ook VOOR JOU EEN JAAR IN VIJFDE KLAS MET PIET IIEIN ONS KNUTSELHOEKJE THE MONKEES SOUND VAN EEN NIEUWE GENERATIE Leidens Min jon vijfde plaats LOPEND VUURTJE PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 Liesbeth, die juist op de fiets uit school kwam, wist niet wat ze zag, toen ze die troep jongens zo stil, teleurgesteld zag lopen. Anders klonk het zo vrolyk: „Ha. die Liesbeth", maar nu niets van dat Ze stapte van de fiets. „Zeg jongens, wat hebben jullie'' Wat scheelt er aan?" Toen kwamen de tongen los. Vijf, zes jongens tegelijk probeerden haar duide lijk te maken, wat er aan de hand was. 't Klonk alles zo verwarrend, dat ze er geen touw aan vast kon knopen. Al leen begreep ze, dat het over een voet- ba 1 ging. Maar welke voetbal „Piet vertel jy het eens alleen Andere jongens monden dicht", kommandeerde Liesbeth. Nu kwam het hoge woord er uit. 't Was da voetbal voor hun verjaardag. liMbeth schrok ervan. -Hoe durfden julUe die bal al te gebrui ken? Daar zal wat zwaaien voor jullie, als papa vanavond op het bureau moet komen". Nu begonnen de waterlanders van Hein en Piet pas echt te vloeien. Liesbeth kreeg zo waar medelijden met ze. Ach, 't waren toch zulke vrolijke rakkers, 't Was natuurlijk niet goed te praten, wat ze gedaan hadden, maar ja. Kon ze maar iets bedenken om alle9 in het reine te brengen Ze dacht ernstig na. De troep jongens keek haar al hoopvol aan. „Zeg jongens, ik zal proberen jullie uit de puree te helpen". Alle Jongensogen lichtten op. Was dat „effe een toffe zus". „Als we vanavond gegeten hebben, hel pen Piet en Hein mama met de afwas en tafelafruimen, dan ga ik naar het politie bureau en zal zien wat ik voor jullie doen kan", zei Liesbeth. „Ja, dat doen we", zei de tweeling, die anders nergens te vinden waren, als het op afdrogen aankwam. Tegen zeven uur stapte Liesbeth op de fiets naar het bureau. Onderweg be dacht ze goed wat ze zou zeggen en na tuurlijk over de verjaardag van de jon gens. Ze hoopte maar dat ze agent Kui pers te spreken kon krijgen, dat was hun overbuurman en altijd even aardig. Oplossing van de vorige raadsels I Rotterdam II Marie Arie m Vogelenzang Valkenburg Zwijndrecht Hindelopen Wolf- heze Leeuwarden. Het boek Is gewonnen door: Nanny Byiemeer Broekweg 37 Lisse. Er kwamen ook goede oplossingen bin nen van: Bertram Wesselman Leiden, Anneke Roessen Zoeterwoude, Martin Broxterman Warmond, Simon Vroonhof Voorhout, Eric-Jan Berendsen Leiden, (keurig geschreven Eric-Jan) Tineke Bos Zoeterwoude, Frank Witte Lelden, Joke v.d. Poel Sassenheim, Ria Baak Sas8enheim, Leonny v. Resteren Voor hout, (mooi postpapier meiske) Gerrie Baak Sassenheim, Corrle v.d. Meer R.- A-veen, Robert ha Janmaat NIeuwveen, Corrie Pennings Lisse, Josje v.d. Lans Voorhout,, (jammer Josè. geen prijs. Misschien volgende keerThea v.d. Mey- den Leiden, Agnes v.d. Sluis Zevenhoven Kees v. R(jn Woubrugge, (Bedankt voor de mooie kaart Kees). De hele derde klas van de Sint-Antoniusschool (goed zo kin deren! George Versluys Warmond, Truusje v. Resteren Voorhout, Wim van Zoeet Boedgraven. 