IKEBANA taal der bloemen Brandt Parijs?" wijkt doortimmerd Chinees voor hecht heldenepos Ruiter krijgt kampioen tien jaar Revolutie in film verpakt Jeugd versus Genie te hulp bij berging vliegtuig Ontkoppeling sex en tplanting gewenst voor Tien KVP'ers niet meer herkiesbaar Meeuwen kosten 10 min Mark per jaar Woedend debat over ramp in Noord-Italië Onvindbare kampbeulen legaal in Duitsland DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 NOv^oLR 1965 DEN HAAG De vraag, of Parijs nietes dan welles brandt, die sinds vorige week de gevel van het Haagse Metropoletheater beheerst, moest gistermiddag even wijken voor een hecht door timmerd heldenepos van de Chinese revolutie. De driehonderd uitverkorenen, die door zaak- Shen Wei-Llang. een intens glim lachende sterveling, die zijn gasten ont vangt met het hulpeloos gebaar van: „Wie ben ik, schlemiel, dat ik u de hand mag schudden?", draagt een effen zwart pak met een hooggesloten kraag, waar door hij sterk lijkt op een priester, die de collaar weliswaar aan de wilgen heeft gehangen, maar de moed mist om over te stappen op een stropdas. Zijn pala dijnen bredelijke mandarijnen incog nito hebben dezelfde uitmonstering, die eveneens sterke remicenties oproept aan de uniformen van tramconducteurs, maar dan wel zonder distinctieven Te recht: in het land van Mao heeft iedereen dezelfde kansen op het eendere pak. De revolutie is voor deze grijze middag verpakt in een dans- en zangfilm „Het Oosten is rood", waarin de Chinese communisten zich ontpoppen als een bijzonder springerig volkje, dat de vijand al huppelend in de pan hakt. Het begint gelijk al goed met een loflied op de grote leider Mao Tse Tung, die zelf herhaal delijk op het achterdoek geprojecteerd wordt. De tekst van het lied hebben de gasten tevoren thuis kunnen instuderen, maar als het filmkoor van drieduizend boeren en boerinnen losbarst, blijven de woorden collectief in de kelen steken. Het is een fijn lied. daar niet van. maar een meezinger zit er toch niet in. „Van het rode Oosten uit rijst de zon. in China verschijnt Mao Tse Tung. Hij werkt voor het welzijn van het volk. Hij is de grote redder van het volk. Hu erh hai ya." Met name die laatste woorden doen de doe- het-zelvers in Metropole besluiten om van verdere deelname af te zien. Terwijl het derde couplet uit de luid sprekers gulpt (de communistische partij is als de zon. Waai* hij ook schijnt, is het licht. Waar de communistische partij gaat. wordt het volk bevrijd), waaien de tientallen danseressen op het filmdoek zich koelte toe met enorme waaiers. Een voortreffelijk idee. Want reken erop, dat je het warm kunt krijgen van zo'n lied. Twee keer wordt ^»et lied herhaald, wat bevreemding wekt, want niemand heeft bis geroepen. Onmiddellijk verschijnt een heer op het scherm, die ook al zo'n zelfde pak draagt als Shen Wei-Liang. Hij slingert een aantal schrille kreten de zaal in, waarbij zijn mimiek aarzelt tussen oeverloze smart en grenzeloze zelfoverschatting. Hij praat zo luid. dat men alsnog neigt naar de veronder stelling dat het lied zojuist toch is her haald voor een aantal hardhorende in ons midden. Dappere burgers Wat hij zegt blijft onduidelijk Te oordelen naar zijn kromgetrokken mond. klaagt hij over de kwaliteit van de loempia die hij zojuist genuttigd heeft. Groot gelijk, want je betaalt er immers voor. Op het moment, dat iedereen net aan hem gewend is. verdwaalt hij plotse ling in het celluloid en doemen de dappere burgers op. die