Israël voor de keus: wachten of toeslaan TIEN JAAR NA DE SUEZ-CRISIS MOSKOU WIL GEEN BOTSING MET V.S. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 DE LEIDSE CX)URANT PAGINA 11 V.N.-militairen hebben in de tijd van de grootste spanning de grenzen van de jonge staat Israël bewaakt. Aan alle kanten werd Israël omringd door vijaijndige staten. Tien jaar geleden, bij de kortstondige oorlog in de 8 in ai woestijn, maakten de Israëlieten grote veroveringen op de Egyptenaren. Israëlische militairen bewaken de weg van Gaza naar Tel Avivwaar olievaten de demarcatielijn aangeven. TEL-AVIV Overweegt Israël een preven tieve oorlog tegen Syrië? Precies tien jaar na de Sina'i-oorlog domineert deze vraag de uiterst gecompliceerde politieke toestand in het Midden-Oosten, een gebied dat men als de „zieke man" van de twintigste eeuw kan beschouwen. De gestelde vraag is niet van academische aard. Want op het mo ment, dat Israël op bescheiden, doch na drukkelijke wijze de tiende verjaardag van de Sinaï-oorlog vierde, besprak de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties Israëls klacht tegen Syrië aangaande de activitei ten van Syrische terroristen op Israëlisch grondgebied. Sedert het revolutionaire op communisten en de Sovjet-Unie steunende regime Zayen in Damascus de lakens uit deelt, heeft Syrië zich duidelijker dan ooit ontpopt als Israëls gevaarlijkste vijand. Vanuit Syrisch grondgebied opereren terro risten van het Arabisch bevrijdingsfront El- Fatah, op steeds driestere wijze op Israë lisch grondgebied. Grensincidenten zijn aan de orde van de dag. Tijdens de behan deling van Israëls klacht in de Veiligheids raad tegen Syrië deden zich in zestien dagen negen grensincidenten voor. Van bijzonder ernstige aard was het opblazen van de goederentrein Tel-AvivJeruzalem, te meer omdat de ontspoorde trein werd beschoten. Indien de landmijn, die de trein in de lucht deed vliegen, een half uur eer der zou zijn geplaatst, zou de personentrein Tel-AvivJeruzalem zijn getroffen, het geen een bijzonder ernstige situatie zou hebben geschapen. Israël houdt Syrië direct verantwoordelijk voor de activiteiten van de EI-Fatah-terroristen, omdat deze in Syrië hun opleiding en wapens krijgen. Boven dien treedt radio Damascus als de provo cerende spreekbuis van deze organisatie op en verklaren de Syrische leiders bij herhaling dat zij de El-Fatah bij het vol brengen van de bevrijding van Palestina niets in de weg zullen leggen. De duizenden jaren verwaarloosde grond van het noorden vc wordt thans moeizaam tot vruchtbaar land omgevormd. aanvallen bloot. Door sterke druk op Jordanië uit te oefenen slaagde Israël er een half jaar geleden in koning Hoessein krachtig op te doen tre den tegen de op Jordaans gebied opererende El-Fatahleden. Als gevolg hiervan verplaatste het centrum van de El-Fatahactivi- teiten zich naar Damascus. Jor- danië vreest Israëls militaire kracht. De Israëlische leiders zijn zich hiervan diep bewust. Ook weten zij, dat Israëls aanval op r -i'j/, ,v Militaire colonnes in de woestijni een beeld, dat het ontstaan I de eerste levensjaren van de staat Israël heeft begeleid. Egjpte. tien Jaar geleden, uitein delijk het einde betekende van de activiteiten van de Fedayin, de Egyptische terroristen, die jaren lang ISraël onveilig hadden ge maakt. Suéz-succes Sedert de Sinaï-campagne is de Egyptisch-Israëlische grens één van Israëls rustigste grenzen. Deze rust wordt, gegarandeerd door de aanwezigheid van een troepenmacht van de Verenigde Naties die Israël en Egypte met succes van elkaar scheidt. De Sinaï-oorlog voltrok zich echter in een zeer bijzonder internationaal klimaat. De nationalisatie van het Suez- kanaal door Egypte diende als voorwendsel voor het gezamenlijk Frans-Engels-Israëlisch optreden tegen Nasser. Ieder van de drie partijen had eigen specifieke be langen op het oog. Israël wilde de bases van de Fedayin vernietigen en de Golf van Akkaba voor de scheepvaart op Afrika en Azië openbreken. Beide objecten wer den bereikt. Vandaar dat Israël de Sinaï-oorlog als een zeer ge