S)e Ccidóe SouYant stapel Rome en Utrecht getuigen van wil tot eenheid Gezamenlijke herderlijke brief Vanavond in do eiher TELEVISIE RADIO Beatles blijven bij elkaar zij zoeken andere richting PePijn voor één avond Calshuis Aspidaproces in Athene is begonnen Hagenaar Jos van Vliet, kersverse disc-jockey op Engelse supervisie PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 Op het scherp van de snede /'A P het scherp van de snede be- vindt zich vanavond de infor- matie-Beel. Wat zeggen wil, dat nu beslist wordt in welke richting de kabinetsformatie zich gaat bewe gen. Het landsbelang, de onmacht van andere politici en zijn eigen prestige vergen dat de vice-presi dent van de Raad van State een tijdelijke oplossing voor de kabi netscrisis vindt, waarbij dan na de Kamerverkiezingen partijen maar een politiek bestel voor langere termijn moeten zien te construeren. Een reconstructie van het kabi- net-Cals lijkt thans uitgesloten. Geen socialistische fractie en geen socialistische ministers kunnen - voorbij zien aan de mening van het congres van de Partij van de Ar beid; een mening die, hoewel afge houden van een motie, toch duide lijk uitdrukte wat drs. Nederhorst aan de vóóravond van het congres ook al bepaald piet cryptisch in het partijorgaan geschreven had: „De positie van de P.v.d.A. is dui delijk... zij is van mening dat de genen die iets anders willen (dan het beleid-Cals-Vondeling) dit nu waar moeten maken door een over bruggingskabinet, dat de Kamer zo spoedig mogelijk ontbindt". OM dit te kunnen stellen hebben de socialisten tijdens hun con gres wel een politieke truc moeten uitvoeren: zoveel mogelijk zwijgen over nieuwe, ongunstige cijfers terzake van betalingsbalans en economische ontwikkeling. Inte ressant zou het zijn te weten wat terzake het kabinet-Cals en in het bijzonder minister Vondeling aan de informateur hebben moeten meedelen. Want welke consequen ties trekt dr. Vondeling als kanse lier van de schatkist uit de jongste cijfers? Die cijfers lijken natuurlijk een ondersteuning van de motie- Schmedzer c.s. Maar men moet dan ook het politieke gewicht mee tellen die cijfers versterken ook ons vermoeden, dat de K.V.P.- fractie met een andere motie veel meer had kunnen bereiken: een motie met voor het kabinet een opdracht om zijn dekkingsplan terstond te herzien, zodra nieuwe gegevens van het Centraal Plan bureau daartoe aanleiding zouden geven. Dan had men tactisch er veel beter voorgestaan dan nu, zou het regeringsbeleid waarmee partij- en fractieleider herhaalde lijk hun instemming hebben be tuigd zonder vertraging zijn voort gezet en had men een beleid ge voerd dat voor alle burgers duide lijk zou zijn geweest. WANNEER de socialisten nu onverhoopt maar niet onver wacht weigeren de consequen ties te trekken uit cijfers en ze zich blijven dekken met de politieke betekenis van de motie-Schmelzer heeft de K.V.P. natuurlijk mate riaal om de socialisten te attaque ren, maar blijft de Partij van de Arbeid van een groot deel van haar politieke zorgen bevrijd, terwijl de liberalen zich nu al verkneuteren als lachende derde. Heeft drs. Nederhorst inderdaad radicaal „neen" gezegd en ziet de informateur van zijn kant geen termen om de koningin te advise ren het kabinet ontslag te weige ren, maar mr. Cals c.s. op te dragen vervroegde verkiezingen voor te bereiden, dan rest als enig middel dat het landsbelang dient zonder de K.V.P. tactisch vleugel lam te maken een kabinet van de sterkste beschikbare christen democratische politici die, hoewel niet zeker van een Kamermeerder heid en hoewel een interimregering een krachtig beleid voeren en zo handelen dat alle eventuele tegen stemmen