WIM DWARS: NOTEER COX IJSHOCKEY CHIEF REFEREE „Als je op de baan staat, hoor je de fluitconcerten niet eens' Zelfs spelers kennen spelregels niet precies CIJ DE RADIO Meeste sportongevallen komen voor in voetbalwedstrijden DARMBESPANNING KAN TENNISARM VOORKOMEN N0B0RU KOBAYASHI verbaasd over karate in Nederland .ATERDAG 12 NOVEMBER 1966 DE LFJDSE COURANT in de scheidsrechter, hij schaatst voort v h F— (Van ome sportredactie) PEN HAAG De HOKIJ-baan bruist. In ten kolkende atmosfeer vliegen de toe- ichouwers als één man van hun zetel. Men neemt het niet langer. Eruit met die vent en met schrille fluitconcerten en woest handgeklap wordt met een tomeloze tnergie extra-uiting aan het misnoegen Scheidsrechter Wim Dwars (42) is op jdie momenten de beste man die op de sbodem rondloopt. Wanneer hij een egenstander van de plaatselijke ijs- iockeyvereniging naar de strafbank endt kan hij in de ogen van het publiek een kwaad doen. Maar hoe dikwijls is at anders. Hoe dikwijls wordt de toorn ver zijn hoofd uitgestort. Als hij het tandurft een van de favorieten van het ubliek van het ijs te zenden. Wonderlijke mstandigheid is dat de toeschouwers de cheidsrechterlijke beslissingen dan in elle toonaarden aanvechten. Dan is men iet nimmer met zijn decisie eens. De vraag of zijn onverbiddelijk handgebaar terecht was, wordt niet ter discussie ge teld. Men heeft er de tijd niet voor, men ;unt zich die tijd ook niet. IJshockey is iu eenmaal een enerverende sport die in de volgende seconden nieuwe, sensatio nele situaties kan brengen, waarover men n opwinding raakt. Het vorige toneel lo allang weer naar de vergetelheid ge drongen. En de scheidsrechter, hij nchaatst voort Niet druk maken Hagenaar Wim Dwars, chief referee in de Nederlandse scheidsrechters, kan zich er niet druk om maken. Hij is in de loop der jaren en dat zijn er heel wat, aan het publiek gewend geraakt en reali seert zich dat het een welhaast onmoge lijke opgave is de toeschouwers van een juiste uitvoering van de spelregels te overtuigen. Wij citeren uit onze editie van vorige week donderdag: „Het publiek had intussen scheidsrechter Dwars al enige malen uitgejouwd omdat hij juiste beslissingen nam. Dat mag ken- ilïjk niet bij de chauvinistisch ingestel- t toeschouwers". De heer Dwars heeft zich allang bij des scheidsrechters lot 'neergelegd. Hij zegt: „De spelregels zijn Inderdaad vrij ingewikkeld, zelfs de spe lers kennen ze niet precies". Geen beginnen aan De spelregels, in de Engelse taal op gesteld door de International Rule Com mission, dienen door de nationale bonden uiteraard in hun eigen taal te worden vertaald. Er is daardoor ruimte voo? een verschil in interpretatie. „Eigenlijk", al dus de heer Dwars, „zouden de spel regels vertaald moeten worden door een jurist, die bovendien verstand van ijs hockey heeft. Eerst dan zou van een uniforme toepassing sprake kunnen zijn. Enige jaren geleden heeft men mij verzocht of ik voor het publiek een be- gegeven. De joelende toeschouwers jui chen. De rechterarm van de scheidsrech ter schiet als een katapult uit het schouderblad en de gestrekte wijsvinger achtervolgt de boosdoener tot de aanval is afgebroken. Zijn rugnummer wordt driftig in het geheugen gegrift. Daar snerpt het fluitje. De woesteling kan ge- TOTOWEDSTRIJDEN AJaxFeijenoord GVAVGo Ahead Fortuna '54DOS ADO—Willem II Xerxes—PSV EUnkwijk—Sittardia - NACSparta FC TwenteMW Telstar—DWS VolendamFC Den Bosch DFCSC Cambuur Rod a JCFortuna VI. ExcelsiorZFC knopte weergave van de belangrijkste regels in het Nederlands zou willen schrijven. Maar dat is eenvoudig on mogelijk. De regels vormen een der mate compact en aaneensluitend geheel, iedere regel grijpt zo in op weer een an dere bepaling, dat er geen beginnen aan Scheidsrechter Wim Dwars troost zich met de