t HEEMPARKj Een park vol inheemse planten aan de rand van Leiden Fabriekje van leuke plaatjes CHRIS PAUL STAPELS Kunstenaar-fotograaf bouwde krot om tot atelier woning ÜATERDAG 12 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA i 9 IDEAAL PARK VOOR SCHOLIEREN OM BIO- en TEKENLESSEN TE PRACTISEREN Een van de weinige Heemparken In Nederland kan men in Leiden vin den. Een welland, dat meer dan twee honderd jaar in slechte toestand ver keerde, is herschapen in een afwisse lend landschap, waar u het ene mo ment nog te midden van de flora uit Limburg loopt en het andere moment te midden van de duinflora. Drieëntwin tighonderd meter pad voert u over tweeënhalf hectare park, waar u bijna alle In Nederland voorkomende plan tensoorten kunt vinden. Een heerlyk stukje natuur, enerzijds tussen de Haarlemmervaart en ander zijds de nieuwe weg die eerdaags van de Maredijk naar Oegstgeest voert, waar de kenner allerlei Inheemse plan tensoorten zal herkennen en waar voor de leek een rustieke stilte, lig-t te wachten. Een stilte, die alleen verstoord wordt als een trein In de verte onzicht baar voorbijdendert of een vliegtuig zwaar brommend overvliegt. Sociale werkvoorziening De aanleg van 't Heempark d< naam duidt al aan dat er alleen inheem se plantensoorten te vinden zijn is in 1959 als een project voor de Sociale Werkvoorziening begonnen. Toen ech- ter het grove werk gedaan was, ver dwenen de mensen van de GSW en nu wijden 1 opzichter en 1 tuinman, die nog wel geholpen worden door de men sen van GSW, al hun krachten aan het Het is een ideaal park voor de scho lieren uit de omgeving om er hun biologie- en tekenlessen te praktiseren. week of maand alle scholieren uit heel Leiden naar 't Heempark om hun bio- lessen onderwezen te krijgen. Het park is 's zomers open en wel tijdens de, weekeinden van 14 tot 17 uur en verder gedurende de werktijd. Dat al veel natuurliefhebbers het park scholen u.t de omgeving er gebruik van. ontdek, hebben wtJzen de cljfers wef ult Afgelopen zomer bezochten elke zon- Nu maken hoofdzakelijk de middelbare Om het park aan te kleden heeft de bomen en struiken i kopen bij de handel, de kruiden ver kreeg men uit eigen dienst of door uit wisseling met andere Heemparken, de zaden kreeg men weer van de Hortus. Ook de imkers komen aan hun trek ken, want de Vereniging Bijenteelt heeft hier enige bijenkorven neergezet, waar bij in de zomer weieens lezingen wor den gehouden. Langs de paden staan eenvoudige bankjes waarop men al rustende van de schoonheid kan genieten. deels doorspillen waarbij zand en een uit diepere lagen naar boven zijn ebracht, verbeterd, waardoor de plan- en uit het veen en van de zandgrond hun eigen voedingsbodem kunnen vin- den. Op sommige plekjes werd de klei gelaten en daar groeien nu ongerept o.a. de gele margrieten en wilde or- i chideeën samen met de ridderspoor. Ook de nu prachtig uitziende kaarde- bol, waarvan de bloeikop vroeger werd gebruikt om de wol te kaarden is in al zijn pracht te bewonderen. Het Balken- gat, tot voor kort een drijvende houtop slagplaats is nu afgedamd en in het poeltje dat nu ontstaan is groeien o.a. de kleine rietsigaren (lisdodder) en de mattenbies. Om de veenmossen af te schermen tegen de voedselzoekende eenden is er gaas overheen gespannen. Een waterput van (le volmolen die hier vroeger gestaan heeft, is te ruggevonden en gerestaureerd en aan de binnenkant zijn muurleeuwenbekjes, muurvarentje en tongvaren geplant. Om het allemaal oud te doen lijken is een muur gemot«~''' vu ond" «fee-* «'le al lekker begint te scheuren door de In geplante beg» ueLüjy. Langs de Haarlemmervaart zijn wil gen geplant om het gezicht op de daar- langsliggende schuiten wat af te scher men. Bij de vijver is een helde aange legd. De brem is veel te vinden, want als deze struik eenmaal door de eerste groeitijd heen is en de hazen er niet meer aan knagen kunnen, dan wil ze goed groeien. Zo is er naast de stekel brem ook de verfbrem te vinden, die nog maar zelden in Limburg voorkomt en zelfs een bremsoort uit de Pyreneeën die op onbekende wijze in het park is terecht gekomen. Nogal veel planten, die bescheiden in het veen zijn opgezet, beginnen zo dra zij door de veenlaag heen en op de klei zijn aangekomen welig te tieren. Zo zelfs, dat moet worden ingegrepen om overwoekering te voorkomen. De fauna is in het park aan het ont wikkelen. Dat komt hoofdzakelijk om dat de aanplant nog betrekkelijk laag is. Zodra echter het