FRANKFORT (Reuter). Dr. Ger hard Bohne, wiens uitlevering was ver zocht in verband met de beschuldiging, dat hij onder het nazi-bewind duizenden geestelijk en lichamelijk gecandicapten zou hebben gedood, is onder politie bewaking uit Buenos Aires in Frank fort aangekomen. Hij werd naar een gevangenishospitaal overgebracht. De aard van zijn ziekte is niet bekendge maakt. Dy. Bohne verliet op eigen kracht het vliegtuig. Hij zag er niet ziek uit. De nazi-arts vluchtte in 1963, toen hij, hangende zijn proces, om gezondheids redenen in voorlopige vrijheid was ge steld. Twee van de drie mannen, die met dr. Bohne van massamoord waren geschuldigd, pleegden in hun cel zelf moord. Het proces tegen de derde werd ln 1964 voor onbepaalde tijd uitgesteld met het oog op z(jn gezondheidstoestand. (Van onz DEN BOSCH - (iet de problemt de provo's correspondent) Het zich bezig houden i van de maatschappij, uitstekend beeld van geven, komt te weinig in het jeugdwerk tot uiting. Het succes van de d's is waarschijnlijk voor een groot deel te danken aan de plaatselijke con centraties. Daar zou de katholieke jeugd- d nog veel van kunnen leren. De jon geren moeten de kans krijgen om zelf verantwoordelijkheid te dragen. De jeugdwerkers hebben alleen nog maar tijd vo.or elkaar. Het jeugdwerk moet steeds een te lange weg afleggen om aan te sluiten op de problemen van vandaag. Veel ordeverstorender dan het optreden van de provo's zijn de tekorten van onze maatschappij, en ook van de katholieke jeugdraad. Dat zijn enkele van de vele opmerkin gen, die zaterdag te Den Bosch werden gemaakt door leden van de katholieke jeugdraad Nederland tijdens een studie bijeenkomst over de functie van het ge zag in de samenleving en de betekenis van het provoverschijnsel voor jeugdwerk. Vooral dit laatste onderwerp gaf na een inleiding van dr. J. A. Stal pers, hoogleraar in de sociale pedago giek aan de katholieke hogeschool te Til- Op de rijksweg UtrechtDen Haag Is zaterdagavond ter hoogte van Harmeien een Porsche vai een sonde» licht geparkeerd staande aanhanger gereden. De 31-jarige bestuurder kwam hierbij 27-jarige collega werd gewond ln een siekenhuls opgenomen. burg aanleiding tot uitvoerige discus- Hierin werd duidelijk, dat in de katholieke jeugdraad Nederland wel de gelijk het besef leeft, dat men te kort De afstand tussen deze Bossche ver gaderzaal en kasteel Borgharen te Maastricht, waar zaterdag tegelijkertijd het eerste internationale provoconcilie In Nederland werd gehouden, werd tij dens de discussie van de jeugdraadsle den steeds kleiner; de opmerkingen het jeugdwerk steeds provoceren- der. Verschillende keren werd er op ge hamerd, dat de jeugdraad sneller moet reageren op eigentijdse problematiek. In zijn inleiding zette dr. Stalpers uitvoe rig uiteen wat provo's naar zijn mening zijn: „Men doet hen onrecht door hen te zien als vieze pesteriken met luizig lang haar". Hij noemde de provo's idea listische activisten, die zich verzetten tegen een maatschappij die gestold is, maatschappij van carriërejongens, slaafse consumenten, van verdrukte individuen. Dr. Stalpers trok in zijn be toog een parallel tussen de strijd van het provodom en de klassestrijd van Marx. Het verschijnsel provo wijst vol gens hem op structurele tekorten in de samenleving. Het provoverschijnsel moet daarom een provocatie zijn aan het Jeugdwerk, dat moet gaan begrijpen wat er gaande is. „Ik vind de witte-pro- voplannen veel beter klinken dan de kre ten van de katholieke jeugdraad", aldus de heer