in het parlement voor weldenkende burgers duidelijk als een geste tegen het landsbelang onderkend zullen worden. Voor een mr. Cals, een mr. Bies heuvel, een dr. Veldkamp, een prof. Zijlstra en drs. De Pous is er, vergeleken met de formatie- Schmelzer, dit grote verschil, dat de Partij van de Arbeid ingelicht, gekend en geïnviteerd is. In de nieuwe omstandigheden ontlast haar „neen" de politieke hypotheek die menig christen-democratisch politicus terecht in de motie- Schmelzer afgekeurd heeft. VARA-televisie brengt Hongaars programma Regisseur Milo Anstadt vervaardigde de VARA-televisie een drietal documentaires over de landen achter het IJzeren Gordijn. Vanavond brengt de VARA de eerste over Hongarije op het scherm. Om niet een uur lang zwaarwichtige zaken te brengen, wordt de documentaire door een Hongaars amusementsprogramma in tweeën gesplitst. Na afloop van „Hongarije 1966" wordt „De scheiding" vertoond, een televisiespel, waarin een Hongaarse variant wordt gegeven op het steeds terugkerend* thema van de driehoeksverhouding en zijn eeuwig dramatische complicaties. Het verhaal speelt rond een man, die verliefd raakt op een meisje, dat hij lange tijd niet meer gezien heeft. Hij vraagt echtscheiding aan om in zijn eigen huis te kunnen blijven wonen. (Nederland I, 20.20) „De arme dieren", televisiespel Het televisiespel „De arme dieren", dat de NCRV-t.v. vanavond op het scherm brengt, speelt zich af in een Engelse loopgraaf tijdens de tweede wereldoorlog. In de loop graaf zitten een korporaal-ziekendrager, drie soldaten, een rekruut en later nog een vreemde. Het spel gaat eigenlijk over de wrijvingen tussen de mannen, die bloot staan aan de haast onmen selijke spanningen, die het leven tussen strijdgewoel nu eenmaal met zich mee brengt. Die wrijving concentreert zich vooral op de korporaal-zieken drager een theologiestudent en toekomstig zielzorger en een van de soldaten afkomstig uit de zelfkant van de Londense samenleving. In vredestijd zouden zij slechts op de vpist zijn gegaan, doch nu heeft de ruzie doden tot gevolg, waaraan ook de zielzorger schuld zou kunnen hebben. Vandaar ook. dat hij besluit met de woorden: „O, God, wij arme dieren, help ons!" (Nederland II, 20.50). weten: Hits van morgen gen. 20.00 Programma vnor iedereen die óijn hart aan de tropen verpand heeft. 22 00 Popuiaire muziek. 22 3d Tour de chant. 23 00 tot 1.00 Chiel Montagne met een programma voor dieren- en andere liefhebbers DRAADOMROEP (4e lijn) van 18—20 u. !ed. (324) uil Nederland. 19.40 Gram.. 20.( muziek. 21.15 Klass. muziek, 22.01 BRUSSEL Frans (484) 22.05 G epel; 21.20 NIPO-these. politiek pro gramma: 22.00 Avondoverdenking; NTS 22.05—22.10 Journaal; 22.30— 23.00 Teleac: Geprogrammeerde in structie (8). Hedenavond NEDERLAND I. NTS 19.00 Nws. in het kort; 19.01 Pipo de Clown; Dirtcrlri O CVK/IKOR/RKK 19.05 Kenmerk: L""U1UU^ wekelijkse actualiteitenrubriek over Kerk en samenlevnig; VARA 19.35 Tel uit je winst, hobbyquiz; NTS 20.00 Journaal; VARA 20.20 Honga rije 1966: Het levenslot van een volk. documentaire; 20.55 Blij Boedapest, fragmenten uit een amusementspro- fjpflpnnmn tl gramma van de Hongaarse televisie; HbUCMUl l/,,u 21.10 Hongarije 1966: Het Hongaarse communisme in tweede instanti'e, do cumentaire; 21.35 De scheiding", t.v._ spel; NTS 22.3522.40 Journaal. NEDERLAND H. NTS 20.00 Nws. in het kort; NCRV 20.01 Lieberman Lieberman, gefilmd Engels t.v.