gewas meer in om- heelt een DE ROMANTIEK van het oude Voorschoten is nog uitstekend be waard gebleven onder de kruinen van de knoestige lindebomen achter de Hervormde Kerk in het dorpscentrum. In de najaarswind worden de blaren bij tijd en wijle in cirkelgang over het kleine plaatsje gedreven tegen een vierhonderd jaar oud huisje aan, waarop de scha duwen van de ontbladerde takken grillige vormen toveren in het licht van een vroeg ontstoken straatlantaarn. Zwarte slagschaduwen op een witte wand, het zou- een foto kunnen zijn met grafische inslag. Een verwijzing? In dat oude huisje woont de Leidse fotograaf Chris Stapels. Hamer en verfkwast „\7IJFTIEN JAAR is dit huisje on- bewoond geweest, toen ik er met hamer en verfkwast aan het werk ging om er een woning en een werkruimte van te maken". Chris Stapels, 24 jaar, lang postuur en blond haar, kijkt met geamuseerde blik rond. ,,Niet gek, vindt u wel?" Het lijkt inderdaad een hek sentoer geweest te zijn van een stal zo'n gezellig home te maken, waarin iedere hoek zijn eigen aantrekkelijk heid heeft. Meubels van dunne stalen constructie, een aluminium zoldertrap, boekenkast van plaatstaal. Strakke zakelijkheid, noodzakelijke eigenschap van iedere fotograaf, die zijn produk- ten op perfecte manier wil afwerken. Maar Chris Paul is meer artiest dan fotograaf. Twee doeken, onbestemde abstracte composities, een metaalplas tiek op de kast, een biezen mat op de vloer en een zilverdistel tegen de be timmerde wand spreken van die andere eigenschap, die de kunstenaar kenmerkt, de originaliteit. Gebonden en vrij /^•HRIS STAPELS wil vooral vrij zijn. Vrij in de keuze van onderwerpen, vrij in de vaststelling van de werk tijden en vrij in de opvatting van wat een geslaagde foto is. Dit staat niet in tegenstelling tot zijn lidmaatschap van de GKF, de federatie van gebon den kunstenaars. „Het overrompelt je een beetje, als je een brief krijgt van de directie van deze federatie of je zin hebt je aan te sluiten. Vele goede fotografen, onder wie leraren van de drie-jarige School voor de Fotografie in Den Haag, die ik gevolgd heb. zouden er heel wat voor over hebben, als ze er lid van konden worden. Mis schien klinkt het wat blasé, maar dat is het niet, wanneer ik zeg, dat veel waar ik vroeger met een eerbiedwaar dige verering tegen op zag, nu eigen lijk niets meer betekent voor mij. Ik heb geëxposeerd in de Lakenhal, in het Stedelijk Museum van Amster dam, in Den Haag, Rotterdam en in verschillende andere plaatsen. Het gaat gewoon lekker". Gewoon lekker GEWOON LEKKER," die uitdruk king hanteert de „Voorschotense" Leidenaar tussen iedere drie,'vier zin nen. „Kijk, dat is nou een gewoon lekker plaatje, en die daar, dat is toch eenvoudig fijn". Uit de te volle dozen en dikke ordners glijden honderden foto's te voorschijn. Een vrouwenge laat met droeve trekken, een lijnen- compositie, een grappig tafereeltje in een Leidse gracht. Experimenten en klassieke opnamen, groot en klein, alle echter meer dan werkelijk „ge wone" plaatjes. Getuigenissn van een aa-tistleke visie. „Een foto moet je bij de eerste aanblik aanspreken. Als je het bijzondere van een foto er op inoet praten, is het geen goede plaat". Ondertussen is de vloer voor de helft bedolven onder tijdschriften, mappen en prenten. Evenzovele aanduidingen van fotografie van een uitzonderlijke klasse. Internationale prijs GROOTSTE verrassing voor mn was de Prix de Nièpce. die dit jaar in Parijs werd uitgereikt. Nièpce'" De Fransman, die als de uitvinder van de fotografie wordt beschouwd. Ik deed voor het eerst mee, had een vijftigtal naar mijn smaak geslaagde foto's uit gezocht en voor het onderdeel repor tages koos ik een serie van Kythera in Griekenland, waar ik voor een Chris telijk jeugdblad opnamen maakte. De gedeelde internationale prijs ging naai de Fransman Mare Ga ranger en de Zwitser Rudolf Lichtsteiner. maar de derde was voor mij. Dat heeft me overal weer reclame bezorgd. Kijk dit eens, een boekomslag. Zo heb Lk ook wel een aantal foto's in fotovak bladen gehad". Schommelend in een rotan hang- stoel, die hij af en toe even verlaat om een pilsje in te schenken, haalt de succesvolle Chris Paul herinneringen Alle kanten uit IS HIJ NU in alle opzichten tevreden en gelukkig? „Dat is een moeilijke vraag. Ik wil alle kanten uit op het ogenblik. En ik geloof dat het kan ook, dat is wel fijn". Dan vertelt hij. Uren lang. Dat hij nu als eerste foto graaf een subsidie heeft gekregen