gedachte dat hij het „gekerm van de wolven' 'langs de balustrade niet hoort. De fluitconcerten vliegen over zijn hoofd, bereiken zijn oren niet. „Je raakt eraan gewend. Het is vreemd, maar wan neer je eenmaal op de baan staat, gaat alles langs je heen. Je bent geconcen treerd, moet van de ene naar de andere kant. snellen om het spel te volgen baren wat hij wil en zijn stick tegen de harde ijsvlakte tot splinters slaan, maar de scheidsrechter kent geen clementie. HOKIJ-speaker Koen Verhoeff annonceert de straf: 2 minuten wegensDe rest van zijn woorden gaat in het gehuil ver loren. Tevreden laten de toeschouwers zich weer op hun zitplaats vallen. ieder moment kan een explosie volgen. Dan moet je erbij zijn want als het spel eenmaal uit je vingers is geglipt, is het moeilijk de orde weer te herstellen". Scheidsrechter Dwars heeft er, wanneer men hem over de baan ziet gaan, uiter lijk niet veel moeite mee. Hij is streng, zeer gedecideerd maar rechtvaardig. Niet vies van Zijn bravour wordt door het Neder landse publiek slechts zelden gewaar deerd. Het heeft er kennelijk nog steeds geen weet van dat ijshockey een snelle sport is en de spelers licht ontvlambaar. In de ogen van de toeschouwers is scheidsrechter Dwars een echte dwars kijker. Men ziet hem liever niet op het ijs, want dan zijn de kansen dat er vecht partijen ontstaan, slechts zeer gering. Schaatsend spelregelboek Wim Dwars is nochtans niet de man van het boekje. Hij weet de regels van het spel naar de geest toe te passen. Hij heeft zelf de ijshockeysport beoefend en kent uit eigen ervaring de kneepjes van de strijd. En een vechtpartijScheidsrechter Dwars is er niet vies van. Alweer door de keiharde praktijk weet hij dat het een kwestie van afreageren is. ..En verwondingen? Ik kan het me eigenlijk niet herinneren. Trouwens, de eerste klap is toch altijd mis. Want de tegenstander zal de klap natuurlijk wil len ontwijken, deinst terug en vliegt het ijs op. De man die de klap in zijn ge dachten heeft, gaat er door zijn vaart bovenop. Geen blauw oog. een bloedneus of een tand uit de mond'? Welnee, door de grote hoop ziet men zijn tegenstander niet meer en bovendien is men uitstekend beschermd. Er staat me één geval bij, maar dat was zeer exceptioneel en had niets met een vechtpartij te maken Dat was in 1945 met de beroemde Canadese doelman Tuck Broda. Die kreeg opeens de puck in zijn mond, maar met het bloed spuwde hij een paar tanden mee en keepte rustig verder". Zesde zintuig Scheidsrechter Dwars is meestal snel ter plaatse om de heethoofden van elkaar te scheiden. Hij heeft een fijne neus voor het dreigende gevaar en beschikt als het ware over een zesde zintuig. De scheids rechter zelf neemt natuurlijk enig risico door zich in het strijdgewoel-te begeven. Het is Wim Dwars echter nog nooit over komen: ..Men heeft een heilig ontzag voor de scheidsrechter. Want de scheidsrechter slaan, betekent onmiddellijk een match penalty dat wil zeggen dat de speler niet meer aan de wedstrijd mag deelne men, onmiddellijk de baan moet verlaten en op een zware schorsing kan rekenen. De spelers kijken daarvoor wel uit". In de Canadese profleague gaat het er overigens nog anders aan toe. Daar heb ben vechtpartijen een geheel ander doel. Scheidsrechter Dwars, die verschillende malen in het moederland van de ijshoc- kevsport heeft gearbitreerd, licht toe: „Men vliegt er over elkaar heen. pro beert de overtreder het shirt over zijr hoofd te trekken en als dat lukt, blijft er van zo'n sj?eler niets anders over een hoopje doffe ellende. Met „kale" ellebogen, met een raar hemdje aan. een gedeeltelijk ontbloot bovenlijf. Een speler met een dergelijk ontredderd figuur staat belachelijk uitgedost voor Jan Pu- Streng, zeer gedecideerd, maar rechtvaardig: Wim Dwars kent uit eigen