Stalpers. De heer W. J. van Andel, hoofd var de afdeling pers en voorlichting van d< Haagse gemeentepolitie, gaf in een korte inleiding zijn mening over jeugd en ge zag. Hij stelde duidelijk dat gezag hand haven beslist geen macht handhaven moet worden, al kan geweld in bepaal de omstandigheden noodzakelijk zijn. Zijn persoonlijke indruk is dat de jeugd vraagt naar een vorm van gezag, die begrijpt, die eerlijk is, want gezagshand- having kan niet bestaan zonder gezags- BIENOS AIRES (U.P.I.). Hon derdduizenden hebben zaterdag naar d« hemel gestaard om de totale zonsver duistering, die zich over Zuid-Amerika afspeelde, te kunnen zien. De weten schappelijke belangstelling kvvani van ruim achthonderd geleerden en andere wetenschapsmensen uit de gehele we reld, die deze zeldzame kans om de stralenkrans van gassen rondom de zon te bestuderen, aangrepen. De eclips begon bij het aanbreken van de dag boven de Stille Oceaan ten westen van Ecuador. In Peru waren (geleerden uit de Verenigde Staten, Canada, Frankrijk en Japan getuige van het fenomeen. Vijf straalvliegtuigen, gehuurd door de Ame rikaanse wetenschapelijke instellingen, vlogen mee met de eclips, uitgerust met speciale optische ruiten en instrumen ten. De mensen op de grond konden de verduistering slechts twee minuten zien, maar uit de vliegtuigen, die op topsnelheid vlogen, was de eclips drie minuten lang zichtbaar. De Maastrichtse provoleider drs. H. Mol verrichtte de voetwassing. BORGHAREN (ANP) ln het Euro pahuis te Borgharen, waar dit weekeinde het -Internationale provoconciile werd gehouden, is gisteren de rode vlag van de zgn. revolutionaire terroristenraad gehe sen. Deze rode vlag vervangt de witte, die daar sinds zaterdag hing. In het Europahuis zijn stencils rond gedeeld, waarin werd meegedeeld, dat het provoconcilie onwettig is, omdat het niet is bijeengeroepen door het provotariaat, voorts omdat de te Borgharen aanwezige kameraden niet zijn afgevaardigd door de autonome provogroepen, alsmede om dat op het provoconcilie niet de nood zakelijke geheimhouding wordt betracht. Deze revolutionaire terroristenraad is volgens enkele Amsterdamse provo's als b.v. Rob Stolk ontstaan na een machts overname in de nacht van zaterdag op zondag te Amsterdam Hierbij zijn de provodrukkerij en alle andere provo bezittingen overgebracht naar een pand in Amsterdam, dat slechts aan de revo lutionaire terroristenraad bekend is. Een der gevolgen van deze machtsovername kan een splitsing zijn in het Nederlandse provotariaat Het provotariaat heeft een telegram gestuurd naar prins Bernhard. waarin onmiddellijk en onvool-waardelijke deel neming door het provotariaat aan de Bllderberg-conferentie wordt geëist. Te vens werd de prins verzocht nog tijdens het provoconciile persoonlijk contact op te nemen met het in Borgharen aan wezige provotariaat. Op eert persconferentie is verder aan gekondigd dat het provotariaat by de Nederlandse regering zal aandringen op het zenden van een provowaarneroer naai- Vietnam. Het provotariaat is voorts voornemens een anti-advertentiecampagne te ontke tenen en een provoperiodiek ln verschei dene talen uit te geven. Met de pers ontstond een woordenwis seling tussen provokopstukken, omdat Roel van Duyin een filmrolletje van een fotograaf ln beslag had genomen, omdat deze fotograaf een provo jongedame tegen haar sin zou hebben gefotografeerd ...Dat zijn politlemethoden", zei het Amster damse gemeenteraadslid Bernhard de Vries daarov—

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5