zuchten onder het juk van de imperialisten er buitere. Ze dragen enorme kisten, in krachtig handschrift „zijde" op ge schilderd is en worden met aandoenlijke regelmaat van de trappen geslagen, die leiden naar een geweldig stoomschip, dat de toepasselijke naam van president Wilson draagt. Het valt de aanwezigen dan ook niet moeilijk om te achterhalen uit welke hoek de afschuwelijke wind waait. Zie het bleekgezicht daar links, die met zijn gelastigde Shen Wei-Liang om kwart over vijf op het balkon worden samengedreven, vormen vooralsnog een brokkelige groep van ontheem den, die in dof stilzwijgen het moment verbeiden, dat de communistische heilsboodschap het film doek zal splijten. Naast enkele ambassadeurs, die weldoorvoed de middenloge bezet houden, bestaat het gezelschap uit studenten, courante provo's, muisgrijze dames uit een verbleekte society en ambtenaren in de prijsklas „je eigen boterhammen en een appel mee naar kantoor nemen, is het eerste verdiend". vierde episode: de grote mars van Mao's leger. Er volgen nog twee delen van elk half uur. zodat men mag spreken een Chinese versie van „Heerlijk l het langst". Men blijft ondertussen tasten naar de bedoelingen van de re gisseur: had hij een komische film in gedachten of is het werkelijk menens? De soldaten, die hij het doek opjaagt, zijn zonder uitzondering helden, de vijand is een vilaine ploert, die verkrachtend en plunderend terugtrekt. Alsmaar gaat de rode zon op. alsmaar zingt het koor op de goddelijke eigenschappen van de grote leider: op die manier vervult hij in de film de rol van het snoepje van de week. Je krijgt het erbij of je wilt of niet. Moe van alle hulde bereiken de gasten eindelijk de apotheose, die bestaat uit de Internationale op zijn Chinees. Eet extra sambal dus. De dirigent (ja. waarachtig hetzelfde pak) draait zich om met een blik van „en nou allemaal". Een heer in het duister van Metropole valt hem brommend bij. Hij is de woorden kenne lijk vergeten en geeft ook het neuriën op als hij bemerkt, dat niemand hem volgt. Op dat moment verzorgt een oude dame naast ons de laatste strofe met een stem, die door merg en been gaat. Het licht gaat aan. Shen Wei-Liang staat glimlachend bij de uitgang. In hetzelfde pak. Of is het toch een ander pak? Hij vraagt beleefd of wij onze op en aanmerkingen op een velletje ge linieerd papier willen schrijven Eén man voldoet aan zijn verzoek. Misschien uit hij zijn bevreemding over het feit. dat er in de film geen ode op Chinese lastechnici is opgenomen. De anderen haasten zich de avond in. De meesten zullen wel weer naar de Chinees gaan. V Dezer dagen kookten Hamburgse kinderen voor de boekhandelaars wel volgens recepten uit een onlangs verschenen, prachtig ge ïllustreerd kookboek voor de jeugd. De boekhandelaars liet het zich goed smaken. Het boekje be steedt zelfs veel aandacht aan de spelregels van de „fijne keuken", buitenlandse specialiteiten inbe grepen. Sinds jaren organiseren elektriciteitsmaatschappij en gas fabriek van Hamburg regelmatig kookcursussen voor kinderen in de leeftijd van 814 jaar en' met veel ?s. Zij hebben tot doel, kin deren zinvol bezig te houden en te leren dat zij zichzelf kunnen red den, als hun moeder eens ziek of niet thuis is. Het is opmerkelijk dat vooral de jongens ijverig en handig zijn in de omgang met pan i potlepel. volver zwaait en zijn arbeiders in zulk een snel tempo neerschiet, dat ernstige spanningen op de arbeidsmarkt gevreesd moeten worden. Terecht wordt hij