niet ontkend worden, is nog steeds Neer- lands beste ijshockey arbiter. Belangrijke wedstrijden of wedstrijden die geacht wor den moeilijkheden te gaan opleveren, staan meestal onder zijn leiding. Hij is de chief referee van onze bondsscheids- rechters en is mede belast met de aan stelling van scheidsrechters. Hij heeft nog andere taken: een nieuw en jong scheids rechterkorps te creëren dat de erfenis kan overnemen, wanneer Rolf van der Bau- men, Frans van der Heijden en Wim Dwars over een paar jaar het scheidsrech- tersbijltje erbij neer zullen gooien. Dan zal de Nederlandse scheidsrechterstop verdwenen zijn. Niet te dresseren Naar de mening van scheidsrechter Dwars weet men er in Tilburg overigens week drie wedstrijden in zes dagen waar onder de wedstrijd van het HOKIJ-team ook wel wat van. De heer Dwars, vorige tegen het. Finse Töölon Vasa en de zuide lijke krachtmeting tussen Tilburg en Den Bosch, schetst het Tilburgse publiek als het meest fanatieke, het meest strijdlus- van Nederland. „Zowel het bestuur Tilburg als dat van Den Bosch had mij verzocht deze prestigestrijd te willen leiden. Ik meen dat er in Tilburg onge veer 3000 toeschouwers kunnen plaatsne men maar ik geloof te mogen zeggen dat het er zo'n 3400 waren. Daar wordt de favoriete club als het ware naar de over winning toegeschreeuwd. Het Haagse pu bliek is er eigenlijk niets bij Horen en zien vergaat je in Tilburg. Kijk. en dan moet je natuurlijk op je hoede zijn. want eer je het weet. is de wedstrijd uit do hand gelopen Ik heb daarom vooraf beide aanvoerders bij me geroepen en hun ver teld dat ik niets zou accepteren. Vooral ln de eerste speelperiode moet je heel goed uitkijken, dat is trouwens mijn ervaring van haast alle wedstrijden. Als de zaken naar behoren verlopen, kun je de teugels ln de volgende periode wel weer wat laten vieren Dan kun je wat meer door de vin gers zien en niet op alle slakken zout leggen. Maar nogmaals, in Tilburg zijn de toeschouwers haast niet te dresseren". Streep eronder Toch. wanneer .scheidsrechter Dwars op de baan staat heeft hij niet veel hinder van de toeschouwérs" Daarvoor is zijn staat van dienst te groot, loopt hij al te lang mee en kan hij op een rijke Inter nationale ervaring terugzien. Wedstrijden in het buitenland zijn er overigens nr maar zelden bij. IJshockeyscheidsrechter Wim Dwars, ln het dagelijks leven impor teur en handelaar in lakken en chemi sche produkten, heeft, er de tijd niet meer voor, Na de Olympische Winterspelen van 1956 in Cortina d'Ampezzo zette hij een streep onder zijn internationale carrière die hem over een groot gedeelte van dr wereld bracht. Bij Europese en wereld kampioenschappen was hij een veel ge vraagde scheidsrechter die zeer belangrijke wedstrijden te leiden kreeg. „Die snuiter uit Holland deed het verdraaid goed", wai de mening in de internationale ijshockey- wereld en de liefhebbers met een redelijk verstand zullen dat momenteel nog steeds kunnen beamen. Scheidsrechter Wim Dwars, het kan Steeds meer jonge Wim Dwars en zijn collega's zijn im mers niet van plan tot in lengte van jaren over de ijsbanen te zwalken. Wim Dwars: „Ook in de ijshockeysport moet je weten tot hoever je kunt gaan, wan neer het moment is aangekomen om Je carrière te beëindigen. Hot is een gulden regel die voor alle scheidsre-hters geldt. De conditie moet goed zijn. want als je het snelle ijshockey niet meer kunt bij benen, krijg je brokken. Met man en de strijd. macht wordt er daarom gewerkt aan de opleiding van scheidsrechters. In de Ne derlandse competitie zullen steeds meer jonge scheidsrechters op het ijs komen. Den Haag beschikt reeds over een rede lijk aantal die, als het moet, geheel zelf standig kunnen werken, Amsterdam heeft er enige en Tilburg heeft er ook al aar dig wat". In de