-spel 20.25 Wij maken een musical, film reportage; 20.50 De arme dieren, t.v.. HILVERSUM I (402 m.). NCRV 18.00 Orgelconcert: amusementsmuz.; 18.20 Uitzending van de Communis tische Partij Nederland; 18.30 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners; 18.55 Op de man af, praatje; 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Radio krant; 19.30 Stereo: Vocaal ensemble oude en moderne liederen; 19.50 Ste reo: Musette-ensemble en zangsolis- David Kossoff als de oude „Lieber man" in de eerste aflevering ia» de nieuwe kolderserie „Lieberman en Lieberman". Nederland II, 20.01). ten; 20.15 Simon Tover, hoorspel; 21.20 Muziek en dienst: informatief programma over kerkmuziek; 22.15 Avondoverdenking; 22.30 Nieuws; 22.40 Literama: radioperiodiek over boeken en schrijvers; 22.55 Lichte grammofoonmuziek; 23.00 Gevarieerd platenprogramma; 23.5524.00 Nws, HILVERSUM II (293 m.). AVRO 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.25 Ik verbind u door. praatje; 18.30 Licht orkest; 18.45 Voor de jeugd; 19.10 Strijdkrachtenprogramma Op de plaat... rust; Humanistisch Ver bond: 19.40 Geestelijk leven, lezing; NRU 19.50 Openbaar Kunstbezit; 20.00 Nieuws; 20.05 Omroeporkest: Italiaanse composities; 21.20 Van Maas tot Memel, documentaire (deel III); 22.00 Lichte muziek (opn.); 22.30 Nieuws; 22.40 Actualiteiten; 22.55 Timpe, tompe, terelinck, caba ret; 23.20 Filmmelodieën (gr.); 23.45 Licht vocaal ensemble (gr.); 23.55 24.00 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) - 18 01) Veronica's Jukebox met verzoekplaten. 19 00 Beatleshow. 19.15 Joost mag het ENGELAND Dinsdag HILVERSUM I 402 m KRO 7.00 Nieuws; 7.10 Meditatie; 7.15 Lichte grammofoonmuziek en praat je (7.307.32 Nieuws); 7.55 Overwe ging; 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte orkest muziek; 8.30 Nieuws; 8.32 Voor de huisvrouw (0.25 Conciliepostbus; 9.35 Waterstanden); 10.00 Aubade: licht muziekprogramma: 11.00 Voor de zieken; 12.00 Musette-orkest; 12.18 Marktberichten voor schippers; 12.20 Voor de landbouwers; 12.27 Medede lingen t.b.v. land. en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Actualiteiten; 12.50 Lichte grammofoonmuziek en praat je; 13.30 Mu6iësta: licht gevarieerd muziekprogramma; 14.20 School radio; 14.40 Stereo: Licht instromen, taal ensemble; 15.00 Pizzicato: licht gevarieerd muziekprogramma; 17.00 Overheidsvoorlichting: Culturele as- peoten van de Nederlandse Antillen. Vraaggesprek van Raymundo Debrot met drs. R. A. Römer; 17.10 Voor de jeugd. 7.20 Lichte gi ammofoonmuz.VPRO 7.55 Deze dag, meditatie; AVRO 8.00 Nieuwe; 8.10 Actualiteiten; 8.15 Lich. te grammofoonmuziek (Om 8.30 8.35 De groenteman); 8.50 Morgen wijding; 9.00 Stereo: Berlijns Filhar monisch octet (opn.): klassieke mu ziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Verzoekplatenprogramma (gr.) (Om 11.00—11.02 Nieuws); 12.00 Stereo: Metropole orkest: amusementsmuz.; 12.27 Mededelingen t.b.v. land. en tuinbouw; 12.30 Overheidsvoorlich ting: Uitzending voor de landbouw; 12.40 Licht ensemble met zangsoliste; 13.00 Nieuws; 13.10 Actualiteiten; 13.30 Stereo: 't Muzikantenuur: I. Viool en piano: klassieke muziek; II. Nederlands Kamerkoor: klassieke en moderne liederen; III. Mono: Overijssels Filharmonisch Orkest: moderne muziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Voor de vrouw; 15.40 Stereo: Blokfluit en piano: moderne muziek; 16.00 Nieuws; 16.02 Tenor en piano (gr.): klassieke liederen; 16.15 Voor de jeugd; 1715 New-York calling, praatje; 17.20 Lichte grammofoon muziek voor de teenagers. HILVERSUM III (240 m en FM- kanalen). TROS 9.00 Nieuws; 9.02 10.00 Duivekater: lichte muziek en horoscoop; VARA 10.00 Nieuws; 10.02 Lichte plaatje* en actualiteiten (11.00 Nieuws); 12.00 tfieuws; 12.02 Actualiteiten; 12.05 Muzikaal VARA. varia: 13 00 Nieuws; 13.02 Actualitei. ten: 13.05 Gast-vrij: interview en grammofoonmuziek; 14.00 Nieuws; 14.02 Actualiteiten; 14.05 Platen en tips voor de vrouw; 15.00 Nieuws; 15.02 Actualiteiten: 15.05 Elektro nisch orgelspel; 15 25 Lichte orkest muziek (gr.); 16.00 Nieuws; 16.02 Actualiteiten; 16.05 Zorro: program ma voor tieners; 17.00 Nieuws; 17.02 Actualiteiten; 17.0518.00 Verzoek platen. RADIO VERONICA (192 m) 7.00 Onk gnelemorgen door Harmen Slezen. 