van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, die hij wil besteden aan een studiereis. Over zijn periode op de School voor de Foto grafie (Voor ik daarheen ging, had ik nooit gefotografeerd. Af en toe maakte ik wat prentjes met een doodeenvoudig boxje), de groep Rupture, die overal de aandacht trok. Zijn afkeer van de commercie wordt ook duidelijk. „Mode fotografie trekt me daarentegen wel". In opdracht van de Geïllustreerde Pers bezocht hij acht dagen Warschau voor enkele reportages. Zijn commen taar: „Voor de helft van het geld was ik graag twee maanden weggebleven. Binding? Funest. Kom ik moest maar weer eens aan het werk. Een opdracht van de gemeente. Moet vanavond nog veel geglansd worden". Nee, Chris Stapels wil zich niet bin den. maar als hij een opdracht aan neemt, maakt hij er werk van. Buiten is het nacht. Alleen uit de vensters van het witte huisje aan de Molen straat straalt nog licht. De buren zijn er aan gewend dat er soms nog laat gewerkt wordt. Evenals ze er mee vertrouwd zijn geraakt, dat achter het draadglas van het kelderraampje geen gordijntje hangt, maar een portretfoto van een oude Griekse vrouw. vang toeneemt zal het niet lang duren of vele vogels zullen hier gaan nestelen. Om de vijver, waaromheen dop- en struikheide groeit, te voeden is een heuse beek aangelegd en daarlangs groeit de gentiaan, de veenbes, de vos- bes, de rijsebes ,de berendruif en de la- vendelheide. Niet alles wil groeien Niet alles wil in het park groeien. De adelaarsvaren bijvoorbeeld is een varen die het overal wel wil doen be halve in het Heempark. Planten zoals b.v. de moerasandijvie, die vooral in de begintijd van het park te vinden was, verdwijnen nu er andere gewassen op komen. Het park vormt een apart poldertj* en er is dan ook een watermolen orn het water op peil te houden. Een oud stukje weiland is gelaten zoals het was en daar groeien nu de meeste vreemde planten door elkaar. Op het eilandje in de vijver wordt aan de veenmossen speciale aandacht geschonken en om het te beschermen tegen voedsel zoekende eenden is het met kippengaas afgedekt. De vernielingen in het park vallen nogal mee, ofschoon de plastic bordjes die de planten etiketteren nog al eens verdwijnen. De toorts, die nu reeds prachtig ver dord is, maar op sommige plaatsen nog bloeit, kunt u samen met vele andere gewassen van deze herfstnatuur gaan bewonderen in 't Heempark. Loopt u liever ln gezelschap en onder deskundige leiding dan kunt u zich niet. de afd. plantsoenendienst van 't stad huis in verbinding stellen. Deze dienst zal altijd bereid zijn u op de mooie plekjes van het park te wyzen. iu> noiiie is my C astle, mijn huis ia j dat hij mei ven iiioo.e .11 twee jaar mijn kasteel, zo denkt Chris Stapels tijds veranderde van een stal in een zijn gezellige woninkje op de hoek gerieflijk verblijf. (Alle foto's bij dit Voorschoten, I artikel zijn door Chris Stapels gemaakt) Wilt U iets weten Lisse - Eenrum Kunt u men de route beschrijven van Lisse naar Een rum in Groningen. Antwoord: Lisse, Haarlem, Alkmaar. Afsluitdijk. Harlingen, Leeuwarden, Buitenpost, Grijpskerk, Kommerzijl, Oldehove. Schouwerzijl, Eenrum. Af stand 220 km. Auto Als je in Amerika werkt als vertegenwoordiger en je koopt daar een tweedehands auto, wat moet je dan doen om die wagen naar Neder land mee te nemen. Antwoord: Wanneer iemand een in de V.S. gekochte (tweedehands) auto in Nederland wil invoeren wordt de waarde van de auto getaxeerd. Men moet dan 22 invoerrechten betalen en 28 omzetbelasting. Afrikanen Kunt u me zeggen of Afrikaantjesplanten en begonia's in de winter in de grond kunnen blijven? Antwoord: Beide zijn niet vorstvrij. dus bij vorst zullen ze bevriezen. Wilt u ze toch bewaren en heeft u b.v. een lichte, vorstvrije koele kamer of lichte kelder ter beschikking, dan zou u ze daarin vorstvrij kunnen bewaren tot het voorjaar. Wat de Afrikaantjes be treft heeft het niet veel zin, daar die veelal zo lelijk worden, dat u beter weer nieuwe kunt zaaien. Wilt u het toch proberen zet u ze dan zo spoedig mogelijk (mischien is het nu al te laat met die nachtvorst) in potjes met kluit in goede grond. Zo ook de Be gonia's, waar u meer plezier van zult hebben met de overwintering. Na hel oppotten wat aangieten en verder aan de droge kant houden, maar niet laten verdrogen. Verwijder geregeld het gele blad en de uitgebloeide bloemen. Molenstraat-Treublaan

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7