slaagde operatie beschouwt. Frankrijk dacht de val van Nas ser te kunnen provoceren, waar door naar de toen heersende me ning in Parijs de duivel van de Algerijnse opstand, die in no vember 1954 uitbrak, zou zijn vernietigd, terwijl Engeland voor de verbindingen met de Common wealth zoveel mogelijk de con trole wilde behouden over het Suezkanaal Voor Frankrijk en Engeland betekende het Suez- avontuur tegenover het gezamen lijk optreden van de Verenigdt Staten van Noord-Amerika en d« Sovjet-Unie, een laatste stuip trekking van de status als grot< mogendheid. Het resultaat van het onverwach te samenspel tussen Washington en Moskou was dat Nasser als de grote politieke triomfator uit de strijd te voorschijn kwam. on danks het feit, dat Israël zQn doelstellingen verwezenlijkte. Na tien jaar Tien jaar later ziet Israël zich onder geheel andere internatio nale verhoudingen voor een ana loog probleem gesteld. Opnieuw wordt het Israëlisch grondgebied onveilig gemaakt, worden Israëls burgers bedreigd. Ditmaal vanuit Syrië. Alvorens tot een militaire actie tegen Syrië over te gaan heeft Israël een beroep gedaan op de Veiligheidsraad om dit hoogste internationale gezagsorgaan ertoe te bewegen Syrië te veroordelen. Een Amerikaans-Engelse resolu tie waarin de veroordeling van Syrië op indirecte wijze was ge formuleerd. stuitte echter op on verwacht grote tegenstand in de Veiligheidsraad. In feite komt dit op een gevaarlijke aanmoediging neer van Syrië. Vanuit Israëlisch standpunt houdt dit het failliet van de Veiligheidsraad in. Het blad van de Nationaal Religieuze Partij, een regeringspartij, gaf in scherpe bewoordingen aan zijn verbitterde teleurstelling over de gang van zaken in de Veilig heidsraad uiting: „De intriganten in de Veiligheidsraad van zowel het Oost- als Westblok dienen te beseffen dat zij een uiterst ge vaarlijk spel spelen. Israëls ge duld en zelfbeheersing in het licht van de aanvallen op zijn veiligheid en burgers en het be zoedelen van zijn eer is bijna uitgeput". In deze geest laten ook ministers van Levi Eshkols ka- Dinet zich uit. Dit betekent dat Israël beseft, dat het voor een moeilijke onont koombare keus staat: wachten of toeslaan. Het eerste past in de lijn van eerste minister Levi Esh- kol. Het tweede, het toeslaan, zou wel eens door de Syriërs kunnen worden afgedwongen. Geïsoleerd Zowel voor Israël als Syrië staan grote risico's op het speL Israël Is vanwege de voor hem teleurstel lende gang van zaken In de Vei ligheidsraad min of meer ge ïsoleerd, of het zou zo moeten zijn dat Washington er geen bezwaar tegen zou hebben dat Israël het linkse Syrische regime de les zou lezen. Dit wordt ln de Arabische pers gesuggereerd. Aangezien Israël geen gebieds uitbreiding door bezetting na streeft. zou een Israëlische actie tegen Syrië van korte duur moe ten zijn. In dat geval kan Israël zich een zeker isolement permit teren. omdat de duur van de actie van invloed zal zijn op het ge wicht van de internationale opinie. Hoewel de Sovjet-Unie ln de Vei ligheidsraad pal achter Syrië staat, is het zeer onwaarschijnlijk dat de machthebbers ln het Kremlin Syrië effectieve militaire steun zullen verlenen in geval van een militaire actie van de zijde van Israël. Ook het dreigen mti raketten is minder waar schijnlijk dan In 1956. Als de Sovjet-Unie in Vietnam zorgvul dig een confrontatie met de Ver enigde Staten uit de weg gaat. ligt het voor de hand dat Moskou om Syrië geen botsing met Washington wil riskeren. Wash ington heeft in de Veiligheids raad bewezen dat het achter Is raël staat. Bekend is dat de Sy rische leiders een Israëlische actie vrezen. Het Israëlische leger ge niet sedert de Sinaï-oorlog een bijzondere reputatie bij de Ara bische legerleiders. De vraag rUst of de Syrische leiders ln staat of bereid zijn de El-Fatahterroristcn aan banden te leggen, door hun te verhinderen dc terroristische activiteiten ln Israël voort te zetten. Illervan zal het afhangen of Israël gedwongen zal worden militair tegen Syrië op te treden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11