dan ook even later geboeid door soldaten van het rode leger weggeleid. Het gaat immers niet aan om zijde te spinnen van een andermans ellende. Het wordt ondertussen weer hoog tijd Staatssecretaris Bartels (Van een otizer verslaggevers) DEN HAAG Met het niet langer strafbaar stellen van het aanbieden van voorbehoedmiddelen, ook ten aanzien van minderjarigen, beoogt de Nederlandse overheid niet „carte blanche" te geven voor ieder denkbaar gebruik ervan. Al dus sprak vanmorgen de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. A. J. H. Bartels in de Haagse Dieren tuin op een studiedag over „Chaos rond Eros" van het nationaal protestants centrum voor de geestelijke gezondheids zorg en de protestantse stichting tot be vordering van verantwoorde gezinsvor- In zijn speech zei de Staatssecretaris voorts dat het mede daarom in het voor nemen van de overheid ligt om voor schriften te geven met betrekking tot in voer, vervaardiging en aflevering van anti-conceptionele middelen. Dat de over heid zonder voorbehoud, bijvoorbeeld in leeftijd, de desbetreffende wijziging in het wetboek van strafrecht heeft voor gesteld komt voort uit haar wens, ener zijds de nu eenmaal gegroeide en gewen ste ontkoppeling van seksualiteit en voortplanting te erkennen en anderzijds in de veelheid van opvattingen die in deze tijd over dit onderwerp bestaan, ieder de gelegenheid te geven liefst in zo groot mogelijke samenspraak zijn weg te vinden. Met de ruime beschikbaarstelling zou een opvoeding tot het bewust i men van een standpunt over ,.sex" paard moeten gaan, aldus dr. Bartels. De overheid is zich ervan bewust dat van deze faciliteit zoals van iedere andere misbruik kan worden gemaakt. Zij ziet de risico's van het vrij kunnen be schikken over voorbehoedmiddelen voor bijvoorbeeld de jeugdige ongehuwden, dat tot ongewenst seksueel gedrag zou kunnen leiden, met alle nadelige gevol gen vandien voor een gezonde levensont plooiing. De verantwoordelijkheid een verantwoord gebruik van de midde len zal nu komen te liggen bij de perso nen en instanties waar deze verantwoor delijkheid naar de mening heid primair dient te liggen. Misplaatste bevoogding over gewenste ontplooiing van jeugdigen moet worden vermeden openheid is gewenst. Losbandig seksueel gedrag hoeft trouwens niet alleen op de jeugd van toepassing te zijn. Men moet zich ook inhouden om naar aanleiding van sommige explosieve uitingen over te gaan tot generaliserende uitspraken. Overigens zal de overheid op haar wijze haar steun in de opgetreden ontwikke ling blijven verlenen. Zij wil dit doen door subsidiëring van belangrijke inltia- j ,nen de particuliere sector en onder dele. voor een lied. dat evenals het vorige andante maestoso moet worden gezongen. een koor van drieduizend boeren en boerinnen is dat overigens geen enkel probleem. Ditmaal bezingt men de voor treffelijke eigenschappen van Mao Tse Tung, die prompt ook weer op het ach terdoek geprojecteerd wordt Hij is wel wat ouder geworden, wat bollere wangen vooral, maar nog steeds een reddertje uit duizenden. Na anderhalf uur zijn we toe aan de OUDEGA (ANP) van het Engelse woensdag in het me Oudega is gestort, i van de pontonniers Voor de berging zakenvliegtuig dat srtje de Ringwiel bij i de hulp ingeroepen van de genie. Men en zullen vinden om Japanse bloemschikkingen hebben een diepe betekenis; ze vertolken de gevoelens van de maker en brengen ze over op de beschouwer. Ikebana, het Japanse woord voor bloem- schikken, betekent