9 00 Verzoekplatenprogr voor de be drijven. 10.00 Koffietijd met Tineke, thuis (Bart Brugmans). 17.15 Platen- 11 00 Hulsvrouwen verzoekprogramma door Gerard de Vries 12 00 Lunch- muzlek. 14.00 Matinee met Rob Out. 16 30 Showprogr. 17.00 Toppers van oalet. 17 30 The Teenbeatclub BRUSSEL Ned. (324) 1 5 Gevai Manager Brian Epstein (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Als vervolg op de plech tigheid van 7 november JL, waar rooms- katholieken en oud-katholieken elkaar voor het eerst sedert eeuwen officieel ontmoetten, hebben de episcopaten van beide Kerken zich in een gezamenlijke herderlijke boodschap tot hun gelovigen gericht. Na herinnerd te hebben aan de factoren, die tot de schelding van 1723 hebben geleid, gaan de bisschoppen na der ln op de pogingen die gedaan zijn tot herstel van de eenheid. „Deze pogingen hebben steeds schip breuk geleden op de door Rome gestelde eis dat, voorafgaande aan elk gesprek over herstel van de eenheid, door de Oud-Katholieke Kerk een tweetal pause lijke verklaringen ondertekend moest worden. Deze twee documenten, te weten het Formulier van Alexander VII, en de Constitutie Unigenitus van Clemens XI, hebben beide betrekking op de theologi sche strijdvragen van de 17e eeuw. Voor de Oud-Katholieke Kerk was de ondertekening van deze documenten on aanvaardbaar, omdat volgens haar juist de inhoud en de draagwijdte van deze verklaringen onderwerp van gesprek tus sen beide Kerken moesten zijn." Zo gingen beide Kerken hun eigen weg. De oud-kathoelieken organiseerden zich in de Unie van Utrecht, die volle dige sacramentele gemeenschap aanging met deAnglicaanse Kerk en nauwe ban den legde met de oosterse orthodoxie. In de oecumenische beweging heeft zij van het begin af aan een belangrjjke rol gespeeld. Nu sinds enkele jaren ook de Rooms- Katholieke Kerk voluit de oecumenische beweging is binnengetreden, was het een moeilijke maar dringende taak voor bei de, elkaar zo na staande Kerken, om het gesprek te beginnen. Een kleine groep heeft zich, met medeweten van de twee episcopaten, allereerst gewijd aan de be studering van de historische oorzaken van de scheiding. Deze groep is tot het inzicht gekomen dat de historisch-juridi- sche kwesties niet langer een hindernis Legpenning N.N.I voor prof. Mazure DEN HAAG. (A.N.P.) Tijdens de gisteren gehouden vergadering van het Nederlands normalisatie-instituut heeft de voorzitter van het NNI de legpenning uitgereikt aan prof. dr. ir. J. P. Mazure uit waardering voor hetgeen deze voor het normalisatiewerk heeft gedaan. Prof. Mazure, voorzitter van de Eerste Kamer heeft meer dan 20 jaar aan het nor malisatiewerk, speciaal op bouwkundig gebied, deelgenomen. mogen vormen voor een open gesprek tussen de twee Kerken over de kwesties die hen scheiden. Om de weg tot dit ge sprek vrij te maken heeft paus Paulus VI op een desbetreffend verzoek de bo vengenoemde juridische voorwaarden voor het gesprek opgeheven". De herderlijke brief citeert het offi- ficiële schrijven van kardinaal Bea en vervolgt „De historische betekenis van deze daad van de kant van de Rooms-Katho- lieke Kerk is. dat de eigenlijke vragen die oorzaak waren en nog zijn van ver deeldheid, thans een waarachtig ant woord vanuit het geloof kunnen krijgen. Daartoe hebben de twee episcopaten een commissie benoemd die de leerstellige