2X i I 2X daarbij ook nog eenmaal d. Welke stad in Nederland? H. In elk van de volgende regels is een boom verstopt. Er ligt veel rommel in de la. Jacob erkende zyn fout. Ik wil graag spelen. De notenboom is omgewaaid Wel, staat dat boek u aan? III. Hoe kan iemand tachtig jaar leven en maar twintig verjaardagen meema- De oplossingen insturen aan: <'aaiI Tante Jo en 00111 Toon Krantenhuis Leidse Courant - Papengracht - Lelden Er ligt weer een fijn boek klaar. Grote kinderen helpen Sint Nicolaas een handje Een cadeautje voor moeder, grote zus, tante of oma. BeschUderde kleerhangers We hebben nodig: b.v. zes gewoon hou ten kleerhangers, 4 of 5 potjes verf, èèn dikke, èèn dunne penseel. (Voor we be ginnen eerst een paar kranten op de ta fel, anders wordt moeder boos. als er verfvlekken op komen). Met de dikke penseel verven we iedere kleerhanger in èèn verschillende kleur. (Ook de achter kant en de onderkant). Nu een nachtje laten drogen. Als alles kurkdroog is ne men we een kleerhanger en schilderen er bloempjes, blaadjes, paddestoelen, stip jes, huisjes, kevertjes, vlindertjes, gras, enz. enz. op, tot de kleerhanger vol is. Nu oppassen dat we de boel niet vlekken en nu weer voorzichtig laten drogen. Voor de meisjes Een cadeautje voor kleine zus of broer. Een gebreide bal We hebben nodig 2 breinaalden en rest- 30 steken opzetten en le naald recht breien. 2e naald 22 steken breien, dus 8 st. laten 3e naald 14 steken breien. 4e naald 14 steken breien -+- 1 steek. 5e naald 15 steken breien 1 steek! Zolang tot er weer 30 steken zijn. Nu een ander kleurtje, weer 30 steken weer 22 steken weer 14 steken weer telkens 1 steek meer. Dit doen we 11 of 12 maal met verschil lende kleuren. Dan vullen met watten of lapjes. Dan dicht naaien. Alles recht breien. Met een kloppend hart zette ze haar fiets neer en ging door de draaideur naar bin nen. Een agent kwam naar haar toe. 't Was een vreemde. Ze moest haar naam zeggen en waarvoor ze kwam. De agent keek al bedenkelijk. „Ga maar in dit kamertje en wacht maar even", zei de agent vriendelijk. „Vreemd op zon politiebureau", dacht Liesbeth en ze rilde een beetje. Zat ze hier warempel voor die twee kwajongens zich angstig te maken. Wacht daar hoor de ze voetstappen. De deur ging open en daar stapte agent Kuipers binnen. „Gelukkig", dacht ze opgelucht. Nu vertelde ze het hele geval in geuren en kleuren en namens de jongens be loofde ze, dat ze nooit meer op verboden terrein zouden spelen. „Ja, hoor eens Liesbeth, die bal ligt daar in die kast achter de gesloten deuren en hoe graag ik je ook zou helpen, ik mag hem jou zo maar niet geven. Daar ga ik eerst eens over praten". Agent Kuipers ging weg, Liesbeth was er nog niet gerust op, dat alles goed zou aflopen, maar na een minuut of tien kwam de agent terug met de sleutel van de kast in z'n hand. Een gelukkige Liesbeth ging naar huis met de bal achter op haar fiets en ter wijl iedereen in de kamer met iets bezig was, sloop Liesbeth achterom de zolder trap op om de voetbal op zyn oude plaatsje neer te leggen. Vader en moe der hebben nooit iets van deze geschie denis geweten, maar de jongens hebben ook nooit meer op verboden terrein ge voetbald. Het was een goede les geweest. (wordt vervolgd) CORRESPONDENTIE De kleine Yvonne Visser, oud 7 jaar, heeft al een heel aardig verhaaltje ge maakt en daarom komt het in de krant. Moeder huilt De school ging uit. De kinderen zijn blij want het is herfstvakantie. Jan