praktijk zal moeten blijken of deze jonge scheidsrechters de reis zullen halen. „Neen. er bestaat geen theoretisch examen. Je kunt het hele boekje uit je hoofd leren, maar dan behoef je zeker nog geen goede scheidsrechter te zijn Je kimt de hele feeling voor het spel missen en bij ijshockey kan dat zeker niet. Slechts in de praktijk dus worden de schapen van de bokken gescheiden. Dat is in een paar seizoenen wel te bekijken. Wie dan nog geen aanleg getoond heeft, leert het nooit meer. en krijgt van ons een seintje dat hij er beter mee kan uitscheiden". Wanneer scheidsrechter Dwars over een paar jaar voor de laatste maal op het ijs zal staan, laat hij geen zinkend schip achter. Niet alleen daarom is de ijshoc keysport hem dan dubbel en dwars dank verschuldigd. EERSTE DIVISIE Blauw Wit—SO Drente FC ZaanstreekRBC HeraclesVitesse De GraafschapRCH NEC—SVV VeloxHolland Sport DHC '66—Alkmaar Eindhoven—De Volewijckeri TWEEDE DIVISIE Hermes DVSVeendam Zwolse BoysDe Baronie WagenlngenTubantia NOADEDO AGOWHeerenveen HelmondiaGooiland LimburgiaHVC Wilhelmina—VW HilversumPEO speerwerpers kan voorkomen worden door de speer in de z.g. tanggreep te nemen i.p.v. de conventionele greep. Een tennisarm kan voorkomen worden door een juiste techniek, een bespanning van het raket met darmen in plaats van ny lon en een dikke handgreep. Bij het turnen kunnen ongevallen voorkomen worden door twee helpers ln plaats van één, die dan aan weerszijden van de turner moeten gaan staan. Bij het hulpverlenen moét de turner zo dioht mogelijk bij de romp aan de lede maten worden vastgepakt. Bij het vallen moeten de handen licht binnenwaarts DEN HAAG Officieel kent Neder land nog geen sportartsen, althans ln die zin zoals zij ln verscheidene andere lan den bekend zjjn. Er wordt evenwel hard aan gewerkt en in het RAI.congrcscen- trum is de Sportartsendag 1966 gehou den. Twee inleiders behandelden belang wekkende onderwerpen: prof. dr. F. Heiss uit Stuttgart hield een voordracht over het voorkomen van en de therapie, bij sportongevallen en sportletsels cn de heer E. van den Eyndc, docent aan de universiteit van Leuven en trainer v-»n de befaamde Belgische lange afstand loper Gaston Roelants behandelde de hedendaagse trainingsmethoden in de atletiek. Prof. Heiss begon zijn voordracht met- een aantal factoren te noemen die in het algemeen kunnen leiden tot sportonge vallen. Hij wees op totale ongetraind'! -id of het onvoldoende getraind zijn van v-le sportbeoefenaars, wat de aanleiding kan zijn voor het oplopen van sportletsels. Maar ook overtraining kan de oorzaak zijn. of een te korte herstelperiode na ziekte of blessure. Tegen het einde van de competitie ontstaan veel blessures doordat te veel risico's worden genomen om do punten binnen te halen en de dreigende degradatie af te wenden. Ten slotte noemde prof. Heiss de klimatolo gische omstandigheden als oorzaak van sportongevallen. Gladde speelvelden en lage temperaturen zijn eveneens slecht voor het goed functioneren van het musculaire apparaat. Prof. Heiss ging ook dieper ln op sportletsels en het voorkomen ervan. Be schadiging van het elleboogsgewricht bij Helft door tegenstander Uit grafieken bleek dat bjj het voet ballen de meeste ongevallen voorkomen. Hiervan wordt 49 procent veroorzaakt door de tegenstander. 28 procent door de bodemgesteldheid (oneffenheden, glad heid. enz.). 12 procent door in de grond te schoppen en 11 procent door verkeer de bewegingen. Prof. Heiss 9telde dat een voetbal knietje in vele gevallen voorkomen kan worden door de bal niet met de binnen kant van de voet te spelen, voorts door geen doppen onder de schoenen te dra gen maar profiekolen te gebruiken. Trainingsmethoden De heer E. van den Eynde besprak de hedendaagse trainingsmethoden in de atletiek Als ik over training spreek, denk lk aan prestaties .stelde hij. Als voorwaar den voor de prestatie noemde hij goede conditie, en goede techniek een juiste wilsinstelling. Om de presta tie te verwezenlijken, kwam hij tot z oefenfacetten: 1. doelmatige bewegingsmogelijkheid'. 