verschillen in een vernieuwde situatie en atmosfeer openhartig kan bestuderen. In dit gesprek zullen ook aan de orde moe ten komen die ontwikkelingen, welke de vervreemding hebben vergroot, met na me het dogma van de pauselijke onfeil baarheid en de geloofsuitspraken over de onbevlekte ontvangenis en de lichame lijke tenhemelopneming van de Moeder Gods. Wij zijn ons ervan bewust dat wij ge zamenlijk staan aan het begin van een lange weg waarop wij door Gods genade hopen toe te groeien naar de eenheid die Christus heeft gewild en die onze opdracht is. Doch tegelijkertijd danken wij de Heer der Kerk voor deze eerste stap naar toenadering van onze Kerken. W(j hopen en vertrouwen dat deze ont moeting ook in onze parochies zal leiden tot toenadering en tot waarachtige chris- telijke samenwerking." (Van onze correspondent) LONDEN Het Beatlekwartet is niet van plan uit elkaar te gaan en heeft geen ruzie met zijn manager Brian Ep stein. „De geruchten die daarover de ronde doen, zijn volkomen ongegrond", verklaarden George, Paul, John en Rin- go. Het feit dat zij wekenlang niets meer van zich hebben laten horen, gaf dezer dagen aanleiding tot wilde veronderstel lingen, die aangewakkerd werden door een raadselachtige verklaring van ma nager Epstein. Maar volgens John schuilt er geen mysterie in de langduri ge stilzwijgendheid van de Beatles. Ze zijn gewoon van oordeel dat ze een keer punt bereikt hebben en zoeken blijkbaar naar een nieuwe richting. Ze voelen niets meer voor zangtour nees in Groot-Brittannië of andere lan den, omdat de waarde van dergelijke rondreizen niet „progressief" is. Ze ex perimenteren onophoudelijk met nieuwe geluiden en zoeken nog altijd naar een geschikt scenario voor een nieuwe film, waarvan ze wensen dat hij anders zou zijn dan „Help". Voor ze met die film van wal steken, zullen de Beatles echter ook nog een paar nieuwe plaatjes ma ken. John Lennon zegt: „We gaan niet uiteen. We denken er zelfs niet aan. We zullen altijd samen plaatjes maken". HUN EIGEN ZIN Volgens George Harrison hebben de Beatles tijdens de afgelopen weken en maanden rustig nagedacht. „Vier jaar lang" hebben we gedaan, wat iedereen van ons verlangde, maar nu gaan we eens onze eigen zin doen. Maar wat we ook uitrichten, het moet echt en progres- zijn. „Als ik nu terugkijk, vind ik dat we in het verleden niets dan rommel ge presteerd hebben. Andere i het goed vinden, Jonn, George, onszelf ma- menwerken' nog vier Beatles. ken we niets wijs". John Lennon drukt het wat zachter uit. „Iedereen vindt wat hij vandaag doet, beter dan wat hij gisteren gedaan heeft", zegt hij. Schamen de Beatles zich dan over hun eerste deuntjes, zoals „She loves you" „Nee", zegt John Lennon, „voor mij is dat liedje een herinnering aan mijn jeugd." Er schijnt op het ogenblik nog niets definitief vast te staan in het le- van van de Beatles. Misschien zullen ze later toch weer terug op tournee gaan, als hun nieuwe film eenmaal klaar is. GENOEG GELD Beatle George is pas terug uit India, waar hij de sitar leerde bespelen en een snor kweekte. John' speelde de laatste maanden soldaat in een filmkomedie en liet daarvoor zijn lange manen knippen. Beatle Paul werkte aan de muzikale sco re voor de nieuwe film van Hayly Mills. En Beatle Ringo heeft niets uitgevoerd. Veel meer dan vroeger leiden de Beatles thans hun eigen leven, met een ruime mate van onafhankelijkheid. „Als we ooit uit elkaar gaan, zal het als groep zijn, maar niet als mensen", beweren ze. „We zullen altijd goede vrienden blij- Geld hoeven ze eigenlijk niet meer te verdienen. Hur\ accountants zijn onlangs tot de conclusie gekomen, dat de Beatles niet meer hoeven te