is ook blij, vooral met z'n rapport. Hij heeft al- j lemaal zevens en achten. Toen hij thuis kwam zat moeder in de kamer uien te schillen. Zij had tranen in haar ogen. „Moeder, huilt u?", vroeg Jan. Moeder begon hard te lachen en liet van schrik een ui op de grond vallén. „Nee Jan, ik huil niet hoor, dat komt door de uien". Toen begon Jan ook te lachen, 't Was een goede mop. '8 Avonds gingen ze van die uien lekker eten en daarna ging Jan naar bed. Elsje Buil Leiden De herfstvakantie We moesten op school de boel opruimen, alles in de dozen. Daarna zouden we de rapporten krijgen om mee naar huis te nemen. Ik zat vol verwachting in de bank. We kregen onze rapporten en toen ging ik vlug naar huis. Mijn moeder en vader vonden mijn rapport mooi. De volgende morgen was het zaterdag en dan gaan we meestal naar mijn oom en tante. Daar speel ik dan met mijn kleine neefje. We gingen de hele dag naar mijn tante en toen vroeg ze of we zondags ook kwamen. Dat was goed. Die zondag gingen we varen, mijn tante en mijn moeder bleven thuis. Mijn broe'r, m'n neefje en ik moesten in de kajuit zitten, maar mijn neefje wilde niet, hij wou met zijn handen in het wa ter slaan, want dat had hij van de zomer ook gedaan. Maar nu was het natuurlijk te koud. We vaarden een "heel eind. We kwamen by een molen, waar we even HANS EN DE DAS Hans kwam helemaal buiten adem naar huis gerend. „Papa, papa, ik heb in het bos een das gezien"! „Nou, dan heb je ge luk gehad", antwoord de vader. „Overdag ver toont hij zich maar zel den en slaapt dan in zijn hol? Pas bij 't in vallen der duisternis komt hij te voorschijn. Hij is ons grootste roof dier, maar is heel vre delievend en schuw. Maar toch is het raad zaam buiten het bereik van zijn scherpe tanden te blijven. Hij is een alles-eter, wroet in de grond naar wormen, rupsen en wortelen, eet slakken, kevers, val- fruit en bessen, vangt hagedissen, vogels, kik- Hij graaft zelf zijn dat meerdere BHHHI gangen heeft; hij is zeer ordelijk en strijd tussenuit, want hij kan de on- netjes en als wel eens 'n vos z'n hol aangename stank die de vos meebrengt binnendringt, trekt de das er zonderniet verdragen." Wat zal 't worden? 'n Draaduil, die zijn vleugels kan be wegen. Lijf, kop en vleu gels worden uitge knipt van tamelijk stevig karton naar 'n papiermodel, dat je vrij natekent, of naar 't voorbeeld in fig. 1, maar dan drie maal zo groot. Plak bont eenkleurig pa pier op de drie kar- tondelen. Knip ver volgens uit zwart papier tweemaal drie tenen uit of teken ze onder aan 't lijf van de uil. Plak dan kleine papiersnippers als veertjes op lijf en vleugels van de uil. liefst geknipt uit plaatjes van 'n ge kleurd tijdschrift (il lustratie-Margriet of zo) fig. 2. Voor ogen knip je eerst 2 wit te cirkels (rondjes) uit van 4)4 cm mid dellijn en plak ze op. Nu knip je 2 zwarte rondjes uit van pl.m. 2 cm middellijn en plak ook deze op. En vervolgens nog een geel rondje met een middellijn van 1 cm. Boor nu met een breinaald een gaatje door 't midden van deze rondjes en doe evenzo bij x in de vleugels. Neem 2 metalen klemmetjes, zoals je bij de pijl in fig. 3 ziet en steek die van bo ven door 't midden van de oogcirkel en de vleugels, waarna je ze omslaat. Laat de vleugels evenwel