óók levende", en vertolkt in die dubbele betekenis de volle waarde van de ►moeilijke kunst. Het ontstaan van Ikebana ligt in het oude Japan van 1500 jaar geleden de Jjongste ontwikkling ligt in het heden, en vertakt zich naar het westen, tot in ons land; op de lVakbeurs TUIN en PARK die vanaf 12 november te Utrecht wordt gehouden richt de Neder- ïlandse Ikebanaclub (afdelingen te Den Haag en Utrecht) een expositie in die wordt geopend door de Ambassadeur van Japan en zijn echtgenote op 8 november 's middags om half vier. De tentoonstelling te Utrecht legt het accent op de verschillende mogelijkheden in Ikebana en is daarom in drie afdelingen verdeeld: een klassieke afdeling met een tohonoma of nis, een ►moderne en een abstracte afdeling. Voorbeeld van de moderne schikking i?i de Ikebanakunst. Het Japanse bloemschikken met sym bolische betekenis werd voor het eerst beoefend als boeddhistische tempel schikking door de kluizenaar Ikenobo. Het schikken volgens deze bewerke lijke stijl groeide tot een geliefde tijd passering voor de hofadel. Nog he den ten dage worden volgens deze grondslag de klassieke stijlen onder wezen. In de 12e eeuw kwam onder Invloed van het strenge Zen-boeddhisme een versoberde stijl in zwang. De thee ceremonie werd ingevoerd en vereiste een andere, eenvoudige bloemsChiJt- king. In verband met de leer van Con fucius, werd de stijl geboren die de grondslag is van de hedendaagse ike bana; deze schikking is gebaseerd op drie hofdbeschikkingen. hemel, mens en aarde genoemd. Het gaat er dus niet om een artistiek schouwspel te leveren, maar de schik king moet een zinnebeeld zijn. Dit ligt de Japanner in zijn aard, omdat hij bloemen, bomen en planten een eigen wezen toekent en eigen betekenis geeft. Zo is de den met zijn uithou dingsvermogen en kracht, een zinne beeld voor mannelijkheid; maar de roos is vrouwelijk. Bamboe spreekt voor de nederigheid; de lotus die ge boren wordt in het slijk, maar daar bovenuit stijgt om zich in het licht tot een vlekkeloze bloem te ontplooien, geeft het geestelijk strevep naar vol maaktheid weer. Boeddha koos dan ook de lotus als symbool van zijn leer. De camelia werd daarentegen in de middeleeuwen geschuwd omdat de bloem plotseling afvalt en hiermee de krijgsman herinnerde aan de kans zijn hoofd te verliezen! Een Ikebana-stuk heeft maar één „goede" kant en moet ook zo bekeken worden: recht van voren en nooit van opzij. Het lijnenspel, de harmonie tus sen container en materiaal, i voornaamste doel, waaruit de kenis spreekt. Na honderden jaren isolement ontsloot Japan zich een eeuw geleden voor hel westen. Dit contact dwong de Ikebana) tot wijzigingen: een nieuwe stijl ont stond waarbij meerdere bloemsoortet en andere vazen werden toegestaan Nóg ingrijpender waren de verande ringen die ca. dertig jaar geleden wer den ingevoerd door de „Picasso van Japan", Sofu Tshigahara. De Ameri kaanse bezetting van Japan in 1945 bracht die oosterse beschaving onder westerse aandacht. De buitenlandse vrouwen interesseerden zich voor de cultuur van dit kunstzinnige land en maakten kennis met de bloemschik kunst. Nu is Ikebana bezig de wereld te ver overen. Het is een kunst die de crea tiviteit tot volle ontplooing brengt, die het gevoel voor schoonheid ontwikkelt en op één lijn is te stellen met alle beeldende kunsten. Het is beslist geen uitsluitend-vrouwelijke kunst, integen deel, in Japan zijn de grote meesters juist mannen. Zoals in elke kunst die ontstaat uit een