werken. Hun finan cieel appeltje voor de dorst is zo enorm groot, dat ze er de rest van hun leven tegen kunnen. „Maar we kunnen er echt niet mee ophouden", beweert John Lennon. En manager Epstein meent: „Ik geloof niet dat ze elkaar vaarwel zullen zeggen, want ik ben er zeker van lang zullen willen sa- Het Haagse cabaret Pepijn gaf zater dagavond zijn 250ste voorstelling en dat was voor leider Paul van Vliet een wel kome aanleiding om de demissionarissen van zijn collega Meester in de Rechten uit het dikhout zaagt men plankenbos van Schmelzer naar de Nieuwe Schoolstraat over te hevelen. F.én en ander zou moe ten geschieden onder het motto ..dat is waarschijnlijk de laatste keer. dat de heren samen gezellig uit kunnen gaan". Toen het bonte toneeldoek om half negen voor de eerste keer werd gehaald, bleek echter, dat de zwevende regering haar dekkingsplan voor de gereserveerde stoelen in het Pepijntheater beperkt had tot het zenden van de minister-president en zijn forse, boven vader uittorende zoon. De heer Cals. op de hoogte van de slag zin: „D'r uit. goed voor U" werd door conferencier Van Vliet gelijk ingepeperd met enkele, kersverse politieke kantteke ningen. Zei mr. Cals in de pauze: „Wat een geluk, dat ik er tenminste was. want anders had u helemaal geen klankbord gehad". Repliceerde mr. Van Vliet: ..En dat, terwijl u zelf ook in een theater werkt". Van de rooie Zei Van Vliet voorts: ..Het is begrij pelijk. da t de overige ministers niet konden komen. De heren van de Partij van de Arbeid hadden een slopend con gres in Rotterdam en zijn na afloop een biljartje gaan maken. Als vanouds trok ken ze hem weer van de rooie. Veldkamp wilde wel komen, maar dan moest hij de hoofdrol hebben -Ik heb hem gezegd, dat het onmogelijk was in een rompcabaret. Minister De Jong had net de wacht en de heer Luns zit zich voor te bereiden op zijn nieuwe status. Hij ls vanavond naar de Schouwburg gegaan om naar de Dood van een handelsreiziger te kijken. Ik ben daarom blij, dat de minister president wel de gelegenheid heeft gevon den om nat moet nooit maken". De afwezigheid van de eveneens uitge nodigde burgemeester van Den Haag (die wel vier wethouders had gestuurd) ver klaarde Van Vliet door het feit. dat een obstinaat Haags raadslid hem enkele da gen tevoren een circusdirecteur had ge noemd „Kolfschoten zit vanavond in Soesterberg". zei hij. „die wilde met Toni Boltini over het vak praten". Na afloop van de ijzersterke voorstelling gaf ere gast Cals vrijblijvend een verklaring. „De beste spot kwetst nooit Iemand wezenlijk. Cabaret, mag schrep zijn, maar persoon lijk zie ik meer in een spirituele aanpak dan in een groffe. provocerende aanpak. Ik heb dan ook enorm genoten van dit programma". Paul van Vliet kwistig gratis rode wijn uitdelen Incasseerde deze lof gelaten. Zijn gang naar Huls ten Bosch lijkt nog slechts een kwestie van tijd. EEN flink deel van Beweging, de NTS- kunstrubriek. die gisteravond op „II" werd uitgezonden, was ingeruimd voor een gesprek met Bruno Maderna, telkens doorschoten met gedeelten van een door hem geleide orkestrepetitie. Vooral die laatste belden waren van een grote zeg gingskracht. Prachtig gefilmd werkelijk. Maar in „Beweging" was op dat ogen- t blik geen cinematografie aan de orde, maar muziek en de ideeën over muziek die Bruno Maderna heeft En dat kwam er veel minder uit. Dat was niet de schuld van samensteller Hans Citroen. Die kent zijn vak en wist aan Maderna dus ook de goede vragen te stellen. Maar regisseur Renè var ner collega's bewust maken: het stellen beging de fout die tegenwoordig vele zij- van vorm boven inhoud. Daartoe ver knipte hij het gesprek, maakte de in formaties ondergeschikt aan het beeld ritme en kwam zo met een heel mooie film voor de dag. waarin wat Maderna te zeggen had was weggestopt: vaak vindbaar weggestopt. Hetzelfde euvel trof min of meer ook de andere onderdelen van Beweging. Het minst deed dat nog terzake bij de beel den van het inrichten van .Vormen var de kleur" in bet Amsterdamse Stedelijk waar geestige filmbeelden wèl informa ties gaven. Voor het overige mag Be weging zich nog bewegen naar de weg van een werkelijke informatierubriek. Met de hanteerders van het t.v.