hangen, zo- stopten om hem te bekyken. Daarna gin gen we weer naar myn tante. We hebben daar nog even gespeeld en toen zyn we naar huls gegaan. De andere dag heb ik met myn vriendinnetjes gespeeld. Freddy Koree: MIJN LEVENTJE Ik ben geboren 30 juli 1958; ik woog 8)4 pond. Mijn mama zegt dat ik een lieve baby was. Ik was elf maanden toen ik mijn eerste tandje kreeg, en toen ik een jaar was, ging ik lopen. Ik moest van mama in de box, maar toen ik lopen kon, wilde ik uit de box. Op een keer klom ik er uit en stond ineens naast mijn moeder in de keu- Met mijn vierde jaar ging ik naar de kleuterschool. De eerste dag stond ik te huilen. Mijn moeder zei: „Stil maar, Freddy", en later vond ik het fijn. Ik was gelijk met de juffrouw jarig. Dat was leuk, want het was dan een groot feest. In de eerste klas van de lagere school deed ik mijn eerste H. Communie en dat was het grootste feest. Alle ooms en tantes kwamen me feliciteren en ik kreeg veel cadeaus. Mijn mooiste cadeau was mijn teddybeer. Nu zit ik in de derde klas by juf frouw De Leeuw. Daar is het heel fijn, want daar zijn veel planten en mooie vogels. Karin Blekkingh, Leiden DE LAATSTE VAKANTIEDAG Mijn zusje en ik begonnen al vroeg te puzzelen, 't Was de laatste vakan tiedag. Toen we klaar waren, vroegen we aan moeder of ze nog meer dozen puzzels had. Moeder zei eerst: nee. Maar ik zei: „Mam, we hebben nog 'n grote doos met puzzelstukjes, van al lerlei door elkaar." 't Waren jumbo-puzzels, de plaatjes stonden erbij en zijn heel bekend. Toen kwam Mirjam, mijn vriendinne tje, en we vroeger haar ons te helpen uitzoeken. We hebben toen drie puz zels afgemaakt. Moeder zei, dat we tegen drie uur naar de stad zouden gaan, maar eerst moesten mijn haren nog gewassen en gekamd worden. We kwamen een beetje laat in de stad, maar dat was zo erg niet. We kwamen ook wat later thuis en toen heb ik dit verhaaltje nog gemaakt. Freddy van Duyn, Leiden MIJN LEVENTJE Ik ben 28 juni 1958 geboren; ik woog ruim 8 pond. Ik had krulletjes. Mijn eerste vakantie was op Ter- scheUing. Toen was ik één jaar, nu ben ik 8 jaar en zit in de derde klas. Gisteren ben ik naar Den Haag ge weest, daar heb ik een broek en een jas gekocht. Ik kreeg bij de jas een loUie. Ik vond daar een dameshorloge; het was geen goud. Om half zes gin gen we eten in een restaurant Woens dag ben ik naar de Haagse Schouw geweest, met mijn vader, moeder, tan te en zusje. We kregen daar koffie met gebak. Ik wilde nog erwtensoep heb ben, maar moeder zei, dat hutst door elkaar, dus 't feest ging niet door. Jammer genoeg. Dinsdag heb ik brui- rfë clarks gekregen. Vandaag is het erg koud; ik liep te bevriezen. De win ter is een maand eerder begonnen. Ik heb mijn schaatsen al voor de dag ge haald. Gisteren heb ik een kopje wa ter buiten gezet en toen ik vandaag keek. lag er een laagje ijs op. Het had 5 graden gevroren. Ik speel maar bin nen met mijn auto's, want buiten is het veel te koud. Mijn vriendje Walter is ziek. Met hem kan ik dus niet spe- Volgende week weer verder. Dag allemaal Cb B44"<i dat ze kunnen bewegen. Nu haal je 1 Bind in 't midden van de draad een een draad door 'n stopnaald en naai langer snoer vast. Als je dan hieraan van boven naar beneden door één vleu-1 trekt, slaat de uil met