2. kracht: 3. explosieve kracht 4. beweglngseoördinatie; 5. weerstand; uithoudingsvermogen. Deze zes oefenfacetten zijn voor alle takken van sport van toepassing, aldus de heer Van den Eynde Vervolgens ging hij uitvoerig in op de training van de midden- en lange afstandslopers. Het trainingsschema voor de atleten wordt onderverdeeld in een winter-, oen zomer en een naiaarstraining. In het voorjaar worden activiteiten tn de zaal beoefend, o.a. handbal, basketball en zelfs zwem men! Er wordt tweemaal daags getraind, gedurende zeven dagen per week! De och tend training bstaat uit een bosloop van ongeveer drie kwartier over wisse lend terrein, maar op een zachte onder grond. De namiddagtraining duurt- 1% 2 uur en bestaat uit intervaltrainlng en herhallngslopen met eens per maand testlopen, zuivere tempolopen die met de chronometer worden gecontroleerd. De heer Van den Eynde besloot met de mede deling dat zijn goede atleten er een trai ningsboekje op na houden waarin ver meld wordt wat op elke training wordt K.L.M.-employé Noboru Kobayashl is ook vierde dan karate. Hij is twee weken in Nederland om op het hoofd kantoor in Den Haag nog meer te weten te komen en te leren van de wijd vlakte luchtvaartmaatschappij. De kleine, gedrongen en stevige Ja panner werd men vraagt zich af hoe vinden ze het gauw onmid dellijk benaderd door Henri Seriese, de Haagse karateleraar, die hem in viteerde hij zUn lessen in het gym nastieklokaal van de school in de VII- joenstraat, waar de „buren" al lang gewend zijn geraakt aan de voor lekenoren wilde kreten, die «Ie leer lingen uitstoten. Noboru Kobayashi. die zijn verblijf in Europa ook gebruikte om bliksem bezoeken te brengen aan Kopenhagen. Parjjs en Londen, had, als fervente aanhanger van karate, zijn kimono natuurlijk ln zijn koffer. De Japanner, lid van de Japanse Karate Associatie een van de organisaties in Japan op karategebied demonstreerde op een lesavond, die voor het merendeel werd bezocht door beginners. Toch kon hij, ondanks zijn korte ver blijf 'n ons land, een oordeel geven over het karate: „Ik sta verbaasd en lk ben er tevens verheugd over dat hier de zuivere Japanse stijl wordt na gevolgd. Ik hoop dat de mensen hard zullen trainen, want dat is een voor waarde voor onze sport. Er is een tijd geweest, dat karate in Japan als een soort godsdienst werd bedreven. We zijn nu bezig er een pure sport van te maken. Dat geeft moeilijkheden wat de uniformiteit betreft. Er zijn diverse karateorganisaties, die ver schillende stijlen onderwijzen. We trachten daarin gelijkheid te brengen. Die verscheidenheid is er ook oorzaak van, dat er geen Japanse kampioen is. Elke organisatie heeft zijn eigen titelhouder. Er wordt ernstig naar gestreefd het karate-unoform te ma ken, zoals ook met judo is gebeurd". Noboru Kobayashi ontkwam er niet aan. Hoewel het breken en doormid den slaan van planken en stenen slechts een onderdeel is van de kei harde training - „lk vind het toch zo jammer, dat de buitenstaander denkt dat dit karate ia" moest hij de leerlingen deze in het begin zeer pijnlijke oefening demonstreren, waar van karateka Alex Loot deze foto maakte. Noboru Kobayashi, die Jaren karate leraar is geweest van in Japan gele gerde Amerikaanse soldaten en nu buiten zijn „K.L.M.-tyd" trainer is van de luchtmacht, is vandaag weer eer- trokken naar zijn woonplaats Tokio. Verheugd en verbaasd over de wflze, waarop ln Nederland karate volgens de Japanse Btyi wordt onderwezen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13