-medium in een nederiger, mediale, functie. Dat kan. voor kunst. De AVRO bewees het op dezelfde avond met twee program ma's die de Caterlna Valente Show om lijstten: Kunstgrepen en Dichters dich terbij. Oók Kunstgrepen: Pierre Jans sen is er met zijn pseudo-vervoering een „nationale figuur" door geworden, maar hij heeft toch maar bereikt, dat tienduizenden anders over kunst zijn gaan denken. En zijn regisseur Leen Timp doet zijn werk met de nederigheid die hier past. Kan hij misschien gemak kelijker doen omdat hij zijn vak zo verschrikkelijk goed verstaat. Van het zaterdagavondfront geen nieuws. De voorlaatste (te grove) Stief been bleek niet maatgevend voor de nieuwe reeks, want „Let op uw zaak" zat helemaal in bet vertrouwde spoor. Van de andere vaste programma's kunnen we alleen maar zeggen dat ons oordeel erover precies zo luidt als dat va; vorige NCR V-zaterdagavond. ATHENE ((UP1) In Athene Is het proces begonnen tegen 28 officieren var het Griekse leger die er van worden be schuldigd lid te zijn geweest van een Ille gale organisatie die uit was op omver werping van de regering. In de 475 bladzijden omvattende aan klacht wordt gezegd dat die organisatie Aspida genaamd, de Griekse regering wilde vervangen door een van het recept- Nasser. Omdat het proces gevoerd wordt voor een militair hof staan alleen mili tairen terecht, doch ln de aanklacht wordt beweerd dat de burger Andreas Papandreoe. zoon van de ex-premier George Papandreoe, aan het hoofd van Aspida stond. Er worden in dit proces 400 getuigen verwacht, met aan het hoofd generaal George Grivas, de geheimzinnige figuur achter de anti-Britse campagne die Cy prus onafhankelijkheid bezorgde. Grivas heeft begin vorig jaar koning Constan ten schriftelijk het bestaan van Aspida onthuld. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Van de zeventig sollici tanten, die een ferme gooi hebben ge daan naar een zeewaardig bestaan op het nieuwe radio-plratenschip, heeft ook Jos van Vliet (20) uit Den Haag de eindstreep gehaald. Vanavond is hij van zeven tot twaalf uur in de lucht. „Dit is een enorme kans voor mij", zegt de gewezen manager van vele beatorkesten, die Joost de Draayer. Krijn Torringa en Roel Balten als lich tende sterren in de disc-jockeyhemel beschouwt. Hoe hij de eterzaken zelf gaat aanpakken, is hem nog niet hele maal duidelijk. „Dat hangt allemaal af van de luisteraars", meent hij. „in elk geval ben lk wel blij. dat ik goede lichte muziek ga presenteren. Ik ben welis waar geen tegenstander van beat, maar het moet niet de hele dag duren". De liefde voor de lichte muziek begon bij Jos van Vliet vijf jaar geleden, toen hij een fanclub oprichtte voor een Inmid dels weer ter aarde besteld beatorkest. Zijn werkzaamheden voor deze groep beperkten zich niet alleen tot het uit geven van een maandblad, maar strek ten zich ook uit tot het leggen van con tacten met platenfirma's. Hij zorgde voor een serie opnamen, televisie-uit zendingen en was halverwege zijn voor bereidingen van een monster-wereld tournee, toen de groep uiteenviel. In middels hadden ook de toen al beroem de Tielman Brothers van zijn naam