de vleugels, gel op de rugzijde van de uil en naai Bevestig nu in de hoogte een ophan- nu van onder naar boven door de an- ger, zodat de uil aan de wand (muur) dere vleugel weer bij ij. Bind de ein-1 kan hangen. Geef nu de vogel nog een den van de draad aan elkaar, zonder bek van papier of 'n geschilderde (ge- dat de vleugels omhoog gaan (fig. 3). I tekende). Buller start hele- EEN ONGRIJPBAAR VERHAAL. EXPOSITIE IN „DE DUINARK" In jeugdherberg „De Duinark" in het (Noordwykse) Lan geveld wordt op 19 november aanstaande een expositie ge houden. Je kunt er werken zien van de Noordwijkerhoutse beeldhouwer Lo Mo lenaar, de Noordwykse graficus Wim Schuurman (die we al een keer ont moetten in Ook Voor Jou), de Noord- wykerhoutse glasbewerkster Joke Mo lenaar en nog vele anderen. LACH'ES IN DE SPIEGEL Cees van Oyen en Joop Stokkermans hebben onlangs in de Delftse cabaret- kelder „De Prinsenvloot" hun nieuwe cabaretprogramma „Lach 'es in de spiegel" ten doop gehouden. Llssese Joop Stokkermans tekent voor de (pi ano) begeleiding en composities van de liedjes, die Leidens cabaretier Cees van Oyen er meestal op de laatste drie avonden van de week op de planken zet. De teksten van de verscheidene acts en liedjes zyn onder meer van Hans Andreus, Kees van Kooten, Jos Ghysen, Frans Koster, Joop Stokker mans en Cees van Oyen zélf. MINJON-AFDELING Leiden heeft in de landelyke competitie, die ie der jaar wordt gehouden, de vyfde plaats behaald voor wat be treft het radio-seizoen 1965-1966. Tot béste radio-jeugdomroep werd uitge roepen: afdeling Randstad uit Amster dam. Consul Ruud den Dopper en zijn negen mede-Minjonners uit onze stad vielen overigens in juni in dé Kijker, toen hun donderdagse uitzending over de hier ter stede gehouden teach-in over Duitsland werd uitgeroepen tot beste van de maand. „We hebben voor dit seizoen ook weer heel wat plannen op stapel staan. De hier te houden Franse filmweek ïykt me wel wat. Alleen: we kunnen best nog wat leden in onze afdeling hebben. Omroepsters bijvoorbeeld en een technicus". Belangstellenden kunnen zich met Ruud den Dopper in verbinding stel len: Appelstraat 9, Leiden. Telefoon: 01710-25255. ,Last train to Clarksville' en ,Take a giant step', nummers die te vinden zijn in de Amerikaanse top-tien. En: dat valt mede te danken aan weke lijkse half uurs-serie in kleur op de Amerikaanse NBC-zenders. Titel van deze reeks programma's: „The Monkees". Wie en hoe ,.*T,HE MONKEES". Zy zyn, net als iedere top folk-, rock- en beat- groep, niet te definiëren. Wat wél Reëel is: het blijken vier langharige zangers, die tevens instrumentale muziek kunnen weergeven. Namen van de vier: Mike Nesmith, Peter Tork, Micky Dolenz en David Jones. Hun strevengoede, oprechte muziek. Zy zyn: wild, vreemd, een uitsteken de mop, niet van deze wereld. Wel van deze beatwereld. Oproep 1 Een OPROEP via een advertentie (Vier gekke jongens gevraagd voor rollen in een nieuwe TV-serie) had tot gevolg, dat meer dan vyfhonderd jongens op tv-producer Schneider en Rafelson afvlógen. Vier bleven er over en de show werd gemaakt. Hande lend óver de jongens, die de producers graag in de rollen zag: „The Monkees"". (Meer over deze Amerikaanse beatsen- satie in een volgende aflevering). The Monkees, beter