wisselwerking tussen geest terie, spreekt de eigen aard uit het werk; er is dan ook verschil tussen de oosterse en westerse uitingen. De terse kunstenaar gebruikt minder teriaal en schept ruimte de wester se kunstenaar gebruikt meer materia len om de ruimte te vullen. Het meesterschap in Ikebana vergt een jarenlange studie en oefening. Maar zo goed als wij „zondagsschil- derB" kennen, evengoed kunnen wij amateur bloemschikkers ontmoeten. De vreugde van het creëren i: beiden even groot. Het is niet gelukt om een lichter bij de plaats van het ongeval te brengen door de te lage waterstand in het om ringende vaarwater. Men heeft tot nu toe de deerlijk ver minkte lijken van de Duitse piloot Al- bert Weerda en Peter Hillwood uit Southampton nog niet kunnen bergen. Zij bevinden zich onder water in de verplet terde cockpit van het toestel. DOODSLAG NA AANRIJDING MEXICO I Reuter l Generaal Humberto Mariles Cortes. 53 jaar. gaat voor tien jaar de gevangenis in. Hij heeft een man doodgeschoten na een verkeersongclukje. Generaal Mariles werd in 1948 kampioen paardrijden bij de Olympische Spelen in leider van de Mexicaanse winnende ploeg paard springen. Voor de rechter werd verklaard dat de gedode. Jesus Velazquez Mendez, een bouw vakarbeider, in augustus 1964 betrokken was bij een verkeersongeval. Velazquez en Mariles sprongen uit hun auto's en na een verhit onderhoud trok Mariles een automatisch pistool en verwondde Velazquez. Vervolgens reed hij Velazquez naar het ziekenhuis, waar deze overleed. Mariles verdween en bleef tien maanden spoor loos. In juni 1965 dook hij weer op. Hij had zich ergens in Texas verborgen gehouden. Op zijn 52ste verjaardag verscheen hij met zwierige pas in het politiebureau in zijn wijk in Mexico-City om zich aan te geven. De afgelopen maanden heeft de verdediging van Mariles getracht aan te tonen dat Velazquez dronken was toen het ongeluk gebeurde en dat hij een „herrieschopper" was. Getuigen a charge waren onder meer de echtgenote van Velazquez. Deze verklaarde dat op Velazquez" karakter niets viel aan te merken; zijn echtgenote staat erop dat zijn dood wordt „gewroken" Als Mariles zich in de gevangenis goed gedraagt kan hij over drieëneenhalf jaar op erewoord worden vrijgelaten TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Tien KVP-Tweede- Kamerleden stellen zich niet meer her kiesbaar voor een volgende ambtster men. Reden ervan is de leeftijdsgrens, gezondheid of een drukke functie huiten het Kamerwerk. Het betreft hier de volgende Kamer leden: W. J. Andriessen te Bunnik, dr. ir. W. J. Droesen te Roermond. H. Moorman te Voorburg, mej. dr. J. de Vink te Utrecht, mr. K. van Rijckevorsel te Zeist, J. van Dongen, burgemester van Aar denburg en thans lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, ir. G. Horsman (thans lid van Gedeputeerde Staten van Limburg) te Koningsbosch, Th. Laan thans lid Gedeputeerde Staten van Noord-Holland) te Hem-Venhuizen), dr. M. A. M. van Helvoort, burgemeester van Boxtel en de heer J. Zwanikken te Hilversum, die onlangs directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer is gewor- Sterfte onder rundvee ARNHEM, (ANP) Op verschei dene bedrijijven in oostelijk Gelderland heeft zich sterfte onder het rundvee voorgedaan, die nog sneller verloopt dan bij de zogenaamde kopziekte. Vol gens het rijkslandbouwconsulentschap is dit waarschijnlijk een gevolg van het voeren met stoppelknollen. De ver schijnselen doen denken aan nitraat vergiftiging. In