gehoord: hij werd hun publiciteitsma- nager en effende de weg naar vele tele visie-uitzendingen en life-shows. Daar naast sprong hij bij elke voorkomende gelegenheid in de bres voor beginnende Haagse beatbands. Zenderstoring bij Veronica (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Radio-Veronica had gistermiddag omstreeks v(jf uur met een zenderstoring te kampen. De fer vente luisteraars op de wal begonnen al boze vermoedens te krijgen over een onverhoesde maatregel van de demissionaire regering, toen omstreeks half zes de omroeper lakoniek mee deelde, dat een kleine technische sto ring aan boord, het programma in de war had gegooid. Overigens bleek na dit voorval de uitzendkwaliteit veel slechter dan daarvoor. Van de zijde van Veronica kon op het ogenblik ons geen uitsluitsel worden gegeven over de aard van de storing. UIT DE W erktij< 1 verkorti n g bij textielfabriek OLDENZAAL (ANP)'— H. P. Gelder man en Zn. NV te Oldenzaal heeft een aanvraag tot werktijdverkorting inge diend. De afdelingen waarin dit zal ge schieden zijn de spinnerij en de weverij in de katoenafdeling. De rayonweverij en de ververij zullen normaal doorwer ken. De aanvraag heeft slechts betrek king op ongeveer 20 procent van het produktievermogen. In totaal zijn hier bij ruim 600 man onder wie 150 buiten landers betrokken. De aanvraag betreft een periode van negen weken. Het be drijf heeft op het ogenblik met een ern stige vermindering van de afzet te kam pen. De binnenkomende orders zijn de laatste maanden beneden de verwach ting gebleven. Jan Mens „De witte vrouw" (uitgave van Kosmos - Amsterdam-Antwerpen). De vijfde druk van dit boek bewijst, dat het gelezen is en wordt. Jan Mens is met dit levensverhaal van de protes tantse martelares Wendelmoet Klaes- dochter van Monnikendam dan ook boven zijn andere boeken uitgekomen. Was hij daarin een goed verteller, de Griet Mans handeserie heeft dit bewezen, met deze vie-romancé begon hij mee te doen met de literatuur. Het woord was niet meer louter beschrijvend, maar ook beeldend, wat vooral geldt voor het tijdsdecor van de episode. Wij menen, dat velen dit verhaal van Weintjen Klaes, die in 1527 om haar geloofsbelijdenis verbrand werd, nog weer eens willen lezen. Inga Borg: Trampe de Elard, (Nijgh en van Ditmar, Den Haag) Een aller aardigst kinderboekje over een jong elandje, dat allerlei avonturen beleefd 'T begint bij de geboorte van Trampe. hij krijgt wee broertjes en komt later in 'n stad terecht. Hij sluit vriendschap met een mensenkind en keert terug naar 't bos. An het eind van het verhaal is hij gehuwd en heeft op de allerlaatste blad zijde een roodharig elandzoontje. Het boekje is met bijzonder fijne prenten op gefleurd, waarvan vele in mooie kleu ren. En toch hebben we één bezwaar (en dat geldt niet alleen voor dit boekje) en dat is de prijs, 6,90 gulden! NORA LOFTS: Huis in de maalstroom (2. Hollandse uitgeversmij. Den Haag) Na haar „Huis in de stad" heeft No- ra Lofts een nieuw huis „gebouwd", min of meer een vervolg op haar „Huis in de stad". Huis in de maalstroom is echter op zichzelf te lezen en bestaat ei genlijk weer uit 6 aparte delen, die lo pen van ongeveer 1500 tot circa 1680. In deze 180 jaar, in de tijd van godsdienst vervolging. burgeroorlog en restauratie, volgen we het wel en wee, veel wee, rondom het huis, dat de verhalen onder ling bindt. Nora Lofts, een lerares, die geboeid door de rijke historie van good old England" tot het schrijven van deze boeken kwam, zal uit het „Huis in de maalstroom", een boeiende roman met veel kleur en spanning, zeker vele lezers intens doen genieten.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2