dan The Beatles? SUCCES Op de platenmarkt een geweldig succes, mede dank zy het televisie-op treden in NCRV's „Het blijft Hol lands": „Japie het apie". Zang: Cees van Oyen en Leidse Sleuteltjes! Nog even trekken aan het draadje en het is een hit onder onze (lagere en kleu ter), schoolgaande jeugd! T0ER-DE-SJANT Henk Elsink, eertyds in Leidens Stadsgehoorzaal te gast op uitnodi ging van Leidse Courants Ook Voor Jou, heeft een nieuwe langspeler. „Jouw naam", „Dag Madeleine", „Als ik een vogel was" het is slechts een greep uit deze nieuwe LP, die word uitgebracht ter gelegenheid van de opening van „De Koopermoo- len", Elsinks nieuwe eigen home in de hoofdstad. /^OK NIEUWKOOP haalt de laatste weken beatgroepen van naam binnen haar grenzen. The Motions, weer terug van hun Parijse toer, waren bijvoorbeeld onlangs in de watersportplaats te gast. Ko men: The Golden Earrings. En dit alles op uitnodiging van de fan club van de bloedeigen Nieuwkoopse groep „The Incredible". •T'IENER JOKE VAN VELZEN uit Bodegraven weet van wanten op de accordeon! Tijdens een nationaal solistenconcours be haalde zij een eerste prijs. RAMSES DE GEWELDIGE Een enorme voltreffer, die tweede LP van Ramses Shaffy, de cabaretier die zo spoedig mogelijk Nederlander hoopt te worden, zoals hij vorige week in „Fanclub" aan Ronnie (binnenkort Duitsland-ganger) Tober vertelde. Mocht je al bezig zyn met het zoeken van een of andere Sinterklaas-surprise voor vriendje of vriendinnetje. wel, die LP zal best in de smaak vallen. Hoogtepunt uit deze langspeler vinden we „Sammy" (op de hit parade!), ,,'t Is stil in Amsterdam", „5 Uur" en „Hallelujah Amsterdam". Canzonissimarel Het eerstvolgende songfestival van Eurovisie wordt gehouden in Wenen, nu Oostenrijker Udo Jürgens dat van 1965 heeft gewonnen met „Merchi, ché- rie". In België worden nü al voorbe reidselen getroffen voor de finale van het nationaal festival. Op negen avonden wordt op 't BRT- scherm het programma „Canzonlssi- ma" vertoond, waarin tien verschillen de zanger*essen)s tien verschillende liedjes zingen. De eerstgeplaatste van iedere avond komt in de finale in de tiende uitzending. Welnu, de eerste de beste uitzending veroorzaakte al een rel: de winnares Kalinka en tweede plaatsbezetter Chris Wynen werden gediskwalificeerd. Re den: hun liedjes zouden iets langer ge duurd hebben dan de reglementair toe gestane drie minuten. En dat werd niet opgemerkt door de jury, maar door de manager van deelneemster Ann Soetaart. Zy werd vierde. Oor spronkelijk „Verbeter de wereld, begin by je zelf". Deze slogan voeren een aantal studenten en scholleren met zich mee, die her en der in ons land een muzikale show op de planken zetten onder de titel „Slng out Nederland". Iets posi tiefs brengen en niet maar steeds weer protesteren, zonder dat je weet wat daar tegenover te stellen. Laat die slappe mentaliteit varen doe iets in actieve zin. Positieve geluiden, die onlangs ten gehore werden gebracht in de show in Boskoops „Floralla", waarvan onze fotograaf oor- en oog getuige was. Wat zijn visuele opmer kingsgave betreft: hier alsnog een beeld van de door vierhonderd (meest jeugdige) personen bygewoonde „Sing out Nederland"-show.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6