Italiaanse Senaat Heftige aanval op premier Mot o ROME. (U.P.I.). In de Itali; Senaat zijn gisteren in verband met de overstromingsramp boze woorden geval len. Premier Alda Moro werd bij zqn uit eenzetting over de ramp herhaalde malen door de communisten onderbroken. Zij schreeuwden hem scheldwoorden toe. „Niet harteloosheid, maar een gevoel van verantwoordelijkheid hield mij in Rome", verklaarde de premier naar aan leiding van de kritiek die werd geleverd omdat hij de rampgebieden niet persoon lijk had bezocht „Ik beschouw mijzelf niet beter dan welke andere Italiaan dan ook. maar evenmin slechter", ver klaarde de premier emotioneel. „Ik en de minister van Binnenlandse Zaken waren van gevoelens dat het onze plicht was in Rome te blijven om de ingewikkelde hulp actie te coördineren". Moro kreeg het vooral zwaar te verdu ren toen hij uit de Londense Financial Times de opmerkine citeerde dat zich overstromingen in deze omvang niet lie ten voorspellen. „Geef ons feiten, geen kranteknipsels", schreeuwde Antonino Maccarone (communist) „U bent slecht gemanierd zoals gewoonlijk", schreeuwde Moro terug, „Luister naar me zoals ik naar u luister". Fel verdedigde Moro de regering tegen aantijgingen dat zij niet doeltreffend zou zijn opgetreden. Hij was het er mee eens dat de programma's voor waterstaatkun dige werken beperkter en langzamer waren geweest dan men zou wensen, maar meer door bevordering van wetenschap pelijk onderzoek op dit terrein (binnen kort wordt een instituut voor seksuele hygiëne opgericht), aldus de heer Bar tels in het kenbaar maken van het over heidsstandpunt in „Chaos rond eros". 3 jongemannen veroordeeld tot elektrische stoel FORT LAUDERDALE (UPI) Te Fort Lauderdale in Florida zyn drie jongeman nen tot de dood op de elektrische stoel veroordeeld wegens aanranding van een 18-jarig meisje op 13 januari jl. Het slachtoffer, dat tijdens de rechts zitting getuigde, verklaarde tegen de Jury dat zij de drie beklaagden, de 19-jarlge John F. Smalley, de 20-jarige Samuel Choice en de 18-jarige Robert Gissen- danner. allen afkomstig uit West Holly wood, Florida, ter dood veroordeeld wilde zien. „Zij moeten de zwaarste straf krij gen voor hun daad", so elate aij. Scenes als in Al/rul j Hitchcocks griezel film ,fie vogels" spelen zich op het ogenblik in enkele vissershavens van de Duitse Noordzeekust af. De meeuwen zijn hier de meest gelui te vogels geworden die men met alle ten tigings- acties en met het ge weer tracht te ver jagen en uit tt roeien. In het bijzon der Bremerhaven, dt „stad van de zee visserij", heeft oii der de tienduizendei lijden. Iedere roven zij da deel van de binnen gehunlde vangst, om later de kleine ha vens tussen Elbe en Ems te teisteren, zo dat hun eetlust d< Duitse economie vei over de tien miljoen Mark per jaar kost Daarbij komt nog overeenkomstig hui roof vogelnatuur steeds meer zang vogels of, als zij eich in de groep sterk voelen, zelfs mensen NA VLUCHT UIT BREDA (Van een onzer verslaggevers DEN IIAAG De meesten van de ven Nederlandse S.S.-ers en kampbeu- n. die op Kerstmis 1952 uit de Bredase vangenis ontsnapten, over de Ncder- nds-Duitse grens wisten te komen en ir -Duitsland onderdoken, wonen nu jgSjjt1 'egaal in de bondsrepubliek. Ze zijn du.' - tr. niet onvindbaar, zoals de Duitse justitie al jarenlang aan Nederland schijnt te la- ten weten. KRO-t.Vi-redacteuren van f Brandpunt hebben de gevluchte misdadi gers in verschillende Westduitse gemeen ten ontdekt. ..In een dag tijd", aldus re dacteur Aad v. d .Heuvel. Een en ander werd gisteravond ont huld in het Brandpuntprogramma, waar in Aad v. d. Heuvel gesprekken had met onder meer de beruchte Borgers en de eerst terdoodveroordeelde Van der Neut, ook W. Polak, Touseul en Bikker wonen nog rustig in West-Duitsland. De gevluch te gevangenen hadden na hun terdood veroordeling gratie gekregen, waarbij hun straf werd omgezet in levenslang. Ze willen graag terug naar Nederland, i durven niet vanwege hun strsf. hij weet dit aan de recente economische crisis van het land. Hij zei dat het zware verlies dat Italië door de overstromings ramp heeft geleden een beleid van sober heid en prioriteiten zal afdwingen. Gezien de omvang van de ramp kun nen bij de bestrijding ervan fouten zijn gemaakt, maar over het geheel genomen hebben de autoriteiten en de 120 000 hel pers hun plicht gedaan. De christendemo craten gaven de premier na zijn toespraak een luid applaus. Een nieuwe storm stak op toen onder minister Gaspari zei dat volgens de auto riteiten in Florence duizend vrachtauto's twintig dagen nodig zouden hebben om de stad van modder te reinigen. „Ze gebruiken geen legervoertuigen omdat ze bang zijn die vuil te maken", riep de af gevaardigde Umberto Terracini (comm.' Aanhangers van de regering bestreden dit woedend en de afgevaardigde Merzagora merkte verbitterd op dat de senatoren kennelijk meer belangstelling hebben v polemiek dan voor feiten. Terwijl in het parlement de toestand werd besproken, belemmerden sneeuw en regen het reddingswerk in de Dolomieten Verscheidene dorpen in Alto Adige (Zuid- Tirol) zijn nog van de buitenwereld afge sneden. „Doodsteek voor kleine bedrijven" Auto-accessoires beneden de winkelprijs DE STEEG (ANP) De heer A. M. dc Haan. directeur van de technische financiële handelscombinatie te De Steeg (gemeente Rhedenl die enkele jaren ge leden in het nieuws kwam voor de uit. gave van zijn boekje „Wat kost myn auto?" heeft een nieuw object bedacht ten behoeve van autorijdend Nederland. Wekte zijn vademecum over de tweede handsauto nogal weerstanden op by de BOVAG. de bond van garagehouders, bet ziet er nu naar uit, dat hij zich met zijn nieuwe „handel" helemaal de erger nis op de hals gaat halen van de garage? en aanverwante ondernemingen. Zijn thans ^.-stichte inkooporganisatie, waar van men tegen betaling van een jaarcon tributie van 25 gulden lid kan wordpn, zal zioh in hoofdzaak bezig houden met de verkoop van autoaccessoires en auto- toebehoren tegen zeer sterk verlaagde prijzen. Ook accu's, banden en dergelijke biedt de heer De Haan aan tegen kor tingen van 25 tot 40 procent. ..Dai betekent", aldus deelde ons des gevraagd de BOVAG mede. „de dood steek voor vele kleine bedrijven De heer De Haan is zich hiervan wel bewust, maar het interesseert hem meer, dat hij middels zijn inkooporganisatie waarachter naar zijn zeggen een 25-tal grote fabrikanten, importeurs en groot handelaren staan, het publiek een be langrijke dienst kan bewijzen. Voor Ne derland is een dergelijke inkooporgani satie uniek. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 19 november tot en met 15 januari een internationale overzichts tentoonstelling gehouden onder de titel „Vormen van de kleur". Er wordt een nieuwe stroming in de hedendaagse schilder- en beeldhouwkunst getoond, waarvoor het nadrukkelijk gebruik van de kleur in koel en „onpersoonlijk" ge- sohllderde banen kenmerkend ie.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8